PDA

View Full Version : Κόκκινα φανάρια



Σελίδες : [1] 2

Elessar.GR
17/06/2016, 20:20
Ένα πρωινό προς την δουλειά και τσουπ πάρε ένα ταξί.

Ταξί vs κόκκινο φανάρι. (https://www.youtube.com/watch?v=DOPVdZonTFk)

:moutza: :eyepop:

Προσοχή

BoSS_Man*
17/06/2016, 20:26
..και εσύ τι παριστάνεις; Επίτηδες το έκανες και φαίνεται, επίσης έχουμε πει ότι ξεκινάμε κοιτώντας δεξιά αριστερά και όχι έτσι όπως έφυες (άλλο θέμα που εσύ το έκανες να φαίνεται επίτηδες :) ). Επίσης χωρίς κανένα δικαιώμα γιατί δείχνεις φάτσες των ανθρώπων και γιατί γράφεις δημοσίως στοιχεία τα οποία στοχοποιούν αυτόν τον άνθρωπο;

Την ίδια στιγμή βλέπουμε όλοι να έχουνε σταματήσει πάνω στην διάβαση, οι πεζοί περνάνε εκεί με δυσκολία, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει μπανανία σε λέωωωω.

BLiTzER
17/06/2016, 20:35
@BoSS_Man*: Κάνε έναν κόπο, σε παρακαλώ και διόρθωσε το ποστ σου. Δεν είναι ανάγκη να χαρακτηρίζεις τον συνομιλητή σου. Ξέρουμε όλοι πού θα καταλήξει αυτό.

toyar
17/06/2016, 21:03
οποιος πετυχει διασταυρωση που μετα το κοκκινο να μη φυγουν αλλα 3 αυτοκινητα να μας το πει (ταξι ή οχι δε σημαινει κατι)
ειδικα σε ωρες αιχμης και με απεργια ΜΜΜ

teogtp
17/06/2016, 21:04
Λίγο τσιτωμενο σε βρισκω αφεντανθρωπε. ....

nic mor
17/06/2016, 21:56
οποιος πετυχει διασταυρωση που μετα το κοκκινο να μη φυγουν αλλα 3 αυτοκινητα να μας το πει (ταξι ή οχι δε σημαινει κατι)
ειδικα σε ωρες αιχμης και με απεργια ΜΜΜ

Το έχουν παρακάνει όμως. .
Και ενώ η τροχαια ψάχνει ζώνες και κράνη,
Αυτοί οι δολοφόνοι δρουν ανενοχλητοι!!
Κακό ψοφο να έχουν, ότι και αν οδηγούν!
Μαζί και αυτοί που καίνε τα στοπ!

omega
17/06/2016, 22:28
Να υπήρχαν μικρόφωνα να έγραφαν τις δικαιολογίες που τσαμπουνανε οι περισσότεροι απο οςους πιάνονται για τέτοιες παραβάσεις.

I-want-a-moto
17/06/2016, 23:29
Ειται το έκανε επίτηδες είτε όχι ο άλλος έσφαξε το κοκκινο,εκτος και ο ΚΟΚ λεει να περιμένεις 10σεκ στο φαναρι μην το σφάξει κανείς,αλήθεια πόσες κόρνες θα φας αν κάτσεις και περιμένεις ενώ είναι πράσινο?

BoSS_Man*
17/06/2016, 23:44
Ειται το έκανε επίτηδες είτε όχι ο άλλος έσφαξε το κοκκινο,εκτος και ο ΚΟΚ λεει να περιμένεις 10σεκ στο φαναρι μην το σφάξει κανείς,αλήθεια πόσες κόρνες θα φας αν κάτσεις και περιμένεις ενώ είναι πράσινο?

ο ΚΟΚ ναι συμφωνω δεν λεει να περιμενεις 10σεκ στο φαναρι αλλα αν εσενα (η οποιοδηποτε αλλο) δεν θες να σε αφησουνε σεκ-ο στο οδοστρωμα τοτε περιμενεις και κοιτας τριγυρω σου, ξερεις σε τι χωρα εισαι, ξερεις οτι τα διπλωματα τα περνουνε με λαδωματα ξερεις οτι καθε φορα γινονται διαφορα περιστατικα τα οποια τα περισσοτερα ειναι γραμμενα και εδω στο φορουμ, οποτε μην αερολογουμε και γραφουμε ανακριβειες, αν εσενα σε προβληματιζει το ποσες κορνες να φας αν κατσεις να περιμενεις και ειναι πρασινο για τα λιγα αυτα δευτερολεπτα τι να σου πω τωρα :lol:
ο ΚΟΚ δεν λεει επισης να ανεβεις με 170+ την Συγγρου κανοντας ελλιγμους αναμεσα στα αμαξια και επισης λεει να παρακαρουμε πανω στα πεζοδρομια αλλα γινεται
ο ΚΟΚ δεν λεει να περιμενουμε πανω στις διαβασεις αλλα επισης γινεται κλπ κλπ

:wave2:

teogtp
18/06/2016, 00:01
Μάστορα με έχεις μπερδέψει. .....
Τελικά ο ταριφας καλά έκανε και το έσφαξε;
Το έκανε από αντίδραση, στην μαλάκια που μπορεί να δέρνει τον μηχανάκια που πάει με 170 στην Συγγρού;
Πραγματικά με μπέρδεψες.

BoSS_Man*
18/06/2016, 00:05
Μάστορα με έχεις μπερδέψει. .....
Τελικά ο ταριφας καλά έκανε και το έσφαξε;
Το έκανε από αντίδραση, στην μαλάκια που μπορεί να δέρνει τον μηχανάκια που πάει με 170 στην Συγγρού;
Πραγματικά με μπέρδεψες.

Άστο να το πάρει ο αέρας! :wave2:

congate7
18/06/2016, 00:06
Ακριβώς το ίδιο τώρα που γυρνούσα από δουλειά.
Έχω ξεχαστεί στο φανάρι,ανάβει πράσινο, μου κορνάρει ο από πίσω φορτηγατζής (με τη μεγάλη, χέστηκα πάνω μου) και με το που βάζω πρώτη σκάει από κάθετο δρόμο με καρακατακόκκινο 18-19 χρονών.
Ξερόγκαζο και μια ευχή για το σπίτι του είχε το μενού.

gior-gos
18/06/2016, 00:26
Ένα πρωινό προς την δουλειά και τσουπ πάρε ένα ταξί.

Ταξί vs κόκκινο φανάρι. (https://www.youtube.com/watch?v=DOPVdZonTFk)

:moutza: :eyepop:

Προσοχή

Νταξ, οκ, αλλά..

αμα βαραγαμε κοφτες καθε φορα που συνεβαινε κατι τετοιο

θα τα χαμε καψει τα μηχανακια

:)

bulmont
18/06/2016, 05:55
Και με κάμερα να γράφει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Επρεπε να τον ''ακουμπήσεις'' και να γίνεις ''συνέταιρος'' στο ταξί.......

Αμα του πάρεις το μισό ταξί ή το μισό σπίτι, μπορεί να το σκεφτεί την
επόμενη φορά λίγο περισσότερο.........

omega
18/06/2016, 06:40
Οποίος εχει μπλέξει μέχρι σημερα η θα μπλέξει με τους κυρίους:
Δικαστές
Εισαγγελείς
Δικηγόρους
& Γιατρούς

ΞΕΡΕΙ η θα μάθει τι εστι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κόστος και ταλαιπωρία.

Οποτε.. Τα μάτια σας 14 και τα νεύρα σας δια του 14 ;)

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 06:45
Και με κάμερα να γράφει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Επρεπε να τον ''ακουμπήσεις'' και να γίνεις ''συνέταιρος'' στο ταξί.......

Αμα του πάρεις το μισό ταξί ή το μισό σπίτι, μπορεί να το σκεφτεί την
επόμενη φορά λίγο περισσότερο.........


Εάν είχα κάμερα στο ΙΧ χτες, θα είχα ποστάρει σήμερα ένα ωραιότατο βιντεάκι με το VStrom και το παπί που έσφαξαν το κόκκινο και θα με ακουμπούσαν. Έπρεπε ρε γαμώτο να τους ακούμπαγα τελικά -σπίτι βέβαια δεν θα έπαιρνα, αλλά 2 ζωές (που φταίγανε) θα τις έπαιρνα στα σίγουρα... Κουταμάρα έκανα ε;

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 06:50
Οποτε.. Τα μάτια σας 14 και τα νεύρα σας δια του 14 ;)

Το αυτό!!! Αμυντική οδήγηση, το Α και το Ω, κάτι που στο βιντεάκι δεν είδα. Ανάβει το πράσινο και ο άλλος ξεκινά λες και κάνει εκκίνηση στο MotoGP... Τα άλλα 2 μηχανάκια που έχουν περάσει το φανάρι με κόκκινο κι έχουν παρκάρει πάνω στη διάβαση πεζών δεν είδα να σχολιάζεται αναλόγως...

vaska
18/06/2016, 06:56
Στα 50 μου και με πάρα πολλά χιλιόμετρα με μοτο στο ενεργητικό μου, 2 καλές στούκες που με έστειλαν νοσοκομείο, έγιναν σε αστικό περιβάλλον έως 10 τετράγωνα από το σπίτι μου και οι δύο παραβίασαν προτεραιότητα κι έκοψαν κάθετα την πορεία μου. Ο ένας είναι και γείτονας και τον βλέπω κάθε μέρα.Μου στοίχισε συντριπτικό κάταγμα στο πόδι, ένα μηχανάκι διαλυμένο 3 μήνες νοσοκομείο, εξωτερική οστεοσύνθεση, έλλειμμα στην περιοχή της έσω γάμπας και 90% ακαμψία της άρθρωσης του πέλματος (αστραγάλου). Ο δε άλλος μετά από 2μηνη νοσηλεία στο νοσοκομείο και άλλη τόση στο σπίτι ήρθε στο δικαστήριο και είπε ότι λέω ψέματα, δεν είχα τπτ σπασμένο. Σε ερώτηση του προέδρου πως εξηγεί την πολύμηνη νοσηλεία, τις ακτινογραφίες τις ειδικές αγωγές κλπ κλπ κλπ, απάντησε ότι όλα είναι στημένα από μένα και δικούς μου γιατρούς και όλα είναι ψέματα.
Να σημειώσω δε ότι ήταν ασφαλισμένος και ότι αφού θα με κάλυπτε η ασφάλειά του αυτός δεν είχε λόγο να πει μαλ@κίες.
Έτσι λοιπόν καταλήγοντας λέω, όχι μόνο καλά έκανε και τον έβγαλε βίντεο, όχι μόνο καλώς θα κάνει να πάει με το βίντεο στην τροχαία και να τον καταγγείλει, όχι μόνο καλώς δείχνει τα μούτρα του αλλά κακώς δεν κατέβηκε κάτω να του σπάσει την κουρούπα που έχει για κεφάλι και που φιλοξενεί τα σκατά που έχει για μυαλό. Καμία δικαιολογία, παλούκωμα σε κεντρική πλατεία της περιοχής για συνετισμό των υπολοίπων. Έχω καταντήσει πλέων όταν ανάβει πράσινο να περιμένω με κίνδυνο να με κοπανήσουν οι από πίσω μου και να κοιτάω 10 φορές έχω δεν έχω πράσινο έχω δεν έχω προτεραιότητα.

