PDA

View Full Version : Απορια με λαδια



ΘΑΝΟΣ27
10/06/2016, 15:09
Σε gsxr 1000 κ3 ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιου κ φιλτρου.σκεφτομαι να βαλω 15 50castrοl ημισυνθετικο.να αγορασω 4l η μπορω να αγορασω 3l κ να συμπληρωσω 200-300ml που θα τραβηξει το φιλτρο απο το bel ray 10 40 ημισυνθετικο που εβαλα στην προηγουμενη αλλαγη.ρωταω γιατι περρισευουν λαδια συνεχεια κ στο τελος θα αρχισω να τα πινω:-P

sapila racing
10/06/2016, 15:19
Σε gsxr 1000 κ3 ηρθε η ωρα για αλλαγη λαδιου κ φιλτρου.σκεφτομαι να βαλω 15 50castrοl ημισυνθετικο.να αγορασω 4l η μπορω να αγορασω 3l κ να συμπληρωσω 200-300ml που θα τραβηξει το φιλτρο απο το bel ray 10 40 ημισυνθετικο που εβαλα στην προηγουμενη αλλαγη.ρωταω γιατι περρισευουν λαδια συνεχεια κ στο τελος θα αρχισω να τα πινω:-P

Eφ όσον σου περισσεύει καποια ποσότητα λαδια σε κάθε αλλαγή, αν βαζεις τα ιδια και δεν αλλάζεις μάρκα/ιξώδες, σε μερικές ακόμα αλλαγές θα έχεις λαδια για μια τζάμπα αλλαγή.

Παντως γενικώς δεν συνιστάται να αναμιγνύεις διαφορετικά λάδια.

duke200
10/06/2016, 15:20
τα λαδια που σου περισσεύουν θα τα κρατας για την επόμενη αλλαγή, λίγα, λίγα. Επίσης μη τα πιεις, λούσου.

Μερικά λάδια (λίγα) το γραφουν επάνω στο κουτί οτι απαγορευεται να τα ανακατεύεις με άλλης μάρκας, διαβασε τα κουτιά σου.

Γενικά δεν παθαίνει τίποτα να μπερδέυεις λαδια με διαφορετικό ιξωδες, αλλα καλό είναι να αποφεύγεται.

εγραψα το παρον πριν να δω την παρεμφερη απαντηση του sapila.

andreaspetr
10/06/2016, 15:22
οταν καταληξεις σε ενα τυπο λιπαντικου δεν θα σε πειραζει το περισευμα,θα το βαζεις στην επομενη αλλαγη

basilis_k6
30/07/2016, 14:03
Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...

panavour
30/07/2016, 14:20
Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...

οτι τυπο σου γραφει το μανουαλ σε ιξωδες και προδιαγραφες.:)

ποπαϋ
30/07/2016, 14:22
10-40

yiannis172
30/07/2016, 14:26
Για να μην ανοιγω νέο θέμα. σε ένα κ6 τι λάδι να βάλω? ημισυνθετικο παντα...

Καλοκαιρι 15-50 και Χειμωνα 10-40
Απο μαρκα ειναι τι καθεται καλυτερα στο καθενα,καθως κακο,επωνυμο λαδι δεν υπαρχει.
Βαλε λοιπον ενα επωνυμο λιπαντικο που καλυπτει τις απαιτησεις του μοτερ σου και το οποιο θα βρεις σε καλη τιμη.
Υπολογισε οτι με κατω απο 40€ βρισκες 4lt συσκευασια,αν ψαχτεις.

basilis_k6
30/07/2016, 14:40
10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...

yiannis172
30/07/2016, 15:00
10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...

10-40 προτεινει,αλλα αναλογα τις κλιματικες συνθηκες,χρειαζομαστε και το αναλογο ιξωδες.Με τους καυσωνες και γενικα τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω μονο Χειμωνα ,θα προτεινα 10-40,ειδικα αν κινεισαι και μεσα στη πολη,το 15-50 ειναι must.

basilis_k6
30/07/2016, 15:19
10-40 προτεινει,αλλα αναλογα τις κλιματικες συνθηκες,χρειαζομαστε και το αναλογο ιξωδες.Με τους καυσωνες και γενικα τις θερμοκρασιες που εχουμε εδω μονο Χειμωνα ,θα προτεινα 10-40,ειδικα αν κινεισαι και μεσα στη πολη,το 15-50 ειναι must.

thanks. μαρκα? σε λογική τιμη....

RaGe_Raptor
30/07/2016, 16:04
εγώ θα σου πω απλά ότι του βάζω πλήρως συνθετικό Castrol Power1 Racing 10-50 εδώ και πάαααρα πολλά χλμ. επίσης από βίτσιο ποτέ δεν έχω αφήσει λάδια πάνω από 3.500χλμ. και φίλτρο κάθε 2 αλλαγές. Θα το άλλαζα σε κάθε αλλαγή αλλά είπα να μην το ξεφτιλίσω εντελώς:tooth:

Vrasidas
30/07/2016, 16:43
10-40 νομίζω θέλει. Για μάρκα ρωτάω βασικά. Το ξέρω οτι δεν υπαρχει κακο λαδι απλα επειδη δεν ασχολούμαι ποτε να αλλαξω δεν εχω ιδεα απο τιμές κτλ...

Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη εξωτερική κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...

Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....

Vrasidas
30/07/2016, 16:45
εγώ θα σου πω απλά ότι του βάζω πλήρως συνθετικό Castrol Power1 Racing 10-50 εδώ και πάαααρα πολλά χλμ. επίσης από βίτσιο ποτέ δεν έχω αφήσει λάδια πάνω από 3.500χλμ. και φίλτρο κάθε 2 αλλαγές. Θα το άλλαζα σε κάθε αλλαγή αλλά είπα να μην το ξεφτιλίσω εντελώς:tooth:


Και πολύ καλά κάνεις ... Με τον τρόπο αυτό τουλάχιστον έχεις ελάχιστη φθορά από τα γρέζια που ΟΥΤΩΣ ή ΑΛΛΩΣ ο κινητήρας παράγει .. και που με τις συχνές αλλαγές λαδιών τα αποβάλλεις ...

toyar
30/07/2016, 17:21
Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...




Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....

συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται

Vrasidas
30/07/2016, 21:37
συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται

Αν είναι έτσι όπως λες ... γιατί σε ΚΑΘΕ αλλαγή λαδιών σε όλα τα οχήματα που έχω - χωρίς αλλαγή φίλτρου - τα γρέζια τρέχουν μαζί με τα λάδια ? ... Απλά το φίλτρο δεν συγκρατεί όλο το γρέζι ...

Τι ακριβώς δεν είναι ακριβές σε αυτά που γράφω πιό πάνω ?
Ένα μικρό απόσπασμα από site εταιρίας λαδιών :

"Τι είναι Πολύτυπο λιπαντικό;
Πολύτυπα λιπαντικά ή πολλαπλής ρευστότητας (multigrade oils) λιπαντικά είναι προϊόντα στα οποία το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι η μικρή μεταβολή του ιξώδους τους (ρευστότητας),στις μεταβολές της θερμοκρασίες που συναντάμε χειμώνα – καλοκαίρι αλλά και στους χειμερινούς μήνες στις εναλλαγές θερμοκρασίας ημέρας και νύχτας (SAE 5W-40, 10W-40, 15W-40, 20W-50 κλπ). Χρησιμοποιούνται για την λίπανση όλων των μοντέρνων κινητήρων όπου οι απαιτήσεις της λίπανσης είναι μεγάλες και συνεχώς εξελίσσονται."

Billis21
30/07/2016, 23:50
Vrasida καλα σου λεει ο toyar. Αυτα που γραφεις δεν ισχυουν και ειναι αμαρτια να μπερδευουμε τοσο κοσμο που διαβαζει. Εν ολιγης. Η "ρευστοτητα" ενος λαδιου μετριεται σε centistrokes. Θεωρητικα ενα λαδι αποδιδει τα μεγιστα γυρω στα 10centistrokes. Ενα λαδι 5w30 της ταδε εταιριας εχει π.χ. 80centistrokes στους 40C και 12centistrokes στους 100C. Ενα λαδι 20w50 της ιδιας εταιριας θα χει 100centistrokes στους 40C και 16centistrokes στους 100C. Ωστοσο τυχαινει λαδια διαφορετικων εταιριων να ειναι ψιλοτερα και αλλα παχυτερα. Πχ castrol 10w40 να ειναι στην αλφα θερμοκρασια ιδια centistrokes με motul 20w50.
Απο κει και περα λαμβανοντας ο καθενας υποψιν τις αναγκες του κινητηρα του βαση της οδηγησης του και βαση των εξωτερικων θερμοκρασιων διαλεγει το καταλληλο λαδι. Και να θυμομαστε παντα το 90% της φθορας του κινητηρα γινεται κατα την κρυα εκκινηση.
Επουδενι παντως ενα 30αρι λαδι δεν ειναι για 30C. Θα δεις πολλα καινουρια αυτοκινητα να συνιστα ο κατασκευαστης 0w20 σε θερμοκρασιες ελλαδας.

vaska
31/07/2016, 08:35
Το μπουκάλι γράφει 10W-40 ... Το γράμμα W σημαίνει Winter (χειμώνας) και αναφέρεται στην χαμηλότερη κλιματική θερμοκρασία σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αντέχει το συγκεκριμένο λάδι.

Το 40 σημαίνει maχ θερμοκρασία υπό σκιά σύμφωνα με τις προδιαγραφές αντοχής του λαδιού ... Προχθές είχαμε 40άρια .. άρα όποιος έχει 40άρι λάδι στην μηχανή του ... το μοτέρ υποφέρει ( με όλες τις συνέπειες ) ... Για το κλίμα της Ελλάδας το 15W-50 (που 50 βαθμοί υπό σκιά είναι δύσκολο να δούμε) είναι μια χαρά λάδι και όντως προστατεύει τον κινητήρα ...

Που να δεις που αντιπροσωπείες βάζουν στο αυτοκίνητα 5W-30 γιατί έτσι γράφει ο κατασκευαστής .... χωρίς κανείς να μπει στην διαδικασία να διαβάσει ότι ο κατασκευαστής αναφέρεται στην χώρα παραγωγής (π.χ. Σουηδία...) ....




Αν είναι έτσι όπως λες ... γιατί σε ΚΑΘΕ αλλαγή λαδιών σε όλα τα οχήματα που έχω - χωρίς αλλαγή φίλτρου - τα γρέζια τρέχουν μαζί με τα λάδια ? ... Απλά το φίλτρο δεν συγκρατεί όλο το γρέζι ...

