PDA

View Full Version : Gsxr 1000 05-06 αμορτισερ



basilis_k6
09/06/2016, 19:17
εχω φαει το ιντερνετ να βρω ενα πισω αμορτισερ αφτερ. μετοχειρο βασικα η καινουργιο σε τιμη ελληνικων δεδομενων. ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ τιποτα και μου την εχει δωσει στα νευρα. το καρ το χτενισα, τιποτα. ebay τιποτα....

εχετε καμια ιδεα?

μτχ 400-450, καινουργιο βαρια 650.

yiannis172
09/06/2016, 20:19
Παιδι που το κατεχει πολυ καλα και εχει γραψει πολλα χλμ με Κ5 σε πιστα,διατεινεται οτι με ενα revalving στην πισω αναρτηση εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα αποτι οι περισσοτεροι νομιζουν.

amyroukai
09/06/2016, 20:31
Αυτό σκεφτόμουν αλλά λέω άσε μην πεις χαζομάρα. Το αμορτισέρ λογικά είναι επισκευαζόμενο, μάστορες έχει αρκετούς, με 100-120 ευρώ είναι σαν καινούριο.

basilis_k6
09/06/2016, 21:00
Αυτό σκεφτόμουν αλλά λέω άσε μην πεις χαζομάρα. Το αμορτισέρ λογικά είναι επισκευαζόμενο, μάστορες έχει αρκετούς, με 100-120 ευρώ είναι σαν καινούριο.

βασικα εχω καταληξει και εγω προς τα εκει. εχω 50κ χλμ και πρεπει να αλλαξω και ελατηριο (67κιλα). θα εβαζα ενα αφτερ αν το εβρισκα σε λογικη τιμη αλλα η καλυτερη που βρηκα ειναι 1000ε το ohlins. ολο το μηχανακι ζητημα να αξιζει 4κ πλεον και δεν παιζει για κανενα λογο να δωσω τοσα. το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κανενα αφτερ. καποτε επαιζαν πολλα αλλα τωρα τιποτα. και δεν εχω κολλημα με μαρκες.

RaGe_Raptor
09/06/2016, 21:32
Παιδι που το κατεχει πολυ καλα και εχει γραψει πολλα χλμ με Κ5 σε πιστα,διατεινεται οτι με ενα revalving στην πισω αναρτηση εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα αποτι οι περισσοτεροι νομιζουν.

εννοούμε το ίδιο παιδί?:D
360793

ποπαϋ
09/06/2016, 21:35
το πίσω αμορτισερ στα Κ5/6 δεν ειναι ανοιγόμενο. Όμως, γνωστό μαγαζί αναρτησεων στην αθήνα την κάνει ανοιγόμενη.

κοιτα αυτό http://www.ebay.com/itm/05-06-Suzuki-GSXR-1000-Ohlins-SU503-Rear-Shock-with-01091-34-100-L277-Spring-/301968059448?hash=item464eb2ec38:g:S6gAAOSwUfNXSNOJ&vxp=mtr

και αυτό http://www.ebay.com/itm/Elka-Stage-4-Rear-Shock-Suspension-Kit-Suzuki-GSXR1000-GSX-R1000-GSXR-1000-05-06-/381523673998?hash=item58d495438e:g:i6kAAOSw-zxWnoVw&vxp=mtr

η καλή ανάρτηση πάντα αξίζει, άσχετα με το πόσο κοστίζει το μηχανάκι, ιδιαίτερα αν το κυνηγάς.

basilis_k6
09/06/2016, 21:35
το παιδι εχει λογαριασμο εδω να μας πει τι εκανε και που? γιατι revalving ειναι επεμβαση και οχι επισκευη. πρεπει να ξερεις τι θες κτλ...

RaGe_Raptor
09/06/2016, 21:36
βασικα εχω καταληξει και εγω προς τα εκει. εχω 50κ χλμ και πρεπει να αλλαξω και ελατηριο (67κιλα). θα εβαζα ενα αφτερ αν το εβρισκα σε λογικη τιμη αλλα η καλυτερη που βρηκα ειναι 1000ε το ohlins. ολο το μηχανακι ζητημα να αξιζει 4κ πλεον και δεν παιζει για κανενα λογο να δωσω τοσα. το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω κανενα αφτερ. καποτε επαιζαν πολλα αλλα τωρα τιποτα. και δεν εχω κολλημα με μαρκες.