Άντε ρε με τα κ@ριόλια που βγαίνουν έξω και όποιον πάρει ο χάρος.

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 07:08
Βασίλη είναι ίσως η πρώτη φορά 9 χρόνια τώρα που διαφωνώ με γραφόμενά σου. Δηλαδή να καταντήσουμε Ρωσία που όλοι έχουν από μια κάμερα κοτσαρισμένη στο όχημά τους για να αποδεικνύουν υπαιτιότητα; Ή όλοι με την παραμικρή παραβατική συμπεριφορά να τρέχουμε στις τροχαίες με τα βίντεο ανά χείρας για μηνύσεις; Το έγραψα και παραπάνω, καθημερινά έχω βαρεθεί να βλέπω δίτροχους να σφάζουν τα κόκκινα, πρέπει να τρέχουν όλοι οι ΙΧήδες να υποβάλλουν μηνύσεις για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη;

Ούτε παλουκώματα ούτε τίποτα φίλτατε, ρίξε ένα πρόστιμο καναδυό χιλιάρικα στο ταξί που παραβίασε το κόκκινο, ρίξε κι ένα ξεγυρισμένο πεντακοσάρικο στα 2 μηχανάκια που έχουν φύγει μπροστά από το κόκκινο και έχουν σταματήσει πάνω στην διάβαση, να δεις πως λύνεται το θέμα (και μαζί και το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας). Δεν έχουν να τα δώσουν; Πάρσιμο το δίπλωμα μέχρι να τα βρουν...

Είπαμε, ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!!! Πως εσύ κοιτάς 10 φορές με πράσινο; Ο φίλτατος με το βίντεο 2 δευτερόλεπτα να περίμενε και να ξεκίναγε ήρεμα, δεν νομίζω να πάθαινε κάτι...

toyar
18/06/2016, 08:13
τα εξαντλητικα προστιμα ειναι ατοπα εκτος αν τα συνδεσουμε με το πραγματικο εισοδημα οπως ειναι εξω ωστε να ειναι τσουχτερα και ρεαλιστικα ταυτοχρονα
εμενα θα με ετσουζε να μου ελεγαν ''δεν πληρωνεις προστιμο αλλα το διπλωμα σου παυει να ισχυει και τραβα βγαλε αλλο απο την αρχη με παραβολα σηματα εξετασεις κλπ'' καθε φορα που με επιαναν για σοβαρη παραβαση
καθε φορα με επιπλεον προσαυξηση και χρονοκαθυστερηση και μετα απο μερικες επαναληψεις ισοβιος αποκλεισμος
γιατι τον ελληναρα αν θες να τον πληγωσεις τον χτυπας στον εγωισμο κι οχι στην τσεπη
η καμερα και το ρουφιανιλικι δουλευει φουλ και αποδιδει εξω αλλα προσωπικα το θεωρω μεγαλο ξεφτιλικι

vaska
18/06/2016, 08:50
Βασίλη είναι ίσως η πρώτη φορά 9 χρόνια τώρα που διαφωνώ με γραφόμενά σου. Δηλαδή να καταντήσουμε Ρωσία που όλοι έχουν από μια κάμερα κοτσαρισμένη στο όχημά τους για να αποδεικνύουν υπαιτιότητα; Ή όλοι με την παραμικρή παραβατική συμπεριφορά να τρέχουμε στις τροχαίες με τα βίντεο ανά χείρας για μηνύσεις; Το έγραψα και παραπάνω, καθημερινά έχω βαρεθεί να βλέπω δίτροχους να σφάζουν τα κόκκινα, πρέπει να τρέχουν όλοι οι ΙΧήδες να υποβάλλουν μηνύσεις για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη;

Ούτε παλουκώματα ούτε τίποτα φίλτατε, ρίξε ένα πρόστιμο καναδυό χιλιάρικα στο ταξί που παραβίασε το κόκκινο, ρίξε κι ένα ξεγυρισμένο πεντακοσάρικο στα 2 μηχανάκια που έχουν φύγει μπροστά από το κόκκινο και έχουν σταματήσει πάνω στην διάβαση, να δεις πως λύνεται το θέμα (και μαζί και το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας). Δεν έχουν να τα δώσουν; Πάρσιμο το δίπλωμα μέχρι να τα βρουν...

Είπαμε, ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!!! Πως εσύ κοιτάς 10 φορές με πράσινο; Ο φίλτατος με το βίντεο 2 δευτερόλεπτα να περίμενε και να ξεκίναγε ήρεμα, δεν νομίζω να πάθαινε κάτι...
* δεν κάνω διακρίσεις με βάση αριθμό τροχών ούτε αν ο άλλος είναι ένστολος. Μπήκα πριν 10 λεπτά στο μαγαζί μου και η αιτία της καθυστέρησης είναι ένας έντονος διαπληκτισμός που είχα με κάτι ένστολα λεβεντόπαιδα μέσα σε λαντ ρόβερ με κόκκινη ρίγα γύρω γύρω (ούτε σκατά ξέρω τι ήταν μπορεί τύπου συνοριοφύλλακες ή κάτι τέτοιο) που παραβίασαν κόκκινο στεγνά. Ήμουν πίσω τους και πλακώθηκα στις κόρνες, ο οδηγός είχε τα μισά μου χρόνια αλλά διπλάσια μαγκιά και με ρώτησε με τσαμπουκά τι θέλω. Φίλε κάλεσα τροχαία. Σφάξιμο κόκκινου με 2 τόνους αυτοκίνητο να κόβει κάθετα την Κορίνθου (κεντρικότατος δρόμος της Πάτρας), χωρίς φάρους, χωρίς σειρήνες και το βασικότερο αναίτια, έτσι γιατί μπορούμε. Τροχαία φίλε και θα το παρακολουθήσω το θέμα (τους το είπα στην ψύχρα για να μην γίνει καμία και χαθεί σε κανένα συρτάρι). Στο φεύγα ο "μάγκας" παρακάλαγε ο δε συνοδηγός που ήταν μέχρι αυτή τη στιγμή ήπιος με πλησίασε και μου είπε ψιθυριστά "έχω κρατήσει την πινακίδα σου" και μου έκλεισε το μάτι. Κι εγώ τον αριθμό στο επώμιό σου, του απάντησα. Είναι μάστιγα και είναι πρωτίστως θέμα παιδείας, οδηγικής παιδείας.
** Το παλούκωμα είναι εν τη ρύμη του λόγου και περισσότερο μεταφορικό παρά κυριολεκτικό. Με τα πρόστιμα συμφωνώ αλλά δεν βλέπω χαΐρι και προκοπή. Δες γύρω σου τι γίνεται με τα κράνη. Κοινωνική εργασία στα νοσοκομεία να είναι μέσα στον πόνο και τους ακρωτηριασμούς, στους συνανθρώπους μας που μένουν φυτά στις εντατικές, δίπλα στον θάνατο, όπως λέει ο Ιαβέρης. Και το δίπλωμα να τους πάρεις πάλι αυτοί θα κυκλοφορούν παράνομοι, επί τόπου προσωρινή κατάσχεση του οχήματος και ίσως και πρόστιμο στον ιδιοκτήτη πρέπει να επιβάλουν. Αμυντική οδήγηση κάνουμε όλοι μας οι δίτροχοι γιατί δεν μας παίρνει αλλιώς αλλά δεν είναι λίγες οι φορές που εύχομαι να είχα ένα Lada του 90 και να παίρνω αμπάριζα. Προς Θεού όχι να αφαιρέσεις ζωή αλλά λίγο σκατό στην κάλτσα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Πάω να φκιάσω κανένα πισι να βγάλω τα προς το ζην.

akis_trevor
18/06/2016, 08:51
Βασίλη είναι ίσως η πρώτη φορά 9 χρόνια τώρα που διαφωνώ με γραφόμενά σου. Δηλαδή να καταντήσουμε Ρωσία που όλοι έχουν από μια κάμερα κοτσαρισμένη στο όχημά τους για να αποδεικνύουν υπαιτιότητα; Ή όλοι με την παραμικρή παραβατική συμπεριφορά να τρέχουμε στις τροχαίες με τα βίντεο ανά χείρας για μηνύσεις; Το έγραψα και παραπάνω, καθημερινά έχω βαρεθεί να βλέπω δίτροχους να σφάζουν τα κόκκινα, πρέπει να τρέχουν όλοι οι ΙΧήδες να υποβάλλουν μηνύσεις για παραβίαση ερυθρού σηματοδότη;

Ούτε παλουκώματα ούτε τίποτα φίλτατε, ρίξε ένα πρόστιμο καναδυό χιλιάρικα στο ταξί που παραβίασε το κόκκινο, ρίξε κι ένα ξεγυρισμένο πεντακοσάρικο στα 2 μηχανάκια που έχουν φύγει μπροστά από το κόκκινο και έχουν σταματήσει πάνω στην διάβαση, να δεις πως λύνεται το θέμα (και μαζί και το δημοσιονομικό πρόβλημα της χώρας). Δεν έχουν να τα δώσουν; Πάρσιμο το δίπλωμα μέχρι να τα βρουν...

Είπαμε, ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΟΔΗΓΗΣΗ!!! Πως εσύ κοιτάς 10 φορές με πράσινο; Ο φίλτατος με το βίντεο 2 δευτερόλεπτα να περίμενε και να ξεκίναγε ήρεμα, δεν νομίζω να πάθαινε κάτι...

Δηλαδή να μην προσπαθήσουμε έστω να αλλάξουμε ποτέ το μπουρδελο που έχουμε για οδική παιδεία,ε;;;
Να έχουμε πράσινο και να περιμένουμε και να δείχνουμε κατανόηση στον κάθε ηλίθιο που θα φάει το κόκκινο 5 δευτερόλεπτα αφού ανάψει.
Όχι ρώσοι να μην γίνουμε αλλα αν θέλουμε ποτέ να αλλάξει κάτι ας βάλουμε το χεράκι μας....

Ζεύκας
18/06/2016, 09:13
Να πέφτει κράξιμο αλλά το σωστό είναι να μην φαίνονται δημοσίως πρόσωπα και στοιχεία οχήματος.

Άμα αρχίσουν/με να διαβάζουν/με και να μαθαίνουν/με οι υπαίτιοι το τι πιστεύει η κοινώνια ίσως να βάλουν/με μυαλό

SHOOTER045
18/06/2016, 09:35
Χτες σε διασταύρωση.
Εγώ πηγαίνω ευθεία με το παπι,απο απέναντι έρχεται άλλο δικυκλο.
Δεξιά - αριστερά έχει STOP,το παραβιάζει και σταματάει στο μισο μέτρο απο μένα,της φωνάζω οτι το STOP είναι για σένα και η κιουσπα μου λέει <το ξέρω>
Δηλαδή τι να πω τώρα.
Έκατσε περιμενε να περάσω εγώ αλλά όχι ο άλλος που κοιτούσε όλη την σκηνή.
Μετα επί λήφθηκαν οι αρμόδιοι.
Ενα έχω να πω διεκδικείται τα δικαιώματα σας.
Στην θέση του φίλου θα έπαιρνα τον αρ της πινακίδας και μαζί στοιχεία ενος ακόμη μάρτυρα και θα ενημέρωνα την τροχαία.
Τίποτα άλλο

sapphire
18/06/2016, 09:38
.και εσύ τι παριστάνεις; Επίτηδες το έκανες και φαίνεται, επίσης έχουμε πει ότι ξεκινάμε κοιτώντας δεξιά αριστερά και όχι έτσι όπως έφυες (άλλο θέμα που εσύ το έκανες να φαίνεται επίτηδες ). Επίσης χωρίς κανένα δικαιώμα γιατί δείχνεις φάτσες των ανθρώπων και γιατί γράφεις δημοσίως στοιχεία τα οποία στοχοποιούν αυτόν τον άνθρωπο;

Ναι μωρέ πως τολμάει να στοχοποιήσει αυτόν τον άνθρωπο , στην τελική δεν έκανε τίποτα τρομερό ..απλά πέρασε με καρακκόκινο και θα μπορούσε άνετα να είχε σκοτώσει κάποιον.Παρά τις κόρνες τον βλέπεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει , στα αρχίδια του αν πέσεις πάνω του .
Ναι ρε φίλε και εγώ έχω περάσει με κόκκινο αλλά δεν υπήρχε ψυχή χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν σωστό, δεν μπορώ όμως να καταλάβω κάποιον άνθρωπο που μέσα στην κίνηση περνάει κατακόκκινο φανάρι και ούτε μπορώ να το δικαιολογήσω , για μένα είναι απόπειρα δολοφονίας και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται .
Όσο για την κάμερα , μακάρι να είχαμε όλοι από μια κάμερα και να είχε κάμερα σε κάθε φανάρι για να καταγράφει τους χάρους που περνάνε κάθε μέρα με κόκκινο .

Στην Αγγλία για παράδειγμα μεγάλο ποσοστό έχει κάμερες και παρόμοια περιστατικά ανεβαίνουν κατευθείαν στο youtube με την πινακίδα του οχήματος και το πρόσωπο του οδηγού.Το καλύτερο ξέρεις ποιο είναι ; Έχει δημιουργηθεί μια τεράστια βάση δεδομένων και όταν συμβαίνει κάποιο ατύχημα η αστυνομία όπως και οι ασφαλιστικές ψάχνουν στο youtube για το "ιστορικό" του οδηγού.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν αντιμετωπίζουμε σωστά αυτόν που περνάει με κόκκινο , για εμάς είναι απλά ένα λάθος ενώ κανονικά θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται σαν απόπειρα δολοφονίας.Κανένα έλεος για όποιον περνάει με κόκκινο .

Όσο για τα παπάκια / μηχανές στην διάβαση , ναι είναι μαλακία και ούτε αυτό το καταλαβαίνω ..ρε φίλε υπάρχει μια κωλογραμμή για να σταματήσεις πριν την διάβαση πόσο πυθικι είσαι για να σταματάς πάνω στην διάβαση .
Για να μην παρεξηγιόμαστε υπάρχουν φορές που θα αναγκαστείς να κάτσεις πάνω στην διάβαση για λόγους ασφαλείας ( πχ αν δεν είσαι σε καλή θέση , η αν έχεις κάποιον κολλημένο από πίσω σου για να μην φρενάρεις απότομα κτλπ),βλέπω όμως τύπους που ακόμα και όλο τον χρόνο έχουν να φρενάρουν και παρόλα αυτά κάθονται σαν αγγούρια πάνω στην διάβαση. Η το άλλο τραγελαφικό σταματάνε μετά το φανάρι χωρίς λόγο και μετά τους βγαίνει ο λαιμός για να δουν αν είναι πράσινο :lol:

Τέσπα αυτά είναι μικρομαλακίες και δεν συγκρίνονται με κάποιον που περνάει με κόκκινο και για μένα είναι απόπειρα δολοφονίας.


Υ.Γ
Τι καταραμένα είναι αυτά τα session , γράφω το σεντόνι και μόλις πάω να κάνω αποστολή έχει λήξει το session . :p

slzr
18/06/2016, 10:11
Σε βρίσκω λίγο υπερβολικό Elessar.GR.. Δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά ποιος δεν έχει κάνει αυτή τη μλκία σαν του ταρίφα; (με αμάξι ή μηχανάκι)
Σταματημένος ήσουν και περίμενες το πράσινο , άρα έλεγχες την κατάσταση.

Δεν συμφωνώ με τον ταξιτζή, αλλά τα μηχανάκια που έχουν αχρωματοψία στα φανάρια, θα έπρεπε να τα εμβολίζουμε; :confused:

Συμφωνώ κι εγώ με omega..


Οποτε.. Τα μάτια σας 14 και τα νεύρα σας δια του 14 ;)

Ohm
18/06/2016, 11:15
Ειται το έκανε επίτηδες είτε όχι ο άλλος έσφαξε το κοκκινο,εκτος και ο ΚΟΚ λεει να περιμένεις 10σεκ στο φαναρι μην το σφάξει κανείς,αλήθεια πόσες κόρνες θα φας αν κάτσεις και περιμένεις ενώ είναι πράσινο?

εεε... ο κοκ λέει όταν ανάψει το πράσινο έχεις δικαίωμα να ξεκινήσεις αν ο δρόμος είναι ελεύθερος, δεν λέει με το που ανάψει πράσινο, ξεκίνα

όσες κόρνες και να φάω, θα τις προτιμήσω από το να φάω στούκα

BoSS_Man*
18/06/2016, 11:37
εεε... ο κοκ λέει όταν ανάψει το πράσινο έχεις δικαίωμα να ξεκινήσεις αν ο δρόμος είναι ελεύθερος, δεν λέει με το που ανάψει πράσινο, ξεκίνα

όσες κόρνες και να φάω, θα τις προτιμήσω από το να φάω στούκα

Μπράβο και άλλα τόσα μπράβο.

:beer:

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 11:46
Δηλαδή να μην προσπαθήσουμε έστω να αλλάξουμε ποτέ το μπουρδελο που έχουμε για οδική παιδεία,ε;;;
Να έχουμε πράσινο και να περιμένουμε και να δείχνουμε κατανόηση στον κάθε ηλίθιο που θα φάει το κόκκινο 5 δευτερόλεπτα αφού ανάψει.
Όχι ρώσοι να μην γίνουμε αλλα αν θέλουμε ποτέ να αλλάξει κάτι ας βάλουμε το χεράκι μας....

Πιστεύεις ότι αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος για να αποκτήσουμε οδηγική παιδεία και θα είναι και αποτελεσματικός τρόπος; ΑΝ δεν κάνω λάθος, η διήθηση των μοτοσυκλετών απαγορεύεται από τον ΚΟΚ, τι λες, οι τροχαίες θα έπρεπε να είχαν νούμερα προτεραιότητας όπως οι τράπεζες από τον συνωστισμό για καταγγελίες, το δε youtube δεν θα είχε servers να χωρέσουν τα βιντεάκια για διηθήσεις. Αν θέλουμε λοιπόν να αλλάξει κάτι, ξεκινάμε από τα του οίκου μας, κάνω λάθος;

Πριν μισή ώρα πετάχτηκα μέχρι Λουτράκι να βάλω βενζίνη στη μηχανή. Σε ΚΑΘΕ φανάρι μοτοσυκλέτες έσφαζαν τα κόκκινα, σε μια περίπτωση με ένα παπί, εάν ο οδηγός του ΙΧ δεν φρέναρε θα τον είχε στείλει αδιάβαστο σε τόπο χλοερό και δεν θα είχε καθόλου άδικο μεταξύ μας. Στο προτελευταίο φανάρι, ένας καριόλης με ένα χρέπι Typhoon ενώ ήμουν σταματημένος στο κόκκινο, με προσπέρασε κινούμενος ανάμεσα σε εμένα και το τσιμεντένιο διαχωριστικό για να σφάξει το κόκκινο...

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 11:50
τα εξαντλητικα προστιμα ειναι ατοπα εκτος αν τα συνδεσουμε με το πραγματικο εισοδημα οπως ειναι εξω ωστε να ειναι τσουχτερα και ρεαλιστικα ταυτοχρονα

Το άτοπο είναι να στέλνεις κάποιον στον άλλο κόσμο ή να σε στέλνει κάποιος που δεν έφταιγε στον άλλο κόσμο, επειδή εσύ ήθελες να σφάξεις το κόκκινο... Τι σχέση έχει το πραγματικό εισόδημα; Ίσα-ίσα που είναι το αντίθετο που λες, δηλ εγώ αν παίρνω €450 το μήνα και ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι αν παραβιάσω το κόκκινο θα πρέπει να πληρώσω 2 χιλιάρικα και παρ' όλα αυτά το κάνω συνειδητά, χρειάζεται να το αναλύσουμε;

teogtp
18/06/2016, 11:57
Έχει μπερδευτεί η που με την βου.
Συγκρίνεις την διηθηση με τη παραβίαση σηματοδοτη;

BLiTzER
18/06/2016, 12:00
Η διήθηση είναι "παράνομη" μόνο στα χαρτιά. Κανείς ποτέ δε θα σε γράψει για διήθηση, αν την κάνεις σαν άνθρωπος.

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:10
Έχει μπερδευτεί η που με την βου.
Συγκρίνεις την διηθηση με τη παραβίαση σηματοδοτη;

Δεν έχει μπερδευτεί τίποτα!!! Η παράβαση είναι παράβαση, δεν υπάρχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά. Με αυτή τη λογική, ένα smart που παραβιάζει κόκκινο δεν συγκρίνεται με ένα βυτιοφόρο γεμάτο κηροζίνη που παραβιάζει το κόκκινο, το ένα άντε να πάρει στο λαιμό του έναν, το άλλο μπορεί να πάρει δεκάδες. Ρώτα έναν ανάπηρο σε αναπηρικό για το δίκυκλο που είναι παρκαρισμένο πάνω στη ράμπα αναπήρων, αν θεωρεί αμελητέα παράβαση το παράνομο παρκάρισμα... Αυτό είναι και το νόημα όσων υποστηρίζω και περίμενα μια απάντηση σαν τη δική σου. Εκτός αν η οδηγική παιδεία και η ξαφνική απόκτησή της περιορίζεται στο σφάξιμο του κόκκινου από τους άλλους... Πόσες φορές έχει γραφτεί εδώ μέσα από χρήστες ότι παραβιάζουν συνειδητά το κόκκινο όταν π.χ. είναι μόνοι τους, ή δεν περνάει άλλο αμάξι, ή είναι πολύ αργά και δεν κυκλοφορεί ψυχή και άρα ο κίνδυνος είναι ανύπαρκτος (κατ' αυτούς);

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:13
Η διήθηση είναι "παράνομη" μόνο στα χαρτιά. Κανείς ποτέ δε θα σε γράψει για διήθηση, αν την κάνεις σαν άνθρωπος.


Και το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους παράνομο είναι αλλά μόνο στα χαρτιά, έξυπνος άνθρωπος είσαι...

BLiTzER
18/06/2016, 12:18
Η διήθηση, στην ουσία, εξυπηρετεί την κίνηση. Εκτός αν έχεις αντίθετη άποψη. Δε βλέπω πώς το κάπνισμα εξυπηρετεί την υγεία.

teogtp
18/06/2016, 12:20
Και ο ανάπηρος θα μείνει στον τοπο αν βρει την ράμπα κλειστή;
Πρόσεξε! Δεν υποστηρίζω το κλείσιμο και την κατάληψη του πεζοδρομίου και των ραμπων, αλλά αυτός που ενοχλείται ειδοποιει την αστυνομία να σκίσει την κωλαρα του "βοδιου".
Αυτοι που παραβιάζουν σηματοδοτη πρέπει να τους γ@μουν και να τους στεγνωνουν στον ήλιο. Τέλος.
Όποιος έχει "εμπειρία" από παραβίαση καταλαβαίνει.

akis_trevor
18/06/2016, 12:25
α καλα λεμε.......:whiteflag:

toyar
18/06/2016, 12:27
Το άτοπο είναι να στέλνεις κάποιον στον άλλο κόσμο ή να σε στέλνει κάποιος που δεν έφταιγε στον άλλο κόσμο, επειδή εσύ ήθελες να σφάξεις το κόκκινο... Τι σχέση έχει το πραγματικό εισόδημα; Ίσα-ίσα που είναι το αντίθετο που λες, δηλ εγώ αν παίρνω €450 το μήνα και ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι αν παραβιάσω το κόκκινο θα πρέπει να πληρώσω 2 χιλιάρικα και παρ' όλα αυτά το κάνω συνειδητά, χρειάζεται να το αναλύσουμε;

αν παιρνεις 450 ευρω και το προστιμο ειναι 1000 παιζει το οργανο να σε λυπηθει και να κανει πως δε βλεπει (οπως γινεται στην πραγματικοτητα)
αν κυκλοφορεις με καγιεν προφανως τα 1000 δε σου λενε κατι οποτε ποιος χεστηκε; ή θα παρεις ενα τφ και θα τη σβησεις (οπως επισης γινεται στην πραγματικοτητα)
στη σημερινη τροχαια -και δεν φταινε οι ιδιοι γι αυτο- κανεις δεν θελει να μπλεξει με κακομοιρηδες που παρακαλανε ή με λαμογια με γνωριμιες
ενω αν τους ξαναβαζεις ολους να ξαναδινουν εξετασεις δεν ξεχωριζεις πλουσιους και φτωχους

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:37
Η διήθηση, στην ουσία, εξυπηρετεί την κίνηση. Εκτός αν έχεις αντίθετη άποψη. Δε βλέπω πώς το κάπνισμα εξυπηρετεί την υγεία.

Δεν διαφωνώ, αλλά πλέον η ζέστη αρχίζει να γίνεται ενοχλητική, ο άλλος σηκώνει λευκές σημαίες, οπότε άστο να πάει μεσημεριάτικα, βαριέμαι να εξηγώ. Απλά, επειδή σου είπα ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος, ρωτάω εσένα συγκεκριμένα: Πως θα χαρακτήριζες κάποιον ο οποίος παραπονιέται ότι στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι η μη τήρηση, ή επιλεκτική τήρηση των νόμων και όταν του θυμίζεις ότι το κάπνισμα σε κλειστό χώρο απαγορεύεται παίρνεις την απάντηση ότι είναι δικαίωμά του να χαλάει την υγεία του και αντιδημοκρατικό να του λένε τι θα κάνει...

teogtp
18/06/2016, 12:39
Μα τον θεό ρε αουφ. .....θα ορκιζόμουν ότι είσαι ο Ohm. ....

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:41
αν παιρνεις 450 ευρω και το προστιμο ειναι 1000 παιζει το οργανο να σε λυπηθει και να κανει πως δε βλεπει (οπως γινεται στην πραγματικοτητα)
αν κυκλοφορεις με καγιεν προφανως τα 1000 δε σου λενε κατι οποτε ποιος χεστηκε;

Μα βρε χρυσέ μου άνθρωπε, εάν παίρνεις €450 και κυκλοφορείς με Lada του ΄90 ή παίρνεις €3.000 τι μήνα και κυκλοφορείς με Ferrrari, αν παραβιάσεις το κόκκινο το ίδιο αποτέλεσμα θα συμβεί, άσχετα πόσα βγάζεις ή τι οδηγείς, τον άλλο θα τον σκοτώσεις. Μόνο εγώ το βλέπω παράλογο; Ο κακομοίρης δηλ που δεν έχει στον ήλιο μοίρα είναι λιγότερο δολοφόνος επειδή ο άλλος είναι φραγκάτος και με πούρο στο χέρι;

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:43
Μα τον θεό ρε αουφ. .....θα ορκιζόμουν ότι είσαι ο Ohm. ....


Φίλος, τώρα είπες βαριά κουβέντα...

teogtp
18/06/2016, 12:44
Φίλος, τώρα είπες βαριά κουβέντα...

:tooth:

Ζεύκας
18/06/2016, 12:45
αουφγκενταλερ από το σημείο που συνέκρινες τη διήθηση με τη παραβίαση ερυθρου σηματοδότη έχασες το όποιο δίκιο είχες.

άστο. είναι σαν να λες τον άλλο μαλάκα είναι το ίδιο με το να του βάζεις το μαχαίρι στην καρωτίδα.

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:45
:tooth:

Σταματάω εδώ γιατί παίζει ο trevor να με πει Terens και δεν θα τ' αντέξω (με μηχανολογικά δεν ασχολούμαι οπότε γλύτωσα τον χαρακτηρισμό Dalton).

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:47
αουφγκενταλερ από το σημείο που συνέκρινες τη διήθηση με τη παραβίαση ερυθρου σηματοδότη έχασες το όποιο δίκιο είχες.

Ατυχέστατη σύγκριση πραγματικά, μόνο που δεν ήταν σύγκριση και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Άτιμος γραπτός λόγος, παρ' όλα αυτά, I got the point.

teogtp
18/06/2016, 12:49
Το θέμα θέλει συζήτηση σε παραλία με νιαμου περιφερομενα και παγωμένες μπύρες.
:beer:

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:53
Το θέμα θέλει συζήτηση σε παραλία με νιαμου περιφερομενα και παγωμένες μπύρες.
:beer:

Αν γίνει μάζωξη σε παραλία για να συζητηθεί αυτό το θέμα, θα καταλήξουν τα νιαμου παγωμένα και οι μπύρες περιφερόμενες...

lykourgi
18/06/2016, 12:54
Αν γίνει μάζωξη σε παραλία για να συζητηθεί αυτό το θέμα, θα καταλήξουν τα νιαμου παγωμένα και οι μπύρες περιφερόμενες...
:bawl:

akis_trevor
18/06/2016, 12:56
οι νομοι ειναι ολοι νομοι αλλα προφανως εχουν αλλη βαρυτητα.γιαυτο και τα διαφορετικα προστιμα που ειναι αναλογα την παραβαση.
το να φας κοκκινο αερα πατερα μπορει να συγκριθει πχ με την οδηγηση ενω εισαι λιωμα στο ποτο,και σε καμια περιπτωση με την διηθηση..
επισης μην ξεχνας πως η διηθηση με ταχυτητα παιζει στην αθηνα.στην πατρα η διηθηση γινεται σπανιοτερα και με 20 χλμ την ωρα ας πουμε.δεν την θεωρω καν επικινδυνη.
με αλλα λογια δεν κοιταω το τυπικο του θεματος αλλα το ουσιαστικο.... ;)

BLiTzER
18/06/2016, 12:56
Δεν διαφωνώ, αλλά πλέον η ζέστη αρχίζει να γίνεται ενοχλητική, ο άλλος σηκώνει λευκές σημαίες, οπότε άστο να πάει μεσημεριάτικα, βαριέμαι να εξηγώ. Απλά, επειδή σου είπα ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος, ρωτάω εσένα συγκεκριμένα: Πως θα χαρακτήριζες κάποιον ο οποίος παραπονιέται ότι στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι η μη τήρηση, ή επιλεκτική τήρηση των νόμων και όταν του θυμίζεις ότι το κάπνισμα σε κλειστό χώρο απαγορεύεται παίρνεις την απάντηση ότι είναι δικαίωμά του να χαλάει την υγεία του και αντιδημοκρατικό να του λένε τι θα κάνει...

Κατάλαβα το πόιντ σου εξ αρχής και δεν έχεις άδικο, απλά το παράδειγμα με τη διήθηση ήταν λίγο άτοπο :p Κι εγώ, πάντως, σε κάποια πράγματα, μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια, ενώ σε άλλα είμαι τελείως κάθετος (όπως π.χ. η παραβίαση σηματοδότη).

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 12:59
Ωραία, θεωρώ ότι τα βρήκαμε όλοι με όλους, λύθηκαν οι όποιες παρεξηγήσεις, παρακαλώ ο teo να με αποχαρακτηρίσει από Ohm για να πάω να διαβάσω το βιβλίο μου που το έχω αφήσει εδώ και ώρα...

Ohm
18/06/2016, 13:03
Δηλαδή να μην προσπαθήσουμε έστω να αλλάξουμε ποτέ το μπουρδελο που έχουμε για οδική παιδεία,ε;;;
Να έχουμε πράσινο και να περιμένουμε και να δείχνουμε κατανόηση στον κάθε ηλίθιο που θα φάει το κόκκινο 5 δευτερόλεπτα αφού ανάψει.
Όχι ρώσοι να μην γίνουμε αλλα αν θέλουμε ποτέ να αλλάξει κάτι ας βάλουμε το χεράκι μας....

τώρα πια είναι πολύ αργά για τέτοια

τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να φτάσεις εσύ στο σπίτι σου ανέπαφος, εγωιστικό ίσως, αλλά κανείς δεν θα κοιτάξει το τομάρι σου παρά μόνο εσύ.

όταν το σπίτι σου έχει γίνει αποκαΐδια, δεν φωνάζεις την πυροσβεστική...

teogtp
18/06/2016, 13:04
Πώς κάνεις έτσι!
Δεν σε είπα αντμιν!

:tooth:

akis_trevor
18/06/2016, 13:05
τώρα πια είναι πολύ αργά για τέτοια

τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να φτάσεις εσύ στο σπίτι σου ανέπαφος, εγωιστικό ίσως, αλλά κανείς δεν θα κοιτάξει το τομάρι σου παρά μόνο εσύ.

όταν το σπίτι σου έχει γίνει αποκαΐδια, δεν φωνάζεις την πυροσβεστική...

οποτε του ριχνεις και μια μολοτωφ στην αλλη μερια που δεν εχει φουντωσει ακομα,να καει πιο γρηγορα.....
καλη φαση..ωραιο το σκεπτικο σου...ειμαστε που ειμαστε μπουρδελο,ας αρπαξουμε και τιποτα να γουσταρουμε...

taisteal
18/06/2016, 13:10
Τεστοστερονη στο full,δικαστες και τιμωροι και παει λεγοντας..
Παμε για κανενα μπανακι Κεμαλ,αυτη η χωρα δεν θα αλλαξει ποτε

Ζεύκας
18/06/2016, 13:12
τώρα πια είναι πολύ αργά για τέτοια

τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φροντίσεις να φτάσεις εσύ στο σπίτι σου ανέπαφος, εγωιστικό ίσως, αλλά κανείς δεν θα κοιτάξει το τομάρι σου παρά μόνο εσύ.

όταν το σπίτι σου έχει γίνει αποκαΐδια, δεν φωνάζεις την πυροσβεστική...

όντως όπως τα γράφεις και κάτω από το νικνειμ αδερφέ. έχεις κάψει όλες τις ασφάλειες :beer:

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 13:16
Μιας και αργά ή γρήγορα η ABUS θα γίνει μέγας χορηγός του παρόντος, αποχαιρετώ την ομήγυρη, πάω για διάβασμα...

toyar
18/06/2016, 13:26
Μα βρε χρυσέ μου άνθρωπε, εάν παίρνεις €450 και κυκλοφορείς με Lada του ΄90 ή παίρνεις €3.000 τι μήνα και κυκλοφορείς με Ferrrari, αν παραβιάσεις το κόκκινο το ίδιο αποτέλεσμα θα συμβεί, άσχετα πόσα βγάζεις ή τι οδηγείς, τον άλλο θα τον σκοτώσεις. Μόνο εγώ το βλέπω παράλογο; Ο κακομοίρης δηλ που δεν έχει στον ήλιο μοίρα είναι λιγότερο δολοφόνος επειδή ο άλλος είναι φραγκάτος και με πούρο στο χέρι;

και οι δυο δολοφονοι ειναι αλλα δεν αποτρεπονται με τον ιδιο τροπο γιατι εχουν διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης
να ξερεις οτι τα προστιμα αναλογα με το εισοδημα ειναι πρακτικη που εφαρμοζεται επιτυχημενα σε σκανδιναβικες χωρες
αν και κατα τη γνωμη μου η κυκλοφοριακη παραβατικοτητα δεν διορθωνεται με προστιμα, ειναι περισσοτερο θεμα παιδειας
και βεβαιως οι παραβασεις δεν εχουν την ιδια βαρυτητα αλλα το παρκαρισμα σε ραμπα αναπηρων και το σφαξιμο κοκκινου απο την ιδια νοοτροπια πηγαζουν

bulmont
18/06/2016, 18:51
[QUOTE=AUFGEBRACHT;2764101]Δεν έχει μπερδευτεί τίποτα!!! Η παράβαση είναι παράβαση, δεν υπάρχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά....QUOTE]



Αυτό ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ας γίνουμε και Ρωσία και Αγγλία και Πακιστάν και Μπαγκλαντές, αρκεί ν' αρχίσουν κάποια στιγμή οι πάσης φύσεως παραβάτες να τιμωρούνται
είτε οδηγούν μηχανάκι, είτε οδηγούν νταλίκα, είτε οδηγούν ποδήλατο, ταχύπλοο, ή τζετσκί.

Είτε είναι μεροκαματιάρηδες, είτε είναι εφοπλιστές.

Είτε λέγονται Κατσιμητσούλιας ή Τραχανοπλαγιάς ή Χριστοφοράκος

taisteal
18/06/2016, 18:55
Ας γίνουμε και Ρωσία και Αγγλία και Πακιστάν και Μπαγκλαντές, αρκεί ν' αρχίσουν κάποια στιγμή οι πάσης φύσεως παραβάτες να τιμωρούνται
είτε οδηγούν μηχανάκι, είτε οδηγούν νταλίκα, είτε οδηγούν ποδήλατο, ταχύπλοο, ή τζετσκί.

Είτε είναι μεροκαματιάρηδες, είτε είναι εφοπλιστές.

Είτε λέγονται Κατσιμητσούλιας ή Τραχανοπλαγιάς ή Χριστοφοράκος

361222

bulmont
18/06/2016, 19:02
361222





Το ξέρω ρε φίλε, αλλά δεν παύω να το θέλω..................................

Ohm
19/06/2016, 12:15
οποτε του ριχνεις και μια μολοτωφ στην αλλη μερια που δεν εχει φουντωσει ακομα,να καει πιο γρηγορα.....
καλη φαση..ωραιο το σκεπτικο σου...ειμαστε που ειμαστε μπουρδελο,ας αρπαξουμε και τιποτα να γουσταρουμε...


όντως όπως τα γράφεις και κάτω από το νικνειμ αδερφέ. έχεις κάψει όλες τις ασφάλειες :beer:

ό,τι να'ναι

γράφω Α διαβάζετε F

πάμε αλλιώς: τώρα να προσπαθήσεις να διορθώσεις την στραβή συμπεριφορά των άλλων είναι στην καλύτερη τσάμπα κόπος και στην χειρότερη επικίνδυνο, γιατί σου αφαιρεί πόρους από το να φροντίσεις να φτάσεις στον προορισμό σου.

Προσωπικά, με καίει περισσότερο να φτάσω στο σπίτι μου σε ένα κομμάτι παρά να ρισκάρω τα πάντα για να πω στον κάθε γκασμά πως να οδηγεί σωστά (που θα πάει και στο γάμο)

γιατί άμα ήταν εντάξει άτομο και υπήρχε πιθανότητα να με ακούσει, δεν θα πήγαινε σα τον χάρο εξ'αρχής

άντε πες εσύ τώρα σε κάποιον που έχει συνηθίσει να σφάζει κόκκινα "σε παρακαλώ, μην περνάς με κόκκινο, είναι επικίνδυνο και παράνομο"

και όλοι να του το πούνε, @@ αποτέλεσμα θα φέρει. Μοναδική ελπίδα τα πρόστιμα που είτε η τροχαία δεν προλαβαίνει να κόβει είτε μόλις βγουν για να κόψουν κλήσεις, αμέσως όλοι τους κράζουνε ότι πάνε να βγάλουνε λεφτά κτλ κτλ.

αποκαΐδια...

omega
19/06/2016, 12:48
Πιάνω το σκεπτικό του ohm και το βρίσκω μια χαρά μιας και ειμαι παθων(βρήκα το μπελά μου) απο γκασμά σαν αυτούς που περιγράφει παραπάνω.
Δεν θα πω ότι έπαψα να κάνω παρεμβάσεις γιατί θα ήμουν ψεύτης.
Κάνω όσο μπορώ,εκεί που κρίνω ότι μπορώ κι ας πάνε χαμένες λόγω παιδείας στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Ας φτιάξουμε πρώτα τον εαυτό μας και τον μικρόκοσμο που μας περιβάλει και μετά ανοιγόμαστε παραπέρα.Το καλό μπορεί να μην απλώνεται όπως το κακό αλλά δεν χάνεται.