Τι ακριβώς δεν είναι ακριβές σε αυτά που γράφω πιό πάνω ?
Ένα μικρό απόσπασμα από site εταιρίας λαδιών :

"Τι είναι Πολύτυπο λιπαντικό;
Πολύτυπα λιπαντικά ή πολλαπλής ρευστότητας (multigrade oils) λιπαντικά είναι προϊόντα στα οποία το κυριότερο χαρακτηριστικό τους είναι η μικρή μεταβολή του ιξώδους τους (ρευστότητας),στις μεταβολές της θερμοκρασίες που συναντάμε χειμώνα – καλοκαίρι αλλά και στους χειμερινούς μήνες στις εναλλαγές θερμοκρασίας ημέρας και νύχτας (SAE 5W-40, 10W-40, 15W-40, 20W-50 κλπ). Χρησιμοποιούνται για την λίπανση όλων των μοντέρνων κινητήρων όπου οι απαιτήσεις της λίπανσης είναι μεγάλες και συνεχώς εξελίσσονται."



συγνωμη φιλε μου αλλα αυτα που αναγραφεις δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα
υπαρχουν απειρες πηγες για να ενημερωθεις για τις τυποποιησεις των λιπαντικων και για τις παραμετρους επιλογης τους
επισης τα -οποια- γρεζια δεν αποβαλλονται με την αλλαγη λαδιων αλλα με την αλλαγη φιλτρου λαδιου οπου κατακρατουνται


Είπα κι εγώ "είναι πρωί ακόμα,με την τσίμπλα στο μάτι είμαι, δεν μπορεί κάτι λάθος διάβασα" αλλά το διάβασαν κι άλλοι. Φίλε Vrasidas όπως στα λέει ο toyar είναι κάτι έχεις καταλάβει ή σου έχουν εξηγήσει λάθος και το μεταφέρεις λάθος σε σχέση με τον τύπο λαδιού και τους συμβολισμούς πάνω στα μπουκάλια. Επίσης αν τρέχουν γρέζια από τον κινητήρα σου και τα βλέπεις σε κάθε αλλαγή λαδιού ή ο κινητήρας σου σκορπάει και είναι έτοιμος να αποδημήσει εις κύριον ή το φίλτρο λαδιού που βάζεις είναι μούφα ή κάποιο πρόβλημα στο κύκλωμα λίπανσης έχεις.
Υπάρχει σχετικό θρέντ με όνομα νομίζω "λαδολογίες" που κάποιος λεβέντης δαπάνησε χρόνο από την ζωή του να μας τα εξηγήσει απλά και κατανοητά. Ρίξτου μια ματιά και σε όποια απορία σου δημιουργηθεί με χαρά να απαντήσουμε αν ξέρουμε, πάντως αυτά που γράφεις πραγματικά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Shaolin Monk
31/07/2016, 09:40
Υπάρχει σχετικό θρέντ με όνομα νομίζω "λαδολογίες" που κάποιος λεβέντης δαπάνησε χρόνο από την ζωή του να μας τα εξηγήσει απλά και κατανοητά. Ρίξτου μια ματιά και σε όποια απορία σου δημιουργηθεί με χαρά να απαντήσουμε αν ξέρουμε, πάντως αυτά που γράφεις πραγματικά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Οτι είπε ο λεβέντης από πάνω!!!

Κάποιοι αναφέρατε και τα αυτοκινητα. Εχω ενα S40 και ο κατασκευαστης δίνει 5w-30. Παντού σε εξουσιοδοτημένα θα παίξουμε ξύλο κάθε φορά. Πας με το service manual στο χερι και δείχνεις το ΞΕΚΑΘΑΡΟ διάγραμμα με βάση την θεροκρασία, που λέει ότι στα δικά μας κλίματα (κρήτη), παίζει το 5w-40. Ποτε δεν εχει βρεθεί ενας που να πει "ρε λες να έχει δίκιο το παχουλό αγόρι";;; Πάντα λένε "ξερουμε εμείς" και "παντα αυτά βάζουμε" και όταν τους δείξεις το μανιουάλι, σου λένε κάτι σαν "δεν κατένε πράμα αυτοί"... :D

RaGe_Raptor
31/07/2016, 10:18
Οτι είπε ο λεβέντης από πάνω!!!

Κάποιοι αναφέρατε και τα αυτοκινητα. Εχω ενα S40 και ο κατασκευαστης δίνει 5w-30. Παντού σε εξουσιοδοτημένα θα παίξουμε ξύλο κάθε φορά. Πας με το service manual στο χερι και δείχνεις το ΞΕΚΑΘΑΡΟ διάγραμμα με βάση την θεροκρασία, που λέει ότι στα δικά μας κλίματα (κρήτη), παίζει το 5w-40. Ποτε δεν εχει βρεθεί ενας που να πει "ρε λες να έχει δίκιο το παχουλό αγόρι";;; Πάντα λένε "ξερουμε εμείς" και "παντα αυτά βάζουμε" και όταν τους δείξεις το μανιουάλι, σου λένε κάτι σαν "δεν κατένε πράμα αυτοί"... :D


Βάζω 5-30 ή 0-30 στο αυτοκίνητο εδώ και 300.000χλμ . Τα ίδια είχα κι εγώ με τα μαστόρια αλλά από την ανάποδη ,θέλανε να βάζουνε 10-40 :D

Ichigo
31/07/2016, 10:57
15-50 σε υγρόψυκτο μοτερ όταν πχ η σουζουκι στο επίσημο αγγλικό λέει για 10-40;;; Ποτε!!! Βάζω 10-40 χειμώνα καλοκαίρι στο μοτορι και είμαι μια χαρά. Και εκτός αυτού λειτουργώ και με λιγότερους κραδασμούς τον κινητήρα! Έχω ακούσει εδώ μέσα σε υγρόψηκτο ληστή να βάζουν 20-50 το καλοκαίρι!!! Δλδ έλεος! Την σήμερον πλέον όλα σχεδόν είναι υγρόψυκτα και είναι υπέρτατη χαζομάρα το 15-50 αν δεν το υπαγορεύει ρητά ο κατασκευαστής ή αν δεν είναι αερόψυκτο. Στο σκουτερ πχ που η piaggio λέει 15-50 στο ιταλικό μανιουαλ ναι εκεί το τηρώ ευλαβικά

yiannis172
31/07/2016, 13:18
15-50 σε υγρόψυκτο μοτερ όταν πχ η σουζουκι στο επίσημο αγγλικό λέει για 10-40;;; Ποτε!!! Βάζω 10-40 χειμώνα καλοκαίρι στο μοτορι και είμαι μια χαρά. Και εκτός αυτού λειτουργώ και με λιγότερους κραδασμούς τον κινητήρα! Έχω ακούσει εδώ μέσα σε υγρόψηκτο ληστή να βάζουν 20-50 το καλοκαίρι!!! Δλδ έλεος! Την σήμερον πλέον όλα σχεδόν είναι υγρόψυκτα και είναι υπέρτατη χαζομάρα το 15-50 αν δεν το υπαγορεύει ρητά ο κατασκευαστής ή αν δεν είναι αερόψυκτο. Στο σκουτερ πχ που η piaggio λέει 15-50 στο ιταλικό μανιουαλ ναι εκεί το τηρώ ευλαβικά

363373

Απο manual,υγροψυκτου μοτερ Suzuki.

Ichigo
31/07/2016, 13:42
363373

Απο manual,υγροψυκτου μοτερ Suzuki.

Ναι ο κατασκευαστής προφανώς σου δίνει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και άλλους τύπους γιατί πρέπει να καλύψει κάπως τον κ@λο του. Όμως κάπου λέει Suzuki recommends blah blah blah 10-40! ;)
Δεν είσαι στα Εμιράτα για να βάλεις 15 και 20 αλλά Ελλάδα συν του ότι είναι υγρόψυκτο και όχι αερόψυκτο! Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά ;)

sapila racing
31/07/2016, 13:47
Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά ;)

Λιγότεροι κραδασμοί? :confused: Κατι μπερδεύεις!!!

yiannis172
31/07/2016, 13:52
Ναι ο κατασκευαστής προφανώς σου δίνει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και άλλους τύπους γιατί πρέπει να καλύψει κάπως τον κ@λο του. Όμως κάπου λέει Suzuki recommends blah blah blah 10-40! ;)
Δεν είσαι στα Εμιράτα για να βάλεις 15 και 20 αλλά Ελλάδα συν του ότι είναι υγρόψυκτο και όχι αερόψυκτο! Λιγότεροι κραδασμοί, λειτουργεί λίγο ποιο κρύα λόγω λιγότερων τριβών, λιγότερη καταπόνηση γενικά ;)

Ακριβως οπως το ειπες...recommends,δηλαδη συνιστα δε περιοριζει σε αυτο το ιξωδες,τις επιλογες.
Eπειδη ειμαστε Ελλαδα και οχι Γερμανια ή Σουηδια,θελουμε ΚΑΙ το 15W-50,σε καποιες περιπτωσεις.

Ichigo
31/07/2016, 14:03
Λιγότεροι κραδασμοί? :confused: Κατι μπερδεύεις!!!

Πραγματικά όταν αποφάσισα να κάνω την αλλαγή από τη βλακώδη προτροπή του urban myth του 15-50 σε 10-40 έτσι ακριβώς το αντιληφθηκα. Και το μοτερ να ανοίγει λίγο καλύτερα και αισθητά λιγότερους κραδασμούς. Μηχανάκι που το δουλεύω κάθε μέρα σε κίνηση πόλης και ταξίδια οπότε και η παραμικρή αλλαγή μου γίνεται για πλάκα αντιληπτή. Α και δεν καίει σταγόνα χειμώνα καλοκαίρι εδώ και 40000χλμ που το δουλέυω έτσι.

toyar
31/07/2016, 14:42
κυριοι το ιξωδες καθοριζεται απο τον κατασκευαστη με βαση κυριως τις ανοχες του κινητηρα και μια απο τις λιγοτερο σημαντικες παραμετρους ειναι η θερμοκρασια περιβαλλοντος ειδικα σε χωρες με ευκρατο κλιμα οπως η δικη μας
κανενας σημερινος κινητηρας υψηλης αποδοσης και με εμφαση στην οικονομια δεν κατασκευαζεται για 50αρι λαδι
τα υβριδικα της toyota ζητανε 0W20
το suzuki που αναφερθηκε παραπανω ειναι παλιας σχεδιασης κινητηρας με μεσαιες ανοχες γιαυτο δεν ζηταει πουθενα 5W ενω δουλευει ακομα και με 50
στην πραξη ενα 10W40 το οποιο ειναι συνηθισμενο και φθηνο το καλυπτει απολυτα ενω τα 15-40 ειναι δυσευρετα και τα 10-50 δεν τα εχω δει πουθενα

basilis_k6
31/07/2016, 15:23
εγω τι να βαλω τελικα :cry:


χαχαχααχα

Πέρα απο την πλακα. Πάντα εβαζα οτι μου βαζανε. δεν ασχολουμαι με το λαδι γιατι η χρηση της μηχανης ειναι παντα εκτος αττικης και δεν την αφηνω ποτε μα ποτε να ζεσταθει. βεντιλατερ εχω ακουσει 10 φορες στα δεκα χρονια. Ο λαμπριανιδης παιζει ακομα? η υπαρχει αλλος λαδεμπορας στην πιατσα...?

DoctoR_k6
31/07/2016, 15:31
Εγω παντως με 15w50 εδω κ 10 χρονια για 100k δεν εχω αντιμετωπισει κανενα θεμα κ ας στροφαρουμε ως τις 13750...
Δεν καιω σταγονα κ δουλευει λουλουδι.
Αν ημουν καμια γερμανια η αγγλια θα εβαζα 10w40, αλλα Ελλαδα κ 40αρια προτιμω το 50αρι.
Ασε που σε ταξιδι καλοκαιρακι με 170-180 σταθερα η θερμκρασια λαδιου με το 40αρι ακουμπαει 115-120c
ενω με το 50αρι δεν εβλεπα πανω απο 110c με παρομοιες συνθηκες.

toyar
31/07/2016, 15:33
μην περιμενεις μαρκα
ακομα κι αν σου προτεινει καποιος ειναι τελειως υποκειμενικο και πιθανοτατα δεν θα καταλαβεις διαφορα οτι κι αν βαλεις
ψαξε για κατι επωνυμο σε καλη τιμη ή προσφορα
πχ http://oilsmotoauto.gr/el/93-lipantika-moto?orderby=price&orderway=asc&orderway=asc#/_-10w40

labrosDR800
31/07/2016, 16:59
μην περιμενεις μαρκα
ακομα κι αν σου προτεινει καποιος ειναι τελειως υποκειμενικο και πιθανοτατα δεν θα καταλαβεις διαφορα οτι κι αν βαλεις
ψαξε για κατι επωνυμο σε καλη τιμη ή προσφορα
πχ http://oilsmotoauto.gr/el/93-lipantika-moto?orderby=price&orderway=asc&orderway=asc#/_-10w40

σημπληρωματικά και ο http://www.e-lipantika.gr/
και άλλοι αρκετοί όπως π.χ. στην Κατεχάκη δεξιά κ αριστερά πριν το φανάρι με την Μεσογείων

Billis21
31/07/2016, 17:03
Ο κατασκευαστης δεν ειναι σε θεση να γνωριζει τι λαδι χρειαζεται το μοτερ σου. Αν μιλαμε ας πουμε για gsxr k6 μηχανακι 2006 μοντελο, οι ανθρωποι μπορει να προτεινανε 50αρι λαδι για 40 βαθμους,αλλα αυτο ηταν το 2006. Με τις προδιαγραφες api που τηρουσαν τα.λαδια το 2006 οι οποιες δεν εχουν καμια σχεση με ενα σημερινης κατασκευης λαδι api SN. Ενα 10w40 sn μπορει να αποδιδει καλυτερα απο 15w50 sl ακομα και σε θερμοκρασιες λαδιου ανω των 100C. Δεν ειναι πανακοιο το manual των εταιριων που γραφτηκε μια δεκαετια πριν λοιπον. Ενα καλο 10-40 υπερκαλυπτει οποιονδηποτε κινητηρα.

o teos
31/07/2016, 19:26
Αααα ρε Ρειν που σας χρειαζεται :lol:
παλουκαρια λαδολογιες κανα δυο φορες ευλαβικα και απο κει και περα οτι σας καθεται καλυτερα εγω εκει κατεληξα..
Εγω 10-40 allaround βαζω..απο κει και περα αν καποιος τα δει πιο αναλυτικα flash point ev.point viscosity στους 100 και στους 40 κλπ θα καταλαβει οτι και το 10-40 μια χαρα ειναι και για καλοκαιρακι!!οτι λαδι και να βαλεις στα 3.500 με 5000 χλμ αναλογως χρησης καλο ειναι να αλαζεται και τελος!:beer:

vaska
31/07/2016, 22:54
Ο κατασκευαστης δεν ειναι σε θεση να γνωριζει τι λαδι χρειαζεται το μοτερ σου. Αν μιλαμε ας πουμε για gsxr k6 μηχανακι 2006 μοντελο, οι ανθρωποι μπορει να προτεινανε 50αρι λαδι για 40 βαθμους,αλλα αυτο ηταν το 2006. Με τις προδιαγραφες api που τηρουσαν τα.λαδια το 2006 οι οποιες δεν εχουν καμια σχεση με ενα σημερινης κατασκευης λαδι api SN. Ενα 10w40 sn μπορει να αποδιδει καλυτερα απο 15w50 sl ακομα και σε θερμοκρασιες λαδιου ανω των 100C. Δεν ειναι πανακοιο το manual των εταιριων που γραφτηκε μια δεκαετια πριν λοιπον. Ενα καλο 10-40 υπερκαλυπτει οποιονδηποτε κινητηρα.


Τώρα ειλικρινά μόνο σε μένα αυτό ακούγεται κάπως??? Αν δλδ ο κατασκευαστής του κινητήρα δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τι λάδι πρέπει να βάζουμε στον κινητήρα που Α Υ Τ Ο Σ κατασκεύασε και τον καίει και ο πισινός του μην παραδώσει πνεύμα νωρίς (αξιοπιστία λέγε με) ποιος είναι σε θέση να γνωρίζει ??? Η κυρία που κάνει μαντάρισμα και στρίφωμα στο μαγαζάκι απέναντι στον δρόμο ή να πάμε να ρωτήσουμε κανένα καλόπαιδο που πουλάει παντζάρια και μαρούλια στην λαϊκή??
:confused:

virus
31/07/2016, 23:03
Αααα ρε Ρειν που σας χρειαζεται :lol:
παλουκαρια λαδολογιες .....

.....:beer:


ε μααα πεστα :lol:


:beer:

devil's animal
02/08/2016, 13:46
Τώρα ειλικρινά μόνο σε μένα αυτό ακούγεται κάπως??? Αν δλδ ο κατασκευαστής του κινητήρα δεν είναι σε θέση να γνωρίζει τι λάδι πρέπει να βάζουμε στον κινητήρα που Α Υ Τ Ο Σ κατασκεύασε και τον καίει και ο πισινός του μην παραδώσει πνεύμα νωρίς (αξιοπιστία λέγε με) ποιος είναι σε θέση να γνωρίζει ??? Η κυρία που κάνει μαντάρισμα και στρίφωμα στο μαγαζάκι απέναντι στον δρόμο ή να πάμε να ρωτήσουμε κανένα καλόπαιδο που πουλάει παντζάρια και μαρούλια στην λαϊκή??
:confused:



Βασιλη, εν μερει εχεις δικιο...
ΑΛΛΑ..
αν αναλογιστεις οτι τα μανιουαλια παραμενουν ιδια ως προς το περιεχομενο για 15-20 χρονια τωρα...και φυσικα δεις την εξελιξη των μοτερ σε υλικα κατασκευης, στροφαρισμα κλπ, τοτε καπου ψυλλιαζεσαι οτι καποια φαβα εχει ο λακος..:p

ή λοιπον θελουν να εχουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ αξιοπιστια (ορισμενο αριθμο χλμ) για να μπορουν να πουλανε το νεο μοτορι ανα 2-3-4 χρονια...
ή δεν ασχολουνται και τοσο πολυ με την συγγραφη manuals και απλα "πατανε" πανω στα παλια και αλλαζουν μονο κατι που ειναι πολυ ιδιαιτερο και θελει προσοχη...τουτεστιν "αφου δουλευει μ'αυτο το λαδι γιατι να το αλλαξουμε?"...

αλλα εχουμε πει πολλακις..
αλλο να δουλευεις το 1000αρι ss με 38 υπο σκιαν στο κεντρο της Αθηνας με κινηση και φαναρια...και αλλο να δουλευει το ιδιο μηχανακι σε επαρχιακο στην Εσθονια...
:beer::beer:

daz
02/08/2016, 17:19
Εδώ μέσα είναι που όλοι αλλάζουμε λάδια κάθε 3500 χλμ και παραπονιόμαστε ότι τα κτμ έχουν ακριβή συντήρηση γιατί θέλουν πιο συχνές αλλαγές λαδιών? Sorry δεν άντεξα.:D :lol:

Μην βάζετε χοντρά λάδια σε καινούρια μηχανάκια, δεν χρειάζεται. Οι θερμοκρασίες της Ελλάδας δεν έχουν τίποτε το ιδιαίτερο, μια χαρά θερμοκρασίες είναι και μια χαρά δουλεύουν τα 10/40 σε 4κύλινδρα (ακόμα και σε μονοκύλινδρα) όλο το χρόνο.

Και αν το λάδι δουλευει σε 10 βαθμούς κάτω από ένα άλλο τι έγινε δλδ? Τι σημαίνει αυτό ότι είναι καλό? Ότι είναι καλύτερο? Ότι προστατεύει τον κινητήρα μου περισσοτερο? Ότι ο κινητήρας μου θα αντέξει περισσοερα χλμ? Ότι τι? Γιατί το κάνει αυτό? Επειδή έχει διαφορετικό ιξώδες? Διαφορετικά πρόσθετα?

daz
02/08/2016, 17:38
Βασιλη, εν μερει εχεις δικιο...
ΑΛΛΑ..
αν αναλογιστεις οτι τα μανιουαλια παραμενουν ιδια ως προς το περιεχομενο για 15-20 χρονια τωρα...και φυσικα δεις την εξελιξη των μοτερ σε υλικα κατασκευης, στροφαρισμα

Ναι αλλά να δούμε και την εξέλιξη των λαδιών όχι μόνο των μοτέρ.

Οπότε γιατί να μη σου λέει 10/40 για το ρ51 και 10/40 για το 1000rr?

Αν ο κατασκυαστής μου είπε να βάλω 10/40 το 2008 λες να έχω πρόβλημα αν βάλω 10/40 το 2016? Μα μπορεί το 10/30 του 2016 να κάνει καλύτερη δουλειά απ' το 10/40 ε?
1ον Στα @μου
2ον Σε ποιόν κινητήρα κάνει καλύτερη δουλειά στον δικό μου που φτιάχθηκε το 2004 και μπήκε στο μοντέλο που αγόρασα το 2008 ή σε κάποιο μηχανάκι που κατασκευάστηκε το 2016?

Δλδ δε μας φτάνει αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής τώρα, θέλουμε κάτι ακόμα καλύτερο ε? Το καλύτερο θα το ψυχανεμιστούμε ή θα μας το πει ένας ταξιτζής που τα ξέρει όλα? Ναι ρε σταυρο δε βλέπεις? Όλοι έχουμε μηχανάκια με 150.000 χλμ στο κοντέρ.
Άσε που τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που έχουμε είναι η υπερβολική κατανάλωση λαδιού λόγο φθορών, λιωμένα ελατήρια απ' τα πολλά χλμ, σπασμένα σασμάν λόγο 10/40 λαδιών κτλ. !!! Ναι όλο τέτοια διαβάζουμε.

Πείτε μου ρε ποιός έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με οποιονδήποτε κινητήρα που είχε λόγο υπερβολικών φθορών. Ανεξαρτήτως χλμτρων! Να δούμε δλδ πόσοι θα μαζευτούμε να κανονίσουμε να πάμε μια βόλτα με τις λαδιέρες μας!

Πόσα χλμ έκανε εκείνος ο βροχίδης στις Ιδνίες με 250 μονοκύλινδρο του τότε και υπό ποιές συνθήκες? Πάνω από 80.000 αν θυμάμαι καλά και για τα περισσότερα απ' αυτά το μηχανάκι δούλευε με φτωχό μείγμα λόγο χαλασμένου καρμπ! Δούλευε μέχρι που έκλεισε η διαλυμένη γλίστρα της καδένας τη δίοδο λαδιού. Ναι αν έβαζε καλύτερο λάδι που να ταιριάζει στα κλίματα της Ινδίας θα άντεχε περισσότερο! Με το ίδιο μηχανάκι γύριζε την αφρική τα τελευταία χρόνια.

Και καθόμαστε τώρα εμείς να λέμε αν το 10/40 είναι καλύτερο ή το 10/50 και τι ξέρει ο κατασκευαστής, το 10/30 κάνει καλύτερη δουλειά! Τι είπαμε ότι είπε η στρουμφίτα όταν είδε τα στρουμφάκια γυμνά?

devil's animal
02/08/2016, 22:55
Ναι αλλά να δούμε και την εξέλιξη των λαδιών όχι μόνο των μοτέρ.

Οπότε γιατί να μη σου λέει 10/40 για το ρ51 και 10/40 για το 1000rr?

Αν ο κατασκυαστής μου είπε να βάλω 10/40 το 2008 λες να έχω πρόβλημα αν βάλω 10/40 το 2016? Μα μπορεί το 10/30 του 2016 να κάνει καλύτερη δουλειά απ' το 10/40 ε?
1ον Στα @μου
2ον Σε ποιόν κινητήρα κάνει καλύτερη δουλειά στον δικό μου που φτιάχθηκε το 2004 και μπήκε στο μοντέλο που αγόρασα το 2008 ή σε κάποιο μηχανάκι που κατασκευάστηκε το 2016?

Δλδ δε μας φτάνει αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής τώρα, θέλουμε κάτι ακόμα καλύτερο ε? Το καλύτερο θα το ψυχανεμιστούμε ή θα μας το πει ένας ταξιτζής που τα ξέρει όλα? Ναι ρε σταυρο δε βλέπεις? Όλοι έχουμε μηχανάκια με 150.000 χλμ στο κοντέρ.
Άσε που τα πιο συνηθισμένα προβλήματα που έχουμε είναι η υπερβολική κατανάλωση λαδιού λόγο φθορών, λιωμένα ελατήρια απ' τα πολλά χλμ, σπασμένα σασμάν λόγο 10/40 λαδιών κτλ. !!! Ναι όλο τέτοια διαβάζουμε.

Πείτε μου ρε ποιός έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με οποιονδήποτε κινητήρα που είχε λόγο υπερβολικών φθορών. Ανεξαρτήτως χλμτρων! Να δούμε δλδ πόσοι θα μαζευτούμε να κανονίσουμε να πάμε μια βόλτα με τις λαδιέρες μας!

Πόσα χλμ έκανε εκείνος ο βροχίδης στις Ιδνίες με 250 μονοκύλινδρο του τότε και υπό ποιές συνθήκες? Πάνω από 80.000 αν θυμάμαι καλά και για τα περισσότερα απ' αυτά το μηχανάκι δούλευε με φτωχό μείγμα λόγο χαλασμένου καρμπ! Δούλευε μέχρι που έκλεισε η διαλυμένη γλίστρα της καδένας τη δίοδο λαδιού. Ναι αν έβαζε καλύτερο λάδι που να ταιριάζει στα κλίματα της Ινδίας θα άντεχε περισσότερο! Με το ίδιο μηχανάκι γύριζε την αφρική τα τελευταία χρόνια.

Και καθόμαστε τώρα εμείς να λέμε αν το 10/40 είναι καλύτερο ή το 10/50 και τι ξέρει ο κατασκευαστής, το 10/30 κάνει καλύτερη δουλειά! Τι είπαμε ότι είπε η στρουμφίτα όταν είδε τα στρουμφάκια γυμνά?



Αποστολη τα ισοπεδωνεις ολα...
δεν θα σου απαντησω κομματι κομματι ή παραγραφο παραγραφο..

επιγραμματικα μονο..
το οτι δεν γραφονται τα μοτερ που σπανε και δεν τα διαβαζουμε, δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν...
αν ηταν ετσι τα συνεργεια και τα ρεκτιφιε θα εκλειναν...ή θα εκαναν μονο αλλαγες λαδιων...

σε μηχανακια επιδοσεων οι συχνες αλλαγες κανουν καλο στο μοτερ...
το sae των λαδιων καθοριζει οπως εχουμε πει καποια πραγματα...και εχει να κανει με τις εξωτερικες θερμοκρασιες...αν δεν ειχε τοσο σημασια δεν θα γινοταν τοσο κουβεντα...
οπως παιζει ρολο και η μαρκα των λαδιων...αλλιως θα ειχαμε μονο μια..αντε 2 για τον ανταγωνισμο...

φυσικα παιζει ρολο και το δουλεμα...
αν απο την αλλη εχεις 1600cc που βγαζει 80 αλογα, δεν σε πολυαπασχολει...βαζε και ελαιολαδο...οι απαιτησεις του μοτερ ειναι αστειες...
γι'αυτο πανε ακομα τα παπια και τα μονοκυλινδρα 250...
επισης αν ανοιγεις το γκαζι στο μισο (ανεξαρτητων συνθηκων), παλι δεν σε απασχολει πολυ...το δουλευεις στο 50% με οτι αυτο συνεπαγεται...αρα το μοτερ παλι ειναι χαλαρουϊτα...

και αν νομιζει καποιος οτι ειναι διαφορετικα, τον προκαλω να παρει ενα τουμπανο ss...το bmw π.χ. να του βαζει 10-40 πατατολαδο ολο τον χρονο, να αλλαζει καθε οποτε λεει το μανουαλ, να το πηγαινει κοφτες και μονο κοφτες (γιατι γι'αυτο ειναι φτιαγμενο) και να δουμε τι θα γινει και σε ποσο χρονο...

ο καθενας βαζει αυτο που γουσταρει...οσο συχνα γουσταρει...
τα υπολοιπα θα γραφουν στην ιστορια...
:wave2:

daz
03/08/2016, 00:14
ο καθενας βαζει αυτο που γουσταρει...οσο συχνα γουσταρει...

:wave2:

Τώρα αυτό γιατί το έγραψες? Φυσικά και κάνει ότι γουστάρει αρκεί να το κάνει στο μηχανάκι του. Ο άλλος αντί να ρυθμίσει το fcr ρύθμισε το μηχανάκι επάνω στο fcr.
Και πήγε και έβγαλε το φίλτρο και μας έλεγε οτι δεν παθαίνει τίποτα ξέρει αυτός, το έχει χρόνια έτσι!

Δεν είμαι ισοπεδωτικός ούτε μιλάω για περιπτώσεις που οι αλλαγές λαδιών ή φίλτρων επιβάλλονται να γίνονται νωρίτερα και το ξέρεις.

Αυτός που πήρε την μπιέλα στη μασχάλη επειδή έβαλε μοτούλ αντί για καστρόλ ή 10/40 αντί για 15/50 να έρθει να μου χτυπήσει την πόρτα και να μου πει είσαι μαλάκας.

Αυτό με τα μηχανάκια επιδόσεων πολύ μου άρεσε ρε συ! Για ποια μιλάς? Γι' αυτά που είναι φτιαγμένα και ο ιδιοκτήτης δε θα ρωτήσει εμένα αλλά εγώ αυτόν ή γι αυτά που τα έφτιαξε ο "ένας γαμάτος μαστορας του πήγα το μηχανάκι το πρωί και το μεσημέρι τσαλάκωνε την ζάντα απ' τη δύναμη"?

Εκτός και αν εννοείς επιδόσεων από μαμά. Τι πάει να πει πατατόλαδο, πως το ξεχωρίζεις το πατατόλαδο απ' το "καλό"? Αυτός που το σκίζει θα του βάλει φουλ, με αλλαγές εκεί που πρέπει και αν τα πάρει στο χέρι να μου χτυπήσει και αυτός την πόρτα. (αλλά δε θα χρειαστεί θα ακούσω την ακράπα)
Τα περισσότερα δουλεύουν φτωχά και το ξέρεις γιατί είναι με "εξάτμισηφίλτροπρογραμμα" (μια λέξη).

Ότι και να λέμε, όποια κατηγορία και να πιάσουμε ο Έλληνας με τα λάδια αγγίζει την υπερβολή ενώ με όλα τα άλλα μπορεί να είναι υποτονικός.

Το μηχανάκι που θα σπάσει (είτε επειδή πήγαινε παντού και πάντα κόφτες, είτε επειδή δούλευε φτωχό είτε επειδή έπεσε στα χέρια του ντάλτον) δε θα μπορούσαν να το σώσουν τα λάδια.

Φυσικά και σπάνε τα μηχανάκια και τα συνεργεία είναι γεμάτα με ξεκοιλιασμένα. Δλδ αν έβαζαν όλοι καλύτερο λάδι, πιο συχνά, τα συνεργεία θα έβαζαν λουκέτο ή θα περίμεναν να διαλυθεί κανένα διαφορικό από bmw για να δουλέψουν?

Bob_o_mastoras
03/08/2016, 01:08
Kαι τι ειναι καλυτερο, το semi-synth ή τα full-synthetic..??? :evil::evil: (7.000.000 δισκοι :lol::p )


Σοβαρα τωρα, καλο ειναι να ακολουθουμε τι λεει το μανουαλι και τελος. Και στην περιπτωση της Ελλαδας καλυτερα να κοιταμε το διαγραμμα για 40+ βαθμους. Και επισης σημαντικο, κατα την γνωμη μου, να εχουμε χαμηλο viscosity σε θερμοκρασια περιβαλοντος ωστε να κυκλοφορει το λαδι επαρκως κατα την εκκινηση.
Στα παλια μηχανακια ομως μπορουμε να παρακαμψουμε ελαφρως το μανιουαλι διοτι καποια viscosity, οντως, δεν υπηρχαν οταν γραφτηκαν τα μανιουαλ τους, ενω ειναι σαφως καλυτερα. Πχ το 10-50 σε σχεση με το 15-50 ή 20-50. (τωρα, μη ρωτησετε γιατι ειναι καλυτερο, ψαχτε το, ειναι απλη λογικη.. :p)

Ohm
03/08/2016, 03:40
Το καλύτερο θα το ψυχανεμιστούμε ή θα μας το πει ένας ταξιτζής που τα ξέρει όλα? Ναι ρε σταυρο δε βλέπεις? Όλοι έχουμε μηχανάκια με 150.000 χλμ στο κοντέρ.

