PDA

View Full Version : Θεματακι με ηχο σε ενδοεπικοινωνια



anavatis19
04/06/2016, 15:07
Αγορασα σημερα μια ενδοεπικοινωνια της Interphone..αυτην εδω συγκεριμενα

http://www.bikerspoint.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4333&virtuemart_category_id=179

και ολα καλα το μονο θεμα ειναι οτι δεν ακουω οταν με παιρνει καποιος παρα μονο σε κλειστο χωρο οταν ειμαι και αυτο πολυ αχνα. εψαξα ρυθμισεις και τηλ και συσκευων αλλα τιποτα. μεσα σε κινηση ουτε κατα διανοια. ο μονος τροπος ηταν οταν ειχα το ραδιοφωνο που κοβεται επειδη βαραει, οποτε εκει μαντευω οτι χτυπαει προφανως το τηλ.

κανενας γνωστης που να εχει το ιδιο η αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα και τι πρεπει να κανω? οι εντασεις ειναι στο φουλ σε ολα. επισης το ιδιο συμβαινει στις κλησεις οπου σε κινηση δεν ακουγεται καλα ο πισω και στο τηλ οταν μιλαω αν δεν μιλαει δυνατα υπαρχει ενα θεματακι κ εκει. αλλα το πιο σοβαρα ειναι οτι δεν ακουω τπτ οταν με παιρνει καποιος τηλ

sapila racing
04/06/2016, 15:31
ο μονος τροπος ηταν οταν ειχα το ραδιοφωνο που κοβεται επειδη βαραει, οποτε εκει μαντευω οτι χτυπαει προφανως το τηλ.



Ακούς ραδιόφωνο οταν οδηγείς μοτοσυκλέτα? :rolleyes:

anavatis19
04/06/2016, 15:47
το εβαλα για δοκιμη γιατι το πηρα σημερα..περα απο αυτο μην στεκεστε κλασικα μεσα σε αυτο το φορουμ σε οτιδηποτε αλλο απλα για την τρελα εκτος απο την ουσια που ρωταει καποιος αλλιως μην γραφετε καν..και επισης ναι και αν ακουω γενικα ειναι του κατασκευαστη οχι πατεντα. για να το εχουν ολες οι εταιριες σημαινει οτι μπορεις να ακους αν θες. τελος το θεμα αυτο ας μην γραφτει κατι αλλο..

amyroukai
04/06/2016, 19:04
Βλέπω ότι έχει software updater στην σελίδα, μήπως να κάνεις μιά απόπειρα να το αναβαθμίσεις, μηπως είναι κάτι που διορθώθηκε μέσω λογισμικού; έχει ένα με έκδοση 13 Μαΐου και άλλο ένα firmware... 1η Ιουλίου λέει αλλά μάλλον εννοούν Ιουνίου.

Στο manual δεν έχει troubleshooting? Το quickstart guide το είδα, δεν λέει τίποτα.

Και τέλος... στο μαγαζί δεν θα πρέπει να ξέρουν να υποστηρίξουν το προϊόν;


υ.γ. ναι ΟΚ είναι "κλασσικός" ο κόσμος εδώ μέσα και εσύ νέος ηλικιακά, αλλά το να γίνεσαι αγενής και να θυμώνεις δείχνει πολλά. Ο φίλος μας ο panopticon προχτές ανέβασε στην σελίδα του στο fb ένα ωραίο, "θυμώνουμε όταν φοβόμαστε πως η άποψή μας είναι εσφαλμένη". Μπορεί και να λέει χαζομάρες, μπορεί και όχι...

anavatis19
04/06/2016, 19:55
ευχαριστω αμυρου θα το κοιταξω..με το παλικαρι που το πηρα τα τσεκαραμε ολα πριν φυγω και εδειχναν ολα καλα αλλα τελικα η με την πολλη φασαρια δε νακουγεται καλα ο αλλος..θα το δω ομως ειμαστε σε επικοινωνια με τον πωλητη να δω τι θα γινει..
οσο για το αλλο εχεις δικιο αλλα ειναι πραγματικα κουραστικο οτι νημα εχω ανοιξει ειτε εγω ειτε αλλος παντα καποιος θελει να πει κατι να θιξει η να προσβαλει καποιον αλλον..δεν υπαρχει καπου κατι χωρις τσακωμο εδω μεσα..και νταξει δεν εβρισα κιολας! <3

amyroukai
04/06/2016, 20:08
ε καλά, δεν τσακώθηκε κιόλας ο σαπίλας... πολύς κόσμος ακούει μουσική. Το ότι απαγορεύτηκαν στην Γαλλία τα κάθε είδους ηχεία/ακουστικά κλπ στο κράνος δείχνει πως υπάρχει γενικότερα σκεπτικισμός για την ασφάλεια στην χρήση.

Αυτό που λες με τους τσακωμούς (είσαι ο δεύτερος που κάνει παρεμφερή παρατήρηση σε λίγες μέρες) πρέπει ίσως να το δούμε γιατί όπου έχει καπνό... Τουλάχιστον σοβαρά θέματα νομίζω κρατιούνται καθαρά.

Καλή τύχη με το μπλιμπλίκι (έχω και εγώ ένα φτηνό της ίδιας εταιρίας, δεν το δούλεψα ποτέ τελικά).

anavatis19
04/06/2016, 20:29
κοιτα γενικα ειμαι κατα κατι τυπων με τα hands free και να πηγαινουν και σφαιρα. το να βαλω λιγο ραδιακι μια φορα στο τοσο δεν χαθηκε ο κοσμος ουτε ο αλλος θα με κατακρινει για αυτο. ασε που οπως ειπα ηταν ενσωματωμενο δεν το επελεξα.
αυτο με τους τσακωμους ειμαι ο δευτερος αλλα και η δευτερη φορα που το λεω..παλι ειχε γινει πανικος σε ενα αλλο νημα πριν πολλες μερες θυμαμαι..
ευχαριστω θα βρω λυση πιστευω αν και μαλλον βρηκα τι παιζει..ειναι λιγο ψηλοτερα απο την τρυπα του αυτιου πανω στο πτερυγιο και ισως οφειλεται εκει η απωλεια. εκοψα και μεσα τα μαξιλαρακια για να μην χανω ηχο επειδη ειναι απο πισω το ακουστικο και εβαλα το δαχτυλο μεσα και διαπιστωσα αυτο που σου ειπα..για να δουμε..

stynikop
04/06/2016, 21:34
Τι εννοεις απο μεσα; τα ακουστικα δεν τα βαζουμε κατω απο το μαξιλαρακι αλλα απο πάνω...
Ελπιζω να μην έκανες καμια χαζομαρα να κόψεις την εσωτερική επένδυση του κράνους...?!

anavatis19
04/06/2016, 21:50
χααχαχ οχι καλε..μονο κατι πολυ μικρα μαξιλαρακια στην εσοχη που μπαινουν τα αυτια εκοψα σε μεγεθος οσο ειναι το αυτι κ μικροτερο ηταν..οχι τα μαξιλαρακια που κρατανε το κεφαλι!! ειπαμε!

irinia
05/06/2016, 09:12
ε καλά, δεν τσακώθηκε κιόλας ο σαπίλας... πολύς κόσμος ακούει μουσική. Το ότι απαγορεύτηκαν στην Γαλλία τα κάθε είδους ηχεία/ακουστικά κλπ στο κράνος δείχνει πως υπάρχει γενικότερα σκεπτικισμός για την ασφάλεια στην χρήση.

Αυτό που λες με τους τσακωμούς (είσαι ο δεύτερος που κάνει παρεμφερή παρατήρηση σε λίγες μέρες) πρέπει ίσως να το δούμε γιατί όπου έχει καπνό... Τουλάχιστον σοβαρά θέματα νομίζω κρατιούνται καθαρά.

Καλή τύχη με το μπλιμπλίκι (έχω και εγώ ένα φτηνό της ίδιας εταιρίας, δεν το δούλεψα ποτέ τελικά).




