PDA

View Full Version : Είναι καλύτερα να καβαλάς πρώτα...



Δίκυκλος
11/11/2005, 12:57
Πρόσφατα έμαθα για μια κρίση υστερίας σε φιλική οικογένεια γιατί ο μικρότερος γιος ενηλικιώθηκε και (οποία έκπληξη) ήθελε μηχανή. Βασικά μηχανή-άκι ήθελε απο τα δεκάξι το παιδί αλλά ή μάνα του το είχε τρενάρει για δυο χρόνια ακόμα.

Εγώ πιστεύω πως έιναι καλό για ένα νεαρό παιδί να καβαλήσει πρωτα μηχανάκι γιατί:

-Μαθαίνει να αντιδρά πολύ ταχύτερα σε κάθε κατάσταση

-Μαθαίνει πως ο δρόμος είναι ζούγκλα και όχι διαφήμιση Nissan Micra

-Μαθαίνει ότι τα λάθη δεν πληρώνονται μόνο στο φαναρτζή

-Δεν υπάρχει περίπτωση να αγνοήσει στοπ, να περάσει με κόκκινο, να αλλάξει λωρίδα χωρίς να ελέγξει ούτε με το μοτό αλλά κυρίως ούτε με το τουτού αργότερα

-Μαθαίνει να φορά πάντα ζώνη αργότερα με το τουτού (σε σχέση με το κράνος είναι πολύ πιο εύκολη)

Και κυρίως μαθαίνει ότι αν ήταν να αποφύγουμε κάθε κίνδυνο της ζωής θα ζούσαμε όλοι σε μια αποστειρωμένη γυάλα σαν το Μαικλ Τζάκσον...

gollum
11/11/2005, 13:00
Συμφωνώ αλλα...

δυστυχως ειναι πολλοι και αυτοι που καταλήγουν με μηχανακι να περνάνε κοκκινα, στοπ και να μην φοράνε κρανος. Ειναι θεμα χαρακτηρα και ανατροφής-παιδειας.

:wave2:

Cpt. Haddock
11/11/2005, 13:05
Το σωστό είναι να μάθει να οδηγεί σωστά, να σέβεται το δρόμο και τους άλλους.

Αυτό είναι θέμα παιδείας και όχι τύπου οχήματος.
Δε σημαίνει (χωρίς να διαφωνώ τελείως με τη λογική σου), οτι αν μάθει με κράνος θα φοράει ζώνη, ειδικά αν μάθει με το σκεπτικό κράνος = γλυτώνουμε κλήση.

Η καλή οδήγηση, δηλαδή η σωστή συμπεριφορά δεν είναι θέμα οχήματος, πρέπει να γίνει βίωμα του οδηγού, αυτόματη κίνηση,

μπαίνω στο αυτοκίνητο βάζω ζώνη,
ανεβαίνω στη μηχανή φοράω κράνος

Συμφώνώ με την τελευταία παράγραφο.



:wave2:

Tigas
11/11/2005, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
Συμφωνώ αλλα...

δυστυχως ειναι πολλοι και αυτοι που καταλήγουν με μηχανακι να περνάνε κοκκινα, στοπ και να μην φοράνε κρανος. Ειναι θεμα χαρακτηρα .

:wave2:

:beer:

Δίκυκλος
11/11/2005, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gollum
Συμφωνώ αλλα...

δυστυχως ειναι πολλοι και αυτοι που καταλήγουν με μηχανακι να περνάνε κοκκινα, στοπ και να μην φοράνε κρανος. Ειναι θεμα χαρακτηρα και ανατροφής-παιδειας.

:wave2:

Σε αντίθεση με τα αυτοκίνητα (και ως ένα βαθμό εξαιτίας αυτών)δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί με σώας τας φρένας που περνάνε σφαίρα με κόκκινο (όχι σταματάω, βλέπω γκαζώνω) ή απο διασταυρώσεις με στοπ . Όχι ότι δεν υπάρχουν καθόλου, άλλωστε δεν είπα αυτό. Ειδικά με το κράνος είναι περισσότεροι δυστυχώς. Στα υπόλοιπα αν και πολύ κοινότυπα συμφωνώ απόλυτα.

Δίκυκλος
11/11/2005, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το σωστό είναι να μάθει να οδηγεί σωστά, να σέβεται το δρόμο και τους άλλους.

Αυτό είναι θέμα παιδείας και όχι τύπου οχήματος.
Δε σημαίνει (χωρίς να διαφωνώ τελείως με τη λογική σου), οτι αν μάθει με κράνος θα φοράει ζώνη, ειδικά αν μάθει με το σκεπτικό κράνος = γλυτώνουμε κλήση.

Η καλή οδήγηση, δηλαδή η σωστή συμπεριφορά δεν είναι θέμα οχήματος, πρέπει να γίνει βίωμα του οδηγού, αυτόματη κίνηση,

μπαίνω στο αυτοκίνητο βάζω ζώνη,
ανεβαίνω στη μηχανή φοράω κράνος

Συμφώνώ με την τελευταία παράγραφο.



:wave2:


Όπως είπα και παραπάνω δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με τα περί παιδείας οδηγού-αναβάτη. Και ακριβώς η μαζική έλλειψη αυτής με κάνει να πιστεύω πως αν όλοι οι οδηγοί είχαν ξεκινήσει ή συνεχίσει (και) ως αναβάτες τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στους δρόμους μας.

zzr2005
11/11/2005, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Όπως είπα και παραπάνω δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με τα περί παιδείας οδηγού-αναβάτη. Και ακριβώς η μαζική έλλειψη αυτής με κάνει να πιστεύω πως αν όλοι οι οδηγοί είχαν ξεκινήσει ή συνεχίσει (και) ως αναβάτες τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στους δρόμους μας.
Παιδιά με τίποτα μηχανάκι σε 16χρονο...το αίμα βράζει σε αυτή την ηλικία...εγώ δεν θα του έπερνα με τίποτα...θυμάμαι τι κάνανε φίλοι μου σε εκείνη την ηλικία με μηχανάκια και κάποιους τραυματισμούς τους και πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία δεν έχει την ωριμότητα να οδηγήσει μηχανάκι υπέυθυνα...
θα προσπαθούσα να καθοδηγήσω αλλού το πάθος για οδήγηση...αν αυτό υπάρχει και δεν θέλει μηχανάκι απλώς για μαγκιά...
θα του έπερνα πχ ένα κάρτ
ή θα του έπερνα ια μικρού κυβισμού μηχανή και θα πηγαίναμε μαζί κάθε Σαββατοκύριακο σε μια πίστα να μάθει να οδηγάει σωστά

ΙΠΠΕΑΣ
11/11/2005, 18:28
Πραγματικά είναι θέμα παιδείας και βιωμάτων.

Επειδή έχω παπί σχεδόν πάντα έχω την δυνατότητα να βρεθώ στο φανάρι μπροστά από τα "κουτιά". Έχω παρατηρήσει ότι όποτε έχω τη δυνατότα να παραμείνω και να μην πατάω τις γραμμές της διάβασης με βλέπουν οι δίπλα και παραδειγματίζονται(δεν το κάνουν ούτε αυτοί - κουτάκηδες ΚΑΙ δικυκλιστές)

zzr2005
11/11/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Πραγματικά είναι θέμα παιδείας και βιωμάτων.


Που αθ την βρούν όμως την παιδεία τα 16χρονα...υπάρχει κανα μάθημα σχετικό για την αγωγή στο σχολείο?μπαααααα
Η μόνη περίπτωση είναι ο πατέρας να είναι φανατικός οτοσυκλετιστής και να έχει δώσει τις βάσεις στο παιδί του από μικρό...αλλιώς δεν παίζει να υπάρχει η παιδεία και η ωριμότητα για να καβαλήσει ένας 16χρονος μηχανάκι χωρίς κίνδυνο...

Δίκυκλος
11/11/2005, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
Παιδιά με τίποτα μηχανάκι σε 16χρονο...το αίμα βράζει σε αυτή την ηλικία...εγώ δεν θα του έπερνα με τίποτα...θυμάμαι τι κάνανε φίλοι μου σε εκείνη την ηλικία με μηχανάκια και κάποιους τραυματισμούς τους και πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία δεν έχει την ωριμότητα να οδηγήσει μηχανάκι υπέυθυνα...
θα προσπαθούσα να καθοδηγήσω αλλού το πάθος για οδήγηση...αν αυτό υπάρχει και δεν θέλει μηχανάκι απλώς για μαγκιά...
θα του έπερνα πχ ένα κάρτ
ή θα του έπερνα ια μικρού κυβισμού μηχανή και θα πηγαίναμε μαζί κάθε Σαββατοκύριακο σε μια πίστα να μάθει να οδηγάει σωστά

Γιατί τα ίδια δεν μπορεί να πάθει αν καβαλήσει σε μεγαλύτερη ηλικία αν π.χ. βράζει το αίμα ενός νεαρού οδηγού αυτοκινήτου και τον κλείσει, χτυπήσει κλπ; Ξέρεις πόσο κάνει η αγορά και η συντήρηση ενός καρτ; Και ποιος παίρνει μηχανή για να πηγαίνει σε πίστα το παιδί του για εξάσκηση; Τέλεια όλα αυτά αλλά φαίνεται ότι έρχονται απο την ονειροχώρα...

Δίκυκλος
11/11/2005, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Πραγματικά είναι θέμα παιδείας και βιωμάτων.

Επειδή έχω παπί σχεδόν πάντα έχω την δυνατότητα να βρεθώ στο φανάρι μπροστά από τα "κουτιά". Έχω παρατηρήσει ότι όποτε έχω τη δυνατότα να παραμείνω και να μην πατάω τις γραμμές της διάβασης με βλέπουν οι δίπλα και παραδειγματίζονται(δεν το κάνουν ούτε αυτοί - κουτάκηδες ΚΑΙ δικυκλιστές)


Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για θέματα σωματικής ακεραιότητας, έτσι;

nimbus
11/11/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Όπως είπα και παραπάνω δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να διαφωνεί με τα περί παιδείας οδηγού-αναβάτη. Και ακριβώς η μαζική έλλειψη αυτής με κάνει να πιστεύω πως αν όλοι οι οδηγοί είχαν ξεκινήσει ή συνεχίσει (και) ως αναβάτες τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα στους δρόμους μας.



...σχετικό είναι αυτό...

nimbus
11/11/2005, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το σωστό είναι να μάθει να οδηγεί σωστά, να σέβεται το δρόμο και τους άλλους.

Αυτό είναι θέμα παιδείας και όχι τύπου οχήματος.
Δε σημαίνει (χωρίς να διαφωνώ τελείως με τη λογική σου), οτι αν μάθει με κράνος θα φοράει ζώνη, ειδικά αν μάθει με το σκεπτικό κράνος = γλυτώνουμε κλήση.

Η καλή οδήγηση, δηλαδή η σωστή συμπεριφορά δεν είναι θέμα οχήματος, πρέπει να γίνει βίωμα του οδηγού, αυτόματη κίνηση,

μπαίνω στο αυτοκίνητο βάζω ζώνη,
ανεβαίνω στη μηχανή φοράω κράνος

Συμφώνώ με την τελευταία παράγραφο.



:wave2:


συμφωνώ με αυτό που λες Ηλία...
Δεν είναι θέμα οχήματος, αλλά θέμα παιδείας, βιώματος καθώς και πολλών άλλων πραγματων...

Δίκυκλος
11/11/2005, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
...σχετικό είναι αυτό...


Όλα είναι σχετικά... Αλλά θέλω να πιστεύω πως όταν εσύ και άλλοι μηχανόβιοι οδηγείς αμάξι (αν οδηγείς) προσπαθείς να αποφύγεις τα στραβά και ανάποδα που σου κάνουν οι οδηγοί όταν είσαι με μοτό. Άρα λογικά...

nimbus
11/11/2005, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Όλα είναι σχετικά... Αλλά θέλω να πιστεύω πως όταν εσύ και άλλοι μηχανόβιοι οδηγείς αμάξι (αν οδηγείς) προσπαθείς να αποφύγεις τα στραβά και ανάποδα που σου κάνουν οι οδηγοί όταν είσαι με μοτό. Άρα λογικά...


οδηγώ αυτοκίνητο περισσότερα χρόνια από ότι μηχανή...:winka:
Ακόμα κι όταν δεν είχα την μοτοσυκλετιστική νοοτροπία ή όποια παιδεία νομίζω ότι διαθέτω, ακόμα και τότε, συλλάμβανα τον εαυτό μου να δίνω προτεραιότητα σε πεζούς, σε μηχανές, σε μοτοσυκλέτες, ενίοτε και σε άλλα αυτοκίνητα...
Δεν είναι το αυτοκίνητο που περιορίζει τον ορίζοντα του μοτοσυκλετιστή...είναι η καλή διάθεση, που τελικά κι αυτή, μάλλον έμφυτη είναι...
Τα στραβά και τα ανάποδα που προκαλεί ένας οδηγός αυτοκινήτου, προέρχονται από τον αυτούσιο εγωισμό του να αποδείξει "κάτι" τι...δεν ξέρει...όλα αυτά μεταφράζονται σε μια απόλυτη αδιαφορία, με θλιβερό αποτέλεσμα τα δυσνόητα ατυχήματα της πόλης ή κι εκτός...
Η δυσάρεστη αλήθεια είναι,
ότι ο οδηγός αυτοκινήτου, θεωρεί τον εαυτό του ασφαλή μέσα στο τετράγωνο ατσάλινο αυτό κατασκεύασμα που θέλει να λέγεται αυτοκίνητο...Ο οδηγός αυτός, δυσκολεύεται να μπεί στην ψυχολογία ενός μοτοσυκλετιστή...ίσως γιατί δεν τον νοιάζει να μπεί σε αυτή την διαδικασία σκέψης...ίσως και να μην μπορεί να γτάσει μέχρι εκεί το μυαλό του...
Εμείς επομένως, με περίσσεια υπομονή, καλούμαστε να τους μεταφέρουμε τις όποιες ενστάνσεις μας, προκειμένου να μην επανναλάβουν ξανά το όποιο λάθος...
Πριν κανα μήνα, είμαι πανεπιστημίου με το monster, στην αριστερή πλευρά του δρόμου...μια τύπισσα με το αυτοκίνητό της, δίχως να βάλει φλας, αλλάζει λωρίδα κι αναγκάζομαι να πατήσω λίγο απότομα το φρένο...για να μην πέσω πάνω της...με είδε κι έκανε την πάπια...την πλησιάζω...και της λέω..."αν έπεφτα πάνω σου, ποιος θα εφταιγε? εγώ ή εσύ...?" μου χαμογέλασε και μου ζήτησε συγγνώμη...δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό...ανταπέδωσα στο χαμόγελο κι έφυγα...τουλάχιστον, το κατάλαβε...ευελπιστώ.
Πριν μια εβδομάδα, πήγε να με πετάξει ένας ηλίθιος , γιατί θεώρησε ότι πιάνω χώρο στον δρόμο...ένα αγριοκοίταγμα, ήταν αρκετό...

Υπάρχουν άνθρωποι, που δεν μπορούν να διανοηθούν κάποια πράγματα...δεν πάει το μυαλό τους...κι εκεί ξεκινούν τα προβλήματα...
αρα ειναι θέμα ανθρώπου, βιώματος, συμπεριφοράς...και πάει λέγοντας...

zzr2005
11/11/2005, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Γιατί τα ίδια δεν μπορεί να πάθει αν καβαλήσει σε μεγαλύτερη ηλικία αν π.χ. βράζει το αίμα ενός νεαρού οδηγού αυτοκινήτου και τον κλείσει, χτυπήσει κλπ; Ξέρεις πόσο κάνει η αγορά και η συντήρηση ενός καρτ; Και ποιος παίρνει μηχανή για να πηγαίνει σε πίστα το παιδί του για εξάσκηση; Τέλεια όλα αυτά αλλά φαίνεται ότι έρχονται απο την ονειροχώρα...
ο κίνδυνος από ένα νεαρό που βράζει το αίμα του κ οδηγεί αυτοκίνητο είναι δεδομένος...αλλά ο κίνδυνος αυτός πολλαπλασιάζεται όταν περά των ανεύθυνων που κυκλοφορούν στους δρόμους είναιθ και ο αναβάτης της μηχανής ανεύθυνος....
Μπορεί κάλιστα να πηγαίνεις το παιδί σου σε πίστα να οδηγάει τη δική σου μηχανή...δηλαδή μπορείς να του πάρεις μηχανή να κάνει βόλτες αλλά δεν διατίθεσαι να του την πάρεις για να μάθει σοβαρά σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον????
το κάρτ ξέρω πόσο κοστίζει ...λιγότερο από μια μηχανή...το μόνο πρόβλημα είναι τα ελαστικά...
Επίσης θεωρώ ότι τη μηχανή ο καθένας να την παίρνει με δικά του χρήματα τα οποία προέρχονται από τον κόπο του...έτσι την πονάει , τη σέβεται παραπάνω και γενικά μαθαίνει να είναι πιο υπεύθυνος....

