Σύνδεση

View Full Version : free fall aka ελεύθερη πτώση..!!



giannis21
17/06/2016, 22:00
εδώ και χρόνια υπάρχει σα σκέψη αλλά ποτέ δεν προχώρησε.. έχουμε κάποιον με εμπειρία εδώ μέσα; γνώριζει κανείς που να απευθυνθώ ,τι παίζει με κόστος κτλ; ιδιαίτερα για Θεσσαλονίκη υπάρχει κάτι;

Triathlon 7
17/06/2016, 22:13
Δες εδω: https://www.facebook.com/skydivegreece/timeline?ref=page_internal

Εχω περασει πολυ ομορφες στιγμες. Υπαρχει - πλεον - αλλη μια σχολη, αλλα για'μενα "το αιμα νερο δε γινεται".

mikes
17/06/2016, 22:14
ένα καλο καθετο γκρεμο χρειαζεσαι μονο, η ένα ψηλο κτιριο.. (θεσσαλονικη πρεπει να κανει ο πυργος του οτε νομιζω..) το κοστος δεν είναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολει, καθως θα το αναλαβουν οσοι μεινουν πισω σου... :p :lol:

(σορυ δε κρατηθηκα..)

giannis21
17/06/2016, 22:17
ένα καλο καθετο γκρεμο χρειαζεσαι μονο, η ένα ψηλο κτιριο.. (θεσσαλονικη πρεπει να κανει ο πυργος του οτε νομιζω..) το κοστος δεν είναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολει, καθως θα το αναλαβουν οσοι μεινουν πισω σου... :p :lol:

(σορυ δε κρατηθηκα..)

ρε χαβαλε.....συγχωρεμενος γιατί και γω με κάτι τέτοια δε κρατιέμαι!

giannis21
17/06/2016, 22:18
Δες εδω: https://www.facebook.com/skydivegreece/timeline?ref=page_internal

Εχω περασει πολυ ομορφες στιγμες. Υπαρχει - πλεον - αλλη μια σχολη, αλλα για'μενα "το αιμα νερο δε γινεται".

μου βγάζει page not found +το ότι δεν έχω fb.καπως αλλιώς το λινκ;

Triathlon 7
17/06/2016, 22:24
μου βγάζει page not found +το ότι δεν έχω fb.καπως αλλιώς το λινκ;

http://www.skydive.gr/

Τα παιδια ειναι Θεσσαλονικεις!

Grafton 505
17/06/2016, 22:26
Δες εδώ : http://www.skydivegreece.gr/

Ο Γιάννης με την Μαρία έχουν ένα τσουβάλι πτώσεις μαζί και χώρια καθώς και αρκετές πιστοποιήσεις από την Αμερικάνικη ένωση. Είναι επαγγελματίες οι άνθρωποι και θα το καταλάβεος αν το πάρεις απόφαση.

Ζώνη ρίψης στην Σαλόνικα έχουν στο Πολύκαστρο.

duke200
18/06/2016, 07:11
αμα είσαι μικρός γίνε ΕΠΟΠ ΠΖ-ΚΔ να χορτάσεις ελεύθερη πτώση

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 07:19
αμα είσαι μικρός γίνε ΕΠΟΠ ΠΖ-ΚΔ να χορτάσεις ελεύθερη πτώση

Αν ρώταγε για πρόγραμμα τηλεφωνίας που να μιλάει με τις ώρες, θα του πρότεινες να πάει ΕΠΟΠ στις διαβιβάσεις; :p

duke200
18/06/2016, 07:31
δεν ξερω ίσως φταιει η προσωπική μου εμπειρία που μου φαίνεται παραξενο να θελει να δινει λεφτα καποιος να κάνει τετοια πράγματα...

είναι τόσα πραγματα ωραία εκει έξω (και λιγότερο επικίνδυνα), όπως αλεξίπτωτο πλαγιάς, κάιτ σερφ, μπατζι, κλπ. Τι το θέλει κάποιος το ελευθέρας? δεν είναι λίγο μ@λακια?

Να προστατέψουμε προσπαθούμε, όχι να κατακρίνουμε...

εκεινη τη ρημαδα τη μάνα και τον πατέρα.

giannis21
18/06/2016, 07:40
δεν ξερω ίσως φταιει η προσωπική μου εμπειρία που μου φαίνεται παραξενο να θελει να δινει λεφτα καποιος να κάνει τετοια πράγματα...

είναι τόσα πραγματα ωραία εκει έξω (και λιγότερο επικίνδυνα), όπως αλεξίπτωτο πλαγιάς, κάιτ σερφ, μπατζι, κλπ. Τι το θέλει κάποιος το ελευθέρας? δεν είναι λίγο μ@λακια?

Να προστατέψουμε προσπαθούμε, όχι να κατακρίνουμε...

και παρόλαυτα καταλήγεις να κατακρίνεις! λέγοντας ότι είναι μαλακια να θέλω να κάνω ελεύθερη πτώση!ενώ εγώ ζήτησα αν υπάρχουν άτομα με εμπειρία να την καταθέσουν.κ αθοτι εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα.πες μου λοιπόν αν θες τη γνώμη σου με βάση την εμπειρία σου και άσε που θα πετάξω εγώ τα λεφτά μου..άλλωστε εγώ δεν σου είπα τίποτα που πηγές και πήρες KTM ..φιλικά πάντα..

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 07:40
Η οδήγηση μοτό είναι πιο επικίνδυνη από ελεύθερη πτώση, αν σώνει και καλά προσπαθούμε να προστατέψουμε...

AUFGEBRACHT
18/06/2016, 07:46
Το κόστος για άλμα ελεύθερης πτώσης είναι κάτω από €100 (περιλαμβάνεται κι ο εξοπλισμός).

duke200
18/06/2016, 07:57
οτι πειτε αγορια!!!!:wave2:

giannis21
18/06/2016, 08:26
έγινε αγοράκι :wave2:

SHOOTER045
18/06/2016, 08:58
έγινε αγοράκι :wave2:

Μην συγκρίνουμε τον στρατό με τα άλματα στατικού ιμάντα με τις ιδιωτικές σχολές ελευθέρας πτώσεως.
Τα μαθήματα δεν έχουν καμια σχέση με την Σ.Β.Ε.Α στην ΣΧ.ΑΛ του Ασπροπύργου.
Ουτε πριονίδια ουτε πύργο ουτε φωνές.
Στον στρατο μονο λίγοι έφεδροι έχουν κανει ελευθέρας(εξαιρούνται τα βατράχια και οι συσκευαστες)
Σαν εμπειρία ανεπανάληπτη.
Μετα το πρωτο παίρνεις το κολαι( αφού ανοίξει ο θόλος) και ανυπομονείς για τα επόμενα.
Θα συμφωνησω οτι πολύ περισότερα ατυχήματα γίνονται με μότο παρα με αλεξίπτωτο.
Αν το έχεις πάρει απόφαση go for it

giannis21
18/06/2016, 09:02
εννοείται ότι δε κάνω σύγκριση.με ψήνει πολύ ή ιδέα,αντιλαμβανομαι το ποσοστό κινδύνου,απλα δεν ήξερα πόσο προσιτό είναι.θα επικοινωνήσω με την ομάδα άπο το σάιτ και θα πάρω την απόφαση μου.

SHOOTER045
18/06/2016, 09:18
Οι πτώσεις σε σχολές γίνονται μαζί με τον εκπαιδευτή απ όσο ξέρω .
Αρα ενα μεγαλο ποσοστο του φόβου εξαλείφεται.
Μετα απο κάποια άλματα <πέφτεις > μόνος σου και παλι με συνοδεία

DAYMAN
18/06/2016, 12:04
http://www.skydivegreece.gr/
στο προτεινε και καποιος παραπανω.Πιστευω (γνωμη μου) οτι ειναι ο αρχαιοτερος και εμπειροτερος καταρτισμενος και ασφαλης εκπαιδευτης μαζι με την γυναικα του στον Ελλαδικο χωρο χωρις οι υπολοιποι να υστερουν φυσικα.
Εχεις εμπειρια με αλματα στατικου ιμαντα;
Ως αναγνωριστικο αλμα και εθισμου θα κανεις ενα Tandem η και περισσοτερα αναλογα τι θελεις εσυ.Για πολλους αρκει ενα ΣΚ για να πραγματοποιησουν το 1ο τους αλμα.
Το οτι διαθετει τυμπανο ελευθερας ειναι ιδιαιτερα σημαντικο γιατι να φανταστεις η ΣΧΑΛ ακομη (ημουνα νιος και γερασα) δεν εχει αποκτησει.Τωρα αν εχει η σχολη του η χρησιμοποιει καποιου αλλου ειναι τεραστιο μπονους κατα την γνωμη μου παντα.
Καλη επιλογη και καλα αλματα να εχεις.

Triathlon 7
18/06/2016, 14:05
Επειδη διαβαζω διαφορα περιεργα, να επανελθω εν συντομια.

Η οδηγηση μηχανης σε δημοσιο δρομο, ειναι απειρως πιο επικινδυνη απο το skydive. Αυτο το γνωριζουν καλα οι περισσοτεροι skydivers αφου τυγχανουν και μηχανοβιοι. Ο ιδιος ο Λυκακης ειναι μοτοσυκλετιστης, παλαιος αγωνιζομενος και διαθετει ενα σταβλο με μοτο!

Ο Γιαννης Λυκακης με την γυναικα του Μαρια ειναι για το Ελληνικο skydiving οτι ο Γκαλης για το μπασκετ. Η σελιδα τους στο facebook ανοιγει χωρις να χρειαζεται να εχεις φατσοβιβλιο. Ουτε εγω εχω.

Κανε μια επισκεψη στην dropzone και θα μαθεις οτι θελεις. Ολοι ειναι προθυμοι να σε βοηθησουν. Και αν με το καλο ξεκινησεις θα διαπιστωσεις οτι θα μαθαινεις μια ζωη! Ακομα και ατομα με δεκαδες χιλιαδες αλματα στο ενεργητικο τους συνεχιζουν να μαθαινουν. Το αθλημα εξελλισεται διαρκως και εχει παμπολες υποκατηγοριες. Wingsuit, base, freefly, freestyle, swooping, formation, hybrid κτλ. κτλ.

Τα περι στρατου μονο γελιο προκαλουν σε οσους ξερουν. Μερα με την νυχτα! Ενα σου λεω. Ερχονται πολλοι ενστολοι απο ολες τις ειδικες δυναμεις ( στρατο, ναυτικο, λιμενικο κτλ), για να μαθουν και να κανουν οσα ουτε να ονειρευτουν δεν θα τολμουσαν στις υπηρεσιες τους. Θα τα δεις και ο ιδιος.

Αν υπαρχει ενας σοβαρος ανασταλτικος παραγοντας για να ασχοληθεις, αυτος ειναι το κοστος. Οταν δυσανασχετουν με τις τιμες ακομα και οι Αμερικανοι, τοτε τι να λεμε εμεις.

Για να σου σβησω καθε δισταγμο, να σε πληροφορησω οτι αλματα (εστω και tandem), κανουν απο 13χρονα μεχρι υπεραιωνοβιοι! Απο macho μπρατσαραδες μεχρι λιλιπουτειες μοντελες. Ανθρωποι με (πολλακις σοβαρες) αναπηριες, μεχρι ...υψοφοβικοι που δεν μπορουσαν (και δεν μπορουν!) να βγουν στο μπακλκονι τους!

Αν ξεκινησεις με tandem, οπως σου συνιστω, προχωρας (αν θελεις βεβαια) κατευθειαν σε ελευθερο.

Αντε, καλα αλματα!

GFawkes
18/06/2016, 14:20
Σε μια τετοια πτωση στην Παχη εφαγα χιαστο κ μηνισκο....

Ακομα τα κουβαλαω.....


Αλλα θα το ξανακανα, αν ημουν νεωτερος....

taisteal
18/06/2016, 17:26
Με ενδιαφερει το θεμα και οταν το ειχα ψαξει ειχα δει τιμες γυρω στα 250 η πτωση,με επιφυλαξη γιατι δεν ρωτησα τηλεφωνικα.
Πανε και κατι μηνες,αν ενημερωθεις καλυτερα γραψε και εδω γιατι με ενδιαφερει,γυρω στον Οκτωβρη το υπολογιζω.

