PDA

View Full Version : Hazet 882 vs Gedore D30 vs ???



Leon67
08/06/2016, 22:31
Κασετίνες 3/8+1/4 HIGH END για δουλειές στο μηχανάκι: Ανάμεσα σε Hazet 882 (σκέτη ΟΧΙ 1) & Gedore D30. Έχουμε λοιπόν:

http://www.jensputzier.com/Hazet-Tool-Shop/Hand-Tools/Range-of-Sockets/Range-of-3-8-Sockets/Socket-Sets-3-8-Drive/Metric/Hazet-882-1-4-3-8-Socket-Set-6-Point.html?cur=1
ή
http://www.toolsonsite.nl/a-28251782/gedore-dopsleutelsets-3-8/gedore-dx30-tx20-u-20-gedore-dopsleutelset-3-8-1-4-50-dlg/

Η τιμή στην Hazet χωρίς ΦΠΑ άρα +19-21%


κάτι άλλο εναλλακτικό δεν βρίσκω εκτός από Σταλβιλ που όμως είναι πολύ δυσεύρετη στην Ελλάδα.

Η Hazet έχει εξάγωνα καρυδάκια στα 3/8 και είναι και λίγο ακριβότερη παρόλη την πλαστική θήκη. Η Gedore είναι σε μεταλλική θήκη και είναι λίγο φτηνότερη αλλά και σε 12γωνα που μου αρέσουν. Περιμένω γνώμες από τους ειδικούς (άρρωστους και μη).

DAN_DAN
08/06/2016, 22:48
Ωραίο δίλλημα!
Εγώ θα έπαιρνα τη Hazet..

daz
08/06/2016, 23:10
Τα 6γωνα τα προτιμώ γιατί δεν χαλάνε εύκολα τις σκουριασμένες ταλαιπωρημένες βίδες και είναι πιο σταθερά επάνω στη βίδα.
Τα 12 γωνα ταιριάζουν και σε 12γωνες βίδες και δίνουν μικρότερη γωνία όταν τα δουλεύεις με μανέλα ή σπαστή καστάνια.


Οι καστάνιες που έχει η συλλογή της χαζετ είναι παλιάς σχεδίασης και με λίγα δόντια. Παρόλα αυτά είναι τέρατα αξιοπιστίας σύμφωνα με όσα λένε και δουλεύουν απροβλημάτιστα για πολλά χρόνια.
Οι καστάνιες της gedore (τις έχω κι εγώ) είναι με περισσότερα δόντια έχουν πολύ ανατομική λαβή και αρκετά κομπακτ κεφαλή. Τις δουλεύω αρκετά χρόνια και δεν έχω κανένα θέμα. Μόνο στην 1/2 σε ένα μικρό σημείο σημείο στην γωνία από κάτω έχει τριφτεί ελάχιστα το χρώμιο γιατί χτυπάει συνέχεια. Νομίζω αυτό μπορεί να το πάθει οποιαδήποτε.

Από θέμα εμφάνισης τα hazet είναι πιο όμορφα.
Τα καρυδάκια 1/4 τις gedore είναι γυαλισμένα και δεν ταιριάζουν τόσο πολύ με το ματ χρώμιο που έχουν τα 3/8.

Η ρίκνωση που έχουν τα gedore στην άκρη βολεύει να γυρίζεις το καρυδάκι με το χέρι διότι βρίσκεται στην άκρη. Η ρίκνωση που έχουν τα χαζετ στη μέση βολεύει να γυρίζεις το καρυδάκι με το χέρι χωρίς να το βγάλεις την καστάνια (αγκαλιάζοντας την κεφαλή της καστάνιας με την παλάμη γυρίζεις το καρυδάκι χωρίς να γλιστράει λόγο της ρίκνωσης που είναι στη μέση). Εμένα με βολεύει η ρίκνωση στην άκρη γιατί όταν χαλαρώσω τη βίδα και δεν δουλεύει άλλο η καστάνια πατάω το κουμπί απασφάλιση, βγάζω την καστάνια ενώ το καρυδάκι μένει επάνω στη βίδα και ξεβιδώνω με το χέρι.

Και στις δύο εργαλειοθήκες το εσωτερικό μπορεί να βγει και να τοποθετηθεί μέσα σε εργαλειοφορέα αλλά το μέγεθος που έχει η χαζετ είναι μετρημένο να ταιριάζει ακριβώς μέσα στο συρτάρι στους εργαλειοφόρους τους δικούς της.
Η κασετίνα της gedore είναι πάρα πολύ ποιοτική και και η βαφή είναι εξαιρετική (σκόνης), Η ανθεκτικότητα στις γρατζουνιές και στην σκουριά είναι πραγματικά ότι καλύτερο έχω δει. (έχω την μεγάλη με τα 5 επίπεδα)

Το μεγάλο πρόβλημα στα gedore είναι ότι τα καρυδάκια 1/4 παίζουν λίγο. Δεν ταιριάζουν ακριβώς με τις προεκτάσεις και τις καστάνιες και κουνιούνται. Είναι απόλυτα λειτουργικά και ανθεκτικά αλλά δεν είναι τόσο σταθερά. Αυτό ενοχλεί κάποιους. Εμένα δε με ενοχλεί αλλά μ' αρέσει να έχουν σφιχτή εφαρμογή. Αυτό είναι αρκετά συνηθισμένο σε πάρα πολλές μάρκες στο 1/4.
Στα 3/8 και στο 1/2 η εφαρμογή είναι μια χαρά. Μόνο στο 1/4 ειναι χαλαρη.
Αντίθετα τα χαζετ έχουν άψογη εφαρμογή.

Πραγματικά και οι δύο έχουν προτερήματα και μειονεκτήματα που δεν μπορείς να αγνοήσεις. Δύσκολη επιλογή αλλά με καμία δεν μπορείς να πέσεις έξω.

Ρίξε μια ματιά και στην κοκεν. Στα καρυδάκια και στις μανέλες δεν παίζεται με τίποτα. Οι κασετίνες της ειναι πολύ ποιοτικές. Στις καστάνιες έχει και αυτή λίγα δόντια αλλά εξαιρετική ποιότητα και πάρα πολύ ομαλή λειτουργία.

Grafton 505
09/06/2016, 00:04
Την hazet την έχω δουλέψει, οπότε θα έπερνα την gedore για να δω διαφορές και επειδή στα εργαλεία καλό είναι να δοκιμάζεις διαφορετικά, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πιο θα σε βολέψει καλύτερα.

Παρεμπιπτόντως προτιμώ τα εξάγωνα καρυδάκια.

Καλή αγορά και περιμένουμε φώτο. :beer:

virus
09/06/2016, 00:37
εξαγωνο καρυδακι κι εγω. πιανει καλυτερα την βιδα.

σαυτο το διλημα δεν ξερω τι θα εκανα πραγματικα. ισως ενα ελαφρυ προβαδισμα στην χαζετ.

μια αλλη ιδεα ειναι η εξης. θα επαιρνα gedore για τα καρυδακια της και θα επαιρνα καστανιες της wera zyklop με την κινητη κεφαλη. πραγματικο πασπαρτου για μικροδουλειες.

daz
09/06/2016, 00:47
Λεό διόρθωσε τα links. Δε δουλεύουν!

Leon67
09/06/2016, 01:08
Done για Links. Tα εξάγωνα είναι ΟΚ αλλά έχω ένα σετ TengTools σε stainless 6point στα 3/8 και κυρίως δεν ξεβιδώνουν παρα μόνο εξάγωνες βίδες-παξιμάδια. Ισως τα έχω (τα πολύγωνα καρυδάκια) συνηθίσει από μικρός και σίγουρα σε περιστασιακή χρήση δεν υπάρχει θέμα αντοχής στα 3/8. Η Unior είχε και σε 1/4 πολύγωνα που όμως ήταν πολύ ευαίσθητα.

daz
09/06/2016, 02:18
Δεν υπάρχει θέμα αντοχής στο καρυδάκι αλλά στη βίδα. Μια βίδα που πνέει τα λοίσθια, το δωδεκάγωνο μπορεί να την αποτελειώσει ενώ το εξάγωνο να την ξεβιδώσει.

Πάντως και τις δύο κασετίνες μπορείς να τις πάρεις είτε με 6γωνα είτε με 12γωνα.



Τώρα πρόσεξα ότι η χαζετ είναι απ' το σαιτ του jens

duke200
09/06/2016, 08:04
τώρα θα πέσετε πάνω να με φάτε, αλλά από την στιγμή που δεν είσαι επαγγελματιας πάρε Lidl για να μη γκρινιάζει και η γυναίκα σου.

αν είσαι επαγγελματιας η gedore φαινεται πιο πλήρης.

vaska
09/06/2016, 09:36
Θα 'παιρνα και τις 2. Αν τελικά έχεις δίλημμα είναι η καλύτερη λύση!!

edit
η gedore είναι πιο γεμάτη και αφού ο γκουρού Αποστόλης σου λέει ότι είναι οκ, προχώρα.
Και η πτάνα η Hazet κόσμημα είναι γμτ:confused:

MISKIN
09/06/2016, 10:02
Πήγαινε στο Γκιόκα στη Σπύρου Πάτση, δες την εφαρμογή που έχουν τα Hazet στο 1/4 και αν θες ακόμα τη Gedore τότε να πας να κάνεις παρέα του σουπιά!

daz
09/06/2016, 16:04
Εγώ σε 1/4 έχω gedore και koken που έχουν την ίδια εφαρμογή με τα hazet.

Στο 1/4 ανάμεσα σε αυτές τις τρεις μάρκες περισσότερο μου αρέσουν τα koken. Τα hazet ίσως ήταν το νούμερο ένα εάν τα καρυδάκια δεν είχαν τόσο μεγάλο ύψος, τα κοκεν είναι πιο κομπακτ. Γενικά οι Ιάπωνες τα καρυδάκια τα κάνουν πιο κοντά απ' τους Ευρωπαίους.
Τα gedore φαίνεται να έχουν πιο "γερή" σχεδίαση πάντως. Δεν έχουν μεγαλύτερο πάχος ή διαστάσεις, απλά το εσωτερικό δαχτυλίδι που ενώνει και ενισχύει τις πλευρές είναι τοποθετημένο πιο ψηλά. Επίσης μου αρέσει που στα εξάγωνα δεν έχουν σχεδίαση flank drive (ή όπως την ονομάζει η gedore). Τα καινούρια πάντως εξάγωνα 1/4 της gedore δεν είναι hot forged αλλά cold forged. Όλα τα υπόλοιπα μαζί με τα 12γωνα είναι hot forged.

Όσο αφορά το "πρόβλημα" με την φτωχή εφαρμογή ανάμεσα στο καρυδάκι και στις προεκτάσεις - καστάνια οφείλεται κυρίως στις μικρές μπίλιες με τα αδύναμα ελατήρια που χρησιμοποιούνται στις προεκτάσεις σε συνδυασμό με τα τις μεγάλες εγκοπές στο καρυδάκι. Δεν είναι όμως μόνο απ' αυτό. Ενώ η εφαρμογή στη βίδα είναι απ' τις καλύτερες που μπορεί να βρει κάποιος και μόνο στο καρέ υπάρχει τζόγος. Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό ούτε γιατί δεν το διορθώνει. Θέμα λειτουργικότητας δεν υπάρχει αλλά εγώ το κατατάσω στα κατά, στην μεταξύ τους σύγκριση.

Πάντως δεν μπορεί να παραβλέψει κάποιος ότι στις παραπάνω συλλογές η gedore έχει μεταλλική κασετίνα, μύτες τορχ, τορχ καρυδάκια εσωτερικά + εξωτερικά στα μεγάλα νούμερα, καλύτερες καστάνιες (πιο καινούριες με περισσότερα δόντια) και παρόλα αυτά χαμηλότερη τιμή.
Επίσης η μικρή προέκταση στην gedore είναι με μορφή μπίλιας.

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να επηρεάσει κάποιον το γεγονός ότι τα καρυδάκια 1/4 έχουν τζόγο όταν κουμπώνουν στις προεκτάσεις αλλά σίγουρα δεν μπορεί να είναι αυτό το μοναδικό κριτήριο. (Για κάποιους μπορεί και να είναι, δεν ξέρω).

daz
09/06/2016, 16:08
Θα 'παιρνα και τις 2.

Ρίξε μια ματιά στην κοκεν και θα τις κάνεις τρεις! :lol:

:beer:

Road Pirat
09/06/2016, 16:44
+1 για koken φοβερή ποιότητα, και παίζει να είναι και πιο φτηνά από τα άλλα δύο. Απλά δεν ξέρω με την εγγύηση τι γίνεται

Leon67
09/06/2016, 20:11
Πήγαινε στο Γκιόκα στη Σπύρου Πάτση, δες την εφαρμογή που έχουν τα Hazet στο 1/4 και αν θες ακόμα τη Gedore τότε να πας να κάνεις παρέα του σουπιά!

Post #63 στοις Mini Κασετίνες 1/4: Το Χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό μου ήταν η mini κασετινούλα της Hazet. Mάλλον με βλέπω να παίρνω την :

http://www.jensputzier.com/Hazet-Tool-Shop/Hand-Tools/Range-of-Sockets/Range-of-3-8-Sockets/Socket-Sets-3-8-Drive/Metric/Hazet-880Z-N-1-3-8-Socket-Set-12-Point.html?cur=1

Έχω εμμονή με τα 12γωνα....

και να μένω εκεί συν μερικά μακριά καρυδάκια (7,8,10,12,13,14,17,) σε 1/4 και 3/8.

Leon67
09/06/2016, 20:15
Ρίξε μια ματιά στην κοκεν και θα τις κάνεις τρεις! :lol:

:beer:

Έχει η Ko-ken 3/8+1/4; Δεν βρήκα καμμία στον κατάλογο που έχω και είναι του '13-14.

daz
09/06/2016, 20:41
Koken 2260M

360786

vaska
09/06/2016, 23:48
Ρίξε μια ματιά στην κοκεν και θα τις κάνεις τρεις! :lol:

:beer:

Είδα αυτή που ποστάρισες και ξέρεις τι ανακάλυψα??? Ότι εκτός από 1-2 προεκτάσεις,1-2 καστάνιες και μερικά καρύδια δεν έχω τπτ άλλο της κόκεν, οπότε γιατί όχι??

:bawl:

Στέγνωσα με την μετακόμιση Στόλη μου και ακόμα να πάρω εκείνες τις wera που λιγουρεύομαι εδώ και καιρό. Ελπιζω στο μέλλον να τα καταφέρω και για κόκεν και για βέρα

Leon67
10/06/2016, 21:23
Koken 2260M

360786

Πως μου είχε ξεφύγει αυτή; Μάλλον γιατι είναι μαζί με τοις 1/4 στον κατάλογο. Τη βλέπω να κάνει παρέα στα Vessel, τοις Κeiba, τα ΚΤC γερμανοπολύγωνα και στα υπόλοιπα ομοεθνή της εργαλεία μου.
:beer:

virus
12/06/2016, 22:52
φιλαρακι; αει παρατα μας :confused:










με την καλυτερη διαθεση μου :beer:

Leon67
16/06/2016, 22:33
Εναλλακτικά υπάρχει και αυτή που έχει 6γωνα σε 1/4 και 12γωνα σε 3/8:

361145

STAHLWILLE 40/45/36/12 SOCKET SET 1/4"- 3/8"

Leon67
16/06/2016, 22:54
Και οι 4 είναι κούκλες. Ξερουμε κάτι άλλο σε μια από τοις top μάρκες; Facom?,