Δίκυκλος
11/11/2005, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
οδηγώ αυτοκίνητο περισσότερα χρόνια από ότι μηχανή...:winka:
Ακόμα κι όταν δεν είχα την μοτοσυκλετιστική νοοτροπία ή όποια παιδεία νομίζω ότι διαθέτω, ακόμα και τότε, συλλάμβανα τον εαυτό μου να δίνω προτεραιότητα σε πεζούς, σε μηχανές, σε μοτοσυκλέτες, ενίοτε και σε άλλα αυτοκίνητα...
Δεν είναι το αυτοκίνητο που περιορίζει τον ορίζοντα του μοτοσυκλετιστή...είναι η καλή διάθεση, που τελικά κι αυτή, μάλλον έμφυτη είναι...
Τα στραβά και τα ανάποδα που προκαλεί ένας οδηγός αυτοκινήτου, προέρχονται από τον αυτούσιο εγωισμό του να αποδείξει "κάτι" τι...δεν ξέρει...όλα αυτά μεταφράζονται σε μια απόλυτη αδιαφορία, με θλιβερό αποτέλεσμα τα δυσνόητα ατυχήματα της πόλης ή κι εκτός...
Η δυσάρεστη αλήθεια είναι,
ότι ο οδηγός αυτοκινήτου, θεωρεί τον εαυτό του ασφαλή μέσα στο τετράγωνο ατσάλινο αυτό κατασκεύασμα που θέλει να λέγεται αυτοκίνητο...Ο οδηγός αυτός, δυσκολεύεται να μπεί στην ψυχολογία ενός μοτοσυκλετιστή...ίσως γιατί δεν τον νοιάζει να μπεί σε αυτή την διαδικασία σκέψης...ίσως και να μην μπορεί να γτάσει μέχρι εκεί το μυαλό του...
Εμείς επομένως, με περίσσεια υπομονή, καλούμαστε να τους μεταφέρουμε τις όποιες ενστάνσεις μας, προκειμένου να μην επανναλάβουν ξανά το όποιο λάθος...
Πριν κανα μήνα, είμαι πανεπιστημίου με το monster, στην αριστερή πλευρά του δρόμου...μια τύπισσα με το αυτοκίνητό της, δίχως να βάλει φλας, αλλάζει λωρίδα κι αναγκάζομαι να πατήσω λίγο απότομα το φρένο...για να μην πέσω πάνω της...με είδε κι έκανε την πάπια...την πλησιάζω...και της λέω..."αν έπεφτα πάνω σου, ποιος θα εφταιγε? εγώ ή εσύ...?" μου χαμογέλασε και μου ζήτησε συγγνώμη...δεν μπορούσα να κάνω κάτι διαφορετικό...ανταπέδωσα στο χαμόγελο κι έφυγα...τουλάχιστον, το κατάλαβε...ευελπιστώ.
Πριν μια εβδομάδα, πήγε να με πετάξει ένας ηλίθιος , γιατί θεώρησε ότι πιάνω χώρο στον δρόμο...ένα αγριοκοίταγμα, ήταν αρκετό...

Υπάρχουν άνθρωποι, που δεν μπορούν να διανοηθούν κάποια πράγματα...δεν πάει το μυαλό τους...κι εκεί ξεκινούν τα προβλήματα...
αρα ειναι θέμα ανθρώπου, βιώματος, συμπεριφοράς...και πάει λέγοντας...

Σεβαστά όλα αυτά. Σ' αυτά τα θέματα τίποτα δεν είναι απόλυτο... Άρα αναγκαστικά αποκλείουμε τον παράγοντα άνθρωπο. Τώρα για να διαμορφώσει κάποιος συμπεριφορά μέσα απο βιώματα πρέπει να έχει βιώματα. Και τα βιώματα της κίνησης σε δυο τροχούς διαμορφώνουν πολύ πιο fullproof συμπεριφορά. Όχι σε όλους, βέβαια, αλλά στους περισσότερους.

Δίκυκλος
11/11/2005, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
ο κίνδυνος από ένα νεαρό που βράζει το αίμα του κ οδηγεί αυτοκίνητο είναι δεδομένος...αλλά ο κίνδυνος αυτός πολλαπλασιάζεται όταν περά των ανεύθυνων που κυκλοφορούν στους δρόμους είναιθ και ο αναβάτης της μηχανής ανεύθυνος....
Μπορεί κάλιστα να πηγαίνεις το παιδί σου σε πίστα να οδηγάει τη δική σου μηχανή...δηλαδή μπορείς να του πάρεις μηχανή να κάνει βόλτες αλλά δεν διατίθεσαι να του την πάρεις για να μάθει σοβαρά σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον????
το κάρτ ξέρω πόσο κοστίζει ...λιγότερο από μια μηχανή...το μόνο πρόβλημα είναι τα ελαστικά...
Επίσης θεωρώ ότι τη μηχανή ο καθένας να την παίρνει με δικά του χρήματα τα οποία προέρχονται από τον κόπο του...έτσι την πονάει , τη σέβεται παραπάνω και γενικά μαθαίνει να είναι πιο υπεύθυνος....

Υπάρχει καμιά συγκεκριμένη ηλικία που γινόμαστε ξαφνικά υπεύθυνοι; Άλλο μηχανή και άλλο μηχανάκι. Το πρώτο μου μηχανάκι έκανε 150 χιλιάρικα. Με τόση δουλειά και τρέξιμο οι γονείς μου σίγουρα δε μπορούσαν να με πηγαίνουν σε πίστα για εξάσκηση με το μοτοποδήλατο... Όσο για το καρτ που κοστίζει λιγότερο απο μηχανή πες μου που είναι και το αγοράζω αύριο. Και το καρτ χρειάζεται λάστιχα. Πολύ συχνά. Και κινητήρα, και, και.. Το τελευταίο που μου λες δεν έχει καμία σχέση με το θέμα της συζήτησης.

nimbus
11/11/2005, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Σεβαστά όλα αυτά. Σ' αυτά τα θέματα τίποτα δεν είναι απόλυτο... Άρα αναγκαστικά αποκλείουμε τον παράγοντα άνθρωπο. Τώρα για να διαμορφώσει κάποιος συμπεριφορά μέσα απο βιώματα πρέπει να έχει βιώματα. Και τα βιώματα της κίνησης σε δυο τροχούς διαμορφώνουν πολύ πιο fullproof συμπεριφορά. Όχι σε όλους, βέβαια, αλλά στους περισσότερους.


για να διαμορφωθεί ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά, εξαρτάται κατα ένα μεγάλο ποσοστό από την οικογένεια, την αντίληψη του καθένα, αλλά και το τι συγκυρίες τον περιτρυγυριζουν και πώς τις αντιμετωπίζει ο κάθε ένας από την ανθρώπινη υπόσταση...
Βίωμα=εμπειρία,πείρα, μάθηση, τριβή, δαημοσύνη...
Τα βιώματα συγκεντρώνονται όταν ο άνθρωπος, Δεν κρύβεται στην γυάλα του, αλλά καλπάζει εκεί έξω ανάμεσα στον κόσμο...
Γίνεται ένα κάτι από τον κόσμο...
Μαθαίνει να παίρνει πρωτοβουλίες, να μαθαίνει, να ακούει, να βλέπει...Τα πρώτα βιώματα, τα κερδίζει κανείς από το περιβάλλον εκείνο το οικογενειακό...και με την πάροδο του χρόνου, διευρύνονται τα βιώματα και "χτίζουν" τον χαρακτήρα, την ιδιοτέλεια έπειτα ενός ολάκερου κόσμου...

nimbus
11/11/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
[B
Επίσης θεωρώ ότι τη μηχανή ο καθένας να την παίρνει με δικά του χρήματα τα οποία προέρχονται από τον κόπο του...έτσι την πονάει , τη σέβεται παραπάνω και γενικά μαθαίνει να είναι πιο υπεύθυνος.... [/B]

αυτό δεν ανταποκρίνεται στην μοτοσυκλετιστική παιδεία ενός ανθρώπου...έχω φίλο, που δεν έχει δουλέψει στην ζωή του, γιατί δεν χρειάζεται...έχει στην κατοχή του 6 μοτοσυκλέτες και τις σέβεται όλες όσο δεν μπορείς να φανταστείς...:D συν της άλλης, είναι πιό προσεκτικός στο θέμα οδήγησης από τον καθένα, αλλά και σεμνός άνθρωπος...Επομένως, δεν έχει να κάνει με το αν αγοράζει μόνος του την μηχανή του κάποιος, αλλά με το "τι" πάστα ανθρώπου είναι:winka:

Runner Ducati
11/11/2005, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
αυτό δεν ανταποκρίνεται στην μοτοσυκλετιστική παιδεία ενός ανθρώπου...έχω φίλο, που δεν έχει δουλέψει στην ζωή του, γιατί δεν χρειάζεται...έχει στην κατοχή του 6 μοτοσυκλέτες και τις σέβεται όλες όσο δεν μπορείς να φανταστείς...:D συν της άλλης, είναι πιό προσεκτικός στο θέμα οδήγησης από τον καθένα, αλλά και σεμνός άνθρωπος...Επομένως, δεν έχει να κάνει με το αν αγοράζει μόνος του την μηχανή του κάποιος, αλλά με το "τι" πάστα ανθρώπου είναι:winka:

100% και βαλε δικιο... ετσι ειναι...

(ειδικα γιαυτον εχω παθει πλακα 2 φορες στον δρομο απο την ανθρωπινη και σωστη συμπεριφορα... οχι τοσο για τα οχηματα του, αλλα για τον συνανθρωπο... απιστευτος)

:beer:

nimbus
11/11/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati
100% και βαλε δικιο... ετσι ειναι...

(ειδικα γιαυτον εχω παθει πλακα 2 φορες στον δρομο απο την ανθρωπινη και σωστη συμπεριφορα... οχι τοσο για τα οχηματα του, αλλα για τον συνανθρωπο... απιστευτος)

:beer:


ειδικά όταν έχει συνεπιβάτη, προσέχει παρα πολύ, ξέρει που θα τρέξει...μέσα στην πόλη, πάει αργά και δίνει πάντα προτεραιότητες στους άλλους...:D

Δίκυκλος
12/11/2005, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
για να διαμορφωθεί ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά, εξαρτάται κατα ένα μεγάλο ποσοστό από την οικογένεια, την αντίληψη του καθένα, αλλά και το τι συγκυρίες τον περιτρυγυριζουν και πώς τις αντιμετωπίζει ο κάθε ένας από την ανθρώπινη υπόσταση...
Βίωμα=εμπειρία,πείρα, μάθηση, τριβή, δαημοσύνη...
Τα βιώματα συγκεντρώνονται όταν ο άνθρωπος, Δεν κρύβεται στην γυάλα του, αλλά καλπάζει εκεί έξω ανάμεσα στον κόσμο...
Γίνεται ένα κάτι από τον κόσμο...
Μαθαίνει να παίρνει πρωτοβουλίες, να μαθαίνει, να ακούει, να βλέπει...Τα πρώτα βιώματα, τα κερδίζει κανείς από το περιβάλλον εκείνο το οικογενειακό...και με την πάροδο του χρόνου, διευρύνονται τα βιώματα και "χτίζουν" τον χαρακτήρα, την ιδιοτέλεια έπειτα ενός ολάκερου κόσμου...

Βρε φίλε μου σου είπα και πριν ότι συμφωνώ απόλυτα με τα περι χαρακτήρος ανθρώπου. Μη με παρεξηγείς, χαίρομαι να συζητάω μαζί σου αλλά νομίζω ότι πλατιάζουμε λιγάκι. Τα περί παιδείας, ιδιοσυγκρασίας και ανατροφής είναι τα μισά post σε κάθε σχετική συζήτηση. Ας εξαιρέσουμε λοιπόν τους τύπους που για χ-ψ λόγους έχουν και θα έχουν ψυχωτική-αυτοκτονική-δολοφονική συμπεριφορά. Κάποια πράγματα δεν μαθαίνονται σε καμιά πίστα και σε κανένα σχολείο. Άλλο να σου λέω ότι κανείς δε σε υπολογίζει στο δρόμο και άλλο να στρίβουν επάνω σου. Προς θεού, αν η υποχρεωτική οδήγηση δικύκλου για όλους απο τα 12 θα έλυνε τα προβλήματα και θα πλέαμε σε πελάγη οδηγικής παιδείας θα έβαζα για πρωθυπουργός. Ποτέ δεν είπα αυτό απλά νομίζω ότι βοηθά κάποιον να αναπτύξει μια πιο αμυντική συμπεριφορά και να νοιάζεται έστω και λίγο για τους υπόλοιπους στο δρόμο χωρίς λαμαρίνες γύρω τους...

nimbus
12/11/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Βρε φίλε μου σου είπα και πριν ότι συμφωνώ απόλυτα με τα περι χαρακτήρος ανθρώπου. Μη με παρεξηγείς, χαίρομαι να συζητάω μαζί σου αλλά νομίζω ότι πλατιάζουμε λιγάκι. Τα περί παιδείας, ιδιοσυγκρασίας και ανατροφής είναι τα μισά post σε κάθε σχετική συζήτηση. Ας εξαιρέσουμε λοιπόν τους τύπους που για χ-ψ λόγους έχουν και θα έχουν ψυχωτική-αυτοκτονική-δολοφονική συμπεριφορά. Κάποια πράγματα δεν μαθαίνονται σε καμιά πίστα και σε κανένα σχολείο. Άλλο να σου λέω ότι κανείς δε σε υπολογίζει στο δρόμο και άλλο να στρίβουν επάνω σου. Προς θεού, αν η υποχρεωτική οδήγηση δικύκλου για όλους απο τα 12 θα έλυνε τα προβλήματα και θα πλέαμε σε πελάγη οδηγικής παιδείας θα έβαζα για πρωθυπουργός. Ποτέ δεν είπα αυτό απλά νομίζω ότι βοηθά κάποιον να αναπτύξει μια πιο αμυντική συμπεριφορά και να νοιάζεται έστω και λίγο για τους υπόλοιπους στο δρόμο χωρίς λαμαρίνες γύρω τους...


:a18: :a20: :beer: :winka: :sun: :wacko:

tsoukas77
13/11/2005, 17:36
Ειναι καλυτερα να υπαρχει η παιδεια και η σωστη νοοτροπια.Ολα τα αλλα ερχονται...

Δίκυκλος
14/11/2005, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Ειναι καλυτερα να υπαρχει η παιδεια και η σωστη νοοτροπια.Ολα τα αλλα ερχονται...

Φυσικά και είναι καλύτερα. Όπως καλύτερα είναι να υπάρχει παγκόσμια ειρήνη, εξάλειψη της φτώχειας και άλλα πολλά...Αυτό θα απαντούσε στο 99% των σχετικών συζητήσεων και δεν απαντά ευθέως στο αρχικό μου ερώτημα. Νομίζω ότι δεν παρακολούθησες προσεκτικά τη ροή της συζήτησης.

afrotwin
14/11/2005, 14:02
erotisi
apo pia ilikia mporis na vgalis diploma simera?
ke ti mporis na odigisis?
exi katargi8i to sistima pou gia 50 cc pas troxea gia diploma?

ke ti periexoun i eksetasis odigisi ke ti alo?
ke pernis to legomeno A1?

gia pes te giati i kori plisiagi ta 16 ke 8eli ena apo afta ta mikra ptina pou den petane me plati ramfos...

a!! 8imi8ika papaki:rotflmao:

tsoukas77
14/11/2005, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Φυσικά και είναι καλύτερα. Όπως καλύτερα είναι να υπάρχει παγκόσμια ειρήνη, εξάλειψη της φτώχειας και άλλα πολλά...Αυτό θα απαντούσε στο 99% των σχετικών συζητήσεων και δεν απαντά ευθέως στο αρχικό μου ερώτημα. Νομίζω ότι δεν παρακολούθησες προσεκτικά τη ροή της συζήτησης.

Φυσικα δεν παρακολουθησα την συζητηση,γιατι πιστευω οτι σε ενα forum καταθετεις απλα την αποψη σου.Δεν ειναι chat room.
Κατεθεσα την αποψη μου για το θεμα,η οποια ειναι οτι δεν παιζει κανεναν ρολο αν ξεκινησεις απο μοτοσυκλετα,απο παπακι,απο αυτοκινητο ή απο ελικοπτερο.Αλλα ειναι τα πραγματα που μετρουν.

Δίκυκλος
15/11/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
erotisi
apo pia ilikia mporis na vgalis diploma simera?
ke ti mporis na odigisis?
exi katargi8i to sistima pou gia 50 cc pas troxea gia diploma?

ke ti periexoun i eksetasis odigisi ke ti alo?
ke pernis to legomeno A1?

gia pes te giati i kori plisiagi ta 16 ke 8eli ena apo afta ta mikra ptina pou den petane me plati ramfos...

a!! 8imi8ika papaki:rotflmao:

Εγώ έβγαλα στα 16 πριν απο 11 χρόνια έδωσα σήματα και έκανα κάτι οχταράκια. Το μοτοποδήλατο δεν είχε ούτε φλας και έβγαζα χέρια, φαντάσου... Για σήμερα δεν ξέρω αλλά μη φοβάσαι, στο δρόμο θα μάθει αυτά που πρέπει...

Δίκυκλος
15/11/2005, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Φυσικα δεν παρακολουθησα την συζητηση,γιατι πιστευω οτι σε ενα forum καταθετεις απλα την αποψη σου.Δεν ειναι chat room.
Κατεθεσα την αποψη μου για το θεμα,η οποια ειναι οτι δεν παιζει κανεναν ρολο αν ξεκινησεις απο μοτοσυκλετα,απο παπακι,απο αυτοκινητο ή απο ελικοπτερο.Αλλα ειναι τα πραγματα που μετρουν.

Πολύ πρωτότυπος ο καινούργιος τρόπος συζήτησης που λανσάρεις! Λοιπόν, αν μας κάνεις την τιμή και διαβάσεις τα όσα είπαμε θα δεις ότι η άποψη σου έχει ήδη διατυπωθεί, συζητηθεί και αντικρουστεί απο άλλους. Οπότε καταλαβαίνεις τι εικόνα παρουσιάζεις αυτή τη στιγμή... Και μερικά επιχειρήματα (τα οποία αν φυσικά διάβαζες τη συζήτηση θα έβλεπες πως επίσης έχουν διατυπωθεί, συζητηθεί και αντικρουστεί απο άλλους) θα ήταν ευπρόσδεκτα.

Άκου εκεί φυσικά και δεν παρακολούθησα τη συζήτηση...

afrotwin
15/11/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Δίκυκλος
Εγώ έβγαλα στα 16 πριν απο 11 χρόνια έδωσα σήματα και έκανα κάτι οχταράκια. Το μοτοποδήλατο δεν είχε ούτε φλας και έβγαζα χέρια, φαντάσου... Για σήμερα δεν ξέρω αλλά μη φοβάσαι, στο δρόμο θα μάθει αυτά που πρέπει...

mou aresoun i tekmiriomenes apopsis...
:rotflmao: :rotflmao:

Δίκυκλος
15/11/2005, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
mou aresoun i tekmiriomenes apopsis...
:rotflmao: :rotflmao:

Διάβασε όλη τη συζήτηση και θα βρεις πολλές και και καλές και τεκμηριωμένες απόψεις...

