PDA

View Full Version : Sym fiddle 3



Panjos
02/06/2016, 07:13
Ψαχνω να αγορασω ενα σκουτερο πολης με ρετρο εμφανιση και σκεφτομαι το sym fiddle 3. Κατ' αρχην ειμαι ασχετος απο μηχανες και κανω αυτο το τοπικ γιατι ειδα αρκετα σκουτερ και τα περισσοτερα ειχανε υδροψυκτους κινητηρες ενω το fiddle εχει αεροψυκτο και γι αυτο το φοβαμαι λιγο... Λετε να εχω προβληματα με τον αεροψυκτο κινητηρα;

Panos76
02/06/2016, 11:28
ενω το fiddle εχει αεροψυκτο και γι αυτο το φοβαμαι λιγο... Λετε να εχω προβληματα με τον αεροψυκτο κινητηρα;

Η πλειοψηφία των μικρών cc έχει αερόψυκτο μοτεράκι, αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πέραν των επιδόσεων. (και καλά)

Σε τι κυβισμό σκέφτεσαι να το πάρεις;

Panjos
02/06/2016, 12:00
Τα 125 cc θελω να παρω. Δηλαδη για μεσα στην πολη που δεν θα αναπτυσσω μεγαλη ταχυτητα, με τα συχνα "σταματα-ξεκινα", δεν υπάρχει περιπτωση να υπερθερμαινεται? ή επισης αν το ανοιγω τερμα το γκαζι σε αλλες μεγαλυτερες διαδρομες, υπαρχει παλι περιπτωση να υπερθερμαινεται?

Panos76
02/06/2016, 12:17
Στη πρώτη περίπτωση δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Στη δεύτερη περίπτωση, ποτέ δε πρέπει να το πηγαίνουμε τέρμα ένα μικρό μηχανάκι για μεγάλη διαδρομή έτσι και αλλιώς, διότι πλήθος προβλημάτων θα αρχίσουν να εμφανίζονται. Η λογική ταχύτητα σε 125άρια είναι να το πηγαίνεις με 70-80km για οικονομία και κυρίως αξιοπιστία.