PDA

View Full Version : Επισκευή



Σελίδες : [1] 2

Dalt0n
14/06/2016, 15:55
Ανοίξαμε μοτέρ και ο μάστορας αποφάσισε..στροφαλος πήγε στο ρεκτιφιε για καθαρισμό και θα αλλάξουμε δύο μπιελες :beer:
361037
361038
361039

teo_g7
14/06/2016, 15:57
Δώσε στο λαο φωτορομαντζο!

Χαρά στο κουράγιο σου ρε Δαλτων

theofilos888
14/06/2016, 16:04
Πιστονια; Δεν εχουν ψηθει; Τα ιδια θα κρατησετε;

Dalt0n
14/06/2016, 16:45
Πιστονια; Δεν εχουν ψηθει; Τα ιδια θα κρατησετε;

Καλά είπε ότι είναι

toyar
14/06/2016, 17:09
τοσο παλιο 4Κ αν το ανοιξεις τα αλλαζεις ολα........

thunder ace
14/06/2016, 17:33
Καλησπερα .Ο μαστορας ελπιζω να σου ειπε ΚΑΙ τους λογους που το επαθε.Απλα για να ΜΗ το ξαναπαθει.Πολυ θα ηθελα να μαθω και το κοστος των ανταλλακτικων οσο προχωραει η επισκευη.

devil's animal
14/06/2016, 17:55
ενταξει...:a012:

μονο 2 μπιελες και τα ιδια πιστονια...

θα εχει πολυ ψωμι το φρεντ...
:a014:

vaska
14/06/2016, 19:21
μάστορα για αρχή θες σίγουρα σετ 4 πιστόνια μπιέλες ελατήρια και ειδικά για την περίπτωσή σου θα κοιτούσα πρώτα κυλίνδρους και μετά θα αποφάσιζα ποια πιστόνια θα έβαζα. Αλλιώς παντρεύτηκες μα τον μάστορα και θα σε έχει με τον μήνα.

thunder ace
14/06/2016, 20:02
Λοιπον....αν υποθεσουμε οτι εχει ιδιο μοτερ με το δικο μου(κατα βαση ειναι ιδιο σε πολυ μεγαλο ποσοστο)εχω να πω στον DAL τα εξης:πριν 10 χρονια πηγα στην yamaha και ρωτησα κοστος για να το κανω σωστο,να μη καιει λαδια κλπ.Πιστονια, ελατηρια, μεταλα, τσιμουχες, φλαντζες και ΟΤΙ χρειαζεται να γινει σενιο....ξερετε ποσο βγηκε το μαλι(μαζι με τα εργατικα);1500..................να το εχεις υπ οψη φιλε νταλτον.

amyroukai
14/06/2016, 20:18
Να ενημερώσω για το ότι είμαστε τεχνικά, το νήμα δεν είναι στο γνωστό τρολαριστικό στιλάκι του Δάλτωνος, οπότε το σπαμ περιορίζεται.

Αν το νήμα μετακινηθεί αλλού, κάντε ότι σας φωτίσει.

motoexelixis
14/06/2016, 20:41
φιλε κανε μια χαρη στον εαυτο σου,για να γλυτωσεις κι εσυ απο το μαστορα,οπως πολυ σωστα ειπε ο thunder,και το μηχανακι σου απο εσενα, και κανε ολο το μοτερ σωστη επισκευη, η αντικατεστησε το με ενα μεταχειρω,το οποιο φανταζομαι σε οποια κατασταση και να ειναι, σαφως και θα εχει περισσοτερη ζωη απο αυτο που ετοιμαζεστε να φτιαξετε...χωρις ιχνος ειρωνιας το παραπανω αδερφε...

stefanos
14/06/2016, 21:39
Να πάς στο "ρεκτιφιέ" με το σέρβις manual και όλες τις μπιέλες πιστόνια πείρους κλπ και να τα μετρήσετε όλα.
Άνοιξες μοτέρ και θα πληρώσεις εργατικά, κάνε τουλάχιστον καλή δουλειά.

Dalt0n
14/06/2016, 23:20
Καλησπερα .Ο μαστορας ελπιζω να σου ειπε ΚΑΙ τους λογους που το επαθε.Απλα για να ΜΗ το ξαναπαθει.Πολυ θα ηθελα να μαθω και το κοστος των ανταλλακτικων οσο προχωραει η επισκευη.

Έμεινε απο λάδι και το έπαθε..είπαμε μισό λιτρο λάδι έβγαλα από μέσα..κόστος καθαρισμού στροφαλου 120ευρώ λαι2δύο μπιελες που βρήκαμε 80 ευρώ..κανένα 50αρικο οι φλαντζες

taisteal
15/06/2016, 01:12
Έμεινε απο λάδι και το έπαθε..είπαμε μισό λιτρο λάδι έβγαλα από μέσα..κόστος καθαρισμού στροφαλου 120ευρώ λαι2δύο μπιελες που βρήκαμε 80 ευρώ..κανένα 50αρικο οι φλαντζες

Ρε Δαλτωνα ετσι οπως τα λες μου φαινεται οτι κανεις προχειροδουλειες.
Θελεις να το φτιαξεις σωστα,η απλα να δουλευει μεχρι να ξαναχαλασει;

RENZ
15/06/2016, 07:10
"Έμεινε απο λάδι και το έπαθε.."
Η αιτία του κακού δεν είναι το ότι είχε λίγο λάδι, αλλά το ότι το έχασε.
Ότι σου λένε και οι από πάνω...

devil's animal
15/06/2016, 07:15
Ρε Δαλτωνα ετσι οπως τα λες μου φαινεται οτι κανεις προχειροδουλειες.
Θελεις να το φτιαξεις σωστα,η απλα να δουλευει μεχρι να ξαναχαλασει;



δεν ξερω αν τον συμφερει να το φτιαξει σωστα ή απλα να παρει ενα αλλο σε καλη κατασταση και αυτο να το σπασει και να το δωσει κομματια (οχι το μοτερ, για το υπολοιπο λεω)...:hmm:

duke200
15/06/2016, 07:34
Αν είναι καλός ο μάστορα και ότι φευγει απο αυτον αργει να ξαναπαει, Κανε οτι σου πε ο μαστορα, αυτος είδε το μοτερ καλύτερα απο εμας στις φωτό.

nickald
15/06/2016, 08:19
Το θεμα είναι τι ακριβως ζητησε ο Δαλτον από τον μαστορα....

