PDA

View Full Version : βοηθεια για βαψιμο(δωματιου)



thunder ace
02/06/2016, 11:56
Μπογιαντζαρες μηχανοβιοι μια βοηθεια(ψεμματα ,πολλες θελω)Εχω να βαψω δυο δωματια.Απο χρωμα διαλεξα vitex,επειδη το ειχα δουλεψει σε αλλο σπιτι και ειναι το καλυτερο.Ομως απο οτι ειδα το βγαζει σε δυο ποιοτητες.Μια με 12ευρω το 5κιλο και μια (το καλο)με 18ευρω το 5κιλο.Τιμες εδω στην περιοχη που μενω.Να παρω το δευτερης ποιοτητας η την πρωτη;.Θα δω διαφορα;Παμε παρακατω:σε ενα σημειο απο την υγρασια εφυγε τελειως το χρωμα ,ο στοκος (αν το λενε ετσι)και βλεπεις μπετον.τι υλικο να παρω να περασω πανω στο μπετον ;μετα πανω απο αυτο το υλικο(που θα μου πειτε)θελει ασταρωμα πριν το βαψω;help:a7::a7:

amyroukai
02/06/2016, 12:21
Χμ... Μικρό σακκουλάκι έτοιμο σοβά για πάνω στο μπετόν και μετά στόκο, έχει και σκόνη στόκο και έτοιμο σε κουβαδάκι.
Έχω δει μαστόρια να γεμίζουν τέτοιες αποκολλήσεις με γύψο καλλιτεχνίας ή γύψο καλλιτεχνίας με κόλλα πλακιδίων. Αναλόγως το πόσο "βαθύ" είναι το τραύμα, πράττεις. Και θυμήσου λεπτές στρώσεις, να στεγνώνει η πρώτη πριν βάλεις την δεύτερη γιατί αν είναι "βαθύ" και πας να το γεμίσεις με την μία, το πιθανότερο είναι να πέσει από το βάρος του όλο το υλικό.
Πάντως δες τι υγρασία είναι, προσβολή απ' έξω, υγροποίηση από το εσωτερικό, γιατί είναι πολύ πιθανό να έχεις τα ίδια σύντομα.
Αναλόγως την περίπτωση, ίσως να πρέπει να περάσεις με κάποιο υλικό το μπετόν; Χωρίς σαφή εικόνα ότι και να λέμε...

Προφανώς ότι γεμίσεις και στοκάρεις θα το ασταρώσεις.

Από ποιότητες χρώματος πάντα προτιμώ την "ακριβή" συνήθως βγαίνει μία η άλλη γιατί έχει καλύτερη απόδοση τετραγωνικών μέτρων στο λίτρο και καλύπτει με λιγότερα χέρια. Εκτός αν πρόκειται για αποθήκες κλπ όπου προφανώς θα πάρω ότι φτηνότερο γιατί το τελικό αποτέλεσμα είναι ήσσονος σημασίας.

virus
02/06/2016, 14:05
Οτι ειπε ο αμυρου για το χρωμα. Παντα το πιο ακριβο. Οσο για το μερεμετι θα προτεινα ετοιμο ινοπλισμενο σοβα σε σακουλακια. Ταχει το πρακτικερ. Ισοματ προτιμησε. Αλλα για να σου αποκοληθει ο σοβας δες και για ποιο λογο τον πεταξε. Παντως το ινοπλισμενο εχει μεγαλιτερες αντοχες και δεν φευγει ευκολα.

spyrakos35
02/06/2016, 14:06
Αν εχει υγρασια ακομη δε θα κανεις και πολλα πραματα παντως..... Θα στα ξαναφτυσει....

Γενικοτερα η υγρασια ειναι σκατοπραμα..... Οπου σκασει μυτη κανει ζημια.....

Θα σου προτεινα πριν απο ολα να ασχοληθεις με αυτη

Pan (dvs)
02/06/2016, 14:34
Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.
Προσφατα εβαψα με ενα χρωμα καλο και φθηο.Αν το θυμηθω θα στο πω,κανει ωραια επιφανεια και δεν μυριζει.Στο χρωμα ριξε καναδυο σωληναρια βανιλια αρωμα.



