PDA

View Full Version : AΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ VSTROM -1000 2015!ΓΝΩΜΕΣ!!!



jiovani7
05/06/2016, 16:39
Καλησπερα σε ολους.Με ενδιαφερει να αγορασω κουτα το vstrom 1000,και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το εν λογω μηχανακι.Οποιος επισης το εχει κανει test ride η γενικοτερα εχει διαβασει κριτικες ξενων μεσων θα ηθελα να με διαφωτισει αν η επιλογη μου ειναι καλη.Ευχαριστω εκ των προτερων

DrBig
05/06/2016, 17:58
Δεν το εχω οδηγησει, αλλα εχω διαβασει αρκετα για δαυτο.

Η εντυπωση λοιπον που σχηματισα ειναι:
1. Πολυ καλη συμπεριφορα μοτερ. Δεν εχει τα αλογα του ανταγωνισμου ουτε τα κυβικα, αλλα αυτα που εχει τα δινει ομορφα, αβιαστα, ροπατα, ομαλα και οικονομικα.
2. Καλες αναρτησεις, φρενα και ελαφρια αισθηση. Ειναι το ελαφρυτερο απο τα μεγκα ονοφ.
3. Ανετο, πολυ ανετο, ετσι λενε
4. Μετριο στο χωμα, αλλα σο γουατ.
5. Αρκετα ικανο στο στροφιλικι.
6. Γενικα δεν του λειπει κατι, ειναι ολοκληρωμενο μηχανακι

Προφανως, ολα τα παραπανω εχουν και την αλλη οψη. Καποιοι θα μπορουσαν να το θεωρησουν βαρετο σε σχεση με πχ,τα κτμ. Οποτε εξαρταται απο σενα τι ψαχνεις. Αν σου αρεσει εμφανισιακα και σε καλυπτουν τα 100 του αλογα, τοτε βουρ, μαλλον δε θα σε προδωσει. Εννοειται οτι θα πρεπει να το βολταρεις πρωτα.
Επισης, σου χρειαζεται ο 19ρης μπροστινος τροχος;

doctoras
05/06/2016, 22:00
Επισης με τα παραπανω, εχει μικρότερο όγκο απο το 650 και ειναι αρκετα ευέλικτο για καθημερινό στην πόλη(συγκριτικά με τα 1000-1200) που ειναι μεγαλο αβαντάζ ενω αναδεικνύει ολα αύτα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά γιατο ποσο φιλικό μπορει να ειναι

theofilos888
05/06/2016, 22:10
Το σκ που μας περασε το ξαναοδηγησα. Φετος ειχε και μια yoshimura εξατμιση φορεμενη. Αν εψαχνα κατι στην κατηγορια, θα ηταν μεσα στις υποψηφιες. Πολυ ωραια φρενα και μεστο τραβηγμα χωρις κομπιασματα απο το v2 μοτερ του. Ελαφρια αισθηση και με βαση το οικονομομετρο γυρω στα 6 λτ ανα 100χμ. Καλη καταναλωση για 1000αρι τεσταδικο.

lleonidas
05/06/2016, 23:15
Το οδήγησα πριν από μια βδομάδα στα Μέγαρα και ήταν η ευχάριστη έκπληξη,όπως είχα γράψει και στο αντίστοιχο thread.
Ενδιαφέρουσα μοτοσυκλέτα με ζωντανό κινητήρα και 100 αλογάκια που τα βγάζει όμορφα και χωρίς να τρομάζουν.Μπορεί να κάνει τα πάντα(εξαιρείται,φαντάζομαι,η βαριά off χρήση και οι 200άρες+ στα ταξίδια)απροβλημάτιστα και απολαυστικά...άνετα θα ήταν επιλογή μου την περίοδο αυτή που ψάχνω για μηχανή αν δεν κόστιζε 13+ χιλιάρικα...όχι ότι είναι πολλά συγκριτικά με τον ανταγωνισμό,απλά εγώ δεν τα διαθέτω.Δε θυμάμαι τι εντύπωση μου άφησαν τα φρένα και η ανεμοκάλυψη...κατά τ'άλλα ωραίος ήχος, συμπεριφορά στις στροφές,''παπί'' αν το θελήσεις,αρκετά καλή θέση οδήγησης και πολύ φιλικό από την πρώτη στιγμή που το καβάλησα...ένα ιδανικό 1000άρι commuter!

irinia
06/06/2016, 05:19
ΑΝ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΨΑΧΝΕΙΣ




Γιατί το θέλεις δηλαδή το μηχανάκι και τα χρήματα που μπορείς ή θέλεις να διαθέσεις
για την αγορά αλλά και και για το μετά,συντήρηση κ.λ.π.,τότε μια και το έψαξα ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ θα σου
γράψω τη γνώμη μου για αυτό που ζητάς.
Το μηχανάκι το πήρα αρκετές βόλτες ώστε να έχω άποψη,όμως γράψε πρώτα τι ψάχνεις
για να σου προτείνω και εγώ ανάλογα.

zopas
06/06/2016, 07:24
Το μηχανακι δεν εχει φρενα ανταξια της κατηγοριας του κοινως δεν εχει αβς...το εθαψε η μαμα εταιρια για να προμοταρει τα 650αρια. ..παντως αθραυστος κινητηρας και ενα πολυ καλο γενικο συνολο..

Πωλησεις βεβαια δεν πετυχε και για αυτο θα το βρεις σε προνομιακη τιμη ..γιατι ομως δεν το παιρνεις μεταχειρισμενο;

DrBig
06/06/2016, 07:29
Το μηχανακι δεν εχει φρενα ανταξια της κατηγοριας του κοινως δεν εχει αβς...το εθαψε η μαμα εταιρια για να προμοταρει τα 650αρια. ..παντως αθραυστος κινητηρας και ενα πολυ καλο γενικο συνολο..

Πωλησεις βεβαια δεν πετυχε και για αυτο θα το βρεις σε προνομιακη τιμη ..γιατι ομως δεν το παιρνεις μεταχειρισμενο;

Εισαι εντος τοπου αλλα εκτος χρονου :D

DAYMAN
06/06/2016, 08:16
αν ειχα τα χρηματα θα το επαιρνα (μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις για αυτα που μπορει να κανει) και θα αρχιζα να ταξιδευω μετα μανιας.αυτο που εχω να πω παντως ειναι η ευκολια χρησης μεσα στην πολη τοσο καλη κατανομη βαρων εχουν κανει οι Ιαπωνες.α και 5 χρονια δωρο τα παντα ολα στο σερβις ειναι προκληση.

jiovani7
06/06/2016, 15:08
Την μηχανη την θελω κυριως για να κανω ταξιδια και σχετικα λιγες μετακινησεις μεσα στην πολη ειδικα στην αρχη μεχρι να την συνηθισω.Βασικα εχω ενα κολλημα με τα μεταχειρισμενα και θελω να ειναι κουτα δυστυχως η ευτυχως.Η αληθεια ειναι οτι δεν την εχω κανει ακομα test ride,το οποιο βεβαια θα το κανω αμεσα, αλλα εχω ακουσει σχετικα καλα λογια για το εν λογω μηχανακι ,ειδικα για τα φρενα του και την ανετη σελα του σε μεγαλα ταξιδια.Ειναι σχετικα ελαφρυ σε σχεση με τον ανταγωνισμο και απο οτι εχω δει σε καποια μαγαζια πωλειται μεχρι και 1500 χιλιαρικο κατω.Οποτε ειναι δελεαρ για εμενα που με 11500ευρω μπορω να το παρω κουτα, οταν αλλα στην ιδια κατηγορια κοστιζουν απο 13500 μεχρι 17000 χιλιαρικα.Α ενα ακομα συν για εμενα ειναι τα 5χρονια εγγυησης και σερβις που δινει η suzuki, τα οποια βεβαια αν δειτε τα εχει υπερκοστολογημενα!!!Οσον αφορα την συντηρηση ξερω περιπου τι θα μου κοστιζει τον χρονο αλλα θα ηθελα να μου πειτε εσεις πιο εμπεριστατωμενα το κοστος.