Γιατι άλλο να του πει μαστορα πρεπει να φτιαξουμε σωστα το μοτερ και άλλο να του πει μαστορα τι μπορω να κανω με 200€....

george.S
15/06/2016, 08:27
δεν ξερω αν τον συμφερει να το φτιαξει σωστα ή απλα να παρει ενα αλλο σε καλη κατασταση και αυτο να το σπασει και να το δωσει κομματια (οχι το μοτερ, για το υπολοιπο λεω)...:hmm:
σωστος !

toyar
15/06/2016, 08:32
σε 1000αρι 25ετιας με 200 ευρω δεν κανεις ουτε σερβις
αν δεν εχεις ενα 500αρικο για αρχη δεν το ανοιγεις καν ειδικα αν ειναι σπασμενο

Dalt0n
15/06/2016, 20:23
Το θεμα είναι τι ακριβως ζητησε ο Δαλτον από τον μαστορα....

Γιατι άλλο να του πει μαστορα πρεπει να φτιαξουμε σωστα το μοτερ και άλλο να του πει μαστορα τι μπορω να κανω με 200€....

Εγώ για μοτέρ του είπα..αυτός είπε να το ανοίξουμε και βλέπουμε..ο στροφαλος δεν άρπαξε πολύ είπε..τα πιστόνια είναι ένταξη είπε..μόνο μπιελες είπε να αλλάξουμε..

toyar
15/06/2016, 20:31
πριν σπασει προφανως εκαιγε λαδι γι αυτο και ξεμεινε με μισο λιτρο
θελει σιγουρα τριψιμο βαλβιδων και τσιμουχακια και στην καλυτερη γυαλισμα κυλινδρων και ελατηρια πιστονιων
επισης κουζινετα στροφαλου και ελεγχο της αντλιας λαδιου
αλλιως αν αλλαξεις δυο μπιελες και το κλεισεις θα καταληξεις με μια λαδιερα με κοντινη ημερομηνια ληξης

nickald
15/06/2016, 20:36
Εγώ για μοτέρ του είπα..αυτός είπε να το ανοίξουμε και βλέπουμε..ο στροφαλος δεν άρπαξε πολύ είπε..τα πιστόνια είναι ένταξη είπε..μόνο μπιελες είπε να αλλάξουμε..


Εμενα παντως ο μαστορας σου δε μου αρεσει.... αλλα ουτε τα λεφτα ειναι δικα μου ουτε και το ας το πουμε μηχανακι.....

Στο δικο μου συμπαν μοτερ που καιει τοσο λαδι και σε καποια φαση κολλαει (με βαση οσα εχεις πει) ΔΕΝ επισκευαζεται με αλλαγη 2 μπιελων και με στροφαλο που δεν αρπαξε πολυ και τα πιστονια ειναι ενταξει...

thunder ace
15/06/2016, 20:39
Εμενα παντως ο μαστορας σου δε μου αρεσει.... αλλα ουτε τα λεφτα ειναι δικα μου ουτε και το ας το πουμε μηχανακι.....

Στο δικο μου συμπαν μοτερ που καιει τοσο λαδι και σε καποια φαση κολλαει (με βαση οσα εχεις πει) ΔΕΝ επισκευαζεται με αλλαγη 2 μπιελων και με στροφαλο που δεν αρπαξε πολυ και τα πιστονια ειναι ενταξει...

Μπα....μη το λες.........αν το ξερεις και συμπληρωνεις ,κραταει χρονια................................ξερω τι σου λεω.

nickald
15/06/2016, 20:54
Μπα....μη το λες.........αν το ξερεις και συμπληρωνεις ,κραταει χρονια................................ξερω τι σου λεω.

μωρε ξερω σαν το δικο σου να πινει και να μην κολλαει.... γιατι ο κατοχος το ταιζε.... αλλα μιλαμε γι αυτο που ο κατοχος ειναι ο Δαλτονας.... ο ενας... ο μοναδικος...

Dalt0n
15/06/2016, 20:58
πριν σπασει προφανως εκαιγε λαδι γι αυτο και ξεμεινε με μισο λιτρο
θελει σιγουρα τριψιμο βαλβιδων και τσιμουχακια και στην καλυτερη γυαλισμα κυλινδρων και ελατηρια πιστονιων
επισης κουζινετα στροφαλου και ελεγχο της αντλιας λαδιου
αλλιως αν αλλαξεις δυο μπιελες και το κλεισεις θα καταληξεις με μια λαδιερα με κοντινη ημερομηνια ληξης

Εδώ υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια..Στο fzr έκανα αλλαγή λαδιών τον Ιανουάριο. Από τότε έκανα κάπου 3 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν τα κοίταξα ποτέ..Όλοι μου λένε λογικό να κόλλησε..έπρεπε να κοιτάς και να συμπληρώνεις...Πέρσυ που είχα το cbr του έκανα αλλαγή λαδιών Μάιο όλο το καλοκαίρι το δούλευα στα αφτιά έκανα αρκετά χιλιόμετρα και δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω..
Και με το φζρ την πάτησα..νόμιζα αφού δεν μυρίζει λαδιλα δεν το έκανα και πολλά χιλιόμετρα θα έχει μέσα.

theofilos888
15/06/2016, 21:30
Εδώ υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια..Στο fzr έκανα αλλαγή λαδιών τον Ιανουάριο. Από τότε έκανα κάπου 3 χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν τα κοίταξα ποτέ..Όλοι μου λένε λογικό να κόλλησε..έπρεπε να κοιτάς και να συμπληρώνεις...Πέρσυ που είχα το cbr του έκανα αλλαγή λαδιών Μάιο όλο το καλοκαίρι το δούλευα στα αφτιά έκανα αρκετά χιλιόμετρα και δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω..
Και με το φζρ την πάτησα..νόμιζα αφού δεν μυρίζει λαδιλα δεν το έκανα και πολλά χιλιόμετρα θα έχει μέσα.

Να γιατι Honda!!!!!! :owned:

Dalt0n
15/06/2016, 21:41
Να γιατι Honda!!!!!! :owned:

Αυτά που πανε καίνε λένε. :D

motoexelixis
15/06/2016, 22:07
Εγώ για μοτέρ του είπα..αυτός είπε να το ανοίξουμε και βλέπουμε..ο στροφαλος δεν άρπαξε πολύ είπε..τα πιστόνια είναι ένταξη είπε..μόνο μπιελες είπε να αλλάξουμε..

εκανες περιπου 3000 khm οπως λες, και το μηχανακι εκαψε περιπου 2.5 λιτρα, αν υποθεσουμε οτι εβγαλες καπου μισο λιτρο λαδι οπως παλι λες σωστα;

Και τα πιστονια ειναι ενταξει και θα αλλαξετε μονο τις δυο μπιελες που αναφερεις.

Μη παιδευεσαι ρε φιλαρακι, αλλαξε ενα μοτερ να βρεις την υγεια σου μεχρι να το φας και αυτο, γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο που επισκευαζεις, οταν παρει μπρος θα ειναι το επομενο διχρονο μοντελο της yamaha στα 1000 κυβικα.....

Τζαμπα παιδευεσαι !

Dalt0n
15/06/2016, 22:47
εκανες περιπου 3000 khm οπως λες, και το μηχανακι εκαψε περιπου 2.5 λιτρα, αν υποθεσουμε οτι εβγαλες καπου μισο λιτρο λαδι οπως παλι λες σωστα;

Και τα πιστονια ειναι ενταξει και θα αλλαξετε μονο τις δυο μπιελες που αναφερεις.

Μη παιδευεσαι ρε φιλαρακι, αλλαξε ενα μοτερ να βρεις την υγεια σου μεχρι να το φας και αυτο, γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο που επισκευαζεις, οταν παρει μπρος θα ειναι το επομενο διχρονο μοντελο της yamaha στα 1000 κυβικα.....

Τζαμπα παιδευεσαι !

Τόσο έξω να έπεσε ο μάστορας? :confused:

toyar
15/06/2016, 22:57
τον ειδες να μετραει τουλαχιστον κυλινδρους και ελατηρια;
αν οχι κοιταει να το κλεισει οπως οπως

virus
15/06/2016, 22:58
Τόσο έξω να έπεσε ο μάστορας? :confused:

θα φανει στο χειροκροτημα ;)

Dalt0n
15/06/2016, 22:59
τον ειδες να μετραει τουλαχιστον κυλινδρους και ελατηρια;
αν οχι κοιταει να το κλεισει οπως οπως

Δεν τον είδα γιατί δεν είμαι απο πάνω του...Όσο για το κλείσιμο δεν βιαζόμαστε,απο Δευτέρα θα το κλείσει

toyar
15/06/2016, 23:18
το ''οπως οπως'' δεν παει στο χρονο αλλα στο κοστος

Dalt0n
15/06/2016, 23:22
το ''οπως οπως'' δεν παει στο χρονο αλλα στο κοστος

Να δουλεύει λογικά είπαμε.Όχι σαν δίχρονο..η κατανάλωση λαδιού που είχα μέχρι τώρα δεν γινόταν αντιληπτή

toyar
15/06/2016, 23:27
αν δεν ειχες καμμια σοβαρη διαρροη το 1λτ/1000χλμ καταναλωση ''δειχνει'' ελατηρια
ανοιξα κι εκλεισα οπως ηταν μοτερ χωρις εμφανη καταναλωση λαδιου στο οποιο μετρηθηκε κυλινδροπιστονο και βρεθηκε οριακο
με τη διαφορα οτι ειναι 250αρι μονοκυλινδρο και το εχω για ελαχιστη χρηση και οχι 1000αρι 4Κ για παντηλικια

Dalt0n
16/06/2016, 01:16
αν δεν ειχες καμμια σοβαρη διαρροη το 1λτ/1000χλμ καταναλωση ''δειχνει'' ελατηρια
ανοιξα κι εκλεισα οπως ηταν μοτερ χωρις εμφανη καταναλωση λαδιου στο οποιο μετρηθηκε κυλινδροπιστονο και βρεθηκε οριακο
με τη διαφορα οτι ειναι 250αρι μονοκυλινδρο και το εχω για ελαχιστη χρηση και οχι 1000αρι 4Κ για παντηλικια