Μάθε να συζητάς και να παρουσιάζεις επιχειρήματα γι' αυτά που λες και όχι χαρούμενες φατσούλες...

lammadin
15/11/2005, 15:30
μπραβο afrotwin...!!!:a19:

θα το πιασει σε λιγακι,
περιμενε....

παντα εριστικος αλλα παντα σωστος....

:a23: :a23:

Δίκυκλος
15/11/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
μπραβο afrotwin...!!!:a19:

θα το πιασει σε λιγακι,
περιμενε....

παντα εριστικος αλλα παντα σωστος....

:a23: :a23:

Ναι, μπράβο που απαντάς χωρίς να διαβάσεις, που νομίζεις ότι μιλάμε για εκπαίδευση και παιδεία απο το κράτος και τις σχολές του, που ρωτάς όχι για να μάθεις κάτι αλλά για να ειρωνευτείς αργότερα. Συγχαρητήρια και σε εσένα lammadin που εξέθεσες τόσο εξόφθαλμα τη νοητική σου ηλικία μαθητή του Δημοτικού.

lammadin
15/11/2005, 22:54
συγνωμη κυριε φαφλατα...!
αλλα μονος σου εξεθεσες τον εαυτο και τις αποψεις σου περιγραφοντας τον τροπο με τον οποιο απεκτησες το διπλομα σου.
ο afrotwin απλα το σημειωσε και εγω απλα το προσεξα,πραγμα που δεν εκανες εσυ...

οσο για τη νοητικη μου ηλικια,μπορει με τον καιρο να αναπτυχθει
πραγμα που με την αλαζονεια που σε διακατεχει δεν το νομιζω και για σενα...:nono:

δεν πειραζει,καλη καρδια...

α!και οταν αποφασισεις να ξεθαμπωσεις το τζαμι της γυαλας σου και δεις τον κοσμο απ'εξω μην τρομαξεις...
ο κοσμος δεν ειναι αυτο που γουσταρει ο καθενας-ουτε εγω ουτε εσυ-ο κοσμος ειναι αυτος που ειναι και για τα βγαλει περα ο καθενας πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτον και οχι να ονειρρευεται ουτοπιες....

γεμισε ο κοσμος πανσοφους σωτηρες.....
no offense...

nimbus
15/11/2005, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
συγνωμη κυριε φαφλατα...!
αλλα μονος σου εξεθεσες τον εαυτο και τις αποψεις σου περιγραφοντας τον τροπο με τον οποιο απεκτησες το διπλομα σου.
ο afrotwin απλα το σημειωσε και εγω απλα το προσεξα,πραγμα που δεν εκανες εσυ...

οσο για τη νοητικη μου ηλικια,μπορει με τον καιρο να αναπτυχθει
πραγμα που με την αλαζονεια που σε διακατεχει δεν το νομιζω και για σενα...:nono:

δεν πειραζει,καλη καρδια...

α!και οταν αποφασισεις να ξεθαμπωσεις το τζαμι της γυαλας σου και δεις τον κοσμο απ'εξω μην τρομαξεις...
ο κοσμος δεν ειναι αυτο που γουσταρει ο καθενας-ουτε εγω ουτε εσυ-ο κοσμος ειναι αυτος που ειναι και για τα βγαλει περα ο καθενας πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτον και οχι να ονειρρευεται ουτοπιες....

γεμισε ο κοσμος πανσοφους σωτηρες.....
no offense...


μαστα...
μιλάς για όνειρα και ουτοπίες...και τα κράζεις εν μέρη...
να ρωτήσω ωστόσο, γιατί πάνω από το αβατάρ σου, έχεις βάλει την λέξη ονειροπόλος?:confused: ή σου πέφτει βαρύ να απαντήσεις?:winka:

καλησπέρα:wave2:

nimbus
15/11/2005, 23:06
μια παρένθεση..


τα περί ονείρων, είναι άσχετα με το όλο θέμα:D

stefanos
16/11/2005, 00:55
Να μην τα πολύλογώ εγώ έχω ψύχωση απο μικρός.
Οχι με μάρκες κυβικά και τέτοια.Δεν με νοιάζει.
Με τη φάση όλη της μηχανής.
Τα σημάδια τα έκανα με ποδήλατα μικρότερος.
Και με αυτοκίνητα στουκάρισα πριν πάρω δίπλωμα.
Με δικό μου μηχανάκι οχι δεν είχα.
Πήρα μετά στη Σαλονίκη κρυφά όταν σπούδαζα, και απο τότε έτσι κυκλοφορώ.
Τώρα έχω ένα πιτσιρίκι ούτε 2 ακόμα.
Το οποίο λέει μαμά ,μπαμπά, εργαλεία, μηχανή, βίδα και κάτι λιγα ακόμα.
Ελπίζω να μην κάνει τις μαλακίες που έχω κάνει στη ζωή μου.
Μερικές φορές έφτασα πολύ κοντά και χωρίς μαλακία.
Τώρα για μηχανάκι θα του πάρω μόλις μάθει ποδήλατο γύρω στα 5 μάλλον.
Να πάρει μηχανή στο δρόμο αποκλείεται.
Θα τον χώσω απο τα 5 μέχρι τα 18 στο χώμα τόσο που θα σιχαθεί οτιδήποτε έχει 2 ρόδες.
Γιατί πραγματικά δεν παίζει ρόλο ουτε η παιδεία; ούτε οι γνώσεις ούτε η πείρα ούτε ο εξοπλισμός το φανάρι το κράνος, τίποτα, είναι θέμα τύχης να σου βγεί η κοπελίτσα ένα πρωί και να σε θερίσει στεγνά όσο και εσύ να είσαι "Ο".
Οδηγάω γύρω στα 20 χρόνια τώρα και έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα.

Δίκυκλος
16/11/2005, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
συγνωμη κυριε φαφλατα...!
αλλα μονος σου εξεθεσες τον εαυτο και τις αποψεις σου περιγραφοντας τον τροπο με τον οποιο απεκτησες το διπλομα σου.
ο afrotwin απλα το σημειωσε και εγω απλα το προσεξα,πραγμα που δεν εκανες εσυ...

οσο για τη νοητικη μου ηλικια,μπορει με τον καιρο να αναπτυχθει
πραγμα που με την αλαζονεια που σε διακατεχει δεν το νομιζω και για σενα...:nono:

δεν πειραζει,καλη καρδια...

α!και οταν αποφασισεις να ξεθαμπωσεις το τζαμι της γυαλας σου και δεις τον κοσμο απ'εξω μην τρομαξεις...
ο κοσμος δεν ειναι αυτο που γουσταρει ο καθενας-ουτε εγω ουτε εσυ-ο κοσμος ειναι αυτος που ειναι και για τα βγαλει περα ο καθενας πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτον και οχι να ονειρρευεται ουτοπιες....

γεμισε ο κοσμος πανσοφους σωτηρες.....
no offense...

Οι μόνοι που εξετέθησαν είσαι εσύ και ο φίλος σου. Είναι λυπηρό όντως κάποιοι να πετάνε ατάκες εντελώς άσχετες με το θέμα συζήτησης και να βαυκαλίζονται ότι απάντησαν σε αυτή. Διάβασε ρεεεεε. Καμία σχέση δεν έχει ο τρόπος που αποκτάς το οποιοδήποτε δίπλωμα με τη συζήτηση αυτή. Ξύπνα. Θες να ξαναγράψω αυτά που ήδη έχω αναφέρει; Όχι ρε ή θα κάτσεις να διαβάσεις και να επιχειρηματολογήσεις ή θα εξακολουθήσεις να παρουσιάζεις την ίδια ελεινή εικόνα.
Φαφλατάς; Εγώ ονειρεύομαι ουτοπίες; Πάνσοφος; ΔΙΑΒΑΣΕ ΡΕ! Άνοιξε τα ματάκια σου και διάβασε τη συζήτηση πριν απαντήσεις εκτός και αν θες να συνεχίσεις να μας προσφέρεις στιγμές γέλιου...no offence

Δίκυκλος
16/11/2005, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μια παρένθεση..


τα περί ονείρων, είναι άσχετα με το όλο θέμα:D

Και όχι μονο δυστυχώς...

Δίκυκλος
16/11/2005, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να μην τα πολύλογώ εγώ έχω ψύχωση απο μικρός.
Οχι με μάρκες κυβικά και τέτοια.Δεν με νοιάζει.
Με τη φάση όλη της μηχανής.
Τα σημάδια τα έκανα με ποδήλατα μικρότερος.
Και με αυτοκίνητα στουκάρισα πριν πάρω δίπλωμα.
Με δικό μου μηχανάκι οχι δεν είχα.
Πήρα μετά στη Σαλονίκη κρυφά όταν σπούδαζα, και απο τότε έτσι κυκλοφορώ.
Τώρα έχω ένα πιτσιρίκι ούτε 2 ακόμα.
Το οποίο λέει μαμά ,μπαμπά, εργαλεία, μηχανή, βίδα και κάτι λιγα ακόμα.
Ελπίζω να μην κάνει τις μαλακίες που έχω κάνει στη ζωή μου.
Μερικές φορές έφτασα πολύ κοντά και χωρίς μαλακία.
Τώρα για μηχανάκι θα του πάρω μόλις μάθει ποδήλατο γύρω στα 5 μάλλον.
Να πάρει μηχανή στο δρόμο αποκλείεται.
Θα τον χώσω απο τα 5 μέχρι τα 18 στο χώμα τόσο που θα σιχαθεί οτιδήποτε έχει 2 ρόδες.
Γιατί πραγματικά δεν παίζει ρόλο ουτε η παιδεία; ούτε οι γνώσεις ούτε η πείρα ούτε ο εξοπλισμός το φανάρι το κράνος, τίποτα, είναι θέμα τύχης να σου βγεί η κοπελίτσα ένα πρωί και να σε θερίσει στεγνά όσο και εσύ να είσαι "Ο".
Οδηγάω γύρω στα 20 χρόνια τώρα και έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα.