δες εδώ
http://www.nitron.co.uk/catalogue_main.php?catID=12690

basilis_k6
09/06/2016, 21:38
το πίσω αμορτισερ στα Κ5/6 δεν ειναι ανοιγόμενο. Όμως, γνωστό μαγαζί αναρτησεων στην αθήνα την κάνει ανοιγόμενη.

κοιτα αυτό http://www.ebay.com/itm/05-06-Suzuki-GSXR-1000-Ohlins-SU503-Rear-Shock-with-01091-34-100-L277-Spring-/301968059448?hash=item464eb2ec38:g:S6gAAOSwUfNXSNOJ&vxp=mtr



και αυτό http://www.ebay.com/itm/Elka-Stage-4-Rear-Shock-Suspension-Kit-Suzuki-GSXR1000-GSX-R1000-GSXR-1000-05-06-/381523673998?hash=item58d495438e:g:i6kAAOSw-zxWnoVw&vxp=mtr

η καλή ανάρτηση πάντα αξίζει, άσχετα με το πόσο κοστίζει το μηχανάκι, ιδιαίτερα αν το κυνηγάς.

την ελκα δεν την ξερω καθολου. εχεις ακουσει τιποτα?

το ξερω οτι αξιζει και εχω μια στο αλλο μηχανακι αλλα αν ηταν να δωσω τοσα προτιμω να δωσω το μχηανακι και να τα ριξω τα λεφτα να παω σε αλλο.

ποπαϋ
09/06/2016, 21:42
και σε άλλο να πας πάλι θες καλη ανάρτηση. ελάχιστα έιναι τα μηχανάκια που απο την μάνα τους έχουν πολλη καλή ανάρτηση (και συνήθως κοστίζουν αρκετά ακόμα και μεταχείρισμένα)

ποπαϋ
09/06/2016, 21:44
κοιτα και wilbers και penske και wp

ποπαϋ
09/06/2016, 21:49
για κοιτα http://www.car.gr/parts/view/8091331/

basilis_k6
09/06/2016, 22:06
nitron. δεν την ξερω (ακουστα μονο) τιμη γυρω στα 750. δεν ειναι και ασχημα...

wp, wilb, penske ktl ειναι πολλα τα λεφτα.

spyrakos35
10/06/2016, 05:20
nitron. δεν την ξερω (ακουστα μονο) τιμη γυρω στα 750. δεν ειναι και ασχημα...

λέγεται οτι είναι εφάμιλλη της ολινς

στην αγγλία την έχουν σε εκτίμηση


εδιτ
http://www.car.gr/parts/view/7754033/
δεν είναι για σένα αλλά μπορείς να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις κατά πόσο είναι καλή η ανάρτηση ;)

DrBig
10/06/2016, 06:14
Για αναρτηση πολιτικης-καθημερινης χρησης θα επελεγα μια με μεγαλη διαμετρο πιστονιου. Πιο πολυ λαδι=πιο πολλα χιλιομετρα μεταξυ σερβις. Γκροσο μοντο τα πιστονια παιζουν στα 40 και 46μμ.
Στην ελληνικη αγορα ως εχει, πιστευω το καλλιτερο ντηλ για πολυ καλη αναρτηση ειναι οι mupo.

basilis_k6
10/06/2016, 18:10
Τις είδα αλλά φθηνές δεν τις λες. Έχεις υπόψιν σου κατάστημα πλην του σπηλιωτη που Τσέκαρα ήδη;

sapila racing
10/06/2016, 18:26
Hyperpro σε καλή τιμή, το παραγγέλνεις στα κιλά σου και σε μαυρο η μωβ ελατήριο.
Ειναι το απλό μοντέλο προφανώς με ρύθμιση προφόρτισης ελατηρίου και απόσβεσης επαναφοράς και χωρίς χωριστό δοχείο αζώτου.
http://www.ebay.co.uk/itm/Hyperpro-Sport-Rear-Shock-Absorber-Suzuki-GSXR1000-K5-K6-05-06-/141992327328?hash=item210f66f8a0:g:sxYAAOSwRjNXNp1x

basilis_k6
10/06/2016, 18:52
και με την συμπιεση τι θα κανουμε ρε μαστορα? μακαρι να μπορουσα να πω οτι δεν την πειραζω...

παντως οι τιμες ειναι στο θεο. και εχω μηχανακι 10 ετων...

