PDA

View Full Version : Βίντεο με Ανακατασκευές



Σελίδες : [1] 2

I-want-a-moto
10/06/2016, 11:35
Κατόπιν παράκλησης τα βίντεο κατέβηκαν καθώς περιείχαν αναφορές στο φόρουμ πράγμα το οποίο δεν ενέκρινε η διαχείριση.Κατόπιν τροποποιήσεως τόσο των βίντεο όσο και των περιγραφών τους τα βίντεο επέστρεψαν!!! Επαναλαμβάνω πως έχουν γίνει προσπάθειες να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες του υλικού που χρησιμοποίησα και πως οι προσπάθειες αυτές έχουν αποτύχει. Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις είμαι διατεθειμένος με την παραμικρή παρατήρηση από τους ιδιοκτήτες του υλικού να τα κατεβάσω.

Συγκεκριμένα μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τα εξής:

Yamaha FZR 400 3TJ (αρχικά ποσταρισμένο το 2009 από το μέλος csofos):

Yamaha XT 600 Artesia (αρχικά ποσταρισμένο το 2009 από το μέλος sakoulakis):

Θα ζητήσω άδεια από άλλα άτομα που έχουν πραγματοποιήσει παρόμοιες ανακατασκεύες για να κάνω και άλλα βίντεο. Ελπίζω να τα τσεκάρετε και να σας αρέσουν.Σχόλια,Παρατηρήσεις και Προτάσεις φυσικά είναι δεκτά και καλοδεχούμενα.

George_Sp
10/06/2016, 11:40
Πολύ πρεμούρα να τα κάνεις βίντεο και εφόσον βλέπεις οτι οι ανακατασκευαστές δε σου απαντάνε (μπορεί να είναι και μια σιωπηλή άρνηση να ξέρεις)......κακώς επιμένεις.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι καλές οι προθέσεις σου και βλέπω ευκαιρία για youtube channel views (του δωσες και πιασάρικο όνομα).

αυτά από μένα.

est
10/06/2016, 11:44
Δεν έχω ακριβή γνώση του αντικειμένου μιας και ποτέ δεν ασχολήθηκα με ανέβασμα βίντεο στο YouTube, αλλά αν το YouTube δει επισκεψιμότητα και αποφασίσει να βάλει διαφημίσεις, τα έσοδα ανά προβολή σε ποιόν πηγαίνουν; Λογικά στο δημιουργό του βίντεο, σωστά;
Και αν ναι, πόσο έντιμο είναι να έχει έσοδα ο δημιουργός με "κλεμμένες" φωτογραφίες;
Αν θες μου απαντάς και μου λες που έχω λάθος. Ξαναλέω, δεν έχω ιδέα τι γίνεται, μεταφέρω αυτά που έχω ακούσει.

sapila racing
10/06/2016, 11:44
Κατόπιν παράκλησης τα βίντεο κατέβηκαν καθώς περιείχαν αναφορές στο φόρουμ πράγμα το οποίο δεν ενέκρινε η διαχείριση.Κατόπιν τροποποιήσεως τόσο των βίντεο όσο και των περιγραφών τους τα βίντεο επέστρεψαν!!! Επαναλαμβάνω πως έχουν γίνει προσπάθειες να επικοινωνήσω με τους ιδιοκτήτες του υλικού που χρησιμοποίησα και πως οι προσπάθειες αυτές έχουν αποτύχει. Για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις είμαι διατεθειμένος με την παραμικρή παρατήρηση από τους ιδιοκτήτες του υλικού να τα κατεβάσω.

Συγκεκριμένα μέχρι στιγμής έχω φτιάξει τα εξής:

Yamaha FZR 400 3TJ (αρχικά ποσταρισμένο το 2009 από το μέλος csofos):

Yamaha XT 600 Artesia (αρχικά ποσταρισμένο το 2009 από το μέλος sakoulakis):

Θα ζητήσω άδεια από άλλα άτομα που έχουν πραγματοποιήσει παρόμοιες ανακατασκεύες για να κάνω και άλλα βίντεο. Ελπίζω να τα τσεκάρετε και να σας αρέσουν.Σχόλια,Παρατηρήσεις και Προτάσεις φυσικά είναι δεκτά και καλοδεχούμενα.

Δηλαδή εσύ απο την απάντηση εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=90273&page=14&p=2759536&viewfull=1#post2759536

'Το θέμα τελειώνει εδω οριστικά και τα άσχετα με την ανακατασκευή θα φύγουν σε λίγο.

Τα μέλη που φτιάχνουν Thread για τις ανακατασκευές τους στο moto.gr δεν νομίζω οτι χρειάζονται καποιον να παίρνει τις φωτό και να τις βγαζει στο youtube.
Αν ήθελαν κατι τετοιο το έκαναν και μόνοι τους. Επίσης μια ανακατασκευή είναι ολόκληρο φωτορομάντζο, που έχει αρχή και συνηθως (οταν πανε καλά τα πράγματα) κι ενα τελος, τα οποία μπορεί να έχουν μεγαλη χρονική διαφορά και να εχουν συμβεί πολλά ενδιάμεσα τα οποία αν θέλει μας μεταφέρει κι εμάς ο άνθρωπος που το φτιάχνει.
Οι φωτό απο μόνες τους δεν λένε πολλά πράγματα κατα την γνώμη μου και 'ριχνουν' κατα πολύ την προσπάθεια που έκανε ο κάθε ανακατασκευαστής. '

αυτό κατάλαβες? :confused:

teogtp
10/06/2016, 11:45
Πολύ πρεμούρα να τα κάνεις βίντεο και εφόσον βλέπεις οτι οι ανακατασκευαστές δε σου απαντάνε (μπορεί να είναι και μια σιωπηλή άρνηση να ξέρεις)......κακώς επιμένεις.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι καλές οι προθέσεις σου και βλέπω ευκαιρία για youtube channel views (του δωσες και πιασάρικο όνομα).

αυτά από μένα.

Βρουμ. .....

sniper
10/06/2016, 11:54
....Σχόλια,Παρατηρήσεις και Προτάσεις φυσικά είναι δεκτά και καλοδεχούμενα.


Έγραψα κάτι, μετά σκέφτηκα ότι δεν έχω τρόπους, αλλά ευτυχώς διάβασα την υπογραφή σου και σαν Καταφαντασίαν επιδέξιος που δηλώνεις δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Συνέχισε τις κλοπές σου.

amyroukai
10/06/2016, 11:54
Αυτός με το xt έχει κάνει τελευταία φορά ποστ πριν ενάμιση χρόνο; Άρα δεν μπαίνει πια στο φόρουμ. Το ότι δεν απάντησε άρα συμφωνεί, είναι το λιγότερο ανοησία. Ο csofos μπήκε πριν από καμμιά εβδομάδα. Αν του είχες στείλει πμ φαντάζομαι το είδε. Αν δεν απάντησε φαντάζομαι πως είχε τους λόγους του.


Ή δική μου αίσθηση είναι ότι χρησιμοποιείται ξένη δουλειά και ιδιοκτησία για αλίευση views και συνδρομητών στο κανάλι. Δεν είναι σωστό.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:00
Παιδιά καταλαβαίνω τι σκέφτεστε, αλλά για το παραμικρό έσοδο από το το youtube θες κυριολεκτικά δεκάδες χιλιάδες views, αλλιώς όλοι αυτό θα κάνανε. Μάλιστα το κανάλι σου και το περιεχόμενο του πρέπει να είναι πολύ υψηλό. Αλλιώς αυτοί που ανεβάζουν τραγούδια χωρίς άδεια και έχουν μισό εκατομμύρια views θα ήταν ζάπλουτοι. Δεν πάει έτσι όπως το σκέφτεστε.

7Tolis
10/06/2016, 12:02
Φίλε στο slideshow ρυθμισέ το να αλλάζει ανα 3 ή 5 sec για να προλαβαίνουμε να βλέπουμε και λεπτομέρειες.Αν κάποιος θα ήθελε να αρνηθεί,θα σου το είχε κοινοποιήσει όπως πολύ σωστά έκανε ο admin εχθές.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:05
Φίλε στο slideshow ρυθμισέ το να αλλάζει ανα 3 ή 5 sec για να προλαβαίνουμε να βλέπουμε και λεπτομέρειες.Αν κάποιος θα ήθελε να αρνηθεί,θα σου το είχε κοινοποιήσει όπως πολύ σωστά έκανε ο admin εχθές.

Ναι το slideshow θέλει λίγο δουλειά ακόμα, ψάχνω τη χρυσή τομή μεταξύ πολύ γρήγορο και πολύ αργό. Πάντως στις φώτο με πολύ ενδιαφέρων το έχω βάλει να κρατάει παραπάνω. Σε ευχαριστώ πολύ.

sniper
10/06/2016, 12:05
Παιδιά καταλαβαίνω τι σκέφτεστε, αλλά για το παραμικρό έσοδο από το το youtube θες κυριολεκτικά δεκάδες χιλιάδες views, αλλιώς όλοι αυτό θα κάνανε. Μάλιστα το κανάλι σου και το περιεχόμενο του πρέπει να είναι πολύ υψηλό. Αλλιώς αυτοί που ανεβάζουν τραγούδια χωρίς άδεια και έχουν μισό εκατομμύρια views θα ήταν ζάπλουτοι. Δεν πάει έτσι όπως το σκέφτεστε.


Ποιος είναι ο σκοπός σου;

Η ερώτηση είναι σοβαρότατη.

Bowleno
10/06/2016, 12:07
Πολύ πρεμούρα να τα κάνεις βίντεο και εφόσον βλέπεις οτι οι ανακατασκευαστές δε σου απαντάνε (μπορεί να είναι και μια σιωπηλή άρνηση να ξέρεις)......κακώς επιμένεις.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι καλές οι προθέσεις σου και βλέπω ευκαιρία για youtube channel views (του δωσες και πιασάρικο όνομα).

αυτά από μένα.

Βρούμ και από μένα, ήμουν ο πρώτος που του είπα ότι δεν είναι σωστό να κάνει κάτι τέτοιο και δεν.....και πιστεύω ότι το έχει κάνει και με άλλες σελίδες σε άλλα πράγματα (π.χ. αμάξια....)

sapila racing
10/06/2016, 12:08
.Αν κάποιος θα ήθελε να αρνηθεί,θα σου το είχε κοινοποιήσει όπως πολύ σωστά έκανε ο admin εχθές.
Θα έλεγα αν θέλεις να δείς τις λεπτομέρειες να ανοίξεις το αντίστοιχο thread απ όπου τσίμπησε και τις φωτό ο I-want-a-moto.
Γι αυτό έχει φτιαχτεί αυτό το section στο φόρουμ, και οχι για να βαζει καποιος video με την δουλειά αλλονών.

Για να αρνηθεί ο ιδιοκτήτης της μοτο η ο ανακατασκευαστής, πρέπει πρώτα να δεί το video η να παρει το μηνυμα που λεει οτι έστειλε ο I-want-a-moto.
Αν δεν μπαίνει στο φορουμ όμως δεν θα το δει.
Το οτι δεν εχει απαντήσει κάποιος δεν σημαίνει και οτι δέχεται!

PortisHead
10/06/2016, 12:08
Μπορει να ειναι κάποιος 15χρονος πιτσιρικας και να πειραματίζεται απλά με το windows moviemaker :)

7Tolis
10/06/2016, 12:17
.Αν σας ενοχλεί τόσο πολύ το copyright,η στήλη αστείες φωτογραφίες δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:20
Ποιος είναι ο σκοπός σου;

Η ερώτηση είναι σοβαρότατη.

Θα σου πω και θα γελάσεις... έχω πολλούς γνωστούς και φίλους <20 και αρκετούς >40 οι οποίοι δεν έχουν ιδέα για το τι είναι δυνατό με υπομονή και μεράκι, άτομα που ακούν ανακατασκευή και γελάνε καθώς δεν έχουν ποτέ κάτσει να ψαχτούν να δουν τι μπορεί να γίνει και τι όχι άμα υπάρχει θέληση. Μιλάμε για πολλά άτομα τα οποία η ιδέα να κάνουν ένα λογαριασμό σε ένα φορουμ και να το σκαλίσουν τους φαίνεται απίστευτα βαρετή και δύσκολη. Αυτό με κάνει να το βλέπω ως γενικό πρόβλημα που επεκτείνεται και έξω από το κύκλο μου, ένα πρόβλημα που άμα αντιμετωπιστεί θα έχει θετικές επιπτώσεις σε πολλούς τομείς. Για παράδειγμα αν κάποιου του έχουν ''ανοίξει'' τα μάτια ίσως αποφασίσει πως με λίγη δουλειά θα καταφέρει να μαζέψει τη παλιά του μότο πριν τη δώσει για ψίχουλα και το μετανιώσει. Ένας εγγονός/γιός ο οποίος εχει δει τις δυνατότητες ίσως είναι σε θέση να πείσει το παππού/πατέρα του να πουλήσει το παλιό του μηχανάκι σε κάποιον που θα θέλει να το αναστήσει παρά να το πάρει μαζί του. Αυτά είναι απλώς μερικά παραδείγματα.Εγώ απλώς θέλω να έχω ένα καναλάκι στο youtube με τέτοιο περιεχόμενο γιατί μου αρέσουν πολύ και οι μηχανές και το να φτιάχνω βίντεο.Παράλληλα έχω την ευκαιρία να βάλω προσωπικές πινελιές όπως η μουσική,οι τίτλοι,οι περιγραφές.

George_Sp
10/06/2016, 12:22
.Αν σας ενοχλεί τόσο πολύ το copyright,η στήλη αστείες φωτογραφίες δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν.

η διαφορά με τη στήλη αστείες φωτογραφίες όμως είναι οτι αν μιλάμε για εικόνα υπάρχει πάντα υδατογράφημα ή υπογραφή του δημιουργού.

σε αντίθετη περίπτωση αν υπάρχει link (facebook, απλό url) είναι αναδημοσίευση σε υλικό που υπάρχει ήδη στην αρχική του θέση δημιουργίας και δεν αποτελεί κλοπή.

σε αυτή τη περίπτωση όμως υπάρχει σαφής παραβίαση και αναπαραγωγή σε άλλο μέσο , υλικού που ΔΕΝ έχει πάρει άδεια ο re-uploader.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:24
Στα πρώτα βίντεο έβαλα και λινκ και το όνομα του ανακατασκευαστή άρα με βάση το παραπάνω σχόλιο σου είμουν σωστός αλλά η διαχείρηση μου είπε να τα κατεβάσω.

7Tolis
10/06/2016, 12:24
γιατι να πάρει άδεια ο re uploader απο τη στιγμή που τα αποτελέσματα του φόρουμ φαίνονται χύμα στο google search?Κάνε log out,search,and δες.

Και κυρίως,γιατί να νοιαστεί, 'το βρήκα στο ιντερνετ' σου λέει.Be my guest.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:31
γιατι να πάρει άδεια ο re uploader απο τη στιγμή που τα αποτελέσματα του φόρουμ φαίνονται χύμα στο google search?Κάνε log out,search,and δες.

Και κυρίως,γιατί να νοιαστεί, 'το βρήκα στο ιντερνετ' σου λέει.Be my guest.

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά πραγματικά νοιάζομαι ρε παιδιά το δήλωσα από την πρώτη στιγμή,δεν μπορώ να τη καταλάβω τόση εχθρικότητα. Θέλω να το κάνω αυτό με άδεια αλλά αν τα μέλη είναι ανενεργά δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους.

sniper
10/06/2016, 12:33
Θα σου πω και θα γελάσεις... έχω πολλούς γνωστούς και φίλους <20 και αρκετούς >40 οι οποίοι δεν έχουν ιδέα για το τι είναι δυνατό με υπομονή και μεράκι, άτομα που ακούν ανακατασκευή και γελάνε καθώς δεν έχουν ποτέ κάτσει να ψαχτούν να δουν τι μπορεί να γίνει και τι όχι άμα υπάρχει θέληση. Μιλάμε για πολλά άτομα τα οποία η ιδέα να κάνουν ένα λογαριασμό σε ένα φορουμ και να το σκαλίσουν τους φαίνεται απίστευτα βαρετή και δύσκολη. Αυτό με κάνει να το βλέπω ως γενικό πρόβλημα που επεκτείνεται και έξω από το κύκλο μου, ένα πρόβλημα που άμα αντιμετωπιστεί θα έχει θετικές επιπτώσεις σε πολλούς τομείς. Για παράδειγμα αν κάποιου του έχουν ''ανοίξει'' τα μάτια ίσως αποφασίσει πως με λίγη δουλειά θα καταφέρει να μαζέψει τη παλιά του μότο πριν τη δώσει για ψίχουλα και το μετανιώσει. Ένας εγγονός/γιός ο οποίος εχει δει τις δυνατότητες ίσως είναι σε θέση να πείσει το παππού/πατέρα του να πουλήσει το παλιό του μηχανάκι σε κάποιον που θα θέλει να το αναστήσει παρά να το πάρει μαζί του. Αυτά είναι απλώς μερικά παραδείγματα.Εγώ απλώς θέλω να έχω ένα καναλάκι στο youtube με τέτοιο περιεχόμενο γιατί μου αρέσουν πολύ και οι μηχανές και το να φτιάχνω βίντεο.Παράλληλα έχω την ευκαιρία να βάλω προσωπικές πινελιές όπως η μουσική,οι τίτλοι,οι περιγραφές.

Δεν διακρίνομαι για το γέλιο μου.

Κατ' αρχάς όλα αυτα που λες είναι σεβαστά και καλά κάνεις. Αν λοιπόν αυτοί που θες να παρακινήσεις να κάνουν αναπαλαίωση, δεν έχουν χρόνο/διάθεση/γνώσεις/χρήμα να μπουν σε φόρουμ σχετικά με το θέμα που θες να αναδείξεις, νομίζεις ότι με το βιντεάκι σου θα τους πείσεις;

Επίσης, το username σου στο yοutube είναι κάπως...
Επίσης κάνεις κατάχρηση πνευματικών δικαιωμάτων εφόσον δεν έχεις γραπτή ή άλλου είδους άδεια από τους συγκεκριμένους που έκαναν τις ανακατασκευές, κι άρα κατά το copyright act του youtube κάνεις copyright infringement.

Αν σου αρέσουν οι μηχανές και να κάνεις βιντεάκια, μπορείς να βγάλεις φωτό τη δική σου και να κάνεις όσα βιντεάκια θες.
Αν καταπιαστείς και με βόλτες και με πίστες (με username Voltarios ή Pistarios), σου απαγορεύω να χρησιμοποιήσεις δικές μου φωτό.

sapila racing
10/06/2016, 12:36
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά πραγματικά νοιάζομαι ρε παιδιά το δήλωσα από την πρώτη στιγμή,δεν μπορώ να τη καταλάβω τόση εχθρικότητα. Θέλω να το κάνω αυτό με άδεια αλλά αν τα μέλη είναι ανενεργά δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους.

Λές οτι θέλεις να το κάνεις με την άδεια των ανακατασκευαστών, αλλά διαλέγεις 2 ανακατασκευές που εχουν ποστάρει μέλη που έχουν καιρό να γραψουν, και άρα δεν μπαίνουν συχνά πλέον.
Αδεια δεν πήρες, αλλά παρ όλα αυτα συνέχισες.

Δεν βγάζεις νόημα, το εχεις καταλάβει?

Κι εν πασει περιπτώσει, αυτό το section ειναι για ανακατασκευές που έκαναν μέλη του moto.gr, εσυ δεν παρουσιάζεις καποια ανακατασκευή που έκανες αλλά καποιες ανακατασκευές που έκαναν άλλοι και τις πόσταραν σε αυτό το ίδιο section του φόρουμ.

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:40
Ναι ένα βιντεάκι είναι πολύ πιο εύπεπτο και σε ένα βαθμό αρκετά αντιπροσωπευτικό. 1-2 λεπτά μπορεί να διαθέσει ο καθένας πιστεύω.Αν και το να διαβάσεις όλο το θέμα είναι καλύτερο. Για αυτό αρχικά είχα βάλει λινκ. Τo username ρε παιδια γιατί σας ενοχλεί τόσο?

sv1000s
10/06/2016, 12:42
τρατζικ η κατασταση :eleison:

sniper
10/06/2016, 12:43
Ναι ένα βιντεάκι είναι πολύ πιο εύπεπτο και σε ένα βαθμό αρκετά αντιπροσωπευτικό. 1-2 λεπτά μπορεί να διαθέσει ο καθένας πιστεύω.Αν και το να διαβάσεις όλο το θέμα είναι καλύτερο. Για αυτό αρχικά είχα βάλει λινκ. Τo username ρε παιδια γιατί σας ενοχλεί τόσο?

Πόσο χρονών είσαι;

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:43
Λές οτι θέλεις να το κάνεις με την άδεια των ανακατασκευαστών, αλλά διαλέγεις 2 ανακατασκευές που εχουν ποστάρει μέλη που έχουν καιρό να γραψουν, και άρα δεν μπαίνουν συχνά πλέον.
Αδεια δεν πήρες, αλλά παρ όλα αυτα συνέχισες.

Δεν βγάζεις νόημα, το εχεις καταλάβει?

Κι εν πασει περιπτώσει, αυτό το section ειναι για ανακατασκευές που έκαναν μέλη του moto.gr, εσυ δεν παρουσιάζεις καποια ανακατασκευή που έκανες αλλά καποιες ανακατασκευές που έκαναν άλλοι και τις πόσταραν σε αυτό το ίδιο section του φόρουμ.

Δεν θα αφήσω μια δουλειά να πάει χαμένη επειδή δεν είναι ενεργό το μέλος που τη πόσταρε. Άλλα άμα τελικά έχει προβλημα δηλωσα ξεκαθαρα πως θα πράξω ανάλογα. Δυστηχώς μόνο από εδώ μέσα μπορώ να επικοινωνήσω...

George_Sp
10/06/2016, 12:46
γιατι να πάρει άδεια ο re uploader απο τη στιγμή που τα αποτελέσματα του φόρουμ φαίνονται χύμα στο google search?Κάνε log out,search,and δες.

Και κυρίως,γιατί να νοιαστεί, 'το βρήκα στο ιντερνετ' σου λέει.Be my guest.

Γιατί αν θες να είσαι νόμιμος αλλά και ηθικά εντάξει, τότε ζητάς άδεια για να ενισχύσεις την αρχική προσπάθεια και ανέβασμα του υλικού.
Σε όλους τους νόμους υπάρχουν παραθυράκια αλλά εκεί ανοίγουμε κουβέντα του αν είναι νόμιμο είναι και ηθικό. Και προφανώς επειδή σε ξέρω και προσωπικά ξέρω οτι δεν το υποστηρίζεις το συγκεκριμένο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωσή λοιπόν έχουμε υλικό που έχει ανέβει από ανθρώπους που δούλεψαν,ίδρωσαν, και παρέδωσαν ένα αποτέλεσμα προς δημοσίευση χωρίς να έχουν προσωπικό κέρδος.
Από την άλλη μεριά έχουμε έναν καλοθελητή που όσο άγιος και να είναι θέλει να μοιράσει σε άλλο μέσο αυτό τον ιδρώτα με ανταπόδωσή όμως σε views και συνδρομές στο κανάλι του. Δε γίνεται αδερφέ μου με τον ιδρώτα του άλλου 100μερόνυχτα ανακατασκευής μιας μηχανής που δεν έβαλε 1ευρώ στη τσέπη να έρχεσαι με ένα δωρεάν moviemaker και 10λεπτά δουλειά πετώντας ένα τραγουδάκι από πίσω να χτίσεις κανάλι που θα δέχεται διαφημίσεις επι πληρωμή.

Είναι ανήθικο και παράνομο ασχέτως αν ο δημιουργός του υλικού το ανακαλύψει. Ήδη έχω κάνει αναφορά το κανάλι και το υλικό ως απλός χρήστης.

Το ίντερνετ δημιουργήθηκε ως είναι ένα ελεύθερο αγαθό προσβάσιμο σε όλους. Δυστυχώς η ελευθερία πρόσβασης και χρήσης όταν προσβάλλεται με πλάγιους τρόπους καταντά την ελευθερία να μετατρέπεται σε αυθαιρεσία. Και η αυθαιρεσία είναι ανήθικη, άσχετα αν είναι νομικά καλυμμένη.

Bowleno
10/06/2016, 12:47
Ναι ένα βιντεάκι είναι πολύ πιο εύπεπτο και σε ένα βαθμό αρκετά αντιπροσωπευτικό. 1-2 λεπτά μπορεί να διαθέσει ο καθένας πιστεύω.Αν και το να διαβάσεις όλο το θέμα είναι καλύτερο. Για αυτό αρχικά είχα βάλει λινκ. Τo username ρε παιδια γιατί σας ενοχλεί τόσο?

Μας ενοχλεί γιατί πρόκειται για κλοπή (να το πω ωμά...) πνευματικής ιδιοκτησίας από την στιγμή που δεν έχεις χειροπιαστό "ναι" από τους δημιουργούς (η απουσία απάντησης ΔΕΝ μπορεί, όσο και αν το θέλεις, να θεωρηθεί συγκατάβαση....)
οι οποίοι για τις φωτό αυτές έχουν κοπιάσει και ξοδέψει τα μάλα, δεν είναι απλές τυχαίες φωτό που βγάζουμε όλοι όταν μας κάτσει η στιγμή και τις μοιραζουμε παντού....
Στο εξήγησε και ο Άρης (sapila racing) πόσο πιο λιανά να στο κάνουμε;

sapila racing
10/06/2016, 12:48
Δεν θα αφήσω μια δουλειά να πάει χαμένη επειδή δεν είναι ενεργό το μέλος που τη πόσταρε. Άλλα άμα τελικά έχει προβλημα δηλωσα ξεκαθαρα πως θα πράξω ανάλογα. Δυστηχώς μόνο από εδώ μέσα μπορώ να επικοινωνήσω...

Να παει χαμένη? Τι λες? :confused:

Ο δημιουργός της την έβαλε εδω μέσα, εκανε τον κόπο να βγαζει φωτό ενω μαστόρευε (που να ξερεις ποσο δυσκολο ειναι αυτο), εγραψε την ιστορία της δουλειάς του και μας την παρουσίασε κι εσυ λες οτι παει χαμένη?

Μεχρι να βρεθείς εσυ να βαλεις τις φωτό σε ενα video και να την αξιοποιήσεις κατάλληλα βέβαια.... :rolleyes:

I-want-a-moto
10/06/2016, 12:57
Το username είναι κλοπή? Νομίζω ειλικρινά πλέον ότι δεν έχει σημασία τι γράφω και πως το γράφω, τα μισοδιαβάζετε οπλίζετε και βαράτε στο ψαχνό. Απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις,ευγενικά και με υπομονή,δήλωσα τις προθέσεις μου.Ξεκαθάρισα ότι δεν έχω κέρδος και άμεσο ώφελος και πως σέβομαι τον κόπο και τα δικαιώματα των ανακατασκευαστών. Σεβάστηκα επίσης το φόρουμ και δίεγραψα κάθε αναφορά σε αυτό. Διάλεξα αυτό το υλικό όχι επειδή οι ιδιοκτήτες ήταν ανενεργοί αλλά επειδή ήταν το παλαιόερο. Όπως και να το φέρω δεν σας αρέσει, σεβάστηκα κάθε δικαίωμα που ένα ψευδώνυμο στο internet μπορεί να έχει.

sapila racing
10/06/2016, 12:59
ΟΚ, οταν και αν κανεις δική σου ανακατασκευή μπορείς να την ανεβάσεις σε αυτό το section.
Μεταφέρεται.

7Tolis
10/06/2016, 13:01
Για να θεωρηθεί κλοπη,θα πρέπει να έχει υπαρξει κατοχύρωση.
Χώρια οι συναισθηματισμοί.Κατοχύρωσες;Οχι.Με γειές τότε.

SONone
10/06/2016, 13:01
θες να το κάνεις ψιλό νόμιμα? αλαξε το ονομα στο καναλι σου γιατι ειναι σαν να ειναι δικες σου ανακατασκευες , βαλε εύσημα σε καθε βίντεο οτι το παρόν ειναι φώτο απο πνευματική ιδιοκτησία του ταδε και το βρήκα μεσα απο το μοτο.

και τολη οι φωτο δεν φαίνονται χυμα στην αναζητηση του γοογλε και αν δεν εισαι μελος του μοτο βλεπεις ενα πολυ μικρο preview

7Tolis
10/06/2016, 13:03
θες να το κάνεις ψιλό νόμιμα? αλαξε το ονομα στο καναλι σου γιατι ειναι σαν να ειναι δικες σου ανακατασκευες , βαλε εύσημα σε καθε βίντεο οτι το παρόν ειναι φώτο απο πνευματική ιδιοκτησία του ταδε και το βρήκα μεσα απο το μοτο.

και τολη οι φωτο δεν φαίνονται χυμα στην αναζητηση του γοογλε και αν δεν εισαι μελος του μοτο βλεπεις ενα πολυ μικρο preview

βλέπεις μικρογραφίες preview.Βλέπεις όμως.απο τη στιγμή που βλέπεις,δεξι κλικ αποθήκευση ως........

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:04
θες να το κάνεις ψιλό νόμιμα? αλαξε το ονομα στο καναλι σου γιατι ειναι σαν να ειναι δικες σου ανακατασκευες , βαλε εύσημα σε καθε βίντεο οτι το παρόν ειναι φώτο απο πνευματική ιδιοκτησία του ταδε και το βρήκα μεσα απο το μοτο.

και τολη οι φωτο δεν φαίνονται χυμα στην αναζητηση του γοογλε και αν δεν εισαι μελος του μοτο βλεπεις ενα πολυ μικρο preview

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ αλλα η διαχείρηση διαφωνούσε με το να προβάλεται το όνομα του site. Έλεγα και ποιο μέλος το έκανε και που το βρήκα με λινκ... Επίσης διαβασε την περιγραφή του video

sniper
10/06/2016, 13:06
Για να θεωρηθεί κλοπη,θα πρέπει να έχει υπαρξει κατοχύρωση.
Χώρια οι συναισθηματισμοί.Κατοχύρωσες;Οχι.Με γειές τότε.

Μπα; Και νομικός;

Γνωρίζεις ότι αν φανεί το προσωπάκι μου σε φωτό ή βιντεο κι αυτός που τα φτιάχνει έχει κέρδος μπορώ να ζητήσω ποσοστά;
Δική μου φωτό που έβγαλα με τη φωτογραφική μου και την ποστάρω εδώ μέσα, μοπορεί να την χρησιμοποιήσει άλλος όπως γουστάρει; Μπα;

7Tolis
10/06/2016, 13:06
Μπα; Και νομικός;

Γνωρίζεις ότι αν φανεί το προσωπάκι μου σε φωτό ή βιντεο κι αυτός που τα φτιάχνει έχει κέρδος μπορώ να ζητήσω ποσοστά;
Δική μου φωτό που έβγαλα με τη φωτογραφική μου και την ποστάρω εδώ μέσα, μοπορεί να την χρησιμοποιήσει άλλος όπως γουστάρει; Μπα;

Ευκολα.

xarisiero
10/06/2016, 13:06
Κατα καιρούς εδω μέσα έχουμε αναδημοσιεύσει σχεδόν όλοι μας απίστευτα πράγματα...Απο άρθρα περιοδικών, άρθρα άλλων μοτοsite, βίντεο, αγγελίες, τραγούδια, ακομα και link πειρατικά για το πώς θα δούμε τους αγώνες...
Δυστυχώς δεν έχουμε πάντα την ίδια ευαισθησία σε πνευματικά δικαιώματα και σε κόπους άλλων...
Ρε παιδιά και εγώ αν είχα κάνει μια ανακατασκευή ή οι φωτογραφίες μου απο τις βόλτες ή οτιδήποτε άλλο δεν θα ήθελα να τις πάρει κάποιος και να τις εκμεταλλευτεί με οποιονδήποτε τρόπο...Ομως εγω μόνος μου τις έχω βάλει σε κοινή θέα οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να συμβεί...Ίσως είναι και ευθύνη μου να τις προστατεύσω....
Τωρα αν ο I-want-a-moto έχει σκοπούς εκμετάλλευσης απο το βίντεο είναι μεγάλο φάουλ...

SONone
10/06/2016, 13:06
βλέπεις μικρογραφίες preview.Βλέπεις όμως.απο τη στιγμή που βλέπεις,δεξι κλικ αποθήκευση ως........

καντο και θα δεις . οχι μονο την μικρογραφια αποθηκευει

George_Sp
10/06/2016, 13:08
Για να θεωρηθεί κλοπη,θα πρέπει να έχει υπαρξει κατοχύρωση.
Χώρια οι συναισθηματισμοί.Κατοχύρωσες;Οχι.Με γειές τότε.

η κατοχύρωση υπάρχει με τη δημιουργία του πρώτου ηλεκτρονικού ίχνους και το μέσο που έχει αρχικά αποθηκευτεί.
δε χρειάζεται να κατοχυρώνεται με αριθμό πρωτοκόλλου και πατέντας κάθε τι που ανεβαίνει στο ίντερνετ για να εμποδίζει κάποιον τρίτο να το εκμεταλλευθεί.
δεν έχεις κατανοήσει πλήρως του πως δουλεύει το σύστημα Τόλη.
Και χώρια τους συναισθηματισμούς, η αναδημοσίευση χωρίς την έγκριση του δημιουργού είναι κλοπή . & -

7Tolis
10/06/2016, 13:09
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ αλλα η διαχείρηση διαφωνούσε με το να προβάλεται το όνομα του site. Έλεγα και ποιο μέλος το έκανε και που το βρήκα με λινκ... Επίσης διαβασε την περιγραφή του video

Για το όνομα του site,ο admin είχε και έχει δίκιο μηντο ψάχνεις εκει.Ειχε,έχει δίκιο.Το ονομα του site ειναι domain name και είναι κατοχυρωμένο απο τον owner του site.Mόνο με άδεια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:10
Για το όνομα του site,ο admin είχε και έχει δίκιο μηντο ψάχνεις εκει.Ειχε,έχει δίκιο.Το ονομα του site ειναι domain name και είναι κατοχυρωμένο απο τον owner του site.Mόνο με άδεια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Δεν διαφωνώ απλά εξηγώ στον SONone ότι το αρχικό μου πλάνο ήταν να το κάνω έτσι...

sniper
10/06/2016, 13:10
Ευκολα.


Just do it με δική μου.

Θα δεις το εξώδικο τι λέει, κι αν το γράψεις στα @@ σου, τι θα πει η έδρα.

Μην επιμένετε ρε σεις.

7Tolis
10/06/2016, 13:11
η κατοχύρωση υπάρχει με τη δημιουργία του πρώτου ηλεκτρονικού ίχνους και το μέσο που έχει αρχικά αποθηκευτεί.
δε χρειάζεται να κατοχυρώνεται με αριθμό πρωτοκόλλου και πατέντας κάθε τι που ανεβαίνει στο ίντερνετ για να εμποδίζει κάποιον τρίτο να το εκμεταλλευθεί.
δεν έχεις κατανοήσει πλήρως του πως δουλεύει το σύστημα Τόλη.
Και χώρια τους συναισθηματισμούς, η αναδημοσίευση χωρίς την έγκριση του δημιουργού είναι κλοπή . & -

Και όμως,γνωρίζω εξακτλιμαντ τι χρειάζεται επειδή το έχω κάνει πρόσφατα.Αν δεν κατοχυρώσεις,φιου φιου φι φι φιου.

sugariasgeorge
10/06/2016, 13:12
Πολύ πρεμούρα να τα κάνεις βίντεο και εφόσον βλέπεις οτι οι ανακατασκευαστές δε σου απαντάνε (μπορεί να είναι και μια σιωπηλή άρνηση να ξέρεις)......κακώς επιμένεις.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι καλές οι προθέσεις σου και βλέπω ευκαιρία για youtube channel views (του δωσες και πιασάρικο όνομα).

αυτά από μένα.

+πολλα +++++

SONone
10/06/2016, 13:12
αμα εβαζε την μούρη μας θα μας ενοχλούσε πιο πολυ. οχι γιατι την εβαλε αλλα γιατι δεν ρώτησε. ετσι λοιπόν μπορει να ενοχληθεί καπιος που εβαλε την μοτο του.

George_Sp
10/06/2016, 13:15
Κατα καιρούς εδω μέσα έχουμε αναδημοσιεύσει σχεδόν όλοι μας απίστευτα πράγματα...Απο άρθρα περιοδικών, άρθρα άλλων μοτοsite, βίντεο, αγγελίες, τραγούδια, ακομα και link πειρατικά για το πώς θα δούμε τους αγώνες...
Δυστυχώς δεν έχουμε πάντα την ίδια ευαισθησία σε πνευματικά δικαιώματα και σε κόπους άλλων..

Το μοναδικό λεπτό σημείο και που φαντάζομαι ο περισσότερος κόσμος μπερδεύεται.....αλλά εύκολα μπορεί να αναλυθεί και να διευκρινιστεί.

Τα άρθρα περιοδικών, άλλων μοτο-site βίντεο αγγελίες τραγούδια είναι ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ.....παίρνουμε δηλαδή το αρχικό λινκ και ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ. Υπάρχει δηλαδή σαφής αναφορά του δημιουργού και του ΑΡΧΙΚΟΥ link αυτούσιο.
Τα πειρατικά link για streaming αγώνων motogp κλπ είναι άλλο κεφάλαιο. Σαφώς και είναι παράνομο το link γιατί θίγει τα πνευματικά δικαιώματα των εταιριών που έχουν την αποκλειστικότητα, λέγε με OTEtv....αλλά είναι ζήτημα του OTE tv και του κάθε παρόχου να κατεβάσει το κανάλι που ανέβασε το λινκ. ΔΕΝ είναι ευθύνη του moto.gr το οτι ΑΝΑδημοσιεύει ένα ΉΔΗ υπάρχον link που υπάρχει ελεύθερα στο ίντερνετ.

Οπότε μη συγχέετε τις 2 περιπτώσεις. Άλλο το τι κάνουν οι κολοσσοί με τις παράνομες υπηρεσίες και άλλο τι κάνει ένας ιδιώτης απέναντι σε έναν άλλο ιδιώτη....και προφανώς διαφορετικό επίπεδο ευαισθησίας στη μία περίπτωση και διαφορετικό στην άλλη.

7Tolis
10/06/2016, 13:16
Just do it με δική μου.

Θα δεις το εξώδικο τι λέει, κι αν το γράψεις στα @@ σου, τι θα πει η έδρα.

Μην επιμένετε ρε σεις.

Στείλε μου φωτό σου.

George_Sp
10/06/2016, 13:17
Και όμως,γνωρίζω εξακτλιμαντ τι χρειάζεται επειδή το έχω κάνει πρόσφατα.Αν δεν κατοχυρώσεις,φιου φιου φι φι φιου.

γνωρίζεις τι χρειάζεται για να περάσεις από το παράθυρο στο ξαναλέω.
το τι ισχύει στη πραγματικότητα, 100% νομικά, και 100% ηθικά είσαι λάθος και το ξέρεις.....όπως αντιλαμβάνεσαι πως μπορώ να σου κλείσω και το παράθυρο και να σε κλειδαμπαρώσω κιόλας στο δικαστήριο και να το φυσάς και να μην κρυώνει.
μη με βάλεις τώρα να δημοσιεύσω αγωγή ασφαλιστικών μέτρων για κλοπή φωτογραφιών εικόνων και trademark.

Panos76
10/06/2016, 13:18
Να παραθέσω κάτι παίδες:


Πνευματική Ιδιοκτησία

Τα πνευματικά δικαιώματα αποτελούν μια μορφή προστασίας που παρέχεται από τον νόμο στους συντάκτες και τους δημιουργούς αυθεντικής εργασίας. Οι δημιουργοί έχουν έτσι αποκλειστικό δικαίωμα επάνω στο έργο τους σε σχέση με την (προσωρινή ή μόνιμη) χρήση, αντιγραφή, ή αναπαραγωγή του έργου τους, με οποιοδήποτε τρόπο και σε οποιοδήποτε μέσο.

Κανένας άλλος εκτός από το δημιουργό δεν μπορεί να κάνει οποιαδήποτε χρήση του έργου, εάν δεν υπάρχει γραπτή, σαφής δήλωση από τον ίδιο το δημιουργό. Τα έργα αυτά μπορούν να είναι: λογοτεχνία (βιβλία, άρθρα), δράμα (θεατρικά έργα, ταινίες), μουσική, καλλιτεχνία (ζωγραφική, γλυπτά), λογισμικό, καθώς και ορισμένες άλλες αυθεντικές δημιουργικές εργασίες.


Σαφώς, το διαδικτυακό υλικό προστατεύεται από ίδιους τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας όπως κάθε έντυπο υλικό, μάλιστα οι περισσότεροι ιστοχώροι αναφέρονται ευκρινώς στην πνευματική τους ιδιοκτησία (συχνά αναγράφεται η αγγλική λέξη «copyrights» ή υπάρχει το σύμβολο ©).

Στον αχανή όμως κόσμο του Διαδικτύου, η παραβίασή τους είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Με το πάτημα ενός κουμπιού, είμαστε πλέον σε θέση να αντιγράψουμε με μεγάλη ευκολία αποσπάσματα από κείμενα τρίτων, να κατεβάσουμε και να χρησιμοποιήσουμε σε εργασίες και έγγραφά μας φωτογραφίες που δεν μας ανήκουν και να επενδύσουμε με πολύ γνωστά μουσικά κομμάτια τα ερασιτεχνικά μας βιντεάκια που αργότερα θα ανεβάσουμε στο Youtube.

Πότε λοιπόν μπορούμε να αντιγράψουμε πληροφορίες που αντλήσαμε από το Διαδίκτυο και να τις χρησιμοποιήσουμε σε δικές μας εργασίες ή ιστοσελίδες;

Σύμφωνα με το τέταρτο κεφάλαιο του Νόμου 2121/1993 περί πνευματικής ιδιοκτησίας υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις στο αποκλειστικό δικαίωμα του δημιουργού που επιτρέπουν τη χρήση περιορισμένων αντιγράφων ενός έργου για κάποιες συγκεκριμένες χρήσεις. Μεταξύ άλλων επιτρέπεται:

η αναπαραγωγή έργου για ιδιωτική χρήση,

η παράθεση αποσπασμάτων, η χρήση υλικού σε σχολικά βιβλία και ανθολογίες, υπό την προϋπόθεση ότι θα αναγράφεται η πηγή,

η αναπαραγωγή αποσπασμάτων για διδασκαλία,

η αναπαραγωγή από βιβλιοθήκες και αρχεία,

η χρήση για λόγους ενημέρωσης.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, όμως, πρέπει να έχουμε υπόψη, ότι, αν το υλικό ενός ιστοχώρου δεν αναγράφει ευκρινώς ότι δεν διέπεται από πνευματική ιδιοκτησία, απαγορεύεται βάσει νόμου η χρήση υλικού χωρίς την γραπτή άδεια του δημιουργού ή την καταβολή αντιτίμου.

κλπ κλπ (http://www.saferinternet.gr/index.php?objId=Category21&childobjId=Category106&parentobjId=Page2)

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:18
Θέλετε να συνεργαστούμε να το κάνουμε όμορφα και νόμιμα? Να μου δώσετε καμιά άδεια όσοι έχετε κάνει ανακατασκευή, να με αφήσει το φόρουμ να βάλω κανα λίνκ από κάτω και να πείτε ιδέες και προτάσεις. Δεν είναι ανάγκη να τσακωνόμαστε πραγματικά. ΑΝ ήθελα να ''κλέψω'' από εδώ νομίζετε ότι θα πόσταρα εδώ τα κλεμένα? Όχι εγώ απλώς εκτιμώ τις γνώμες και τις απόψεις σας.

sniper
10/06/2016, 13:20
Στείλε μου φωτό σου.


Τόλη μου καλέ μου άνθρωπε, έζησα χρόνια αρκετά και μας κρατάει η ζωή δεμένους με λειτουργό της δικαιοσύνης... Επιμένεις κιόλας..

PortisHead
10/06/2016, 13:21
Πρεπει να φταίει που ειναι Παρασκευή και μάλιστα περασμένες 2 το απόγευμα.

Το θέμα ειναι ΜΟΝΟ ηθικό.
Νομικά δεν τίθεται θεμα καμιας παραβίασης,
ποσο μάλλον εφοσον δεν υπάρχει κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων.

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:21
κλπ κλπ (http://www.saferinternet.gr/index.php?objId=Category21&childobjId=Category106&parentobjId=Page2)


[...]απαγορεύεται βάσει νόμου η χρήση υλικού χωρίς την γραπτή άδεια του δημιουργού[...]

Αυτο ξεκαθαριζει το "εστειλα μνμ και δε μου απαντησαν, αρα ειμαι οκ μεχρι να μου πουν οχι"

Ηθικά τουλαχιστον. Ας αφησουμε τα νομικα


Θέλετε να συνεργαστούμε να το κάνουμε όμορφα και νόμιμα? Να μου δώσετε καμιά άδεια όσοι έχετε κάνει ανακατασκευή, να με αφήσει το φόρουμ να βάλω κανα λίνκ από κάτω και να πείτε ιδέες και προτάσεις. Δεν είναι ανάγκη να τσακωνόμαστε πραγματικά. ΑΝ ήθελα να ''κλέψω'' από εδώ νομίζετε ότι θα πόσταρα εδώ τα κλεμένα? Όχι εγώ απλώς εκτιμώ τις γνώμες και τις απόψεις σας.

Οχι, δε θελουμε να συνεργαστουμε :lol:

7Tolis
10/06/2016, 13:22
γνωρίζεις τι χρειάζεται για να περάσεις από το παράθυρο στο ξαναλέω.
το τι ισχύει στη πραγματικότητα, 100% νομικά, και 100% ηθικά είσαι λάθος και το ξέρεις.....όπως αντιλαμβάνεσαι πως μπορώ να σου κλείσω και το παράθυρο και να σε κλειδαμπαρώσω κιόλας στο δικαστήριο και να το φυσάς και να μην κρυώνει.
μη με βάλεις τώρα να δημοσιεύσω αγωγή ασφαλιστικών μέτρων για κλοπή φωτογραφιών εικόνων και trademark.

Αν συνέβαινε αυτο,η γυναίκα μου έπρεπε να ήταν πάμπλουτη τωρα.
Αρχη πρώτη,δεν υπάρχει δικαιοσύνη.
Αρχη δευτερη,η πρώτη.
Αρχή τρίτη,τα 2 άνωθεν.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:23
Θέλετε να συνεργαστούμε να το κάνουμε όμορφα και νόμιμα? Να μου δώσετε καμιά άδεια όσοι έχετε κάνει ανακατασκευή, να με αφήσει το φόρουμ να βάλω κανα λίνκ από κάτω και να πείτε ιδέες και προτάσεις. Δεν είναι ανάγκη να τσακωνόμαστε πραγματικά. ΑΝ ήθελα να ''κλέψω'' από εδώ νομίζετε ότι θα πόσταρα εδώ τα κλεμένα? Όχι εγώ απλώς εκτιμώ τις γνώμες και τις απόψεις σας.

George_Sp
10/06/2016, 13:24
Αν συνέβαινε αυτο,η γυναίκα μου έπρεπε να ήταν πάμπλουτη τωρα.
Αρχη πρώτη,δεν υπάρχει δικαιοσύνη.
Αρχη δευτερη,η πρώτη.
Αρχή τρίτη,τα 2 άνωθεν.

ποτέ μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

7Tolis
10/06/2016, 13:25
Τόλη μου καλέ μου άνθρωπε, έζησα χρόνια αρκετά και μας κρατάει η ζωή δεμένους με λειτουργό της δικαιοσύνης... Επιμένεις κιόλας..

Νίκο μου,μον σερί και σκε του βα φερ,εφαγε η γυναίκα μου τέτοια ψ@@ιά που δε πιστευω σε τίποτα περι justice πλέον.
Σκάω,τα σέβη μου αλλά είμαι αρπαγμένος.Ban me και τα λέμε απο εβδομάδα.

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:25
Θέλετε να συνεργαστούμε να το κάνουμε όμορφα και νόμιμα? Να μου δώσετε καμιά άδεια όσοι έχετε κάνει ανακατασκευή, να με αφήσει το φόρουμ να βάλω κανα λίνκ από κάτω και να πείτε ιδέες και προτάσεις. Δεν είναι ανάγκη να τσακωνόμαστε πραγματικά. ΑΝ ήθελα να ''κλέψω'' από εδώ νομίζετε ότι θα πόσταρα εδώ τα κλεμένα? Όχι εγώ απλώς εκτιμώ τις γνώμες και τις απόψεις σας.

Ζητα αδεια λοιπον και οταν την παρεις κανε τις συνεργασιες σου. Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ.

SONone
10/06/2016, 13:25
Τόλη μου καλέ μου άνθρωπε, έζησα χρόνια αρκετά και μας κρατάει η ζωή δεμένους με λειτουργό της δικαιοσύνης... Επιμένεις κιόλας..

εδω υπαρχει ενα αλλο θεμα. την μούρη σου μπορω να την ανεβάσω αν εχω βγάλει εγώ την φωτο. απλα δεν μπορω να σε προσβάλω με οποιονδήποτε τροπο. πχ η μουρη σου και διπλα ενα aprilia. αλλα οταν το δεις εχεις δικαίωμα να μου την πεις και εγω ειμαι υποχρεωμένος να την κατεβάσω, ή να με υποχρεώσει το εξώδικο/δικαστήριο αλλα μην χάνετε το νοημα...
φώτο που τις εχει βγάλει αλλος δεν μπορει να της ανεβάσει ο καθένας.

BLiTzER
10/06/2016, 13:26
την μούρη σου μπορω να την ανεβάσω αν εχω βγάλει εγώ την φωτο.

Μμ, όχι ακριβώς :p

Panos76
10/06/2016, 13:27
Να μου δώσετε καμιά άδεια όσοι έχετε κάνει ανακατασκευή, να με αφήσει το φόρουμ να βάλω κανα λίνκ από κάτω .

όπως το αντιλαμβάνομαι (επειδή είναι αρκετά θολό το τοπίο στο διαδίκτυο), τα μέλη χρησιμοποίησαν το Moto.gr για να παραθέσουν δική τους πνευματική ιδιοκτησία.

Συνεπώς, απαιτείται έγκριση και άδεια και από τα 2 ας το πούμε - ''συμβαλλόμενα'' μέλη με εσένα.

Θα ρωτήσω όμως επειδή με το παρόν θρεντ μου κινήθηκε η απορία.

George_Sp
10/06/2016, 13:28
Μμ, όχι ακριβώς :p

είστε 50-50

μπορεί να την ανεβάσει αλλά αν αυτός που απεικονίζεται διαμαρτυρηθεί κάνοντας αναφορά, στείλει γραπτό μήνυμα, ΟΦΕΙΛΕΙ να την κατεβάσει.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:30
Ζητα αδεια λοιπον και οταν την παρεις κανε τις συνεργασιες σου. Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ.

Βλέπεις εδώ είναι το πρόβλημα όταν σφάλλω εις βάρος του φόρουμ οι ιδιοκτήτες δεν ανακατεύονται. Όταν όμως σφάλλω ενάντια στους ιδιοκτήτες το φόρουμ τρέχει να με φάει.Άρα όταν μου λες ''Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ'' έναι λίγο κάπως. Δεν έχει παραπονεθεί ούτε ο csofos ούτε o sakoulakis αλλα εγώ περνάω λαικό δικαστήριο για δεύτερη φορά.

George_Sp
10/06/2016, 13:30
όπως το αντιλαμβάνομαι (επειδή είναι αρκετά θολό το τοπίο στο διαδίκτυο), τα μέλη χρησιμοποίησαν το Moto.gr για να παραθέσουν δική τους πνευματική ιδιοκτησία.

Συνεπώς, απαιτείται έγκριση και άδεια και από τα 2 ας το πούμε - ''συμβαλλόμενα'' μέλη με εσένα.

Θα ρωτήσω όμως επειδή με το παρόν θρεντ μου κινήθηκε η απορία.


Έτσι ακριβώς. Το υλικό άσχετα αν ανήκει στους δημιουργούς πρωτο-δημοσιεύτηκε στο moto.gr και άρα πρέπει να πάρει άδεια και από τους 2 όπως γράφεις.
Αρχικά από τον δημιουργό και αν ο δημιουργός δώσει άδεια, τότε ο μεσάζων (moto.gr) παραχωρεί κι αυτός αυτόματα τα δικαιώματά του.
Οπότε αφού έστειλε μήνυμα και δεν πήρε απάντηση είμαστε σε ΑΡΝΗΣΗ χρήσης άσχετα αν δεν απαντήθηκε με ΟΧΙ.

SONone
10/06/2016, 13:32
εδω υπαρχει ενα αλλο θεμα. την μούρη σου μπορω να την ανεβάσω αν εχω βγάλει εγώ την φωτο. απλα δεν μπορω να σε προσβάλω με οποιονδήποτε τροπο. πχ η μουρη σου και διπλα ενα aprilia. αλλα οταν το δεις εχεις δικαίωμα να μου την πεις και εγω ειμαι υποχρεωμένος να την κατεβάσω, ή να με υποχρεώσει το εξώδικο/δικαστήριο αλλα μην χάνετε το νοημα...
φώτο που τις εχει βγάλει αλλος δεν μπορει να της ανεβάσει ο καθένας.



διαβάζει κανείς ή έχουμε πρόβλημα επικοινωνίας? :eek:

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:34
Έτσι ακριβώς. Το υλικό άσχετα αν ανήκει στους δημιουργούς πρωτο-δημοσιεύτηκε στο moto.gr και άρα πρέπει να πάρει άδεια και από τους 2 όπως γράφεις.
Αρχικά από τον δημιουργό και αν ο δημιουργός δώσει άδεια, τότε ο μεσάζων (moto.gr) παραχωρεί κι αυτός αυτόματα τα δικαιώματά του.
Οπότε αφού έστειλε μήνυμα και δεν πήρε απάντηση είμαστε σε ΑΡΝΗΣΗ χρήσης άσχετα αν δεν απαντήθηκε με ΟΧΙ.

Δεκτό αλλά αν το μέλος είναι ανενεργό και δεν απαντάει τι κάνουμε? Δεν χάνει έτσι την ιδιότητα του ως δημιουργόσ? Αν επανέλθει τότε αλλάζει το πράγμα και για αυτό δήλωσα πως με το παραμικρό θα κατέβουν.

sniper
10/06/2016, 13:34
Βλέπεις εδώ είναι το πρόβλημα όταν σφάλλω εις βάρος του φόρουμ οι ιδιοκτήτες δεν ανακατεύονται. Όταν όμως σφάλλω ενάντια στους ιδιοκτήτες το φόρουμ τρέχει να με φάει.Άρα όταν μου λες ''Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ'' έναι λίγο κάπως. Δεν έχει παραπονεθεί ούτε ο csofos ούτε o sakoulakis αλλα εγώ περνάω λαικό δικαστήριο για δεύτερη φορά.

Ούτε ο Ιησούς έχει διαμαρτυρηθεί για τις διαφορετικές απεικονίσεις του ανά τους αιώνες από τους καλλιτέχνες, αλλά φαντάζομαι θα το κάνει μετά την 2α παρουσία.

Τα μέλη της διαχείρησης ικανοποιήθηκαν, αφού αφαίρεσες το moto.gr από το βίντεό σου. Συνεχίζουμε να στη λέμε, επειδή δεν έχεις την έγκριση των μελών.

Και ξαναρωτάω γιατί αρχίζω κι εκνευρίζομαι: Πόσο χρονων είσαι;

amyroukai
10/06/2016, 13:35
Βλέπεις εδώ είναι το πρόβλημα όταν σφάλλω εις βάρος του φόρουμ οι ιδιοκτήτες δεν ανακατεύονται. Όταν όμως σφάλλω ενάντια στους ιδιοκτήτες το φόρουμ τρέχει να με φάει.Άρα όταν μου λες ''Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ'' έναι λίγο κάπως. Δεν έχει παραπονεθεί ούτε ο csofos ούτε o sakoulakis αλλα εγώ περνάω λαικό δικαστήριο για δεύτερη φορά.

θέλεις να πεις πιο σωστά, δεν είναι ενήμεροι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος, για την ώρα, για τα βίντεό σου οπότε δεν έχουν εκφράσει καμμία άποψη επί των πεπραγμένων σου. Λαϊκό δικαστήριο δεν υπάρχει. Είσαι ηθικά λάθος σίγουρα, νομικά ότι διάβασες (μάλλον επίσης λάθος).

VANDA
10/06/2016, 13:35
Βλέπεις εδώ είναι το πρόβλημα όταν σφάλλω εις βάρος του φόρουμ οι ιδιοκτήτες δεν ανακατεύονται. Όταν όμως σφάλλω ενάντια στους ιδιοκτήτες το φόρουμ τρέχει να με φάει.Άρα όταν μου λες ''Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ'' έναι λίγο κάπως. Δεν έχει παραπονεθεί ούτε ο csofos ούτε o sakoulakis αλλα εγώ περνάω λαικό δικαστήριο για δεύτερη φορά.

Άντε, μέχρι να ξαναμπούν και να δουν τι έχει παιχτεί προλαβαίνεις να τους πάρεις μέχρι και σώβρακα.. Ξεκίνα τα πμ.:rolleyes:

SONone
10/06/2016, 13:35
Δεκτό αλλά αν το μέλος είναι ανενεργό και δεν απαντάει τι κάνουμε? Δεν χάνει έτσι την ιδιότητα του ως δημιουργόσ? Αν επανέλθει τότε αλλάζει το πράγμα και για αυτό δήλωσα πως με το παραμικρό θα κατέβουν.

ΟΧΙ. ισως μετα απο 40χρονια.

BLiTzER
10/06/2016, 13:36
Ρε SONone με αυτή τη λογική μπορείς να ανεβάσεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, εκτός αν δεν έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή με ίντερνετ. Ή χέρια. Τι θα πει "μπορώ, αλλά μετά πρέπει να την κατεβάσω"; Παίζουμε με τις λέξεις. "Μπορώ" = είναι 100% νόμιμο. Όταν κάποιος άλλος έχει δικαιώματα πάνω του ΔΕΝ είναι 100% νόμιμο. Τόσο απλό.

Θέλετε τώρα να σταματήσουμε να σπαταλάμε θερμίδες για κάτι ανούσιο;

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:36
Ούτε ο Ιησούς έχει διαμαρτυρηθεί για τις διαφορετικές απεικονίσεις του ανά τους αιώνες από τους καλλιτέχνες, αλλά φαντάζομαι θα το κάνει μετά την 2α παρουσία.

Τα μέλη της διαχείρησης ικανοποιήθηκαν, αφού αφαίρεσες το moto.gr από το βίντεό σου. Συνεχίζουμε να στη λέμε, επειδή δεν έχεις την έγκριση των μελών.

Και ξαναρωτάω γιατί αρχίζω κι εκνευρίζομαι: Πόσο χρονων είσαι;

Και τι που εκνευρίζεσαι? Δε κατάλαβα γιατί να σου δώσω στοιχεία μου. Δεν έχω κάνει κάτι κατά του φόρουμ.

George_Sp
10/06/2016, 13:36
Δεκτό αλλά αν το μέλος είναι ανενεργό και δεν απαντάει τι κάνουμε? Δεν χάνει έτσι την ιδιότητα του ως δημιουργόσ? Αν επανέλθει τότε αλλάζει το πράγμα και για αυτό δήλωσα πως με το παραμικρό θα κατέβουν.

αν είναι ανενεργό και δεν απαντά, ρωτάς στο 2ο σημείο που σου έγραψα πιο πάνω. Ρωτάς το moto.gr
και εφόσον το moto.gr σου λέει ΌΧΙ, σημαίνει όχι.

Ο δημιουργός δε χάνει ποτέ την ιδιότητά του.
Αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι οτι εφόσον ΔΕΝ έχεις πάρει άδεια από δημιουργό και επειδή το moto διαχειρίζεται το υλικό προς το παρόν (που επίσης σου λέει οχι)....

παει να πει οτι κατεβάζεις άμεσα τα βίντεο χωρίς 2η κουβέντα.

Όταν και άμα παρεις άδεια από δημιουργό και moto τα ανεβάζεις ξανά.

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:37
Βλέπεις εδώ είναι το πρόβλημα όταν σφάλλω εις βάρος του φόρουμ οι ιδιοκτήτες δεν ανακατεύονται. Όταν όμως σφάλλω ενάντια στους ιδιοκτήτες το φόρουμ τρέχει να με φάει.Άρα όταν μου λες ''Με τους δημιουργους, οχι με το φορουμ'' έναι λίγο κάπως. Δεν έχει παραπονεθεί ούτε ο csofos ούτε o sakoulakis αλλα εγώ περνάω λαικό δικαστήριο για δεύτερη φορά.

Οχι, το προβλημα ειναι οτι κανεις πως δεν καταλαβαινεις. Σου εξηγουμε πώς η μη απαντηση δεν ειναι εγκριση (την οποια χρειάζεσαι) και αφορα, οχι τοσο το φορουμ και οχι τοσο τον νομο, αλλα το ηθικο κομματι. Λες λοιπον να συνεργαστεις νομιμα και να σου δωσουν αδεια.

Μα το ίδιο λεμε κι εμεις. Παρε άδεια (απο τους ανακατασκευαστες) και κανε ο,τι θες μετα. Μην αυτοαναιρεισαι όμως. Και μην μπερδευεσαι οταν γραφω "οχι με το φορουμ". Αλλο το φορουμ (δλδ οι χρηστες που σου την πεφτουν) και άλλο το φορουμ σαν ιστοχωρος κατοχυρωμενος που δε θελει να εμφανιζεται το ονομα του αυθαιρετα.

Αν νομιζεις οτι περνας λαϊκο δικαστηριο, μηπως ειναι επειδη εχεις άδικο και πρέπει να αναθεωρησεις;

Sapadak
10/06/2016, 13:38
Δεκτό αλλά αν το μέλος είναι ανενεργό και δεν απαντάει τι κάνουμε? Δεν χάνει έτσι την ιδιότητα του ως δημιουργόσ? Αν επανέλθει τότε αλλάζει το πράγμα και για αυτό δήλωσα πως με το παραμικρό θα κατέβουν.

Γιατί δε το πήρες ανάποδα?
ΠΡΩΤΑ να βρεις τις ανακατασκευές που σε ενδιαφέρουν, να επικοινωνήσεις με όλα τα μέλη που τις ανεβάσαν, να περιμένεις απάντηση απο τα μέλη αυτά, και απο όσους σου απαντήσουν θετικά, να φτιάξεις το ανάλογο βίντεο.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:39
αν είναι ανενεργό και δεν απαντά, ρωτάς στο 2ο σημείο που σου έγραψα πιο πάνω. Ρωτάς το moto.gr
και εφόσον το moto.gr σου λέει ΌΧΙ, σημαίνει όχι.

Ο δημιουργός δε χάνει ποτέ την ιδιότητά του.
Αυτό που δεν εννοείς να καταλάβεις είναι οτι εφόσον ΔΕΝ έχεις πάρει άδεια από δημιουργό και επειδή το moto διαχειρίζεται το υλικό προς το παρόν (που επίσης σου λέει οχι)....

παει να πει οτι κατεβάζεις άμεσα τα βίντεο χωρίς 2η κουβέντα.

Όταν και άμα παρεις άδεια από δημιουργό και moto τα ανεβάζεις ξανά.

Άρα τώρα δικαιώματα στις φωτογραφίες τρίτων έχει και το φόρουμ? Άρα αν ανεβάσω κάτι και μετά χαθώ τα δικαιώματα πάνε στο φόρουμ? Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!!!

SONone
10/06/2016, 13:40
Ρε SONone με αυτή τη λογική μπορείς να ανεβάσεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, εκτός αν δεν έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή με ίντερνετ. Ή χέρια. Τι θα πει "μπορώ, αλλά μετά πρέπει να την κατεβάσω"; Παίζουμε με τις λέξεις. "Μπορώ" = είναι 100% νόμιμο. Όταν κάποιος άλλος έχει δικαιώματα πάνω του ΔΕΝ είναι 100% νόμιμο. Τόσο απλό.

Θέλετε τώρα να σταματήσουμε να σπαταλάμε θερμίδες για κάτι ανούσιο;

ρε συ δικιά μου ειναι φωτο εγω την εβγαλα!! τι εισαι στρατοπεδο και απαγορεύετε η φωτογράφηση βαση καπιου νομου? οχι αρα ειμαι νομιμος... αν ομως παραπονεθείς είμαι υποχρεωμένος να την αφαιρέσω γιατι εισαι μεσα. οποτε αυτο μας κανει συν δικαιούχους.

George_Sp
10/06/2016, 13:41
Άρα τώρα δικαιώματα στις φωτογραφίες τρίτων έχει και το φόρουμ? Άρα αν ανεβάσω κάτι και μετά χαθώ τα δικαιώματα πάνε στο φόρουμ? Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο!!!


πρέπει να σταματήσεις να νομίζεις και να μην νομίζεις και να ανοίξεις τους νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας για διαδικτυακές υπηρεσίες/υλικό.

επίσης καλό είναι να μιλήσεις και με κάποιον δικηγόρο αν από μόνος σου δε μπορείς να μεταφράσεις στον εγκέφαλό σου το γιατί είναι παράνομο αυτό που κάνεις.

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:41
Δεκτό αλλά αν το μέλος είναι ανενεργό και δεν απαντάει τι κάνουμε? Δεν χάνει έτσι την ιδιότητα του ως δημιουργόσ? Αν επανέλθει τότε αλλάζει το πράγμα και για αυτό δήλωσα πως με το παραμικρό θα κατέβουν.

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
(ποσες φορές πρέπει να στο γραψουμε για να το καταλαβεις; )

Κανε εναν κοπο και κατεβασε τα βιντεο και προσπαθησε να επικοινωνησεις μαζι τους. Μπορει να δεχτουν με ευχαριστηση και ολα θα ληξουν καλως.

7Tolis
10/06/2016, 13:43
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
(ποσες φορές πρέπει να στο γραψουμε για να το καταλαβεις; )

Κανε εναν κοπο και κατεβασε τα βιντεο και προσπαθησε να επικοινωνησεις μαζι τους. Μπορει να δεχτουν με ευχαριστηση και ολα θα ληξουν καλως.
Οποίο το χρονικό περιθώριο του απαντήσειν;

Sapadak
10/06/2016, 13:44
είστε 50-50

μπορεί να την ανεβάσει αλλά αν αυτός που απεικονίζεται διαμαρτυρηθεί κάνοντας αναφορά, στείλει γραπτό μήνυμα, ΟΦΕΙΛΕΙ να την κατεβάσει.

Ελπίζω να μη δημιουργήσει αυτό τώρα πρόβλημα με τις φωτογραφίες απο τις βόλτες μας, και να τραβαμε μαλλι ο ένας με τον άλλο :lol:

-Οχι είναι δική μου η φώτο, εγώ την έβγαλα
-Ναι αλλά φαίνομαι και εγώ λιγάκι πίσω στη γωνία, αφαιρεσε την κτλ

sniper
10/06/2016, 13:44
Και τι που εκνευρίζεσαι? Δε κατάλαβα γιατί να σου δώσω στοιχεία μου. Δεν έχω κάνει κάτι κατά του φόρουμ.


Γιατί σου ζητάω ευγενικά να μου πεις την ηλικία σου.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:44
Θα ξαναστείλω μήνυμα στα μέλη των οποίων τις φότο χρησιμοποίησα άλλα τα βίντεο δεν θα κατεβούν μέχρι να ακούσω από αυτούς. Παράλληλα θα ζητήσω άδεια και για άλλα βίντεο από μέλη που έχουν κάνει ανακατασκευές. Νομίζω είναι μια καλή μέση λύση.

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:44
Οποίο το χρονικό περιθώριο του απαντήσειν;

Απειρον, ταυτοι και χρονος εισιν :D

Sapadak
10/06/2016, 13:45
Θα ξαναστείλω μήνυμα στα μέλη των οποίων τις φότο χρησιμοποίησα άλλα τα βίντεο δεν θα κατεβούν μέχρι να ακούσω από αυτούς. Παράλληλα θα ζητήσω άδεια και για άλλα βίντεο από μέλη που έχουν κάνει ανακατασκευές. Νομίζω είναι μια καλή μέση λύση.

Μέση λύση για ποιον?


Και Σε ξαναρωτάω


Γιατί δε το πήρες ανάποδα?
ΠΡΩΤΑ να βρεις τις ανακατασκευές που σε ενδιαφέρουν, να επικοινωνήσεις με όλα τα μέλη που τις ανεβάσαν, να περιμένεις απάντηση απο τα μέλη αυτά, και απο όσους σου απαντήσουν θετικά, να φτιάξεις το ανάλογο βίντεο.

George_Sp
10/06/2016, 13:45
Θα ξαναστείλω μήνυμα στα μέλη των οποίων τις φότο χρησιμοποίησα άλλα τα βίντεο δεν θα κατεβούν μέχρι να ακούσω από αυτούς. Παράλληλα θα ζητήσω άδεια και για άλλα βίντεο από μέλη που έχουν κάνει ανακατασκευές. Νομίζω είναι μια καλή μέση λύση.


επειδή δε παίρνεις από λόγια, αναγκαστικά θα δεις το κανάλι σου να κατεβαίνει από το youtube. καληνύχτα από εμένα.



Ελπίζω να μη δημιουργήσει αυτό τώρα πρόβλημα με τις φωτογραφίες απο τις βόλτες μας, και να τραβαμε μαλλι ο ένας με τον άλλο :lol:

-Οχι είναι δική μου η φώτο, εγώ την έβγαλα
-Ναι αλλά φαίνομαι και εγώ λιγάκι πίσω στη γωνία, αφαιρεσε την κτλ

έχει ήδη συμβεί και συμβαίνει. ενημερώσου από τα κατάλληλα άτομα στην περυσινή ετήσια.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:46
Γιατί σου ζητάω ευγενικά να μου πεις την ηλικία σου.

Στο παρελθόν όμως δεν μου ήσουν ευγενικός...

sniper
10/06/2016, 13:46
Γιατί σου ζητάω ευγενικά να μου πεις την ηλικία σου.


Αν είσαι ανήλικος, την όποια αστική ή ενδεχομένως ποινική ευθύνη, την έχει ο κηδεμονας σου.

VANDA
10/06/2016, 13:47
Γιατί σου ζητάω ευγενικά να μου πεις την ηλικία σου.

Πόσο τον κάνεις; Πες εσύ και αν δεν απαντήσει ποτέ, θα δεχτούμε ότι είναι όσο λες εσύ.

sniper
10/06/2016, 13:47
Αν είσαι ανήλικος, την όποια αστική ή ενδεχομένως ποινική ευθύνη, την έχει ο κηδεμονας σου.


Στο παρελθόν όμως δεν μου ήσουν ευγενικός...


Πάντα είμαι ευγενικός. Δεν με έχεις δει ποτέ αγενή, και δεν θες.

sniper
10/06/2016, 13:47
Πόσο τον κάνεις; Πες εσύ και αν δεν απαντήσει ποτέ, θα δεχτούμε ότι είναι όσο λες εσύ.

14-15, κάπου εκεί.

I-want-a-moto
10/06/2016, 13:48
Είμαι άνω των 18, μόλις αλλά άνω.

7Tolis
10/06/2016, 13:49
Στο παρελθόν όμως δεν μου ήσουν ευγενικός...

Φήμες λένε πως τον έχουν δει να ταΐζει αδέσποτα σκυλάκια.

sv1000s
10/06/2016, 13:51
18?

sv1000s
10/06/2016, 13:52
Φήμες λένε πως τον έχουν δει να ταΐζει αδέσποτα σκυλάκια.

τα μαγαλωνει για να τα κανει μαμ?

SONone
10/06/2016, 13:53
18?

και ανω σου λεει. 18 και 3/4 λογικα :)

Cpt. Haddock
10/06/2016, 13:53
Θα ξαναστείλω μήνυμα στα μέλη των οποίων τις φότο χρησιμοποίησα άλλα τα βίντεο δεν θα κατεβούν μέχρι να ακούσω από αυτούς. Παράλληλα θα ζητήσω άδεια και για άλλα βίντεο από μέλη που έχουν κάνει ανακατασκευές. Νομίζω είναι μια καλή μέση λύση.

Μια καλη μεση λυση επισης ειναι να σβησεις το ποστ με τα βιντεο απο το φορουμ, εν αναμονη των εγκρισεων :D

PortisHead
10/06/2016, 13:58
Αν δεν ηταν κι αυτες οι Παρασκευες στο moto.gr :lol:

DOCfzx
12/06/2016, 18:56
Διάβασα σχεδόν όλες τις απαντήσεις που υπήρξαν όσον αφορά το θέμα των videos καθώς και του Youtube και απαντάω ως εξής: Καθότι ασχολούμε με τις ανακατασκευές και έχω ποστάρει στο συγκεκριμένο forum ( το οποίο γράφω αυτή την στιγμή) και συγκεκριμένα έχω ήδη ανακατασκευή αυτό τον καιρό Δηλώνω ρητά πως ΔΕΝ θα ήθελα να πάρει κάποιος άλλος πέραν απο εμένα τις φωτογραφίες που ανεβάζω για το project το οποίο ασχολούμαι αυτό τον καιρό. Σε αντίθετη περίπτωση θα θεωρήσω τιμή μου εαν ερωτηθώ πρώτα για οποιαδήποτε χρήση της διαδιακασίας του Project μου πέραν απο τον καθαρά ενημερωτικό ρόλο εντός του Forum www.moto.gr. Τόσο απλά :)