Μονο βανιλια ΟΧΙ ζαχαρη.

thunder ace
02/06/2016, 14:49
μαλλον με την υγρασια δεν μπορω να κανω τιποτα.Το σπιτι ειναι παρα πολυ παλιο και μαλλον την βαζει απο κατω.Τουλαχιστον να κρατησει ο τοιχος λιγα χρονια και παλι εδω ειμαστε.Δλδ να τα παρουμε απο την αρχη:εχουμε το σημειο στον τοιχο που εχει πεσει ο σοβας και φαινεται το μπετον.Το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να βαλω σοβα ,να περιμενω να στεγνωσει,να τριψω,να βαλω στοκο,να τριψω και μετα βαφω.Την ειπα σωστα τη σειρα καλα μου μαστορια;

Pan (dvs)
02/06/2016, 14:53
Μια χαρα την ειπες.Σου ξαναλεω ριξε χλωρινη και μετα τα υπολοιπσ.

thunder ace
02/06/2016, 15:03
Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.
Προσφατα εβαψα με ενα χρωμα καλο και φθηο.Αν το θυμηθω θα στο πω,κανει ωραια επιφανεια και δεν μυριζει.Στο χρωμα ριξε καναδυο σωληναρια βανιλια αρωμα.



Μονο βανιλια ΟΧΙ ζαχαρη.


Μια χαρα την ειπες.Σου ξαναλεω ριξε χλωρινη και μετα τα υπολοιπσ.
ωπα γιατι μπερδευτικα.Εσυ μου ειπες μετα την χλωρινη στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Εγω ειπα πρωτη δουλεια (αντε,μετα τη χλωρινη)σοβατισμα.Τι παει μετα τη χλωρινη;:confused:

Pan (dvs)
02/06/2016, 15:46
ωπα γιατι μπερδευτικα.Εσυ μου ειπες μετα την χλωρινη στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Εγω ειπα πρωτη δουλεια (αντε,μετα τη χλωρινη)σοβατισμα.Τι παει μετα τη χλωρινη;:confused:

Καλο καθαρισμα εκει που εχει τη ζημια απο την υγρασια.Μετα ψεκασμα η ραντισμα με χλωρινη και μετα απο 24 ωρες στοκαρισμα με κολλα πλακιδιων.Αν το προβληματικο σημειο ειναι σε μερος που δεν φαινεται το περνας μονο ενα χερι χρωμα.Οχι γυψο θα μεγαλωσει η ζημια.

Η κολλα πλακιδιων το αφηνει να αναπνει καλυτερα.Βαλε μονο κολλα και σαν πρωτο χερι και σαν δευτερο.Μην βαλεις αλλο υλικο.


Αυτα απο την εμπειρια μου,δεν ειμαι επαγγελματιας.

Bowleno
02/06/2016, 15:55
Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.

thunder ace
02/06/2016, 15:57
ευχαριστω εν Χριστω αδελφε Pan.Ηδη νιωθω καπως ετσι
360331

virus
02/06/2016, 16:19
Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.


μεγαλη κουβεντα. τα εχω σκασει σε ρενοβατ κι ειμαι ευχαριστημενος. το κακο ομως ειναι οτι οι τιμες της ειναι απλα απλησιαστες :cry:

lykourgi
02/06/2016, 16:46
Η χλωρίνη που βοηθάει;
Μόνο για την καταπολέμηση της μούχλας ξέρω ότι χρησιμοποιείται.

Pan (dvs)
02/06/2016, 16:55
Το κακό με το πλαστικό χρώμα είναι ότι δεν αναπνέει με συνέπεια μόλις πλακώσουν βροχές , χειμώνας κ.λ.π θα στα πετάξει πάλι αμέσως αμέσως.
Δώσε κάποια παραπάνω χρήματα και βρες καλό χρώμα που αναπνέει για να εκτονώνεται η υγρασία.

