PDA

View Full Version : Προβολάκια πορείας



mantzout
13/06/2016, 14:42
Καλησπέρα,πρόσφατα απόκτησα ένα tiger και θα ήθελα τα φώτα σας. θέλω να βρω προβολάκια για να του βάλω πάνω άλλα προτιμώ να βρω φώτα πορείας και όχι ομίχλης να φωτίζουν μόνο μπροστά από την μηχανή. Έχει μήπως κάποιος να μου προτείνει κάτι;

Pan (dvs)
13/06/2016, 14:48
Θελεις να βαλεις προσθετα προβολακια,σαν καποιο απο τα παρακατω?

360981

360982

mantzout
13/06/2016, 14:52
Ναι άλλα να φέγγουν μακρυά. Σαν την μεγάλη σκάλα της μηχανής. για επαρχιακούς δρόμους και τέτοια κυρίως.

Pan (dvs)
13/06/2016, 15:59
Ειχα και τα δυο.Το καθενα εχει τα δικα του προτερηματα.

Tα επανω φεγγουνε ποιο γεματα στο πλαι και εχουνε μικροτερη ενταση.Εχουνε καλυτερη ποιοτητα κατασκευης,μονο μια σκαλα,αλλα λιγα σημεια που μπορει να μπει υγρασια.Παραδοξο μεν αλλα,ενω εχουνε μικροτερη ενταση ειναι το ιδιο ορατα απο αποσταση με τα αλλα.

Το κατω εχει μεγαλυτερη ενταση,ποιο ασπρο φως,αλλα δεν γινεται ενα με τα φωτα της μηχανης.Ξεχωριζουνε δηλαδη.Εχουνε 2+1 σκαλα,ποιο φιγουρατζιδικα,αλλα και πολλα σημεια που πρεπει να μονωθουνε για να μην βαζει νερο.

Τωρα εχω φορεμενα τα επανω τα οποια ενω δεν εχουνε τοσο μεγαλη ενταση,με βοηθανε περισσοτερο στις κλειστες διαδρομες σε δαση η επαρχιακους δρομους.Για τη χρηση που τα θελω,μου κανουνε καλυτερη δουλεια απο τα αλλα.

ΥΓ Χρειαζονται και τα δυο διακοπτη,ρελε και ασφαλεια.

mantzout
13/06/2016, 16:13
Θυμάσαι μήπως μοντέλο -μάρκα;

freco
13/06/2016, 16:28
Στείλε ένα μήνυμα στον συμφορουμίτη gefr και τα βρίσκεις εύκολα, αβίαστα, εχέμυθα στο χώρο σου :-)

mantzout
13/06/2016, 16:38
Είναι τόσο εύκολο; Μπράβο!!!

Pan (dvs)
13/06/2016, 16:42
Θυμάσαι μήπως μοντέλο -μάρκα;

Για τα πρωτα οπως σου λεει και ο freco, σου στελνω με μυνημα το τηλεφωνο του.Για τα αλλα κανε μια αναζητηση στο google και αν δεν βρεις τιποτε,πες μου να το ψαξω.

panos_zip
13/06/2016, 16:43
Από τα προβολάκια που έβαλε πιο πάνω ο συνονοματος, να ξερεις οτι τα δευτρα ειναι σποτ (συγκεντρωτικη δεσμη) και εχουν 3 modes.
Hi, Low, strobo και δουλευουν με το on-off, δεν εχουν διακοπτη για επιλογή.

Υπάρχουν διαφορα reviews στο youtube, για να δεις και να αποφασίσεις.
Μιλα και με τον gefr.

mantzout
13/06/2016, 16:51
Επειδή είμαι καινούργιος, ο gefr έχει πρόσβαση σε εξαρτήματα , είναι γνωστής,πως έχει η κατάσταση;

Pan (dvs)
13/06/2016, 20:08
Επειδή είμαι καινούργιος, ο gefr έχει πρόσβαση σε εξαρτήματα , είναι γνωστής,πως έχει η κατάσταση;

Ειναι γνωστης αλλα πουλαει τα πρωτα.Πλεον ειναι επαγγελματιας.Αν θες αυτα με τις τρεις σκαλες θα ψαχτεις αλλου.Κατασταλαξε πρωτα στο ποια θελεις και θα βρεθει λυση.

nmantas84
20/07/2016, 11:42
Kαλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αυτά τα προβολάκια τα δεύτερα σε τι τιμή είναι,από που μπορω να τα προμηθευτώ κι αν είναι αδιάβροχα.
κι επίσης πόσο κοστίζει η εγκατάσταση με αδιάβροχο μπουτον,ασφάλεια και καλλώδια.

Ευχαριστώ πολύ.

freco
20/07/2016, 16:53
Δες εδώ http://www.skroutz.gr/c/1252/fota-moto.html?keyphrase=led+cree
Εννοείται ότι μπορείς να τα βρεις και Ebay, Amazon κλπ.

AXL954
20/07/2016, 21:08
καλησπέρα

Εγώ έχω τα δεύτερα. Τα έχω βάλει πριν 2 χρόνια. Τα αγόρασα από ebay περίπου 30 ευρώ. Αγόρασα ένα ρελέ από την φραντζή, μια ασφαλειοθήκη, τον διακόπτη επίσης από το ebay, εφτιαξα την καλωδίωση με ένα διάγραμμα που κατέβασα από το ιντερνετ και το τοποθέτησα μόνος. Συνολικά έδωσα περίπου 60 ευρώ....και ενα ΣΚ.

Το μειονέκτημά τους είναι η όχι και τόσο καλη ποιότητα βαφής του σώματος του προτζέκτορα (όχι του μεταλλικού καλύμματος). Αλλά ευτυχώς δεν είναι κάτι που φαίνεται. Θέμα με νερα δεν είχα αν και εχει φαει πολύ νερό. Εχει αρκετά δυνατή και "ψυχρη" δέσμη και πρέπει να κάνεις αρκετές δοκιμές για να δέσει όμορφα με τη δέσμη των φώτων της μοτοσυκλέτας. Ομως, σε επαρχιακό δίκτυο με σκοτάδι όταν αναβω, κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Εχουν τρεις σκάλες, Hi, Lo, strobo. Για να αλλάξει πρέπει να τα σβησεις και να τα αναψεις στα επόμενα 2-3 δευτερα. Τωρα το strobo δεν ξερω γιατί το έχουν βάλει, αλλά μια φορά που βιαζόμουν, το έβαλα επίτηδες...και άνοιγαν χωρο. Μεγάλη βλακεία μου ίσως. Δεν το έχω ξανακάνει από τότε.