PDA

View Full Version : Αλλαγες με την αγορα aftermarket εξατμισης?



astrapogiannos
02/06/2016, 15:32
Καλησπερα,
εχω το honda supra x 125 και θελω να του βαλω την nob1. Καπου διαβασα ομως οτι ισως χρειαστουν ρυθμισεις στο μηχανακι αφου αλλαχτει εξατμιση, και επισης κατι εχω ακουσει για βαλβιδες οτι μπορει να τις καψει ή κατι τετοιο. Τι ισχυει απο αυτα?

Ζεύκας
02/06/2016, 15:37
μην βάλεις εξάτμιση. δεν θα πάρεις τίποτα σε ιπποδύναμη, το παπί θα κρεμάσει στα χαμηλομεσαία και θα σπάσεις τα νεύρα όλων των ανθρώπων γύρω σου

Bowleno
02/06/2016, 15:49
ότι σου είπε ο Ζεύκας, εντελώς περιττή και άσκοπη αγορά είναι, καλύτερα δώσε τα λεφτά για καλά λάστιχα, εκεί θα πιάσουν τόπο πραγματικά.
εκτός αυτού, δίνεις και στόχο σε "καλόπαιδα".....

astrapogiannos
02/06/2016, 15:58
Το οτι δε θα δωσει δυναμη το ξερω, λιγο παραπανω θορυβο θελω μονο για να το ακουω! Εχει db killer η συγκεκριμενη και δε πρεπει να ειναι πολυ δυνατη απ'οτι εχω καταλαβει. Με το κρεμασμα τι γινεται τωρα που το αναφερατε? Δηλαδη οχι μονο δεν θα δωσει δυναμη, θα κοψει κιολας? :p

Ζεύκας
02/06/2016, 16:06
Ναι η πιο ελεύθερη εξάτμιση θα δώσει ελάχιστη δύναμη στα ψηλά αλλά θα σου κάνει τρύπα στα χαμηλά και μεσαία.
και μετά θα πρέπει να παίξεις με φίλτρα και χαρτογραφήσεις να βγάλει σωστά τι; 1-2 άλογα παραπάνω;

καταλαβαίνω είσαι πιτσιρικάς, θες να σε φτιάχνει το μηχανάκι που καβαλάς, να ρίχνεις κανά ξερόγκαζο μπροστά στα
φιλαράκια σου ή σε καμιά γκομενίτσα αλλά βρε παλικάρι μου, είναι 10 αλογάκια το παπί, άστο στην ησυχία του.

δεν αξίζει.

astrapogiannos
02/06/2016, 16:13
Καταλαβαινω τι λες κ ευχαριστω, την εξατμιση οντως την θελω για λιγο καιρο να μου φυγει η καψα και μετα θελω να τη πουλησω. Το μονο που δεν θελω ειναι να εμφανιστει καποιο προβλημα στο μηχανακι!

SHOOTER045
02/06/2016, 16:48
Αν ηταν τελείως ελεύθερη να φοβοσουν για βαλβίδες κτλπ.
Την ΝΟΒ1/την φοραω εδω και ενα χρόνο σε μαμά GLX και δεν εχω πειράξει τίποτα στην τροφοδοσία.
Και εννοςιται δεν έχει βγάλει ζημιά.

astrapogiannos
02/06/2016, 17:16
Για ποιο λογο ισχυει αυτο με τις τελειως ελευθερες? Και τι μπορεις να κανεις για να αποφυγεις ζημια?

daz
02/06/2016, 18:47
Για ποιο λογο ισχυει αυτο με τις τελειως ελευθερες? Και τι μπορεις να κανεις για να αποφυγεις ζημια?

Ο λόγος είναι λίγο πολύπλοκος για να τον καταλάβεις. Έχει να κάνει με την κίνηση των καυσαερίων μέσα στην εξάτμιση. Αυτό που μπορείς να κάνεις για να το αποφύγεις είναι να μην αλλάξεις εξάτμιση. :lol:

Σοβαρά τώρα! Ότι σου είπαν οι απο πάνω.

devil's animal
03/06/2016, 07:31
φιλε αμα την γουσταρεις, βαλτην...
οπως σου ειπαν δεν θ'αλλαξει τιποτα φοβερο στο μηχανακι...
αλλα αν σου ανεβαζει την ψυχολογια καθε φορα που ανοιγεις το γκαζι και ακους το βρουμ βρουμ, ντεφι να γινει...
:beer::beer:

noodles
03/06/2016, 12:26
βαλε εξατμιση, τιποτα δε θα παθει το μηχανακι. οι ρυθμισεις σε μειγματα, φιλτρο αερα κτλ καλο ειναι να γινουν αν θες να αποδωσει στο 100/100, αλλα δεν αξιζει να δωσεις 150ευρω για χαρτογραφηση και να παρεις 0.5hp. βαλε οποια εξατμιση θες και τα αλλα αστα οπως ειναι. καλη η nob1 για τα λεφτα της.

astrapogiannos
03/06/2016, 12:50
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τις γνωμες σας παιδια, λυσατε τις αποριες μου!!! :)