Θα έλεγα ότι σε γενικές γραμμές συμφωνούμε.
Μακάρι να είχαμε όλοι το χρόνο και το χρήμα να κάνουμε κάτι παρόμοιο, φίλε μου. Το μόνο ίσως που δεν μου "κάθεται καλά" στο post σου είναι το "να πάρει μηχανή στο δρόμο αποκλείεται". Ειλικρινά δε νομίζω ότι μπορούμε να εξουσιάζουμε για πάντα τη ζωή του παιδιού μας.
Όσο για την παιδεία-συμπεριφορά νομίζω ότι παίζει ρόλο μέχρι τη στιγμή του ατυχήματος. Ο εξοπλισμός και το κράνος αναλαμβάνουν μετά. Και σίγουρα αν είναι κάτι να γίνει θα γίνει αλλά αυτό ισχύει και μακριά απο τη μηχανή.
Κάθε μέρα μπορεί να είναι η τελευταία είτε καβαλάμε είτε όχι.

stefanos
16/11/2005, 09:32
Δεν υπάρχει θέμα εξουσίας.
Μόλις αποκτήσεις δυνατότητα να κάνεις πράγματα μόνος σου τα κάνεις είτε σε αφήνουν είτε οχι και ειδικά όταν είσαι 18.
Η άρνηση απο την άλλη φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα.
Οσο για τα ατυχήματα στην περίπτωση των μοτό δεν είναι και τόσο θέμα τύχης.
Είναι ΣΙΓΟΥΡΟ είναι οτι θα σου τύχει.
Το τύχη είναι στο τι θα πάθεις.
Το χρόνο και το χρήμα είναι στο χέρι μας να τον βρούμε αν είναι για κάτι που έχει σημασία.

Δίκυκλος
16/11/2005, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν υπάρχει θέμα εξουσίας.
Μόλις αποκτήσεις δυνατότητα να κάνεις πράγματα μόνος σου τα κάνεις είτε σε αφήνουν είτε οχι και ειδικά όταν είσαι 18.
Η άρνηση απο την άλλη φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα.
Οσο για τα ατυχήματα στην περίπτωση των μοτό δεν είναι και τόσο θέμα τύχης.
Είναι ΣΙΓΟΥΡΟ είναι οτι θα σου τύχει.
Το τύχη είναι στο τι θα πάθεις.
Το χρόνο και το χρήμα είναι στο χέρι μας να τον βρούμε αν είναι για κάτι που έχει σημασία.

Ακριβώς. Είναι κρίμα οι νέοι να εκλαμβάνουν την αγάπη και το ενδιαφέρον των γονιών ως εξουσία (με την κάκιστη έννοια).

Η αλήθεια είναι ότι σχετικά με τα ατυχήματα εγώ επιβεβαιώνω τον κανόνα αλλά γνωρίζω αρκετούς "παλιούς" που δεν την έχουν πατήσει (ακόμα;). Και όπως προείπα τίποτα σ' αυτά τα θέματα δεν είναι απόλυτο.

Μπράβο και πάλι αν όντως εκπαιδεύσεις "χωμάτινα" το παιδί σου. Θα επιμείνω όμως πως υπάρχουν (πάρα) πολλά πράγματα στη ζωή σημαντικά τα οποία δεν προλαβαίνουμε ή δεν έχουμε λεφτά να κάνουμε. Δυστυχώς.

lammadin
16/11/2005, 16:20
βλεπω οτι παρεξηγηθηκα δεν διαφωνω μαζι σας στα βασικα...
δεν μπορω ομως να μη σημειωσω το λαθος που πευτουν ολοι οταν γινονται γονεις."δεν του παιρνω μηχανη","δεν θελω να τον δω καβαλα","θυμαμαι τις δικιες μου μ@λ@κιες κ φοβαμαι" και αλλα τετοια...
και σας ρωταω ολους:ποιον απο εσας εμποδισαν οι καυγαδες και οι απειλες των γονιων σας απο το να θεσετε τον εαυτο σας στον "κινδυνο" του μοτοσικλετισμοϋ;

ποσοι απο εσας,οταν "πεσατε",δεν σκεφτηκατε οτι ισως να το ειχα αποφυγει αν καποιος με ειχε προειδοποιησει-ενημερωσει;

---και για μην αναμασαω αυτα που εχουν ειπωθει παμπολλες φορες καταληγω:
δεν μπορει κανεις να εμποδισει κανεναν να κανει αυτο που νιωθει στην ψυχη του(ουτε φιλος,ουτε γονιος,ουτε ο θεος ο ιδιος).αργα η γρηγορα θα το κανει.ολα τα αλλα τα περι σχολειων,συμβουλων κλπ ειναι απλα παχια λογια και θεωριες.στους νεους πρεπει να δειξετε την πραγματικοτητα και αυτη ειναι ο δρομος οπως ειναι οχι οπως θα μπορουσε να ειναι με μπολικα "αν" και "θα"...

μπλιαχ! εγινα πολυλογας..!

οσο για μενα τον μικρο,αδαη,αξεστο και "ρε" ονειρευομαι να μπορεσω καποτε να δω τα παιδια μου να οδηγουν μαζι μου το οχημα που αυτα θα εχουν αποφασισει(μηχανη,αυτοκινητο,φορτηγο,διαστημοπλοιο...)

lammadin
16/11/2005, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μαστα...
μιλάς για όνειρα και ουτοπίες...και τα κράζεις εν μέρη...
να ρωτήσω ωστόσο, γιατί πάνω από το αβατάρ σου, έχεις βάλει την λέξη ονειροπόλος?:confused: ή σου πέφτει βαρύ να απαντήσεις?:winka:

καλησπέρα:wave2:
απαντω:ονειρευομαι αλλα δεν εχω την απαιτηση να συμεριστει κανεις τα ονειρα μου ουτε προσπαθω να τα επιβαλω σε κανεναν.
ουτε προσπαθω να το παιξω ανωτερος πνευματικα χρησημοποιοντας την ικανοτητα μου στο λογο...
αντιθετα μ'αρεσει να μαθαινω απο ολους οπως εχω κανει κ απο δικα σου postακια....

nimbus
16/11/2005, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
απαντω:ονειρευομαι αλλα δεν εχω την απαιτηση να συμεριστει κανεις τα ονειρα μου ουτε προσπαθω να τα επιβαλω σε κανεναν.
ουτε προσπαθω να το παιξω ανωτερος πνευματικα χρησημοποιοντας την ικανοτητα μου στο λογο...
αντιθετα μ'αρεσει να μαθαινω απο ολους οπως εχω κανει κ απο δικα σου postακια....


καλά κάνεις, μα το ποστ που έβαλες απαντώτας στον δίκυκλο, είχε ειρωνικό ύφος...

lammadin..."α!και οταν αποφασισεις να ξεθαμπωσεις το τζαμι της γυαλας σου και δεις τον κοσμο απ'εξω μην τρομαξεις...
ο κοσμος δεν ειναι αυτο που γουσταρει ο καθενας-ουτε εγω ουτε εσυ-ο κοσμος ειναι αυτος που ειναι και για τα βγαλει περα ο καθενας πρεπει να προσαρμοζεται σε αυτον και οχι να ονειρρευεται ουτοπιες...."

Με λίγα λόγια του την λες ότι είναι ονειροπόλος και ρομαντικός, από την στιγμή, που εσύ ο ίδιος, δηλώνεις ονειροπόλος, πάνω από το αβαταρ σου...είναι σαν να υποτιμάς την νοημοσύνη των άλλων...κι αν θεωρείς, ότι ο δίκυκλος ή ο οποιοςσδήποτε αλλος, είναι λάθος, πές του το, δίχως να τον σνομπάρεις:winka:
Όταν δίνουμε στον άλλον να καταλάβει, έχει περισσότερες πιθανότητες να μας κατανοήσει, απ'οτι αν του το πούμε υποτιμώντας τον ή με τσαμπουκαλεμένο ύφος...
Συν της άλλης, τον αποκαλείς φαφλατά...του δίνεις αυτόματα το δικαίωμα να σου επιτεθεί...κι όταν το κάνει, μετα απορείς γιατι?

Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο?:confused:
Πες μου σε παρακαλώ, γιατί δεν το καταλαβαίνω...
πώς γίνεται ένας άνθρωπος που έχει φάει την ζωή με το κουτάλι όπως λόγου χάρη εσύ, να είναι ταυτόχρονα και ρομαντικός?:confused:

Λυπάμαι, αλλά ο τρόπος γραφής σου δείχνει ότι τα ξέρεις όλα...
αν κάνω κάπου λάθος, πές μου...:wave2:

nimbus
16/11/2005, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
απαντω:ονειρευομαι αλλα δεν εχω την απαιτηση να συμεριστει κανεις τα ονειρα μου ουτε προσπαθω να τα επιβαλω σε κανεναν.
ουτε προσπαθω να το παιξω ανωτερος πνευματικα χρησημοποιοντας την ικανοτητα μου στο λογο...
αντιθετα μ'αρεσει να μαθαινω απο ολους οπως εχω κανει κ απο δικα σου postακια....


ο τρόπος ωστόσο που του απαντάς, δείχνει να είσαι ανώτερος πνευματικά:wacko: μπορεί και να είσαι, δεν αντιλέγω...:winka: αυτό που ξέρω όμως, ότι ο άνθρωπος που είναι ανώτερος και πνευματικά, δεν το διατυμπανίζει και προπάντων δεν υποτιμάει την νοημοσύνη των άλλων...:D
Βέβαια, δεν είναι κακό, να χρησιμοποιεί κανείς την ικανότητά του στο γραπτό λόγο, προκειμένου περάσει κάποια μηνύματα στους άλλους....:winka: :wave2:

stavrogin
16/11/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ο τρόπος ωστόσο που του απαντάς, δείχνει να είσαι ανώτερος πνευματικά:wacko: μπορεί και να είσαι, δεν αντιλέγω...:winka: αυτό που ξέρω όμως, ότι ο άνθρωπος που είναι ανώτερος και πνευματικά, δεν το διατυμπανίζει και προπάντων δεν υποτιμάει την νοημοσύνη των άλλων...:D
Βέβαια, δεν είναι κακό, να χρησιμοποιεί κανείς την ικανότητά του στο γραπτό λόγο, προκειμένου περάσει κάποια μηνύματα στους άλλους....:winka: :wave2:

Διαφωνω.:wave2:

lammadin
16/11/2005, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ο τρόπος ωστόσο που του απαντάς, δείχνει να είσαι ανώτερος πνευματικά:wacko: μπορεί και να είσαι, δεν αντιλέγω...:winka: αυτό που ξέρω όμως, ότι ο άνθρωπος που είναι ανώτερος και πνευματικά, δεν το διατυμπανίζει και προπάντων δεν υποτιμάει την νοημοσύνη των άλλων...:D
Βέβαια, δεν είναι κακό, να χρησιμοποιεί κανείς την ικανότητά του στο γραπτό λόγο, προκειμένου περάσει κάποια μηνύματα στους άλλους....:winka: :wave2:
το ποιος ειναι ειρωνας φανηκε λιγο πιο πανω....

η δικια μου ειρωνεια προεκυψε απο την αλαζονεια του δικυκλου,απο την απαντηση που εδωσε στον afrotwin του τυπου:εμεις εδω μιλαμε σοβαρα και εχουμε ανεπτυγμενο πνευματικο επιπεδο εσεις οι υπολοιποι αξεστοι καταλαβαινεται μονο αμα σας μιλησουμε με βρησιες.
ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να εκφραζει τη γνωμη του και ο afrotwin εχει εναν πολυ ιδιαιτερο τροπο που ο δικυκλος επρεπε να σεβαστει και οχι να αρχισει τις προσβολες.κανω λαθος;

δεν εχω προθεση να εμπλακω σε καποια λεκτικη αντιπαραθεση μαζι σου nimbus εξ αλλου νομιζω πως αν το εκανα δεν θα ειχα καμια τυχη απεναντι σε εναν ανθρωπο του πνευματος...:winka:

δεν ισχυριστηκα ποτε οτι εχω φαει τη ζωη με το κουταλι το αντιθετο μαλλον...και συμφωνα με τα λεγομενα του δικυκλου εγω εχω νοητικο επιπεδο μαθητη του δημοτικου και ο μονος πνευματικα ωριμος ειναι αυτος...αντε και οσοι συμφωνουν μαζι του και χαϊδευουν τ'αυτια του...ολοι οι αλλοι ειναι κρεατα...

nimbus
16/11/2005, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
το ποιος ειναι ειρωνας φανηκε λιγο πιο πανω....

η δικια μου ειρωνεια προεκυψε απο την αλαζονεια του δικυκλου,απο την απαντηση που εδωσε στον afrotwin του τυπου:εμεις εδω μιλαμε σοβαρα και εχουμε ανεπτυγμενο πνευματικο επιπεδο εσεις οι υπολοιποι αξεστοι καταλαβαινεται μονο αμα σας μιλησουμε με βρησιες.
ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να εκφραζει τη γνωμη του και ο afrotwin εχει εναν πολυ ιδιαιτερο τροπο που ο δικυκλος επρεπε να σεβαστει και οχι να αρχισει τις προσβολες.κανω λαθος;

δεν εχω προθεση να εμπλακω σε καποια λεκτικη αντιπαραθεση μαζι σου nimbus εξ αλλου νομιζω πως αν το εκανα δεν θα ειχα καμια τυχη απεναντι σε εναν ανθρωπο του πνευματος...:winka:

δεν ισχυριστηκα ποτε οτι εχω φαει τη ζωη με το κουταλι το αντιθετο μαλλον...και συμφωνα με τα λεγομενα του δικυκλου εγω εχω νοητικο επιπεδο μαθητη του δημοτικου και ο μονος πνευματικα ωριμος ειναι αυτος...αντε και οσοι συμφωνουν μαζι του και χαϊδευουν τ'αυτια του...ολοι οι αλλοι ειναι κρεατα...

όπως προκύπτει η δικιά σου ειρωνεία φίλε μου,
μπορεί να προκύψει και του οποιουδήποτε:winka:
Έτσι είναι η ειρωνεία:D δανική κι αμυντική:)
Ο δίκυκλος, υιοθέτησε το ύφος εκείνο, κατόπιν δικιάς σου αφορμής...τώρα, αν ήταν κάπως ο δίκυκλος απέναντι στον αφρο, αυτό δεν σε αφορά...άλλωστε ο αφρο, μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του...δεν νομίζεις:wacko: ?
Και σύμφωνα με αυτή την λογική που μόλις έθεσα, το ίδιο ισχύει και με εμένα, που κάθομαι και αναμασάω, τα ακατανόητα για τους άλλους:lol: ούτε εμένα αφορά... Η πνευματική ωριμότητα φίλε μου, είναι ένα κεφάλαιο που ελάχιστοι είναι σε θέση να καταλάβουν...για αυτό, επέτρεψέ μου να συμφωνήσω μαζί σου...δεν θα είχες καμιά τύχη να λογομαχήσεις μαζί μου...αν και οι βάσεις σου εκμπέμπουν μια άδηλη προσπάθεια, με λίγη εξάσκηση, θα τα καταφέρεις να γίνεις ένας άνθρωπος του πνεύματος...και εσύ...και όλοι μας:winka:
Δεν ισχυρίστηκες ποτέ ότι έχεις φάει την ζωή με το κουτάλι...δεν αντιλέγω...δεν χρειάζεται να το πείς...το ύφος των λέξεων που χρησιμοποιείς, μαρτυρούν το ίδιο και το αυτό...
Όπως και να χει, κακώς ανέπτυξα τούτο εδώ το άμοιρο κείμενο ή διάλογο που δεν ξέρω κατα πόσο θα πιάσει τόπο...
Σε λίγο θα ξετρυπώσει κι εκείνη η μούμια ο stravogin που ήρθε από το πουθενά για να αποκαλύψει τις αβασταχτες και τρισάθλιες απόψεις του περί φιλοσοφίας και τα συναφή...:winka:

Όσο αφορά τον δίκυκλο, δεν τον ξέρω...
όπως δεν γνωρίζω κι εσένα...πέρα από την αντιπαράθεση η οποία δεν υφίσταται κατεμέ, θεωρώ ότι ενίοτε οι λέξεις σε τούτη την ηλεκτρονική μορφή παρεξηγούνται, εφόσων απουσιάζει το συναίσθημα, η παρουσία, η χροια της φωνής που όλα αυτά, τείνουν να δώσουν μια βάσιμη εικόνα της πραγματικής πρόθεσης όλων...




:wave2:

Δίκυκλος
17/11/2005, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
το ποιος ειναι ειρωνας φανηκε λιγο πιο πανω....

η δικια μου ειρωνεια προεκυψε απο την αλαζονεια του δικυκλου,απο την απαντηση που εδωσε στον afrotwin του τυπου:εμεις εδω μιλαμε σοβαρα και εχουμε ανεπτυγμενο πνευματικο επιπεδο εσεις οι υπολοιποι αξεστοι καταλαβαινεται μονο αμα σας μιλησουμε με βρησιες.
ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να εκφραζει τη γνωμη του και ο afrotwin εχει εναν πολυ ιδιαιτερο τροπο που ο δικυκλος επρεπε να σεβαστει και οχι να αρχισει τις προσβολες.κανω λαθος;

δεν εχω προθεση να εμπλακω σε καποια λεκτικη αντιπαραθεση μαζι σου nimbus εξ αλλου νομιζω πως αν το εκανα δεν θα ειχα καμια τυχη απεναντι σε εναν ανθρωπο του πνευματος...:winka:

δεν ισχυριστηκα ποτε οτι εχω φαει τη ζωη με το κουταλι το αντιθετο μαλλον...και συμφωνα με τα λεγομενα του δικυκλου εγω εχω νοητικο επιπεδο μαθητη του δημοτικου και ο μονος πνευματικα ωριμος ειναι αυτος...αντε και οσοι συμφωνουν μαζι του και χαϊδευουν τ'αυτια του...ολοι οι αλλοι ειναι κρεατα...

