PDA

View Full Version : Γωνιακοί Τροχοί Λειαντήρες



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

vaska
18/06/2016, 06:32
Ψήνομαι να πάρω έναν γωνιακό τροχό, λείπει από την γκάμα των εργαλείων μου και χρειάζεται που και που (ας πούμε για παράδειγμα αν έχεις κλειδωθεί έξω από το μαγαζί σου - ακούει ο camen ??).
Χαζεύοντας εδώ κι εκεί βρήκα μεγάλες διαφορές τιμών από μηχάνημα σε μηχάνημα αναλόγως χαρακτηριστικών. Άλλοι είναι με ρυθμιζόμενες στροφές, άλλοι παίρνουν δίσκο 125 mm και άλλοι 115 mm. Υπάρχουν με μπαταρία και με ρεύμα, με κάτι εξωτικά συστήματα ψύξης με λαβύρινθο για να μην πηγαίνει σκόνη λέει στα ρουλεμαν, με αντικραδασμικές βάσεις, με κλειδί τοποθέτησης του δίσκου και χωρίς κλειδί κλπ κλπ κλπ.
Θα κινηθώ γύρω στα 100+ ευρώ (από 50 ξεκίνησα αλλά λόγω της μ@λ@κίας που με δέρνει έφτασα εκεί πάνω) σε Makita , Bosch ή αντίστοιχης ποιότητας και θα προτιμούσα 125mm δίσκο και αν έχει και βαλιτσάκι μεταφοράς ακόμα καλύτερα.
Λέω λοιπόν να κάνουμε μια κουβεντούλα να μιλήσουν οι γνώστες και οι έχοντες για να με βοηθήσουν να καταλήξω.
Η χρήση που θα του γίνει είναι ερασιτεχνική αλλά ακόμα κι αν δουλέψει 5 φορές στην ζωή του, έκπτωση στην ποιότητα δεν κάνω, είναι ο κάλλος βλέπεις.
Ελπίζω να μην υπάρχει αντίστοιχο θέμα και τα πάρει ο μοντ (έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι ολοκληρωμένο, σκόρπιες κουβέντες εδώ κι εκεί).

Δικό σας!


edit
υπάρχει διαφορά στους γωνιακούς δίσκους από τους λειαντήρες ή είναι το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις??

MISKIN
18/06/2016, 07:11
Εγώ είχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτό το πακέτο της Makita. (http://www.ebay.de/itm/2-Winkelschleifer-SET-Makita-GA9020-9558HN-230-125mm-MEU041-/151853514472) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ δύναμη αλλά μου έλειψαν οι ρυθμιζόμενες στροφές. Ότι πάρεις να έχει ρυθμιζόμενες στροφές και ομαλή εκκίνηση. Μη ξεκινά όπως του lidl, που νομίζεις ότι θα σου φύγει από τα χέρια.

vaska
18/06/2016, 07:23
Εγώ είχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτό το πακέτο της Makita. (http://www.ebay.de/itm/2-Winkelschleifer-SET-Makita-GA9020-9558HN-230-125mm-MEU041-/151853514472) πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ δύναμη αλλά μου έλειψαν οι ρυθμιζόμενες στροφές. Ότι πάρεις να έχει ρυθμιζόμενες στροφές και ομαλή εκκίνηση. Μη ξεκινά όπως του lidl, που νομίζεις ότι θα σου φύγει από τα χέρια.
Νόμιζα ότι οι ρυθμιζόμενες στροφές σε γωνιακό τροχό ήταν παραπανίσιο ηλεκτρονικό για να ανεβάσει την τιμή και στην ουσία περιττό. Θα έλεγα μάλιστα ότι έχοντας ηλεκτρονικά μια μηχανή που τρώει ζόρια εύκολα βγάζει βλάβη, ευκολότερα από εκείνες που δεν έχουν. Αλλά για να το λες εσύ που είχες, έτσι θα κάνω.

fkol k4
18/06/2016, 07:35
υπάρχει διαφορά στους γωνιακούς δίσκους από τους λειαντήρες ή είναι το ίδιο πράγμα με άλλες λέξεις??

Όχι, δεν υπάρχει. Γωνιακός τροχός (ή απλά τροχός), γωνιακός λειαντήρας είναι το ίδιο εργαλείο.

Ας ξεκινήσουμε από τη διάσταση. Προτείνω τροχάκι 125 mm. Ο μισός πόντος παραπάνω στο βάθος κοψίματος πολλές φορές έχει κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο «έκοψα» και το «θέλει λίγο ακόμη».
Επίσης, οι ρυθμιζόμενες στροφές κάνουν το εργαλείο πολύ πιο ευέλικτο. Μπορείς για παράδειγμα να βάλεις και μια βούρτσα λείανσης χωρίς να ανησυχείς πως θα λιώσεις τα πάντα από την τριβή, να βάλεις μια συρματόβουρτσα ή απλά να κόψεις κάποιο πλαστικό χωρίς να το κάψεις.

Το «παξιμάδι ταχείας σύσφιξης» για το δισκάκι δεν το θεωρώ καθόλου σημαντικό. Έτσι κι αλλιώς ο δίσκος δεν πρέπει να σφίγγεται πολύ πάνω στο εργαλείο. Ένα σφίξιμο με το χέρι της ροπής του «κλείνω καπάκι από βάζο» είναι υπεραρκετό.
Τον τελευταίο καιρό υπάρχουν πολύ δυνατά τροχάκια στο μέγεθος αυτό, αλλά ειλικρινά δεν χρειάζεσαι παραπάνω δύναμη από τον κλασσικό γωνιακό τροχό των ~800 watt. Κι εγώ που τον χρησιμοποιώ επαγγελματικά, δεν έχω χρειαστεί ποτέ παραπάνω. Αν έφτιαχνα καρότσες από φορτηγά και τρόχιζα κολλήσεις όλη μέρα, ίσως.

Ο καλός γωνιακός τροχός ξεχωρίζει κυρίως από τα καλά ζυγοσταθμισμένα μέρη του που κουράζουν λιγότερο τα χέρια κατά τη λειτουργία. Έχοντας δουλέψει με Bosch, Dewalt, Makita και Hilti από τις καλές μάρκες, η προσωπική μου γνώμη είναι πως οι Bosch έχουν την πιο απαλή λειτουργία (μαζί με τους Hilti, αλλά αυτοί κοστίζουν υπερβολικά παραπάνω). Η αξιοπιστία όλων είναι μια χαρά.

Προτίμησε μοντέλα με αντικραδασμικό χερούλι.
Ποτέ μη βγάλεις τον προφυλακτήρα.
Για τρίψιμο, απόφυγε τους χοντρούς κεραμικούς δίσκους λείανσης. Οι περισσότεροι είναι αζύγιστοι και μέχρι να μικρύνουν λιγάκι από τη δουλειά (που αυτό σημαίνει πολλή δουλειά) κουράζουν. Προτίμησε να χρησιμοποιείς flap disks (http://www.extremeabrasives.com/images/products/flap-discs-zircut.jpg) (δίσκοι φτερού συνήθως στα ελληνικά), άσε που αφήνουν και πιο λεία επιφάνεια.

Καλές αγορές!

stefanos
18/06/2016, 10:24
Για τρίψιμο, απόφυγε τους χοντρούς κεραμικούς δίσκους λείανσης. Οι περισσότεροι είναι αζύγιστοι και μέχρι να μικρύνουν λιγάκι από τη δουλειά (που αυτό σημαίνει πολλή δουλειά) κουράζουν. Προτίμησε να χρησιμοποιείς flap disks (http://www.extremeabrasives.com/images/products/flap-discs-zircut.jpg) (δίσκοι φτερού συνήθως στα ελληνικά), άσε που αφήνουν και πιο λεία επιφάνεια.

Καλές αγορές!

Και στα δισκάκια υπάρχουν ποιότητες τώρα τελευταία πήρα κάτι 3Μ λείανσης πολύ ωραίους.

DAN_DAN
18/06/2016, 10:53
Ψήνομαι να πάρω έναν γωνιακό τροχό...
Και πολύ καλά κανεις που δεν κανεις εκπτώσεις στην ποιότητα. Οι γωνιακοι τροχοί είναι από τα πιο χρήσιμα, αλλά και από τα πλέον επικίνδυνα εργαλεία, θέλουν προσοχή και πάντα ποιοτικά αναλώσιμα.
Ξεχνα τους 115, κοιτα για 125. Έχω περίπου 15 χρονια έναν 125 της Bosch, με ρυθμιζομενες στροφές, έχει δουλέψει πολύ και δεν έβγαλε κανένα πρόβλημα. Αν αγοραζα τώρα μικρό τροχό, δεν θα έπαιρνα με ρύθμιση στροφών, δεν μου χρειάστηκε κάπου ιδιαίτερα.
Θα κοιτούσα για Bosch ή Makita (ο μεγάλος μου - με δίσκο 230- είναι Makita και είναι απίστευτο εργαλείο) με το κλασσικό κλειδί για σύσφιξη του δίσκου. Από ισχύ, γύρω στα 800w είναι μια χαρά.
Υγ. Αναφέρθηκε και παραπάνω, μη διανοηθείς να αφαιρέσεις τον προφυλακτήρα, ειδικά αν χρειστει να δουλέψεις με λεπτά τροχακια για ανοξείδωτο.

vaska
18/06/2016, 11:14
Παίζει να βρούμε σετάκι σε βαλίτσα 1+1 (ρεύματος + μπαταρίας) τα Γερμανικά μου μέσα ρπμ 125mm?? Για κάντε έναν κόπο οι ξέροντες την Γερμανικήν !!
Θα κεράσω κοψίματα με γωνιακό τροχό και μπύρες

camen
18/06/2016, 12:05
Camen ακούει πάντα!
Camen εχει δώρο AEG πΕρτεκαλι με ρυθμιζόμενες στροφές που εχει δουλέψει σα το σκυλί κ δεν εχει κανει κιχ.
Camen πρόλαβε Bosch πατέρα του που είχε δουλέψει σα το σκυλί επίσης κ κλαταρε μετα απο 15 χρονια.
Μακιτα με μπαταρία δουλεύουν στο εργοτάξιο γνωστού μου κ βγάζουν καθημερινά μεροκάματο με δαύτα.

Αν έπαιρνα εγω θα έπαιρνα Bosch ή Makita. Με προτεραιότητα στη Bosch . Ρυθμιζόμενες στροφές για χειρουργικά κοψίματα ειναι must , επίσης βολεύουν οταν θες να χαρακωσεις κατι !

Ο 125 παιρνει και 115 δίσκο,προφανώς το αντίθετο δεν . 125 θα πάρεισ!
Για τις δουλειες που κανουμε εμείς , οσο ελαφρύτερος τοσο καλύτερος !

daz
18/06/2016, 12:09
Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!! :smokin:

camen
18/06/2016, 12:16
Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!! :smokin:

Εχεις απόλυτο δίκιο, τις προάλλες γλυκοκοίταζα εναν κατάμαυρο που εχει, πολυ κακία!
Αν θυμάμαι ειναι και οικονομικός ?!
Αλλα θα εμενα στη Bosch επειδή εχει τα πάντα στη γκάμα της κ μπορεις να κανεις πολλούς συνδυασμούς μεταξύ τους με μπαταρίες, lboxx κλπ και ηδη εχω το gdr της Bosch και σιγά σιγά σκέφτομαι να το εμπλουτίσω ...

lykourgi
18/06/2016, 12:17
Θέλω να μου πείτε γιατί δεν έχει αναφερθεί ακόμα η metabo σε μια συζήτηση για γωνιακούς τροχούς!!! :smokin:
Διότι μόλις είδα το θέμα και με είχες προλάβει.

Επίσης είχα κάποτε τροχό της Flex (μεγάλο, 230mm) και ήταν εργαλειάρα.

daz
18/06/2016, 12:21
Αλλα θα εμενα στη Bosch επειδή εχει τα πάντα στη γκάμα της κ μπορεις να κανεις πολλούς συνδυασμούς μεταξύ τους με μπαταρίες, lboxx κλπ και ηδη εχω το gdr της Bosch και σιγά σιγά σκέφτομαι να το εμπλουτίσω ...

Και πολύ καλά θα έκανες. Και εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου αφού αυτό θα ήταν το σωστό.

Όμως οι metabo είναι ένα κλικ πάνω απ' τα boschakia. (και από πολλούς άλλους κατασκευαστές, όταν μιλάμε για γωνιακούς τροχους).

Απ' όσα αναφέρθηκαν όλα καλά είναι για ερασιτεχνική χρήση, ακόμα και τα dewalt (το πιάσατε έτσι?)

daz
18/06/2016, 12:29
Διότι μόλις είδα το θέμα και με είχες προλάβει.

Επίσης είχα κάποτε τροχό της Flex (μεγάλο, 230mm) και ήταν εργαλειάρα.

Εντάξει δεν αναφέρω την Fein γιατί είναι χτύπημα κάτω από τη ζώνη. :D

Βάσκα λαμβάνει?

daz
18/06/2016, 12:31
+ μπαταρίας

Γιάντα δε κάνεις μια ερώτηση στο Βράττη για τα Milwaukee? Είναι αξιόλογα εργαλεία!

daz
18/06/2016, 12:43
Αν κοιτάς στην γερμανική αγορά να ρίξεις μια ματια σε τι τιμή μπορείς να βρεις και κανέναν SUHNER

361212







Και κάπου εδώ σταματάω πριν με βρίσεις και πάω να κάνω κανένα μπάνιο. Το βραδάκι θα μιλάω πιο όμορφα και δε θα χρησιμοποιώ ακατάλληλες λέξεις. :lol:

vaska
18/06/2016, 13:27
Πολύ κοντά στον δικό μου τρόπο σκέψης είναι ο Camen. Boschάκια υπάρχουν αρκετά στην γκάμα μου ήδη και δεν είναι κακό να παίζεις συνδυαστικά. Το πολύ πολύ να πάρω και μία μπαταρία 6Ah. Θα ήταν καλό να μπαίνουν όλα σε βαλίτσα (αντιπαθώ τα χυμαδιά), το με ρεύμα είναι ποιο δυνατό αλλά πολλές φορές η μπαταρία σώζει ακόμα και στον πολιτισμό (ξαναακούει Camen??), επίσης για τις δουλειές που το θέλω τα 125 είναι οκ. Θα κοιτάξω και Metabo και για Milwaukee πτανα σουπιά μας έχεις καταστρέψει. Αφού όλοι το λέτε οι ρυθμιζόμενες στροφές είναι καλό, θα είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για την αγορά.
Και πάνω που τα έχεις βάλει όλα στο μυαλό σου σε μια τάξη, έρχονται ανατροπές γμτ.

camen
18/06/2016, 13:36
Πολύ κοντά στον δικό μου τρόπο σκέψης είναι ο Camen. Boschάκια υπάρχουν αρκετά στην γκάμα μου ήδη και δεν είναι κακό να παίζεις συνδυαστικά. Το πολύ πολύ να πάρω και μία μπαταρία 6Ah. Θα ήταν καλό να μπαίνουν όλα σε βαλίτσα (αντιπαθώ τα χυμαδιά), το με ρεύμα είναι ποιο δυνατό αλλά πολλές φορές η μπαταρία σώζει ακόμα και στον πολιτισμό (ξαναακούει Camen??), επίσης για τις δουλειές που το θέλω τα 125 είναι οκ. Θα κοιτάξω και Metabo και για Milwaukee πτανα σουπιά μας έχεις καταστρέψει. Αφού όλοι το λέτε οι ρυθμιζόμενες στροφές είναι καλό, θα είναι ικανή και αναγκαία συνθήκη για την αγορά.
Και πάνω που τα έχεις βάλει όλα στο μυαλό σου σε μια τάξη, έρχονται ανατροπές γμτ.

Εχεις πολλα πραγματα της Bosch, παίξε εκει να τα εχεις ολα ομορφα τακτοποιημένα , τα lboxx που εχουν χωράνε κ επιπλέον πραγματάκια μεσα , κουμπώνουν το ενα πανω στο αλλο κ τα χεις ολα Φούλ τακτοποιημένα ! Κ βέβαια η Bosch εχει διαχρονική αξία στη να αγορά της Ελλάδας κ μελλοντικά αν χρειαστει κατι ίσως γλυτώσεις εκπλήξεις !
Για τα dewalt ας πουμε μου εχουν πει οτι δεν υπάρχει το παραμικρό διαθέσιμο ανταλλακτικό αμερικανικά γαρ, δε ξερω κατα ποσο ισχύει ...

Άμα αποφασίσεις για Bosch , παρε κ ενα lboxx με το ανάλογο "ταμπλό" να βαλεις το παλμικο της wurth με τα συνοδευτικά του μεσα να εισαι κυριλέ !

vaska
18/06/2016, 14:02
Εχεις πολλα πραγματα της Bosch, παίξε εκει να τα εχεις ολα ομορφα τακτοποιημένα , τα lboxx που εχουν χωράνε κ επιπλέον πραγματάκια μεσα , κουμπώνουν το ενα πανω στο αλλο κ τα χεις ολα Φούλ τακτοποιημένα ! Κ βέβαια η Bosch εχει διαχρονική αξία στη να αγορά της Ελλάδας κ μελλοντικά αν χρειαστει κατι ίσως γλυτώσεις εκπλήξεις !
Για τα dewalt ας πουμε μου εχουν πει οτι δεν υπάρχει το παραμικρό διαθέσιμο ανταλλακτικό αμερικανικά γαρ, δε ξερω κατα ποσο ισχύει ...

Άμα αποφασίσεις για Bosch , παρε κ ενα lboxx με το ανάλογο "ταμπλό" να βαλεις το παλμικο της wurth με τα συνοδευτικά του μεσα να εισαι κυριλέ !

that's my boy

daz
18/06/2016, 14:16
Όταν μιλάμε για μπαταρίας δεν παίζει να μη προσπαθήσεις να τα συνδυάσεις. Όχι πως κάποιες μπαταρίες των milwaukee η των felisati δε θα ταιριάζουν στα bosch αλλά λέμε τώρα!

Για ηλεκτρικά όλες οι μάρκες που αναφέρθηκαν ειναι καλές. Στις low end κατηγορίες πολλές απ' τις παραπάνω μάρκες έχουν μοντέλα κατασκευασμένα στην κίνα. Bosch, hilty, makita κ.α. Δεν είναι όμως όλα τα 125αρια της bosch για παράδειγμα made in prc. Αλλά και να είναι πάλι δεν σε απασχολεί πολύ. Το ότι το εργαλείο θα είναι καλό για τη δουλειά που το θέλεις είναι σίγουρο. Εσύ θέλεις απλά να ξεφύγεις απ' τα φτηνιάρικα και απ' τη στιγμή που δε θα το χρησιμοποιείς επαγγελματικά είναι υπέρ αρκετό. Μη με ακούς εμένα, fein και suhner απευθύνονται αποκλειστικά σε επαγγελματίες και σε βαριά βιομηχανικά περιβάλλοντα.

Η metabo είναι μια απ' τις καλύτερες κατασκευάστριες σε γωνιακούς τροχούς και έχει καλή αντιπροσωπία στη Ελλάδα. Δε βρίσκω το λόγο να μη την ψάξεις και αν σου κάνει η τιμή να την επιλέξεις με κλειστά μάτια. Διαφορετικά παΝΕ σε boschaki (ή ότι άλλο θες) και ας ειναι prc. (ίσως και κάποια 115 της metabo να είναι prc μα δεν είμαι σίγουρος)

Οι ρυθμιζόμενες στροφές είναι καλές. Αν θέλεις να κόψεις inox με τον τροχό χωρίς ρυθμιζόμενες στροφές θα στο μπλεδίσει. Το ίδιο και αν θέλεις να το γυαλίσεις. Το πλαστικό, όπως είπε ο fkol θα στο κάψει!
Πάντως εαν δε σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω και απλά θέλεις να κόβεις κανένα σίδερο πάρε χωρίς ρυθμιζόμενες στροφές ώστε να έχεις καλύτερη τιμή και περισσότερες επιλογές. Makitakia (ναι prc στ' @ σου) βρίσκεις με 40 ευρώ χαρτόκουτο στο συνοικιακό μαγαζάκι.

Βαλιτσάκια θα βρεις και απ' την κατασκευάστρια και από άλλους κατασκευαστές. Αν πας στο σαιτ της bosch πχ στην κατηγορία των επαγγελματικών (μπλε σειρά) θα βρεις βαλιτσάκι για μικρό γωνιακό τροχό και από κάτω θα σου λέει και ποια μοντέλα χωράει. Η metabo το ίδιο. (τιμή 25-30 για το bosch)

Αν ψάξεις στο google θα βρεις και άλλες επιλογές για βαλιτσάκια. Στην stereotikh πχ έχει βαλιτσάκι universal.

Διαφορετικά πας σε lbox που είπε ο καμεν αλλα 1ον είναι πιο ακριβά και 2ον δεν έχουν εσωτερικό για γωνιακούς τροχούς ρευματος, μόνο για μπαταρίας.

Στην γερμανία βρίσκεις metabo με ρυθμιζόμενες στροφές σε βαλιτσάκι με τιμή λίγο πάνω από 100αρικο (120 νομίζω το είχα πετύχει). Και πιο φθηνά μπορείς να βρεις αλλά με λιγότερα βατ.

Αν το θέλεις πακέτο με βαλίτσα googlare βαζοντας το koffer. πχ. winkelschleifer koffer.

Πάρε.

http://www.ebay.de/bhp/winkelschleifer-koffer


Μπες και στο idealo.de (ότι είναι και ο skroutz).

Δεν αξίζει να πελαγώνεις.

lykourgi
18/06/2016, 14:23
Όσον αφορά την τροφοδοσία, ψηφίζω καλώδιο, όχι μπαταρία.
Στον τροχό χρειάζεται η έξτρα δύναμη και διάρκεια.

sv1000s
18/06/2016, 15:16
http://www.kounelis.com.gr/products2/7767/ga5034-makita-goniakos-trohos-125-mm,-720-w

ηλεκτρικό φίλε να πάρεις. οτι και να πάρεις απο μάρκα καλό θα βγει.για μένα τα μακιτα εχουν ωραία λαβή,τα δουλεύεις με ενα χέρι.