DrBig
10/06/2016, 20:18
Τις είδα αλλά φθηνές δεν τις λες. Έχεις υπόψιν σου κατάστημα πλην του σπηλιωτη που Τσέκαρα ήδη;

Γκουγκλαρε μαγαζι στην μιχαλακοπουλου, καπου στο 100κατι αν θυμαμαι καλα.

Leon67
10/06/2016, 21:00
Έχω το Κ3 με Ohlins από την εποχή της αστακομακαρονάδας... Καμμία σχέση με το μαμα. Για κάτι οικονομικό παρε και μια τιμή από Matris σε Σπηλιώτη. Πολύ καλή ποιότητα, φτιάχνεται στα μέτρα σου και με ότι άλλο θες. Βέβαια δεν είναι ανάμεσα στα γνωστά αλλά από ένα πειραγμένο μαμήσιο θα το προτιμούσα. Είχα αρκετά παλαιότερα ένα και ήταν σαφώς καλύτερο από το μαμά του Kawa που είχα τότε. Εναλλακτικά κάνε υπομονή για να βρεις κάτι από αγγελία.

amyroukai
10/06/2016, 21:28
Γκουγκλαρε μαγαζι στην μιχαλακοπουλου, καπου στο 100κατι αν θυμαμαι καλα.

Ή tecno moto τα έχει.

DrBig
11/06/2016, 05:44
Ή tecno moto τα έχει.

Αυτη εχει τα hypepro. Τα mupo τα φερνουν πολλοι.

amyroukai
11/06/2016, 09:18
Α έχεις δίκιο, μπερδευτηκα με τόσες επιλογές

basilis_k6
11/06/2016, 16:08
παιδια ολα αυτα πανε χιλιαρικο. τοσο εχει το ολινς ελλαδα. ελεγα μηπως υπαρχει καμια προσφορα η καποιος που πουλαει το μηχανακι και θελει να το γδυσει.

DrBig
11/06/2016, 16:40
παιδια ολα αυτα πανε χιλιαρικο. τοσο εχει το ολινς ελλαδα. ελεγα μηπως υπαρχει καμια προσφορα η καποιος που πουλαει το μηχανακι και θελει να το γδυσει.

Τοτε βαλε αγγελια στις αγγελιες ζητησης!

nikma
12/06/2016, 14:34
Αν τελικά καταλήξεις σε σέρβις της υπάρχουσας γράψε κόστος κι εντυπώσεις από τη δουλειά του μάστορα και πόσες μέρες ήταν ακινητοποιημένο το μηχανάκι. Αν πάλι αγοράσεις καμία άφτερ μάρκετ αν δεν σου κάνει κόπο γράψε εντυπώσεις.
Η γνώμη μου είναι ότι αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις το μηχανάκι γιατί σε βολεύει τότε επένδυση στην ανάρτηση.
Για την πίστα ή το δρόμο θέλεις να δεις βελτίωση;

basilis_k6
12/06/2016, 18:44
Κυρίως δρόμο. Δεν Ρώτησα βέβαια αν στο μαμά μπορεί να αλλάξει ελατήριο. Αν δεν μπορεί δεν θα το κάνω καθόλου και θα περιμένω να βρω αγγελία. Για 07 βρήκα τρία μαμω την τύχη μου.

RaGe_Raptor
12/06/2016, 19:06
Κυρίως δρόμο. Δεν Ρώτησα βέβαια αν στο μαμά μπορεί να αλλάξει ελατήριο. Αν δεν μπορεί δεν θα το κάνω καθόλου και θα περιμένω να βρω αγγελία. Για 07 βρήκα τρία μαμω την τύχη μου.

φυσικά και μπορείς να αλλάξεις ελατήριο! είναι πολύ βασικό να είναι κατάλληλο για το βάρος σου.

εγώ αυτή τη στιγμή έχω 57.000χλμ και δεν έχω κάνει κάτι στην πίσω ανάρτηση.στην πίστα μέχρι στιγμής δε μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα,τουλάχιστον στο βαθμό που το έχω πιέσει (~1.33 στις Σέρρες) ούτε σε συμπεριφορά αλλά ούτε και σε φθορά ελαστικού.πόσο μάλλον στο δρόμο! όλα αυτά με λάστιχα δρόμου (michelin pilot power 3).

