PDA

View Full Version : SPECTRO GOLDEN SEMISYN 10-40 εντυπωσεις??



o teos
14/06/2016, 00:14
Οτι λεει απο πανω..τα εχει δοκιμασει κανεις?να μπω στον κοπο για το RR μιας και τα παιρνω πολυ κατω απο τα 13.50 που εχουν κανονικα??αξιολογη μαρκα?:rolleyes:

George_Sp
14/06/2016, 00:46
Στο Versys δοκίμασα BelRay Castrol Spectro στις οικονομικές σειρές τους.
Τα Spectro τα βρήκα καλύτερα από όλα και στη τελευταία αλλαγή έδωσα κάτι παραπάνω για την ακριβή σειρά Platinum της Spectro. Υπάρχει και η ενδιάμεση Golden.

Τα Spectro Platinum είναι για μένα μονόδρομος πια και ότι πληρώνεις παίρνεις και στα λάδια.

LogOutGoRide
14/06/2016, 01:21
Ακούω γενικά πολύ καλά λόγια.
Φίλος με 600K9, μου έλεγε να τα βάλω με κλειστά μάτια.
Είναι η ώρα για αλλαγή και για μένα και ψάχνομαι. Ενώ θέλω να δοκιμάσω Castrol power one, νομίζω, δεν έχω αποφασίσει ακόμη.
Για βάλε κανένα λινκ

o teos
14/06/2016, 08:18
Τα Golden λογο δουλειάς τα παίρνω απο 13.50 στα 8.50 το λιτρο ημισυνθετικα..:smokin: τα Platinum ειναι full και δε βλεπω το λογο να τα αλλάξω απο ημι σε full..εκτος αν ειδες τοσο μεγαλες διαφορες βεβαια george οπότε να το σκεφτω!

To σχετικο link:http://www.spectro-oils.com/golden-semi-synthetic/ :beer:

spyrakos35
14/06/2016, 08:18
Castrol power 1?

Μπααααααα

Power Wings
14/06/2016, 09:06
Τα γνήσια Honda 10w30 τα έχεις δοκιμάσει; Εγώ στο δικό μου έχω δοκιμάσει Agip, Castrol, Torco, Spectro, Motul και Silkolene (αρκετά ακριβά) κι έπειτα από παρότρυνση μηχανικού της Honda μου λέει αυτά που έχει πλέον η honda για γνήσια τα 10w30 τα έχεις δοκιμάσει; Από τότε μόνο αυτά βάζω. Σασμάν βούτυρο, ταχύτητες ηλεκτρικές και αρκετά οικονομικά (το 4λιτρο 40 ευρώ).

o teos
14/06/2016, 09:27
Τα γνήσια Honda 10w30 τα έχεις δοκιμάσει; Εγώ στο δικό μου έχω δοκιμάσει Agip, Castrol, Torco, Spectro, Motul και Silkolene (αρκετά ακριβά) κι έπειτα από παρότρυνση μηχανικού της Honda μου λέει αυτά που έχει πλέον η honda για γνήσια τα 10w30 τα έχεις δοκιμάσει; Από τότε μόνο αυτά βάζω. Σασμάν βούτυρο, ταχύτητες ηλεκτρικές και αρκετά οικονομικά (το 4λιτρο 40 ευρώ).

Οχι ποτε η αληθεια ειναι αν και δεδομένου οτι ολες οι εταιριες απο καπου αγοράζουν και βαζουν την ταμπελα τους επανω δε νομιζω οτι θα εβαζα..τοση διαφορα ε?

kordix
14/06/2016, 09:28
TΑ σπεκτρο είναι κορυφαία λάδια, τα χρησιμοποιώ καιρό σε χωμάτινα μηχανάκια με πολύ καλά αποτελέσματα.

Στο αφρικα ήταν ένα απο τα καλύτερα που χα δοκιμάσει, και μέχρι που το δωσα με 150.000 αυτά έβαζα.

Στο CCM βάζω το golden 15-50 και το κιβώτιο δουλευει ζάχαρη.

Έχουν ακριβυνει στα 14 Ε αλλά αν τα βρίσκεις φτηνά μην το σκέφτεσαι καν.

spyrakos35
14/06/2016, 09:30
Στο μπεμπε τα βαζεις;

Αν οχι γιατι;

kordix
14/06/2016, 09:36
Το πάω για σέρβις σε γνωστό ειδικό συνεργείο προπελεν που χει τα λικουι μολι που ταιριάζουν μια χαρά στο μοτέρ του 1150 και τα έχει και σε καλή τιμή.

Αν τα άλλαζα μόνος θα του βάζα σπεκτρο.

Power Wings
14/06/2016, 09:57
Οχι ποτε η αληθεια ειναι αν και δεδομένου οτι ολες οι εταιριες απο καπου αγοράζουν και βαζουν την ταμπελα τους επανω δε νομιζω οτι θα εβαζα..τοση διαφορα ε?

Προφανώς και όλες οι εταιρείες από κάπου παραγγέλνουν τα δικά τους λάδια αλλά θα σε πρότεινα να τα δοκιμάσεις. Κι εγώ στην αρχή ήμουν επιφυλακτικός και ειδικά με το ιξώδες 10w30 για τον αν θα έχω πρόβλημα με το να μου τα καίει και ο μηχανικός μου είπε δεν είναι τόσο λεπτά όσο φαντάζεσαι, συν πολύ καλύτερη λίπανση και ευστροφία. Τελικά τα δοκίμασα και δεν τα αλλάζω για την ώρα (και δε "σπάνε" καθόλου γρήγορα). εγώ τα αλλάζω κάθε 5000χλμ περίπου. Η μηχανή μου έχει 46000χλμ και δεν καίει σταγόνα λάδι και φυσικά πάντα αλλαγή με γνήσιο φίλτρο λαδιού.

o teos
14/06/2016, 10:02
TΑ σπεκτρο είναι κορυφαία λάδια, τα χρησιμοποιώ καιρό σε χωμάτινα μηχανάκια με πολύ καλά αποτελέσματα.

Στο αφρικα ήταν ένα απο τα καλύτερα που χα δοκιμάσει, και μέχρι που το δωσα με 150.000 αυτά έβαζα.

Στο CCM βάζω το golden 15-50 και το κιβώτιο δουλευει ζάχαρη.

Έχουν ακριβυνει στα 14 Ε αλλά αν τα βρίσκεις φτηνά μην το σκέφτεσαι καν.

:beer: εισ ωραιος! θα τα βαλω.. οπως λεει μια δοκιμη θα σας πείσει..:D

Ρε π@υστη συζητηση για λαδια χωρις rein και συμετοχη oldman δεν εχει πλακα!!:bawl:

spyrakos35
14/06/2016, 10:16
Γιατι, βγαζεις ακρη;

o teos
14/06/2016, 11:04
Σχεδον ποτε αλλα εχει ενδιαφέρον η τροπή που περνει η κουβέντα παντα..:bawl:

o_gavros
14/06/2016, 11:04
Καπτανσπύρο γιατί όχι καστρολ;
Και έτσι κατηγορηματικά κιόλας;

Τεος,τα σπεκτρο είναι πολύ καλή επώνυμη μάρκα.
Τώρα αφού τα βρίσκεις φτηνά χτύπα τα.
Αλλά νομίζω ότι τείνουμε στα όρια του ψιρισματος με τα λάδια.
Επώνυμα λαδακια,σχετικά τακτικές αλλαγές και βρουμ.

spyrakos35
14/06/2016, 11:28
Εγω οταν τα δοκιμασα τα βρηκα το ιδιο μαπα με τα μοτουλ (στο vstrom 1000).

Στο γενικο ομως, ναι, συμφωνω μαζι σου, συχνη αλλαγη και επωνυμα

7Tolis
14/06/2016, 11:49
Με τους εστέρες τι παίζει και γιατί βοηθούν;

SoR
14/06/2016, 12:17
στα λάδια ο καθένας έχει άποψη και ο καθένας θα προτείνει ότι του αρέσει.

στο fazer και στο παπί εχω βάλει λογιών λογιών μάρκες. Castrol-repsol-belray.
τα Repsol μου άρεσαν αλλά δεν τα ξαναβρήκα, τα belray δεν μάρεσαν , στα Castrol κατέληξα αρκετές φορές.

μόλις δοκίμασα τα Spectro , οτι και να ήταν αυτά , ήταν άλλο πράμα. Ακριβά μεν.

για το παπί μάλιστα που τσιμπαει λίγο λαδάκι , με τα Spectro δεν μου έχει κάψει καθόλου (2 αλλαγές έχω κάνει μέχρι τώρα ~3.500 χλμ )

τωρα τον τύπο που θα επιλέξεις...βρες το ανάλογα με τις προδιαγραφές της μοτο σου

OldMan
14/06/2016, 14:40
Ρε αιντε στα aftermarket, που έχετε και "εντυπωσεις" απο τα λαδια...:smokin:

o teos
14/06/2016, 14:46
Ρε αιντε στα aftermarket, που έχετε και "εντυπωσεις" απο τα λαδια...:smokin:

Ωπ εδω ειμαστεεε..Τα λαδια να δεις εντυπωσεις που εχουν απο μας..:cool:

Bowleno
14/06/2016, 14:57
Ρε αιντε στα aftermarket, που έχετε και "εντυπωσεις" απο τα λαδια...:smokin:


Ωπ εδω ειμαστεεε..Τα λαδια να δεις εντυπωσεις που εχουν απο μας..:cool:

Η τσέπη αρκετών, -πλέον- να δείτε τι εντυπώσεις έχει από τα λάδια...... :(

SoR
14/06/2016, 15:18
Η τσέπη αρκετών, -πλέον- να δείτε τι εντυπώσεις έχει από τα λάδια...... :(

μπορείς να βάλεις και λάδι απο τα πρακτικερ , 3-4ε το λίτρο. θα βάλεις;;;;

panavour
14/06/2016, 15:47
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/brand/delek/delek-fully-synthetic-5w40-1899.html

εγω αυτο βαζω στον kawasakoula er-5 και δεν εχω παραπονο.Απο το ισραηλ και προμηθευτη του israel army.

LogOutGoRide
14/06/2016, 17:20
Όχι Castrol power 1 ε;
Κάποιος γνωστός έσκιζε τα ρούχα του για αυτά. Ειδικά λέει σε Honda είναι μούρλια.
Τα χειρότερα που δοκίμασα και πέταξα πριν τις 3500 ήταν τα Ipone.
Τα καλύτερα μέχρι στιγμής που έχω δοκιμάσει ήταν Repsol, αλλά σταμάτησε να τα φέρνει το συνεργείο.
Μεγάλος μπελάς.

George_Sp
14/06/2016, 17:31
τα Castrol Power 1 δούλεψαν αστέρι για 1000χιλόμετα. Μετά έσπασαν απότομα και τα άλλαξα. Η κατάσταση που τα έβγαλα (στα 1000χλμ) ήταν σαν να έβγαζα BelRay και Spectro με 6000χλμ πάνω τους.
Μιλάω πάντα για 15-50. δεν αλλάζω ποτέ νούμερα στο λάδι.

vaska
14/06/2016, 17:31
:beer: εισ ωραιος! θα τα βαλω.. οπως λεει μια δοκιμη θα σας πείσει..:D

Ρε π@υστη συζητηση για λαδια χωρις rein και συμετοχη oldman δεν εχει πλακα!!:bawl:

Μεγάλη αλήθεια αυτό που λες

LogOutGoRide
14/06/2016, 17:36
Μπορώ να έχω 4 λίτρα spectro 10w40 ημισυνθετικά στην τιμή που αναφέρθηκε παραπάνω; :cool:

AUFGEBRACHT
14/06/2016, 18:42
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/brand/delek/delek-fully-synthetic-5w40-1899.html

Απο το ισραηλ και προμηθευτη του israel army.


...και joint venture με Starbucks, τα οποία τελικά έπεσαν έξω στο Ισραήλ.

zopas
14/06/2016, 19:33
Όχι Castrol power 1 ε;
Κάποιος γνωστός έσκιζε τα ρούχα του για αυτά. Ειδικά λέει σε Honda είναι μούρλια.
Τα χειρότερα που δοκίμασα και πέταξα πριν τις 3500 ήταν τα Ipone.
Τα καλύτερα μέχρι στιγμής που έχω δοκιμάσει ήταν Repsol, αλλά σταμάτησε να τα φέρνει το συνεργείο.
Μεγάλος μπελάς.

Τα power1, ημισυνθετικα 10-40, τα βαζω εδώ και 3 χρονια συνεχεια στην χοντρουλα μου και γενικα είμαι ευχαριστημένος...Τα βρισκω καλυτερα στην αισθηση από όλα οσα εχω βαλει( μοτουλ, τορκο, μπελ ρει) και η καινοτομια trizone που λεει η εταιρια ότι προσφερει καλυτερες επιδοσεις νομιζω ότι ισχυει...αυτά θα βαλω και τωρα...

Όμως η γενικη αισθηση μου σε ολες τις μαρκες που εχω αλλαξει είναι ότι όλα τα λαδια μετα τα 2.500 χλμ χρησης αρχιζουν και χανουν την αρχικη λιπαντικη τους ικανοτητα...το αισθάνομαι στην λειτουργια του κινητηρα που οσο περνανε τα χιλιόμετρα γινεται ο ηχος και πιο μεταλικος...

Γνωμη μου αλλαγη λαδιων κάθε 4-5 χιλιαδες χιλιόμετρα( καθαρίζεται και ο κινητήρας ετσι) και φυσικα αγορες από λαμπριανιδη που οντως είναι ο πιο φθηνος...

AUFGEBRACHT
14/06/2016, 19:59
Εγω οταν τα δοκιμασα τα βρηκα το ιδιο μαπα με τα μοτουλ (στο vstrom 1000).

Στο γενικο ομως, ναι, συμφωνω μαζι σου, συχνη αλλαγη και επωνυμα

Τα motul (σε 15-50 ημισυνθετικό μιλάω) δεν συγκρίνονται σε μαποσύνη με τα Castrol... Μια φορά τα έβαλα και δεν τα ξαναβάζω, άλλαζα ταχύτητα στην Κόρινθο και ξύπναγα τα μωρά στην Αλεξανδρούπολη.

panavour
14/06/2016, 20:02
...και joint venture με Starbucks, τα οποία τελικά έπεσαν έξω στο Ισραήλ.

μηπως εβαζαν στο φαγητο μηχανολαδο???????????????:lol::lol:

AUFGEBRACHT
14/06/2016, 20:04
μηπως εβαζαν στο φαγητο μηχανολαδο???????????????:lol::lol:

Μάλλον λάδι από τα Merkava...

panavour
14/06/2016, 20:28
Μάλλον λάδι από τα Merkava...
Καποτε ειχα ενα φιλο βενζινα που ειχε μια γιαβα 350 και της εβαζε λαδι στο τεποζιτο σε μιξη με την βενζινη 3%,απο τα λαδια αυτοκινητων που ειχε για ανακυκλωση.Εκανε το πρωτο ρεκτιφιε στα 130000 χλμ.Απιστευτο αλλα αληθινο:eek:

LogOutGoRide
14/06/2016, 21:52
Το ανώτερο που κράτησα λάδια, ήταν 4000 χλμ. Ήθελα να δοκιμάσω τα Castrol, για να καταλήξω κάπου, γιατί είναι σπαστικό κάθε φορά να ψάχνεις και να μην αποφασίζεις.
Κάτι ανάλογο έκανα στα λάστιχα, μέχρι να καταλήξω. Τουλάχιστον, από εκεί, ήσυχασε το κεφάλι μου.
Τώρα έχω Motorex και μπορώ να πω, πως είμαι ευχαριστημένος. Εκεί θα γυρίσω, αν κάτι πάει στραβά στην επόμενη αλλαγή.
Έχω έτοιμο μαμά φίλτρο και ροδέλα και πρέπει να καταλήξω μέχρι τον επόμενο μήνα.

Bowleno
15/06/2016, 08:53
μπορείς να βάλεις και λάδι απο τα πρακτικερ , 3-4ε το λίτρο. θα βάλεις;;;;

Ρητορική ήταν.....

DAYMAN
15/06/2016, 13:26
τελικα για τι ιξωδες μιλαμε 15W 40 15W50 semi η συνθετικο;Ποιο το Golden 4 η το silver;

vaska
15/06/2016, 18:11
Με τους εστέρες τι παίζει και γιατί βοηθούν;

Οι εστέρες χωρίζονται σε 4 υποκατηγορίες:
α) τους εστέρες που εστερώνουν,
β) τους αστέρες που αστερώνουν
γ) τους αστάρες που ασταρώνουν και
δ) τους παστέρες που παστερώνουν

μερικές φορές ρπμ είσαστε σαν τα παιδάκια του νηπιαγωγείου, πρέπει να σας πάρει κάποιος χεράκι χεράκι να σας εξηγήσει τα αυτονόητα

:bawl::bawl:

που είσαι παλιάνθρωπα να με δεις να με καμαρώσεις πως αναλύω κι εξηγώ. Φτού μου να μη με βασκάνω
:p

Desperado
15/06/2016, 18:17
Τα Golden λογο δουλειάς τα παίρνω απο 13.50 στα 8.50 το λιτρο ημισυνθετικα..:smokin: τα Platinum ειναι full και δε βλεπω το λογο να τα αλλάξω απο ημι σε full..εκτος αν ειδες τοσο μεγαλες διαφορες βεβαια george οπότε να το σκεφτω!

To σχετικο link:http://www.spectro-oils.com/golden-semi-synthetic/ :beer:


Μπορώ να έχω 4 λίτρα spectro 10w40 ημισυνθετικά στην τιμή που αναφέρθηκε παραπάνω; :cool:

Πάμε για ομαδική?? :D

7Tolis
16/06/2016, 02:15
Πάμε για ομαδική?? :D

Ποιος θα κάνει μάνα;

o teos
16/06/2016, 08:11
Οι εστέρες χωρίζονται σε 4 υποκατηγορίες:
α) τους εστέρες που εστερώνουν,
β) τους αστέρες που αστερώνουν
γ) τους αστάρες που ασταρώνουν και
δ) τους παστέρες που παστερώνουν

μερικές φορές ρπμ είσαστε σαν τα παιδάκια του νηπιαγωγείου, πρέπει να σας πάρει κάποιος χεράκι χεράκι να σας εξηγήσει τα αυτονόητα

:bawl::bawl:

που είσαι παλιάνθρωπα να με δεις να με καμαρώσεις πως αναλύω κι εξηγώ. Φτού μου να μη με βασκάνω
:p

Eνα νεο αστερι λαδιων γενιεται...:evil::lol:

o teos
16/06/2016, 08:14
Πάμε για ομαδική?? :D

Παλουκαρια πολυ ευχαριστως να σας εξυπηρετήσω οπως ειπα και σε συμφορουμιτη αλλα δε μπορω να αναλάβω το χρεος να τα παω σε μεταφορικές κλπ κλπ και με COURIER καταλήξαμε οτι δε συμφέρει..μην παρεξηγηθώ δε τα κανω πώληση κλπ απλα λογο εταιριας τα παιρνω σε πολυ καλη τιμη!:beer:

Desperado
16/06/2016, 08:17
Παλουκαρια πολυ ευχαριστως να σας εξυπηρετήσω οπως ειπα και σε συμφορουμιτη αλλα δε μπορω να αναλάβω το χρεος να τα παω σε μεταφορικές κλπ κλπ και με COURIER καταλήξαμε οτι δε συμφέρει..μην παρεξηγηθώ δε τα κανω πώληση κλπ απλα λογο εταιριας τα παιρνω σε πολυ καλη τιμη!:beer:

Σε ποια περιοχή μένεις? Μήπως βολεύει, όποιον ενδιαφέρεται, να παραλάβει από εσένα.

o teos
16/06/2016, 08:19
Πειραιας-κερατσινι χαμένος κάπου στο ενδιάμεσο:bawl:

Desperado
16/06/2016, 08:42
Πειραιας-κερατσινι χαμένος κάπου στο ενδιάμεσο:bawl:

Γεια σου γείτονα!! Έχεις πμ

7Tolis
16/06/2016, 09:03
Πειραιας-κερατσινι χαμένος κάπου στο ενδιάμεσο:bawl:

Δεν είσαι γείτονας αλλά ενα pm έφυγε :lol:

LogOutGoRide
16/06/2016, 10:21
Όλα για την Αθήνα ρπστμ χαχαχαχαχα

7Tolis
22/06/2016, 21:29
Παραλάβαμε,για να δούμε.Θανξ Τεό!
:beer:

o teos
23/06/2016, 08:21
Γιου αρ γουελκομ!!αναμενουμε εντυπωσεις:beer:

Desperado
23/06/2016, 08:32
Παρέλαβα κι εγώ, εντυπώσεις όμως θα αργήσω να γράψω διότι τα λάδια του cb είναι φρέσκα ακόμα.... Τεο thanks!!!

o teos
23/06/2016, 08:45
:beer:

o teos
29/09/2016, 13:08
UPDATE Εντυπωσεις spectro semi golden 10-40

Εγινε αλαγη μετα απο 3.000 χλμ συμβιωσης μεσα σε πολη με κινηση επαρχιακο στροφιλικι και με καποια σχετικα καλα ανοιγματα εθνικη:D
Αξιολογα λαδια αρκετα μεχρι τελους η ιδια συμπεριφορα με κατι ψιλο ηχους προς το τελος που μολις εγινε η αλαγη εξαφανιστηκαν..
Σασμαν απροβληματιστο σε ολη τη διαρκεια
Η αλαγη εγινε απλα και μονο επειδη ηταν η δοκιμη τους και πριν ειχε μοτουλ μεσα οποτε μπορεις να πεις οτι εκανα και ενα σαν ''ξεπλυμα'' απ τα προηγουμενα τωρα παμε για 5000 χλμ που αλαζω παντα και με νορμαλ χρηση πλεον καμια βραδινή καθημερινές και σκ! :beer:

Βαθμολογια:8/10

Ισως αργοτερα δοκιμασω και τα platinum:hmm:

spyrakos35
29/09/2016, 14:17
Σε 3000 χλμ και αρχισε να κανει θορυβους;

Χμ....

o teos
29/09/2016, 14:26
Σε 3000 χλμ και αρχισε να κανει θορυβους;

Χμ....

Να πω οτι τα κανιβαλισα αρκετα...θερμοκρασίες εντος πολης και κατι ψιλο κοκκινα σε εθνικες και ολα αυτα καλοκαιρι...θεωρω οτι καλα τα πηγαν σαν ημισυνθετικο 10-40 σε SS
με τη χρηση που τους εκανα..3000 χλμ σε 3 μηνες...:D

kostaszs
15/10/2016, 16:17
καλησπερα ας πω και εγω μια γνωμη στο varadero με τα semi golden 10-40 spectro βρηκα την υγεια μου ουτε γκλανκ γκλουνκ ουτε τιποτα και πιο καλη και ομαλη λειτουργεια στο μοτερ πριν εβαζα castrol power 1 δεν ηταν κακο λαδι αλλα μετα τα 3.000 χλμ ηθελε αλλαγη αισθανοσουν οτι δεν δουλευε σωστα τα spectro EINAI πιο ακριβα αλλα λογο οτι δεν χανουν γρηγορα τισ λιπαντικεσ τους ικανοτητες εγω τα αλλαζω καθε 7000 χλμ οποτε με την τιμη μου ερχεται οκ

George_Sp
15/10/2016, 16:29
καλησπερα ας πω και εγω μια γνωμη στο varadero με τα semi golden 10-40 spectro βρηκα την υγεια μου ουτε γκλανκ γκλουνκ ουτε τιποτα και πιο καλη και ομαλη λειτουργεια στο μοτερ πριν εβαζα castrol power 1 δεν ηταν κακο λαδι αλλα μετα τα 3.000 χλμ ηθελε αλλαγη αισθανοσουν οτι δεν δουλευε σωστα τα spectro EINAI πιο ακριβα αλλα λογο οτι δεν χανουν γρηγορα τισ λιπαντικεσ τους ικανοτητες εγω τα αλλαζω καθε 7000 χλμ οποτε με την τιμη μου ερχεται οκ

μετά από επίσης 3.000 χλμ με τα Spectro Platinum full synth 15w50, ο κινητήρας, οι αλλαγές, και η αίσθηση είναι σαν την 1η ημέρα. Το λάδι στο τζαμάκι δείχνει άψογο και πλέον βρήκα το λάδι που δε θα αλλάξω ξανά.
Το σπάσιμο του castrol μετά τα πρώτα 2000 ήταν τόσο απότομο που στα 3.000 το πέταξα και βγήκε νερό.(το χω γράψει μερικά ποστ πιο πριν)

δε θέλω να κάνω hijack το θέμα και να μπερδέψω το full synth 15-50 με το semisynth 10-40 απλά μια κοινή διατύπωση για τα λάδια της Spectro.

spyrakos35
15/10/2016, 16:34
Να πω οτι τα κανιβαλισα αρκετα...θερμοκρασίες εντος πολης και κατι ψιλο κοκκινα σε εθνικες και ολα αυτα καλοκαιρι...θεωρω οτι καλα τα πηγαν σαν ημισυνθετικο 10-40 σε SS
με τη χρηση που τους εκανα..3000 χλμ σε 3 μηνες...:D

Καναμε 2700χλμ σε 4 μερες (χωρις κανιβαλισμους)
Τα ιδια λαδια εχω και προς το παρον δοθλευοθν μια χαρα

o teos
15/10/2016, 16:36
μετά από επίσης 3.000 χλμ με τα Spectro Platinum full synth 15w50, ο κινητήρας, οι αλλαγές, και η αίσθηση είναι σαν την 1η ημέρα. Το λάδι στο τζαμάκι δείχνει άψογο και πλέον βρήκα το λάδι που δε θα αλλάξω ξανά.
Το σπάσιμο του castrol μετά τα πρώτα 2000 ήταν τόσο απότομο που στα 3.000 το πέταξα και βγήκε νερό.(το χω γράψει μερικά ποστ πιο πριν)

δε θέλω να κάνω hijack το θέμα και να μπερδέψω το full synth 15-50 με το semisynth 10-40 απλά μια κοινή διατύπωση για τα λάδια της Spectro.

Χμμμ έχω αρχίσει και ψήνομαι να δοκιμάσω τα platinum να σου πω την αλήθεια άσχημα...:D είχες δει διαφορά μεγάλη σε σχέση με τα golden?

George_Sp
15/10/2016, 16:50
Χμμμ έχω αρχίσει και ψήνομαι να δοκιμάσω τα platinum να σου πω την αλήθεια άσχημα...:D είχες δει διαφορά μεγάλη σε σχέση με τα golden?

πριν πιάσω τα Platinum είχα αρχικά βάλει τα Silver και μετά τα Golden (όλα είναι 15w50 full synth σειρά). Δε μπορώ να σου πω το ποσοστό διαφοράς, είδα όμως οτι γενικά τα Spectro δούλεψαν καλύτερα από όλα τα άλλα που δοκίμασα (Castrol, Belray).

Στα 3 λίτρα αγοράς τα 11x3ευρώ για το Silver, τα 13x3 για τα Golden και με τα 15x3 των Platinum δεν μου φάνηκαν χαωτικές διαφορές για να μην βάλω το καλύτερο δυνατό λάδι.
Σε αυτά που κατάλαβα και ένιωσα στη χρήση, αλλά και στους υπολογισμούς με χαρτί και μολύβι είναι, γρηγορότερο στροφάρισμα στον κινητήρα, χαμηλότερη μέση κατανάλωση, πιο γλυκό κιβώτιο ακόμα και στο κούμπωμα 1ης που γενικά όλα τα Kawa κοπανάνε. Η διαφορά του Silver με το Golden είναι αισθητή. Από Golden σε Plat επίσης αισθητή αλλά ίσως σε μικρότερο ποσοστό.

Συνολικά πάντως η αντοχή τους στα χιλιόμετρα, η επίδραση στη μηχανή και η κατάστασή τους όταν αλλάζονται δείχνουν οτι βρήκα τη μάρκα και τον τύπο λαδιού που δίνει κάτι πολύ δυνατό σαν αποτέλεσμα.

thunder ace
15/10/2016, 17:19
πριν πιάσω τα Platinum είχα αρχικά βάλει τα Silver και μετά τα Golden (όλα είναι 15w50 full synth σειρά). Δε μπορώ να σου πω το ποσοστό διαφοράς, είδα όμως οτι γενικά τα Spectro δούλεψαν καλύτερα από όλα τα άλλα που δοκίμασα (Castrol, Belray).

Στα 3 λίτρα αγοράς τα 11x3ευρώ για το Silver, τα 13x3 για τα Golden και με τα 15x3 των Platinum δεν μου φάνηκαν χαωτικές διαφορές για να μην βάλω το καλύτερο δυνατό λάδι.
Σε αυτά που κατάλαβα και ένιωσα στη χρήση, αλλά και στους υπολογισμούς με χαρτί και μολύβι είναι, γρηγορότερο στροφάρισμα στον κινητήρα, χαμηλότερη μέση κατανάλωση, πιο γλυκό κιβώτιο ακόμα και στο κούμπωμα 1ης που γενικά όλα τα Kawa κοπανάνε. Η διαφορά του Silver με το Golden είναι αισθητή. Από Golden σε Plat επίσης αισθητή αλλά ίσως σε μικρότερο ποσοστό.

Συνολικά πάντως η αντοχή τους στα χιλιόμετρα, η επίδραση στη μηχανή και η κατάστασή τους όταν αλλάζονται δείχνουν οτι βρήκα τη μάρκα και τον τύπο λαδιού που δίνει κάτι πολύ δυνατό σαν αποτέλεσμα.
ουτε ντιβισιον στο ΛΟΛ να ηταν αυτα τα λαδια!!!:D, αντε και diamond

George_Sp
15/10/2016, 17:25
ουτε ντιβισιον στο ΛΟΛ να ηταν αυτα τα λαδια!!!:D, αντε και diamond

χαχαχαχα τι είπεεεεεεε :rotflmao:

Η εμπειρία σε Castrol, Belray, Spectro είναι τα τελευταία 25.000χλμ με το Versys σε περίπου 3έτη.

o teos
15/10/2016, 18:27
ουτε ντιβισιον στο ΛΟΛ να ηταν αυτα τα λαδια!!!:D, αντε και diamond

:bawl:

o teos
15/10/2016, 18:29
Εγώ ας πούμε βάζω τα golden εδώ και 2 χρόνια πρώτα γίνανε τεστ στο σκουτερ και πλέον στο cbr..αρκετά ευχαριστημενος απλά αν τα platinum είναι καλύτερα...Το θέμα είναι fullsynthetic και δε νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλω...κατέληξα ότι θα παίξω με τα ιξώδη 10-40 χειμώνα και 15-50 καλοκαίρι και τελος..

George_Sp
15/10/2016, 18:35
Εγώ ας πούμε βάζω τα golden εδώ και 2 χρόνια πρώτα γίνανε τεστ στο σκουτερ και πλέον στο cbr..αρκετά ευχαριστημενος απλά αν τα platinum είναι καλύτερα...Το θέμα είναι fullsynthetic και δε νομίζω ότι χρειάζεται να τα βάλω...κατέληξα ότι θα παίξω με τα ιξώδη 10-40 χειμώνα και 15-50 καλοκαίρι και τελος..

Για το σκουτερ δεν νομιζω να δεις διαφορά. Για το CBR θα σου συνιστούσα μια δοκιμή. :)

7Tolis
26/10/2016, 09:58
Πιο smooth κιβώτιο σε σχέση με τα μπελ τα ρεη.
Μου αρεσαν,θα ξαναψωνίσωμεν.

o teos
26/10/2016, 10:07
Πιο smooth κιβώτιο σε σχέση με τα μπελ τα ρεη.
Μου αρεσαν,θα ξαναψωνίσωμεν.

Να πεις του μπελ και του ρεη να βαζουν μαλακτικο στο πλυσιμο:smokin::bawl:

Καλα το πανε τα λαδακια ε ειδομεν σε βαθος χρονου;)

George_Sp
18/11/2016, 19:23
Για τα Spectro Platinum Full Synth 15w50 να γράψω εδώ ή να ανοίξω νέο νήμα;

o teos
18/11/2016, 21:20
Γράφε ελεύθερα :beer:

7Tolis
29/11/2016, 12:16
Πιο smooth κιβώτιο σε σχέση με τα μπελ τα ρεη.
Μου αρεσαν,θα ξαναψωνίσωμεν.

Άμα δε τελικά. Όταν ανέβει λίγο η θερμοκρασία, σκληραινει αρκετά το κιβώτιο και δυσκολεύει η αλλαγή ταχύτητας. Μάλλον Bel Ray θα μπουν πάλι τελικά ή motul.

o teos
29/11/2016, 12:26
Τωρα αμα σου πω οτι εχω προσεξει το ανάποδο ακριβως λες να βγαλουμε ακρη??:bawl:
Οσο ειναι κρυο το μοτο εχει μια δυσκολια βεβαια εχει να κανει και οτι ειμαι πρωτη δευτερα αντε τριτη βια με λιγες στροφες...

o teos
29/11/2016, 13:07
Παντως να πω την αληθεια μου βλεπωντας τα technical datasheet και των τριων το motul ειναι ενα τσακ ανωτερο απο τα spectro και το belray ταρταρα..χμμμμ...παντως bellray μετα το περιστατικο με το σκουτερ δε τα ξαναβαζω με τιποτα..
TORCO μυρίζομαι παλι δοκιμη χμμμ..ευχαριστημενος την πρωτη φορα απλα μου βγαινουν 15 πιο ακριβα..

Apache
29/11/2016, 15:39
Γιατί άραγες δεν μπορεί κανείς να βρεί το datasheet για το συγκεκριμένο λάδι; "Οπως πχ για αυτό εδώ (https://www.amsoil.com/lit/databulletins/g2089.pdf); ή αυτό εδώ (http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/6D62F2D5B53A52318025784C004ED9F8/$File/BPXE-8ERBUE_0.pdf);
Πώς χαρακτηρίζουμε ένα λάδι εάν είναι καλό ή κακό αν δεν δούμε τα Specs του;
Και εγώ λέω ότι είναι μ@λ@κια λάδι και κάνει μόνο γιά τηγάνισμα.....

o teos
29/11/2016, 15:41
Κατσε γιατι καπου το χασαμε ολα εχουν data sheet...ποιο δε βρισκεις?

for example http://www.spectro-oils.com/wp-content/uploads/2015/06/Golden4.pdf

Apache
29/11/2016, 15:52
Κατσε γιατι καπου το χασαμε ολα εχουν data sheet...ποιο δε βρισκεις?

for example http://www.spectro-oils.com/wp-content/uploads/2015/06/Golden4.pdf

Δέν το βρήκα προηγουμένως..... αλλά και η ανάλυση του πολύ τυπική, βασικά πρόκειται για πολύ χονδρό λάδι 97,2 cSt στους 40 °C έναντι στούς 91,2 cSt του AMSOIL kai 83 του CASTROL (1sCt=1mm²/sec) ,γιαυτό δείχνει να δουλεύει καλά και στα Πενβέ όταν είναι καινούργιο, αυτό που δεν μας λέει όμως είναι το viscosity idex να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.....:a022:

o_gavros
29/11/2016, 15:56
Apache,τα λινκ για τα λάδια που λες μιλάνε για φουλ συνθετικά.
νομιζω ο τεος έβαλε ημί.

o teos
29/11/2016, 15:58
Σωστα τα λες...κοιτα παραπωνο δεν εχω αλλα θα δοκιμασω fullsynthetic και κοιταω amsoil η redline που αν τα δεις απο specs μερια ειναι ισαξια..το torco ακυρο..βεβαια οι τιμες του μαστωρα που τα φερνει τραγικες..ονοματα δε λεμε υπολειψεις δε θυγουμε..
Τα torco για να ξερει ο κοσμακης απο μαγαζι συμφωρουμιτη 5 ευρα κατω το λιτρο απο τον εν λογω εισαγωγεα..:yuck:

Apache
29/11/2016, 15:58
Apache,τα λινκ για τα λάδια που λες μιλάνε για φουλ συνθετικά.
νομιζω ο τεος έβαλε ημί.

"Εχεις δίκιο, απλά υπάρχει διαφορά από λάδι σε λάδι...

George_Sp
29/11/2016, 15:59
Δέν το βρήκα προηγουμένως..... αλλά και η ανάλυση του πολύ τυπική, βασικά πρόκειται για πολύ χονδρό λάδι 97,2 cSt στους 40 °C έναντι στούς 91,2 cSt του AMSOIL kai 83 του CASTROL (1sCt=1mm²/sec) ,γιαυτό δείχνει να δουλεύει καλά και στα Πενβέ όταν είναι καινούργιο, αυτό που δεν μας λέει όμως είναι το viscosity idex να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.....:a022:

τα παρακάτω είναι για το spectro sx4 full synth για μονοκύλινδρα

374823

DrEvil
29/11/2016, 16:02
Repsol;
Πανακριβα μεν, τα καλυτερα (για μενα) που εχω βαλει στις "αγαπες" μου δε

BLiTzER
29/11/2016, 16:03
o teos: http://www.denicol.com/pdf/eracing4syntex.pdf

Έχω ακούσει καλά λόγια. :p

Apache
29/11/2016, 16:06
τα παρακάτω είναι για το spectro sx4 full synth για μονοκύλινδρα

374823

Εννοείται ότι θα έβαζα AMSOIL ειδικά καλοκαίρι, πολύ καλύτερο overall,σύμφωνα πάντα με τα specs.........

o teos
29/11/2016, 16:06
o teos: http://www.denicol.com/pdf/eracing4syntex.pdf

Έχω ακούσει καλά λόγια. :p

Τα χεις δοκιμασει μανα μου??εδω θελω first hand εντυπωσεις:smokin:
Mη σας χρυσονουμε τσαμπα να ουμ:p

BLiTzER
29/11/2016, 16:08
Τα συγκεκριμένα όχι, αλλά έβαζα τα Thumper 10-50 τους, για μονοκύλινδρα. Αν είσαι στη γύρα για δοκιμές, μπορείς κάλλιστα.

Apache
29/11/2016, 16:10
o teos: http://www.denicol.com/pdf/eracing4syntex.pdf

Έχω ακούσει καλά λόγια. :p

Γ@μεί φίλε, όχι τι έχεις ακούσει έτσι λένε και τα χαρτιά .....

toyar
29/11/2016, 16:15
Σωστα τα λες...κοιτα παραπωνο δεν εχω αλλα θα δοκιμασω fullsynthetic και κοιταω amsoil η redline που αν τα δεις απο specs μερια ειναι ισαξια..το torco ακυρο..βεβαια οι τιμες του μαστωρα που τα φερνει τραγικες..ονοματα δε λεμε υπολειψεις δε θυγουμε..
Τα torco για να ξερει ο κοσμακης απο μαγαζι συμφωρουμιτη 5 ευρα κατω το λιτρο απο τον εν λογω εισαγωγεα..:yuck:

για πες για τα torco...........
γιατι ο εισαγωγεας τα εχει διαθεσιμα καθε ποτέ

BLiTzER
29/11/2016, 16:15
Γ@μεί φίλε, όχι τι έχεις ακούσει έτσι λένε και τα χαρτιά .....

Μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα, επειδή είναι τα λάδια που εμπορευόμαστε και δεν ήθελα να φανεί σαν διαφήμιση. Αλλά όντως ακούω καλά λόγια, αλλιώς δε θα τα πρότεινα για δοκιμή.

o teos
29/11/2016, 16:17
για πες για τα torco...........
γιατι ο εισαγωγεας τα εχει διαθεσιμα καθε ποτέ

Εχεις pm ;)

Apache
29/11/2016, 16:18
Μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα, επειδή είναι τα λάδια που εμπορευόμαστε και δεν ήθελα να φανεί σαν διαφήμιση. Αλλά όντως ακούω καλά λόγια, αλλιώς δε θα τα πρότεινα για δοκιμή.

Και εγώ τα είχα ξεχάσει, αλλά θα τα δοκιμάσω σίγουρα, καλά τα ΥΑΜΑΜΑLUBE αλλά αυτά φαίνονται καλύτερα...:a013:

o teos
29/11/2016, 16:20
Eνδεχεται να βρηκα καλη ακρη για τα AMSOIL οπως με τα SPECTRO :D
Θα υπαρξει σχετικη ενημερωση αλλιως θα δοκιμασω τα DENICOL που μας πλασα.....εεεε ναι που προτινε ο blitz:D

BLiTzER
29/11/2016, 16:20
Και εγώ τα είχα ξεχάσει, αλλά θα τα δοκιμάσω σίγουρα, καλά τα ΥΑΜΑΜΑLUBE αλλά αυτά φαίνονται καλύτερα...:a013:

Στο πρώτο service κι εγώ Yamalube έβαλα, καθώς προτίμησα να γίνουν όλα όπως προβλέπονται. Αλλά από το επόμενο, μάλλον θα αλλάξω (και λόγω τιμής).

@o teos: :lol:

o teos
23/01/2017, 11:13
Αφου εν τελη θα μπουν πλεον φουλ συνθετικα στην επομενη αλλαγη παρακατω εχω ενα ενημερωτικό περι μυθων για τα συνθετικα..μην ανοιγω αλλο θεμα και εδω καλα ειναι νομιζω:p

http://www.pennzoil.com/en_us/education/know-your-oil/why-synthetic-oil.html#iframe-L3NvcHVzL3Blbm56b2lsLzIwMTZuZXdzbGV0dGVyLz9sb2NhbGU9ZW5fdXM=

o teos
26/01/2017, 20:52
Και ενα τεστ απο ιδιωτη στα SPECTRO GOLDEN 10-40 απο τα Blackstone..

http://www.ducati.ms/forums/attachments/streetfighter/488793d1420080808-anyone-else-do-oil-analysis-oilreport.jpg

Hayate
26/01/2017, 23:28
Εμένα πάντως ο μηχανικός μου αλλά και άλλοι φίλοι που έχουν φάει τον ντουνιά μόνο για οταν μπαίνω πίστα μου πρότεινε τα Spectro για οποιαδήποτε άλλη χρήση (ταξίδια-μικρές διαδρομές άααντε και πόλη) φοράω τα αγαπημένα Motul που προτείνει και ο κατασκευαστής βάσει μάνιουαλ και μιά χαρά δουλεύει το μοτόρι και το κιβώτιο ούτε κοπανάει ούτε τπτ και κανένα απολύτως πρόβλημα δεν έχω.

o teos
26/01/2017, 23:57
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό..τα spectro όπως και τα motul έχουν ημισυνθετικα και φουλ..όπως τα 5100 είναι για ότι περιεγραψες και τα 300v για πίστα περισσότερο έτσι τα golden είναι για βόλτες ας ουμε ημισυνθετικα και τα platinum που είναι φουλ για πίστα....όλα βέβαια στην κρίση του αναβάτη που θα βάλει τι....εμένα τα motul δε μου δημιουργησαν πότε ιδιαίτερο πρόβλημα μπορώ να πω..Απλά τα spectro κατ εμε είναι μια σκάλα ανώτερα..ο καθένας από κει και πέρα θα σου πει το δικό του..belray torco elf και πάει λέγοντας..εδώ τα βάζω τελείως πληροφοριακά ώστε όποιος βάλει spectro golden στην αναζήτηση να μπορεί να βρει κάτι γιατί όταν έψαχνα εγώ βρήκα ελάχιστα πράγματα σκόρπια..:wave2:

o teos
09/03/2017, 10:36
Μην ανοίγω άλλο και βρίζει η διοίκηση..:D

Ψωνίσαμε λοιπόν φρέσκα του κουτιού..θα μπουν από βδομάδα :beer:
379506

o teos
19/03/2017, 14:28
Έκανα 100χλμ καγκουρικα...Μόνο θετικά από τα amsoil για την ώρα..σε όλα...από ήχο μοτέρ μέχρι ταχύτητες..όχι τα spectro δεν ήταν τόσο παλιά ήταν 3000χλμ μέσα και κάτι ψιλά..σε βάθος χρόνου θα πέσει καλύτερη ανάλυση και εντυπώσεις..:wave2:

amyroukai
19/03/2017, 17:33
βρε ζουζουνάκι του αγρού του ανθισμένου, "Spectro" o τίτλος, μην ανοίγω άλλο θα σας πω για AMSOIL συνεχίζεις... Να στο αλλάξω σε "CBR και λάδια: The saga", να κάνω ένα άλλο θεματάκι "amsoil" αμσόρι ξέρω 'γω...

o teos
19/03/2017, 17:51
Εγώ φταίω που σκέφτομαι εσένα μην ανοίγω κάθε τρεις και λίγο θέμα για λάδια...κάνε ότι καταλαβαίνεις μέσιε προεδραν..θες νέο θέμα do it θες να το κάνεις λάδια και εντυπώσεις να ναι σε θέμα στο μαντάμ φιγκαρο μαζί σου..:D