sahara
06/06/2016, 16:08
Το καβαλησα στατικα προσφατα,και μου εκανε εντυπωση η σωστη και ανετη θεση οδηγησης και το σχετικα μικρο βαρος.
Παντως αν εφθανα οικονομικα εκει θα κοιτουσα και το 1050adv που πραγματικα μου αρεσε παρα πολυ οδηγωντας το στο προσφατο test ride.
Ενα μηχανακι που τα κανει ολα και συμφερει κατα τη γνωμη μου...

lleonidas
06/06/2016, 16:19
To 1050 adv όμως κοστίζει 13 οπότε αν ισχύουν τα 11.500€ + 5 χρόνια δωρεάν service για το vstrom1000, η διαφορά δεν είναι αμελητέα!

sahara
06/06/2016, 16:28
To 1050 adv όμως κοστίζει 13 οπότε αν ισχύουν τα 11.500€ + 5 χρόνια δωρεάν service για το vstrom1000, η διαφορά δεν είναι αμελητέα!

Ισχυει...αν και νομιζω πως και το KTM μπορει να το κατεβασει λιγο τιμη η να ζητησει καποια καλα δωρα κ.τ.λ. αν εχει το σχετικο μετρητο.

taisteal
06/06/2016, 16:50
Το αγορασε κουτα φιλος εδω και το ειχα παρει βολτα.
Ελαφρια αισθηση ναι μεν αλλα αδιαφορο γενικα.
Παρε το 1050 adv,much much better

jiovani7
06/06/2016, 17:51
Nα πω την αληθεια μου αρεσει και το 1050 ktm και ειχα παει να το δω απο κοντα, χωρις βεβαια να κανω test ride, αλλα του '16 εχει 13700 και stock του '14 τα δινουν 12900 που ειναι αρκετα ακριβοτερα απο το vstrom 1000.Να μην ξεχασω να σας πω χρειαζομαι και τον εξοπλισμο ετσι?Α επισης θελω και κανενα 1000 ακi σιγουρα για περιφερικα που θελω να βαλω.Οποτε με 11500+1000=12500 euro ειμαι με το κλειδι στο χερι με καποια εξτρα για την μηχανη και τον εξοπλισμο μου.Θεωρω οτι ειναι πολυ καλη τιμη σε συγκριση με τον ανταγωνισμο!

zopas
06/06/2016, 18:38
γουαουυυ..11.500 ευρω το Βεστρομ???ποτε το δινανε 8.900 ευρω ρε παιδια??αφου το θυμαμαι το ειχανε σκοτωσει...

σορρυ αλλα 11.500 ευρω δεν τα αξιζει..με 9 χιλιαρικα παιρνεις κουτα το cbf1000 που είναι καλυτερη μηχανή σε όλα και κυριως χοντα...πριν αποφασισεις κανε ένα τεστ ραιντ και σε αυτό...εεε όχι και 11.500 ευρω το αφρενο...ελεος...

sv1000s
06/06/2016, 18:40
φιλε μου ελα στο σημερα.αυτο που λες ηταν το αλλο μοντελο το παλιο!ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ!

lykourgi
06/06/2016, 18:43
Για το νέο vstrom 1000 ενδιαφέρεται.

https://www.google.gr/search?q=vstrom+1000+2015&biw=1600&bih=837&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjWqaWP7JPNAhUKIsAKHW0dDL0Q_AUIBigA&dpr=1#

zopas
06/06/2016, 18:48
ζητω συγγνωμη δεν το καταλαβα και επειδή δεν το ξερω το μοτορι παιρνω όλα τα σχολια μου πισω...λαθος βστρομ..και ακομα δεν εχουν σφιξει οι ζεστες...

sv1000s
06/06/2016, 18:53
καλα βρε αδερφε δεν εγινε και τιποτα!ολα καλα:beer:

irinia
06/06/2016, 23:03
ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΑ ΡΕ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ




Πάει κι αυτός τον χτύπησε η κρίση...!!
Το μηχανάκι περισσότερο για καγκουριές χαμηλών πτήσεων είναι παρά για ταξίδι.
Έχει καλό γκάζι,σπαρτιάτικα ηλεκτρονικά,πολύ ωραία φρένα,δυνατή ανάρτηση,
ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΤΖΑΜΠΑ ΣΕΡΒΙΣ.................μέχρι εδώ...!!
Το μηχανάκι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ON-OFF,είναι μέτριο στο ταξίδι,το 650 είναι αρκετά καλύτερο...!!
Αν το θέλεις για ταξίδια,ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ..!!
Αν το θέλεις για την πόλη είναι επίσης λάθος,1000 κυβικά είναι πολλά παρά τα πολύ λίγα κιλά του
σε σχέση με τον ανταγωνισμό,υποτιθέμενο ανταγωνισμό λέμε...!!!
Τι προτείνω σε σχέση με αυτά που έγραψες ότι θέλεις..??
Καβασάκι 1000 versys και γιαμάχα super tenere 1200.
Το καβασάκι το παίρνεις περίπου με 13000 ευρώ μπορεί και παρακάτω,το Γιαμάχα περίπου στα 13000+
Μηχανάκια ταξιδιάρικα και τα δύο,καμμία σχέση με το πολύ λίγο vstrom ειδικά σε αυτόν τον τομέα.
11500 εκεί που το βρήκες φίλε μου όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι ΔΕΝ υπάρχει ετοιμοπαράδοτο,
ότι θέλουν μια καλή προκαταβολή και ότι το μοντέλλο στα χρώματα τουλάχιστον είναι 2 ετών..!!
Εφόσον ενδιαφέρεσαι μπες στο Γερμανικό σάιτ και πρόσεξε την εξάτμιση,θα καταλάβεις.
Τώρα τι αλλαγές έχει..?? Εμείς οι ενδιαφερόμενοι το μαθαίνουμε πάντα τελευταίοι.
Αν θέλεις τη γνώμη μου 12500 στην αντιπροσωπεία μπορεί και παρακάτω και 5 χρόνια σέρβις δωρεάν..!!
Και αναλώσιμα δωρεάν,λάδια ξύδια...!!!
Όμως το μηχανάκι δεν κουβαλάει τη φιλοσοφία ενός ταξιδιάρικου on-off.
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα και πήρα το σούπερ-τενερέ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147406
όχι το απλό αλλά αυτό με τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις.Εδώ θα διαβάσεις και τις διαφορές τους απλό και ΖΕ.
Επίσης γράφω και τις εντυπώσεις μου.
Η διαφορά τους είναι 1000-1500 ευρώ περίπου vstrom με τα άλλα δύο.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ, αν θελήσεις κάτι παραπάνω έχω ψάξει και άλλα μηχανάκια,αλλά αυτά
απευθύνονται σε vip,με εταιρείες που ψάχνουν θύματα και πουλάνε μούρη ΔΕΝ..........!!
Μεγάλη απογοήτευση η Χόντα,που με το crossturer παρά τις 16000+ ευρώ έκανε την πατάτα
με τον άξονα και θύμισε άλλου ένδοξους ανταγωνιστές...!!!

zopas
07/06/2016, 09:49
Εγω επιμενω οτι η καλυτερη επιλογη σου φιλε θα ειναι ενα cbf 1000..τα κανει ολα-εκτος χωμα- αριστα πολη-εθνικη και κοστιζει το παλαιοτερο μοντελο 9 χιλιαρικα κουτα..ψαξ στο..

amyroukai
07/06/2016, 10:08
γουαουυυ..11.500 ευρω το Βεστρομ???ποτε το δινανε 8.900 ευρω ρε παιδια??αφου το θυμαμαι το ειχανε σκοτωσει...