προσωπικά, θα εμπιστευόμουνα ταξιτζή

αν σκεφτείς ότι αυτοί μηδενίζουνε κοντέρ για πλάκα


Kαι τι ειναι καλυτερο, το semi-synth ή τα full-synthetic..??? :evil::evil: (7.000.000 δισκοι :lol::p )

γω βάζω συνθετικό (https://www.youtube.com/watch?v=tYkg0oDUXs8)

toyar
03/08/2016, 05:48
κανενα εργοστασιακο μοτερ δεν σπαει αν εχει μεσα τη σωστη ποσοτητα του οποιου λαδιου
ακομα και με λαθος ιξωδες θα εχει αυξημενη καταναλωση ή φθορα δεν θα σπασει ομως
ακομα και με το φθηνοτερο λαδι και με σπανιες αλλαγες οσο το λαδι κυκλοφορει στο κυκλωμα το μοτερ θα γυρναει
για το στραβωμα βαλβιδων ή τις μπιελες λογω υπερστροφιας δεν φταιει το λαδι ουτε για το τρυπημα εμβολου απο φτωχο μιγμα

basilis_k6
03/08/2016, 23:49
ενας πολύ μεγαλος μαστορας που εμπιστευομαι τυφλα ειπε μοτουλ 15-50ημι. το βρηκα σε 4λιτρο 30 ευρω. μια χαρα.... και πηρα και ενα στουπι δωρο

yiannis172
04/08/2016, 00:07
Απο καποιο απο τα προαναφερθεντα καταστηματα,ψωνισες;
Πολυ καλη τιμη...

basilis_k6
04/08/2016, 00:14
απο κανενα. θηβων στο αιγαλεω αναμεσα στα ελτα και την ιερα οδο.

Bob_o_mastoras
04/08/2016, 03:01
ενας πολύ μεγαλος μαστορας που εμπιστευομαι τυφλα ειπε μοτουλ 15-50ημι. το βρηκα σε 4λιτρο 30 ευρω. μια χαρα.... και πηρα και ενα στουπι δωρο


Απο καποιο απο τα προαναφερθεντα καταστηματα,ψωνισες;
Πολυ καλη τιμη...

Kαλη τιμη, αλλα motul... :a06:

alex14
04/08/2016, 08:34
απο κανενα. θηβων στο αιγαλεω αναμεσα στα ελτα και την ιερα οδο.

Χαραλαμπακης ? Τα τελευταια 15 χρονια αγοραζω motul απο εκει.

amyroukai
04/08/2016, 08:57
Τελευταία φορά πήρα λάδια από εκεί μετά από πρόταση του El Gatto. Το μαγαζί τρύπα και η πρώτη σκέψη ήταν "που ήρθα" αλλά ευγενέστατοι και οι τιμές καλές.

Billis21
07/08/2016, 10:33
Ρε παιδια. Ποιος μιλησε για το τι ειπε ο μαστορας ή τι του ειπαν στν καφετερια? Ειναι απλα τα πραγματα, ζημια απο κακα λαδια ΔΕΝ παθαινεις. Μπιελα δεν βαρας, βαλβιδα δεν κοβεις κλπ κλπ. Απλα ο εκκεντροφορος στα 100.000χλμ θα εχει ζημια 10micron με σωστα λαδια και 50micron με λαθος λαδια. Το ιδιο το εμβολο.και ο κυλινδρος και ολα τα κινουμενα μερη. Και μετα επειδη οι ανοχες εχουν μεγαλωσει θα μας φταιει το 5-30 που το καιει, οχι ο κινητηρας που τον εχουμε κανει σωβρακο.
Ξαναλεω αλλη μια για οποιον δεν γνωριζει (απλα και μονο για να βοηθησω) το 90% της φθορας του ενας κινητηρας το παρουσιαζει μεχρι να ζεσταθει και να ρθει το λαδι σε θερμοκρασια λειτουργιας. Δεν το λεω εγω... τα βιβλια το λενε. Τωρα αν θελεις να βαλεις 20w50 με γεια σου με χαρα σου. Στους 120-130+ βαθμους ολα τα λαδια εχουν σχεδον την ιδια ρευστοτητα αλλα στους 30-40-50 βαθμους οι διαφορες ειναι τραγικες.
Οσο για τν κατασκευαστη χεστηκε αν στα 100000χλμ σου καιει λαδια. Αυτον τον νοιαζει να μν σου καψει μεσα στην εγγυηση και πας και του ζητησεις τα ρεστα. Οποτε παρε το 20w50 σου και γεια σου.

nik69
11/08/2016, 11:13
Την παρακάτω σελίδα την ψάρεψα από το car & driver. Δεν ξέρω εάν την έχετε ξαναβάλει
Δεν λέει κάτι καινούργιο βέβαια σε όσα έχετε γράψει εδώ.
Εξηγεί τις διάφορες προδιαγραφές που υπάρχουν και έχει και κάποιες παρατηρήσεις σχετικά με τα διαστήματα αλλαγής λαδιών.

http://www.oilspecifications.org/

Ohm
11/08/2016, 12:11
ζημια απο κακα λαδια ΔΕΝ παθαινεις. Μπιελα δεν βαρας, βαλβιδα δεν κοβεις κλπ κλπ. Απλα ο εκκεντροφορος στα 100.000χλμ θα εχει ζημια 10micron με σωστα λαδια και 50micron με λαθος λαδια. Το ιδιο το εμβολο.και ο κυλινδρος και ολα τα κινουμενα μερη. Και μετα επειδη οι ανοχες εχουν μεγαλωσει θα μας φταιει το 5-30 που το καιει, οχι ο κινητηρας που τον εχουμε κανει σωβρακο.

χρειάζεται να περάσει το πιστόνι από την εξάτμιση για να θεωρηθεί ζημιά; Το ότι έχει πενταπλάσια φθορά από την προβλεπόμενη και το μοτέρ έχει γίνει σώβρακο, δεν αρκεί; Περίεργα τα λές...

daz
11/08/2016, 12:36
Επειδή πιθανότατα κάποιοι να μη ξέρουν πως ή που να το βρουν...


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087

Billis21
11/08/2016, 23:23
Φιλε μου δεν τα λεω καθολου περιεργα. Ισως δεν εχεις ασχοληθει ιδιεταιρα με τον τομεα και για αυτο σου φαινεται περιεργο. Το οτι ενα εμβολο-κυλινδρος εχει φθαρει και τσιμπαει λαδι το μοτερ, το οτι ο εκκεντροφορος εχει φθαρει και εχει μια μοιρα μικροτερη διαρκεια και μικροτερο βυθισμα μετα απο 100.000χλμ δεν ειναι ζημια.
Θελω να πω οτι κανεις δεν θα μεινει στν δρομο απο κακο λαδι. Δεν βαρεσε η μπιελα επειδη το λαδι μ ηταν 0-20 η 20-50. Απλα μακροπροθεσμα ο κινητηρας μας θα πεφτει γρηγοροτερα απο εναν καλοσυντηρημενο. Τα μισα μοτερ αυτων που γραφουμε εδω εχουν υποστει αυτες τις "βλαβες" αλλα τα μηχανακια ειναι λειτουργικοτατα παρολα αυτα.

daz
11/08/2016, 23:58
Τις φθορές που παθαίνει ο κινητήρας κάθε πρωί που βάζουμε εμπρός δε τις παθαίνει ακόμα και αν το οδηγούμε μόνο με burn out για όλο το υπόλοιπο 24αωρο και βάλε.

Ο κινητήρας φθείρεται κυρίως όταν είναι κρύος. Το χοντρό λάδι δεν βοηθάει.

Όποιος νομίζει ότι είναι καλύτερο για τον κινητήρα του να βάζει χοντρό λάδι επειδή ζεσταίνεται αυτός, ας το κάνει. Δεν έγινε και τίποτα.


Αλλά θέλω να μου πείτε πόσο νομίζετε ότι χρειάζεται ο κινητήρας για να έρθει σε πλήρη θερμοκρασία λειτουργίας. Πόσα χλμ ή πόση ώρα πρέπει να δουλεύει ρε παιδί μου? Στο περίπου!

Ρητορική ήταν η ερώτηση.

Μετά θα συζητήσουμε αν και γιατί γίνονται οι κινητήρες σώβρακο και αν φταίνε τα λάδια που ήταν 10-40 αντί για 20-50.

sugariasgeorge
12/08/2016, 02:45
Τις φθορές που παθαίνει ο κινητήρας κάθε πρωί που βάζουμε εμπρός δε τις παθαίνει ακόμα και αν το οδηγούμε μόνο με burn out για όλο το υπόλοιπο 24αωρο και βάλε.

Ο κινητήρας φθείρεται κυρίως όταν είναι κρύος. Το χοντρό λάδι δεν βοηθάει.

Όποιος νομίζει ότι είναι καλύτερο για τον κινητήρα του να βάζει χοντρό λάδι επειδή ζεσταίνεται αυτός, ας το κάνει. Δεν έγινε και τίποτα.


Αλλά θέλω να μου πείτε πόσο νομίζετε ότι χρειάζεται ο κινητήρας για να έρθει σε πλήρη θερμοκρασία λειτουργίας. Πόσα χλμ ή πόση ώρα πρέπει να δουλεύει ρε παιδί μου? Στο περίπου!

Ρητορική ήταν η ερώτηση.

Μετά θα συζητήσουμε αν και γιατί γίνονται οι κινητήρες σώβρακο και αν φταίνε τα λάδια που ήταν 10-40 αντί για 20-50.

βαζεις μπρος , βαζεις κρανος και φευγεις...
χαλαρα με λιγες στροφες για κανα δυο χιλιομετρα...
ε τι στο καλο...ειναι σχεδον ετοιμο...
.
.
.
.
.
.
τελικα εισαι πολυ μεγαλη ''σουπια'' λεμε !!!:beer:

daz
12/08/2016, 05:50
.
τελικα εισαι πολυ μεγαλη ''σουπια'' λεμε !!!:beer:

:D

Θέλει κανα δεκάλεπτο το λιγότερο για να έρθει σε πλήρη θερμοκρασία (και τέταρτο υπό προϋποθέσεις). Δλδ ούτε μετά από 8 χιλιόμετρα κάνει να το σκίσεις. Όποιος έχει θερμοκρασία λαδιού έστω και σε αμάξι ξέρει!

Ναι πολύ σωστά βάζεις μπροστά και ξεκινάς δε περιμένεις μια ώρα να ζεσταθεί. Ο σκοπός σου είναι να ζεσταθεί όσο πιο γρήγορα να μη δουλεύει κρύο. Στα 2 χιλιόμετρα δεν έχει ζεσταθεί ούτε αν το άφησες ένα 5λεπτο να δουλέψει στο ρελανί (για όσους δεν ξεκινούν αμέσως).

Οι φθορές αυτές μέχρι να ζεσταθεί δεν συγκρίνονται ούτε στο ελάχιστο με τις φθορές κατά τη λειτουργία όταν ειναι ζεστό.


Ο άλλος κατεβαίνει το βάζει μπροστά και μετά ξανα ανεβαίνει στο σπίτι να ετοιμαστεί για τη δουλειά και σε κανά μισάωρο κατεβαίνει και το μηχανάκι λέει είναι έτοιμο έχει πιάσει τους 70 βαθμούς που πρέπει. (σοβαρά μιλάω, φυσικά έχει κλειστό γκαράζ).

Μια χαρά!!! Καινούριο μηχανάκι είναι, να το ξεκινήσει κρύο?

daz
12/08/2016, 06:01
Σε 2 χιλιόμετρα όχι το λάδι δεν έχει ζεσταθεί ή τα μέταλα, ούτε το νερό δεν έχει έρθει σε θερμοκρασία. Ακόμα και αν το νερό έρθει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας το λάδι δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί που πρέπει ούτε τα μέταλλα. Τα μέταλλα αποκτούν την σωστή τελεια εφαρμογή μεταξύ τους (κύλινδρος με πιστόνι πχ) μόνο όταν διασταλούν. (μη φοβάστε υπάρχουν και τα ελατήρια για να μην έχουμε στενές επαφές όσο είναι κρύα).

LogOutGoRide
12/08/2016, 06:28
Εγώ περιμένω να διαβάσω για το 10w40 vs 20w50

DoctoR_k6
12/08/2016, 11:05
Σε 2 χιλιόμετρα όχι το λάδι δεν έχει ζεσταθεί ή τα μέταλα, ούτε το νερό δεν έχει έρθει σε θερμοκρασία. Ακόμα και αν το νερό έρθει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας το λάδι δεν έχει φτάσει ακόμα εκεί που πρέπει ούτε τα μέταλλα. Τα μέταλλα αποκτούν την σωστή τελεια εφαρμογή μεταξύ τους (κύλινδρος με πιστόνι πχ) μόνο όταν διασταλούν. (μη φοβάστε υπάρχουν και τα ελατήρια για να μην έχουμε στενές επαφές όσο είναι κρύα).

Θα συμφωνησω...κ εγω που εχω βαλει οργανο για μετρηση θερμοκρασιας (λαδιου) στο μεγαλο βλεπω πως την 80αρα την καβατζαρω μετα απο κανα 8αρι-10αρι χιλ ενω η θερμοκρασια νερου ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα(70+)μετα απο 2-3χλμ περιπου(υπο κανονικες συνθηκες οχι στο καταχειμωνο με 5c εξω).
Το καλο με τον δεικτη ειναι πως βλεπω πως λειτουργουν τα λαδια (οποιουδηποτε κατασκευαστη) σε minimum κ maximum τιμες (αναλογως παντα την χρηση) ωστε να εχω μια αποψη κ να διαλεγω θεωρητικα αυτο που ειναι κατ εμε το καλυτερο(?).

nik69
12/08/2016, 11:24
Τον χειμώνα σε diesel 1600 μέχρι τα 10 λεπτά λειτουργείας (10 έως 15 Km πορεία) η θερμοκρασία δείχνει παύλες. Μετά αρχίζει να δείχνει από τους 75 περίπου και θέλει άλλο ένα πεντάλεπτο να φτάσει την θερμοκρασία λειτουργείας. 95-105 ανάλογα το πόσο το πιέζεις.
Το καλοκαίρι μειώνονται αυτοί οι χρόνοι-αποστάσεις.

Εδώ και 20 χρόνια κάνω 28 Km για να πάω και άλλα τόσα για να επιστρέψω από την δουλειά.
Έχω αλλάξει 2 αυτοκίνητα το 1 με 350.000 και το άλλω με 400.000.
Αλλαγές λαδιών μετά τα 200.000 όποτε νάναι. (πάνω από 15.000 έως και 25.000 όταν ξεχνιόμουν).
Το μόνο που είχε αντέξει επάνω τους ήταν ο κινητήρας. Όλα τα άλλα (ακρόμπαρα-ψαλίδια-αμορτισέρ) αλλαζόντουσαν , και οι ταπετσαρίες εντελώς κατεστραμένες.

Οι συγκρίσεις όμως με φίλους που χρησιμποποιούσαν το αυτοκίνητο περισσότερο σε αστικές μετακινήσεις(σταμάτα-ξεκίνα κάθε 5Km) είναι τραγικές.
Είχαν τις τριπλάσιες φθορές στα μισά χιλιόμετρα.

Προφανώς δεν συγκρίνονται άμεσα με τους πολύστροφους κινητήρες των μοτό, αλλά είναι ενδεικτικές του τι γίνεται.

daz
12/08/2016, 18:42
Doc και Nic thank you!

Και όπως έλεγα..

Αν τα λάδια αλλάζονται όταν προβλέπει ο κατασκευαστής ο κινητήρας δεν παθαίνει τίποτα.
Αν φροντίζουμε ο κινητήρας μας να έχει λάδια το πιθανότερο είναι να διαλυθούν τα πάντα και ο κινητήρας να μην έχει ανοιχθεί ακόμα.
Οι κινητήρες χαλάνε και φθείρονται από λάθος* χρήση και όχι επειδή βάλαμε 10-40
Τα πιο χοντρά λάδια δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω αλλά το αντίθετο.


*Που μπορεί να μην είναι απαραίτητα λάθος!
Βάζει κάποιος το μηχανάκι το πρωί πάει στη δουλειά του 8χλμ.. το σβήνει.
Το μεσ/ρι ξανά, για να γυρίσει.
Το απόγευμα το ίδιο για καφέ.

Το μηχανάκι έκανε 40 χλμ κρύο.

x 5 εργάσιμες? 200 χλμ κρύο. Αθήνα Πάτρα δλδ με κρύο κινητήρα.

Το ΣΚ όλο και κάποια βόλτα θα παίξει και καλό είναι να έχουμε 20-50 μη μας πάθει τίποτα γιατί κάνει και ζέστη στην Ελλάδα!!!! Τα 20-50 προσφέρουν καλύτερη λίπανση και ο κινητήρας μου θα αντέξει παραπάνω. Yeah right!!!

Και 20 - 50 να έχω όλη την εβδομάδα, όλο το χρόνο, αν δεν μένω νευροκόπι η διαφορά με ένα 10-40 στην φθορά θα είναι ανύπαρκτη με ζεστό κινητήρα.
Θα είναι αμελητέα με κρύο κινητήρα.
Η μεγάλη διαφορά στη φθορά θα προέλθει απ' τη χρήση της μηχανής. Πόσες ώρες δούλεψε ο κινητήρας μας κρύος (με οποιοδήποτε λάδι)!

Όλοι σκέφτονται τι φθορές προκαλούν στον κινητήρα τους όταν τον σκίζουν. Καλύτερα να σκέφτονται τι του προκαλούν όταν τον βάζουν εμπρός το πρωί.

Φυσικά δεν έχουμε συμφωνήσει ούτε ποιος είναι ο σωστός τρόπος να ζεσταίνουμε τον κινητήρα, θα συμφωνήσουμε τι λάδια θα βάλουμε? Το θρεντ με τη λίπανση αλυσίδας έφτασε τις 70 σελίδες και 2 άτομα μεταξύ τους δεν έχουν συμφωνήσει ακόμα! :D


:beer:

toyar
12/08/2016, 20:50
αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα

Ohm
12/08/2016, 20:50
Βάζει κάποιος το μηχανάκι το πρωί πάει στη δουλειά του 8χλμ.. το σβήνει.
Το μεσ/ρι ξανά, για να γυρίσει.
Το απόγευμα το ίδιο για καφέ.

τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;

εκτός αν οι συνθήκες είναι παγετός, βάζετε τον κινητήρα σε λειτουργία όπως λέει ο κατασκευαστής και ξεκινήστε να κινείστε με μέτριο γκάζι και ανεβάσματα νωρίς. Έτσι κυκλοφορούν τα λάδια παντού, ζεσταίνονται μαζί όλα τα εξαρτήματα κτλ. Άμα κάθεσαι στο ρελαντί, πρώτα πρώτα καθ'ότι το φορτίο είναι ελάχιστο, ζεσταίνεται πιό αργά απ'ότι όταν κινείται και δεύτερον, ζεσταίνονται μόνο όσα περιστρέφονται. Δηλαδή μόνο ο κινητήρας. Όλα τα άλλα ακόμα δεν έχουν καν αρχίσει να ξυπνάνε.

Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|

nik69
12/08/2016, 21:00
τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;

εκτός αν οι συνθήκες είναι παγετός, βάζετε τον κινητήρα σε λειτουργία όπως λέει ο κατασκευαστής και ξεκινήστε να κινείστε με μέτριο γκάζι και ανεβάσματα νωρίς. Έτσι κυκλοφορούν τα λάδια παντού, ζεσταίνονται μαζί όλα τα εξαρτήματα κτλ. Άμα κάθεσαι στο ρελαντί, πρώτα πρώτα καθ'ότι το φορτίο είναι ελάχιστο, ζεσταίνεται πιό αργά απ'ότι όταν κινείται και δεύτερον, ζεσταίνονται μόνο όσα περιστρέφονται. Δηλαδή μόνο ο κινητήρας. Όλα τα άλλα ακόμα δεν έχουν καν αρχίσει να ξυπνάνε.

Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|

Ζέσταμα δεν έχω καθίσει ποτέ να κάνω.
Ξεκίνημα απ'ευθείας και μέτριο γκάζι και χαλαρά για ένα δεκάλεπτο περίπου.
Σε κανένα manual από τα οχήματα που πέρασαν από τα χέρια μου δεν πρότειναι να κάθομαι ακίνητος να περιμένω να ζεσταθεί 10 λεπτά.
Ειδικά στο τελευταίο (euro6) μου βγάζει μήνυμα στην οθόνη βάλε μπρος και ξεκίνα.

daz
12/08/2016, 21:49
το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι


Νομίζεις! ;)


τί μηχανάκι; πόσα κυβικά;

το ίδιο είναι 50άρι που για να ξεκινήσεις από το φανάρι χωρίς να σε περάσουν από πάνω οι κοπελίτσες με τα σκουτεράκια πρέπει να το στύψεις ανάποδα και το ίδιο ένα 1000άρι που πάει πορεία με 60, 2500 στροφές και ελάχιστο γκάζι;



Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?

yiannis172
12/08/2016, 23:33
αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα

Το νερο εχει πιασει θερμοκρασια,οχι το λαδι.

o teos
12/08/2016, 23:36
:a014:
Νομίζεις! ;)



Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?



Εε εε ερχεταιιι:smokin::a014:

daz
13/08/2016, 00:00
Το νερο εχει πιασει θερμοκρασια,οχι το λαδι.

Μπορεί να εννοεί κανένα cbf 250 που είναι αερόψυκτα αλλά και πάλι δεν έχουν ζεσταθεί στα 500 μέτρα.

toyar
13/08/2016, 06:01
ναι κυριοι το 250 εννοω στο οποιο οι ψυκτρες της κεφαλης ηδη δεν ακουμπιουνται και το ρελαντι εχει σταθεροποιηθει στις νορμαλ στροφες (ενω κρυο σβηνει)
δεν ειπα οτι μετραω ακριβως τη θερμοκρασια λαδιου απλα ειναι λογικο να πιανει πιο γρηγορα θερμοκρασια τουλαχιστον το κυλινδροπιστονο σε σχεση με ενα υδροψυκτο που πρεπει να ζεστανει και κανα δυο λιτρα παραφλου πρωτα
εννοειται οτι δεν θα το σκισω αμεσα αλλα στο επομενο φαναρι που θα κατσει αναμονη η προθερμανση εχει τελειωσει

daz
13/08/2016, 09:02
Να σου πω και εγώ πως ζεσταίνω το παπί μου?

Με το που θα πάρει μπροστά του πατάω κόφτες για 30sec ώστε να κρατάει ρελαντί και η προθέρμαση έχει τελειώσει. :wave2:

panavour
13/08/2016, 10:52
Το θεμα στις πρωτες στιγμες λειτουργιας ενος κινητηρα Δεν ειναι να ζεσταθουν ομοιομερως και ομοιογενως τα μεταλλα αλλα πρωτιστως να ΛΙΠΑΝΘΟΥΝ τα μεταλλα και κυριως η κεφαλη και οι εκκεντροφοροι στα τετραχρονα.Γι αυτο και ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ να ζεσταινεται το μοτερ στις πρωτες στιγμες στο ρελαντι γιατι δεν ανεβαζει πιεση το λαδι εκει που θα επρεπε να ανεβαζει και να λιπαινει εκει ψηλα.:wave2:

Ohm
13/08/2016, 14:34
Να το τραβήξουμε απ' τα μαλλιά? Να ασχοληθούμε με κατηγορίες, υποκατηγορίες, εξαιρέσεις κτλ?

ναι, ακριβώς αυτό πρότεινα, να το τραβήξουμε από τα μαλλιά. Παράλογο να λαμβάνω υπ'όψη μου τις διαφορές των κινητήρων.

Έχεις δίκιο, καλύτερα να τα βλέπουμε όλα ίδια, ακόμα κ αν δεν είναι. Πιο εύκολο.


Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε :|

... :a55:

daz
13/08/2016, 19:09
Εγώ έτσι το βλέπω, αλλά επειδή έχω ήδη την ταμπέλα του περίεργου, στάνταρ κάτι θα βρείτε να σχολιάσετε... άντε να δούμε

Αυτός που ψάχνει συνέχεια κάτι, μπορεί να το βρει ακόμα κι εκεί που δεν υπάρχει! :wave2:




ναι, ακριβώς αυτό πρότεινα, να το τραβήξουμε από τα μαλλιά. Παράλογο να λαμβάνω υπ'όψη μου τις διαφορές των κινητήρων.

Έχεις δίκιο, καλύτερα να τα βλέπουμε όλα ίδια, ακόμα κ αν δεν είναι. Πιο εύκολο.
... :a55:

Θέλω να μου πεις τι διαφορά έχει το ΧΤ vs 690 vs bandit vs ss1000 vs r51 vs harharley davidson vs dalton's machine, σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Φυσικά αν μου απαντήσεις θα έχεις χάσει το νόημα, οπότε αν ετοιμάζεσαι να γράψεις σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι γράφτηκε μέχρι τώρα.

Bob_o_mastoras
13/08/2016, 19:19
Στην αγγουροντοματα με ξυνομυζηθρα που θα φτιαξω για βραδυνο να βαλω 10-40 ή 15-50;;;
Ημισυνθετικο παντα, δεν ειμαστε για εξοδα...
:lol::lol::lol:

Γνωμη μου, κοιταξτε να εχει το πιο χαμηλο, προτεινομενο απο το manual, w, το λαδι που θα βαλετε. Ζεσταμα εν κινησει χαλαρα και ΤΕΛΟΣ! :a3:

LogOutGoRide
13/08/2016, 19:34
Στην δουλειά πάντως πηγαίνω ελάχιστες φορές έως καθόλου με την μηχανή. Είναι στα δύο χιλιόμετρα από το σπίτι και όσες φορές πήγα,η θερμοκρασία του κινητήρα δεν έφτανε τους 75 βαθμούς.
Όλο τον χρόνο, ζήτημα είναι να πηγαίνω πέντε φορές με την μηχανή, χειμώνα καλοκαίρι.
Το κακό είναι πως και όλες οι άλλες αποστάσεις είναι μικρές, οπότε αναγκαστικά κάποιες φορές, ξέρω πως γίνεται ζημιά. Όποια ζημιά και αν είναι αυτή.
Ένας από τους λόγους που έχω ακόμη 7300 χλμ, από τον Ιούνιο του '12.

Ohm
13/08/2016, 20:16
Θέλω να μου πεις τι διαφορά έχει το ΧΤ vs 690 vs bandit vs ss1000 vs r51 vs harharley davidson vs dalton's machine, σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Φυσικά αν μου απαντήσεις θα έχεις χάσει το νόημα, οπότε αν ετοιμάζεσαι να γράψεις σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι γράφτηκε μέχρι τώρα.

φυσικά, αν αγνοήσουμε ότι τα μισά μηχανάκια που κυκλοφορούνε είναι παπάκια 50άρια και 100άρια, ναι, έχεις δίκιο

nik69
13/08/2016, 21:03
Τα μικρά μηχανάκια έχουν και μικρότερη χιλιόμετρική απόσταση στο owners manual από μια μεγαλύτερη μοτοσυκλέτα.
Κανονικά η αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνεται συναρτήσει του φορτίου (πάτημα γκαζιού δηλαδη) των σχέσεων ταχυτήτων που έχουν επιλέγει και του χρόνου λειτουργίας.
Κάποια σύγχρονα αυτοκίνητα στο βγάζουν σαν ένδειξη στην οθόνη
Ο αριθμός χιλιομέτρων είναι ένας εύκολος συμβιβασμός από τους κατασκευαστές και εγώ πιστεύω ότι έχει πολλά περιθώρια ασφαλείας προς τα επάνω .
Από εκεί και πέρα ένας κινητήρας που είναι στην Αθήνα σε συνεχή σταμάτα ξεκίνα έχει ποιό πολλές φθορές από κάποιον που κυκλοφορεί σε επαρχιακούς δρόμους με μέτρια φορτία και αλλαγές ταχυτήτων.
Το ίδιο ισχύει προφανώς και για κάποιον που γυρνάει στα Μέγαρα με τέρμα γκάζι.
Το θέμα μας δεν είναι ποιο μηχανάκι ζορίζεται περισσότερο εντός ή εκτός πόλεως αλλά το τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να έχουμε σωστή συντήρηση στο μηχανάκι μας και φυσικά με νορμάλ κόστος μιας και είναι ένα θέμα που καίει

o teos
13/08/2016, 21:08
Εγω παλι παω παντου με το ss πλεον το χαίρομαι συνεχεια με χαίρεται και αυτο (ελπιζω)και οταν χαλάσει αν χαλάσει (honda ) λεμε θα το χω ευχαριστηθει και θα χω κανει τα χιλιομετρακια που θελω πανω του...το προσέχω με πρόσεχει και μεχρι εκει
..το αν θα χει Α ανοχες στα 60000 στα 100000 πολύ που σκοτιστηκα θα το χω χαρεί..οποτε αφηστε τα λαδια και καντε καμια βολτα...στην τελικη...ξέρετε ρε τι λαδι βγάζει η καλαματα??:bawl::beer:

LogOutGoRide
13/08/2016, 22:36
Εγω παλι παω παντου με το ss πλεον το χαίρομαι συνεχεια με χαίρεται και αυτο (ελπιζω)και οταν χαλάσει αν χαλάσει (honda ) λεμε θα το χω ευχαριστηθει και θα χω κανει τα χιλιομετρακια που θελω πανω του...το προσέχω με πρόσεχει και μεχρι εκει
..το αν θα χει Α ανοχες στα 60000 στα 100000 πολύ που σκοτιστηκα θα το χω χαρεί..οποτε αφηστε τα λαδια και καντε καμια βολτα...στην τελικη...ξέρετε ρε τι λαδι βγάζει η καλαματα??:bawl::beer:

Μετά θα γράψω και για τους υπόλοιπους λόγους που έχω λίγα χιλιόμετρα :lol:

Τα μισά περίπου τα έκανα στις Σέρρες. Κάτι είναι και αυτό.

daz
14/08/2016, 18:14
Σας ενημερώνω ότι είμαστε στα τεχνικά θέματα και όχι στο καφενείο που κάνουμε όλα τα θέματα μπουρδέλο.

Vrasidas
14/04/2019, 17:27
Για τους λάτρεις του 0-30 ....

https://www.facebook.com/DailyMailAust/videos/619927748433774/

viper1
14/04/2019, 19:20
αυτο που διαπιστωνω απο τα παραπανω ειναι τελικα οτι για μεσα στην πολη και μικρες διαδρομες ειναι καλυτερα τα αεροψυκτα (και πιο αξιοπιστα, πιο απλα, πιο φθηνα, πιο ελαφρια)
η δουλεια μου ειναι 4χλμ απο το σπιτι και το cbf εχει πιασει θερμοκρασια στα πρωτα 500μετρα +ενα φαναρι
επισης συμφωνω απολυτα οτι οι μικρες διαδρομες και τα πολλα αναψε-σβησε ειναι ο θανατος του κινητηρα

Για μέσα στην πόλη και μικρές διαδρομές να παίρνεις το ποδήλατο ή το λεωφορείο :D

OldMan
16/04/2019, 13:59
Το μαμαω αυτανδρο ή κατοπιν ωριμου διαλογής..?? :rolleyes:

daz
16/04/2019, 15:22
Απ' το 16 είναι το θρεντ. Κρίμα!

Kickstart
21/10/2019, 12:27
Ανασύρω λοιπόν το τοπικ (διάβασα το θέμα από την αρχή)

έπιασα και άλλαξα λάδια στο μπαντιτ και έβαλα motul 5100 10-40 (το ιξώδες το προτείνει και το αγγλικό σέρβις μανιουαλ) γιατί έχω απόθεμα επειδή τα δουλεύω και στο klx που έχω για το βουνό χρονιά τώρα χωρίς κανένα παράπονο από τη λειτουργία τους (ξανθά μπαίνουν, μαύρα βγαίνουν)

το συνεργείο στις δυο προηγούμενες αλλαγές είχε βάλει μπροστά μου 15-50 (5100 motul παλι)..το κιβώτιο μέσα στην Αθήνα κοπάναγε και επίσης σε ορεινές περιοχές είχα παρατηρήσει και μια τραχύτητα στο μοτέρ κατά τις πρωινές εκκινήσεις ή τις αργά μέσα στην δροσιά της νύχτας (μετά από έξοδο σε διασκέδαση πχ)...αν και δεν έχω κάνει ταξίδι ακόμα με τα νέα λάδια το κιβώτιο βελτιώθηκε αρκετά και ο ήχος του μοτέρ γλύκανε...θα δούμε σε καμιά χιλιάδα χιλιόμετρα περισσότερα....

σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω μόνιμα με 10-40 μιας και όπως είπα πάντα έχω απόθεμα στο στάβλο μου και οι αλλαγές λαδιού και φίλτρου από δω και κάτω θα γίνονται αποκλειστικά με τα χέρια μου...

άσε που βολεύει αφάνταστα ένα λάδι και για τα δυο άτια μου..

katsar
21/10/2019, 12:47
Με τα λαδάκια ενώ υπάρχει τόση γνώση νομίζω το θέμα έχει κάποια μυστήρια ακόμα.
Στην δικιά μου πχ,άλλο μοτέρ βέβαια,έβαζα και εγώ τα μοτουλ 15-50 που λες.Μετά τα 2.5κ χλμ το έκαιγε,και στις 3 αλλαγές το ίδιο φαινόμενο.
Αγόρασα λοιπόν Μπελ ρει,το ίδιο 15-50.
Μάστορας μου είπε σε κουβέντα πριν να τα βάλω '' αυτά τα καίνε τα 2κύλινδρα όπου τα έχω βάλει''.
Ε αφού τα είχα αγοράσει τα έβαλα,αποτέλεσμα σε 4κ ταξιδιωτικά κυρίως χλμ συμπλήρωσα περίπου 200μλ ,καμία σχέση με τα Μοτουλ.
Άβυσσος η ψυχή των μότο.

daz
21/10/2019, 15:28
Ανασύρω λοιπόν το τοπικ (διάβασα το θέμα από την αρχή)

έπιασα και άλλαξα λάδια στο μπαντιτ και έβαλα motul 5100 10-40 (το ιξώδες το προτείνει και το αγγλικό σέρβις μανιουαλ) γιατί έχω απόθεμα επειδή τα δουλεύω και στο klx που έχω για το βουνό χρονιά τώρα χωρίς κανένα παράπονο από τη λειτουργία τους (ξανθά μπαίνουν, μαύρα βγαίνουν)

το συνεργείο στις δυο προηγούμενες αλλαγές είχε βάλει μπροστά μου 15-50 (5100 motul παλι)..το κιβώτιο μέσα στην Αθήνα κοπάναγε και επίσης σε ορεινές περιοχές είχα παρατηρήσει και μια τραχύτητα στο μοτέρ κατά τις πρωινές εκκινήσεις ή τις αργά μέσα στην δροσιά της νύχτας (μετά από έξοδο σε διασκέδαση πχ)...αν και δεν έχω κάνει ταξίδι ακόμα με τα νέα λάδια το κιβώτιο βελτιώθηκε αρκετά και ο ήχος του μοτέρ γλύκανε...θα δούμε σε καμιά χιλιάδα χιλιόμετρα περισσότερα....

σκέφτομαι σοβαρά να συνεχίσω μόνιμα με 10-40 μιας και όπως είπα πάντα έχω απόθεμα στο στάβλο μου και οι αλλαγές λαδιού και φίλτρου από δω και κάτω θα γίνονται αποκλειστικά με τα χέρια μου...

άσε που βολεύει αφάνταστα ένα λάδι και για τα δυο άτια μου..

Γιατί να βάλει κάποιος 15-50 σε bandit?

Μια χαρά είναι το 10-40. Αυτό είναι το ιξώδες του!

Coyote.V
21/10/2019, 15:33
Με τα λαδάκια ενώ υπάρχει τόση γνώση νομίζω το θέμα έχει κάποια μυστήρια ακόμα.
Στην δικιά μου πχ,άλλο μοτέρ βέβαια,έβαζα και εγώ τα μοτουλ 15-50 που λες.Μετά τα 2.5κ χλμ το έκαιγε,και στις 3 αλλαγές το ίδιο φαινόμενο.
Αγόρασα λοιπόν Μπελ ρει,το ίδιο 15-50.
Μάστορας μου είπε σε κουβέντα πριν να τα βάλω '' αυτά τα καίνε τα 2κύλινδρα όπου τα έχω βάλει''.
Ε αφού τα είχα αγοράσει τα έβαλα,αποτέλεσμα σε 4κ ταξιδιωτικά κυρίως χλμ συμπλήρωσα περίπου 200μλ ,καμία σχέση με τα Μοτουλ.
Άβυσσος η ψυχή των μότο.

Να του πεις του μάστορα να πάει να γαργαληθεί... εγώ έχω δικύλινδρο και το μανουαλ λέει 10-30, αλλά λόγω θερμοκρασιών καλοκαιριού βάζω 10-40.

Δεν καταλαβαίνω τι γενίκευση -τσουβάλιασμα είναι αυτό, όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω;

katsar
21/10/2019, 15:42
:)
Η διαφωνία του ήταν στην συγκεκριμένη εταιρία ,όχι στο ιξώδες.Το δικό μου μάνιουαλ πάντως δεν προτείνει στάνταρ αριθμό,δείχνει αυτό .
( μαζί σου σε ότι λες,δεν τον άκουσα και είδα ότι η δικιά μου δουλεύει καλύτερα με τα μπελρει από τα μοτουλ) Τώρα γιατί,δεν έχω ιδέα.
411571

Coyote.V
21/10/2019, 15:58
:)
Η διαφωνία του ήταν στην συγκεκριμένη εταιρία ,όχι στο ιξώδες.Το δικό μου μάνιουαλ πάντως δεν προτείνει στάνταρ αριθμό,δείχνει αυτό .
( μαζί σου σε ότι λες,δεν τον άκουσα και είδα ότι η δικιά μου δουλεύει καλύτερα με τα μπελρει από τα μοτουλ) Τώρα γιατί,δεν έχω ιδέα.


Ο oldman έχει ανοίξει ένα θέμα με τα λάδια και εκεί εξηγεί ακριβώς τι συμβαίνει, ένα λάδι 10-40 μιας εταιρίας συμπεριφέρεται διαφορετικά οπό ένα λάδι άλλης εταιρίας και εξηγεί ακριβώς το γιατί..

Διάβασέ το και έλα να συζητήσουμε αν δεν σου λυθούν οι απορίες. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087&highlight=%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1

Kickstart
21/10/2019, 16:06
Κι εγώ αυτό πιστεύω bro (Daz) .. Η μόνη αμφιβολία είναι ίσως οι συνθήκες Σαχάρας το καλοκαίρι στο κέντρο της Αθήνας... Αλλά εντάξει το μοτέρ είναι ασπαστο δεν πιστεύω να πάθει και τπτ..

katsar
21/10/2019, 16:12
Ο oldman έχει ανοίξει ένα θέμα με τα λάδια και εκεί εξηγεί ακριβώς τι συμβαίνει, ένα λάδι 10-40 μιας εταιρίας συμπεριφέρεται διαφορετικά οπό ένα λάδι άλλης εταιρίας και εξηγεί ακριβώς το γιατί..

Διάβασέ το και έλα να συζητήσουμε αν δεν σου λυθούν οι απορίες. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=14087&highlight=%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B9%CE%B1

Ωραίος.Η απάντηση είναι μάλλον εκεί που γράφει ότι ''π.χ. για να χαρακτηριστεί ένα λάδι 20W κατά SAE σημαίνει ότι: 60cc λαδιού χρειάζονται 12 έως 48 sec για να περάσουν μέσα από μια οπή διαμέτρου 5/10 του mm σε θερμοκρασία 18βC.
Προφανέστα αγαπητοί μου αναγνώστες, ένα λάδι που κάνει τα παραπάνω σε χρόνο 12 sec είναι ΠΟΛΥ πιο λεπτόρευστο από ένα άλλο που τα κάνει σε χρόνο 48 sec ΠΑΡΟΛΟ που ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ έχουν τυποποιηθεί σαν SAE 20 !!!''

και στα περί πρόσθετων.

Coyote.V
21/10/2019, 16:14
Κι εγώ αυτό πιστεύω bro (Daz) .. Η μόνη αμφιβολία είναι ίσως οι συνθήκες Σαχάρας το καλοκαίρι στο κέντρο της Αθήνας... Αλλά εντάξει το μοτέρ είναι ασπαστο δεν πιστεύω να πάθει και τπτ..

Για αυτό βάζω 10-40 και όχι 10-30. Σε υδρόψυκτα μοτέρ δεν βάζουμε άλλο ιξώδες από αυτό που προτείνει η εταιρία και ο λόγος είναι οι σταθερές θερμοκρασίες που δημιουργεί το σύστημα ψύξης.. στο κέντρο της Αθήνας όμως το σύστημα ίσως να μην μπορεί να αντεπεξέλθει έστω και για λίγο χρονικό διάστημα, οπότε το 40 είναι ένα μαξιλάρι ασφαλείας για να μη στα κάψει.

Αν μιλάμε για αερόψυκτα εκεί θέλει μεγάλη προσοχή το τι λάδι βάζεις, το τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχεις κλπ... κανονικά τα αερόψυκτα θέλουν άλλο ιξώδες τον χειμώνα και άλλο το καλοκαίρι.

buckley
21/10/2019, 16:37
Για αυτό βάζω 10-40 και όχι 10-30. Σε υδρόψυκτα μοτέρ δεν βάζουμε άλλο ιξώδες από αυτό που προτείνει η εταιρία και ο λόγος είναι οι σταθερές θερμοκρασίες που δημιουργεί το σύστημα ψύξης.. στο κέντρο της Αθήνας όμως το σύστημα ίσως να μην μπορεί να αντεπεξέλθει έστω και για λίγο χρονικό διάστημα, οπότε το 40 είναι ένα μαξιλάρι ασφαλείας για να μη στα κάψει.

Αν μιλάμε για αερόψυκτα εκεί θέλει μεγάλη προσοχή το τι λάδι βάζεις, το τι εξωτερικές θερμοκρασίες έχεις κλπ... κανονικά τα αερόψυκτα θέλουν άλλο ιξώδες τον χειμώνα και άλλο το καλοκαίρι.

Έχουν να κάνουν και τα χλμ που έχουν στην πλάτη τους τα μοτέρ ;)

Coyote.V
21/10/2019, 16:56
Έχουν να κάνουν και τα χλμ που έχουν στην πλάτη τους τα μοτέρ ;)

Ναι σίγουρα, σε τέτοια περίπτωση ένα πιο χοντρό λαδάκι θα το βοηθήσει μέχρι την γενική επισκευή ή την πώληση.

RaGe_Raptor
21/10/2019, 17:08
Χαμούλης με το ιξώδες των λαδιώνε.
411572

15w-50 γράφει το ελληνικό Service manual.
10w-40 το αγγλικό.

Άρα 10w-50 στο κατω όριο cst 100c :D