PDA

View Full Version : Περι μπαταριων και Amper-οφιλοσοφιας



greek_armada
03/06/2016, 00:47
Καλησπερα.

Εχω ενα θεμα με την μπαταρια της μηχανης (shadow 1100 c2).Με λιγα λογια τα έφτυσε (πεταει υγρα κτλ κτλ).
Θελω να βαλω αλλη κλειστου τυπου (δεν την παλευω αλλο με υγρα,μου εκανε την μηχανη χαλια) αλλα τυγχάνει να εχει αυτο το παραξενο σχημα και δεν μπορω να
βρω κατάλληλα αμπερ. ( http://www.mdsbattery.co.uk/images/products/Google/HYB16A-AB-L.jpg )

Μου ταιριαζουν αλλες αλλα με λιγοτερα αμπερ (11.2 , 13 , 14 κτλ).Θα υπαρχει θεμα αν βαλω με λιγοτερα αμπερ.
Επισης βρηκα και αυτη ( http://www.mybatteryplace.com/19263-thickbox/honda-1998-2000-shadow-spirit-aero-a-c-e-tourer-1100-cc-battery.jpg )
η οποια απο οτι λενε στα site αντικαθιστά αυτη που φοραω.Μονο που ειναι 19ah αντι 16 που ειναι η δικια μου.

Γνωμες?Να βαλω με περισσοτερα ah ή λιγοτερα?Τι προβλήματα μπορει να εχω στην μια και στην άλλη περίπτωση?
Αυτη με τα λιγοτερα αμπερ θα με βόλευε περισσοτερο λογω τιμης και μεγεθους.

SHOOTER045
03/06/2016, 06:46
Τα περισότερα ah βοηθουν στην ποιο δυνατή εκκίνηση απ ότι ξέρω.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν.
Οπότε πρόβλημα δεν θα έχεις

lykourgi
03/06/2016, 07:06
Λίγο λιγότερα ή περισσότερα Ah, δεν πειράζουν. Λίγα όμως.
Πρέπει κυρίως να προσέξεις τα CCA της νέας μπαταρίας, ώστε να μιζάρει με την απαραίτητη δύναμη. Έχεις και μεγάλο μοτέρ, είναι σημαντικό.

borbos
03/06/2016, 07:11
Βαλε με οσα amp μπορεις κακο δεν κανεις παντως

vaska
03/06/2016, 07:16
Τα (A) Ampers είναι μονάδα έντασης ηλεκτρικού ρεύματος, τα (Ah) είναι μονάδα μέτρησης χωρητικότητας της μπαταρίας. Το cranking numper CCA έχει να κάνει με το ρεύμα εκκίνησης και όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο μεγάλη είναι η ικανότητα της μπαταρίας να δίνει μεγαλύτερα στιγμιαία ρεύματα (εκκίνηση).
Αν ο κατασκευαστής έχει προβλέψει μπαταρία 16Ah σημαίνει α) επαρκεί για τις καταναλώσεις που έχει η μηχανή σου β) το κύκλωμα φόρτισης είναι ικανό να την φορτίσει σωστά.
Αν βάλεις μικρότερη ίσως να μην έχεις επάρκεια ηλεκτρικής ενέργειας με όλες τις καταναλώσεις να δουλεύουν. Αν βάλεις λίγο μεγαλύτερη (εγώ αυτό θα έκανα) δηλ 19Ah αντί 16, είναι μικρή η διαφορά στην χωρητικότητα οπότε α)θεωρητικά το κύκλωμα φόρτισης της μηχανής σου θα μπορεί να την φορτίζει, λίγο πιο αργά αλλά θα μπορεί και β)θα έχεις επάρκεια (αφού επαρκεί η 16άρα σίγουρα θα επαρκεί η 19άρα)
Υπάρχει σχετικό θρεντ στο moto.gr αναζήτησέ το και θα γίνεις σοφότερος σε σχέση με τις μπαταρίες.

edit
Το "πετάει υγρά" να θεωρήσω εννοείς υπάρχουν πιτσιλιές από υγρά στον χώρο της μπαταριοθήκης και όχι σημάδια βρασμού της μπαταρίας γιατί αν σου βράζει την μπαταρία υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα (πιθανά με τον ανορθωτή σου)

duke200
03/06/2016, 07:40
οτι είπαν shooter και vaska. Και ο borbos δεν είναι λάθος, αλλα αμα βάλεις πολλά παραπάνω ah, ναι δεν θα φορτίζει ποτές.

