PDA

View Full Version : Oθόνη LCD....



Bowleno
16/06/2016, 15:22
Όπως βλέπετε στις παρακάτω φωτό, η οθόνη LCD του Πήγασου έχει "καεί" από τον Καυτό Ελληνικό ήλιο.....
Αυτό έχει 3-4 χρόνια που συνέβη, όμως τον τελευταίο διάστημα έχει γίνει από αρκετά δυσανάγνωστη έως να μην βλέπεις καθόλου σε συνθήκες έντονης ηλιοφάνειας.
Ξερει κανείς αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να αντικατασταθεί ΜΟΝΟ η εν λόγω οθόνη;
η aprilia δίνει μόνο ολόκληρο το πακέτο, ήτοι, κάτι πάνω από 400 ευραίους, πράγμα που δεν παίζει να κάνω εφόσον το όργανο πέραν αυτού δεν έχει κανένα άλλο θέμα
(Οκ, θέλει και στεγανοποίηση....)

Για πείτε οι γνώστες, μου έχει βγάλει τα μάτια το ρημάδι :(

361126

361127

George_Sp
16/06/2016, 15:29
Από όσο διακρίνω από τη φώτο η ζημιά σου είναι στο επιφανειακό πλαστικό τζάμι του καντράν. Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στο δεξί μέρος γιατί έχεις την οθόνη από πίσω που αντανακλά την ακτινοβολία και όχι όπως το πλαστικό στροφόμετρο αριστερά που την απορροφά.

Η λύση προφανώς και δεν είναι να αλλάξεις όλο το όργανο αλλά να ανοιχτεί και να μπει νέο plexyglass και να μονωθεί ξανά σωστά.

διαδικασία που απλά θα χρειαστεί χρόνο 1-2 μέρες μινιμουμ και να αποχωριστείς τον πηγασάκο.

αλοιφές επαναφοράς δε θα κάνουν κάτι. Είναι και από τη μέσα μεριά κατεστραμμένο το plexy.


edit:

ψιλοάκυρο μάλλον οτι έγραψα πιο πάνω. σκέφτομαι και το 2ο σενάριο να είναι όντως καμμένο το plexy της lcd και όχι το εξωτερικό.....Δημήτρη δε βρισκόμαστε να ρίξω μια ματιά από κοντά ?

Bowleno
16/06/2016, 15:36
Αν σε βολέψει αύριο να το δεις εκεί στον λαστιχά....αν και ήδη ξέρω, έχει καεί το πλέξυ της LCD και όχι το εξωτερικό (το έχω τσεκάρει)

edit: είναι προφανές ότι η υγρασία που έπαιρνε (τι υγρασία που γινόταν ενυδρείο....γαμώ την aprilia μου μέσα) λειτούργησε (και συνεχίζει να λειτουργεί....) ως φακός με τα γνωστά αποτελέσματα.....
Αν και όταν το φτιάξω θα το στεγανοποιήσω (έχω μπούσουλα από το apriliabikers)

teogtp
16/06/2016, 15:39
Εμένα μου φαίνεται ότι είναι όλο το πλεξι καμένο.
Έχει γαλακτωσει και από την μεριά του στροφόμετρου .

George_Sp
16/06/2016, 15:39
Αν σε βολέψει αύριο να το δεις εκεί στον λαστιχά....αν και ήδη ξέρω, έχει καεί το πλέξυ της LCD και όχι το εξωτερικό (το έχω τσεκάρει)

ναι και μένα αυτό το 2ο σενάριο μετά το edit μου φαίνεται.

το θέμα είναι αν ανοίγωντας το οργανάκι η οθόνη είναι ξεχωριστή και μπορεί να βγει. ή να βρούμε κωδικό lcd να την παραγγείλουμε. άσε λίγο να κοιτάξω στο ιντερνετ και θα σου στείλω να σε ενημερώσω.

George_Sp
16/06/2016, 15:41
Εμένα μου φαίνεται ότι είναι όλο το πλεξι καμένο.
Έχει γαλακτωσει και από την μεριά του στροφόμετρου .

και μένα η 2η φωτογραφία με μπέρδεψε. στη 1η όμως δείχνει ξεκάθαρα οτι το κάψιμο είναι ανομοιόμορφο μέσα στην lcd που είναι σβηστή και φαίνεται. μετά στη 2η φώτο που ανάβει το σκοτείνιασμα αν παρατηρήσεις κρατάει ακριβώς το σχήμα της 1ης.

Bowleno
16/06/2016, 15:47
Εμένα μου φαίνεται ότι είναι όλο το πλεξι καμένο.
Έχει γαλακτωσει και από την μεριά του στροφόμετρου .

teo, το γαλάκτωμα που λες είναι υγρασία. θέλει άνοιγμα, καλό στέγνωμα ΟΛΟ το όργανο και κατόπιν στο κλείσιμο καλή σιλικόνη στεγανοποίησης γύρω γύρω.
Το αναβάλω συνεχώς μέχρι να δω τι θα κάνω με την LCD και επιπλέον αυτή η δουλειά απαιτεί να μείνω 2-3 μέρες χωρίς μηχανή πράγμα που δεν παίζει.
Μάλλον θα γίνει στην διάρκεια της θερινής άδειας μου αφού πρώτα εξασφαλίσω οθονούλα

teogtp
16/06/2016, 15:49
και μένα η 2η φωτογραφία με μπέρδεψε. στη 1η όμως δείχνει ξεκάθαρα οτι το κάψιμο είναι ανομοιόμορφο μέσα στην lcd που είναι σβηστή και φαίνεται. μετά στη 2η φώτο που ανάβει το σκοτείνιασμα αν παρατηρήσεις κρατάει ακριβώς το σχήμα της 1ης.

Και πολύ ασχοληθήκαμε με το χρεπι. ....
:tooth:

Bowleno
16/06/2016, 20:40
Και πολύ ασχοληθήκαμε με το χρεπι. ....
:tooth:

:moutza::moutza::moutza::lol: