PDA

View Full Version : Ντιζα συμπλέκτη



o_gavros
08/06/2016, 06:26
Επειδή το γλέντι πέφτει σύννεφο τελευταία, η εξταρα ζήλεψε κι ηθελε κι αυτο λιγο χαβαλε.
Μου μείνε λοιπόν πριν λίγες ώρες από σπασμένη ντιζα συμπλέκτη.

Οι ερωτήσεις τώρα.
το ΧΤ παίρνει μονο δικιά του ντιζα ή μπορώ να ταιριαξω ότι βρω;
Επίσης,πόσο κοστίζει μια ντιζα για συμπλέκτη,καθώς δεν μου χει ξανατυχει;
Και τέλος,τι πρέπει να προσέξω τοποθετώντας την;

spyrakos35
08/06/2016, 06:57
Παρε ενα τηλ στον Μπραμο και θα στα απαντησει ολα....

Γνησια ντιζα βαλε γιατι θεωρητικα ειναι η καλυτερη

mikes
08/06/2016, 07:23
εγω στο δικο μου του εμποριου εχω που τη πληρωσα 18 ευρω.. μια χαρα δουλευει!
ότι θες βαζεις αρκει να ταιριαζει στο μηκος και να "κουρμπαρει" σωστα..

amyroukai
08/06/2016, 08:16
Αρκετοί εδώ μέσα έγραφαν ότι Σπ. Πάτση σου φτιάχνουν καλώδιο και κρατάς τον οδηγό που έχεις, αλλά ουδείς έχει δώσει διεύθυνση ή όνομα.
Για την ιστορία, στο fazer που άλλαξα είχε ένα 40άρι και αεροπορική γιατί στοκ, φυσικά, δεν κρατάμε.

SoR
08/06/2016, 08:22
παλαιότερα σε ενα DT που είχα έβαζα ότι ντίζα νάναι και κοβόταν συχνά πυκνά..σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά...
θα έλεγα πάρε καινούρια γνήσια, βάλε την επάνω και θα ξεμπλέξεις για κάμποσο καιρό, ειδικά αν την λιπαίνεις...

για την τοποθέτηση...απλά ακολούθα την παλιά ντίζα και θα δεις μόνο σου ποια σημεία πρέπει να προσέξεις...

karellen
08/06/2016, 08:45
Επειδή το γλέντι πέφτει σύννεφο τελευταία, η εξταρα ζήλεψε κι ηθελε κι αυτο λιγο χαβαλε.
Μου μείνε λοιπόν πριν λίγες ώρες από σπασμένη ντιζα συμπλέκτη.

Οι ερωτήσεις τώρα.
το ΧΤ παίρνει μονο δικιά του ντιζα ή μπορώ να ταιριαξω ότι βρω;
Επίσης,πόσο κοστίζει μια ντιζα για συμπλέκτη,καθώς δεν μου χει ξανατυχει;
Και τέλος,τι πρέπει να προσέξω τοποθετώντας την;

Πας και αγοράζεις μόνο το συρματόσχοινο με ΙΔΙΟ πάχος και ΙΔΙΟ κεφάλι,με 4-5€.Το περνάς στο μάυρο 'καλώδιο' (ντίζα) από την πάνω μεριά (μην το βγάλεις έξω από τα όργανα-τιμόνι κλπ το καλώδιο,δε χρειάζεται).Στο κάτω μέρος το καργάρεις με ένα σφιχτηράκι.

Nα το ΧΤ
360727

να και το KLR
360726

sapila racing
08/06/2016, 09:53
Πας και αγοράζεις μόνο το συρματόσχοινο με ΙΔΙΟ πάχος και ΙΔΙΟ κεφάλι,με 4-5€.Το περνάς στο μάυρο 'καλώδιο' (ντίζα) από την πάνω μεριά (μην το βγάλεις έξω από τα όργανα-τιμόνι κλπ το καλώδιο,δε χρειάζεται).Στο κάτω μέρος το καργάρεις με ένα σφιχτηράκι.