απλά δίνω feedback :beer:

basilis_k6
13/06/2016, 00:10
Ευχαριστώ. Πρεπει να αλλάξω γιατί έχω πιάσει τα 65 κιλά. Πάντα είχα θεμα με τι βάρος μου. Όχι τόσο στην πίστα οσο στο δρόμο.

amyroukai
13/06/2016, 00:32
ναι ρε φίλε, τι τραβάτε και εσείς οι χοντροί ρε γαμώτη... :lol:


Πέρα από την πλάκα, 65 κιλά για Ιαπωνικό μηχανάκι της προηγούμενης δεκαετίας (να μην πω και τούτηςδώ) δεν είσαι εκτός προδιαγραφών μαμά ελατηρίου για να θέλεις πιο μαλακό.

RaGe_Raptor
13/06/2016, 05:18
Ευχαριστώ. Πρεπει να αλλάξω γιατί έχω πιάσει τα 65 κιλά. Πάντα είχα θεμα με τι βάρος μου. Όχι τόσο στην πίστα οσο στο δρόμο.

Αμάν ρε φίλε , φάε κάτι ...!!!! :lol:

Λογικό να έχεις θέμα στο δρόμο αφού το ελατήριο είναι πολύ σκληρό για τα κιλά σου και δεν έχεις την ανάρτηση στο ωφέλιμο εύρος λειτουργίας της.


ναι ρε φίλε, τι τραβάτε και εσείς οι χοντροί ρε γαμώτη... :lol:


Πέρα από την πλάκα, 65 κιλά για Ιαπωνικό μηχανάκι της προηγούμενης δεκαετίας (να μην πω και τούτηςδώ) δεν είσαι εκτός προδιαγραφών μαμά ελατηρίου για να θέλεις πιο μαλακό.

Μιλάς με υποθέσεις/γενικεύσεις μάστορα....
Ρυθμίζεις sag και βλέπεις. Έχοντας το ίδιο μηχανάκι είμαι εντός εύρους του ελατηρίου στα 90 και κάτι ψιλά. Αμφιβάλλω σφόδρα ότι κάνει και για 65.

devil's animal
13/06/2016, 06:29
ρυθμισε σωστα το υπαρχον αμορτισερ...
αν θες βαλε και αλλα λαδια...αλλο ελατηριο (για τα κιλα σου)...κανε και revalving στην τελικη...

αλλα αν δεν το πιεζεις στην πιστα και αν δεν θες να κατεβεις σε χρονους αγωνιζομενων, δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις τοσα λεφτα για να aftermarket αναρτηση...
η γνωμη μου...

DrBig
13/06/2016, 06:37
ρυθμισε σωστα το υπαρχον αμορτισερ...
αν θες βαλε και αλλα λαδια...αλλο ελατηριο (για τα κιλα σου)...κανε και revalving στην τελικη...

αλλα αν δεν το πιεζεις στην πιστα και αν δεν θες να κατεβεις σε χρονους αγωνιζομενων, δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις τοσα λεφτα για να aftermarket αναρτηση...
η γνωμη μου...

Σωστα ολα αυτα. Μια σωστη ρυθμιση με το σωστο ελλατηριο σ ενα αξιοπρεπες αμορτισερ ειναι ο,τι χρειαζεται.
Το revalving που το λεμε και ξαναλεμε ομως ειναι ενα θεμα. Ποιος ειναι σε θεση στην ελλαδα να κανει κατι σωστο;
Συνηθως πληρωνεις για revalving και το μονο που κανουν οι αναρτησαδες ειναι να σου βαλουν αλλο λαδι.

Υπαρχει και η λυση αγορας και τοποθετησης αλλων σωθηκων στο μαμα αμορτισερ. Πιστευω οικοι οπως ο andeani και race tech θα προσφερουν μια ετοιμη λυση σε κοστος αρκετα μικροτερο αυτου της αγορας ολοκληρου αμορτισερ. Το αυτο ισχυει και για τα πηρουνια.

nikma
13/06/2016, 14:04
Το πίσω αμορτισέρ του k6 είναι για το π@@τσο, έχει δίκιο ο Βασίλης που ψάχνεται να κάνει κάτι. Το πρόβλημα το έχεις πράγματι στο δρόμο.
Η μπροστινή ανάρτηση υποφέρεται.
Βασίλη ποια λάστιχα φοράς;