σορρυ αλλα 11.500 ευρω δεν τα αξιζει..με 9 χιλιαρικα παιρνεις κουτα το cbf1000 που είναι καλυτερη μηχανή σε όλα και κυριως χοντα...πριν αποφασισεις κανε ένα τεστ ραιντ και σε αυτό...εεε όχι και 11.500 ευρω το αφρενο...ελεος...

Ζοπα δεν ξέρεις τι λες, στο είπε και ο DrBig και συνεχίζεις... Εκτιθεσαι και γίνεσαι εριστικός χωρίς λόγο.



επί του θέματος, το μηχανάκι είναι καλό. Το μόνο που έχω δει και δεν μου άρεσε, η γωνια που βλέπω στα γόνατα των ψηλών, δείχνει λίγο στριμωγμένο σε σχέση με f800, africa κλπ, μοιάζει πιο πολύ με στριτ. καβάλησε ο πρώτα.

DAYMAN
07/06/2016, 13:29
θαφτηκε και το vstrom 1000 παμε στο επομενο.:confused:

sv1000s
07/06/2016, 13:37
BMW παρε το suzuki δεν κανει!:bawl::bawl:

PortisHead
07/06/2016, 14:07
Προσωπικά , θα συμφωνήσω με τον zopas.
Honda CBF1000 , και βάζεις και 2000 χιλιαρικα στην τσέπη (που έλεγε και ο Μαργαρίτης).

amyroukai
07/06/2016, 14:15
θαφτηκε και το vstrom 1000 παμε στο επομενο.:confused:

Γιατί θάφτηκε; οι περισσότεροι θετικά απάντησαν και νομίζω ότι η εγγύηση και το κίνητρο των δωρεάν σέρβις είναι ισχυρότατο μπόνους.

doctoras
07/06/2016, 17:44
Ναι αλλα αναθεμαμε αν ο υποψήφιος εβγαλε συμπέρασμα,
Ρε αδερφε, σου αρέσει; παρτο και φύγε 2016 σύγχρονο μηχανακι ειναι εμεις θα γεράσουμε αυτο θα ζαει

lykourgi
07/06/2016, 17:54
σου αρέσει; παρτο και φύγε
:a013:

MG-KTiNoS
07/06/2016, 18:25
Καλησπερα σε ολους.Με ενδιαφερει να αγορασω κουτα το vstrom 1000,και θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για το εν λογω μηχανακι.Οποιος επισης το εχει κανει test ride η γενικοτερα εχει διαβασει κριτικες ξενων μεσων θα ηθελα να με διαφωτισει αν η επιλογη μου ειναι καλη.Ευχαριστω εκ των προτερων

τι θες να κάνεις με το μηχανάκι?

amyroukai
07/06/2016, 18:50
Την μηχανη την θελω κυριως για να κανω ταξιδια και σχετικα λιγες μετακινησεις μεσα στην πολη ειδικα στην αρχη μεχρι να την συνηθισω.


τι θες να κάνεις με το μηχανάκι?

ρε νικολάκη... ρε νικολάκη...


ΕΙΠΑΜΕ. Να το πάρει αν του αρέσει (αφού το καβαλήσει). Και ωραία τιμή και ωραία μοτό και τις πρώτες 50,000 χλμ τσάμπα. Διαφωνείς μικρέ τιντιέμαρχε γεροκάγκουρα;

zopas
07/06/2016, 19:14
ουσιαστικα στο μελλοντικο ιδιοκτητη απαντησε μονο ο Τερενς που εχει και την εμπειρια αυτης της μηχανης και το εχει ψαξει πολύ ...ο ανθρωπος λοιπον ας κανει ότι τον φωτισει το συμπαν...προσωπικα επιμενω στις αποψεις μου..

amyroukai
07/06/2016, 19:24
'Ετσι για να καταλάβω και εγώ... Ο τέρενς έχει εμπειρία γιατί το πήγε ένα τεστ ράιντ; Άντε δύο; Ε, την ίδια εμπειρία μπορεί χαλαρότατα να αποκτήσει και ο op.

Και εσύ εμμένεις στην άποψη σου ότι ή το 650 ακρίβυνε από τα 8000 που το δίνανε και δεν αξίζει ή πως το παλιό 1000άρι μοντέλο του 2000 δεν αξίζει 11500 ευρώ, με τις οποίες φυσικά και συμφωνούμε :lol:

jiovani7
07/06/2016, 19:44
Την μηχανη την θελω για να κανω κανενα ταξιδακι με την γυναικα και να μπορω να την κυκλοφορω και μεσα στην πολη οταν μου δινεται η ευκαιρια!Για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα, ως προς εμενα, οφειλω να σας πω οτι δεν εχω την εμπειρια να αξιολογησω απολυτα, τοσο την οδηγικη συμπεριφορα της μηχανης, οσο και την αξιοπιστια της.Συνεπως παω ας πουμε και με λιγο κλειστα τα ματια και για αυτο ανοιξα αυτο το θρεντ για να με διαφωτισετε οι πιο εμπειροι.Θελω να αγορασω το καλυτερο μηχανακι στα λεφτα που διαθετω και να μου δινει απροβληματιστα αυτα που θα του ζηταω,χωρις πολλα πολλα και μηχανικα προβληματα.

jiovani7
07/06/2016, 19:46
Και παντα καινουργιο ετσι να μην ξεχνιομαστε!!!

sv1000s
07/06/2016, 19:53
τελικά θα πάρει το παλιό?

τότε που το πούλαγαν το παλιό σκούπιζε τη μύτη με 50ευρα ο κόσμος!
τα 11500 ήταν για ποπ κορν στο σινεμά.
άλλο τότε άλλο τώρα άλλαξαν οι εποχές και απλά δεν υπάρχει κανένα κείνο.
τώρα για το καινούριο μοντέλο βρες κανα κάτοχο και ρώτα να μάθεις την αλήθεια.
με μια βόλτα δεν καταλαβαίνεις τίποτα πέρα τα κλασικά.

εμφανισιακά ωραίο είναι τσάμπα σέρβις μια χαρά!
και αφου το θες και για πάρα έξω πιο πολύ πάρε 1000 άσε τα άλλα για άλλους.:beer:

theofilos888
07/06/2016, 19:53
ουσιαστικα στο μελλοντικο ιδιοκτητη απαντησε μονο ο Τερενς που εχει και την εμπειρια αυτης της μηχανης και το εχει ψαξει πολύ ...ο ανθρωπος λοιπον ας κανει ότι τον φωτισει το συμπαν...προσωπικα επιμενω στις αποψεις μου..