Ε ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ


Νομίζουν ότι όποιος καβαλάει μοτό πρέπει να τιμωρείται.
Έχουν βγάλει τόσες χαζομάρες οι Γάλλοι για τις μοτό...!!
Η γνώμη μου πως όταν ταξιδεύεις εκτός πόλης,ειδικά σε διαδρομή
ρουτίνας ,Εθνική π.χ. με 140-160 η μουσική στ'αυτιά σου
δεν σε κάνει να χάνεις τίποτε από το δρόμο.
Αυτό που είπε ο φίλος μας ότι πάντα σε κάποιο θέμα που ανοίγεται
θα πεταχτούν διάφοροι να πούνε μόνο για να πούν είναι μια
πικρή αλήθεια.
Η μοτοσυκλέτα είναι μοναχικό πράμμα και εδώ και 30 χρόνια έχω
πάντα τα ακουστικά στο αυτί,δεν ξέρω πόσο ασφαλέστερα θα ήμουν
αν δεν τα είχα.Ξέρω όμως ότι σίγουρα η μουσική με συντροφεύει
και μου φτιάχνει τη διάθεση...!!
Ούτε και πήγα ποτέ στη δουλειά μου φορώντας μπότες μοτό.
Τι να κάνουμε,η απόλυτη αποστείρωση δε γίνεται...!!!

irinia
05/06/2016, 09:21
χααχαχ οχι καλε..μονο κατι πολυ μικρα μαξιλαρακια στην εσοχη που μπαινουν τα αυτια εκοψα σε μεγεθος οσο ειναι το αυτι κ μικροτερο ηταν..οχι τα μαξιλαρακια που κρατανε το κεφαλι!! ειπαμε!


ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙΑ


Σε καινούργια μοντέλα κρανών,αφαιρούνται ,όπως αυτό της shoei...!!
Αν λοιπόν είναι τόσο τρομερό και φοβερό,πως όλες οι εταιρίες που βγάζουν κράνη
έχουν θέσεις για ενδοεπικοινωνία,μουσική,κ.λ.π...??
Και πως περνάνε τις προδιαγραφές ασφαλείας..??
Προφανώς ,shoei - arai και λοιποί ή παράτυποι και παράνομοι είναι ή σκέφτονται
και εμάς τους υπόλοιπους που γουστάρουμε μουσική στις βόλτες μας...!!!

Anritsu
05/06/2016, 10:41
Ε ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ


Νομίζουν ότι όποιος καβαλάει μοτό πρέπει να τιμωρείται.
Έχουν βγάλει τόσες χαζομάρες οι Γάλλοι για τις μοτό...!!
Η γνώμη μου πως όταν ταξιδεύεις εκτός πόλης,ειδικά σε διαδρομή
ρουτίνας ,Εθνική π.χ. με 140-160 η μουσική στ'αυτιά σου
δεν σε κάνει να χάνεις τίποτε από το δρόμο.
Αυτό που είπε ο φίλος μας ότι πάντα σε κάποιο θέμα που ανοίγεται
θα πεταχτούν διάφοροι να πούνε μόνο για να πούν είναι μια
πικρή αλήθεια.
Η μοτοσυκλέτα είναι μοναχικό πράμμα και εδώ και 30 χρόνια έχω
πάντα τα ακουστικά στο αυτί,δεν ξέρω πόσο ασφαλέστερα θα ήμουν
αν δεν τα είχα.Ξέρω όμως ότι σίγουρα η μουσική με συντροφεύει
και μου φτιάχνει τη διάθεση...!!
Ούτε και πήγα ποτέ στη δουλειά μου φορώντας μπότες μοτό.
Τι να κάνουμε,η απόλυτη αποστείρωση δε γίνεται...!!!

Αγαπητέ Τέρενς ούτε και εγώ είμαι της αποστείρωσης .

Αλλά για το συγκεκριμένο , αν κατάλαβα καλά να ακούς μουσική την ώρα που οδηγείς , μάλλον έχουν δίκιο οι Γάλλοι . Ίσως είναι υπερβολή αλλά αν την στιγμή που ακούς κάτι που σου αρέσει αφαιρεθείς έστω για 1 δευτερόλέπτο φτάνει και περισσεύει για να φας τα μούτρα σου . Θα μου πεις μια βόλτα έξω και με τόσα πιπίνια ανοιξιάτικα και καλοκαιρίνα , αφαιρείσαι συνέχεια . Το ξέρω ....

bros400pgm
05/06/2016, 14:09
Δεν είναι θέμα αφηρημαδας, αλλά μη ικανοποιητικης ακουστικής ικανότητας των γύρω ερεθισμάτων.
Παπαρια όμως. Ας τα απαγορεψουν στα αμαξια.

Anritsu
05/06/2016, 14:37
Δεν είναι θέμα αφηρημαδας, αλλά μη ικανοποιητικης ακουστικής ικανότητας των γύρω ερεθισμάτων.
Παπαρια όμως. Ας τα απαγορεψουν στα αμαξια.

Σωστός , και αυτό επιπλέον .

irinia
05/06/2016, 15:33
ΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ



Για να μην αποσπάται η προσοχή των οδηγών και να μη μειώνονται οι ακουστικές ικανότητες που όντως βοηθάνε
κάποιες στιγμές πρέπει να απαγορευτούν τα πάντα σε μοτό και αυτοκίνητο.Εδώ όμως βλέπουμε το αντίθετο.
Τα αυτοκίνητα γέμισαν με dvd ,tv,cd ,gps κ.λ.π. και η ενδοεπικοινωνία στις μοτό έγινε σούπα με μπλουτούθ κ.λ.π.
Είναι ένα κάτι σαν αυτό που είπε η Μέρκελ,μπορούμε ποτέ να βάλουμε όρια ταχύτητας στη χώρα μας όταν παράγουμε
αυτοκίνητα και μοτό με 250 χλμ.τελικής..??
Ποιος ..?? Η Μέρκελ...!!!
Από τη μία δηλαδή έχουμε τον νόμο και από την άλλη το παράλογο να πουλάνε οι βιομηχανίες πράμματα που είναι
αντίθετα με το νόμο.
Μην έρθει εδώ κανένας αφελής και φέρει για παράδειγμα το μαχαίρι λέμε ένα τώρα....ο ένας κόβει ψωμί με αυτό κι ο άλλος κεφάλι..!!
Εδώ τα καινούργια κόλπα είναι φτιαγμένα για αυτοκίνητα και μοτό..!!!
Όπότε ας αποφασίσουν αυτοί που μας τα πασάρουν,τι είναι νόμιμο και τι όχι..!!
Είναι αστείο λέμε,από τη μία μεριά ξεσκίζω τον πλανήτη με την μόλυνση από βιομηχανίες κ.λ.π.και από την άλλη πουλάω
κάθε 5 χρόνια νέα τεχνολογία για τα οχήματα με δήθεν αντιρρυπαντική τεχνολογία
ΠΑΠΑΡΙΕΣτου συστήματος..!!
Από τη μία πουλάω τον καρκίνο και από την άλλη ανοίγω ευαγή ιδρύματα χρηματοδοτώντας τα με δωρεές που εκπίπτουν
από την εφορία μου.
ΟΜΩΣ ΡΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΘΑΝΑΤΟΙ..!!

kostas777
05/06/2016, 18:12
Ακούς ραδιόφωνο οταν οδηγείς μοτοσυκλέτα? :rolleyes:

Εγώ ακούω. Όχι δυνατά βέβαια για να ακούω και τι γίνεται γύρω μου. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ παράξενο. Στο αυτοκίνητο φυσικά το πρώτο πράγμα που κάνω με το που βάζω μπροστά είναι να ανοίγω το ραδιόφωνο. Λοιπόν, μια χαρά πας, ακούς και τη μουσικούλα σου και ακούς και έξω, αρκεί, όπως και στο κουτί, να μην το έχεις στη διαπασών. Από τα καλύτερα μοτο γκατζετάκια :)

amyroukai
05/06/2016, 18:47
Παιδιά, αν θέλετε, ανοίξτε ένα θέμα "μουσική και οδήγηση", να το συζητήσουμε.

Η τεχνικής φύσης απορία ας μην πνίγεται με άσχετα. Βασικά, μιά που λύθηκε το πρόβλημα από ότι κατάλαβα, ήταν λάθος η τοποθέτηση των ηχείων μέσα στο κράνος και όχι άλλο πρόβλημα hardware, θα κλειδωθεί το παρόν.