:beer:

teogtp
18/06/2016, 18:27
Με ενδιαφερει το θεμα και οταν το ειχα ψαξει ειχα δει τιμες γυρω στα 250 η πτωση,με επιφυλαξη γιατι δεν ρωτησα τηλεφωνικα.
Πανε και κατι μηνες,αν ενημερωθεις καλυτερα γραψε και εδω γιατι με ενδιαφερει,γυρω στον Οκτωβρη το υπολογιζω.

:beer:

Το ξέρεις ότι μιλάμε για άλμα μεγαλυτερο από 2 σκαλοπάτια ετσι;

stynikop
18/06/2016, 18:29
:beer:
Με ενδιαφερει το θεμα και οταν το ειχα ψαξει ειχα δει τιμες γυρω στα 250 η πτωση,με επιφυλαξη γιατι δεν ρωτησα τηλεφωνικα.
Πανε και κατι μηνες,αν ενημερωθεις καλυτερα γραψε και εδω γιατι με ενδιαφερει,γυρω στον Οκτωβρη το υπολογιζω.



Παρομοίως... :beer:

taisteal
18/06/2016, 18:32
Το ξέρεις ότι μιλάμε για άλμα μεγαλυτερο από 2 σκαλοπάτια ετσι;

Ναι ξερω,αλλα φυσικα δεν εννοω πτωση μονος μου.
Παραπανω διαβασα και το εχω ακουσει και απο αλλους οτι εχουν κανει πτωση και πολλοι υψοφοβικοι.
Θελω πολυ να το κανω,και αν μου κολλησει κατι στο μυαλο σπανια δεν το καταφερνω.
Διαβαζω σχετικα ο,τι μπορω για να μαθω 5 πραγματα,και σιγα σιγα θα το κανω το βημα

teogtp
18/06/2016, 18:39
Ναι ξερω,αλλα φυσικα δεν εννοω πτωση μονος μου.
Παραπανω διαβασα και το εχω ακουσει και απο αλλους οτι εχουν κανει πτωση και πολλοι υψοφοβικοι.
Θελω πολυ να το κανω,και αν μου κολλησει κατι στο μυαλο σπανια δεν το καταφερνω.
Διαβαζω σχετικα ο,τι μπορω για να μαθω 5 πραγματα,και σιγα σιγα θα το κανω το βημα

Το επόμενο είναι η τυροφαγια;
:D
:beer:

Grafton 505
18/06/2016, 20:45
...

Kάνε μια επίσκεψη στο Πολύκαστρο (δεξιά πριν μπεις στο χωρίο είναι η ζώνη πτώσης, φαίνεται εύκολα). Μίλα με τα παιδία, κάτσε και παρατήρησε πως γίνεται η διαδικασία, η εκπαίδευση, η συσκευασία στα αλεξίπτωτα, μίλα με τον κόσμο εκεί. Με το τέλος της ημέρας θα σου έχουνε λυθεί όλες οι απορίες και οι ενδιασμοί και ή θα πας με 300 να γραφτείς ή θα φύγεις. Προσωπικά πιστεύω θα γραφτείς γιατί δεν έχω δει κανένα να φεύγει.

Με το που γραφτείς λοιπόν, θα αρχίσει το σχολείο εδάφους. Η θεωρία και η πρακτική δηλαδή για το τι πρέπει να κάνεις, πότε να το κάνεις και πως να το κάνεις με ασφάλεια. Εκεί θα αποφασίσεις αν θα πας για tandem ή για στατικό (ιμάντα). Και ανάλογα με αυτήν την απόφαση θα γίνει και η υπόλοιπη εκπαίδευση.

Άπαξ και γίνει η πρώτη πτώση, γυρισμός δεν υπάρχει !!! :a2:

Τα αλεξίπτωτα δε, δεν έχουν καμιά σχέση με τα στρόγγυλα του στρατού. Μπορείς να τα κατευθείνεις, να φρενάρεις, να επιταχύνεις. Άσε που στην πρώτη πτώση σου, θα σε δώσουν τόσο μεγάλο θόλο που θα σε πιάσει βαρεμάρα μέχρι να κατεβείς :lol: γιατί θα πηγένεις φρεναριστός !!! Το 'χω δει, γίνεται συνέχεια και θα κάτσεις μαλακά και ωραία με τον κώλο στην γη!:bawl:

Όσο για τους κινδύνους, το επικίνδυνο είναι μέχρι να φτάσεις εκεί !!!

http://www.skydive.gr/school/dropzones/item/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7%CF%82.html?category_id=6


https://www.google.gr/maps/dir/%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%83%CF%87%CE%B7+%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF %84%CF%81%CE%BF%CF%85/40.9755391,22.6133677/@40.9807116,22.6148729,5959m/data=!3m1!1e3!4m9!4m8!1m5!1m1!1s0x0:0xa1878e5e6f8b0cbc!2m2!1d22.6265693!2d40.9897564!1m0!3e0

DAYMAN
18/06/2016, 21:58
καπως ετσι εχουν τα πραγματα αλλα δεν κρατηθηκα να σπαμαρω
λεει ο ενας
Τα περι στρατου μονο γελιο προκαλουν σε οσους ξερουν. Μερα με την νυχτα! Ενα σου λεω. Ερχονται πολλοι ενστολοι απο ολες τις ειδικες δυναμεις ( στρατο, ναυτικο, λιμενικο κτλ), για να μαθουν και να κανουν οσα ουτε να ονειρευτουν δεν θα τολμουσαν στις υπηρεσιες τους. Θα τα δεις και ο ιδιος.
ποσες ειδικες δυναμεις υπαρχουν δηλ;:rolleyes: και ποιοι ειναι αυτοι που ερχονται για να μαθουν και να εχουν εμπειριες;Φανταζομαι οι του ΕΤΑ και των ΜΑΛ θα σπρώχνονται.
λεει ο επομενος
Τα αλεξίπτωτα δε, δεν έχουν καμιά σχέση με τα στρόγγυλα του στρατού.
στα 70ς ναι φιλε μου ναι ετσι ηταν γουρουνα λεγοταν.:rolleyes:

παιδια γραψτε τις εμπειριες σας δωστε συμβουλες αναλογα την εμεπειρια του ο καθενας και αφηστε τα σχολια για θεματα που δεν ξερετε η εχετε ακουσει απο φιλους των φιλων υπο την επηρεια φραπε, εκτιθεστε.:cry::cry:

sahara
18/06/2016, 22:32
Τα περι στρατου μονο γελιο προκαλουν σε οσους ξερουν. Μερα με την νυχτα! Ενα σου λεω. Ερχονται πολλοι ενστολοι απο ολες τις ειδικες δυναμεις ( στρατο, ναυτικο, λιμενικο κτλ), για να μαθουν και να κανουν οσα ουτε να ονειρευτουν δεν θα τολμουσαν στις υπηρεσιες τους.

:nono:
Θέσε το κάπως διαφορετικά αυτό γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και μιλάς για κόσμο που μάλλον εσύ δεν έχεις ονειρευτεί στο τι κάνει ΚΑΘΕ μέρα...

Grafton 505
18/06/2016, 22:52
λεει ο επομενος
Τα αλεξίπτωτα δε, δεν έχουν καμιά σχέση με τα στρόγγυλα του στρατού.
στα 70ς ναι φιλε μου ναι ετσι ηταν γουρουνα λεγοταν.:rolleyes:

παιδια γραψτε τις εμπειριες σας δωστε συμβουλες αναλογα την εμεπειρια του ο καθενας και αφηστε τα σχολια για θεματα που δεν ξερετε η εχετε ακουσει απο φιλους των φιλων υπο την επηρεια φραπε, εκτιθεστε.:cry::cry:


Απόδειξε τα λεγόμενα σου. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Για να μην εκτίθεσε και εσύ, βάλοντας κατά αγνώστων.

Triathlon 7
18/06/2016, 23:22
καπως ετσι εχουν τα πραγματα αλλα δεν κρατηθηκα να σπαμαρω
λεει ο ενας
Τα περι στρατου μονο γελιο προκαλουν σε οσους ξερουν. Μερα με την νυχτα! Ενα σου λεω. Ερχονται πολλοι ενστολοι απο ολες τις ειδικες δυναμεις ( στρατο, ναυτικο, λιμενικο κτλ), για να μαθουν και να κανουν οσα ουτε να ονειρευτουν δεν θα τολμουσαν στις υπηρεσιες τους. Θα τα δεις και ο ιδιος.
ποσες ειδικες δυναμεις υπαρχουν δηλ;:rolleyes: και ποιοι ειναι αυτοι που ερχονται για να μαθουν και να εχουν εμπειριες;Φανταζομαι οι του ΕΤΑ και των ΜΑΛ θα σπρώχνονται.
λεει ο επομενος
Τα αλεξίπτωτα δε, δεν έχουν καμιά σχέση με τα στρόγγυλα του στρατού.
στα 70ς ναι φιλε μου ναι ετσι ηταν γουρουνα λεγοταν.:rolleyes:

παιδια γραψτε τις εμπειριες σας δωστε συμβουλες αναλογα την εμεπειρια του ο καθενας και αφηστε τα σχολια για θεματα που δεν ξερετε η εχετε ακουσει απο φιλους των φιλων υπο την επηρεια φραπε, εκτιθεστε.:cry::cry:

Μαλλον εσυ εκτιθεσαι. Και με αυτα που γραφεις και με το υφος που χρησιμοποιεις.

Φυσικα και μιλαω με βαση τις εμπειριες μου. Τα παιδια (ενστολους) τα γνωρισα στις dropzones τοσα χρονια που ημουνα current. Αλλο ειδικες δυναμεις στο Λιμενικο οπως ο Παναγιωτης απο την Καβαλα για παραδειγμα και αλλο στο Ναυτικο, οπως ο φιλος με το TDM, που δεν θυμαμαι το ονομα του. Αυτος μαλιστα σε καποια προσγειωση του αμεσως μετα απο εμενα, επαθε ρηξη μηνισκου και η αγωνια του ηταν πως θα δικαιολογηθει στην υπηρεσια του. Τα στοιχεια τους τα εχει η σχολη, αλλα σε οσους παραμενουν ενεργοι και η USPA. Εννοειται πως ηταν αρκετα παιδια και ακομα και να θυμομουν τα ονοματα τους δεν θα τα αναφερα. Ειπαμε πηγαινε στην ζωνη και μαθε. Ο στρατος χρησιμοποιει round canopy για τους κληρωτους γιατι ετσι πρεπει. Ram air μονο λιγοι και επιλεκτοι για τους δικους τους λογους επισης. Φυσικα ουτε για αστειο δεν γινονται πτησεις wingsuit η αλματα hybrid καθως και ολες οι υπολοιπες skydiving δραστηριοτητες που δεν θα ειχαν κανενα λογο στρατιωτικης εφαρμογης.

Φιλε δεν ξερω τι σχεση εχεις με το στρατευμα και δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα ακομα θυμαμαι την πικρα που νιωσαμε και τα σχολια που καναμε (καπου γυρω στο 2000-2001) οταν μελος της σχολης, μας εφερε βιντεοκασετα απο τον ενστολο ελευθερατζη αδελφο του. Εξη - εφτα αξιωματικοι ειχαν σηκωσει ενα ολοκληρο C130 για να εκτελεσουν ενα απλο formation!
Την ιδια ωρα που εμεις (επισης 6 - 7 ατομα) προσπαθουσαμε να ανεβουμε σε υψος ριψης στοιβαγμενοι ο ενας πανω στον αλλο σαν σαρδελες σε ενα ταπεινο CESSNA 206 .
Σχολια που πιθανον να θυμαται ο Γιαννης και ευχαριστως να στα επαναλαβει μαζι με αλλα "ωραια". Αποστρατος αξιωματικος και ο ιδιος και απο οικογενεια στρατιωτικων!

alexzafeir
18/06/2016, 23:37
Φιλε μου ειμαι εν ενεργεια στις ειδικες δυναμεις , εχω περασει το ελευθερας στο στρατο το 2007 και παμε τωρα...
ελευθερας πτωση θα κανεις πρωτα αλματα με τον εκπαιδευτη σε εξαρτηση , σολο αλμα μετα απο καποια αλματα με τον εκπαιδευτη και αν η συμπεριφορα σου στον αερα ειναι σωστη
, αυτο απαιτει χρημα κατα βαση , τωρα αν θες απλα μια εμπειρια με το βιντεακι ενθυμιο στειλε μου πμ να σου κανονισω σε οτι καλυτερη τιμη μπορεσω και για οτι αλλες αποριες εχεις

DAYMAN
18/06/2016, 23:46
Απόδειξε τα λεγόμενα σου. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Για να μην εκτίθεσε και εσύ, βάλοντας κατά αγνώστων.