Θα ξαναμιλήσω με τον μάστορα θα του πω να μετρήσει κυλίνδρους και πιστόνια και βλέπουμε...
Το αρχικό σενάριο για άλλο μοτέρ αυτή την στιγμή το απορρίπτουμε γιατί έχει φύγει κάποιο σημαντικό πόσο σε καθαρισμό στροφαλου φλαντζες και μπιελες..
Πάμε στο δεύτερο σενάριο..μετράμε κυλινδροπιστινα και βλέπουμε νούμερα που δεν θέλουμε..Αγοράζω απ το car τέσσερα πιστόνια μεταχειρο,με τους κυλίνδρους τι γίνεται παω στο ρεκτιφιέ τους δικους μου μαζί με τα πιστόνια και του λέω μετρα και φερτους στα σωστά νούμερα?
Με ελατήρια γνωρίζεται το παίζει?έψαξα σε Ελλάδα γιατί απ έξω θέλουν μήνα για να έρθουν και δεν βρήκα ελατήρια για fzr1000

toyar
16/06/2016, 06:08
ΑΝ εχεις ξεχειλωμενο-φθαρμενο μπλοκ θελει δουλεια σε ρεκτιφιε
μετα πιθανον να χρειαστεις μεγαλυτερα πιστονια φυσικα με τα ελατηρια τους που η τετραδα κομπλε ειτε γνησια ειτε οχι θα τσουξει
μια ευνοικη περιπτωση ειναι να χρειαστεις μονο ελατηρια
καλο ειναι να αλλαξεις και ολα τα κουζινετα ειδικα αφου δουλεψε χωρις λαδι
και ακομα δεν εχεις πιασει κεφαλη..................:rolleyes:

devil's animal
16/06/2016, 06:30
δυστυχως ειναι ακριβο το σπορ* που διαλεξες dalton...:a13:


ξαναλεω εντελως φιλικα...
δεν συμφερει να γινει σωστη δουλεια στο μοτερ...
οποτε ή αλλο μοτερ ή αλλο μηχανακι...




*παιρνω χαρχαλα μηχανακια, τα κανω πιο χαρχαλα με μοντες δικες μου και του κυρ βαγγελα που φτιαχνει ποδηλατα, μενουν απο λαδι γιατι "ετσι καινε αυτα" και μετα παμε για μοτερ και επισκευες πανω στις επισκευες...

toyar
16/06/2016, 06:39
οτι δεν αξιζει ειναι σιγουρο......
το παληκαρι χρειαζεται να κατσει λιγο να σκεφτει και να κανει στροφη στην καρριερα του γιατι με αυτα που κανει καποια στιγμη τα μοτερ δεν θα ειναι τα μονα θυματα:(

thunder ace
16/06/2016, 08:33
και η πιο χαζη ερωτηση του μηνα:δεν εχει το μηχανακι σου λαμπακι λαδιων ,να σε προειδοποιει οτι επεσε η σταθμη των λαδιων;

theofilos888
16/06/2016, 08:42
Δεν εχει οργανα το μηχανακι του νταλτον. Κοιτα τις φωτο. Λαθος το κοιτατε. Θελει ενα μηχανακι να σπαει. Τωρα αν θα σπαει καθε βδομαδα, προβλημα του. Αφηστε τον ανθρωπο να κανει τα μαγικα του. Κ εδω θα ειμαστε.

nickald
16/06/2016, 08:42
εκεινο το κοκκινο λες που ηταν μονιμα αναμμενο από την μαυρη ωρα που επεσε το μηχανακι στα χερια του?

Νομισε ότι αν κατι δεν παει καλα θα σβησει.....

thunder ace
16/06/2016, 09:07
361116
ρε αδελφε νταλτον,ενα τετοιο αν ειχες θα το γλυτωναμε το μοτερ........................εδω ακομα και τα μοτο τζιπι εχουν.

duke200
16/06/2016, 09:29
Γενικά όταν κατεβει κάτω μοτερ για επισκευή που έχει πολλά χλμ στην πλάτη του πρέπει να γίνουν οι εξής μετρήσεις/εργασίες:

Διάκενα καβαλέτων στροφάλου (+μέταλλα), διάκενα μπιελών, διακενα πιστονιού κυλίνδρου σε άνω και μέση θέση, διάκενα ελατηρίων πιστονιού, διάκενα οδηγών βαλβίδων, νεα τσιμουχάκια βαλβίδων, ξεκαρβούνιασμα βαλβίδων-κεφαλής, τρίψιμο βαλβίδων, έλεγχος στεγανότητας εδρών, έλεγχος μήκους-σκληρότητας ελατηρίων βαλβίδων, "καθάρισμα" κεφαλής στην πλάνη.

Αφου γίνουν όλες οι απαραίτητες εργασίες ωστε να είμαστε οκ σε όλα τα παραπάνω τοτε μόνο δένουμε μοτερ προσεκτικά και έτσι είμαστε σίγουροι οτι θα αργήσουμε πολύ να το ξαναλύσουμε, εφόσον φυσικά αλλάζουμε τακτικά λάδια και φίλτρο λαδιού.

Bowleno
16/06/2016, 12:15
Να δουλεύει λογικά είπαμε.Όχι σαν δίχρονο..η κατανάλωση λαδιού που είχα μέχρι τώρα δεν γινόταν αντιληπτή

Ποιος ήρθε;;;; ρε Ντάλτον όταν μας λες ότι έβγαλες από το μοτέρ μόνο ΜΙΣΟ λίτρο λάδι από τα 3, 7 λίτρα που παίρνει, τι εννοάς "δεν γινόταν αντιληπτή" ;;;
Αυτό σε απλά Ελληνικά και απλή τετράγωνη λογική σημαίνει ότι δεν είχες κοιτάξει ποτέ την στάθμη του λαδιού, ούτε καν όταν το αγόρασες, προφανώς.
εάν είχες αλλάξει λάδια αμέσως με την αγορά (πράξη που κάνουμε ΟΛΟΙ όταν αγοράζουμε μεταχείρω και μάλιστα τόσο παλιό και ας ορκίζεται στην μάνα του, τον πατέρα του ο πωλητής ότι έκανε πρόσφατο γενικό σέρβις.....)
και πρόλαβε να κάψει 3 και κάτι λίτρα σε ούτε 2 μήνες αυτό δεν το λες μη αντιληπτό.....έστω ντουμάνι δεν έβλεπες; :rolleyes:

Dalt0n
16/06/2016, 12:19
Ποιος ήρθε;;;; ρε Ντάλτον όταν μας λες ότι έβγαλες από το μοτέρ μόνο ΜΙΣΟ λίτρο λάδι από τα 3, 7 λίτρα που παίρνει, τι εννοάς "δεν γινόταν αντιληπτή" ;;;
Αυτό σε απλά Ελληνικά και απλή τετράγωνη λογική σημαίνει ότι δεν είχες κοιτάξει ποτέ την στάθμη του λαδιού, ούτε καν όταν το αγόρασες, προφανώς.
εάν είχες αλλάξει λάδια αμέσως με την αγορά (πράξη που κάνουμε ΟΛΟΙ όταν αγοράζουμε μεταχείρω και μάλιστα τόσο παλιό και ας ορκίζεται στην μάνα του, τον πατέρα του ο πωλητής ότι έκανε πρόσφατο γενικό σέρβις.....)
και πρόλαβε να κάψει 3 και κάτι λίτρα σε ούτε 2 μήνες αυτό δεν το λες μη αντιληπτό.....έστω ντουμάνι δεν έβλεπες; :rolleyes:

Καταρχήν δεν παίρνει 3.7 παίρνει 3.0
Κατά δεύτερο από Ιανουάριο μέχρι Ιουνίο είναι 5 μήνες όχι 2..και ορκίζομαι ότι δεν γινόταν αντιληπτή μεγάλη κατανάλωση λαδιού

GFawkes
16/06/2016, 12:24
Καταρχήν δεν παίρνει 3.7 παίρνει 3.0
Κατά δεύτερο από Ιανουάριο μέχρι Ιουνίο είναι 5 μήνες όχι 2..και ορκίζομαι ότι δεν γινόταν αντιληπτή μεγάλη κατανάλωση λαδιού


Νταξει
λογικο ακουγετε...

:a014:

amyroukai
16/06/2016, 12:29
Δαλτων, το ότι δεν βλέπεις καυσαέριο τύπου χαλασμένο ντίζελ φορτηγό δεν σημαίνει ότι δεν καις. Λαμπάκι από ότι κατάλαβα δεν έχεις, προσοχή στο ματάκι δεν έχεις επίσης...


Τέλος πάντων παίδες το λυσαμε, ο Δαλτων είναι αμελής. Μην το τραβάμε άλλο.

Dalt0n
16/06/2016, 18:18
Μεταχειρο πιστόνια απο gixxer εποχής 1100 και κυλινδρα στο ρεκτιφιέ :a014:
Θα πετύχει η μοντα λέτε?

nickald
16/06/2016, 18:19
και 2 αυγα τουρκιας..... τζαμπα καιει η λαμπα....

George_Sp
16/06/2016, 18:19
Μεταχειρο πιστόνια απο gixxer εποχής 1100 και κυλινδρα στο ρεκτιφιέ :a014:
Θα πετύχει η μοντα λέτε?

πετύχει δε πετύχει εμείς καλά θα περάσουμε πάντως :lol:

alonso
16/06/2016, 18:53
Εγώ πάντως πήγα σε ολόκληρο μοτέρ χωρίς δεύτερη σκέψη. Την είχα πατήσει άσχημα πριν 2 χρόνια.

sugariasgeorge
16/06/2016, 19:01
Μεταχειρο πιστόνια απο gixxer εποχής 1100 και κυλινδρα στο ρεκτιφιέ :a014:
Θα πετύχει η μοντα λέτε?

για ρωτα και τον μαστορα...
τσαμπα τον πληρωνεις???
μια δευτερη γνωμη παντα βοηθα στο να παρεις σωστη αποφαση...
:a014:

thunder ace
16/06/2016, 20:21
εμενα γιατι μου φαινεται οτι θα παει ψηλα το μαλι;Μηπως να κοιταγες για κανα μοτερ ολοκληρο,οπως λενε και αλλα παιδια;δεν ξερω ποσα μπορεις να διαθεσεις,αλλα βαλε και στο παιχνιδι κανενα ολοκληρο μηχανακι,που να μπορεις να παρεις μοτερ και ενα καρο εξαρτηματα.Πχ απο αυτο (πιστευω με παζαρι το περνεις πολυ χαμηλα).
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8128679/

amyroukai
16/06/2016, 22:44
Μεταχειρο πιστόνια απο gixxer εποχής 1100 και κυλινδρα στο ρεκτιφιέ :a014:
Θα πετύχει η μοντα λέτε?

Το τζίξερ 1100 έχει την καδένα στο κέντρο του μοτέρ όπως τα 650/750/1200 ενώ το δικό σου στο πλάι, αν μοιάζει με το δικό μου...


Αυτό το εμπόδιο πως λες να το αντιμετωπίσετε με τον μάστορα;

bulmont
16/06/2016, 22:47
Το τζίξερ 1100 έχει την καδένα στο κέντρο του μοτέρ όπως τα 650/750/1200 ενώ το δικό σου στο πλάι, αν μοιάζει με το δικό μου...


Αυτό το εμπόδιο πως λες να το αντιμετωπίσετε με τον μάστορα;



:plaf::plaf:

amyroukai
16/06/2016, 22:49
Τι ρε ξενιτεμένε, βλακεία είπα; δεν είναι έτσι το μοτέρ;

bulmont
16/06/2016, 22:57
Aν σωστά κατάλαβα, μόνο τα πιστόνια θα βάλει στα δικά του κύλινδρα, στα οποία
θα γίνει ρεκτιφιέ.............................

teogtp
16/06/2016, 23:04
Aν σωστά κατάλαβα, μόνο τα πιστόνια θα βάλει στα δικά του κύλινδρα, στα οποία
θα γίνει ρεκτιφιέ.............................


:plaf::plaf:

Μην τον παρεξηγεις βρε Βαγγέλη. ......
Το παιδί( :lol:) πρώτη φορά καβαλάει μοτοσακο. ....
:tooth:

Dalt0n
16/06/2016, 23:15
Aν σωστά κατάλαβα, μόνο τα πιστόνια θα βάλει στα δικά του κύλινδρα, στα οποία
θα γίνει ρεκτιφιέ.............................

Σωστά

amyroukai
16/06/2016, 23:20
με σχωρνάτε για το λάθος... :)

Bore / stroke 75.5 x 60.0 mm το GSXR1100, Bore x Stroke 75 x 56 mm το FZR1000.

Μισό χιλιοστό "φάγωμα" είναι νορμάλ, φαντάζομαι; Αλλά βλέπω πως έχει και μεγαλύτερη διαδρομή το 1100. Τα πιστόνια δεν θα έχουν μεγαλύτερη "φούστα"; Αν είπα πάλι βλακεία, προκαταβολικά ζμπαθάτε με, δεν ξέρω από μηχανάκια.

teogtp
16/06/2016, 23:23
με σχωρνάτε για το λάθος... :)

Bore / stroke 75.5 x 60.0 mm το GSXR1100, Bore x Stroke 75 x 56 mm το FZR1000.

Μισό χιλιοστό "φάγωμα" είναι νορμάλ, φαντάζομαι; Αλλά βλέπω πως έχει και μεγαλύτερη διαδρομή το 1100. Τα πιστόνια δεν θα έχουν μεγαλύτερη "φούστα"; Αν είπα πάλι βλακεία, προκαταβολικά ζμπαθάτε με, δεν ξέρω από μηχανάκια.

Θα τα κατεβάσει και θα το κάνει και πολύστροφο. ...

Dalt0n
16/06/2016, 23:33
με σχωρνάτε για το λάθος... :)

Bore / stroke 75.5 x 60.0 mm το GSXR1100, Bore x Stroke 75 x 56 mm το FZR1000.

Μισό χιλιοστό "φάγωμα" είναι νορμάλ, φαντάζομαι; Αλλά βλέπω πως έχει και μεγαλύτερη διαδρομή το 1100. Τα πιστόνια δεν θα έχουν μεγαλύτερη "φούστα"; Αν είπα πάλι βλακεία, προκαταβολικά ζμπαθάτε με, δεν ξέρω από μηχανάκια.

Εδώ κόλλησα και εγώ..Με τον μάστορα θα μιλήσω απο Δευτέρα.δεν του είπα ακόμη για την μοντα με τα πιστόνια απο gixxer..Αυτό που λέει ο απο πάνω είναι δυνατόν να γίνει?

bulmont
16/06/2016, 23:39
Εδώ κόλλησα και εγώ..Με τον μάστορα θα μιλήσω απο Δευτέρα.δεν του είπα ακόμη για την μοντα με τα πιστόνια απο gixxer..Αυτό που λέει ο απο πάνω είναι δυνατόν να γίνει?



Αμέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Να δείς 20000000 στροφές ανά λεπτό, να μην πιστεύεις στα μάτια σου..........

panos_zip
16/06/2016, 23:48
Καλά τα λέτε οι από πάνω.
Παρόμοιες μόντες έχουν ξαναγίνει και συνήθως δουλεύουν. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλα και είναι πολλά που πρεπει να ληφθουν υπ οψην αλλά μπορει να γινει.
Θα ανεβάσει και λίγο τα κυβικά. 0,5mm δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αν γινει σωστά το ρεκτιφιέ.

Επίσης τα άφτερ μαρκετ πιστόνια είναι universal.
(Καλά δεν ειναι ακριβώς έτσι ειναι επίσης πολλά που παίζουν ρόλο, αλλά δεν βγάζουν οι εταιρίες διαφορετικο πιστόνι για κάθε μοτέρ, είναι καποια που ταιριάζουν. Anyway μεγαλη κουβέντα)


Το θέμα δεν ειναι τα πιστόνια από 1100. Το θέμα ειναι τα μεταχειρισμένα πιστόνια από 1100.....

Dalt0n
17/06/2016, 02:00
Καλά τα λέτε οι από πάνω.
Παρόμοιες μόντες έχουν ξαναγίνει και συνήθως δουλεύουν. Δεν ταιριάζουν όλα σε όλα και είναι πολλά που πρεπει να ληφθουν υπ οψην αλλά μπορει να γινει.
Θα ανεβάσει και λίγο τα κυβικά. 0,5mm δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο αν γινει σωστά το ρεκτιφιέ.

Επίσης τα άφτερ μαρκετ πιστόνια είναι universal.
(Καλά δεν ειναι ακριβώς έτσι ειναι επίσης πολλά που παίζουν ρόλο, αλλά δεν βγάζουν οι εταιρίες διαφορετικο πιστόνι για κάθε μοτέρ, είναι καποια που ταιριάζουν. Anyway μεγαλη κουβέντα)


Το θέμα δεν ειναι τα πιστόνια από 1100. Το θέμα ειναι τα μεταχειρισμένα πιστόνια από 1100.....
Με 450 ευρώ τον μήνα μόνο μεταχειρο μπορώ να κοιτάξω :wave2:

Lioulios
17/06/2016, 02:48
Περαστικα ευχομαι στο μηχανακι σου και να ναι η τελευταια στραβη ρε μαν .

Bowleno
17/06/2016, 03:38
Με 450 ευρώ τον μήνα μόνο μεταχειρο μπορώ να κοιτάξω :wave2:

Ο λαός λέει: "τα πόδια μας τα απλώνουμε μέχρι εκεί που φτάνουν"

Οι παντιές, κωλιές και η αμέλεια είναι ακριβά σπορ :wave2:

toyar
17/06/2016, 06:31
Εδώ κόλλησα και εγώ..Με τον μάστορα θα μιλήσω απο Δευτέρα.δεν του είπα ακόμη για την μοντα με τα πιστόνια απο gixxer..Αυτό που λέει ο απο πάνω είναι δυνατόν να γίνει?