Nα το ΧΤ
360727

να και το KLR
360726

Aυτή είναι λύση ανάγκης σε περίπτωση που μείνεις καπου και δεν βρίσκεις σωστή ντίζα.
Δουλεύει φυσικά, αλλά δεν προσφέρει ούτε το 1/3 της ζωής της original.
Επίσης ολες οι original ντίζες πλέον εχουν εσωτερική επίστρωση teflon για καλύτερη/μαλακότερη λειτουργία.
Οταν φαγωθεί το teflon η ντίζα αρχίζει και φθείρεται δυσανάλογα γρήγορα.

akis_trevor
08/06/2016, 10:16
Ρώτα τον taisteal για κάτι ντιζες που αλλαζαμε κατά τις 2 το βράδυ..:bawl:

lykourgi
08/06/2016, 10:25
Η λύση με το ανταλλακτικό συρματόσχοινο δεν είναι κακή, αλλά καλό είναι να υπάρχουν ένα - δύο έξτρα βαρελάκια (αυτά με το βιδάκι) στα εργαλεία της μηχανής. Είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν.
Το ορίτζιναλ ανταλλακτικό βέβαια, είναι καλύτερο.

o_gavros
08/06/2016, 10:42
Βρήκα απο εναν στην γειτονιά με ένα δεκαρικο κι έβαλα.
Πιθανολογώ με προελευση από κάποιο εξωτικό προάστιο του Πεκίνου.
Αλλά σε σχέση με τα 37 που ζήταγε ή γιαμαπα είναι διαφορά.
Και δεν είχαν ετοιμοπαραδοτη εννοείται.


Η λύση με το ανταλλακτικό συρματόσχοινο δεν είναι κακή, αλλά καλό είναι να υπάρχουν ένα - δύο έξτρα βαρελάκια (αυτά με το βιδάκι) στα εργαλεία της μηχανής. Είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν.
Το ορίτζιναλ ανταλλακτικό βέβαια, είναι καλύτερο.
Που τα βρίσκουμε αυτά;
Το βαρελακι έσπασε που πιάνει στη μανετα

amyroukai
08/06/2016, 10:56
μάλλον εννοεί το βαρελάκι στην κάτω πλευρά, ώστε ανά πάσα ώρα να βάζεις μιά "οτινάναι" και να προσαρμόζεις το μήκος.

lykourgi
08/06/2016, 11:16
Ναι, αυτό εννοώ.
Το οποίο, σε περίπτωση ανάγκης, μπορεί να αντικαταστήσει και το πάνω βαρελάκι (στη μανέτα).

Το που θα τα βρεις, δεν το γνωρίζω. Έχω πολλά χρόνια να αναζητήσω κάτι τέτοιο.
Υποθέτω στα γενικά ανταλλακτικάδικα (βλ. Τόγελος κλπ) ή σε βιομηχανικά είδη.

gior-gos
08/06/2016, 12:17
Νομιζω η καλυτερη λυση για "ρεζερβα" ειναι δευτερη ντιζα περασμενη παραλληλα. Ξεκουμπωνεις - κουμπωνεις πανω κατω κι ετοιμος.

sapila racing
08/06/2016, 14:15
Νομιζω η καλυτερη λυση για "ρεζερβα" ειναι δευτερη ντιζα περασμενη παραλληλα. Ξεκουμπωνεις - κουμπωνεις πανω κατω κι ετοιμος.

Είναι γνωστή πρακτική εδώ και δεκαετίες και ειδικά σε αγώνες enduro.

amyroukai
08/06/2016, 15:15
μιλάμε για μηχανάκια που... έκοψαν μιά φορά ντίζα στην 10ετία και βάλε ρε μπόις. Σιγά μην κουβαλάς δεύτερη μαζί σου κάθε μέρα... Θα την ξανακόψει μετά 10 χρόνια, μάλλον δεν θα κλάψει κανείς.
Εγώ την είχα αλλάξει προληπτικά γιατί φαινόταν σκληρή και λέω ΟΚ, ετοιμάζεται να κοπεί, τελικά και με την νέα πάλι σκληρός ήταν ο συμπλέκτης. τσάμπα το 40άρι...

vaska
08/06/2016, 15:44
Aυτή είναι λύση ανάγκης σε περίπτωση που μείνεις καπου και δεν βρίσκεις σωστή ντίζα.
Δουλεύει φυσικά, αλλά δεν προσφέρει ούτε το 1/3 της ζωής της original.
Επίσης ολες οι original ντίζες πλέον εχουν εσωτερική επίστρωση teflon για καλύτερη/μαλακότερη λειτουργία.
Οταν φαγωθεί το teflon η ντίζα αρχίζει και φθείρεται δυσανάλογα γρήγορα.


Ακριβώς έτσι, στο DR to 250 που είχα παλιά φοιτητής, λόγω αψιλίας άλλαζα μόνο το συρματόσχοινο και όχι το εξωτερικό καλώδιο. Κάθε 3-4 μήνες την έκοβε. Βέβαια στο dr περνάει πολύ κοντά από τους λαιμούς της εξαγωγής και λόγω θερμοκρασίας την στεγνώνει σχετικά εύκολα. Την άλλαζα σε κοντερά που έφτιαχνε όλη την ημέρα κοντερ και ταχογράφους. Κάποια στιγμή μπόρεσα κι έβαλα την γνήσια. Βούτυρο η λειτουργία του συμπλέκτη και 2 χρόνια μετά που το έδωσα το μηχανάκι με αυτή τη ντίζα το έδωσα.

karellen
08/06/2016, 16:03
Στο KLR το 600 έβαζα ένα ψιλότερο συρματόσχοινο στην υπάρχουσα ντίζα και το έκοβε κάθε 3-4 μήνες.Μέχρι που άλλαξα και το εξωτερικό και συνάμα πέρασα χοντρύτερο συρματόσχοινο.
Ε πάνε 2 χρόνια τώρα και ο συμπλέκτης είνι βιλούδο. :smokin:

Επίσης όταν κόβεται κοντά στο πάνω βαρελάκι,κατά μεγάλο ποσοστό ακουμπάει το σύρμα πάνω στο 'σώμα' της μανέτας (στη φωλιά του ρεγουλατόρου) και με το πέρα δώθε τρώγεται.Αυτό συμβαίνει κυρίως στα πολύχρονα μηχανάκια που από την πολλή χρήση τρώγεται το αλουμίνιο,λεπταίνει η μανέτα εκεί κοντά στη 10ρα βίδα και παίζει πάνω κάτω μέσα στη βάση της.

dimitrisinside
08/06/2016, 18:37
Παληκαρια οταν ειχχα το βστρομ, ειχα παντα κατω απο την σελα ενα σετ επιδιορθωσης ελαστικων και ενα σετ ανταλακτικες ντιζες.
αν και δεν χρειαστηκαν ποτε, θεωρω πως ειναι απαραιτητα στην μηχανη, γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα κοπει


360763

bmwr1100gs
08/06/2016, 20:50
Παληκαρια οταν ειχχα το βστρομ, ειχα παντα κατω απο την σελα ενα σετ επιδιορθωσης ελαστικων και ενα σετ ανταλακτικες ντιζες.
αν και δεν χρειαστηκαν ποτε, θεωρω πως ειναι απαραιτητα στην μηχανη, γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα κοπει


360754

Αυτό το κιτ που το βρίσκουμε?

kordix
08/06/2016, 22:07
Για το CCM (ίδια ντίζα με DRZ 400) πήγα σε εναν στην Σπυρου Πάτση και στο υπάρχον εξωτερικό, μου εφτιαξε καινούργιο συρματόσκοινο με πρεσσαριστο βαρελακι. Μια χαρά δουλεύει, κοστος 20 Ε που θεωρώ πως είναι πολλά αλλά καινούργια εχει 40 Ε οπότε τα σκασα.

dimitrisinside
09/06/2016, 03:41
Αυτό το κιτ που το βρίσκουμε?

εγω, εμπορευομουν ανταλακτικα και ρουχα για μοτοσυκλετιστες. ,αυτα που ειχα ητανε χωρις το μεταλικο το κουτακι. αν σε ενδιαφερει να κοιταξω στην αποθηκη , πρεπει να εχω μερικα σετ ακομη.

GiorgosLa
09/06/2016, 06:19
Αυτό το κιτ που το βρίσκουμε?

"Παλιά", μεμονωμένα τέτοια μπιμπλίκια, βρίσκαμε και στα ποδηλατάδικα. Με κόστος, που αν θες ένα βαρελάκι μόνο, να στο δώσει και τσάμπα.

duke200
09/06/2016, 21:42
αμα βαζεις τακτικα στην ντιζα WD40 σε όλο το μήκος της, να πάει εσωτερικά παντού, αργει πολύ να κοπεί ακόμα και η ντίζα της πλακας με τα 2 ευρω.