τι να σου αποδειξω και γιατι;Δεν βαλω εναντιον κανενος, λετε πραγματα τα οποια δεν ισχυουν και εκθετουν ,αδικουν καποιους (εμενα με εχω απεξω) και παραπληροφορουν.

Triathlon 7
18/06/2016, 23:57
Φιλε μου ειμαι εν ενεργεια στις ειδικες δυναμεις , εχω περασει το ελευθερας στο στρατο το 2007 και παμε τωρα...
ελευθερας πτωση θα κανεις πρωτα αλματα με τον εκπαιδευτη σε εξαρτηση , σολο αλμα μετα απο καποια αλματα με τον εκπαιδευτη και αν η συμπεριφορα σου στον αερα ειναι σωστη
, αυτο απαιτει χρημα κατα βαση , τωρα αν θες απλα μια εμπειρια με το βιντεακι ενθυμιο στειλε μου πμ να σου κανονισω σε οτι καλυτερη τιμη μπορεσω και για οτι αλλες αποριες εχεις

Τι εννοεις ενθυμιο και τιμη; Απαντησα με βαση τα σχολια "πηγαινε στο στρατο να χορτασεις αλματα". Ξαναλεω καμμια σχεση. Αν εξαιρεσεις τους golden knights, παγκοσμιως οι ερασιτεχνες skydivers πρωταγωνιστουν και ειναι στην πρωτοπορεια. Και αρκετοι ειναι πρωην στρατιωτικοι που πηγαν στις σχολες προκειμενου να εξελιχθουν. Διαβασ(ζ)ε το Parachutist με τις αναλογες ιστοριες - βιογραφιες σε σχεδον καθε τευχος. Καλυτερα ομως, το ξαναλεω: Επισκεψου μια ζωνη.

Η βιντεοκασετα τωρα που μου το θυμισες ειχε και αλματα εκπαιδευομενων (απο το Hercules) με ενα εκπαιδευτη.

Triathlon 7
19/06/2016, 00:00
τι να σου αποδειξω και γιατι;Δεν βαλω εναντιον κανενος, λετε πραγματα τα οποια δεν ισχυουν και εκθετουν ,αδικουν καποιους (εμενα με εχω απεξω) και παραπληροφορουν.

Βρηκαμε δουλεια βραδυατικα. Ποιος παραπληροφορει ρε ανθρωπε; Σε ποιο σημειο; Αντε και εχουμε και δουλεια αυριο....

Grafton 505
19/06/2016, 00:01
Δεν βαλω εναντιον κανενος,

Με αυτή σου την πρόταση τι ακριβώς κάνεις ; Και που ξέρεις εσύ τι φίλους έχω και τι εμπειρίες έχουν αυτοί και έγω.



αφηστε τα σχολια για θεματα που δεν ξερετε η εχετε ακουσει απο φιλους των φιλων υπο την επηρεια φραπε, εκτιθεστε.:cry::cry:

Το αυτό και με την παρακάτω πρόταση.


λετε πραγματα τα οποια δεν ισχυουν και εκθετουν ,αδικουν καποιους (εμενα με εχω απεξω) και παραπληροφορουν.

Αφού είσαι γνώστης κατέθεσε τις απόψεις σου με αποδείξεις και βάλε μας στην θέση μας.

DAYMAN
19/06/2016, 00:03
Μαλλον εσυ εκτιθεσαι. Και με αυτα που γραφεις και με το υφος που χρησιμοποιεις.

Φυσικα και μιλαω με βαση τις εμπειριες μου. Τα παιδια (ενστολους) τα γνωρισα στις dropzones τοσα χρονια που ημουνα current. Αλλο ειδικες δυναμεις στο Λιμενικο οπως ο Παναγιωτης απο την Καβαλα για παραδειγμα και αλλο στο Ναυτικο, οπως ο φιλος με το TDM, που δεν θυμαμαι το ονομα του. Αυτος μαλιστα σε καποια προσγειωση του αμεσως μετα απο εμενα, επαθε ρηξη μηνισκου και η αγωνια του ηταν πως θα δικαιολογηθει στην υπηρεσια του. Τα στοιχεια τους τα εχει η σχολη, αλλα σε οσους παραμενουν ενεργοι και η USPA. Εννοειται πως ηταν αρκετα παιδια και ακομα και να θυμομουν τα ονοματα τους δεν θα τα αναφερα. Ειπαμε πηγαινε στην ζωνη και μαθε. Ο στρατος χρησιμοποιει round canopy για τους κληρωτους γιατι ετσι πρεπει. Ram air μονο λιγοι και επιλεκτοι για τους δικους τους λογους επισης. Φυσικα ουτε για αστειο δεν γινονται πτησεις wingsuit η αλματα hybrid καθως και ολες οι υπολοιπες skydiving δραστηριοτητες που δεν θα ειχαν κανενα λογο στρατιωτικης εφαρμογης.