προσωπικά προτιμώ με τα υγρά και τα βιδωτά καπάκια, για να ξέρεις οτι έχεις υγρα. Οι κλειστού και αυτες υγρά έχουνε, αλλα και καλα δεν τα χάνουν ποτες γιατι είναι κλειστά σε υαλοθαλάμους. Στην πράξη έχω αναστήσει πολλές μπαταρίες κλειστού, που απλά είχαν χάσει τα υγρά τους, σπάζοντας το καπάκι, προσθέτοντας απιονισμένο νεράκι και ξανακολλόντας το καπάκι.

greek_armada
03/06/2016, 09:41
Τα (A) Ampers είναι μονάδα έντασης ηλεκτρικού ρεύματος, τα (Ah) είναι μονάδα μέτρησης χωρητικότητας της μπαταρίας. Το cranking numper CCA έχει να κάνει με το ρεύμα εκκίνησης και όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο μεγάλη είναι η ικανότητα της μπαταρίας να δίνει μεγαλύτερα στιγμιαία ρεύματα (εκκίνηση).
Αν ο κατασκευαστής έχει προβλέψει μπαταρία 16Ah σημαίνει α) επαρκεί για τις καταναλώσεις που έχει η μηχανή σου β) το κύκλωμα φόρτισης είναι ικανό να την φορτίσει σωστά.
Αν βάλεις μικρότερη ίσως να μην έχεις επάρκεια ηλεκτρικής ενέργειας με όλες τις καταναλώσεις να δουλεύουν. Αν βάλεις λίγο μεγαλύτερη (εγώ αυτό θα έκανα) δηλ 19Ah αντί 16, είναι μικρή η διαφορά στην χωρητικότητα οπότε α)θεωρητικά το κύκλωμα φόρτισης της μηχανής σου θα μπορεί να την φορτίζει, λίγο πιο αργά αλλά θα μπορεί και β)θα έχεις επάρκεια (αφού επαρκεί η 16άρα σίγουρα θα επαρκεί η 19άρα)
Υπάρχει σχετικό θρεντ στο moto.gr αναζήτησέ το και θα γίνεις σοφότερος σε σχέση με τις μπαταρίες.

edit
Το "πετάει υγρά" να θεωρήσω εννοείς υπάρχουν πιτσιλιές από υγρά στον χώρο της μπαταριοθήκης και όχι σημάδια βρασμού της μπαταρίας γιατί αν σου βράζει την μπαταρία υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα (πιθανά με τον ανορθωτή σου)


Εχω βολτομετρο πανω και αν δουλεβει σωστα μου γραφει οτι δουλευει απο 13,9(στις υψηλες στροφες) εως 14,8 στο ρελαντι.
Ναι εχει πιτσιλιες στο καπακι.

greek_armada
03/06/2016, 09:44
Τα (A) Ampers είναι μονάδα έντασης ηλεκτρικού ρεύματος, τα (Ah) είναι μονάδα μέτρησης χωρητικότητας της μπαταρίας. Το cranking numper CCA έχει να κάνει με το ρεύμα εκκίνησης και όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο μεγάλη είναι η ικανότητα της μπαταρίας να δίνει μεγαλύτερα στιγμιαία ρεύματα (εκκίνηση).
Αν ο κατασκευαστής έχει προβλέψει μπαταρία 16Ah σημαίνει α) επαρκεί για τις καταναλώσεις που έχει η μηχανή σου β) το κύκλωμα φόρτισης είναι ικανό να την φορτίσει σωστά.
Αν βάλεις μικρότερη ίσως να μην έχεις επάρκεια ηλεκτρικής ενέργειας με όλες τις καταναλώσεις να δουλεύουν. Αν βάλεις λίγο μεγαλύτερη (εγώ αυτό θα έκανα) δηλ 19Ah αντί 16, είναι μικρή η διαφορά στην χωρητικότητα οπότε α)θεωρητικά το κύκλωμα φόρτισης της μηχανής σου θα μπορεί να την φορτίζει, λίγο πιο αργά αλλά θα μπορεί και β)θα έχεις επάρκεια (αφού επαρκεί η 16άρα σίγουρα θα επαρκεί η 19άρα)
Υπάρχει σχετικό θρεντ στο moto.gr αναζήτησέ το και θα γίνεις σοφότερος σε σχέση με τις μπαταρίες.

edit
Το "πετάει υγρά" να θεωρήσω εννοείς υπάρχουν πιτσιλιές από υγρά στον χώρο της μπαταριοθήκης και όχι σημάδια βρασμού της μπαταρίας γιατί αν σου βράζει την μπαταρία υπάρχει άλλου είδους πρόβλημα (πιθανά με τον ανορθωτή σου)

Τα αμπερ και τα αμπερορια το ιδιο δεν ειναι?

sapila racing
03/06/2016, 09:50
Εχω βολτομετρο πανω και αν δουλεβει σωστα μου γραφει οτι δουλευει απο 13,9(στις υψηλες στροφες) εως 14,8 στο ρελαντι.
Ναι εχει πιτσιλιες στο καπακι.

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό.