προσεχε τι λες στον μαστορα μη σου δωσει το μοτερ σε σακουλες.........

duke200
17/06/2016, 07:54
με σχωρνάτε για το λάθος... :)

Bore / stroke 75.5 x 60.0 mm το GSXR1100, Bore x Stroke 75 x 56 mm το FZR1000.

Μισό χιλιοστό "φάγωμα" είναι νορμάλ, φαντάζομαι; Αλλά βλέπω πως έχει και μεγαλύτερη διαδρομή το 1100. Τα πιστόνια δεν θα έχουν μεγαλύτερη "φούστα"; Αν είπα πάλι βλακεία, προκαταβολικά ζμπαθάτε με, δεν ξέρω από μηχανάκια.

δεν παιζει ρόλο η φουστα, αρκει να μη βρίσκει στη μπιελα/στρόφαλο.

εκείνο που έχει σημασία είναι να ταιριάζει ο πείρος, να μετρηθεί σωστα το compression height του πιστονιού (απόσταση μέση πείρου με ανω επιφάνεια πιστονιου), να συγκριθεί με το μαμα πιστόνι και να ογκομετρηθεί σωστά ο θάλαμος καύσης ωστε να μην γίνει μεγάλο λάθος στη συμπίεση (πολύ χαμηλή ή πάρα πολύ υψηλή). Επίσης μεγάλη σημασία έχει να γίνει σωστο ρεκτιφιέ στα κύλινδρα (δύσκολο στην ελλαδα)

Οι περισσότεροι που παντρεύουν πιστόνια δεν ξέρουν να υπολογίζουν σωστά συμπίεση και συνήθως έχουμε φαινόμενα του τύπου "μαστορα +200 κυβικά το εργαλείο, γιατί σέρνεται?" ή ξανακατεβάζουνε μοτερ στο στρώσιμο.

Το χω ξαναπει, επειδή ΔΕΝ ξερουμε μονοι μας να κανουμε τίποτα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία να επιλέγουμε μάστορα προσεκτικά. Και δεν υπάρχει καλύτερος δείκτης για την ποιότητα του μάστορα από το πόσο αργουν να τον ξαναεπισκευτούν.

είναι τεράστιο το αντικείμενο για να τα ξερουμε όλα μόνοι μας.

teogtp
17/06/2016, 08:44
Ντάλτον ζούμε, με wankel να σε δούμε!

:tooth:

Vice
17/06/2016, 16:44
Σε φιάσκο βλέπω να καταλήγει η ιστορία. Θα τα πάρει όλα αγκαλιά ο ντάλτον

George_Sp
17/06/2016, 16:51
Σε φιάσκο βλέπω να καταλήγει η ιστορία. Θα τα πάρει όλα αγκαλιά ο ντάλτον

Πέρα από την πλάκα και όσα γράφουμε οτι διασκεδάζουμε με όσα γράφει και εκτυλίσσονται.....

να υπενθυμίσω οτι ο αγαπητός Δάλτονας παίρνει τρομερά ρίσκα με όσα κάνει στα μηχανάκια-φρανκεστάην του. εδώ θα μου πείτε έγραψε πριν λίγο καιρό οτι του κουνάει η μηχανή στα 180 με το κράνος περασμένο στον αγκώνα......τώρα θα μισοεπισκευάσει ένα μοτέρ που κατά πάσα πιθανότητα θα σπάσει ξανά.....αλλά το timing μπορεί να μην είναι πάνω σε ένα στατικό burnout.

Δάλτονα όσο μυαλό και αν σου χει απομείνει...λογικέψου πριν να είναι αργά.

Vice
17/06/2016, 16:59
Καταλαβαίνω το οικονομικό θέμα της υπόθεσης και τους περιορισμούς που θέτει απλά δεν μπορώ να καταλάβω τις μόντες σε τόσο βασικά κομμάτια οπως είναι το μοτέρ.

με λιγα λογια ναι στο μεταχειρισμένο πιστόνι αλλά οχι απο άλλο μοντέλο και με κοπτοραπτικές του εκάστοτε μαστορα. οποιος και αν ειναι αυτός όσο καλος και να ειναι.

virus
17/06/2016, 17:21
νταλτον ευχομαι να βγεις τυχερος. πραγματικα.

δυστυχως οι δυσκολοι καιροι ειναι μια σοβαρη παραμετρος για την ποιοτητα των εργασιων που παρεχουν σε μηχανακια. μαζι με τις χαμηλες απολαβες του εκαστοτε ιδιοκτητη. ειναι ενα εκρηκτικο μιγμα και δεν βγαινει παντα σε καλο.

πιο οικονομικα θα σου ερχοταν να βρεις ενα μοτερ μεταχειρω να το βαλεις επανω.

ας μην γινει αυτο το ποστ αιτια να αρχισει το κραξιμο προς επαγγελματιες διοτι δεν εχει καμια ουσια. :beer:

toyar
17/06/2016, 17:26
το να εχεις ενα 4κ 1000αρι 25ετιας για σκισιμο και να το διατηρεις στη ζωη με μπαλωματα δεν ηταν συμφερον ουτε τις καλες εποχες
ποσο μαλλον τωρα..........

stefanos
17/06/2016, 20:27
Μεταχειρο πιστόνια απο gixxer εποχής 1100 και κυλινδρα στο ρεκτιφιέ :a014:
Θα πετύχει η μοντα λέτε?

Μεταχειρισμένα πιστόνια έχεις (τα δικά σου).
Πας για σκέτα ελατήρια (καινούργια, μαμά ή αφτερμαρκετ) εκτός εάν μετρήσατε τα πιστόνια και είναι εκτός ή εάν τα κύλινδρα είναι εκτός.
Και πρίν μείνεις άφραγκος πήγαινε στο μάστορα με το ρημάδοmanual και μετρήστε τα πάντα τώρα που είναι διαλυμένο, να ξέρεις που πάς.

thunder ace
17/06/2016, 20:29
τελικα σ αγαπανε και σε πονανε εδω μεσα ρε νταλτον.