Δηλ δεν απαντησαμε οι υπολοιποι; 'Η μηπως το οδηγησε ΜΟΝΟ ο τερενς; Μαλλον δε διαβαζεις τι γραφουμε οι υπολοιποι.
Τζιοβανι αν σου κανει, παρτο και μη ρωτας κανενα! Σου αρεσει; Βαλε και τη γυναικα να κατσει επανω! Και μη ρωτας κανενα!

panavour
07/06/2016, 20:52
Παρε αγορι μου το μηχανακι που σ αρεσει και μην πολυψυριζεις την μαιμου.
Ουτως η αλλως οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν προκειται να εκμεταλευτεις ουτε το 50 τοις εκατο απο τις δυνατοτητες μιας συγχρονης μοτο.
Το μηχανακι ειναι καλο και αξιοπιστο σαν γιαπωνεζικο και τα 5 χρονια εγγυηση και σερβις ειναι ενα μεγαλο + .ΣΚΕΨΟΥ ποσα θα δωσεις σε ενα ευρωπαικο σε 5 χρονια οταν θα σου χαλασει -που θα σου χαλασει-.:bawl:

irinia
07/06/2016, 21:46
ΡΕ ΦΙΛΕ




Δεν έγραψα ότι είναι κακό μηχανάκι,αλλά ότι παίζει σε λάθος κατηγορία με λάθος κουστούμι..!!
Αν κάποιος το θέλει για ταξιδιάρικο on-off, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ,αν δεν έχει λεφτά ας πάρει καλύτερα το 650...!!!

sv1000s
07/06/2016, 21:55
το ταξίδεψες το μηχανάκι φίλε και το λες τόσο απόλυτα?

το 650 είναι για πέταμα από ποιότητα κατασκευής.το καινούριο πάντα!καμία σχέσει με το παλιό σε ποιότητα!
ο μηχανηκος μου στη suzuki μου το ειπε αυτο κάτι θα ξέρει παραπάνω από μένα που το γράφω απλά!

amyroukai
07/06/2016, 21:55
Ξέρεις τι γίνεται τώρα.

Καλά τα λέμε εμείς αλλά το "ταξιδιάρικο" είναι υποκειμενικό. Διαβάζω πχ σε άλλο νήμα ότι το VFR είναι "για όλη μέρα στη σέλα" και με πιάνει γέλιο σκεπτόμενος το σίγμα τελικό. Αλλά προφανώς για κάποιον είναι έτσι και όπως λες εσύ δεν κάνει το Vstrom, θα σου πει ο άλλος "άντε ρε με την μπερζέρα με ρόδες". Οπότε πραγματικά, το τι κάνει και το τι δεν κάνει είναι μιά ανοησία. Ας μείνουμε στο ότι παγκοσμίως έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτό και σαν επιλογή μοτοσικλέτας είναι μιά χαρά.

irinia
07/06/2016, 22:09
Την μηχανη την θελω για να κανω κανενα ταξιδακι με την γυναικα και να μπορω να την κυκλοφορω και μεσα στην πολη οταν μου δινεται η ευκαιρια!Για να ξεκαθαρισω καποια πραγματα, ως προς εμενα, οφειλω να σας πω οτι δεν εχω την εμπειρια να αξιολογησω απολυτα, τοσο την οδηγικη συμπεριφορα της μηχανης, οσο και την αξιοπιστια της.Συνεπως παω ας πουμε και με λιγο κλειστα τα ματια και για αυτο ανοιξα αυτο το θρεντ για να με διαφωτισετε οι πιο εμπειροι.Θελω να αγορασω το καλυτερο μηχανακι στα λεφτα που διαθετω και να μου δινει απροβληματιστα αυτα που θα του ζηταω,χωρις πολλα πολλα και μηχανικα προβληματα.






ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ





Για κανένα ταξιδάκι και να μπορείς να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη
για ταξιδάκι είναι αρκετά καλύτερο το 650 στο θέμα κάλυψη,άνεση κ.λ.π.
Μειονεκτεί στο θέμα τεχνολογία αλλά η διαφορά τους είναι 5 χιλιάρικα
8 το 650 ,13 το 1000.Τα 5 χιλιάρικα διαφορά + την μικρότερη κατανάλωση,τέλη ασφάλεια
για 5-6 χρόνια σου βάζω είναι άλλο ένα χιλιάρικο.
Σκέψου τι μπορείς να κάνεις με 6 χιλιάρικα επιπλέον και αποφάσισε ΑΝ, δεν σου περισσεύουν...!!!
Επίσης ,στην πόλη τα 1000 κυβικά είναι ΑΧΡΗΣΤΑ και κουραστικά,ειδικά από ένα δικύλινδρο μοτέρ,
παρά τα κιλά του που είναι τα ίδια με το 650.
Επαναλαμβάνω ότι το vstrom 1000 δεν είναι το ταξιδιάρικο μηχανάκι on-off που ίσως θέλεις...!!!
Η επιλογή σου με αυτά που ζητάς πρέπει να είναι ΑΥΣΤΗΡΑ JAPAN αφού αναφέρεσαι σε πολλά απροβλημάτιστα χλμ.
χωρίς πολλές σκοτούρες και τρελλή συντήρηση.
Ακόμα και σήμερα παρά το ότι το 1000 άλλαξε εντελώς παραμένει στη σκιά του απλά βελτιωμένου 650
επειδή ακριβώς δεν προσφέρει τίποτε παραπάνω σε θέματα που προανέφερα και αυτό ο κόσμος το βλέπει..!!

irinia
07/06/2016, 22:24
το ταξίδεψες το μηχανάκι φίλε και το λες τόσο απόλυτα?

το 650 είναι για πέταμα από ποιότητα κατασκευής.το καινούριο πάντα!καμία σχέσει με το παλιό σε ποιότητα!
ο μηχανηκος μου στη suzuki μου το ειπε αυτο κάτι θα ξέρει παραπάνω από μένα που το γράφω απλά!




ΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΕΨΑ


Έκανα περίπου 100 χλμ. έξω από την πόλη,για μένα είναι αρκετό να καταλάβω πως συμπεριφέρεται
μετά από 40 χρόνια στα μηχανάκια.
Όσο για το αν το 650 έχει μάπα ποιότητα κατασκευής,έχε υπόψιν ότι πολλά πράμματα είναι κοινά
στα δύο μηχανάκια. Καθρέφτες,μανέτες,γκρίπ κ.λ.π...
ΑΠΟ Τ0 2004 ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.......!!!!:lol:
Οι μηχανικοί φίλε μου αν δεν είναι τα αδέρφια σου.........μην τους πιστεύεις γιατί εκπροσωπούν ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ..!!
Εμείς εδώ μέσα γράφουμε για την τρέλα μας,έτσι απλά.
Ήμουν κάτοχος 2 vstrom 650 το απλό και με abs,και έχω άποψη και για το 1000 το καινούργιο όπως
και για το 650 το καινούργιο.
Αυτήν έγραψα και όχι του μηχανικού μου,ο οποίος με προέτρεπε να πάρω το 1000 αλλά εγώ είχα
διαφορετική γνώμη και πήρα το κουρσούμι κατά την γνώμη του super tenere.....!!!!!!!!:wave2:

irinia
07/06/2016, 22:35
'Ετσι για να καταλάβω και εγώ... Ο τέρενς έχει εμπειρία γιατί το πήγε ένα τεστ ράιντ; Άντε δύο; Ε, την ίδια εμπειρία μπορεί χαλαρότατα να αποκτήσει και ο op.

Και εσύ εμμένεις στην άποψη σου ότι ή το 650 ακρίβυνε από τα 8000 που το δίνανε και δεν αξίζει ή πως το παλιό 1000άρι μοντέλο του 2000 δεν αξίζει 11500 ευρώ, με τις οποίες φυσικά και συμφωνούμε :lol:





ΜΗ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙΣ



Τη γνώμη μου έγραψα,μετά από τόσα μηχανάκια που είχα στα χεράκια μου.
Ο καθένας μπορεί να έχει άποψη,ας την γράψει.
Το vstrom 1000 ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ ΟΝ-OFF για μένα δεν είναι με τίποτε...!!!
Ίσως για μοναχικούς τύπους να το σώζει,αλλά για ζευγάρι με τίποτε.

amyroukai
07/06/2016, 22:41
Ίσως για μοναχικούς τύπους να το σώζει,αλλά για ζευγάρι με τίποτε.

Προφανώς επειδή δεν έχεις μάτια στην πλάτη, θα δικαιολογήσω αυτό που γράφεις διότι δεν είδες τα δύο στρέμματα σέλα που αντιστοιχούν στον/στην συνεπιβάτη.


θυμό; κάτι παρεξήγησες :)

sv1000s
07/06/2016, 22:43
εχω αλλη αποψη και δεν ακουω κανεναν μηχανικό αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα καλά είναι να μην τα θίγεις.
το 650 ειναι λιγο για μενα!έχουν πέραση και απο τα χερια μας αρκετα μηχανάκια φίλε μου!
καλο σου βραδυ

irinia
07/06/2016, 22:43
Ξέρεις τι γίνεται τώρα.

Καλά τα λέμε εμείς αλλά το "ταξιδιάρικο" είναι υποκειμενικό. Διαβάζω πχ σε άλλο νήμα ότι το VFR είναι "για όλη μέρα στη σέλα" και με πιάνει γέλιο σκεπτόμενος το σίγμα τελικό. Αλλά προφανώς για κάποιον είναι έτσι και όπως λες εσύ δεν κάνει το Vstrom, θα σου πει ο άλλος "άντε ρε με την μπερζέρα με ρόδες". Οπότε πραγματικά, το τι κάνει και το τι δεν κάνει είναι μιά ανοησία. Ας μείνουμε στο ότι παγκοσμίως έχουν γράψει πολύ καλά λόγια για αυτό και σαν επιλογή μοτοσικλέτας είναι μιά χαρά.



ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ


Ταξιδιάρικο είναι αυτό που θα κάνεις τα περισσότερα χλμ. με τον μικρότερο κόπο
και την περισσότερη άνεση,ας μην παίζουμε με τις λέξεις.
Ο καθένας μπορεί ανάλογα με την τρέλλα του να πάει οπουδήποτε,με βέσπα
για παράδειγμα στο Βόρειο Πόλο.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι με την κοινή λογική η βέσπα είναι ταξιδιάρικη μοτό.

irinia
07/06/2016, 22:46
εχω αλλη αποψη και δεν ακουω κανεναν μηχανικό αν δεν ξέρεις κάποια πράγματα καλά είναι να μην τα θίγεις.
το 650 ειναι λιγο για μενα!έχουν πέραση και απο τα χερια μας αρκετα μηχανάκια φίλε μου!
καλο σου βραδυ


ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΘΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑΝ



Τη γνώμη μου γράφω για κάποιο μηχανάκι που νομίζω ότι το ξέρω.
Το πόσο λίγο είναι το 650 εξαρτάται ΝΟΜΙΖΩ από τον τρόπο οδήγησης
του καθενός μας,ικανότητες,αντίληψη κ.λ.π.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

irinia
07/06/2016, 22:49
Προφανώς επειδή δεν έχεις μάτια στην πλάτη, θα δικαιολογήσω αυτό που γράφεις διότι δεν είδες τα δύο στρέμματα σέλα που αντιστοιχούν στον/στην συνεπιβάτη.


θυμό; κάτι παρεξήγησες :)



ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΛΗ



Ποιο έχει καλύτερη σέλλα,πιο φαρδιά,πιο μεγάλη και πιο άνετη το 650 ή το 1000...??
Επειδή για αυτά τα δύο μιλάμε.

amyroukai
07/06/2016, 22:53
Θα σε γελάσω. Το σίγουρο είναι πως του 1000 δεν είναι διόλου μικρή.

Επίσης όταν ο άνθρωπος για τον όποιο λόγο ΘΕΛΕΙ το 1000 και όχι το 650 (και μεταξύ μας δικάβαλο και φορτωμένο σε οποιονδήποτε δρόμο το 1000 είναι προτιμητέο, μονοκάβαλο σε βόλτα "για γούστα" το 1000 είναι προτιμητέο) και το 1000άρι είναι ΚΑΛΗ μοτοσικλέτα, το να προσπαθούμε να του πούμε ότι σώνει και καλά είναι ελέφαντας...

irinia
07/06/2016, 22:59
Ε ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ



Απλά του είπα ότι θα βάλει στην άκρη ένα μεγάλο ποσό αν προτιμήσει το 650
Επίσης ότι οι διαφορές που ψάχνει δεν θα τις βρει αν πάει στο 1000 με τα +5
από το 650.
Τη γνώμη μας ρώτησε.
Μέσα στους πολλούς λόγους που δεν προτίμησα το 1000 μια και έψαχνα πολύ καιρό
για παρόμοια αγορά ήταν ότι δεν έβλεπα να αξίζει η διαφορά χρημάτων για αυτά που
μου πρόσφερε το μηχανάκι από το 650.
Εσύ δηλαδή θα έδινες 13000 ευρώ για vstrom και όχι για καβασάκι ή γιαμάχα..??
Η σέλλα του 650 είναι αρκετά καλύτερη από του 1000...!!Και μεγαλύτερη,με πολύ
καλύτερο διαχωρισμό οδηγού συνοδηγού.
Του 1000 υποτίθεται ότι έχει αντιολισθητικό υλικό αλλά είναι πιο σκληρή και μικρότερη.

amyroukai
07/06/2016, 23:10
νομίζω έγραψε για 11500 αντί για 8900? Ε ναι, για το 1000 αξίζει. Δεν υπάρχει υποκατάστατο για την άνεση που παρέχει η δύναμη.

Τα 14000 του "φτηνού" τενερέ νομίζω δεν αξίζουν.
Το βέρσυς 1000 πες ότι είναι καλύτερη τιμή/αξία.

Αλλά αν συνυπολογίσεις τα σέρβις... Βγαίνει φτηνότερο ακόμα το Strom. Και εκεί δεν αξίζει κανένα άλλο.

irinia
07/06/2016, 23:22
ΚΑΤΣΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ


Τιμές αντιπροσωπείας

13000 vstrom 1000
13500 versys
13900 super tenere.

Το φτηνό τενερέ έχει μέχρι και θερμαινόμενα γκριπ.
Δες πόσο τα έχει η Σουζούκι.
Τα 11500 είναι από άλλα κόλπα,back door που λέμε..!!
Δεν θα πω πόσο πήρα το δικό μου,αλλά θα πω ότι
με 12900 αγοράζεις όποια στιγμή θέλεις το φτηνό όπως είπες τενερέ..!!
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ λέμε,και 12500 το Σουζούκι τόσο μου το άφησαν πριν
βγεί το σχέδιο με τα 5 χρόνια δωρεάν...!!!
ΔΙΑΦΟΡΑ 400 ΕΥΡΩ...............Τι να λέμε τώρα..!!
Το δε καβασάκι 12800 επίσης αντιπροσωπείας..!!
Διαφορά 300 ευρώ.
Νύχτα με μέρα ο εξοπλισμός και η ποιότητα κατασκευής.

zopas
08/06/2016, 07:31
Επειδη αγαπαμε τους συμφουριτες μας, επιμενω στην συμβουλη μου για την ευχαριστηση του: Cbf 1000...για τα χρημστα του κορυφαιο και τον καλυπτει παντου..ελπιζω να το κανει ενα τεστ ραιντ πριν αποφασισει για να καταλαβει...

zopas
08/06/2016, 08:07
Και κατι δεν παει καλα με το υποτοθεμενο 5χρονο σερβις των δηθεν 1600 ευρω..διαβασα πως το υπολογιζει η σουζουκι και πραγματικα ενιωσα να υποτιμαται η νοημοσυνη μου..

Σερβις ταχα αλλαγη λαδια και φιλτρο με εργασια 78(!) ευρω ...αλλαγη μπουζι καθε 12.000χλμ με κοστος εργασιας το 80αρι οταν στα χοντα σλλαζουμε μπουζι στα 50 χιλιαδες χλμ και αν διαβαδει αναλυτικα υην επισημη "προσφορα σερβις" σου θυμιζει το χαζομαρκετινγκ των εταιριων που με αγορα σκουτερ σου προσφερουν καμια 10ρια αχρηστα κινεζικα προιοντα για να σε δελεασουν..

Οποτε ας ρωτησει ο φιλος τον πωλητη: Αν στον 4ο χρονο τυχει να του στραβωσει μια ζαντα η να καει ανορθωτης η χρειαστει ρουλεμαν λαιμου η μπαταρια,θα τον καλυψει η υποτιθεμενη εγγυηση; αν οχι ποια η προσφορα που φουσκωνεται με εξωπργματικα δωρεαν εργατικα;

Οταν βλεπω οτι για απλη αλλαγη λαδιων το υποτιθεμενο κοστος εργασιας παει 80αρι, στη θεση του φιλου θα ημουνα πολυ σκεπτικος για την "προσφορα"..

Ελπιζω να το ψαξει..παντως προσωπικα για αλλαγη λαδια& φιλτρο εργασια δινω 15 ευρω και με τη μηχανη 1 ωρα γενικο τσεκαρισμα..

doctoras
08/06/2016, 08:12
τερενς κουράζεις όλους που διαβάζουν, γνωρίζεις τι απαιτήσεις έχει ο υποψήφιος απο τα δίκυκλα?

για τον υποψήφιο η σύγκριση μεταξύ vstrom1000 και των υπολοίπων του ανταγωνισμού έχει παίξει σε πολλά περιοδικά είτε έντυπα είτε ιντερνετικά, ελληνικά είτε ξένα, όπως και βίντεο με ολοκληρωμένα τεστ.
οι εντυπώσεις ειναι θετικότατες και vfm, εντάξει αν του είχαν βάλει ένα πιο όμορφο μούτρο μπροστά(όπως έκανε το 2015 η kawa στο versys) τότε το μηχανάκι θα πουλούσε ακριβώς όπως το 650, εαν δεν σε αποτρέπει το μούτρο πάρτο και θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος απο το όλο σύνολο

PortisHead
08/06/2016, 09:46
Και ξαναφωναζουμε....δες και το CBF1000 (τετρακυλινδρο japan sport-touring...λεμεεεεεε)

Και ακολουθα πάντα την αμερικάνικη λογική σε μηχανοκίνητα : There is no replacement for displacement !!!

Sapadak
08/06/2016, 09:56
Και ξαναφωναζουμε....δες και το CBF1000 (τετρακυλινδρο japan sport-touring...λεμεεεεεε)

Και ακολουθα πάντα την αμερικάνικη λογική σε μηχανοκίνητα : There is no replacement for displacement !!!

εμμ
1000 θέλει να πάρει
Οι αμερικανοί δε μιλάν για κυλίνδρους :lol:

amyroukai
08/06/2016, 10:01
cbf1000 sport touring.

Τι άλλο θα διαβάσω σε αυτό το νήμα...



Επίσης, σημαντικό, ξεχνάμε ότι το Vstrom1000 είναι από τα ελαφρύτερα στην κατηγορία του (νομίζω το μόνο 1000άρι που είναι ελαφρύτερο είναι η άφρικα και πάλι ελάχιστα) πράγμα το οποίο μετράει επίσης. Όχι φυσικά στην εθνική οδό, αλλά σε επαρχιακό, στην πόλη, σε φάση που θα χρειαστεί να κάνει μιά αναστροφή, μια μανούβρα... Το να ξεκινάς με μιά βάση 20 ως 35 κιλά πιο κάτω από τα άλλα που αναφέρθηκαν δεν είναι λίγο.

sv1000s
08/06/2016, 10:10
cbf?:priest:

akis_trevor
08/06/2016, 10:15
Ωχ......
Λοιπόν φίλε,τι βάζεις μπελά στο κεφάλι σου;;
Σαρεσει;;καβάλησε το και αν σαρεσει και η οδήγηση του τσιμπα το.

amyroukai
08/06/2016, 10:15
είναι μιά χαρά μοτοσικλέτα και το cbf, αλλά την άνεση του vstrom δεν. και +20 κιλά.

PortisHead
08/06/2016, 10:16
εμμ
1000 θέλει να πάρει
Οι αμερικανοί δε μιλάν για κυλίνδρους :lol:

Το ξερω , απλα επειδη του προτείνουν το 650 για ισάξιο με το 1000 οσον αφορα τουριστικο χαρακτήρα.
(Αλλιως θα του πρότεινα κανα μοτορι με V8 κινητήρα απο chevrolet :lol:)

PortisHead
08/06/2016, 10:18
cbf1000 sport touring.

Τι άλλο θα διαβάσω σε αυτό το νήμα...



:dizzy: γιατι , σε ποια κατηγορία βάζεις το cbf ? trial ?

Εδω ηταν σπορ τουρινγκ το δικό σου το fazer με μοτορι απο R1 και κατανάλωση Apollo 13. :lol:

amyroukai
08/06/2016, 10:27
πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος/πίσω, μοτέρ R1, φρένα R1, +25 άλογα από το CBF και -20 κιλάκια...

και κατανάλωση 6 πλην (και μετά με τα νέα καρμπιρατέρ το πήρε όντως και το σήκωσε αλλά μάλλον τελικά έφταιγε ο ενθουσιασμός για το επιπλέον γκάζι).

Δεν συγκρίνεται το ίδιο-με-το-600 commuter με το fazer πουθενά. ΟΚ, είναι χιλιάρια και τα δύο. ;)

DrEvil
08/06/2016, 10:29
... και κατανάλωση Apollo 13. :lol:

Αν μιλας για λαδι, μεσα εισαι.
Για μπενζινα, καπου κανεις λαθος.

7Tolis
08/06/2016, 10:38
Αν μιλας για λαδι, μεσα εισαι.
Για μπενζινα, καπου κανεις λαθος.


Oύτε λάδι,το gen2 τουλάχιστον. 5,5-6,0 στα 100 χιλιόμετρα είναι.Δε το λες και apollo.

zopas
08/06/2016, 10:59
πλήρως ρυθμιζόμενες αναρτήσεις μπρος/πίσω, μοτέρ R1, φρένα R1, +25 άλογα από το CBF και -20 κιλάκια...

και κατανάλωση 6 πλην (και μετά με τα νέα καρμπιρατέρ το πήρε όντως και το σήκωσε αλλά μάλλον τελικά έφταιγε ο ενθουσιασμός για το επιπλέον γκάζι).

Δεν συγκρίνεται το ίδιο-με-το-600 commuter με το fazer πουθενά. ΟΚ, είναι χιλιάρια και τα δύο. ;)

Αλλα 2.500 τουλαχιστον πιο ακριβο, με φρενα που υπολειπονται σε σχεση με τα συνδυαστικα της χοντα( μιλαω με εμπειρισ απο το 650), με σερβις πολυ πιο αραια και οχι απατη των ταχα 1600 δωρεαν χλμ, τετρακυλινδρο με ηρεμια βελουδινη χοντα σε ταξιδι και χαμηλο κεντρο βαρος που τα κιλα του εξαφανιζονται μαγικα και στην πολη ειναι παπι...και φυσικα πιο χαμηλο για ευκολη αναβαση και με ροπη και δυναμη που το κατατασει ενα σκαλοπατι κατω απο τα στριτ φαιτερ..

ggs
08/06/2016, 11:08
Τον εχετε τρελάνει στην βοήθεια τον άνθρωπο…

Ρωτάει για τον βεστρομ το 1000 του 2016 , του λεμε για το παλιο , για το σιμπιεφ , για το τενερε, για το φειζερ…

Ότι ναναι…

Όσοι το έχουν οδηγήσει το βστρομ το 1000 το καινουργιο2015-2016 (γιατί πρέπει να κάνουμε και διευκρινήσεις .:rolleyes:.) και οσα τεστ έχουν γραφει , λένε τα καλυτέρα.. ένα φιλικό , δυνατό ,άνετο , ταξιδιάρικο ον-οφφ(???) με καλή ποιότητα .

Στα 11500 χιλ. και με τα 5χρονια είναι μια καλή πρόταση .
Προσωπικά , το εχω καβαλήσει μόνο στατικά . όταν ήμουν απάνω του και ΔΕΝ έβλεπα το μούτρο του, μου άρεσε πάρα πολύ.

amyroukai
08/06/2016, 11:13
καλά, είσαι πάλι εκτός θέματος στην έκθεση αλλά δεν πειράζει.

Το "χαμηλό" είναι θετικό μόνο αν εκτός από ζόπας είσαι και τάπας. Σε εμάς τους πιο φυσιολογικούς ανθρώπους το χαμηλό σημαίνει αυτομάτως πονεμένα γόνατα σύντομα.
Τα κιλά δεν εξαφανίζονται ποτέ. Αλλά ο Τέρενς ανέφερε "αν πασάν" που λένε και οι Γάλλοι το ότι του βγήκε η μπαναΐα να κάνει μανούβρα στο γκαράζ του άπαξ. Και του πήρε και ένα τετράμηνο να γράψει 1500 χιλιόμετρα, για τέτοιον ενθουσιασμό και συχνή χρήση μιλάμε. Παπιά 260 κιλά δεν υπήρξαν ποτές, και οι θεωρητικά αστικές μπανιέρες μπεργκμαν και μπεμβέ τζιτί 600 δεν μετράνε.

Σπορ-Τούρινγκ όπως το χαρακτήρισε ο Πόρτις δεν είναι. Παπί που λες εσύ, ούτε κατά διάνοια. Μιλάμε για έναν κατά δήλωσιν άπειρο χρήστη, τον οποίο το φαρδύ τιμόνι, η όρθια θέση και το στενό βεδύο θα βοηθήσει περισσότερο από το βελούδινο τετρακύλινδρο.


Είναι μιά χαρά μοτοσικλέτα γενικώς, ειδικώς και σε σύγκριση με ένα Vstrom1000 σε χρήση χαλαρό ταξιδάκι δικάβαλο και φόρτωμα δεν θα το προτιμούσα. Ούτε μέσα στην πόλη εδώ που τα λέμε.


Πάντως θα ήθελα να διαβάσω εντυπώσεις του op μετά το τεστ ράιντ.

PortisHead
08/06/2016, 11:55
Λοιπον για να λέμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη.
Το παιδί ρώτησε στο moto.gr τι να πάρει και όχι στο mototriti.

Οποτε προτείνουμε ανάλογα με το netiquette μας.

Απαγορευεται να πάρεις Kawasaki και ιδιαίτερα κανα Z750 !
Απαγορευεται να πάρεις TDM !
Απαγορευεται να πάρεις Harley !

Γενικώς απαγορεύεται να πάρεις οτιδήποτε :
-δεν εχει μερικα RRRRRRRRRR στην ουρά
-δεν είναι απο Ιταλία
-δεν στρίβει / φρεναρει αξιοπρεπώς σε πίστα.

Ελπίζω να βοηθήσαμε. :lol:

George_Sp
08/06/2016, 11:59
Για τη περιγραφή χρήσης που έδωσε ας καβαλήσει ο ίδιος το Vstrom 1000 και το Versys 1000και ας αποφασίσει ποιο. Αν του αρέσει καλύτερα το Versys ας βάλει στην εξίσωση και τα δωρεάν service της Suzuki. Δεν είναι και λίγα λεφτά στα 50.000χλμ

zopas
08/06/2016, 19:30
Για τη περιγραφή χρήσης που έδωσε ας καβαλήσει ο ίδιος το Vstrom 1000 και το Versys 1000και ας αποφασίσει ποιο. Αν του αρέσει καλύτερα το Versys ας βάλει στην εξίσωση και τα δωρεάν service της Suzuki. Δεν είναι και λίγα λεφτά στα 50.000χλμ

Τα δωρεαν ταχα σερβις της σουζουκι, όπως τα περιγραφει η ιδια στην προσφορα της, είναι για τα πανηγυρια ας το διαβασει καποιος με προσοχή, καθαρο μάρκετινγκ...κατά τα αλλα το cbf και παπι είναι στην πολη και δεν κουράζεσαι και απολυτα φιλικο και πολύ γρηγορο και κοστιζει πολύ λιγοτερο στα σερβις και ας κτυπιούνται καποιοι που αντιπαθουν τα χοντα..

Από την άλλη ο φιλος αποφασιζει, γερος να είναι και παντα ορθιος σε οποια επιλογή του, περιμενουμε νεα του..

Ζεύκας
08/06/2016, 19:51
γουαουυυ..11.500 ευρω το Βεστρομ???ποτε το δινανε 8.900 ευρω ρε παιδια??αφου το θυμαμαι το ειχανε σκοτωσει...

σορρυ αλλα 11.500 ευρω δεν τα αξιζει..με 9 χιλιαρικα παιρνεις κουτα το cbf1000 που είναι καλυτερη μηχανή σε όλα και κυριως χοντα...πριν αποφασισεις κανε ένα τεστ ραιντ και σε αυτό...εεε όχι και 11.500 ευρω το αφρενο...ελεος...


Εγω επιμενω οτι η καλυτερη επιλογη σου φιλε θα ειναι ενα cbf 1000..τα κανει ολα-εκτος χωμα- αριστα πολη-εθνικη και κοστιζει το παλαιοτερο μοντελο 9 χιλιαρικα κουτα..ψαξ στο..


ουσιαστικα στο μελλοντικο ιδιοκτητη απαντησε μονο ο Τερενς που εχει και την εμπειρια αυτης της μηχανης και το εχει ψαξει πολύ ...ο ανθρωπος λοιπον ας κανει ότι τον φωτισει το συμπαν...προσωπικα επιμενω στις αποψεις μου..


Επειδη αγαπαμε τους συμφουριτες μας, επιμενω στην συμβουλη μου για την ευχαριστηση του: Cbf 1000...για τα χρημστα του κορυφαιο και τον καλυπτει παντου..ελπιζω να το κανει ενα τεστ ραιντ πριν αποφασισει για να καταλαβει...


Αλλα 2.500 τουλαχιστον πιο ακριβο, με φρενα που υπολειπονται σε σχεση με τα συνδυαστικα της χοντα( μιλαω με εμπειρισ απο το 650), με σερβις πολυ πιο αραια και οχι απατη των ταχα 1600 δωρεαν χλμ, τετρακυλινδρο με ηρεμια βελουδινη χοντα σε ταξιδι και χαμηλο κεντρο βαρος που τα κιλα του εξαφανιζονται μαγικα και στην πολη ειναι παπι...και φυσικα πιο χαμηλο για ευκολη αναβαση και με ροπη και δυναμη που το κατατασει ενα σκαλοπατι κατω απο τα στριτ φαιτερ..

:uplate:

βρε ορίτζιναλ πόστερ πάρτο το cbf γιατί ο zopas θα πάθει κανά έμφραγμα

DAYMAN
08/06/2016, 20:09
Λοιπον για να λέμε τα συκα-συκα και την σκαφη-σκαφη.
Το παιδί ρώτησε στο moto.gr τι να πάρει και όχι στο mototriti.

Οποτε προτείνουμε ανάλογα με το netiquette μας.

Απαγορευεται να πάρεις Kawasaki και ιδιαίτερα κανα Z750 !
Απαγορευεται να πάρεις TDM !
Απαγορευεται να πάρεις Harley !

Γενικώς απαγορεύεται να πάρεις οτιδήποτε :
-δεν εχει μερικα RRRRRRRRRR στην ουρά
-δεν είναι απο Ιταλία
-δεν στρίβει / φρεναρει αξιοπρεπώς σε πίστα.

Ελπίζω να βοηθήσαμε. :lol:

cbf και Tenere 1200 ας του επιτραπει κανουμε μια εξαιρεση.:D

amyroukai
08/06/2016, 20:23
ρε το μόνο πρόβλημα είναι ότι ΑΚΟΜΑ δεν το έχει ψωνίσει το αργαλείο να οργώσει το δρόμο... κάθεται και διαβάζει μλκίες... :bawl:

irinia
08/06/2016, 23:24
ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.




Ενημερωτικά amyroukai πλησιάζω τα 3000 χλμ. ,υπολογίζω να πιάσω τις 7-8 χιλιάδες συμπληρώνοντας χρόνο.
Περίπου 10000 χλμ. κάνω με το αυτοκίνητο,άλλες 5-6000 χλμ. με το δεύτερο αυτοκίνητο,
καμμιά 10000 χλμ. με τα αυτοκίνητα των κολλητών μου και..........
περίπου 4000 χλμ. με τα πόδια.
30000 χλμ. περίπου το χρόνο,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.
Τα 260 κιλά του τενερέ είναι ένα θέμα,όχι τόσο τραγικό που είπες πάντως.
Ούτε θα με απέτρεπαν από την αγορά του και θα στρεφόμουν στο Βεστρόμ επειδή
είναι πιό ελαφρύ.....!!!!!!!

irinia
08/06/2016, 23:27
ΠΑΕΙ ΝΥΣΤΑΞΑ




Αύριο πάλι.

DAYMAN
09/06/2016, 08:11
ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ.




Ενημερωτικά amyroukai πλησιάζω τα 3000 χλμ. ,υπολογίζω να πιάσω τις 7-8 χιλιάδες συμπληρώνοντας χρόνο.
Περίπου 10000 χλμ. κάνω με το αυτοκίνητο,άλλες 5-6000 χλμ. με το δεύτερο αυτοκίνητο,
καμμιά 10000 χλμ. με τα αυτοκίνητα των κολλητών μου και..........
περίπου 4000 χλμ. με τα πόδια.
30000 χλμ. περίπου το χρόνο,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ.
Τα 260 κιλά του τενερέ είναι ένα θέμα,όχι τόσο τραγικό που είπες πάντως.
Ούτε θα με απέτρεπαν από την αγορά του και θα στρεφόμουν στο Βεστρόμ επειδή
είναι πιό ελαφρύ.....!!!!!!!

κοιμασαι καθολου;:look:

jiovani7
21/06/2016, 19:28
Καλησπερα και παλι παιδες.Τελικα υπερισχυσε η λογικη και το συναισθημα μπηκε λιγο στην ακρη!Τι εννοω με αυτο...Μετα απο παρα πολυ σκεψη και σκεφτομενος τοσο την οικονομικη κατασταση που διαβαινουμε αλλα και σε ποιο επιπεδο μοτοσυκλετικα βρισκομαι,αποφασισα να αγορασω καταρχας μεταχειρισμενο για να μπω ομαλα στον κοσμο του δικυκλου.Σημερα λοιπον αγορασα ενα vstrom 650 του 2010 σε πολυ καλη κατασταση, με λιγα χιλιομετρα απο ενα κυριο που την χρησιμοποιουσε μονο για ταξιδια ,αγρατζουνιστη φυσικα και με πολλα εξτρα και το βασικο με λιγα χιλιομετρα!Θελω να πιστευω οτι εκανα την πιο συνετη επιλογη βρισκοντας τουλαχιστον ενα αξιοπιστο μηχανακι για να ξεκινησω τα ταξιδακια μου με την γυναικα.Οποτε θελω να σας ευχαριστησω ολους τοσο για τις συμβουλες που μου δωσατε οσο και για τον χρονο που αφιερωσατε για να με καθοδηγησετε.

spyrakos35
21/06/2016, 19:48
Καλοριζικο κ καλοταξιδο

sugariasgeorge
21/06/2016, 20:18
καλοριζικη και καλοταξιδη!!!!
:beer:

theofilos888
21/06/2016, 20:21
Καλοριζικο και να το χαρεις!!!!!

ggs
21/06/2016, 20:37
καλοταξιδο!!!!

sahara
21/06/2016, 20:44
:a10:

DAYMAN
21/06/2016, 20:50
καλοταξιδος.:beer:

jiovani7
21/06/2016, 21:19
Ευχαριστω παιδια.Τωρα θα ηθελα και αλλη βοηθεια για επιλογη κρανους αλλα πρεπει να ανοιξω αλλο θρεντ.Οποιος μπορει να με βοηθησει καλοδεχουμενο θα ειναι.

AristidisZ
21/06/2016, 23:26
Πάντως δεν είχα δει καθόλου το νήμα και ξεκίνησα να το διαβάζω σελίδα σελίδα
όταν έφτασα στην τελευταία και είδα τι μηχανακι αγόρασε ο Τζιοβάνι περιττο να σας πω ότι με άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τα γέλια που εκανα

καλοτάξιδο αδερφέ! !!!

lleonidas
21/06/2016, 23:30
Το vstromάκι είναι καλή επιλογή διότι και δύναμη διαθέτει για το μέσο αναβάτη και καλό σχολείο μπορεί να γίνει και δε θα δυσκολευτείς να το πουλήσεις όποτε θελήσεις,χωρίς να χάσεις από τη μεταπώληση!
Εύχομαι πολλές,καλές και ασφαλείς διαδρομές και βάλε καμιά φωτο :)