Κατ' αρχήν δεν μίλησα ποτέ με βρισιές. Για τον αφρο εσύ ο ίδιος είπες ότι είναι εριστικός αλλά σωστός. Άρα είναι καλό κατά τη γνώμη σου να είμαστε εριστικοί όταν είμαστε σωστοί. Άρα η αντίδρασή-απάντηση μου ήταν σωστή, πόσο μάλλον όταν ο άφρο ήταν και λάθος πέρα απο εριστικός... Η προτροπή για χρήση επιχειρημάτων είναι προσβολή; Απο πότε; Πες μου αυτή η παράθεση ψεμάτων και απόψεων εκ μέρους σου τι είδους πνευματικό επίπεδο προβάλλει;
Όταν λοιπόν έισαι και λάθος και αδιάβαστος και εριστικός και επιπλέον υποστηρίζεις και επικροτείς τις λάθος απόψεις κάποιου ή δεν θέλεις ή δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι. Και κανείς δεν χαίδεψε τα αυτιά μου, για το Θεό, διάβασε επιτέλους τη συζήτηση.
Θα πρέπει λοιπόν πριν κατηγορήσεις κάποιον για κάτι (πχ όλοι οι άλλοι είναι κρέατα;) να έχεις επιχειρήματα και να μη δείχνεις με το δάχτυλο πετώντας ανύπαρκτες και λανθασμένες απόψεις. Το "στη λέω για στην πω" χωρίς επιχειρήματα μόνο σε εκθέτει. Και επιτέλους αν προτίθεσαι να απαντήσεις κάντο για μια φορά σωστά και εμπεριστατωμένα.

lammadin
17/11/2005, 14:36
βλεπω οτι βαλθηκες να μου δωσεις ενα γερο μαθημα...
ετσι nimbus?

θα πω δυο πραγματα και δεν θα ασχοληθω περισοτερο.
οι πονηρες επιθεσεις δεν βοηθουν...ανοιξτε τα ματια σας,ακομα και ο πιο μικρος ή ο πιο ασχετος μπορει να εχει να πει κατι σωστο.μπορει ο τροπος να ειναι λαθος αλλα το νοημα να ειναι σοφο.αυτο που επικροτησα στον afrotwin ηταν το βαθυτερο νοημα αυτων που ειπε και οχι την εριστικοτητα του...

το να καθομαστε μπροστα σε μια οθονη και να αερολογουμε ειναι πολυ ευκολο.αυτο που εχει σημασια ειναι να παρεται τους νεοτερους απο το χερι και να τους δειξετε τα καλα και τα κακα του δρομου προσπαθωντας να μην τα περασετε απο το πρισμα της υπερπροστασιας ενος γονιου.
γιατι τα παιδια δεν αντιτυθονται στους γονεις αλλα στα παραμυθια που τους πασαρουν αυτοι.

το οτι πηρες το διπλομα σου-φιλε δικυκλε-πανω σε εναν "χαρο" χωρις φλας και χωρις να κανεις-μαθεις κατι ιδιαιτερο περα απο δυο οχταρακια. καθως και το οτι περιπου ετσι ειναι τα πραγματα και σημερα οφειλεται σε εναν μεγαλο βαθμο στο οτι αναλωνεστε γραφοντας τα ιδια και τα ιδια(και το ιδιο και οι προϊγουμενοι απο εσας) και δεν κανετε τα λογια πραξεις.ετσι ωστε οι μελοντικοι γονεις να μη βλεπουν το μοτοσικλετισμο σαν απειλη...
σε αυτο εγκειται η ενσταση μου και αυτο το νοημα εβγαλα απο αυτο που ειπε ο afrotwin.σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σας.

Δίκυκλος
17/11/2005, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
βλεπω οτι βαλθηκες να μου δωσεις ενα γερο μαθημα...
ετσι nimbus?

θα πω δυο πραγματα και δεν θα ασχοληθω περισοτερο.
οι πονηρες επιθεσεις δεν βοηθουν...ανοιξτε τα ματια σας,ακομα και ο πιο μικρος ή ο πιο ασχετος μπορει να εχει να πει κατι σωστο.μπορει ο τροπος να ειναι λαθος αλλα το νοημα να ειναι σοφο.αυτο που επικροτησα στον afrotwin ηταν το βαθυτερο νοημα αυτων που ειπε και οχι την εριστικοτητα του...

το να καθομαστε μπροστα σε μια οθονη και να αερολογουμε ειναι πολυ ευκολο.αυτο που εχει σημασια ειναι να παρεται τους νεοτερους απο το χερι και να τους δειξετε τα καλα και τα κακα του δρομου προσπαθωντας να μην τα περασετε απο το πρισμα της υπερπροστασιας ενος γονιου.
γιατι τα παιδια δεν αντιτυθονται στους γονεις αλλα στα παραμυθια που τους πασαρουν αυτοι.

το οτι πηρες το διπλομα σου-φιλε δικυκλε-πανω σε εναν "χαρο" χωρις φλας και χωρις να κανεις-μαθεις κατι ιδιαιτερο περα απο δυο οχταρακια. καθως και το οτι περιπου ετσι ειναι τα πραγματα και σημερα οφειλεται σε εναν μεγαλο βαθμο στο οτι αναλωνεστε γραφοντας τα ιδια και τα ιδια(και το ιδιο και οι προϊγουμενοι απο εσας) και δεν κανετε τα λογια πραξεις.ετσι ωστε οι μελοντικοι γονεις να μη βλεπουν το μοτοσικλετισμο σαν απειλη...
σε αυτο εγκειται η ενσταση μου και αυτο το νοημα εβγαλα απο αυτο που ειπε ο afrotwin.σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σας.

Όντως οι πονηρές επιθέσεις(?) δε βοηθούν-αν φωτογραφίζεις εμένα με αυτό εγώ δεν έκανα τίποτα τέτοιο και πάλι ψευτοκατηγορείς με ψέματα και ανακρίβειες. Αν απλά κάνεις αυτοκριτική τότε μπράβο σου...
Το βαθύτερο νόημα αυτών που είπε ο αφρο είναι...λάθος! Ουδεμία σχέση έιχε και έχει η συζήτηση με αυτά που μαθαίνουμε στις σχολές. Εκτός απο άσχετο ήταν και κακόβουλο. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς είναι τόσο δυσνόητο. Το σχόλιο του αφρο ήταν άσχετο με το θέμα μας. Μην επιμείνεις άλλο αν δεν μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. Ή πες μου τι δεν καταλαβαίνεις απο όλα αυτά τέλος πάντων.
Αερολογείς όταν μιλάς λόγια του αέρα δηλαδή αστήρικτα και χωρίς επιχειρήματα. Άρα ελπίζω να μην εννοείς εμένα γιατί πάλι φάουλ... Οπότε μάλλον αυτοφωτογραφίζεσαι και πάλι. Συγχαρητήρια για τη νέα αυτικριτική.
Καλά τα πήγαμε ως εδώ, τώρα ξαναρχίζει η παράνοια. Ποιοι είναι οι αυτοί που είναι υπεύθυνοι? Εγώ? Πως να κάνω πράξεις τα λόγια αφού δεν έχω ακόμα παιδιά? Ούτε καν πολιτικός είμαι ο καημένος. Εγώ πρέπει να κάνω τους μελλοντικούς γονείς (???) να μη φοβούνται?
Λοιπόν, όσο και να προσπαθείς να βγάλεις κάτι απο κάτι που είναι λάθος απ την αρχή δε γίνεται. Ακόμα και ο απίθανος συνειρμός που υποτίθεται ότι έκανες απο τα λόγια πλησίαζε έστω και αμυδρά την πραγματικότητα εμείς πως ήθελες να το καταλάβουμε; Απ' τα μπαρμπαδάκια που έβαλες κάτω απ' το αρχικό σου ειρωνικό ποστ;

Τέλος παρατηρώ ότι δεν αντέκρουσες κάποια απο τα θέματα που έθεσα προηγουμένως οπότε υποθέτω ότι κατάλαβες κάποια απο τα λάθη σου. Τώρα μένει μόνο να καταλάβεις και τα υπόλοιπα.

nimbus
17/11/2005, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lammadin
βλεπω οτι βαλθηκες να μου δωσεις ενα γερο μαθημα...
ετσι nimbus?




αν νοιώθεις έτσι, λυπάμαι...δεν έχω κανέναν λόγο να σου δώσω κανένα απολύτως μάθημα...κουβέντα κάνουμε...εσύ μαθαίνεις από εμένα κι εγώ από εσένα...αν νοιώθεις ότι σου επιτίθομαι, να ξέρεις πώς δεν είχα τέτοια πρόθεση...




:wave2: