PDA

View Full Version : full face kranos



Kwsths
07/03/2004, 19:03
Παιδες καλησπερα :-)
Μια και ειμαι νεος στο αθλημα, ψαχνομαι για κρανος (full face γυρω στα 250-300Ε).
Εχω κανει βολτα στα "γνωστα" μερη καλλιροης, μιχαλακοπουλου κλπ
αλλα επειδη δεν τους εμπιστευθηκα (απο αυτα που ακουσα) ειπα να ρωτησω και δω.
Ακουω προτασεις.

periklisk
07/03/2004, 23:31
Καλησπέρα!

Όταν λες δεν τους εμπιστεύεσαι τι ακριβώς εννοείς?

Να έχεις υπόψη σου πως ο καθένας προωθεί το προϊόν που διαθέτει, πολλές φορές εις βάρος των άλλων.

Με τα χρήματα που διαθέτεις πέρνεις καλό κράνος....

Julius
08/03/2004, 16:42
xmmm me auta ta xrimata oti kai na pareis apo eponyma kranoi einai kalo gia kathimerinh metakinish kai taxytites XR250

des NOLAN, SHARK, FM eponyma kai me kalh poiotita.

Μικρή Λουλού
08/03/2004, 17:34
ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΥΤΗ (250-300 Ε) ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΡΜΠΟΝΑΤΟ, Η ΕΝΑ ΑΚΕΤΑ ΚΑΛΟ TRI-COMPOSITE (CARBON-KEVLAR-FIBER).
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΔΕΥΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ Κ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ,ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ,..
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

Wizard13
08/03/2004, 18:23
Τεράστια διαφορά κόστους με Αμερική. Εδώ το Arai RX7 που πήρα το δίνανε 900 και μου κόστισε 380 με μεταφορικά κλπ.

Πας εδώ το δοκιμάζεις, βρίσκεις το νουμερό σου και μετά πας εδώ και το παίρνεις: http://cgi6.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewSellersOtherItems&userid=bajaron&completed=0&sort=3&since=-1

Ο τύπος είναι "μιλημένος" και το στέλνει σαν λογιστικό πακέτο με αποτέλεσμα να μην πληρώνεις τελωνείο ;)

Πληρώνεις μέσω Paypal και όχι απευθείας σε αυτόν οπότε είσαι καλύμένος και από απάτες. Αν και αν διαβάσεις τις κριτικές των άλλων που έχουν αγοράσει, είναι πάρα πολύ αξιόπιστος :)

Για κάτι τέτοιο, δεν αξίζει να το πάρεις από εδώ, τεράστια διαφορά.

Απλά προτίμησε κάτι σε Arai, γιατί δεν έχουν διαφορά τα σχήματα Ευρώπης-Αμερική. Κάποιες μάρκες, δεν ξέρω ποιές :confused: , έχουν διαφορετικό σχήμα στο εσωτερικό μεταξύ US και EU, με αποτέλεσμα να δοκιμάζεις ένα εδώ και να μην του κάνει το Αμερικάνικο.

Τα Arai είναι τα ΙΔΙΑ, οπότε μπορείς να πάρεις άφοβα. :wave2:

banditgr
08/03/2004, 22:48
se afta ta lefta exei i UVEX kai i Shark (RSF2) polli kalla kranakia.Pigene mia volta kai des ta.

Μικρή Λουλού
08/03/2004, 23:04
ΑΑ!!!ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ,
ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ,ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟ,ΕΠΙΡΥΝΙΟ,Κ ΓΕΝΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ,Κ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!!!
ΚΟΙΤΑ Κ ΤΑ SHOEI...

cityfly
10/03/2004, 18:45
ρε παιδιά εγώ πήρα ένα lazer το σάββατο το fibertech συγκεκριμένα
το προηγούμενο ήταν ένα ταπεινό nolan το N60
και έχω μια απορία μου φαίνεται ότι μπάζει πολύ αέρα.
Με κλειστή ζελατίνα και κλειστούς όλους τους αεραγωγούς αισθάνομαι πολυ αέρα να χτυπάει στο μέτωπο σε σημείο που στα 100 σχεδόν να με ενοχλεί στα μάτια

Δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό εσείς τι λέτε;

periklisk
10/03/2004, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ρε παιδιά εγώ πήρα ένα lazer το σάββατο το fibertech συγκεκριμένα
το προηγούμενο ήταν ένα ταπεινό nolan το N60
και έχω μια απορία μου φαίνεται ότι μπάζει πολύ αέρα.
Με κλειστή ζελατίνα και κλειστούς όλους τους αεραγωγούς αισθάνομαι πολυ αέρα να χτυπάει στο μέτωπο σε σημείο που στα 100 σχεδόν να με ενοχλεί στα μάτια

Δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό εσείς τι λέτε;


Εγώ πήρα ένα lazer tornado πριν κανά μήνα και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα..... Περνάει βέβαια λίγος αέρας στο μέτωπο αλλά όχι σε σημείο ενοχλητικο.....

cityfly
10/03/2004, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Εγώ πήρα ένα lazer tornado πριν κανά μήνα και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα..... Περνάει βέβαια λίγος αέρας στο μέτωπο αλλά όχι σε σημείο ενοχλητικο.....

να σε ρωτήσω με το όλα κλειστά μα τον αέρα που περνάει αισθάνεσαι κρύο; Ειδικά αυτές τις μέρες.

periklisk
10/03/2004, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
να σε ρωτήσω με το όλα κλειστά μα τον αέρα που περνάει αισθάνεσαι κρύο; Ειδικά αυτές τις μέρες.

Όχι ιδιαίτερα!!! Έως καθόλου.... Είναι όσο χρειάζεται για να αισθάνομαι τη ροή του αέρα.....

cityfly
10/03/2004, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Όχι ιδιαίτερα!!! Έως καθόλου.... Είναι όσο χρειάζεται για να αισθάνομαι τη ροή του αέρα.....

μου φαίνεται πρέπει να το πάω πίσω για αλλαγή, εγώ κρυώνω

periklisk
10/03/2004, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μου φαίνεται πρέπει να το πάω πίσω για αλλαγή, εγώ κρυώνω

Κάνε μια βόλτα! Μπορεί να έχει ξεκουμπώσει τίποτα! Μόνο με σε αρχίσουνε στο παραμύθι "έλα μωρέ τώρα όλα τα κράνη βάζουν αέρα" κτλ

cityfly
10/03/2004, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Κάνε μια βόλτα! Μπορεί να έχει ξεκουμπώσει τίποτα! Μόνο με σε αρχίσουνε στο παραμύθι "έλα μωρέ τώρα όλα τα κράνη βάζουν αέρα" κτλ

το αρχίσανε ήδη αλλά τηελφωνικά και ήταν μια κοπελίτσα που έλεγε κάτι του στυλ τι να σας πω δεν ξέρω δεν το έχω φορέσει το κράνος κλπ θα πάω από κοντά και βλέπουμε.
Λεω να αφαιρέσω τα διάφορα να ρίξω μια ματιά αν φαίνεται κάτι σε πρώτη φάση

periklisk
10/03/2004, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
το αρχίσανε ήδη αλλά τηελφωνικά και ήταν μια κοπελίτσα που έλεγε κάτι του στυλ τι να σας πω δεν ξέρω δεν το έχω φορέσει το κράνος κλπ θα πάω από κοντά και βλέπουμε.
Λεω να αφαιρέσω τα διάφορα να ρίξω μια ματιά αν φαίνεται κάτι σε πρώτη φάση

Καλή ιδέα με προσοχή όμως μη χάλάσεις τίποτα (έξω από δω) και σου τα φορτώσουν μετά.......

cityfly
10/03/2004, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Καλή ιδέα με προσοχή όμως μη χάλάσεις τίποτα (έξω από δω) και σου τα φορτώσουν μετά.......

μπα τα έβγαλα αλλά δεν βγάζω άκρη τα φελιζόλ ή ό,τι είναι αυτά βλέπω, θα περάσω από εκεί

periklisk
10/03/2004, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μπα τα έβγαλα αλλά δεν βγάζω άκρη τα φελιζόλ ή ό,τι είναι αυτά βλέπω, θα περάσω από εκεί


Άντε και καλά ξεμπερδέματα!!!!!


Πες μας τι έγινε και σε ποιό μαγαζί για να πράξουμε ανάλογα!

cityfly
10/03/2004, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Άντε και καλά ξεμπερδέματα!!!!!


Πες μας τι έγινε και σε ποιό μαγαζί για να πράξουμε ανάλογα!

εννοείται, μεθαύριο τα νεώτερα σήμερα είναι κλειστά το απόγευμα έτσι δεν είναι;

periklisk
10/03/2004, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εννοείται, μεθαύριο τα νεώτερα σήμερα είναι κλειστά το απόγευμα έτσι δεν είναι;


Νομίζω.....

cityfly
22/03/2004, 13:57
Λοιπόν και σόρυ για την καθυστέρηση,

το κράνος τελικά είναι μια χαρά τώρα (εδώ και μια βδομάδα), ήθελε ρύθμιση απλά είχαν κάνει μια μαλακία από το εργοστάσιο και δεν πήγαινε όσο έπρεπε πίσω η ζελατίνα, αλλά βάλαμε μια ποι στενή ροδέλα και είναι εντάξει.

Από όλη αυτήν την ιστορία πάντως εγώ γνώρισα έναν ωραίο μάστορα, πολύ εξυπηρετικό και πολύ συζητήσιμο. Διότι ναι μεν το κράνος το πήρα από το μαγαζί του αλλά δεν φταίει αυτός αν κάτι έχει από τη μάνα του το προϊόν και η συμπεριφορά του ήταν κάτι παραπάνω από άψογη, μάλιστα προσφέρθηκε αν εξακολουθούσε το πρόβλημα να πηγαίναμε παρέα στον ειδαγωγέα του κράνους για να δούμε τι θα μας έλεγε.

Ουδέν κακό αμιγές καλού

periklisk
22/03/2004, 15:08
Ωραίος!!! να τον έχουμε στα υπόψην!!!!!

NLS
22/03/2004, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
http://cgi6.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewSellersOtherItems&userid=bajaron&completed=0&sort=3&since=-1


όλα καλά αλλά

1) τον έχεις δοκιμάσει;

2) δεν βλέπω να έχει ποικιλία μοντέλων

3) τίποτα σε SHOEI? (γιατί μάλλον δεν ξαναπαίρνω ARAI - από ακουστική είναι τα χειρότερα)

4) πόσο κάνει να έρθει στα χέρια σου;

afrotwin
23/03/2004, 18:09
ego nomizo oti iparxi kanonas stis agores

1on den pernoume to ftino montelo mias markas pou vgazi akriva montela
ala pernoume to akrivo montelo mia markas pou vgazi ftina montela

2on kitame ti kalitero mporoume na agorasoume ti perisotero mas prosferi me ta lefta pou dia8etoume

3on otan kataferoume na epikentro8oume se afto pou 8eloume kanoume erevna anamesa se gnostous ke filous

4on apofevgoume afto pou epimona mas protini o katastimatarxis giati aftos kitai na proo8isi proionta pou exi megalitero kerdos

5on kitame i marka pou 8a epikentro8oume na min paragi ke ala proionta na ine idikevmeni ke na paragi mono to idos pou 8eloume

6on kitame tin egkioisi pou mas dini i ka8e marka an ke den imaste sigouri oti afou mas dosane 10 xronia egkioisi oti 8a iparxi i eteria gia 10 xronia an i eteria exi pari pistopioisi apo tin europi imaste pio sigouri enanti kapias eterias pou dini mono ena xrono
to klisimo mia eterias istorika mpori na ofilete sto oti eftiaxne a8anata proionta exi simvi ke afto

7on ena apo ta poli simantika pou prepi na kitaksoume se ena kranos ine to varos tou. an ine vari 8a ipoferoume mexri ke apo afxeniko

8on kitame an to kelifos ine dio komatia enomena i ine ena enieo komati sini8os ta ftina ine dio koufaria enomena ke afto ine megalo mionektima gia xrisi se megales mixanes pou den 8es na aniksi to kranos me tin krousi ke na vgi to kefali sou sto ipe8ro

9on agarazoume kranos me vasi to idos tis mixanis pou kavalame to full face endiknite kirios gia street mixanes ke i paralages tou anigomeno mprosta exoun gini tis modas gia mega on-of pou ine psefto street
an to 8eloume ke gia xrisi sto xoma prepi na epileksoume ena pio enduro stil

10on an exoume akratia kitame an stin korifi tou na ine peplatimeno outo soste girnontas to anapoda ke topo8etontas mia sakoula mesa na mporoume aneta na to xrisimopioisoume san lekani toualetas ke na ksalafrosoume sto ipe8ro
proxoxi kitame panta i sakoules na ine kalis piotitos ke steganes
prosoxi omos afto to kranos den endiknite an 8eloume me tin kopela mas na parastisoume tin egkimonousa outososte na petixoume ta ofeli mias tetias katastasis (proti stin oura klp)



:lol: :lol: :lol:

periklisk
23/03/2004, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego nomizo oti iparxi kanonas stis agores

10on an exoume akratia kitame an stin korifi tou na ine peplatimeno outo soste girnontas to anapoda ke topo8etontas mia sakoula mesa na mporoume aneta na to xrisimopioisoume san lekani toualetas ke na ksalafrosoume sto ipe8ro
proxoxi kitame panta i sakoules na ine kalis piotitos ke steganes
prosoxi omos afto to kranos den endiknite an 8eloume me tin kopela mas na parastisoume tin egkimonousa outososte na petixoume ta ofeli mias tetias katastasis (proti stin oura klp)



:lol: :lol: :lol:

re su de paizesai me tipota!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

HRT
26/03/2004, 09:20
Λοιπον εγω θα ελεγα να κοιταξεις κατι σε P R E M I E R! :winka:

warm up
28/03/2004, 00:18
Ρίξε μιά ματιά και στα Sehuberth...αθόρυβα και ανώτερης ποιότητας..... από 350 ευρώ και πάνω.

afrotwin
29/03/2004, 12:58
file mou an endiaferese akoma oriste merikes protasis pou aksizi na proseksis


1228

afrotwin
29/03/2004, 12:59
am afto?


1229

afrotwin
29/03/2004, 13:02
des ke afto


1230

gmakris
29/03/2004, 22:10
Ψαχνω ενα με κερατα (φυσικα) εχεις τιποτα?

NLS
29/03/2004, 22:59
τιιιι... το θες; :D

(btw εγώ θέλω αυτό το Κάιζερ 1ος Παγκόσμιος... με το ένα βέλος προς τα πάνω στο κέντρο - αυτό που άμα πέσεις με το κεφάλι σου μπαίνει στον εγκέφαλο)