Τα αμπερ και τα αμπερορια το ιδιο δεν ειναι?

Οχι βέβαια, στο εξήγησε παραπάνω ο Vaska.

vaska
03/06/2016, 10:11
Τα αμπερ και τα αμπερορια το ιδιο δεν ειναι?

Αμπερώρια μάστορα αμπερώρια και το νου σου έχουμε νέο μοντεράτορα ορθογράφο που καραδοκεί για ανορθόγραφους χρήστες

greek_armada
03/06/2016, 10:41
Αμπερώρια μάστορα αμπερώρια και το νου σου έχουμε νέο μοντεράτορα ορθογράφο που καραδοκεί για ανορθόγραφους χρήστες

Νταξ μωρε μην βαρας!!

greek_armada
03/06/2016, 10:47
Αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

Το να πιτσιλαει ή να δουλευει σε αυτα τα volt?
Κανα δυο μαστορες που ρωτησα μου ειπαν οτι ειμαι κομπλε με τα volt.

duke200
03/06/2016, 11:42
το σωστό είναι λιγότερα volt ρελαντι και περισσότερα στις ψηλες στροφές. Μηπως έχει πρόβλημα ο ανορθωτής? Φορτίζει βεβαια και έτσι, αλλα πιθανόν στο μέλλον να παρουσιάσει πρόβλημα από ανορθωτή

επίσης δεν πρεπει να πιτσιλάει, μπαταρία είναι και όχι ποτιστήρι. Καποια τάπα δεν έχετε σφίξει καλά ή έχει ρωγμούλα, ή εχει ξεραθει καποια τσιμουχα (αν έχει τσιμουχα στις ταπες)

greek_armada
03/06/2016, 13:24
το σωστό είναι λιγότερα volt ρελαντι και περισσότερα στις ψηλες στροφές.

Εισαι σιγουρος?Νομιζω ισχυει το αντιθετο.:confused:

sapila racing
03/06/2016, 13:30
Εισαι σιγουρος?Νομιζω ισχυει το αντιθετο.:confused:

Oχι σωστά στα λέει. Κανονικά ανεβαινουν τα Volt με τις στροφές.
Απλά απ οτι διαβαζω στα shadow όντως ισχύει το αντίθετο και έχουν διάφορα προβλήματα φόρτισης.

http://v2-forum.com/forums/showthread.php?t=774

GIXXERAKIAS
03/06/2016, 13:34
Το να πιτσιλαει ή να δουλευει σε αυτα τα volt?
Κανα δυο μαστορες που ρωτησα μου ειπαν οτι ειμαι κομπλε με τα volt.

Από το πρώτο ποστ σου εγώ προσωπικά κατάλαβα ότι δεν πάει κάτι καλά με τον ανορθωτή/πηνία σου.Για να πιτσιλάει η μπαταρία σημαίνει ότι βράζουν τα υγρά της λόγω υπερβολικού ρεύματος/βολτ.



επίσης δεν πρεπει να πιτσιλάει, μπαταρία είναι και όχι ποτιστήρι.

Το αυτό.:)

greek_armada
03/06/2016, 13:36
Το οτι ΟΛΑ ειναι led στην μηχανη παιζει κανενα ρολο?Δεν νομιζω ε?

greek_armada
03/06/2016, 13:38
14 με 14,7 δεν πιστευω να ειναι υπερβολικα.Μετα τα 14,9 - 15 πιστευω οτι εχει θεμα ο ανορθωτής.Επισης ενας μαστορας μου ειπε οτι παιζει με την αλλαγη της μπαταριας να στρωσουν και τα volt (προβληματικη μπαταρια)

koma72
03/06/2016, 13:53
ετσι για την ιστορια και μονον... εχουμε ας πουμε μπαταρια 45αμπερωρια,αυτο σημαινει οτι μπορει για 45 ωρες να δινει 1 αμπερ συνεχως η για μια ωρα να δινει 45 αμπερ συνεχως. μιας και λεγατε πιο πριν για αμπερωρια κλπ.

kostaspetrou
03/06/2016, 16:42
Τα περισότερα ah βοηθουν στην ποιο δυνατή εκκίνηση απ ότι ξέρω.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν.


Η εκκίνηση εξαρτάται αποκλειστικά απ'τα αμπέρ κρύας εκκίνησης(Cold Cranking Amperes=CCA).
Όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο.

Τα αμπερώρια(Ah0 βοηθάνε στο να μην εκφορτίζεται εύκολα η μπαταρία όταν πχ δεν παίρνει μπρος για καιρό.Επίσης βοηθά όταν έχει κανείς εγκατεστημένο συναγερμό.

duke200
03/06/2016, 17:20
Το οτι ΟΛΑ ειναι led στην μηχανη παιζει κανενα ρολο?Δεν νομιζω ε?


οχι.