Dalt0n
17/06/2016, 22:22
Μεταχειρισμένα πιστόνια έχεις (τα δικά σου).
Πας για σκέτα ελατήρια (καινούργια, μαμά ή αφτερμαρκετ) εκτός εάν μετρήσατε τα πιστόνια και είναι εκτός ή εάν τα κύλινδρα είναι εκτός.
Και πρίν μείνεις άφραγκος πήγαινε στο μάστορα με το ρημάδοmanual και μετρήστε τα πάντα τώρα που είναι διαλυμένο, να ξέρεις που πάς.

Κάτι τέτοιο θα παιχτει.Γιατί άμα μπλέξω με κ άλλες μοντες δεν θα δω θάλασσα φέτος

bulmont
18/06/2016, 05:46
Κάτι τέτοιο θα παιχτει.Γιατί άμα μπλέξω με κ άλλες μοντες δεν θα δω θάλασσα φέτος




Γιατί, νομίζεις μήπως, πώς θα δείς φώς;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl:

devil's animal
18/06/2016, 06:40
Κάτι τέτοιο θα παιχτει.Γιατί άμα μπλέξω με κ άλλες μοντες δεν θα δω θάλασσα φέτος



μα, ειναι δυνατον να γ@μας ασαλιωτα ενα μηχανακι και να μην περιμενεις μετα γεννητουρια απο το μοτερ?:confused:

duke200
18/06/2016, 07:46
αφηστε τον ανθρωπο να σπαει μηχανάκια. Οι μάστορες δηλαδή να μην πάνε θάλασσα?

Dalt0n
23/06/2016, 02:07
Ξεκινήσαμε :beer:
361474
361475
361476

Lioulios
23/06/2016, 02:17
Και γαμω .

Πριν μπω να χαζεψω εδω .....οπως ολοι μας αλλωστε , μπηκα απο το καρ μια βολτα . Με εναμιση χιλιαρικο ..πες δυο , παιρνεις μηχανες που κανουν πολλα ταληρα

Dalt0n
28/06/2016, 21:22
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα..το μοτέρ το έδεσε ο μάστορας το έφερε το βάλαμε πάνω αλλά χάνει νερό απ το ταφ που πάει πάνω στην κεφαλή..το βγάλαμε πάλι βάλαμε φλατζοκολα το κολλήσαμε αλλά χανει πάλι (λιγότερο απο πριν) καμία ιδέα??

SHOOTER045
28/06/2016, 21:23
Βγαλτε το
Καθαριστε το σημείο
Πάρε άλλο ταυ

Dalt0n
28/06/2016, 21:25
Βγαλτε το
Καθαριστε το σημείο
Πάρε άλλο ταυ

Γιατί να πάρω άλλο.πριν το ανοίξουμε μια χαρά δούλευε

SHOOTER045
28/06/2016, 21:27
Έχει κανένα λάστιχο στο σημείο που πατάει στο μοτέρ?

Dalt0n
28/06/2016, 21:30
Έχει κανένα λάστιχο στο σημείο που πατάει στο μοτέρ?

Δεν το άνοιξα εγώ αλλά δεν νομίζω μόνο το ταφ η κεφαλή και η κόλλα φαίνεται

SHOOTER045
28/06/2016, 21:33
Αποκλείεται να κάθεται μονο μεταλλο στο μέταλλο.
Κάτι είχε που πλεον δεν έχει γι αυτό και έβαλε κόλλα

Dalt0n
28/06/2016, 22:17
Αποκλείεται να κάθεται μονο μεταλλο στο μέταλλο.
Κάτι είχε που πλεον δεν έχει γι αυτό και έβαλε κόλλα

Τώρα που χάθηκε τι κάνουμε?

sugariasgeorge
28/06/2016, 22:21
Τώρα που χάθηκε τι κάνουμε?

αγορα καινουργιου μηπως ???

Dalt0n
28/06/2016, 22:23
αγορα καινουργιου μηπως ???

Λίγο που το έψαξα δεν βρήκα φλατζα.γι'αυτό το σημείο

SHOOTER045
28/06/2016, 23:06
Λαστιχένιο ο ριγκ μήπως

Dalt0n
28/06/2016, 23:31
Λαστιχένιο ο ριγκ μήπως
Μ είπε ο μάστορας να πάω σε ένα β2βενζινάδικο αύριο να πάρω κάτι λαστιχάκια

taisteal
29/06/2016, 00:08
Μ είπε ο μάστορας να πάω σε ένα β2βενζινάδικο αύριο να πάρω κάτι λαστιχάκια

γτπκ μαστορας...
Ευχομαι να μην εχεις αλλα θεματα και να βγαλεις το κτηνος εξω να μυρισει λαστιχο

virus
29/06/2016, 05:04
γτπκ μαστορας...
Ευχομαι να μην εχεις αλλα θεματα και να βγαλεις το κτηνος εξω να μυρισει λαστιχο


Σεμναααααα.....:rolleyes:

λαστιχακια του ειπε μονο, πως κανεις ετσι; παλι καλα που δεν του ειπε καμια φλαντζα :cool:

muppet
29/06/2016, 09:09
πριν το ανοίξουμε μια χαρά δούλευε

Καλά αυτό εννοείται.

Πάντως, μετά το fzr η Yamaha έβγαλε το R1. Τσίμπα ένα του 2000 με λιγότερο από 2 χήνες και θα κερνάς και τσάι τα fzr όπου τα βρίσκεις, ειδικά αν μοιάζουν με αυτό που έχεις τώρα...

stam2
29/06/2016, 09:40
πιστεύω να βρεις αυτό που σου λείπει...

361808