PDA

View Full Version : SOS -- Περιεργος ηχος στο ξεκινημα scooter



enigman
01/06/2016, 23:58
Χαιρετω ολα τα μελη! Θελω βοηθεια στο εξης προβλημα: Μετα απο μια σταση κατα το οδηγημα ενος scooter Honda SH150 injection παταω το κουμπι της μιζας να ξεκιμησει και το ρελε κανει ενα θορυβο σαν γρηγορο τακ τακ τακ (εχω ενα συνειμμενο αρχειο με το θορυβο που κανει) που δειχνει οτι δουλευει σαν ρελε αλλα η μιζα δεν ακουγεται καθολου και βεβαια δεν περνει μπρος. Μου ειπαν οτι φταιει η μπαταρια και μαλιστα με ενα τεστ που εκανα με συνδεση με καλωδια σε μπαταρια αμαξιου πηρε μπρος. τωρα ρωταω εγω αν ειναι δυνατον να δουλευουν κανονικα τα φωτα και οταν βαζω σε φορτιστη τη μπαταρια να δειχνει φορτισμενη με 13V αλλα παρολα αυτα να μην μπορει να ξεκινησει ουτε καν να γυρισει λιγο τη μιζα? γινεται αυτο η φταιει κατι αλλο? υποψη αλλαξα ρελε καινουργιο και παλι κανει τα ιδια.

toyar
02/06/2016, 05:40
αν τα χοντρα καλωδια μπαταριας ρελε μιζας ειναι καλα στη θεση τους τοτε φταιει η μπαταρια
το οτι τη βλεπεις φορτισμενη δεν σημαινει οτι μπορει να δωσει το σωστο ρευμα στη μιζα αν εχει κοψει στοιχειο
και επειδη ειναι honda αν την αλλαξεις ζητα να σου ελεγξουν το συστημα φορτισης

enigman
02/06/2016, 08:17
αν τα χοντρα καλωδια μπαταριας ρελε μιζας ειναι καλα στη θεση τους τοτε φταιει η μπαταρια
το οτι τη βλεπεις φορτισμενη δεν σημαινει οτι μπορει να δωσει το σωστο ρευμα στη μιζα αν εχει κοψει στοιχειο
και επειδη ειναι honda αν την αλλαξεις ζητα να σου ελεγξουν το συστημα φορτισης

Ευχαριστω φιλε toyar! αλλα πες μου σε παρακαλω , γιατι λες οτι επειδη ειναι Honda να ελεγξω το συστημα φορτισης? εμφανιζουν γενικα προβληματα εκει οι Honda? πρεπει να ελεγξω το δυναμο δηλαδη? πες μου επειδη μαλλον μονος θα πρεπει να το κανω.. να δω αν βγαζει σωστη ταση το δυναμο? εχει καποια ευκολη μεθοδο τιποτα?

teogtp
02/06/2016, 08:21
Τα χοντα εχουν ενα θεματακι με τους ανορθωτες,οπότε τσέκαρε πρώτα αν αυτός δουλεύει και μετά κοίτα παραπέρα.

borbos
02/06/2016, 08:22
Μπορει να Volt να ειναι 12+ αλλα τα Amp θα ειναι πατος...
Εχει δικιο ο toyar.

toyar
02/06/2016, 09:29
ελεγξε τα χοντρα καλωδια οτι ειναι καθαρα και καλα σφιγμενα
μετα με φορτισμενη μπαταρια μετρα με ενα βολτομετρο στους πολους της την ταση που φτανει οταν δουλευει το μοτερ με μεσαιες στροφες
αν φορτιζει σωστα σβησε και μιζαρε παρακολουθωντας ποσο γονατιζει στο μιζαρισμα
πολυ γενικα:
φορτιζει σωστα αν δεις 13,5-14,5V
μιζαρει σωστα αν δεν γονατιζει κατω απο 10.5-11V