PortisHead
20/06/2016, 09:58
Χτες σε διασταύρωση.
Εγώ πηγαίνω ευθεία με το παπι,απο απέναντι έρχεται άλλο δικυκλο.
Δεξιά - αριστερά έχει STOP,το παραβιάζει και σταματάει στο μισο μέτρο απο μένα,της φωνάζω οτι το STOP είναι για σένα και η κιουσπα μου λέει <το ξέρω>
Δηλαδή τι να πω τώρα.
Έκατσε περιμενε να περάσω εγώ αλλά όχι ο άλλος που κοιτούσε όλη την σκηνή.
Μετα επί λήφθηκαν οι αρμόδιοι.
Ενα έχω να πω διεκδικείται τα δικαιώματα σας.
Στην θέση του φίλου θα έπαιρνα τον αρ της πινακίδας και μαζί στοιχεία ενος ακόμη μάρτυρα και θα ενημέρωνα την τροχαία.
Τίποτα άλλο

Δε σε βλέπω να στραβώσες και πολύ με το περιστατικο...
Καλή , καλή η κιουσπα ??? :lol:

SHOOTER045
20/06/2016, 10:01
Δε σε βλέπω να στραβώσες και πολύ με το περιστατικο...
Καλή , καλή η κιουσπα ??? :lol:

Γιατί να στραβωσω?
Το μονο που της είπα ηταν αυτό< το stop είναι για σένα>
Μετα αφού πήρα την πινακίδα της την έδωσα στεγνά :D

cityfly
20/06/2016, 11:37
εεε... ο κοκ λέει όταν ανάψει το πράσινο έχεις δικαίωμα να ξεκινήσεις αν ο δρόμος είναι ελεύθερος, δεν λέει με το που ανάψει πράσινο, ξεκίνα

όσες κόρνες και να φάω, θα τις προτιμήσω από το να φάω στούκα

έτσι λέει αλλά καταλαβαίνεις τι εννοεί;
αν για οποιοδήποτε λόγο (κακώς πιθανότατα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) ο δρόμος είναι μπλοκαρισμένος μην ξεκινήσεις κι εσύ και πας και κολλήσεις και τον μπλοκάρεις ακόμα περισσότερο.
Δεν λέει πχ πουθενά ο κοκ ότι ένα όχημα που είναι στην ουρά του μπλοκαρισμένου δρόμου και ίσως μισό μέτρο από το φανάρι έχει το δικαίωμα να ξεκινήσει όταν τελικά ξεμπλοκάρει ακόμα κι αν το δικό του φανάρι έχει γίνει κόκκινο, κάτι πολύ συνηθισμένο ΚΑΙ σε πολλές χώρες του εξωτερικού για να μην ξεχνιόμαστε
(δεν λέω ότι έτσι έγινε στο βίντεο, ευκαιρία βρήκα να το αναφέρω)

nikos_abel
20/06/2016, 11:59
γράφω Α διαβάζετε F

Συμβαίνει αυτό, αλλά συνήθως εννοούμε Α και γράφουμε F. Να αποτυπώσεις τη σκέψη σου ολοκληρωμένα σε 5 γραμμές είναι δυσκολότερο από ότι φαίνεται.




άντε πες εσύ τώρα σε κάποιον που έχει συνηθίσει να σφάζει κόκκινα "σε παρακαλώ, μην περνάς με κόκκινο, είναι επικίνδυνο και παράνομο"

Αν το πεις ίσως κάποιος το ακούσει και τελικά το εφαρμόσει. Αν δεν το πεις, δεν θα το ακούσει κανένας.

Όπως εδώ μέσα. Λέγε λέγε, όλο και κάτι αλλάζουμε στον εαυτό μας.

Πρίν λίγο καιρό, την "είπα" σε ένα παληκάρι με cbr που κυκλοφορούσε με τα φώτα του σβηστά. Χαλαρά όμως, όχι με ένταση.

Χαχαχουχα, εντάξει δε τρέχει τίποτα κλπ. Αλλά να θυμάσαι (του είπα) άλλοι δε σε βλέπουν ούτε με τα φώτα.

Μετά από 2 - 3 μέρες, τσουπ, τον βλέπω με τα φώτα αναμένα. Δεν του ξαναμίλησα. Το πιασε.

Bowleno
20/06/2016, 12:05
Σταματάω εδώ γιατί παίζει ο trevor να με πει Terens και δεν θα τ' αντέξω (με μηχανολογικά δεν ασχολούμαι οπότε γλύτωσα τον χαρακτηρισμό Dalton).

Μπαγάσα, την γλύτωσες, ε; :tooth:

Ρε σεις....όντας οδηγός μικρού φορτηγού (<3,5t) επί περίπου 6 ώρες την ημέρα και μΕχανακίου άλλες 3, έχουν δει τα ματάκια μου....ένα έχω καταλάβει:

Πηγαίνετε σαν ΚΟΤΕΣ στις διασταυρώσεις, έχουν δεν έχουν φανάρι, έχουν δεν έχουν στοπ, έχουν δεν έχουν πουτάνες.....αν θέλετε να φτάνετε ολόκληροι στα σπίτια σας....

Ακριβώς λόγω αυτόυ που πάντα πράττω, 3 με παπάκια που κατέσφαξαν κόκκινο και στοπ είναι ακόμα αρτιμελείς....:rolleyes:

Ωραία τα λόγια, οι διθύραμβοι, οι πολεμικές, αλλά όσο δεν παίζει ΣΩΣΤΗ παιδεία χαΐρι δεν πρόκειται να δούμε.
Οι σημερινοί οδηγοί στην πλειοψηφία τους δεν σώζονται ότι πρόστιμα και να επιβάλεις, ότι κοινωνική εργασία και να επιβάλεις γιατί απλά ο εγκέφαλος έτσι έχει μάθει να λειτουργεί....
Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να εκπαιδευτούν ΣΩΣΤΑ οι αυριανοί οδηγοί, ποδηλάτες και πεζοί (ναι, και αυτοί τον παίζουν ώρες ώρες.....) επί αυτού τι κάνουμε;

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε στο καφενείο να περνά η ώρα......

vaska
20/06/2016, 12:11
Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να εκπαιδευτούν ΣΩΣΤΑ οι αυριανοί οδηγοί, ποδηλάτες και πεζοί (ναι, και αυτοί τον παίζουν ώρες ώρες.....) επί αυτού τι κάνουμε;

Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε στο καφενείο να περνά η ώρα......

Σε πρώτη φάση είναι καλό που ξεφύγαμε από το "ο πεζός έχει πάντα δίκιο" με πρόσφατη΄απόφαση δικαστηρίου με καταδίκη πεζού που έγινε αιτία να χάσει την ζωή τους μοτοσυκλετιστής. Σιγά σιγά και ένα βήμα την φορά. Είναι νοοτροπία χρόνων και δεν αλλάζει από την μια μέρα στην άλλη.

pipe_smoker
20/06/2016, 12:17
Εγω θέλω οταν ανάβει πράσινο να ανοίγω γκάζι και να φεύγω.

Επίσης θέλω οταν είμαι πεζός, όπου βρω διάβαση, να περνάω αέρα και στα @@ μου.

Ο νόμος μου το επιτρέπει.....
Ένας φίλος μου που του το έλεγα προχθές με πλάκωσε στο ξύλο......



Αν δε σκεφτείτε εσείς για εσάς, κανένας νόμος δεν πρόκειται να το κανει.
Ούτε τώρα ούτε ποτέ, ούτε στην πιο πολιτισμένη ή τριτοκοσμική χώρα του πλανήτη.

Το λάθος ειναι λάθος και πρεπει να τιμωρείται.
Το να πας να πέσεις επάνω σε τριαξονικο επειδη πέρασε με κόκκινο κι εσύ έχεις προτεραιότητα "για να μάθει αυτός" ειναι απλα ηλίθιο.
Πολυ ηλίθιο ομως.

bulmont
20/06/2016, 13:28
......Το να πας να πέσεις επάνω σε τριαξονικο επειδη πέρασε με κόκκινο κι εσύ έχεις προτεραιότητα "για να μάθει αυτός" ειναι απλα ηλίθιο.
Πολυ ηλίθιο ομως.




Δεν παύει όμως να 'ναι ηρωικό.........

''Γιά το δίκιο ρε γαμώτο''.............

pipe_smoker
20/06/2016, 13:39
Δεν παύει όμως να 'ναι ηρωικό.........

''Γιά το δίκιο ρε γαμώτο''.............

Ε ναι...

Το πολύ πολύ, αντί για το "κλαίει η μάνα μου στο μνήμα", να το κάνουμε "κλαίει η μάνα μου στο άγαλμα που μου στήσανε για την ηρωική πράξη".

Ότι θα κλαίει πάντως είναι δεδομένο:lol:

cityfly
20/06/2016, 13:54
Εγω θέλω οταν ανάβει πράσινο να ανοίγω γκάζι και να φεύγω.

Επίσης θέλω οταν είμαι πεζός, όπου βρω διάβαση, να περνάω αέρα και στα @@ μου.

Ο νόμος μου το επιτρέπει

.

Ο νόμος δεν επιτρέπει να περνάς αέρα. Οφείλεις να δείξες ότι επιθυμείς να περάσεις. Δε μιλάμε σαν κάτι εκνευριστικούς τύπους στα βόρεια που σε βλέπουν από μακρυά να κόβεις και ενώ προλαβαίνουν να περάσουν χαλαρά μέχρι εσύ να φτάσεις στη διάβαση περιμένουν μέχρι να φτάσεις να σταματήσεις και μετά να περάσουν. Αλλά δεν μπορείς και να πεταχτείς ξαφνικά και μετά να λες είχα διάβαση. Ομοίως κάτι ποδηλάτες που έρχονται με χίλια (αναλογικά) και μετά γκρινιάζουν. Κανονικά τα ποδήλατα πρέπει να τα πας με τα χέρια αλλά για μένα τουλάχιστον αν το πας χαλαρά με ταχύτητα βαδίσματος το ίδιο κάνει.

Ζεύκας
20/06/2016, 14:21
Ο Νέος Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας - Κ.Ο.Κ. (Ν. 2696/1999)





Άρθρo 39


Συμπεριφoρά των oδηγών πρoς τoυς πεζoύς





1. Όλοι οι οδηγοί πρέπει να αποφεύγουν να συμπεριφέρονται με τρόπο που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τους πεζούς.
Tηρoυμένων των διατάξεων των άρθρων 12 παράγραφος 1, 17 παράγραφος 3 περίπτωση στ΄ και 19 παράγραφος 1 τoυ παρόντoς Kώδικα, όπoυ σε
oδoστρώματα υπάρχoυν διαβάσεις πεζών, oι oπoίες έχoυν σημανθεί με πινακίδες ή διαγραμμίσεις και η κυκλoφoρία των oχημάτων ρυθμίζεται με φωτεινή σηματoδότηση ή τρoχoνόμoυς, oι oδηγoί oχημάτων υπoχρεoύνται:
α) Nα σταματoύν πριν από τη διάβαση, όταν απαγoρεύεται σε αυτoύς με σήμα να πρoχωρήσoυν ή όταν τυφλoί χρησιμοποιούν και επιδεικνύουν τo
λευκό μπαστoύνι τoυς, για να δείξoυν ότι πρόκειται να διασχίσoυν την oδό ή όταν τα Άτομα με Αναπηρίες (ΑμεΑ) πρόκειται να διασχίσουν την οδό. Όταν επιτραπεί να πρoχωρήσoυν, να μη διακόπτoυν ή παρεμπoδίζoυν τη διέλευση των πεζών, τυφλών ή των Ατόμων με Αναπηρίες (ΑμεΑ), oι oπoίoι έχoυν ήδη εισέλθει και πρoχωρoύν στη διάβαση, κατά τα oριζόμενα στo άρθρo 38 τoυ παρόντoς Kώδικα.
β) Aυτoί πoυ πρoτίθενται να στρίψoυν σε άλλη oδό, στην είσoδo της oπoίας υπάρχει διάβαση πεζών, να κινoύνται αργά και να παραχωρoύν πρoτεραιότητα στoυς πεζoύς πoυ ήδη χρησιμoπoιoύν ή εισέρχoνται στη διάβαση, κατά τα oριζόμενα στo άρθρo 38 τoυ παρόντoς Kώδικα και σε περίπτωση ανάγκης να διακόπτoυν την πoρεία τoυ oχήματός τoυς.
2. Aν σε σημασμένη διάβαση πεζών η κυκλoφoρία των oχημάτων δεν ρυθμίζεται με φωτεινή σηματoδότηση ή με τρoχoνόμo, oι oδηγoί υπoχρεoύνται
να πλησιάζoυν στη διάβαση με ταχύτητα τόσo μικρή ώστε να μην εκθέτoυν σε κίνδυνo τoυς πεζoύς πoυ τη χρησιμoπoιoύν ή εισέρχoνται σε αυτήν και,
σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτoυν την πoρεία τoυ oχήματός τoυς για να επιτρέπoυν την διέλευση των πεζών.
Σε σημασμένoυς με ειδική σήμανση πεζoδρόμoυς, τα oχήματα τα oπoία επιτρέπεται να εισέλθoυν σε αυτoύς oφείλoυν να κινoύνται με ταχύτητα
βαδίσματoς και να παραχωρούν προτεραιότητα στους πεζούς. Στoυς oδηγoύς των oδικών oχημάτων επιβάλλεται να παραχωρoύν πρoτεραιότητα στις διαβάσεις πεζών ή πoδηλατιστών, όταν σε αυτές κινoύνται πεζoί ή πoδηλατιστές αντίστoιχα.
3. Σε περιοχές κατοικίας που έχουν χαρακτηρισθεί και σημανθεί ως περιοχές ήπιας κυκλοφορίας εφαρμόζονται οι εξής ειδικοί κανόνες:
α) Οι πεζοί μπορούν να χρησιμοποιούν το οδόστρωμα σε όλο το πλάτος του. Τα παιχνίδια επιτρέπονται.
β) Οι οδηγοί πρέπει να προχωρούν με πολύ χαμηλή ταχύτητα, η οποία σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να υπερβαίνει τα 20 χιλιόμετρα την ώρα.
γ) Οι οδηγοί δεν πρέπει να θέτουν τους πεζούς σε κίνδυνο ούτε να συμπεριφέρονται με παρεμποδιστικό τρόπο. Αν είναι αναγκαίο πρέπει να σταματούν.
δ) Οι πεζοί δεν πρέπει να εμποδίζουν χωρίς λόγο την κυκλοφορία των οχημάτων.
ε) Απαγορεύεται η στάθμευση, εκτός από εκεί που επιτρέπεται από σήματα στάθμευσης.
στ) Σε διασταυρώσεις, χρήστες της οδού που εξέρχονται από περιοχή κατοικίας πρέπει να παραχωρούν την προτεραιότητα στους άλλους χρήστες της
οδού.
4. Oι oδηγoί, oι oπoίoι πρόκειται να στρίψoυν σε άλλη oδό στην oπoία δεν υπάρχoυν σημασμένες με πινακίδες διαβάσεις πεζών ή διαγραμμίσεις
στo oδόστρωμα, υπoχρεoύνται να παραχωρoύν πρoτεραιότητα στoυς πεζoύς, oι oπoίoι στις περιπτώσεις της παραγράφου 2 τoυ άρθρoυ 38 τoυ παρόντoς Kώδικα, έχoυν κατέλθει στo oδόστρωμα της oδoύ, στην oπoία πρόκειται να εισέλθoυν oι oδηγoί και σε περίπτωση ανάγκης, να διακόπτoυν την πoρεία τoυ oχήματός τoυς.
Οι οδηγοί πρέπει επίσης να δείχνουν ιδιαίτερη προσοχή στους πεζούς που διασχίζουν την οδό προκειμένου να επιβιβαστούν σε μέσα μαζικής μεταφοράς ή όταν απομακρύνονται από αυτά.
5. Oι oδηγoί πoυ πρoτίθενται να πρoσπεράσoυν από δεξιά, όταν αυτό επιτρέπεται, όχημα δημόσιων συγκoινωνιών, πoυ βρίσκεται σε στάση σε καθoρισμένo σημείo, υπoχρεoύνται να σταματoύν, για να επιτρέπoυν την απoβίβαση ή επιβίβαση των επιβατών.
6. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ.

pipe_smoker
20/06/2016, 14:32
Ο νόμος δεν επιτρέπει να περνάς αέρα. Οφείλεις να δείξες ότι επιθυμείς να περάσεις. Δε μιλάμε σαν κάτι εκνευριστικούς τύπους στα βόρεια που σε βλέπουν από μακρυά να κόβεις και ενώ προλαβαίνουν να περάσουν χαλαρά μέχρι εσύ να φτάσεις στη διάβαση περιμένουν μέχρι να φτάσεις να σταματήσεις και μετά να περάσουν. Αλλά δεν μπορείς και να πεταχτείς ξαφνικά και μετά να λες είχα διάβαση. Ομοίως κάτι ποδηλάτες που έρχονται με χίλια (αναλογικά) και μετά γκρινιάζουν. Κανονικά τα ποδήλατα πρέπει να τα πας με τα χέρια αλλά για μένα τουλάχιστον αν το πας χαλαρά με ταχύτητα βαδίσματος το ίδιο κάνει.

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου που πόσταρε ο Ζευκας, μια χαρα μου επιτρέπει ο νόμος αν ειμαι πεζός να περάσω "αέρα" τη διάβαση, και σαν οδηγός οφείλω να μπορω να πηγαίνω με τόσα ώστε να μπορω να ακινητοποιησω το όχημά μου ακόμα κι αν ο πεζός πεταχτεί σαν το γατί.

Κοινώς να πηγαίνω με 15 μάξιμουμ 20 χλμ/ωρα

Δε λεω οτι συμφωνώ ή διαφωνώ με τον καθε νόμο.
Λεω οτι αν δεν έχουμε εμεις μυαλό στο κεφαλι μας, κανένας νόμος δε θα μας σώσει.

ΥΓ. Κι οταν μπαίνεις σε πλατεία εχεις προτεραιότητα (αν δεν εχει στοπ κλπ).
Προσωπικά κοιτάω μπαίνοντας, κι αν ερχεται κανεις του τη χαρίζω την προτεραιότητα προκειμένου να μου χαρίσω κι εμενα την ψυχική μου και σωματική μου υγεία.

toyar
20/06/2016, 14:45
περιμενω με το αμαξι σε κοκκινο που οταν πρασινιζει περνανε με το ζορι δυο αυτοκινητα
αναβει κοκκινο για πεζους και βλεπω κλαρινογαμπρο να ερχεται σφαιρατος με τα ποδια και να περναει απο τη διαβαση μπροστα μου αερας ενω ηδη εγω εχω πρασινο και παω να ξεκινησω
του φωναζω και γυρναει και με αγριοκοιταει
ποσες ελπιδες εχει αυτος ο ανθρωπος να μη σφαξει κοκκινο οταν καβαλαει και 1.5 τονο σιδερα;

nikos_abel
20/06/2016, 14:50
ΥΓ. Κι οταν μπαίνεις σε πλατεία εχεις προτεραιότητα (αν δεν εχει στοπ κλπ).

Μπερδεύτηκα, αυτό δεν άλλαξε σχετικά πρόσφατα; Ή ανάποδα το θυμάμαι;

Bowleno
20/06/2016, 15:10
Μπερδεύτηκα, αυτό δεν άλλαξε σχετικά πρόσφατα; Ή ανάποδα το θυμάμαι;

Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία αλλά άντε να πείσεις τώρα τον Έλληνα οδηγάρα.....:tooth:

BLiTzER
20/06/2016, 15:18
Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία

Έχεις το σχετικό άρθρο;

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που εισέρχεται στην πλατεία, εκτός αν έχει ΣΤΟΠ.

panos_zip
20/06/2016, 15:23
Σύμφωνα με τον ελληνικό ΚΟΚ, γιατί σε οσες χώρες έχει τύχει να βρεθώ (με εξαιρεση Κινα, Τουρκια και κάτι άλλες αφρικανικές που προτεραιότητα εχει όποιος θελει :p ) εχει προτεραιότητα ο κινούμενος στην πλατεία.

BLiTzER
20/06/2016, 15:26
Ναι, προφανώς μιλάμε για τον ελληνικό ΚΟΚ.

Στο εξωτερικό έχουν roundabouts κι όχι ελληνικές πλατείες, οπότε λειτουργεί σωστά. Εδώ θα πάρει πολλά χρόνια να συμβεί αυτό, αν ποτέ. Εξάλλου τα φανάρια προσφέρουν καλύτερες μίζες.

pipe_smoker
20/06/2016, 16:03
Αυτο που λεει ο μπλιτζ.

Κατι είχε ακουστεί οτι μπορει να άλλαζε, αν κάνανε και τις εδώ πλατείες roundabouts κλπ.
Φουτσες μπλε.

AUFGEBRACHT
20/06/2016, 16:21
Κόρινθο έχουν φτιάξει 2 roundabouts, δεν μπορείτε να φανταστείτε το τι μικροστουκάρισμα έχει πέσει, επειδή ακριβώς κανείς δεν ξέρει ποιος έχει προτεραιότητα. Για να τα κάνουν ακόμα χειρότερα, ΟΛΟΙ έχουν κι από ένα σήμα STOP. Όπως έγραψε και κάποιος εύστοχα παραπάνω, προτεραιότητα έχει όποιος θέλει.

Λίγο πιο έξω από την Κόρινθο, εκεί που ήταν η πάλαι ποτέ Σωληνουργεία, έχει ανοίξει ένα εμπορικό κέντρο. Βγαίνοντας από το εμπορικό κέντρο, έχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πινακίδα ότι απαγορεύεται η αναστροφή για Κόρινθο και πως στα 500 μέτρα υπάρχει σημείο στο οποίο μπορείς να ακολουθήσεις πορεία προς Κόρινθο. Εννοείται πως το 99,9% επιλέγει να κάνει επιτόπου αναστροφή γιατί βαριέται να προχωρήσει μισό χιλιόμετρο. Κι εκεί έχουν πέσει αρκετές στούκες εννοείται. Κι επειδή εδώ ανθεί η φαιδρά πορτοκαλέα, κάποιο ντόπιοι "δημοσιογράφοι" (εντός πολλών εισαγωγικών) γράφουν ότι θα θρηνήσουμε θύματα και πως το εμπορικό κέντρο στο βωμό του κέρδους δεν έφτιαξε μια αερογέφυρα, η οποία υπάρχει ξαναλέω 500 μέτρα παρακάτω. Η πλάκα -ή μάλλον το τραγικό- είναι ότι εάν κάποιος θέλει να μην παρανομήσει, όπως καλή ώρα εγώ, μπορεί να φάει και κανα πεντάλεπτο μέχρι οι παράνομοι που σχηματίζουν ουρά, να κάνουν όλοι την αναστροφή τους και να ελευθερώσουν τον δρόμο. Οπότε τι καθόμαστε και μιλάμε για κόκκινα φανάρια και Λόλα και Τρούμπα...