Το καλο ειναι οτι με την κολλα πλακιδιων αυξανεται η αναπνοη και θα το πεταξει αργοτερα.Καποι παραπανω λεω αν ειναι δυνατον μονο ενα χερι στο προβλημα για να αναπνεει καλυτερα.


Η χλωρίνη που βοηθάει;
Μόνο για την καταπολέμηση της μούχλας ξέρω ότι χρησιμοποιείται.

Οπου υπαρχει υγρασια δημιουργειται και μουχλα.Η μουχλα ειναι το χειροτερο και κανει την μεγαλυτερη ζημια.Και αυτο ειναι μια λυση αναγκης που θα παει το προβλημα λιγο παραπερα.

Επισης οσοι γνωστοι μου χρησιμοποιησανε αντιμουχλικα,οικολογικα,αναπνεοντα χρωματα,απλα πεταξανε τα λεφτα τους.Αν ομως καποιος εχει δοκιμασει καποιο και εχει δει αποτελεσματα,ας μας το πει.Με ενδιαφερει ανεξαρτητα απο την τιμη.Να το εχει δοκιμασει ομως ο ιδιος και οχι να του "ειπαν".

SHOOTER045
02/06/2016, 17:00
Σε ενα σημείο που που είχα ίδιο πρόβλημα,αφού εξυσα με σπάτουλα έβαλα αντιμουχλικη μαστιχη(αυτή που είναι σε σωληνάριο)την εφαρμοσα με σπάτουλα παλι,και εδώ και ένα χρόνο δεν έχει βγάλει το παραμικρό

lykourgi
02/06/2016, 17:15
Οπου υπαρχει υγρασια δημιουργειται και μουχλα.Η μουχλα ειναι το χειροτερο και κανει την μεγαλυτερη ζημια.Και αυτο ειναι μια λυση αναγκης που θα παει το προβλημα λιγο παραπερα.
Επισης οσοι γνωστοι μου χρησιμοποιησανε αντιμουχλικα,οικολογικα,αναπνεοντα χρωματα,απλα πεταξανε τα λεφτα τους.Αν ομως καποιος εχει δοκιμασει καποιο και εχει δει αποτελεσματα,ας μας το πει.Με ενδιαφερει ανεξαρτητα απο την τιμη.Να το εχει δοκιμασει ομως ο ιδιος και οχι να του "ειπαν".
Καλά το κατάλαβα.
Δεν είναι όμως απαραίτητο να έχει πιάσει μούχλα. Σε κάθε περίπτωση, μία επάλειψη με κάτι χλωριούχο δεν κάνει κακό.

Αντιμουχλικό μόνιμης δράσης δεν έχω υπόψιν. Είναι όπως τα είπες. Για λίγο.
Στην ουσία με αυτά καθαρίζεις τη μούχλα, όταν είναι έντονη (φαίνεται μαυρίλα). Το χλώριο σκοτώνει τον μύκητα.

Thunder, η υγρασία τι έκταση έχει; Είναι εστιασμένη σε ένα μικρό σημείο;

thunder ace
02/06/2016, 17:51
Δυστυχως δεν μπορω να βγαλω φωτο.Η μηχανη χαλασε και το κινητο που εχω δεν βγαζει καθαρες(προσπαθησα ,αλλα μαπα βγηκαν)Αυτη που εβαλα δεν ειναι απο το δικο μου σπιτι,αλλα μοιαζει παρα πολυ.Με την διαφορα οτι:στην δικη μου γωνια δεν εχει μαυρα σημαδια ,αλλα εχει φαει(το εχω μαζεψει απο το πατωμα)ολο το σοβα(ετσι το λενε; )και φαινεται πλεον το μπετον.Δεν ειναι η κλασικη μουχλα,αλλα εκεινα τα σημεια ειχαν (το χειμωνα και καθε χειμωνα)φοβερη υγρασια και μπορουσες ανετα να γδαρεις το τοιχο με το δακτυλο σου.Αν βρω τροπο θα βγαλω φωτο.

Pan (dvs)
02/06/2016, 17:53
Καλά το κατάλαβα.
Δεν είναι όμως απαραίτητο να έχει πιάσει μούχλα. Σε κάθε περίπτωση, μία επάλειψη με κάτι χλωριούχο δεν κάνει κακό.

Αντιμουχλικό μόνιμης δράσης δεν έχω υπόψιν. Είναι όπως τα είπες. Για λίγο.
Στην ουσία με αυτά καθαρίζεις τη μούχλα, όταν είναι έντονη (φαίνεται μαυρίλα). Το χλώριο σκοτώνει τον μύκητα.

Thunder, η υγρασία τι έκταση έχει; Είναι εστιασμένη σε ένα μικρό σημείο;

Συνηθως πιανει μουχλα η μυκητα που σε ξεγελαει γιατι δεν φαινεται παντα.

Ολα αυτα ειναι γιατροσοφια που μεγαλωνουνε τον χρονο που θα ξαναφανει το προβλημα.

thunder ace
02/06/2016, 17:58
360335
αυτη ισως βοηθησει(ξαναλεω ΔΕΝ ειναι δικες μου).....λοιπον εκει που ειναι μπλε ,φαντασου στο δικο μου τοιχο ειναι γκριζο(το χρωμα του μπετον)και ο τοιχος εχει γινει μαλακος και πεφτει.

Pan (dvs)
02/06/2016, 18:04
Κλασσικη περιπτωση.Λογικα δεν βλεπεις μπετον αλλα σοβα.Ανοιξε το να παρει αερα και να ξεραθει καναδυο μερες πριν αρχισεις τα μαστορεματα.

thunder ace
02/06/2016, 18:20
οκ, ηδη νιωθω μαστορας,θα φαει η μυγα σιδερο και ο thunder πινελα και ρολα.

Pan (dvs)
02/06/2016, 18:25
Θελουμε και φωτο βημα-βημα.:D




Δεν ειναι τιποτε.Θα το κανεις μια χαρα.

lykourgi
02/06/2016, 18:35
και ο τοιχος εχει γινει μαλακος και πεφτει.
Ο μαλακός (σαθρός) σοβάς πρέπει να φύγει.
Πρέπει δηλ. να ξύνεις σε βάθος και πλάτος, μέχρι να φτάσεις σε υγιή (σκληρό) σοβά.
Μην εκπλαγείς αν φύγει πολύ μεγαλύτερο κομμάτι από ότι πίστευες.

thunder ace
02/06/2016, 18:38
για να πω την αληθεια ξερεις τι βαριεμαι;το αδειασμα του δωματιου και μετα την λοξα που εχω να τα ξαναβαλω μεσα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.Ολα.Μακαρι να βρω να βγαλω φωτο.

lykourgi
02/06/2016, 18:45
για να πω την αληθεια ξερεις τι βαριεμαι;το αδειασμα του δωματιου και μετα την λοξα που εχω να τα ξαναβαλω μεσα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.Ολα.Μακαρι να βρω να βγαλω φωτο.
Αυτό είναι το πρόβλημα στους χώρους που κατοικούνται.
Πιο πολύ φασαρία είναι το πριν και το μετά, παρά η ίδια η δουλειά.

Pan (dvs)
02/06/2016, 18:59
για να πω την αληθεια ξερεις τι βαριεμαι;το αδειασμα του δωματιου και μετα την λοξα που εχω να τα ξαναβαλω μεσα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.Ολα.Μακαρι να βρω να βγαλω φωτο.

Μαζεψε τα στο κεντρο,βαλε και καλυμα απο υλικο τυπου πολυ-μπαγκ και θα ειναι μια χαρα.Η κολλα πλακιδιων δεν σηκωνει πολυ σκονη.

virus
02/06/2016, 19:40
κλασσικη περιπτωση υγρασιας. βασικα οοοοοτι και να κανεις θα το ξαναπεταξει να το εχεις υποψιν σου.

ξυσιμο και σπασιμο με καλεμι μεχρι να βρεις σταθερους σοβαδες.

thunder ace
02/06/2016, 19:59
κοιταξτε....δεν ζηταω την βοηθεια σας να ρθειτε να βοηθησετε......αλλα να ξερετε θα ειναι και μερικα κοριτσια μαζι μου....
360336
:D:D