RaGe_Raptor
13/06/2016, 14:41
εννοούμε το ίδιο παιδί?:D
360793


Το πίσω αμορτισέρ του k6 είναι για το π@@τσο, έχει δίκιο ο Βασίλης που ψάχνεται να κάνει κάτι. Το πρόβλημα το έχεις πράγματι στο δρόμο.
Η μπροστινή ανάρτηση υποφέρεται.
Βασίλη ποια λάστιχα φοράς;

:lol::lol::lol:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149554&p=2760080&viewfull=1#post2760080

basilis_k6
13/06/2016, 19:59
Dunlop roadsmart η κάτι άλλο smart. Δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν το έχω εδώ τώρα. Πιστα δεν είχα θεμα ποτέ. Γενικά στις ανωμαλίες έχω πρόβλημα γιατί πετάει. Όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει. Πρέπει να ρίξω την επαναφορά πολύ για να μην κοπαναει και αυτό δεν δουλεύει σωστά παντού.

RaGe_Raptor
13/06/2016, 22:49
Dunlop roadsmart η κάτι άλλο smart. Δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν το έχω εδώ τώρα. Πιστα δεν είχα θεμα ποτέ. Γενικά στις ανωμαλίες έχω πρόβλημα γιατί πετάει. Όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει. Πρέπει να ρίξω την επαναφορά πολύ για να μην κοπαναει και αυτό δεν δουλεύει σωστά παντού.

Εφόσον δε σε παίρνει για άφτερ , κάνε ένα service σε αυτό το αμορτισέρ και κυρίως βάλε κατάλληλο για τα κιλά σου ελατήριο!!!!!!!!!! Αλλιώς παρήγγειλε καινούριο και μη σκέφτεσαι τη σχέση τιμής αξεσουάρ/τιμής μοτοσικλέτας . Σκέψου το πόσο περισσότερο θα μπορείς να χαρείς το μηχανάκι σου!!!

amyroukai
13/06/2016, 22:54
Θεωρητικά, αν μετά τόσα χιλιόμετρα έχουν σπάσει τα λάδια, δεν θα έπρεπε να είναι πιο "ελεύθερη" η συμπίεση και άρα να μην κοπανάει στις λακκούβες; Και πιο χαλαρή η επαναφορά, άρα θα είχε σχετική πλεύση; Το ότι γίνεται σκληρότερη η ανάρτηση όσο περνάει ο καιρός δεν είναι παράδοξο;

nikma
13/06/2016, 23:40
Τα Dunlop έχουν σκληρό σκελετό κι επιδεινώνουν τα κακά της ανάρτησης. Είχα βάλει τα d212 κι ενώ είχα ένα πολύ καλό μπροστινό η πίσω ανάρτηση κοπάναγε σε σημείο να μη κάθομαι σχεδόν καθόλου στη σέλα. Τώρα μου έδωσε ένας φίλος κι έβαλα τα RR της Metzeler μάλιστα το πίσω είναι 200άρι κι η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Βέβαια τη πληροφόρηση που είχα με τα Dunlop δεν υπάρχει τώρα, αλλά η γενική αίσθηση είναι καλύτερη.

basilis_k6
14/06/2016, 01:57
Φοραω Dunlop αρκετό καιρό. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτό που λες.... Και όπως λέει ο φίλος θα έπρεπε να έχει κάτσει με τα χρόνια. Γενικά δεν δούλευε ποτέ σωστά στο δρόμο με μένα πάνω. Ή συμπίεση μοιάζει να μην ακούει και πολύ στις ρυθμίσεις και η επαναφορά αν τη ρίξω πολύ μετά γίνετε κακό στην οδήγηση απλά δεν κοπαναει τόσο. Έτσι όπως λες, σχεδόν δεν ακουμπαω τη σέλα όταν πάω πάνω από 100 και ο δρόμος δεν είναι τέλειος.