SHOOTER045
20/06/2016, 16:43
Έχεις το σχετικό άρθρο;

Δε νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. Προτεραιότητα έχει πάντα αυτός που εισέρχεται στην πλατεία, εκτός αν έχει ΣΤΟΠ.

Ακριβώς
Ενώ όπως είπε ποιο πανω ο toyar
<πεζός που δεν περνάει απο τις υπάρχουσες διαβάσεις άρθρο 38¢4 40 ευρο >.το ίδιο ισχυει και για πεζό που περνάει όταν για τα οχήματα έχει πράσινο

peterTHErider
21/06/2016, 01:15
Όντως...πλέον προτεραιότητα έχει ο κινούμενος στην πλατεία αλλά άντε να πείσεις τώρα τον Έλληνα οδηγάρα.....:tooth:

ειδες που στο συγκεκριμενο θεμα εσυ εισαι ο ελληνας οδηγαρας που θα τσακωθει ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ πως εχει δικιο?
στην χωρα μας ισχυει παντα η ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει σημανση.δλδ στοπ η παραχωρηση προτεραιοτητας.
ΑΡΑ αν δεν υπαρχει σημανση αυτος που κινειται μεσα στον κυκλικο πρεπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.παραλογο η οχι αυτο ισχυει.
και εχω τσακωθει με πολλους ελληναρες οδηγους που εχουν την κλασσικη ατακα ¨μα αυτος που ειναι μεσα στον κυκλικο εχει προτεραιοτητα¨...
μπα...

Bowleno
21/06/2016, 07:53
ειδες που στο συγκεκριμενο θεμα εσυ εισαι ο ελληνας οδηγαρας που θα τσακωθει ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ πως εχει δικιο?
στην χωρα μας ισχυει παντα η ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ αν υπαρχει σημανση.δλδ στοπ η παραχωρηση προτεραιοτητας.
ΑΡΑ αν δεν υπαρχει σημανση αυτος που κινειται μεσα στον κυκλικο πρεπει να ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.παραλογο η οχι αυτο ισχυει.
και εχω τσακωθει με πολλους ελληναρες οδηγους που εχουν την κλασσικη ατακα ¨μα αυτος που ειναι μεσα στον κυκλικο εχει προτεραιοτητα¨...
μπα...

Κι εγώ με αυτό μεγάλωσα και συνεχίζω να μπαίνω με όσα στις πλατείες (που λέει ο λόγος) :D

nikos_abel
21/06/2016, 08:04
Κι εγώ με αυτό μεγάλωσα και συνεχίζω να μπαίνω με όσα στις πλατείες (που λέει ο λόγος) :D

Είναι γιατί είμαστε γιουροπίαν ντράιβερς :lol:

AristidisZ
21/06/2016, 08:13
Πάντως αντιπαρερχόμενος όλα τα υπόλοιπα έχω να πω ότι η σπανιότητα του φαινομένου που βλέπουμε σε αυτό το βίντεο μπορεί να συγκριθεί μόνο με τη σπανιότητα ενός βίντεο που δείχνει την ανατολή ή την δύση του ηλίου...

Pan (dvs)
21/06/2016, 08:46
Να υπήρχαν μικρόφωνα να έγραφαν τις δικαιολογίες που τσαμπουνανε οι περισσότεροι απο οςους πιάνονται για τέτοιες παραβάσεις.

Εγω παντως μια φορα μπου μπηκα σε μονοδρομο,οταν με ρωτησανε γιατι μπηκα τους ειπα ειλικρινα :"επειδη δεν πιστευα οτι θα σας βρω εδω.Αν ηξερα οτι θα εισαστε εδω δεν θα εμπαινα":D

Με αφησανε και εφυγα,πιθανοτατα ακομη γελανε.


Μιλαω για "χαζο" μονοδρομο τριαντα μετρων στο πουθενα.

lleonidas
15/09/2019, 16:00
Μία από τις πολλές αντίστοιχες καταστάσεις που βιώνουμε καθημερινά στους δρόμους και μένουν ατιμώρητες φυσικά...
https://www.youtube.com/watch?v=sMX9Vh-f7yk

Jimmu
15/09/2019, 16:19
Μία από τις πολλές αντίστοιχες καταστάσεις που βιώνουμε καθημερινά στους δρόμους και μένουν ατιμώρητες φυσικά...
https://www.youtube.com/watch?v=sMX9Vh-f7yk

Πριν κανα εξάμηνο φάση:

12+ μετά τα μεσάνυχτα, σε κεντρικότατο δρόμο, τύπος με κλούβα και 4 άτομα χύμα στην καρότσα,παραβιάζει κόκκινο ενώ εγώ έχω ήδη ξεκινήσει και περνάει στο παρατσακ 30 πόντους μπροστά μου με όσα...
Μετά το φρενάρισμα,κόρνες και τα σχετικά μπινελίκια ο τύπος σταματάει δεξιά.Με τα πολλά, καλώ αστυνομία η οποία όντως έρχεται εντός 15'.
Τους λέω το συμβάν και τους δείχνω και τα σημάδια από τα φρένα..Μου είπαν πως δε μπορούν να κάνουν κάτι εφόσον δεν υπάρχουν υλικές ζημιές και πως η καταγγελία του συμβάντος από εμένα ή τον οποιονδήποτε δεν αρκεί για να πιστοποιήσουν παράβαση...Ο τύπος έφυγε κύριος...

lleonidas
15/09/2019, 16:32
Εμένα έχουν πάψει να μου κάνουν εντύπωση...το λέω και σχεδόν ντρέπομαι αλλά είναι η αλήθεια.Είναι τόσο σύνηθες το φαινόμενο που υπάρχουν πολλοί σαν εμένα οι οποίοι έχουμε πάθει ανοσία...ιδίως όταν το ρεύμα που έχει πράσινο είναι άδειο άρα ασφαλές το περιβάλλον για να ''σφαχτεί'', κατά την αντίληψη του παραβάτη, γίνονται όργια!
Αμφιβάλλω αν μπορεί κάποιος να κινηθεί νομικά ακόμα και αν έχει καταγραφεί το περιστατικό με την action camera του και φαίνονται οι πινακίδες του θύτη...μη σου πω ότι κινδυνεύει να βρει και τον μπελά του επειδή κατέγραφε παράνομα.

gior-gos
15/09/2019, 16:54
Το τραγελαφικό είναι ότι κάτι τύποι σαν αυτούς που φοράνε τα κράνη σαν περικεφαλαία και τρώνε τα κόκκινα θεωρούν τους εαυτούς τους επαναστάτες :bawl:

618RR
30/11/2019, 13:14
https://www.huffingtonpost.gr/entry/skoepa-trochaias-etreche-me-200-chilora-sto-antitheto-reema-me-mechane-peraelo-sto-ribas_gr_5de2536fe4b0913e6f7f4268?utm_hp_ref=gr-koinonia&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1

1. 200km/h+
2. 3 κόκκινα "σφαγμένα"
3. (εδώ τερμάτισα) Αντίθετο ρεύμα


Τα 1 και 2 κοντεύω να τα συνηθίσω σαν "στραβά κι ανάποδα". Αλλά σε συνδυασμό με το 3 δε μπορώ να τα επεξεργαστώ...

Ανεξάρτητα από το συγκεκριμένο περιστατικό, αναρωτιέμαι τι και πώς σκέφτεται ένας άνθρωπος που ενεργεί έτσι

- Στοίχημα / μαγκιά / επίδειξη;
- Άγνοια κινδύνου (ακόμα και λόγω τροποποίησης συνειδησιακής κατάστασης, βλ. ουσίες);
- Απόλυτη εμπιστοσύνη στις οδηγικές του ικανότητες;
- Κ@υλ@ που σου δίνει η υπέρβαση των ορίων;
- Όλα τα παραπάνω;

BLiTzER
30/11/2019, 13:34
"Αντίθετο ρεύμα" πιθανότατα εννοούν 5 πόντους από τη διαχωριστική, κάτι που οι περισσότεροι κάνουμε στις προσπεράσεις.

katsar
30/11/2019, 18:25
Βλέπω μια παρουσίαση του zx-9 σε ένα αγγλικό βίντεο στο youtube, λέει ο τύπος 2-3 φορές ''κρίμα που δεν μπορούμε να απολαύσουμε την δύναμη του μοτέρ και πρέπει να πάμε σε πίστα'' ''i want to set 143 horse loose but there is not a track near'' ''i wanna feel how it's like'' κτλ κτλ :D
Γατάκια Εγγλέζοι :lol:

Bowleno
30/11/2019, 20:21
Βλέπω μια παρουσίαση του zx-9 σε ένα αγγλικό βίντεο στο youtube, λέει ο τύπος 2-3 φορές ''κρίμα που δεν μπορούμε να απολαύσουμε την δύναμη του μοτέρ και πρέπει να πάμε σε πίστα'' ''i want to set 143 horse loose but there is not a track near'' ''i wanna feel how it's like'' κτλ κτλ :D
Γατάκια Εγγλέζοι :lol:

Άμα σου ερχόντουσαν 3-4 "καλές" κλήσεις μέσω κάμερας, να δεις νιαουρίσματα που θα έκανες....:lol:

Kas_Tracer
01/12/2019, 08:00
Γενικότερα υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση σε κάθε χώρα σε σχέση με όλα αυτά τα ανεβασμένα βίντεο στο youtube.
Στην Καλιφόρνια εάν δεν σε πιάσουν δεν σου κάνουν τίποτα (γιατί θεωρητικά μέσα από το κράνος δεν ξέρουν ποιός είσαι)
Στην Αγγλία αντίθετα έχουν πέσει γερά πρόστιμα κυνηγώντας τύπους που ανέβασαν καγγουριλίκια .
Αντίστοιχα και οι δημοσιογράφοι ακολουθούν politically correct τακτική . Το τι λένε σε σχέση με το τι κάνουν πολλές φορές είναι διαφορετικό.

katsar
01/12/2019, 10:30
Στην διαφορά κουλτούρας κυρίως αναφερόμουν :beer: