PDA

View Full Version : Προσοχή στα μανόμετρα αέρα



panagiotis1974
09/06/2016, 15:48
Πρίν απο 1 ωρα περνόντας απο πάρνηθος στο μενίδι είδα μια shell,μπαίνω με το παπάκι βάνω βενζίνη και για κακη μου τύχη μου ήρθε να δω και τα λάστιχα.
Παίρνω τη μάνικα με το καλής ποιότητας επαγγελματικό μανόμετρο και βάζω 28-29 όπως κάνω πάντα άλλωστε.Την ώρα του ξεκινήματος μου φάνηκε λίγο περίεργη η αίσθηση του παπιού.Στα 100 μέτρα η πάρνηθος συναντάται με την αριστοτέλους κι έχει φανάρι που ήταν κόκκινο τη στιγμή που έφτανα.Με 10 χλμ τσιμπάω λίγο πίσω και μόλις κάνω τη μανέτα για να πιάσω και το μπροστά σαβουριάστικα χωρίς να προλάβω να καταλάβω τι έγινε.Σηκώθηκα και στήριξα το μηχανάκι για να κάνω τον απολογισμό ζημιών,μόλις τελείωσα πήγα στο σημείο που σαβουριάστικα και έψαξα για λάδια,πετρέλαια αλλά τίποτα,καθαρή και κρύα λόγω συνεφιάς φθαρμένη άσφαλτος που όμως δεν μπορεί να δικαιολογήσει τη σαβούρα μου.
Για να μην σας κουράσω,στο επόμενο βενζινάδικο πήγα και μέτρισα τα λάστιχα και μαντέψτε πόσο ήταν το 28 του μπροστινού που έλεγε η μαλακία της shell 37!!! Και του πίσω 39!!! Να γιατί έφαγα το παστό και στράβωσα το πατάκι έσπασα τον καθρέπτη γρατζούνισα το φτερό και έκανα το μπουφανάκι μου σκατέ ολέ.Ευτυχώς κράνος δεν ακούμπισα κάτω.Είναι δολοφόνοι οι τύποι που δεν έχουν τσεκαρισμένα μανόμετρα στα σκατοβενζινάδικα τους.Προσέχτε πολύ που μετράτε τα λάστιχα,καλύτερα αφήστε ως έχουν παρά να πέσετε σε χαλασμένο που μετράει παρακάτω.

AristidisZ
09/06/2016, 15:52
Πάντως τέτοια διαφορά στην αντίδραση του μπροστινό με 7~8 psi την βλέπω λίγο περίεργη, ειδικά αν μιλάμε για παπί και 10 χλμ/ώρα...

Όσον αφορά στα μανόμετρα, έχεις απόλυτο δίκιο ότι δείχνουν ότι ναναι

taisteal
09/06/2016, 15:54
Στα μικρα μηχανακια ειναι κατι περισσοτερο απο αισθητη η διαφορα πιεσης στα ελαστικα.
Περαστικα φιλε

pipe_smoker
09/06/2016, 15:54
Παίρνω τη μάνικα με το καλής ποιότητας επαγγελματικό μανόμετρο....

Τώρα θα γέλαγα, αλλά σκέφτομαι τον πόνο σου....

Αγόρασε ένα καλό πιεσόμετρο (της μισελέν είναι πολύ καλό και το αναλογικό, και το ψηφιακό) να το έχεις πάντα κάτω από τη σέλα.
Όταν σταματάς να βάλεις αέρα, το τσεκάρισμα το κάνεις με το πιεσόμετρο το δικό σου.

Όχι με τη μαλακία που έχει πάνω το φυσητήρι.

Περαστικά κι ευτυχώς που δε χτύπησες.

panagiotis1974
09/06/2016, 15:56
Αριστιδη έχεις δίκιο αλλά το λάστιχο ήταν κούτσουρο σαν τσιμέντο και αφού δεν βρήκα τίποτα υποπτο στην άσφαλτο αυτό θα έκανε τη διαφορά.

PortisHead
09/06/2016, 15:57
Τώρα θα γέλαγα, αλλά σκέφτομαι τον πόνο σου....

Αγόρασε ένα καλό πιεσόμετρο (της μισελέν είναι πολύ καλό και το αναλογικό, και το ψηφιακό) να το έχεις πάντα κάτω από τη σέλα.
Όταν σταματάς να βάλεις αέρα, το τσεκάρισμα το κάνεις με το πιεσόμετρο το δικό σου.

Όχι με τη μαλακία που έχει πάνω το φυσητήρι.

Περαστικά κι ευτυχώς που δε χτύπησες.


Ενα τετοιο εχω πάντα μαζι μου , ψηφιακό.
Μεχρι και μανόμετρα σε βουλκανιζατερ/λαστιχαδικα έχει βγάλει λάθος.
Γιατι εκεί νομίζετε οτι κάνουν μετρήσεις ακριβείας ? :lol:

noodles
09/06/2016, 16:05
περαστικα. δικιο εχεις για τα μανομετρα στα βενζιναδικα, δειχνουν οτι να 'ναι. στην περιοχη μου εχω ενα βενζιναδικο στο οποιο κοιταω αερα (διασταυρωμενο πολλες φορες οτι μετραει σωστα).
επισης τα τσεκαρω και με την αφη για να ειμαι 100/100 σιγουρος. αν πατιεται πολυ εχει λιγη πιεση και αν ειναι σκληρο εχει πολυ. πρεπει να το πιεζεις με το δαχτυλο και ενα εχει ενα πολυ μικρο κενο (το οποιο θα καλυφθει οταν ζεσταθει).

panagiotis1974
09/06/2016, 16:08
Το πατάκι το ψιλοέφερα και δεν νομίζω οτι ήταν και τόσο συμμετρικό απο τη μάνα του σε σχέση με το άλλο,καθρέπτη πήρα άλλον γυρνόντας στο σπίτι το μπουφάν δε βαριέσαι,τη γρατζουνιά δε γαμιέται.Το μόνο που με πόνεσε πολύ ήταν που σαβουριάστικα στην πλατεία μπροστά στον κόσμο.Ένας μαλάκας με παπί γύρω στα 100 κιλά 1.87 αρκουμάνης να σωριάζεται χωρίς λόγο καταγής,και να κοιτάνε κάτι νακιαμού ρωσίδια,να σταυροκοπιώνται κάτι γιαγιάδες,και κάτι πιτσιρικάδες να έχουν κλάσει στα γέλια...:D

lykourgi
09/06/2016, 16:15
Όσο αφορά το συγκεκριμένο βενζινάδικο, ένα έχω να πω. Όυτε απ´έξω.

Για τις πιέσεις θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Έχω το αναλογικό οργανάκι της Michelin και έχω ησυχάσει.

noodles
09/06/2016, 16:22
ποιο ειναι το αναλογικο οργανακι που λετε? δουλευει σωστα? το βρησκω ελλαδα?

Dimos35
09/06/2016, 16:29
Είσαι σίγουρος ότι η ένδειξη ήταν σε psi;
Ρωτάω γιατί πίεση 2,8 σε κλίμακα bar είναι γύρω στα 40 psi.

Έχω δει όργανα σε βενζινάδικα που μετράνε σε bars (και με πολύ ψιλά γραμματάκια σε psi).

AristidisZ
09/06/2016, 16:30
Μιας και λέμε για το θέμα, αυτό το έχει δει κανείς ;;; (http://www.tiremoni.gr/235-tiremoni-tm-100.html)

panagiotis1974
09/06/2016, 16:30
psi φιλε μου πάντα βλέπω.
Μανομετράκι φίλε μου γιατί ακόμα γελάει το μενίδι μαζί μου:lol:
Θα ψάξω να βρω και θα ποστάρω οκ?

sv1000s
09/06/2016, 16:32
εβαλες σε bar τα σελλ εχουν μανομετρα με βαρ στην περιοχη μου!

panagiotis1974
09/06/2016, 16:33
όχι δεν είμαι θυμιατό ρε συ.psi κοιτώ πάντα.
2.8 bar 40.6 psi σωστά τα λες αλλα είχε μπλέ νούμερα για psi και μαυρα για μπάρ η το αντίθετο δεν θυμάμαι.

lykourgi
09/06/2016, 16:36
εβαλες σε bar τα σελλ εχουν μανομετρα με βαρ στην περιοχη μου!
Αυτό ισχύει, αλλά λόγω γκρίνιας των πελατών έχουν αρχίσει να τα αλλάζουν.

panagiotis1974
09/06/2016, 16:40
http://www.skroutz.gr/c/1885/Metrites-Piesis-Elastikon.html
http://www.shopen.gr/index.php/elegxos-pieshs9507.html

teogtp
09/06/2016, 16:49
Μιας και λέμε για το θέμα, αυτό το έχει δει κανείς ;;; (http://www.tiremoni.gr/235-tiremoni-tm-100.html)

Ωραιο γκατζετακι αλλα.....
Μετα την εγκατασταση θα θελεις ζυγοσταθμιση.

bulmont
09/06/2016, 17:11
Μιας και λέμε για το θέμα, αυτό το έχει δει κανείς ;;; (http://www.tiremoni.gr/235-tiremoni-tm-100.html)


Tι να το κάνουμε ρε φίλε.......Το εργαλείο έχει δείκτη πίεσης ελαστικών απάνου λέμεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Πέρα από πλάκα σε οποιοδήποτε λαστιχάδικο κι' αν σταματήσετε για ένα τσεκάρισμα της πίεσης στα λάστιχά σας
μόνο κερδισμένοι θα είσαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

teogtp
09/06/2016, 17:13
όχι δεν είμαι θυμιατό ρε συ.psi κοιτώ πάντα.
2.8 bar 40.6 psi σωστά τα λες αλλα είχε μπλέ νούμερα για psi και μαυρα για μπάρ η το αντίθετο δεν θυμάμαι.


Tι να το κάνουμε ρε φίλε.......Το εργαλείο έχει δείκτη πίεσης ελαστικών απάνου λέμεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Πέρα από πλάκα σε οποιοδήποτε λαστιχάδικο κι' αν σταματήσετε για ένα τσεκάρισμα της πίεσης στα λάστιχά σας
μόνο κερδισμένοι θα είσαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πες μας τωρα και σε τι μετραει τον αερα να δουμε αν θα σε πουμε "θυμιατο"........
:D

panagiotis1974
09/06/2016, 17:25
και στα δυο είπαμε κοιτάς όπου θες εσύ:D

panagiotis1974
09/06/2016, 17:30
Έχω μιαν ρώτηξη.Παίζει για να πάρει το τιμόνι απο πτώση με χιλιόμετρα περπατήματος ?Έχω ενα φόβο γιατί πριν απο λίγο είδα και το αντίβαρο αριστερα με σημάδι.

zopas
09/06/2016, 19:22
Προσοχή!! Παντα ελεγχουμε κατά αρχην το μανομετρο πως το μετραει...το psi δεν είναι δεδομενο..ειδικα στη shell εχουν μανομετρα που μετρουν στην ιδια συσκευή και bar και psi..που σημαινει ότι 40 psi είναι 29 bar..αν δεν το προσεξεις και νομιζεις ότι βαζεις psi ενώ βαζεις bar, την εβαψες...Την εχουν πατησει παρα πολλοι...

Επισης τα μανομετρα τα αναλογικα είναι για τον ..αντε μη πω, μην τα εμπιστεύεστε με τιποτα..χρειαζονται συνεχεια καλιμπραρισμα για σωστες ενδείξεις πραγμα που δεν ακνει κανενας επαγγελματιας και ολες τους οι ενδείξεις είναι λαθος...

Το σωστο είναι δικο σου μανομετρο( εδώ μεγαλη συζητηση ποιο γιατι της μισελεν ο λαστιχας μου το εδινε 30 ευρω..πολύ ακριβο) και μετρηση κάθε φορα που βαζεις αερα..

AristidisZ
09/06/2016, 19:34
2.9 bar είναι τα 40 psi ;)

zopas
09/06/2016, 20:40
2.9 bar είναι τα 40 psi ;)

εχεις δικιο αλλα μην μπερδευεις κοσμο...αν δεις το μανομετρο είναι διπλα -διπλα si & Bar και οι γραμμες μετρησης οπτικα παραπεμπουν σε δεκαρικα...οποτε ας το κρατησουμε με οπτικο τροπο..

amyroukai
09/06/2016, 20:46
ε ναι. Γιατί τι 2.9 τι 29, αν έχεις λίγο μυωπία δεν βλέπεις την τελεία, το ίδιο φαίνεται.

αν στο κάνει ο βενζινάς στο καύσιμο και σου πει αντί για 28.00 ευρώ βενζίνη "280.0 φιλαράκι" εκεί τα δεκάρικα θα τα μετρήσεις φαντάζομαι;

panagiotis1974
10/06/2016, 04:10
Ρε παιδιά το θέμα δεν είναι οτι μπερδεψα τα bar με το psi.Γνωρίζω τις μονάδες πίεσης γιατι είμαι μεγαλομένος στα συνεργεία απο 17 χρονών.Δεν με χαλάει ένα καλό μανόμετρο να μετράει ακόμα και σε κιλοπασκάλ γιατί θα το μετέτρεπα με το μετατροπέα μονάδων του κινητού,το θέμα μας είναι τα προβληματικά μανόμετρα και η αδιαφορία των βενζινάδων.

p@nos
10/06/2016, 07:00
file μια ατυχια ειχες...προφανως δε μετρανε σωστα τα οργανα, εδω επαγγελματικα εργαλεια θελουν καθε τρεις και λιγο καλιμπραρισμα...επεσες απο ατυχια, απροσεξια σου, η απλα ηταν το σημειο του δρομου σκατα και επεσες...ο αερας στα λαστιχα επιρεασει σιγουρα τον τροπο που δουλευει το λαστιχο, αλλα 10psi παραπανω δε μπορουν να το κανουν επικινδυνο σε σημειο να πεσεις στο ισωμα...αμα ηταν να πεφτεις απο τις πιεσεις ετσι θα σαβουριαζομασταν καθε τρεις και λιγο...και βασικα κατι που μπορεις να κανεις τοσο ευκολα λαθος και να σκοτωθεις, θα απαγορευοταν να το κανεις μονος σου...

λοιπον μπαντ λακ, σε πολλους μας εχει τυχει καποια στιγμη να μας φυγει μηχανακι μεσα απο τα ποδια, δεν εγινε και τιποτα...και αλλαξε και λαστιχακια στο παπι, κανα 30αρι κανει το ενα

paramedic
10/06/2016, 07:10
Το πατάκι το ψιλοέφερα και δεν νομίζω οτι ήταν και τόσο συμμετρικό απο τη μάνα του σε σχέση με το άλλο,καθρέπτη πήρα άλλον γυρνόντας στο σπίτι το μπουφάν δε βαριέσαι,τη γρατζουνιά δε γαμιέται.Το μόνο που με πόνεσε πολύ ήταν που σαβουριάστικα στην πλατεία μπροστά στον κόσμο.Ένας μαλάκας με παπί γύρω στα 100 κιλά 1.87 αρκουμάνης να σωριάζεται χωρίς λόγο καταγής,και να κοιτάνε κάτι νακιαμού ρωσίδια,να σταυροκοπιώνται κάτι γιαγιάδες,και κάτι πιτσιρικάδες να έχουν κλάσει στα γέλια...:D
Ζ'μπουτσας.....

zopas
10/06/2016, 07:25
ε ναι. Γιατί τι 2.9 τι 29, αν έχεις λίγο μυωπία δεν βλέπεις την τελεία, το ίδιο φαίνεται.

αν στο κάνει ο βενζινάς στο καύσιμο και σου πει αντί για 28.00 ευρώ βενζίνη "280.0 φιλαράκι" εκεί τα δεκάρικα θα τα μετρήσεις φαντάζομαι;

Οχι θα μετρησω εικοσαρικα για να σε θυμαμαι...

mikes
10/06/2016, 07:25
εγω παντως εχω την απορια με ποια λογικη θεωρησες ότι το πρωτο αερομετρο της σελ ηταν λαθος και το δευτερο σωστο, και όχι το αντιθετο..

εν το μεταξυ, η πιεση στα λάστιχα μπορει να αλλαξει εν μερει τη οδικη συμπεριφορα, αλλα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε μπορει να προκαλεσει πτωση

panagiotis1974
10/06/2016, 14:36
Το ένιωσα λίγο περίεργο το παπί απο την ώρα που ξεκίνησα,κι αφου δεν βρήκα λάδια κάτω είπα να παω να δω και τα λάστιχα.Δεν ξέρω τώρα πόσο αλλάζει η συμπεριφορά με 10πσι αέρα παραπάνω αλλά σήμερα στο ίδιο σημείο έπαιζα με το μπροστινό και στο φανάρι πλακώθηκα αλλά ήτανε κυρία.

andreaspetr
10/06/2016, 15:38
τα λαστιχα ειναι καλα η ξυλινα?

panagiotis1974
10/06/2016, 15:51
περσινα μ45.Αλλα το χειμώνα δεν το κούνησα και το είχα στην αυλή.Φάγανε λίγο πίκρα απο καιρικά φαινόμενα και ακινησία.
Θα τα αλλάξω αυριο το πρωί.
Αν ξέρει κανεις λαστιχάδικο με λογικές τιμές δυτικά ας μου πει.
σετ μετζελερ 58 ευρώ μου ζητάνε 70-80 σε κάτι μαχαλατζήδες που ρώτιξα νάμε.



edit ναούμε:μόλις γύρισα 65 εβραίοι στο TYRE SHOP θηβώνε,καλός ο πιτσιρίκος "έλα τώρα 19.00 κλείνω και τα έχω εδώ"μου είπε στο τηλ
Κάνουνε μόνο δίτροχα χωρίς αερόκλειδα και αρχιδιλίκια,γερμανοπολύγωνα και προδέρμ!!! ΜΕ22 ημ/νια 44/47 εβδομάδα του 15 πέρα κείθε οκτώβριο-νοέμβριο πρέπει για νάνε.
Μου ήρθε μεγάλη βουή απο τη χθεσινή σαβούρδα και το ξεφτυλίκι που και μανόμετρο ψώνισα και λαστιχάκι περιοπής ναούμ!
Φχαριστώ τ΄αλάνια για τις συμβουλές και τη βοήθεια!

andreaspetr
10/06/2016, 23:39
65 και τα δυο?
εβαλα πριν μια βδομαδα gazelle με 25 τοποθετημενο(επαρχια)

panagiotis1974
11/06/2016, 05:45
Ναι,κανονικά έχουν γύρο στα 55,με την τοποθετηση 65.Δεν ξέρω ακόμα για τις επιδόσεις τους αλλά θα ενημερώσω όταν πατήσουν και στρώσουν.