DrBig
14/06/2016, 03:57
Θεωρητικά, αν μετά τόσα χιλιόμετρα έχουν σπάσει τα λάδια, δεν θα έπρεπε να είναι πιο "ελεύθερη" η συμπίεση και άρα να μην κοπανάει στις λακκούβες; Και πιο χαλαρή η επαναφορά, άρα θα είχε σχετική πλεύση; Το ότι γίνεται σκληρότερη η ανάρτηση όσο περνάει ο καιρός δεν είναι παράδοξο;

Οταν 'σπασουν' τα λαδια, η καλλιτερα εχουν αρχισει να σπανε, τοτε αυτο που φθινει πρωτα ειναι η αποκριση στις αργες κινησεις του εμβολου. Στις γρηγορες κινησεις εξακολουθει να υπαρχει αποσβεση γιατι αυτες δεν εξαρτωνται τοσο πολυ απο το ιξωδες.
Για να ανταπεξελθει τωρα ταλαιπωρος τις χρηστης και να αποφυγει αγορα οικοπεδου, σφιγγει τα βιδακια ωστε να φερει σε λογαριασμο τις αργες ταλαντωσεις με αποτελεσμα να επιρεαζονται ΚΑΙ οι γρηγορες, οι οποιες τωρα γινονται κουτσουρα.

devil's animal
14/06/2016, 06:22
Φοραω Dunlop αρκετό καιρό. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτό που λες.... Και όπως λέει ο φίλος θα έπρεπε να έχει κάτσει με τα χρόνια. Γενικά δεν δούλευε ποτέ σωστά στο δρόμο με μένα πάνω. Ή συμπίεση μοιάζει να μην ακούει και πολύ στις ρυθμίσεις και η επαναφορά αν τη ρίξω πολύ μετά γίνετε κακό στην οδήγηση απλά δεν κοπαναει τόσο. Έτσι όπως λες, σχεδόν δεν ακουμπαω τη σέλα όταν πάω πάνω από 100 και ο δρόμος δεν είναι τέλειος.



ή μπορειτε να οδηγειτε τα χιλιαρια ss σας στην πιστα για να καταλαβαινετε την φοβερη πληροφορηση και οχι στους χαλια δημοσιους δρομους...

ακομα ομως και να οδηγειτε στους χαλια δρομους να κανετε υπομονη, και να αντιλαμβανεστε οτι το τουμπανο ss σας δεν θα γινει ποτε οικογενειακο σενταν για να αποσβενει ακομα και τις μεγαλες λακουβες...

αυτο κανουμε οι περισσοτεροι...
:wave2:

DoctoR_k6
14/06/2016, 10:22
Που ειναι ρυθμσμενη η συμπιεση σου κ που η επαναφορα?
Μηπως ειναι τερμα σφιχτο απο συμπιεση κ δεν διαβαζει τιποτα?
Τι ρυθμισεις εχεις? Ολα ειναι σε συναρτηση με κιλα/οδηγηση/δρομος/λαστιχα κ φυσικα η κατασταση της αναρτησης.
Οταν θα αρχισει να μην ακουει αναγκαστικα σφιγγεις κ φτανεις στο σημειο που για να δουλεψει εισαι ενα βημα πριν το κανεις οπως ειπε κ ο Dr Big (να εχει την αισθηση) κουτσουρο.

basilis_k6
14/06/2016, 11:52
Δεν περιμένω να γίνει άνετο. Το θέμα είναι ότι έχει γίνει επικίνδυνο. Άμα πετύχω ανωμαλία πάνω σε στροφή κάνω το σταυρό μου. Σωστή ρύθμιση έχω βρει μόνο σε πίστα. Σε δρόμο κ μπορώ να πω ποτέ δεν είχα τη σωστή ρύθμιση απόλυτα. Συμπίεση δεν έχω τέρμα. Ούτε στα 3/4 δεν την φτανω. Επαναφορά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αν την ρίξω πολύ μετά όπως είπα γίνετε χειρότερο. Έχω δει μεγάλη διαφορά από τότε που είχα 20-30κ χλμ. Τώρα είναι σαν να μην διαβάζει τιποτα.

nikma
14/06/2016, 15:21
Προσωπικά πιστεύω ότι μία καλή ανάρτηση θα πρέπει να συμπεριφέρεται σωστά και στη πίστα αλλά και στο δρόμο και να μπορείς να τη ρυθμίσεις ώστε να το πετύχεις αυτό.
Βασίλη τη προφόρτηση που την έχεις, τέρμα πάνω; δηλαδή το έχεις ξεβιδώσει τελείως; Εγώ σχεδόν αλλά μπορώ λίγο ακόμα. Έπειτα τα βιδάκια της συμπίεσης και της επαναφοράς τα έχω σφίξει με τη λογική σκληρή συμπίεση με αργή επαναφορά. Συγκεκριμένα το πάνω βιδάκι της συμπίεσης το έχω στη μέση και το κάτω της επαναφοράς σχεδόν τελείως ξεβίδωτο. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει τι μπορώ να διορθώσω. Το σαγκ δεν έχω κάτσει να το ρυθμίσω (κακώς).