Φιλε δεν ξερω τι σχεση εχεις με το στρατευμα και δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα ακομα θυμαμαι την πικρα που νιωσαμε και τα σχολια που καναμε (καπου γυρω στο 2000-2001) οταν μελος της σχολης, μας εφερε βιντεοκασετα απο τον ενστολο ελευθερατζη αδελφο του. Εξη - εφτα αξιωματικοι ειχαν σηκωσει ενα ολοκληρο C130 για να εκτελεσουν ενα απλο formation!
Την ιδια ωρα που εμεις (επισης 6 - 7 ατομα) προσπαθουσαμε να ανεβουμε σε υψος ριψης στοιβαγμενοι ο ενας πανω στον αλλο σαν σαρδελες σε ενα ταπεινο CESSNA 206 .
Σχολια που πιθανον να θυμαται ο Γιαννης και ευχαριστως να στα επαναλαβει μαζι με αλλα "ωραια". Αποστρατος αξιωματικος και ο ιδιος και απο οικογενεια στρατιωτικων!

round canopy χρησιμοποιει στο σχολειο Ε.Π. για ολους, οσο για τους κληρωτους που λες αν υπαρχει ενας σε καθε σχολειο απο τα 8 (τοσα ηταν πριν λιγο καιρο)
Ram air χρησιμοποιει ως βασικο τυπο. Τον Λυκακη και τον μπαρμπα Ζουμη (αν τον ξερεις) τους εζησα για αρκετα χρονια πριν μαθεις τι ειναι θολος.
Το παραδειγμα με το C-130 ειναι αστοχο.Τα μεσα αυτα ειναι C-130,Spartan CH-47,UH-1H.Θα σε ικανοποιουσε αν ο ΕΣ ειχε τσεσνα για την δουλεια αυτη;
wingsuit εχει χρηση και εφαρμογη σε πολιτικα αλματα ουτε τα αμερικανακια (τους οποιους θεωρω μαζι με τους τζονηδες επαγγελματιες) δεν κανουν χρηση wingsuit.
Σε ποια απο ολες τις ζωνες να παω;Μαθε μου λεβεντη μου.
Να με πικρανεις στο τι;:rolleyes:
Καλα αλματα και προσγειωσεις στο παλικαρι και σε ολους οσους ασχολουνται απο εδω

alexzafeir
19/06/2016, 00:03
Τι εννοεις ενθυμιο και τιμη; Απαντησα με βαση τα σχολια "πηγαινε στο στρατο να χορτασεις αλματα". Ξαναλεω καμμια σχεση. Αν εξαιρεσεις τους golden knights, παγκοσμιως οι ερασιτεχνες skydivers πρωταγωνιστουν και ειναι στην πρωτοπορεια. Και αρκετοι ειναι πρωην στρατιωτικοι που πηγαν στις σχολες προκειμενου να εξελιχθουν. Διαβασ(ζ)ε το Parachutist με τις αναλογες ιστοριες - βιογραφιες σε σχεδον καθε τευχος. Καλυτερα ομως, το ξαναλεω: Επισκεψου μια ζωνη.

Η βιντεοκασετα τωρα που μου το θυμισες ειχε και αλματα εκπαιδευομενων (απο το Hercules) με ενα εκπαιδευτη.

Φιλε μου δεν καταλαβες .... αν το παιδι θελει να κανει ενα αλμα για εμπειρια , μπορω να του κανονισω σε λεσχη σε καλη τιμη , πηδαει με εξαρτηση με τον εκπαιδευτη και ενας αλλος τον τραβαει βιντεο για να το εχει ενθύμιο, εχω τρεις τεσσερις φιλους που ασχολουνται με το αντικειμενο καμια σχεση με το στρατο,

DAYMAN
19/06/2016, 00:05
Με αυτή σου την πρόταση τι ακριβώς κάνεις ; Και που ξέρεις εσύ τι φίλους έχω και τι εμπειρίες έχουν αυτοί και έγω.



Το αυτό και με την παρακάτω πρόταση.



Αφού είσαι γνώστης κατέθεσε τις απόψεις σου με αποδείξεις και βάλε μας στην θέση μας.

μου ειπαν σου ειπαν τους ειπαν. Εγραψα οχι τις αποψεις μου αλλα το τι ισχυει.Τι αλλο θελεις να μαθεις;

DAYMAN
19/06/2016, 00:07
Βρηκαμε δουλεια βραδυατικα. Ποιος παραπληροφορει ρε ανθρωπε; Σε ποιο σημειο; Αντε και εχουμε και δουλεια αυριο....

καλη δουλεια λοιπον για αυριο

Grafton 505
19/06/2016, 00:12
μου ειπαν σου ειπαν τους ειπαν. Εγραψα οχι τις αποψεις μου αλλα το τι ισχυει.Τι αλλο θελεις να μαθεις;

Αυτά εδώ που θα έπρεπε να τα γράψεις από την αρχή.


round canopy χρησιμοποιει στο σχολειο Ε.Π. για ολους, οσο για τους κληρωτους που λες αν υπαρχει ενας σε καθε σχολειο απο τα 8 (τοσα ηταν πριν λιγο καιρο)
Ram air χρησιμοποιει ως βασικο τυπο. Τον Λυκακη και τον μπαρμπα Ζουμη (αν τον ξερεις) τους εζησα για αρκετα χρονια πριν μαθεις τι ειναι θολος.
Το παραδειγμα με το C-130 ειναι αστοχο.Τα μεσα αυτα ειναι C-130,Spartan CH-47,UH-1H.Θα σε ικανοποιουσε αν ο ΕΣ ειχε τσεσνα για την δουλεια αυτη;
wingsuit εχει χρηση και εφαρμογη σε πολιτικα αλματα ουτε τα αμερικανακια (τους οποιους θεωρω μαζι με τους τζονηδες επαγγελματιες) δεν κανουν χρηση wingsuit.
Σε ποια απο ολες τις ζωνες να παω;Μαθε μου λεβεντη μου.
Να με πικρανεις στο τι;:rolleyes:
Καλα αλματα και προσγειωσεις στο παλικαρι και σε ολους οσους ασχολουνται απο εδω

και όχι με αυτά εδω που κάνανε το θρεντ χάλι μαύρο.


καπως ετσι εχουν τα πραγματα αλλα δεν κρατηθηκα να σπαμαρω
λεει ο ενας
Τα περι στρατου μονο γελιο προκαλουν σε οσους ξερουν. Μερα με την νυχτα! Ενα σου λεω. Ερχονται πολλοι ενστολοι απο ολες τις ειδικες δυναμεις ( στρατο, ναυτικο, λιμενικο κτλ), για να μαθουν και να κανουν οσα ουτε να ονειρευτουν δεν θα τολμουσαν στις υπηρεσιες τους. Θα τα δεις και ο ιδιος.
ποσες ειδικες δυναμεις υπαρχουν δηλ;:rolleyes: και ποιοι ειναι αυτοι που ερχονται για να μαθουν και να εχουν εμπειριες;Φανταζομαι οι του ΕΤΑ και των ΜΑΛ θα σπρώχνονται.
λεει ο επομενος
Τα αλεξίπτωτα δε, δεν έχουν καμιά σχέση με τα στρόγγυλα του στρατού.
στα 70ς ναι φιλε μου ναι ετσι ηταν γουρουνα λεγοταν.:rolleyes:

παιδια γραψτε τις εμπειριες σας δωστε συμβουλες αναλογα την εμεπειρια του ο καθενας και αφηστε τα σχολια για θεματα που δεν ξερετε η εχετε ακουσει απο φιλους των φιλων υπο την επηρεια φραπε, εκτιθεστε.:cry::cry:

DAYMAN
19/06/2016, 00:14
Αυτά εδώ που θα έπρεπε να τα γράψεις από την αρχή.



και όχι με αυτά εδω που κάνανε το θρεντ χάλι μαύρο.

αμαρτησα με συγχωρεις δεν θα το ξανακανω!:wave2:

Grafton 505
19/06/2016, 00:18
αμαρτησα με συγχωρεις δεν θα το ξανακανω!:wave2:


Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ εστι αμαρτία και τα σχετικά :wave2:

Triathlon 7
19/06/2016, 00:23
round canopy χρησιμοποιει στο σχολειο Ε.Π. για ολους, οσο για τους κληρωτους που λες αν υπαρχει ενας σε καθε σχολειο απο τα 8 (τοσα ηταν πριν λιγο καιρο)
Ram air χρησιμοποιει ως βασικο τυπο. Τον Λυκακη και τον μπαρμπα Ζουμη (αν τον ξερεις) τους εζησα για αρκετα χρονια πριν μαθεις τι ειναι θολος.
Το παραδειγμα με το C-130 ειναι αστοχο.Τα μεσα αυτα ειναι C-130,Spartan CH-47,UH-1H.Θα σε ικανοποιουσε αν ο ΕΣ ειχε τσεσνα για την δουλεια αυτη;
wingsuit εχει χρηση και εφαρμογη σε πολιτικα αλματα ουτε τα αμερικανακια (τους οποιους θεωρω μαζι με τους τζονηδες επαγγελματιες) δεν κανουν χρηση wingsuit.
Σε ποια απο ολες τις ζωνες να παω;Μαθε μου λεβεντη μου.
Να με πικρανεις στο τι;:rolleyes:
Καλα αλματα και προσγειωσεις στο παλικαρι και σε ολους οσους ασχολουνται απο εδω

Το ειρωνικο υφος σου θυμιζει στρατιωτικο του παλιου καιρου. Τοτε που υπηρετησα για δυο χρονια. Αν ειχες ζησει τον Λυκακη δεν θα ρωταγες σε ποια ζωνη να πας (λεβεντη σου). Σου δειχνω να μην ξερω τον Ζουμη; Γραφοντας για wingsuit δεν καταλαβαινεις οτι αυτοαναιρεισαι; Αυτο ακριβως εγραψα στο παλληκαρι που ενδιαφερεται. Αλλο στρατος και αλλο ερασιχτενικο skydiving. Ναι μεν ξεκινησε πριν δεκαετιες χρησιμοποιωντας στρατιωτικα εξαρτηματα, αλλα στην πορεια διαχωριστικε και εξελιχτηκε σε εντελως διαφορετικο θεαματικοτερο δρομο. Και μετα εσυ θιχτηκες - ενας Θεος ξερει γιατι - με αποτελεσμα τον εκτροχιασμο του θεματος.

Τελος. Μεταξυ μηχανοβιων καμια παρεξηγηση. Καλα αλματα και απο εμενα σε ολους.



ΥΓ: Ρε σεις σαν πολλοι στρατιωτικοι εδω μεσα... Οταν υπηρετουσα οι μηχανες απαγορευονταν δια ροπαλου.

alexzafeir
19/06/2016, 00:36
Το ειρωνικο υφος σου θυμιζει στρατιωτικο του παλιου καιρου. Τοτε που υπηρετησα για δυο χρονια. Αν ειχες ζησει τον Λυκακη δεν θα ρωταγες σε ποια ζωνη να πας (λεβεντη σου). Σου δειχνω να μην ξερω τον Ζουμη; Γραφοντας για wingsuit δεν καταλαβαινεις οτι αυτοαναιρεισαι; Αυτο ακριβως εγραψα στο παλληκαρι που ενδιαφερεται. Αλλο στρατος και αλλο ερασιχτενικο skydiving. Ναι μεν ξεκινησε πριν δεκαετιες χρησιμοποιωντας στρατιωτικα εξαρτηματα, αλλα στην πορεια διαχωριστικε και εξελιχτηκε σε εντελως διαφορετικο θεαματικοτερο δρομο. Και μετα εσυ θιχτηκες - ενας Θεος ξερει γιατι - με αποτελεσμα τον εκτροχιασμο του θεματος.

Τελος. Μεταξυ μηχανοβιων καμια παρεξηγηση. Καλα αλματα και απο εμενα σε ολους.



ΥΓ: Ρε σεις σαν πολλοι στρατιωτικοι εδω μεσα... Οταν υπηρετουσα οι μηχανες απαγορευονταν δια ροπαλου.

....τις παρκαραμε απ΄έξω.........

duke200
19/06/2016, 09:47
"γουσταρω ελευθερη πτωση να γίνω πρώτο θέμα στο FB, στους φίλους μου". Εγω αυτό σχολίασα, παραπέμποντας το νεαρό μέλος να καταταγεί στις Ε.Δ. (μιας και έχει τόσο ενθυσιασμό), και όχι το ποιος κανει τα καλύτερα ελευθέρας (στρατός/πολίτες). Άλλη η αποστολή των Ε.Δ. και άλλη των πολιτών που θέλουν να βγάλουν το ψωμί τους βασιζόμενοι στον ενθουσιασμό άλλων πολιτών.

προκαταβολικά το λέω οτι δεν θα απαντησω σε οποιοδήποτε αναφορά σε αυτο μου το ποστ.

giannis21
19/06/2016, 12:03
ρε τι πλάκα έχουν μερικοί..καταρχήν σε ευχαριστώ που στα 34 μου με αποκαλείς.νεαρο μέλος.αλλα αν προσεχές και διαβάσες λίγο τα ποστ θα έβλεπες ότι πολύ νωρίς αναφέρω ότι δεν έχω f.b.οσο για το στρατό έχω υπηρετήσει 17 μ ηνες και φτάνει δε θέλω άλλο.ε φυγά και με βαθμό ανθυπολοχαγού αν σε ενδιαφέρει. Ο λόγος που άνοιξε το θρεντ ειναι όπως γράφω στην αρχή γιατί πολά χρόνια τώρα με ενδιαφέρει αλλά θεωρουσα πως είναι κάτι τελείως μη προσιτό από άποψη χρημάτων.εχω ήδη στείλει ένα μέιλ.σ τα παιδιά από το σάιτ που μου δώσατε και φαντάζομαι από βδομάδα.θα έχω περαιτέρω πληροφορίες.

LogOutGoRide
19/06/2016, 13:37
Ούτε από ένα αεροπλάνο δεν μπορούμε να πέσουμε χωρίς να μαλώσουμε ρπστμ

duke200
19/06/2016, 14:05
αν είναι όπως τα λες αεκτζή(?) κ. δόκιμε (νυν Ανθλγέ εξ εφεδρείας) πιθανόν σε αδίκησα.

δεν είναι ολοι οι άνθρωποι "ουαου λαλάκες" - λεζάντες που κανουνε πραγματα για να "περναμε καλά" και "για την εμπειρία" και αυτο πρέπει να το θυμαμαι.

Λαθη παντα κανουμε και δεν έχω προβλημα να το παραδεχθώ.

taisteal
19/06/2016, 18:49
Δηλαδη εγω που θελω να κανω μια και μοναδικη πτωση για την εμπειρια πρεπει να παω στο στρατο;;
Η θα το κανω για τους φιλους μου;;
Τι διαβαζω ρε πστμ :plaf:
Οτι του φανει του λωλοστεφανη...

teogtp
19/06/2016, 18:54
Ακόμα ένα" Ελληνικο" θρεντ .....

duke200
19/06/2016, 20:30
Δηλαδη εγω που θελω να κανω μια και μοναδικη πτωση για την εμπειρια πρεπει να παω στο στρατο;;
Η θα το κανω για τους φιλους μου;;
Τι διαβαζω ρε πστμ :plaf:
Οτι του φανει του λωλοστεφανη...

αν καταλαβες αυτο, μαλλον δε καταλαβες καλα...:nono:

giannis21
19/06/2016, 20:33
παιδάκια να παραμείνει το θρεντακι μόνο με ότι αφορά το θέμα;;θα ενημερωσω όταν θα έχω νέα!:wave2:

Acacius
19/06/2016, 23:40
Μια που είναι σχετικό, στην άλλη άκρη της Ελλάδας (Κρήτη) ξέρει κανείς τι παίζει; Υπήρχε απ'όσο είχα ακούσει μια καλή περίπτωση με βάση το Τυμπάκι αλλά δε νομίζω ότι υφίσταται πλέον.

DAYMAN
20/06/2016, 19:30
Μια που είναι σχετικό, στην άλλη άκρη της Ελλάδας (Κρήτη) ξέρει κανείς τι παίζει; Υπήρχε απ'όσο είχα ακούσει μια καλή περίπτωση με βάση το Τυμπάκι αλλά δε νομίζω ότι υφίσταται πλέον.

http://www.alpine.gr/pages.aspx?lang=en&cpid=80
Κυριακος δυναμη και πατριωτης σου Κρητικαρος!

alexzafeir
20/06/2016, 21:20
http://www.alpine.gr/pages.aspx?lang=en&cpid=80
Κυριακος δυναμη και πατριωτης σου Κρητικαρος!

O κ.Δαμανακης με περασε ΣΒΕΑ πριν απο 16 χρονια , μυθος στην ΣΧΑΛ ............ επαγγελματίας- τυπικος -σοβαρος

sahara
20/06/2016, 21:46
O κ.Δαμανακης με περασε ΣΒΕΑ πριν απο 16 χρονια , μυθος στην ΣΧΑΛ ............ επαγγελματίας- τυπικος -σοβαρος

Καλοκαίρι, πριν 16 χρόνια ακριβώς πέρασα και εγώ από εκεί, ΤΕΝΕΦ, Είκοσι χρονών τότε ..
Περνάν γρήγορα τα άτιμα τα χρόνια...:rolleyes:

Triathlon 7
20/06/2016, 22:36
Για να ειμαστε αντικειμενικοι. Υπαρχει και αυτη η σχολη:
https://www.facebook.com/Skydive-Athens
Μελος επισης της USPA, με μεγαλο της ατου (εκτος των αλλων) το καταπληκτικο αεροπλανο της, ειδικα κατασκευασμενο για το αθλημα.

Η σελιδα ανοιγει και χωρις να εχεις facebook.
Διαφορετικα εδω: http://www.skydive-athens.gr/

Ε ρε εξελιξη το σπορ..... Απο εκει που ειμαστε τρεις και ο κουκος!

Giorgos19
21/06/2016, 10:20
Γιάννη, τον Μάιο έκανα το πρώτο άλμα μου στο Skydive Athens.

Αφού σου έχει περάσει από το μυαλό, απλά κάνε το! Δεν χρειάζεται πολλή ανάλυση! Η αίσθηση δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια, είναι κάτι που πρέπει να το ζήσεις εσύ.

Για τις τιμές, το άλμα από τα 14.000 είναι στα 210 ευρώ. Η βιντεοσκόπιση/φωτογραφίες από τον tandem master είναι +60, ενώ αν θες να πέσει 3ο άτομο για να σε «τραβήξει» είναι +100.
Πολύ συχνά βγάζουν προσφορές, επομένως παρακολούθησε την σελίδα τους στο φβ για να είσαι ενήμερος! Ό,τι έξτρα θες, με ρωτάς!
:beer:

361335

giannis21
28/06/2016, 14:12
στα γρήγορα...Μίλησα με την κοπέλα από το σάιτ και μου είπε ότι επειδή το αεροδρόμιο πολυκαστρου έχει γίνει κέντρο υποδοχής προσφύγων έχουν αναστείλει όλες τις δραστηριότητες στη Θεσσαλονίκη.βρισκονται σε αναζήτηση και μου είπε να επικοινωνήσω σε κάνα μήνα..αυτά..