DoctoR_k6
14/06/2016, 15:45
Προσωπικά πιστεύω ότι μία καλή ανάρτηση θα πρέπει να συμπεριφέρεται σωστά και στη πίστα αλλά και στο δρόμο και να μπορείς να τη ρυθμίσεις ώστε να το πετύχεις αυτό.
Βασίλη τη προφόρτηση που την έχεις, τέρμα πάνω; δηλαδή το έχεις ξεβιδώσει τελείως; Εγώ σχεδόν αλλά μπορώ λίγο ακόμα. Έπειτα τα βιδάκια της συμπίεσης και της επαναφοράς τα έχω σφίξει με τη λογική σκληρή συμπίεση με αργή επαναφορά. Συγκεκριμένα το πάνω βιδάκι της συμπίεσης το έχω στη μέση και το κάτω της επαναφοράς σχεδόν τελείως ξεβίδωτο. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει τι μπορώ να διορθώσω. Το σαγκ δεν έχω κάτσει να το ρυθμίσω (κακώς).

Με συμπιεση στη μεση εισαι περιπου στην εργοστασιακη ρυθμιση αν θυμαμαι καλα οποτε πολυ σκληρο δεν το λες...
Επαναφορα αργη κ τερμα αριστερα δεν παιζει(εκτος κ αν εννοεις τερμα δεξια).
Υπαρχουν πολλοι οδηγοι για σεταρισμα αναρτησης οσο αφορα το sag(ψαξου) κ μετα οι αλλες ρυθμισεις κρινονται απο εσενα.
Ανοιξε το manual να δεις περι τινος προκειται το καθε βιδακι κ τι κανει κ μετα αρχισε απο sag να βεβαιωθεις για τα βασικα της υποθεσης κ παλεψε το.

http://gixxer.forumh.net/h10-page

Αν δεν βαριεσαι διαβασε το παραπανω(αρκετα κατατοπιστικο) που δινει γενικες/ειδικες γνωσεις...

RaGe_Raptor
14/06/2016, 15:59
Ναι βρε νικμα καλά στα λέει ο Δόκτωρ, τέρμα ξεβίδωτο=Τέρμα γρήγορη επαναφορά. No wonder γιατί κοπανάει τότενες...

spyrakos35
14/06/2016, 19:27
Και τερμα δεξια μπορει να κοπαναει παντως

:lol:

RaGe_Raptor
14/06/2016, 19:46
Και τερμα δεξια μπορει να κοπαναει παντως

:lol:

Τέρμα δεξιά η απόσβεση συμπίεσης όμως,όχι επαναφοράς.

DrBig
14/06/2016, 19:53
Υπαρχουν χιλιαδες συνδυασμοι να κοπαναει και μετρημενοι στα δαχτυλα να μην...

RaGe_Raptor
14/06/2016, 20:04
Βασικά ναι,είναι τόσα πολλά τα σενάρια.....

Έχει δίκιο ο Σπυράκος, πχ έχοντας τέρμα σφιχτή την επαναφορά η ανάρτηση δεν επεκτείνεται όσο γρήγορα χρειάζεται οπότε στη δεύτερη ανωμαλία κατά σειρά βρίσκεται ακόμη συμπιεσμένη και κοπανάει.

nikma
16/06/2016, 05:47
Τα βιδάκια της συμπίεσης και της επαναφοράς όταν είναι στη μέση, δηλαδή τα μισά κλικ, είναι περίπου οι εργοστασιακές ρυθμίσεις στο k6;

Πολύ κατατοπιστικό το λινγκ καθώς κι ένα νήμα του oldman που βρήκα στο moto.gr αλλά θέλει πολύ μελέτη φυσικά για να τα κατανοήσεις. Προς το παρόν είδα ότι η συμπίεση κι η επαναφορά είναι "ανάποδα" στο πιρούνι και στο ψαλίδι επίσης έμαθα ότι η μεγάλες βίδες στα καλάμια είναι της προφόρτισης κι όχι κάτι άλλο
Έπεται συνέχεια :)

nikma
16/06/2016, 05:48
Τα βιδάκια της συμπίεσης και της επαναφοράς όταν είναι στη μέση, δηλαδή τα μισά κλικ, είναι περίπου οι εργοστασιακές ρυθμίσεις στο k6;

Πολύ κατατοπιστικό το λινγκ καθώς κι ένα νήμα του oldman που βρήκα στο moto.gr αλλά θέλει πολύ μελέτη φυσικά για να τα κατανοήσεις. Προς το παρόν είδα ότι η συμπίεση κι η επαναφορά είναι "ανάποδα" στο πιρούνι και στο ψαλίδι

DrBig
16/06/2016, 06:51
Βρε συ, δεν εχεις το μανουαλ να ξεκινησεις απο τις μαμα ρυθμισεις;

basilis_k6
16/06/2016, 16:58
με τις ρυθμισεις δεν κανουμε δουλεια. δεκα χρονια το εχω, εχω αλλαξει εκατομμυρια ρυθμισεις. εκτος απο προφορτιση που ειναι το σημαντικο γιατι πρεπει να κατεβει το αμορτισερ και κανενας δεν το κανει χωρις λεφτα. Αλλα ολα αυτα δεν ηταν τοσο μεγαλο προβλημα μεχρι τωρα. τα τελευταια 2-3 χρονια δεν παταει καθολου το πισω.

nikma
16/06/2016, 18:56
basilis_k6@ Το μηχανάκι το είχες πάρει καινούργιο; Τι εννοείς ότι πρέπει να κατεβάσεις το αμορτισέρ; για προφόρτιση;
Στο gixxer λένε ότι έχει καλά αποτελέσματα το revalving στο πίσω αμορτισέρ. Το έχεις ψάξει;

basilis_k6
16/06/2016, 19:11
ναι για προφορτιση. αλλιως θες ενα εργαλειο που δεν εχει κανενας. ειχα ψαξει στο παρελθον. καινούργιο ναι. αυτο ψαχνουμε τωρα. θα το παω για επισκευη και αλλαγη ελατηριου. κοιταω για μετοχειρο ακομη παντως.

nikma
16/06/2016, 19:24
Την προφόρτιση στο πίσω μπορείς να τη κάνεις και με ένα ίσιο κατσαβίδι μακρύ, κτυπώντας το με σφυρί. Εγώ έτσι το έκανα. Εφόσον θες να ξεσφίξεις, γιατί στο σφίξιμο θα είναι πιο ζόρικο κι ίσως να μη γίνεται. Πρώτα χαλαρώνεις τη πάνω ροδέλα και μετά με το κατσαβίδι και το σφυρί ξεσφίγγεις και τη κάτω.

basilis_k6
16/06/2016, 19:38
το εχουμε κανει αυτο μεχρι εκει που καταστραφηκαν τα δαχτυλιδια. γυρισε μια στροφη και αν. παρολο που ξερω πως οι περισσοτεροι ετσι το εκαναν το δικο μου αρνειτε. εκοψα ενα κατσαβιδι ειδικα για την περισταση με τροχο. εριξα λαδι να γυρισει ευκολα. γενικα τα εκανα ολα. τελικα κατεληξα στα ιδια και με χαλασμενα δαχτυλιδια. ο κ σοκ με ειχε προειδοποιησει παντως.

nikma
16/06/2016, 19:46
Εντάξει εγώ το έκανα μία φορά κι ίσως γιαυτό δεν πάθανε ζημιά τα δακτυλίδια. Φυσικά όπως σου είπα χαλάρωσα πρώτα το πάνω το οποίο γυρνάει με το χέρι μετά. Το πας λοιπόν στο ύψος που θες και μετά ξεκινάς το "πελέκημα" του κάτω.

basilis_k6
16/06/2016, 19:50
ναι ξερω τον τροπο. δεν γυριζει με την καμια. εμεις σκεψου χτυπουσαμε ταυτοχρονα 2 ατομα. ενας ελαφρα και εγω πιο δυνατα. μαλακια που δεν το κατεβασα τοτε αλλα ειναι μανουρα και θελει τακο κτλ. ισως το κανω τωρα εφοσον θα το βγαλω ουτως η αλλως. αν δω οτι ειναι ευκολο θα κανω μια δοκιμη. απλ τοτε το παρατησα γιατι ψιλοεμπαινα πιστα και γενικα ειχα βρει ενα καλο σεταπ. τωρα δεν παιζει. ισως να ειναι και τα ντανλοπ που βαζω απο τοτε που παρατηρω και αυτο το φαινομενο. ο φιλος μπορει να εχει δικιο.