για να καταλάβεις τι λεω οτι και να παρεις απο μαρκα,εγω εχω εκτος τα αλλα (μακιτα ντεβαλ) ενα μπος πρασινη σειρα ερασιτεχνικό κοντα στα 10 χρόνια και το
δουλεύω επαγγελματικά δεν εχει κανει κιχ.και εχει δουλέψει ωρες χωρίς να σβήνει καθόλου και κάτω απο ήλιο!σιδεράς ειμαι έχουν περαση πολλα εργαλεία απ τα χέρια μου. 50-60 ευρω δώσε θα το έχεις μια ζωή.

MISKIN
18/06/2016, 18:09
Δες εδώ για bosch

http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch-netzbetrieben/?aoff=40

camen
18/06/2016, 18:37
Και εδω https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=1716
Απο δω πήρα το παλμικο .

camen
18/06/2016, 18:43
Και εδω μπαταρίας https://www.kentrovidas.gr/prodcat.php?cat=2129

virus
18/06/2016, 18:43
με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες αλλα ας πω την γνωμη μου


απο μενα τα εξης. 125mm, ρευματος, μακιτα- μιλγουοκι, ρυθμιζομενες στροφες. και επισης τα flap disks ειναι απλα σουπερ απο δισκο λειανσης.



:beer:

MISKIN
18/06/2016, 18:47
To τροχουδάκι 10.2V της bosch πως το βρίσκεις;

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8821

camen
18/06/2016, 19:12
To τροχουδάκι 10.2V της bosch πως το βρίσκεις;

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8821

Ειναι μπιμπελό αλλα πιςτευω ειναι για συγκεκριμένες εργασίες , τίποτα λαμαρινακια, πλαστικές σωλήνες κλπ ...

vaska
18/06/2016, 19:29
Δες εδώ για bosch

http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch-netzbetrieben/?aoff=40


αυτός ο πστς στέλνει Ελλάδα??
βρήκα αυτό
http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch/bosch-winkelschleifer-gws-17-125-cie-in-der-l-boxx-0-601-79h-008/a-10782/
και πολύ με άρεσε, με το βαλιτσάκι του, νοικοκυρεμένο.

vaska
18/06/2016, 19:35
To τροχουδάκι 10.2V της bosch πως το βρίσκεις;

https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8821


Το έχω δει και ψήνομαι! Θα το πάρω solo + μια μπαταρία 6Ah όπου το βρω οικονομικά. Επίσης θέλω να βρω κι ένα δραπανοκατσάβιδο της bosch 10.8 2Li πάλι σόλο να το παντρέψω με το παλμικό που έχω, σε μια θήκη και αυτά.
Έχω παραγγείλει και κάγκελα για την χοντρή, θα με σκίσει η milf.

daz
18/06/2016, 19:45
αυτός ο πστς στέλνει Ελλάδα??


Ναι στέλνει.

361226

vaska
18/06/2016, 19:56
an μας έκανες την χάρη να μας πεις και τα αποστολικά θα είμαστε υπόχρεοι

Alexandross
18/06/2016, 20:03
αυτός ο πστς στέλνει Ελλάδα??
βρήκα αυτό
http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch/bosch-winkelschleifer-gws-17-125-cie-in-der-l-boxx-0-601-79h-008/a-10782/
και πολύ με άρεσε, με το βαλιτσάκι του, νοικοκυρεμένο.

Παρακολουθώ το θεμα γιατι εχω δρομολογησει κ εγώ μια αγορα μικρου τροχου 125.
Αυτος γιατι ειναι τοσο ακριβός;
Εμενα με ενδιαφερει να έχει ρυθμιζομενες στροφες και πέρα απο κοπή θελω να αντέξει και σε λείανση.Εκει ειναι που τρωει πολυ ζορι το γραναζωμα και τα ρουλεμαν του.
Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.Να ειναι ελαφρύς καιι βολικός για να τον δουλεύεις με ένα χερι αλλιώς θα πιαστείς ολοκληρος.
Εγω επειδη θα τον all around θελω να τα εχει ολα αυτα αλλά να μην ξεφυγω σε λεφτά τοσο όσο αυτος του λινκ στην παράθεση.

foogr01
18/06/2016, 20:04
an μας έκανες την χάρη να μας πεις και τα αποστολικά θα είμαστε υπόχρεοι

15,90 (http://www.werkzeugalarm.de/webcontent/versandkosten/)

MISKIN
18/06/2016, 20:29
Vaska ο συγκεκριμένος πωλητής μπορεί να έχει και τις καλύτερες τιμές που μπορείς να βρεις στο διαδίκτυο για τα Bosch. Αγοράζεις άφοβα.

daz
18/06/2016, 20:36
Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.

Εκεί είναι που ξεχωρίζουν οι πραγματικά καλοί απ' τους υπόλοιπους. Είναι η φύση της δουλειά του τέτοια που δεν μπορεί να γίνει αλλιώς! Όταν δεν είναι σκόνη είναι πριονίδια από σίδερο.

Alexandross
18/06/2016, 21:37
Αποστολη εχεις καποιους υποψην σου ,σιγουρα καλους με καλο συστημα ψυξης για το λογο που γραψαμε?

SOTHRHS
18/06/2016, 23:13
εναν maktec 125 εχω και του χω πιει το αιμα εδω και 4 χρονια
και ουτε με καρβουνακια δεν εχω ασχοληθει....
μπορεις να το εμπιστευτεις αφοβα εφοσον δε θελεις κατι πιο εξειδικευμενο

daz
19/06/2016, 01:43
Αποστολη εχεις καποιους υποψην σου ,σιγουρα καλους με καλο συστημα ψυξης για το λογο που γραψαμε?

Can´t go wrong with Metabo!

Απέφυγε τα εισαγωγικά μοντέλα της και θα πάρεις σοβαρό εργαλείο.

Μετά πας σε fein. Αυτοί είναι ακριβότεροι αλλά είναι ακόμα καλύτεροι. Μπορείς να βρεις fein στην τιμή ενός metabo αλλά θα υστερεί σε χαρακτηριστικά. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα, metabo τούμπανο ή fein ξεβράκωτο?

Τη suhner που ανέφερα δεν την ξέρω και πολύ αλλά θεωρείται λίγο εξωτική μάρκα. Μα κατασκευάζει τίποτε άλλο εκτός από γωνιακούς τροχούς και τριβεία? Στους καταλόγους της υπάρχουν μόνο industrial εργαλεία. Και όταν μιλάω για τέτοιες μάρκες και απαιτητικά περιβάλλοντα εννοώ περιβάλλοντα όπου ο τροχός δουλεύει 8ωρο και όταν τελειώνει η μία βάρδια τον παίρνει η επόμενη για άλλες 8 ώρες. Και δουλεύει μέσα στην σκόνη και τα ρινίσματα κάθε μέρα, όλη μέρα non stop. Όταν λέμε suhner στους γωνιακούς τροχούς είναι σα να λέμε DUSS (https://www.google.gr/search?q=Duss+P16&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiB596_3bLNAhUlKMAKHfP0DIMQ_AUICCgB&biw=1920&bih=881#tbm=isch&q=Duss) (αυτή μόνο με κεφαλαία μπορώ να τη γράψω) στα περιστροφικά.

Τώρα αν πας πχ σε hilti αγοράζεις bosch.
Αν επιλέξεις άλλο μοντέλο της hilti μπορεί να ειναι makita.
Μπορεί να πάρεις makita και να το έχει κατασκευάσει η bosch στο εργοστάσιό της στην Κίνα.
Στην milwaukee βρισκεις πάλι bosch και όχι μόνο.
κτλ. κτλ. κτλ..

Είναι τα bosch άσχημα? Όχι, η bosch προμηθεύει όλους τους κατασκευαστές με ηλεκτρικά εργαλεία και έχει εργοστάσια παντού, από την Κίνα μέχρι την Ελβετία. Είναι όμως περισσότερο all around και vfm εκτός και αν πας στα πολύ βαριά και ακριβά που δεν έχουν καμία δουλειά μέσα σε ένα νοικοκυριό. Το ίδιο και η makita. Τα μοντέλα που συζητάμε προσπαθούν να απευθύνονται σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό. Γι' αυτό έχουν και περισσότερες επιλογές στους καταλόγους τους σε σχέση πχ με την fein.

Αν προσπαθήσω να τα βάλω σε μια σειρά χωρίς να εξετάσουμε ξεχωριστά μοντέλα θα έλεγα suhner, fein, και μετά όλοι οι άλλοι. Η metabo στους γωνιακούς πλησιάζει την fein αλλά δε την φτάνει. Και μετά περνάμε σε σύγκριση μοντέλο με μοντέλο. Και η flex έχει σοβαρά εργαλεία αλλά μέχρι τι τιμή πρέπει να φτάσεις για να μην είναι εισαγόμενο? Και αν είναι εισαγόμενο κακό δε θα 'ναι, αλλά δε θα ' ναι ούτε metabo.

DAN_DAN
19/06/2016, 05:50
Παρακολουθώ το θεμα γιατι εχω δρομολογησει κ εγώ μια αγορα μικρου τροχου 125.
Αυτος γιατι ειναι τοσο ακριβός;
Εμενα με ενδιαφερει να έχει ρυθμιζομενες στροφες και πέρα απο κοπή θελω να αντέξει και σε λείανση.Εκει ειναι που τρωει πολυ ζορι το γραναζωμα και τα ρουλεμαν του.
Επειδη περσυ το καλοκαιρι εξυσα 300μ2 τοιχιο μπετου με τροχο ,να εχεις υποψην σου οτι αν σκοπευεις να τον βαλεις και για τετοια δουλεια πρεπει να εχει καλο συστημα ψυξης ωστε να μην ρουφαει την σκονη γιατι θα καεί.Να ειναι ελαφρύς καιι βολικός για να τον δουλεύεις με ένα χερι αλλιώς θα πιαστείς ολοκληρος.
Εγω επειδη θα τον all around θελω να τα εχει ολα αυτα αλλά να μην ξεφυγω σε λεφτά τοσο όσο αυτος του λινκ στην παράθεση.
Τι δίσκο χρησιμοποίησες για να τρίψεις το τοιχιο?

fkol k4
19/06/2016, 08:57
Παρατηρώ συχνά στις συζητήσεις για εργαλεία πως από έναν αριθμό ποστ και μετά, αρχίζουν και παρελαύνουν οι «εξωτικές» μάρκες εργαλείων (με εξίσου εξωτική τιμή αγοράς βέβαια).
Φυσικά καταλαβαίνω το γιατί, το να συζητούν 2 τύποι για εργαλεία είναι σαν να συζητούν 2 γυναίκες για παπούτσια, οπότε το να πάει η συζήτηση για τα εργαλεία στη Fein, τη Hilti και τη Festool είναι το ίδιο φυσικό με το να πάει η συζήτηση για τα παπούτσια στα Louboutin και τα Manolo Blahnik.

Δεν έχει όμως πραγματικό νόημα. Στην Αμερική λένε 'if it's good enough, it is good enough' (αν είναι αρκετά καλό, τότε είναι αρκετά καλό) και έχουν απόλυτο δίκιο. Δεν χρειάζεσαι το top brand name, ούτε καν για επαγγελματική χρήση.
Διαβάζω για παράδειγμα:

Can´t go wrong with Metabo!

Απέφυγε τα εισαγωγικά μοντέλα της και θα πάρεις σοβαρό εργαλείο.

Μετά πας σε fein. Αυτοί είναι ακριβότεροι αλλά είναι ακόμα καλύτεροι. Μπορείς να βρεις fein στην τιμή ενός metabo αλλά θα υστερεί σε χαρακτηριστικά. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα, metabo τούμπανο ή fein ξεβράκωτο?
Καλά βρε αθεόφοβοι, πόσο «καλύτερο» τροχό 125mm χρειάζεται κάποιος; :D
Εγώ είμαι υδραυλικός, έχω αυτόν (http://www.skroutz.gr/s/94289/Bosch-GWS-850-CE.html) καμιά δεκαριά χρόνια και βάλε και είναι ακόμη σαν καινούριος. Έχει κόψει σωλήνες μαντεμένιες και να τον λούζουν τα ζουμιά (ξέρεις ποια ζουμιά...).
Έχει κόψει πορσελάνινα πόδια από νιπτήρα γιατί δεν χώραγε να μπει το σιφώνι ενώ παράλληλα το έβρεχα με το λάστιχο για να μην καεί ο δίσκος από την πορσελάνη (και κάνει κανένα 40άρι €υρώ), έχω κόψει τοίχους, μάρμαρα, μωσαϊκά είτε με νερό είτε στεγνά, τον έχω φρακάρει σε ένα κάρο τρύπες που ίσα ίσα χώραγε, έχω κόψει λέβητα μαντεμένιο, μπανιέρα λαμαρινένια για ξήλωμα, μου έχει πέσει από τη σκάλα, έχω κόψει κατα λάθος καλώδια υπό τάση ρίχνοντας ασφάλειες και η μόνη ζημιά που έχει πάθει είναι ότι έχει σπάσει λίγο η άκρη από το χερούλι και έχω αλλάξει καλώδιο.

Από ένα σημείο και μετά δεν έχει πραγματικό νόημα. Κάποτε, που η οικοδομή ανθούσε και οι πωλητές της Hilti γυρνούσαν τις οικοδομές διαφημίζοντας τα εργαλεία της, ένας πωλητής μου έδειχνε το νέο (τότε) SDS. Όταν τον ρώτησα γιατί να το προτιμήσω τη στιγμή που κοστίζει πάνω από 80% περισσότερο από το αντίστοιχο Bosch ή Makita, μου είπε πως 1) είναι καλύτερο άρα θα κρατήσει περισσότερο και 2) Αν πάθει κάτι, θα καλέσω τη Hilti, θα το πάρουν και θα μου δώσουν την ίδια μέρα εργαλείο αντικατάστασης.
Και ενώ καταλαβαίνω πως αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε ένα εργοστάσιο ή μια μεγάλη τεχνική εταιρεία με πάρα πολλά εργαλεία και αντίστοιχη γραφειοκρατία σε τέτοια θέματα, για ένα μικρό συνεργείο είναι άχρηστο. Αν μετά από 10-15 χρόνια καταφέρεις να χαλάσεις το εργαλείο, πέταξέ το στα σκουπίδια και πάρε άλλο. Και τα λεφτά του θα έχει βγάλει, και πιθανότατα θα πάρεις κάτι ακόμη καλύτερο με τα ίδια λεφτά μιας και η τεχνολογία προχωράει.

Ο φίλος sv1000s έχει δίκιο όταν λέει

οτι και να πάρεις απο μάρκα καλό θα βγει
και

για να καταλάβεις τι λεω οτι και να παρεις απο μαρκα,εγω εχω εκτος τα αλλα (μακιτα ντεβαλ) ενα μπος πρασινη σειρα ερασιτεχνικό κοντα στα 10 χρόνια και το
δουλεύω επαγγελματικά δεν εχει κανει κιχ.και εχει δουλέψει ωρες χωρίς να σβήνει καθόλου και κάτω απο ήλιο!σιδεράς ειμαι έχουν περαση πολλα εργαλεία απ τα χέρια μου. 50-60 ευρω δώσε θα το έχεις μια ζωή.
Κι εγώ έχω δει ένα σωρό επαγγελματίες να δουλεύουν με Maktec, Skill, ακόμη και Einhell (πχ εγώ έχω 3 τέτοια) ή Parkside και να βγάζουν κανονικά μεροκάματο. Τις περισσότερες φορές το εργαλείο θα αντέξει περισσότερο από τον χρήστη.

Προς Θεού, δεν λέω «μην αγοράζετε top brand names». Κι εγώ αν μπορούσα, όλο τέτοια θα έπαιρνα. Απλώς, καλό είναι να μην αυθυποβαλλόμαστε και να νομίζουμε πως στην πράξη θα καταλάβουμε διαφορά.

Είναι σαν να συγκρίνεις το γυρολόγιο των supersport 1000 και επειδή ο X tester έκανε 0.108" ταχύτερο γύρο με το YAMAZUKI να νομίζεις πως στη δική σου καθημερινή χρήση θα καταλάβεις διαφορά από το HONDASAKI.

Alexandross
19/06/2016, 09:50
Τι δίσκο χρησιμοποίησες για να τρίψεις το τοιχιο?

Οτι γραμμες μπετου αφηνουν οι ενώσεις των μπετοφόρμς εχουν παχος 1-1.5 εκατοστό.Εκει εβαζα το δισκο φτερου και τον δουλευα με την μύτη.Υπο γωνια 45 μοιρες δηλαδη. Ηταν ο πιο αποτελεσματικος παντως . ( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-fiber-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%CE%B9/#)

Σε ολη την υπολοιπη επιφανεια ,την επιφανεια των μπετοφορμ δηλαδη ,δουλεψα με ανταπτορα και γυαλοχαρτα fiber που ειναι flexible και βγαζεις γρηγορα μέτρα αφου τρωει οτι προεξέχει ολη η επιφανεια του δισκου.
( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-fiber-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%CE%B9/#!prettyPhoto[product-gallery]/0/ )
( http://www.dimou-mastoremata.gr/shop/%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%BD%CE%AC%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CF%8C/ )

Αν μπεις σε αυτη την διαδικασια προσεχε γιατι εχει παρα πολυ σκονη και λαβε μετρα προστασιας!

camen
19/06/2016, 10:07
Ελα αγόρι μου, εδω σε εχω έτοιμο ....

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?id=1373&gclid=CIPvq_LQs80CFbYK0wod-wUPng

vaska
19/06/2016, 10:16
συμφωνώ απόλυτα και με sv1000 και με fkol, αλλά είπαμε στην ηλικία που είμαστε δεν πηδάμε οπότε με κάτι πρέπει να αντικαταστήσεις τη γκόμενα και τι καλύτερο από ένα καλό εργαλείο :D

MISKIN
19/06/2016, 10:28
Εδώ έχει κάποια στοιχεία και τιμές για fein.

PDf (http://www.savvaidis.com.gr/userfiles/file/%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9(2).pdf)

sv1000s
19/06/2016, 10:38
αφου θες εργαλειο να κα@@@σεις ασχημα εδω εισαι.

https://www.hilti.gr/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE,-%CF%80%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%93%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82/r3572

τα αλλα ειναι πισω ακομα

παρε αυτο και αν σου χαλασει εγω θα ξεβρακωθώ στη πλατεία Γεωργίου!

fkol k4
19/06/2016, 11:53
Έλα ρε συ Vaska, ούτε παραγγελία να 'ταν... (http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-17-125-cie-1700watt-125mm-060179h002-p-TLS.031096) :winka:

Nostradamus
19/06/2016, 12:00
αφου θες εργαλειο να κα@@@σεις ασχημα εδω εισαι.

https://www.hilti.gr/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE,-%CF%80%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%93%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82/r3572

τα αλλα ειναι πισω ακομα

παρε αυτο και αν σου χαλασει εγω θα ξεβρακωθώ στη πλατεία Γεωργίου!

Σιγα την μεγαλη πλατεια ...:lol::lol:


Συμφωνω με τον Fkol.. Πολλοι σιδεραδες στα εργοταξια βγαζουν χρονια μεροκαματο με mid range εταιριες... Αρκετες φορες μαλιστα θα παρουν κατι οικονομικο που εχουν υπολογισει οτι στο τελος της δουλειας θα το πεταξουν.

vaska
19/06/2016, 12:00
Έλα ρε συ Vaska, ούτε παραγγελία να 'ταν... (http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-17-125-cie-1700watt-125mm-060179h002-p-TLS.031096) :winka:

αν και η τιμή του είναι καλή τον συγκεκριμένο δεν τον εμπιστεύομαι, φέρνει απ' όπου βρει. Θα το παρακολουθώ όμως, πιθανά αφού το έκανε αυτό θ' ακολουθήσουν και άλλοι. Ευχαριστώ

MISKIN
19/06/2016, 12:08
αν και η τιμή του είναι καλή τον συγκεκριμένο δεν τον εμπιστεύομαι, φέρνει απ' όπου βρει. Θα το παρακολουθώ όμως, πιθανά αφού το έκανε αυτό θ' ακολουθήσουν και άλλοι. Ευχαριστώ

Αν παρατηρήσεις γράφει ένα χρόνο εγγύηση, ενώ είναι γνωστό ότι τα μπλε της bosch με μια απλή δήλωση επεκτείνεις την εγγύηση στα τρία χρόνια. Εκτός αν το έχεις προμηθευτεί εκτός ΕΕ, ή για κάποιο λόγο δε μπορείς να το περάσεις στη δήλωση.

vaska
19/06/2016, 12:23
Αν παρατηρήσεις γράφει ένα χρόνο εγγύηση, ενώ είναι γνωστό ότι τα μπλε της bosch με μια απλή δήλωση επεκτείνεις την εγγύηση στα τρία χρόνια. Εκτός αν το έχεις προμηθευτεί εκτός ΕΕ, ή για κάποιο λόγο δε μπορείς να το περάσεις στη δήλωση.
;) my point exactly. Γνωστός σε μας από εποχής πληροφορικής που αφού κατάφερε να πατώσει το 1ο eshop στην Ελλάδα που έβγαζε τρελό χρήμα από ένα υπόγειο, σταμάτησαν να του δίνουν όλοι οι Έλληνες προμηθευτές και άρχισε να φέρνει από όπου έβρισκε. Τώρα την έχει πέσει στα εργαλεία που έχουν ακόμα κερδοφορία.

daz
19/06/2016, 14:22
Παρατηρώ συχνά στις συζητήσεις για εργαλεία πως από έναν αριθμό ποστ και μετά, αρχίζουν και παρελαύνουν οι «εξωτικές» μάρκες εργαλείων (με εξίσου εξωτική τιμή αγοράς βέβαια).


Δες λίγο τι έγραψα στον βασκα..




Για ηλεκτρικά όλες οι μάρκες που αναφέρθηκαν ειναι καλές. Δεν είναι όμως όλα τα 125αρια της bosch για παράδειγμα made in prc. Αλλά και να είναι πάλι δεν σε απασχολεί πολύ. Το ότι το εργαλείο θα είναι καλό για τη δουλειά που το θέλεις είναι σίγουρο........................................................ Μη με ακούς εμένα, fein και suhner απευθύνονται αποκλειστικά σε επαγγελματίες και σε βαριά βιομηχανικά περιβάλλοντα.

Η metabo είναι μια απ' τις καλύτερες κατασκευάστριες σε γωνιακούς τροχούς και έχει καλή αντιπροσωπία στη Ελλάδα. Δε βρίσκω το λόγο να μη την ψάξεις και αν σου κάνει η τιμή να την επιλέξεις με κλειστά μάτια. Διαφορετικά παΝΕ σε boschaki (ή ότι άλλο θες) και ας ειναι prc. (ίσως και κάποια 115 της metabo να είναι prc μα δεν είμαι σίγουρος)
.........
Δεν αξίζει να πελαγώνεις.

Ο Αλλέξανδρος όμως ρώτησε κάτι διαφορετικό. Παρόλα αυτά ξεκαθάρισα που απευθύνονται fein και suhner.



Και όταν μιλάω για τέτοιες μάρκες και απαιτητικά περιβάλλοντα εννοώ περιβάλλοντα όπου ο τροχός δουλεύει 8ωρο και όταν τελειώνει η μία βάρδια τον παίρνει η επόμενη για άλλες 8 ώρες.

Απ' το δίλημμα fein η metabo φαίνεται ότι δεν έβαλα στο παιχνίδι κάτι ακριβότερο από metabo. Για την ακρίβεια πρότεινα metabo απ' την πρώτη γραμμή, όμως το δίλημμα υπάρχει απ' τη στιγμή που ένας fein μπορεί να κοστίζει τα ίδια με έναν metabo αλλά να υστερεί σε κάποια χαρακτηριστικά.

Επίσης η δουλειά που θα κάνει ένα επαγγελματίας με τον τροχό του είναι συγκεκριμένη, oπότε αγοράζει το κατάλληλο μοντέλο και τελείωσε. Ίσως χρειαστεί να πάρει και έναν δευτερο, μεγαλύτερο αργότερα. Εγώ όμως ή ο Αλέξανδρος που δεν ξέρω τι δουλειά κάνει ή τι θα κάνει με τον τροχό δε θα κάνουμε ένα πράγμα μόνο.
Θα του πιούμε το αίμα!

Το είδα με το δραπανάκι. "Έλα μωρέ δυο τρυπούλες θα κάνω θα πάρω ένα all around καλό να το έχω μια ζωή". Λοιπόν έχει ανακατέψει μέχρι και μπετό χωρίς χαλίκι και είναι μόνο 600 βατ. Έχει τρίψει περισσότερα απ' ότι φαντάστηκα ποτέ μου και έχει τρυπήσει σίδερα στα όρια του τσοκ του με διατομές πέρα απ' τις δυνατότητές του. Ο αδελφός μου έχει ένα μεγαλύτερο απ' την πράσινη σειρά που έχει δουλέψει λιγότερο και έχει γίνει σώβρακο.

Αν ξεφύγουμε απ' το θέμα αντοχής μετά έχουμε κι άλλα χαρακτηριστικά που μπορεί να μας απασχολήσουν. Πχ ένας metabo έχει κάπως χοντρό σώμα σε σχέση με ένα fein (και σε σχέση με bosch makita όμως).
Ή το μέγεθος τη κεφαλής και το που χωράει! Στον fein η κεφαλή γυρίζει, περιστρέφετε 90 μοίρες.

Επειδή στη δουλειά έχουμε και bosch και makita στους γωνιακούς τροχούς δε θεωρώ τον fein υπερβολή για κάποιον απαιτητικό. Παρόλα αυτά ξεκαθάρισα ότι ένας φθηνότερος metabo θα καλύψει το 90% του οποιουδήποτε.
Για λιγότερο απαιτητικούς όλες οι μάρκες που αναφέρθηκαν (εκτός του λιντλ) είναι άριστες.

daz
19/06/2016, 14:59
αφου θες εργαλειο να κα@@@σεις ασχημα εδω εισαι.

https://www.hilti.gr/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE,-%CF%80%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7/%CE%93%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82/r3572

τα αλλα ειναι πισω ακομα

παρε αυτο και αν σου χαλασει εγω θα ξεβρακωθώ στη πλατεία Γεωργίου!

Μιλάς εκ του ασφαλούς ε? :D

Ξέρεις πόσο έχει αυτό έτσι?
Ξέρεις επίσης ότι δεν έχει και πολύ σχέση με τα boschακια και τα makitakia!

Όχι που θα τα κατέβαζες στην Π. Γεωργίου! :lol:

daz
19/06/2016, 15:12
Έλα ρε συ Vaska, ούτε παραγγελία να 'ταν... (http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-17-125-cie-1700watt-125mm-060179h002-p-TLS.031096) :winka:

Ρε μ' αρέσει που μου λέτε ότι βάζω εχοτικ μπιούτι και έχετε φτάσει το διακοσάρικο για πλάκα. :cry:

Ο Αλέξανδρος ρώτησε για τούμπανο, ο βασκας είπε λίγο πάνω από 100.

Σιγά μη δώσω 200 ευρώ για να πάρω γωνιακό της bosch. :lol: edit (πλάκα, πλάκα κάνω μη βαράτε).




Πείτε μου τώρα ότι δε σας προβλημάτισα.

http://www.savvaidis.com.gr/%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%86125-watt-p-396.html

http://www.savvaidis.com.gr/%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%86125-1200watt-p-397.html

Και ένας για τον sv1000.

http://www.savvaidis.com.gr/%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%86125-1500-watt-p-398.html

Να βάλω και suhner για να δείτε ότι σε κάποιες τιμές δεν αξίζει να φτάνεις και να κοιτάς για bosch?

sv1000s
19/06/2016, 15:35
Μιλάς εκ του ασφαλούς ε? :D

Ξέρεις πόσο έχει αυτό έτσι?
Ξέρεις επίσης ότι δεν έχει και πολύ σχέση με τα boschακια και τα makitakia!

Όχι που θα τα κατέβαζες στην Π. Γεωργίου! :lol:


με το φπα ενα 250αρη εχει.πιο πάνω έβαλαν μπος κοντά στα 200 ευρω.με ενα 50αρη πάνω παίρνεις κορυφή μηχάνημα.

σιγα μην τα κατεβαζα για μπος στην πλατεια!χαχαχαχα

φίλε βασκα αφού δεν το θες επαγγελματικά δώσε ενα 50αρι και παρε ενα απλο,και τα ρέστα καν τα βενζίνη και 2 βόλτες παραπάνω.
δεν θα τα βγάλει τα λεφτά του ένα ακριβό μηχάνημα με τη χρήση που θα του κάνεις.

daz
19/06/2016, 15:38
Σε αυτόν πχ που έβαλα στη δευτερη σελίδα τι ακριβώς σε χαλάει?

http://www.ebay.de/itm/NUR-HEUTE-METABO-Winkelschleifer-W-9-125-Quick-Special-Edition-im-Koffer-/401085896563

sv1000s
19/06/2016, 15:53
Σε αυτόν πχ που έβαλα στη δευτερη σελίδα τι ακριβώς σε χαλάει?

http://www.ebay.de/itm/NUR-HEUTE-METABO-Winkelschleifer-W-9-125-Quick-Special-Edition-im-Koffer-/401085896563

δε με χαλάει τίποτα μια χαρα είναι.
απλα δεν μιλάω ποτέ για εργαλεία που δεν εχω δουλέψει.

fkol k4
19/06/2016, 15:59
Ρε μ' αρέσει που μου λέτε ότι βάζω εχοτικ μπιούτι και έχετε φτάσει το διακοσάρικο για πλάκα. :cry:

Αυτόν τον πρότεινα με βάση αυτό το ποστ του vaska.

συμφωνώ απόλυτα και με sv1000 και με fkol, αλλά είπαμε στην ηλικία που είμαστε δεν πηδάμε οπότε με κάτι πρέπει να αντικαταστήσεις τη γκόμενα και τι καλύτερο από ένα καλό εργαλείο :D

Εγώ 200€ για τροχό δεν θα έδινα που να με κρέμαγες ανάποδα. Γι αυτό και έβαλα καλού κακού και το λινκ αυτού που ήδη έχω (http://www.skroutz.gr/s/94289/Bosch-GWS-850-CE.html), γιατί τον θεωρώ μια χαρά για πάσα νόσο και πάσα... χρήση.

daz
19/06/2016, 16:07
δε με χαλάει τίποτα μια χαρα είναι.
απλα δεν μιλάω ποτέ για εργαλεία που δεν εχω δουλέψει.

Τον βασκα ρώτησα αλλά έτσι όπως το έγραψα ήταν λογικό να νομίζεις ότι απευθυνόμουν σε σένα. :beer:




Προς Βάσκα.

Αυτό είναι εκθεσιακό κομμάτι και είναι καινούριο.

http://www.ebay.de/itm/Metabo-W-12-125-Quick-Winkelschleifer-125-mm-1250-Watt-Koffer-mc121-/381669980276?hash=item58dd4db874:g:WyUAAOSwr7ZW7~yK

Αυτός το ίδιο. Η συσκευασία του είναι ανοιγμένη ή χαλασμένη αλλά είναι καινούριος. (όταν λέει συσκευασία δεν εννοεί το βαλιτσάκι)
Έχει μάλιστα ρυθμιζόμενες στροφές από 3000 έως 11.000 και προσφέρει γυαλιά και (νομίζω ένα δίσκο).

http://www.ebay.de/itm/Metabo-WEV-10-125-Quick-Winkelschleifer-Trennscheibe-Schutzbrille-6-00388-O-/381673877783?hash=item58dd893117:g:iP8AAOSwbYZXY-e7

Κάπου τον είχα πετύχει παλιότερα και με βαλιτσάκι τώρα δεν τον βρίσκω. Βαλιτσάκι πάντως, όπως σου είπα βρίσκεις και ξεχωριστά.

https://www.amazon.de/Metabo-Kunststoffkoffer-MC-20-623857000/dp/B004IT9YRO/ref=pd_bxgy_60_img_2?ie=UTF8&refRID=QZMCB4V36W0RV8KJ6095

Αυτός ο φλεχ έχει ρυθμιζόμενες από 6000 έως 10000

http://www.ebay.de/itm/Flex-Winkelschleifer-LE-9-10-125-im-Koffer-Regelbar-900-Watt-/142021041847

daz
19/06/2016, 16:09
Αυτόν τον πρότεινα με βάση αυτό το ποστ του vaska.



Μη τον αφήνεις να σε παρασέρνει.:lol:

Αυτός θα πάρει ένα απ' τον καθένα επειδή δεν μπορεί να αποφασίσει. :bawl:

daz
19/06/2016, 16:41
Αυτός πρέπει να ειναι καλός!

http://www.ebay.de/itm/Fein-WSG14-125-5-Industrial-Compact-Angle-Grinder-Germany-NIB-Retail-NEW-/181278839789?hash=item2a350f93ed:m:mYzDt_i30zqWWhOACQuCteQ

Τα μτφ είναι ακριβά αλλά αν συγκρίνεις τιμές με τον wsg 12 βγαίνει πιο χαμηλά. Επίσης πρέπει να είναι παλιότερο μοντέλο απ' τον wsg12. (δεν πρέπει να έχει περιστρεφόμενη κεφαλή)

Να κοιτάς και τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχουν. Δεν είναι μόνο τα βατ και οι στροφές. Οι τροχοί έχουν και ένα κάρο προστασίες. Επίσης να κοιτάς το μέγεθος τη κεφαλής και το πάχος του σώματος.
Σε αυτή την κατηγορία τιμής οι fein υστερούν αφού με την ίδια περίπου τιμή παίρνεις και με ρυθμιζόμενες στροφές. Αν δε θέλεις ρυθμιζόμενες ή κάτι άλλο μπορείς να πας πιο χαμηλά από fein όπως ο 900αρης metabo με το βαλιτσάκι του.

vaska
19/06/2016, 17:38
Να πω ότι δεν το ήξερα, ψέματα θα πω. Θα ξεκινούσαμε από κάτι ολ αραουντ και οικονομικό και θα καταλήγαμε σε 200ευρα. Πτνα σουπιά μας έχεις καταστρέψει. Από την άλλη ξετρυπώνεις εργαλειάρες με τιμές στο μισό της αρχικής οπότε δεν μπορούμε παρά να σε λατρέψουμε.

bulmont
19/06/2016, 18:51
...... αλλά είπαμε στην ηλικία που είμαστε δεν πηδάμε ...........




:bawl::bawl::bawl::bawl:



γι' αυτό είναι βρέ οι φίλοι.........................

camen
19/06/2016, 19:20
Θελω να πιςτευω οτι μετα τα πρώτα ποστ το θεμα κινείται σε φιλοσοφικά επίπεδα :smokin::smokin:

stefanos
19/06/2016, 19:55
Να πω ότι δεν το ήξερα, ψέματα θα πω. Θα ξεκινούσαμε από κάτι ολ αραουντ και οικονομικό και θα καταλήγαμε σε 200ευρα.

Τα διακοσάευρα δεν θα βγάλουν ποτέ τα λεφτά τους στα χέρια ερασιτέχνη.
Και ένας τροχός δεν είναι ποτέ all around.
ξεκινάς με ένα μικρό, μετά θές και κάτι μεγαλύτερο μετά και ένα αργόστροφο.
Ενα boschακι είναι ιδανικό για αρχή.

vaska
19/06/2016, 20:04
Τα διακοσάευρα δεν θα βγάλουν ποτέ τα λεφτά τους στα χέρια ερασιτέχνη.
Και ένας τροχός δεν είναι ποτέ all around.
ξεκινάς με ένα μικρό, μετά θές και κάτι μεγαλύτερο μετά και ένα αργόστροφο.
Ενα boschακι είναι ιδανικό για αρχή.

Αποφασίστηκε, Metabo υπό τις ευλογίες σουπιά και σε τιμή κάτω από Bosch.

camen
19/06/2016, 20:18
:priest::priest::priest:

bulmont
19/06/2016, 20:30
Αποφασίστηκε, Metabo υπό τις ευλογίες σουπιά και σε τιμή κάτω από Bosch.


:a46::a013:

daz
19/06/2016, 21:00
Σας έχω πει ότι ο σουπιάς με τις φριντέζες δε τα πάει καλά και σε γενικές γραμμές να μην τον ακούτε! :lol:

theofilosI
20/06/2016, 01:17
Πρόσφατα πήρα αυτον.http://www.kounelis.com.gr/products2/14961/bosch-gws-850-ce-professional-0601378790
Πολυ καλος μου φάνηκε αν και πρέπει να είναι λίγο παλιο μοντέλο.
Πάντως μήπως το παρακανουμε λίγο με τα συγκεκριμένα εργαλεία που τα θέλουμε για ερασιτεχνική χρηση; στη δουλειά έχουμε εναν πρασινη σειρα και δουλεύει μια χαρά εδώ και πολλά χρόνια. Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά

DAN_DAN
22/10/2016, 23:33
http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-850-ce-rythmizomenes-strofes-125mm-p-TLS.030185

vaska
23/10/2016, 08:56
http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-850-ce-rythmizomenes-strofes-125mm-p-TLS.030185

Όταν το e shop λέει προσφορά συνήθως η τιμή είναι μεγαλύτερη από την τιμή που παίζει στην υπόλοιπη αγορά. Βαφτίζουν προσφορά όποια νέα παραλαβή από όποιο μέρος του κόσμου. Επίσης εντελώς αναξιόπιστο κατάστημα σε ότι πουλάει. Σχεδόν τπτ δεν είναι αγορασμένο από την εγχώρια αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέματα εγγύησης.

Coyote.V
23/10/2016, 09:11
Το e shop νομίζω ότι βγάζει σε προσφορές αυτά που δεν φεύγουν, αυτός ο τροχός είναι χρόνια στην αγορά, αυτόν έχω εδώ και τέσσερα χρόνια. Τον είχα πάρει 145€ σε προσφορά.

fkol k4
23/10/2016, 11:03
Όταν το e shop λέει προσφορά συνήθως η τιμή είναι μεγαλύτερη από την τιμή που παίζει στην υπόλοιπη αγοgolden numberρά. Βαφτίζουν προσφορά όποια νέα παραλαβή από όποιο μέρος του κόσμου.
Εδώ δεν χρειάζεται να μαντεύουμε, μπορούμε εύκολα να συγκρίνουμε την τιμή του e-shop με αυτή που θα βρούμε στο skroutz.gr (http://www.skroutz.gr/s/94289/Bosch-GWS-850-CE.html).
Στην συγκεκριμένη περίπτωση η τιμή του e-shop είναι 8€ φτηνότερη από την φτηνότερη του skroutz.gr, άρα η τιμή είναι όντως καλή.


Σχεδόν τπτ δεν είναι αγορασμένο από την εγχώρια αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέματα εγγύησης.
Δεν ξέρω γιατί αυτό θα έπρεπε να έχει επιπτώσεις σε θέματα εγγύησης, τουλάχιστον για ένα μπλε Bosch.
Οι όροι της εγγύησης της Bosch βρίσκονται εδώ (https://www.bosch-professional.com/gr/media/el/professional/files/warranty_el-gr.pdf). Δεν αναφέρεται τίποτα για διαφορές στην εγγύηση μεταξύ εργαλείου της ελληνικής αγοράς και εισαγωγής από τρίτη αγορά.
Εξάλλου κάτι τέτοιο δεν θα ήταν και λογικό. Αν πχ κάποιος πάει για μια δουλειά στο εξωτερικό και του χαλάσει κάποιο εργαλείο, δεν μπορεί να ακυρώνεται η εγγύησή του γιατί πέρασε τα σύνορα. Θα πρέπει να τον καλύψει η εκεί αντιπροσωπεία.
Τώρα βέβαια αν βάλουμε ως θέμα συζήτησης τις υπηρεσίες των ελληνικών αντιπροσωπειών εν γένει, ένα δίκιο το έχεις. Αλλά άνετα μπορείς να έχεις προβλήματα και με ελληνικό εργαλείο, πχ εγώ είχα και με τη Makita και με τη Bosch.


Επίσης εντελώς αναξιόπιστο κατάστημα σε ότι πουλάει.
Αναξιόπιστο όσον αφορά ποιον τομέα;

Δεν μου αρέσει να κάνω τον συνήγορο του e-shop, ούτε είμαι και κανένας συχνός πελάτης.
Η εμπειρία μου όσον αφορά το κατάστημα είναι 5 παραγγελίες όλες κι όλες, οι 2 από αυτές εργαλεία.
Δεν με καθυστέρησαν, μου έφεραν ακριβώς αυτό που παρήγγειλα, δεν με χρέωσαν κάτι παραπάνω, δεν πήρα ποτέ κάτι χτυπημένο, τσαλακωμένο κτλ.
Προσωπικά δεν έχω παράπονο.

MISKIN
23/10/2016, 14:50
Πριν πάρουμε το κομπρεσέρ από τη Γερμανία ρωτήσαμε τη bosch Ελλάδος αν ισχύει η εγγύηση και μας είπαν ότι ισχύει κανονικά. Το θέμα με το eshop είναι ότι θα έπρεπε να το λένε ότι είναι "παραεισαγωγής". Γιατί αν είναι έτσι να το πάρω κατευθείαν από έξω μόνος μου και πιο φθηνά.

fkol k4
23/10/2016, 15:11
Το θέμα με το eshop είναι ότι θα έπρεπε να το λένε ότι είναι "παραεισαγωγής". Γιατί αν είναι έτσι να το πάρω κατευθείαν από έξω μόνος μου και πιο φθηνά.

Ας μην είμαστε παράλογοι.
Αυτό που πρέπει να κάνει το κάθε κατάστημα είναι αυτό που πουλάει να είναι γνήσιο προϊόν και όχι κλεψίτυπο και να το έχει προμηθευτεί νομίμως για να μην μπλέξει όποιος το αγοράσει. Το αν το έχει πάρει από την ελληνική ή την τουρκική αντιπροσωπεία, ή αν έχει καμία κρυφή άκρη στην Χ εταιρεία και τα φέρνει φτηνότερα δεν αφορά τον τελικό καταναλωτή και το Χ κατάστημα ουδόλως «θα έπρεπε» να του δίνει λογαριασμό για το από που προμηθεύεται το εμπόρευμά του, ειδικά αφού δεν επηρεάζεται η εγγύηση.

Αν από κει και πέρα κάποιος έχει τη δυνατότητα «να το πάρει κατευθείαν από έξω μόνος του και πιο φθηνά», μπορεί εύκολα να το κάνει άσχετα με το από που αγοράζει το Χ ή το Ψ κατάστημα.

MISKIN
23/10/2016, 15:19
Έχεις μπροστά σου δύο τροχούς. Ο ένας είναι αγορασμένο από κάποιο ευρωπαϊκό(?) μαγαζί και το άλλο από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπία. Το επίσημο είναι 8€ ακριβότερο. Ποιο θα πάρεις εσύ; Εγώ αν το ήξερα θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια το επίσημο. Αλλά το τι θα έκανα εγώ είναι διαφορετικό από το τι θα έκανε κάποιος άλλος. Πάντως παράλογο δεν είναι.

fkol k4
23/10/2016, 15:29
Έχεις μπροστά σου δύο τροχούς. Ο ένας είναι αγορασμένο από κάποιο ευρωπαϊκό(?) μαγαζί και το άλλο από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπία. Το επίσημο είναι 8€ ακριβότερο. Ποιο θα πάρεις εσύ; Εγώ αν το ήξερα θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια το επίσημο. Αλλά το τι θα έκανα εγώ είναι διαφορετικό από το τι θα έκανε κάποιος άλλος. Πάντως παράλογο δεν είναι.

Αν οι τροχοί είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο, θα πάρω αυτόν που μου προσφέρει την καλύτερη συμφωνία.
Δηλαδή τον φτηνότερο αν η συμφωνία είναι ίδια, ή τον ακριβότερο αν μου προσφέρεται κάποιο μπόνους που θεωρώ πως καλύπτει τη διαφορά (πχ κάποιο εκπτωτικό κουπόνι για επόμενη αγορά, μεγαλύτερη διάρκεια στην εγγύηση κτλ)
Αν οι τροχοί δεν είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο, θα ψάξω τι διαφορά έχουν και θα αποφασίσω αναλόγως.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το μαγαζί (είτε αυτό είτε οποιοδήποτε άλλο) δεν έχει την παραμικρή υποχρέωση να μου πει από που ψωνίζει και ναι, είναι παράλογο να απαιτώ κάτι τέτοιο ή να το θεωρώ αυτονόητο.
Εκτός αν είμαι ελεγκτής της εφορίας και του κάνω έλεγχο στα βιβλία...

MISKIN
23/10/2016, 15:44
Κάνεις μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου. Το μαγαζί μπορεί να κάνει ότι θέλει για το δικό του το συμφέρον. Αυτό δε σημαίνει ότι συμβαδίζουν το δικό του με το δικό μου συμφέρον. Εγώ αυτή τη παραεισαγωγή από μεγάλο κατάστημα τη θεωρώ κοροϊδία. Και μη κολλάμε μόνο στα εργαλεία της bosch γιατί το κάνει και με τα υπόλοιπα. Και στα υπόλοιπα θα έχεις αποδεδειγμένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ με την εγγύηση. Δεν απαιτώ τίποτα, απλώς κρίνω κάποιον αν αξίζει την εμπιστοσύνη μου. Οι συγκεκριμένοι δεν....

fkol k4
23/10/2016, 16:17
Κάνεις μεγάλο λάθος κατά τη γνώμη μου.

Δεν κάνω κατά το ελάχιστο λάθος, αντικειμενικά.

Το μαγαζί μπορεί να κάνει ότι θέλει για το δικό του το συμφέρον. Αυτό δε σημαίνει ότι συμβαδίζουν το δικό του με το δικό μου συμφέρον. Και μη κολλάμε μόνο στα εργαλεία της bosch γιατί το κάνει και με τα υπόλοιπα. Και στα υπόλοιπα θα έχεις αποδεδειγμένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ με την εγγύηση.

Πολύ σωστά. Γι αυτό δεν απάντησα «θα πάρω το φτηνότερο», αλλά απάντησα «θα πάρω αυτό που μου προσφέρει την καλύτερη συμφωνία», ακριβώς επειδή φροντίζω για το δικό μου συμφέρον ως τελικού καταναλωτή, αδιαφορώντας για το συμφέρον είτε του Χ καταστήματος είτε της αντιπροσωπείας.
Επίσης, η συζήτηση αφορά τη συγκεκριμένη προσφορά και το συγκεκριμένο μοντέλο.
Προφανώς για άλλο πράγμα εξετάζουμε πάλι κατά περίπτωση τι μας συμφέρει και αποφασίζουμε.

Απλώς, αυτό που λέω είναι πως το να έχουμε έναν μπούσουλα του τύπου
Δεν απαιτώ τίποτα, απλώς κρίνω κάποιον αν αξίζει την εμπιστοσύνη μου. Οι συγκεκριμένοι δεν.... ή και ακριβώς το αντίθετο, είναι συναισθηματική κρίση. Δεν βασίζεται στο καθαρό ψυχρά υπολογισμένο καταναλωτικό συμφέρον που κατά περίπτωση μπορεί να βρίσκεται εδώ ή εκεί.
Άσε που μπορεί και να παρερμηνευθεί ως εμπάθεια αν δεν συνοδεύεται από συγκεκριμένα παραδείγματα.



Εγώ αυτή τη παραεισαγωγή από μεγάλο κατάστημα τη θεωρώ κοροϊδία.
Δεκτό, αλλά αυτό είναι απλώς μια προσωπική άποψη, γι αυτό και ξεκινά με τη λέξη «Εγώ».

Και μιας και μιλάμε για την Bosch και την αντιπροσωπεία της, δες παρακάτω μια συνομιλία μου με το τμήμα ανταλλακτικών της:
- Καλημέρα, θα ήθελα το ανταλλακτικό με κωδικό ΧΧΧ για την σέγα ΨΨΨ (η βάση της...)
- Ναι, αφήστε με να κοιτάξω στην αποθήκη και σε μια ώρα, δύο το πολύ θα σας πάρω τηλέφωνο.
- Οκ!
(Δύο μέρες μετά...)
- Ναι, είμαστε από το τμήμα ανταλλακτικών της Bosch, ζητήσατε το ΧΧΧ...
- Βεβαίως, πότε μπορώ να το έχω και πόσο θα κοστίσει;
- Να, ξέρετε, δεν το φέρνουμε πια...
- Τι εννοείτε, το φέρνατε κάποτε και το σταματήσατε;
- Μάλιστα...
- Μα το εργαλείο πωλείται ακόμη...
- Το ξέρουμε, αλλά δεν φέρνουμε αυτόν τον κωδικό ανταλλακτικού πια.
- Οκ, μπορείτε να το παραγγείλετε μεμονωμένα και να το πάρω όταν έρθει με την επόμενη παραγγελία;
- Όχι, δυστυχώς δεν γίνεται να το φέρουμε...
- Δηλαδή τι να κάνω, να πετάξω τη σέγα και να πάρω άλλη;
- Δεν ξέρω...

Πες μου λοιπόν έναν λόγο να δώσω σε αυτή την αντιπροσωπεία 8 παραπάνω ευρώ. Άσε που ούτε αυτοί από το skroutz ξέρουμε αν έχουν εργαλεία αντιπροσωπείας ή παραεισαγωγής.

Και αυτό δεν είναι μεμονωμένο, έχω ιστορίες και από άλλες αντιπροσωπείες, εργαλείων και μη.
Όλοι έχουμε...

MISKIN
23/10/2016, 16:27
Δηλαδή θες να κάθομαι να γράφω παραδείγματα γιατί δε γουστάρω το συγκεκριμένο μαγαζί; και αν δε το κάνω είμαι εμπαθής με το μαγαζί; Λες και τους ξέρω από χθες. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποια σχέση με το μαγαζί; Το υπερασπίζεσαι με θέρμη. Να το κάνουμε με τα μηχανάκια, εντάξει, να το κάνουμε με τα εργαλεία, να το καταλάβω, αλλά να το κάνω με τα ιντερνετομαγαζα δε το καταλαβαίνω. :)

DAN_DAN
23/10/2016, 16:40
Απ όσο ξέρω, όλα τα εργαλεία έχουν 1 έτος εγγύηση αρχικά και μπορεί να γίνει επέκταση της εγγύησης για αλλα 2 ετη στη μπλε σειρά. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Αν ζητήσω επέκταση της εγγύησης για κάτι που αγοράστηκε απ το e-shop, θα το δεχθεί η Bosch η όχι?
Προφανώς δεν έχω κανένα κόλλημα με το e-shop, εγώ είδα ένα πολύ καλό εργαλείο σε μια καλή τιμή και το ποσταρα.

MISKIN
23/10/2016, 16:44
Η bosch δε ζητάει απόδειξη αγοράς από Ελληνικό μαγαζί για επέκταση εγγύησης. Η makita αντιθέτως ζητάει.

vaska
23/10/2016, 19:17
Αναξιόπιστο όσον αφορά ποιον τομέα;

Δεν μου αρέσει να κάνω τον συνήγορο του e-shop, ούτε είμαι και κανένας συχνός πελάτης.
Η εμπειρία μου όσον αφορά το κατάστημα είναι 5 παραγγελίες όλες κι όλες, οι 2 από αυτές εργαλεία.
Δεν με καθυστέρησαν, μου έφεραν ακριβώς αυτό που παρήγγειλα, δεν με χρέωσαν κάτι παραπάνω, δεν πήρα ποτέ κάτι χτυπημένο, τσαλακωμένο κτλ.
Προσωπικά δεν έχω παράπονο.

Τα έχω γράψει σε άλλο θέμα και δεν είναι ένας ο λόγος είναι πολλοί. Αγορασμένα από κράτη του πρώην Ανατολικού μπλοκ τα περισσότερα που πουλάει με περιορισμένες εγγυήσεις (γι' αυτό και το χαμηλό κόστος), οι προσφορές δεν είναι ποτέ προσφορές, αυτοί τις βαφτίζουν προσφορές, πολλάκις πελάτες μου με προβλήματα στα pc τους αντιμετώπισαν προβλήματα με τις εγγυήσεις και ο λόγος είναι απλός. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. Η Ελλάδα ανήκει στην ΕΕ και ως εκ τούτου ότι εισάγεται στην χώρα έχει αυτόματα 2 χρόνια εγγύηση. Αυτό δεν συμβαίνει ας πούμε στην Ρωσία. Η εταιρίας Vaska πχ που βγάζει το τάδε προϊόν δίνει και την ανάλογη εγγύηση με την ανάλογη τιμή πάντα σε σχέση με το από που θα γίνει η εισαγωγή. Αν λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζει από Ρωσία και πουλάει στην Ελλάδα, τα προϊόντα συνοδεύονται από την εγγύηση που καλύπτει την χώρα εισαγωγής, άρα στην περίπτωσή μας έχουν 1 χρόνο εγγύηση και αυτό εν αγνοία του τελικού αγοραστή. Αν τους ζορίσεις βέβαια λίγο στο λένε (είναι άλλωστε εμφανές από τις συσκευασίες των προϊόντων από ποιες χώρες προέρχονται), αλλά αυτό γίνεται τώρα τελευταία και η απάντηση είναι ότι καλύπτουν αυτοί τον εξτρα χρόνο εγγύησης. Προσωπικά όμως ενώ ξέρω πάνω από 20 περιπτώσεις με χαλασμένα προϊόντα εντός διετίας δεν ξέρω ούτε έναν που να τον κάλυψε το εν λόγω μαγαζί. Όχι ψέματα, ξέρω έναν που έκανε τρελή φασαρία και πήρε τα λεφτά του πίσω μετά από απειλές κλπ κλπ.

Όσο για τις τιμές των προσφορών, εδώ απλά έτυχε (τέλος μήνα και θέλει ρευστό να πληρώσει επιταγές οπότε ρευστοποιεί εύκολα ρευτοποιήσιμο στοκ - συχνό φαινόμενο του συγκεκριμένου), στις περισσότερες περιπτώσεις οι προσφορές δεν είναι καν καλή τιμή. Όταν έψαχνα για γωνιακό τροχό αυτό που είχε προσφορά της bosch ήταν 30 € ακριβότερο από την υπόλοιπη αγορά

Και πολλά άλλα που απλά βαριέμαι να γράφω!

Leon67
23/10/2016, 20:35
Για να αλλάξουμε λίγο το θέμα και μιας και είναι από τοις λίγες φορές που το έχω σπίτι και όχι κάπου να βγάζει μεροκάματο αλλά και για να ανεβάσω και κάτι πέρα από κατσαβίδια πένσες κτλ να ένα αρκετά καλό τριβείο:
371946
371947
371948

daz
23/10/2016, 20:40
Ιταλικός!

Ωραίος.. :beer:

fkol k4
23/10/2016, 20:44
Τα έχω γράψει σε άλλο θέμα και δεν είναι ένας ο λόγος είναι πολλοί. Αγορασμένα από κράτη του πρώην Ανατολικού μπλοκ τα περισσότερα που πουλάει με περιορισμένες εγγυήσεις (γι' αυτό και το χαμηλό κόστος), οι προσφορές δεν είναι ποτέ προσφορές, αυτοί τις βαφτίζουν προσφορές, πολλάκις πελάτες μου με προβλήματα στα pc τους αντιμετώπισαν προβλήματα με τις εγγυήσεις και ο λόγος είναι απλός. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις. Η Ελλάδα ανήκει στην ΕΕ και ως εκ τούτου ότι εισάγεται στην χώρα έχει αυτόματα 2 χρόνια εγγύηση. Αυτό δεν συμβαίνει ας πούμε στην Ρωσία. Η εταιρίας Vaska πχ που βγάζει το τάδε προϊόν δίνει και την ανάλογη εγγύηση με την ανάλογη τιμή πάντα σε σχέση με το από που θα γίνει η εισαγωγή. Αν λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζει από Ρωσία και πουλάει στην Ελλάδα, τα προϊόντα συνοδεύονται από την εγγύηση που καλύπτει την χώρα εισαγωγής, άρα στην περίπτωσή μας έχουν 1 χρόνο εγγύηση και αυτό εν αγνοία του τελικού αγοραστή. Αν τους ζορίσεις βέβαια λίγο στο λένε (είναι άλλωστε εμφανές από τις συσκευασίες των προϊόντων από ποιες χώρες προέρχονται), αλλά αυτό γίνεται τώρα τελευταία και η απάντηση είναι ότι καλύπτουν αυτοί τον εξτρα χρόνο εγγύησης. Προσωπικά όμως ενώ ξέρω πάνω από 20 περιπτώσεις με χαλασμένα προϊόντα εντός διετίας δεν ξέρω ούτε έναν που να τον κάλυψε το εν λόγω μαγαζί. Όχι ψέματα, ξέρω έναν που έκανε τρελή φασαρία και πήρε τα λεφτά του πίσω μετά από απειλές κλπ κλπ.

Όσο για τις τιμές των προσφορών, εδώ απλά έτυχε (τέλος μήνα και θέλει ρευστό να πληρώσει επιταγές οπότε ρευστοποιεί εύκολα ρευτοποιήσιμο στοκ - συχνό φαινόμενο του συγκεκριμένου), στις περισσότερες περιπτώσεις οι προσφορές δεν είναι καν καλή τιμή. Όταν έψαχνα για γωνιακό τροχό αυτό που είχε προσφορά της bosch ήταν 30 € ακριβότερο από την υπόλοιπη αγορά

Και πολλά άλλα που απλά βαριέμαι να γράφω!
Καλώς, αν και το παρακάτω με μπερδεύει:

Αν λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα αγοράζει από Ρωσία και πουλάει στην Ελλάδα, τα προϊόντα συνοδεύονται από την εγγύηση που καλύπτει την χώρα εισαγωγής, άρα στην περίπτωσή μας έχουν 1 χρόνο εγγύηση και αυτό εν αγνοία του τελικού αγοραστή.
Το e-shop και πάλι κάνει εισαγωγή στην Ελλάδα, άρα και πάλι η εγγύηση που υποχρεούται να προσφέρει είναι 2 χρόνια, άσχετα με το από που έκανε εισαγωγή.
Αν αυτό που μου λες είναι πως μετά τον 1 χρόνο σε μπουρδουκλώνουν για να το αποφύγουν, όχι μόνο το πιστεύω, αλλά πιθανότατα θα ισχύει και από την 1η εβδομάδα μετά την πώληση.

Όχι μόνο εκεί βέβαια, για παράδειγμα εγώ έχω πληρώσει 1000€ το σετάκι σερβομοτέρ-βάση 2ων πεταλούδων του GSXR γιατί κατά την Suzuki «έβαλα χέρι στο σερβομοτέρ και το έκαψα», ενώ ακόμα και για λάδια πήγαινα στο συνεργείο και άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...

Απλώς αν για to συγκεκριμένο προϊόν μπορείς να καλυφθείς μέσω της Bosch, προφανώς το παραπάνω πρόβλημα παύει να ισχύει.

daz
23/10/2016, 21:05
Μια επισήμανση για τις εγγυήσεις.

Κάποιες εταιρίες πώλησης, όταν μας χαλάσει το ψυγείο, φριντέζα, τρυπάνι και θέλουμε να κάνουμε χρήση της εγγύησης, μας παραπέμπουν στον κατασκευαστή ενώ είναι υποχρεωμένες να το αναλάβουν αυτοί και να το στείλουν αυτοί στον κατασκευαστή.

Ο κατασκευαστής προσφέρει εγγύηση με βάση το serial no. Αν το serial no είναι για την αγορά της Ρωσίας θα μας δώσει την ανάλογη εγγύηση. Κάποιες μάρκες όπως η bosch έχουν την ίδια εγγύηση ανεξάρτητα της χώρας απ' την οποία έγινε η αγορά, άλλες όχι.

Κάποιοι κατασκευαστές δίνουν και προέκταση εγγύησης αλλά δεν ξέρω αν και πάλι παίζει ρόλο το serial no.

Προβλήματα με εγγυήσεις μπορεί να αντιμετωπίσει κανείς με όλες τις μάρκες. Μεγάλο ρόλο παίζει και ο αντιπρόσωπος.

Κάποια καταστήματα ισχυρίζονται ότι δίνουν έχτρα εγγύηση ή στο παράδειγμα του βάσκα, τον 1 χρόνο επιπλέον που δεν δίνει ο κατασκευαστής στο είδος παραεισαγωγής. Αυτό είναι εφικτό, αλλά για να συμβεί θα πρέπει να υπάρχει σύμβαση με κάποια ασφαλιστική εταιρία που θα καλύψει τον 1 χρονο επιπλέον. Με λίγα λόγια...

MISKIN
23/10/2016, 21:14
Ορίστε και κάποια παραδείγματα

Σε κάποια εργαλεία το κατάστημα αναφέρει ότι " Εγγύηση: 1 χρόνος. Με επέκταση στα 3 έτη κατόπιν απλής εγγραφής στο site της Bosch εντός 28 ημερών από την αγορά σας. "

http://www.e-shop.gr/sega-ilektriki-bosch-pro-gst-90-e-p-TLS.030237

Σε κάποια άλλα όμως αναφέρει απλώς " Εγγύηση: 1 έτος " ενώ ΟΛΟΙ ξέρουμε ότι τα μπλε εργαλεία της Bosch έχουν 1+2 = 3 χρόνια εγγύηση.

http://www.e-shop.gr/goniakos-ilektrikos-troxos-bosch-pro-gws-850-ce-rythmizomenes-strofes-125mm-p-TLS.030185

http://www.e-shop.gr/drapanokatsabido-mpatarias-bosch-pro-gsr-108v-li-2-li-ion-3-batteries-4ah-2x2ah-39-accessories-p-TLS.031092

Μπορεί να το ξέχασαν; Δεν είμαι τόσο αφελής.

vaska
23/10/2016, 23:00
Καλώς, αν και το παρακάτω με μπερδεύει:

Το e-shop και πάλι κάνει εισαγωγή στην Ελλάδα, άρα και πάλι η εγγύηση που υποχρεούται να προσφέρει είναι 2 χρόνια, άσχετα με το από που έκανε εισαγωγή.
Αν αυτό που μου λες είναι πως μετά τον 1 χρόνο σε μπουρδουκλώνουν για να το αποφύγουν, όχι μόνο το πιστεύω, αλλά πιθανότατα θα ισχύει και από την 1η εβδομάδα μετά την πώληση.

Όχι μόνο εκεί βέβαια, για παράδειγμα εγώ έχω πληρώσει 1000€ το σετάκι σερβομοτέρ-βάση 2ων πεταλούδων του GSXR γιατί κατά την Suzuki «έβαλα χέρι στο σερβομοτέρ και το έκαψα», ενώ ακόμα και για λάδια πήγαινα στο συνεργείο και άντε να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...

Απλώς αν για to συγκεκριμένο προϊόν μπορείς να καλυφθείς μέσω της Bosch, προφανώς το παραπάνω πρόβλημα παύει να ισχύει.

Να μην σε μπερδεύει, αυτός είναι ο όρος "παραεισαγωγή". Τα χ προϊόντα με τους συγκεκριμένους σειριακούς αριθμούς πουλήθηκαν από την μαμά εταιρία στην Ρωσία και καλύπτονται από τους εκεί όρους και συνθήκες εγγύησης. Αν αυτά τα φέρει ανεξάρτητος έμπορος (γιατί για τέτοιος λογίζεται) ο όποιος στην Ελλάδα, η μαμά εταιρία έχει υποχρέωση κάλυψης εγγύησης με τους όρους και συνθήκες της πρώτης χώρας. Στην 2η χώρα (Ελλάδα) δεν έγινε επίσημη εισαγωγή, έγινε μεταπώληση.
Τρανταχτό παράδειγμα το iPhone 7 για το οποίο ο ντόρος είναι πρόσφατος. Το τηλέφωνο έχει 1 χρόνο παγκόσμια εγγύηση αλλά με απόδειξη αγοράς χώρας μέλους της ΕΕ η εγγύηση πάει αυτόματα στα 2 χρόνια.

vaska
25/10/2016, 10:02
Επειδή πιο πάνω μιλούσαμε για τις "μούφα" προσφορές και μιας και το έχω πρόσφατο

372027

Μπλιμπλίκι που δίνει δυνατότητα στο κινητό με Android να παίζει τηλεόραση. Δικιά μου τιμή λιανικής χωρίς προσφορά 18€, του εν λόγω καταστήματος με προσφορά 18,90€ από 29.90. όχι μόνο για γέλια αλλά και για κλάματα. Και υπάρχει κόσμος που τρέχει να προλάβει τις προσφορές

daz
25/10/2016, 10:32
Νομίζω πως όλοι μας έχουμε γράψει αρκετά ποστ εκτός θέματος. Κανένα γωνιακό τροχό θα αγοράσουμε?:)

fasarias
02/04/2017, 11:45
Καλημερα και καλο μηνα.
Παιδες εχετε το νου σας αν πεσει πουθενα στην αντιληψη σας σε καμμια αναζητηση ή σε κανα ξενο μαγαζι με εργαλεια.
Ψαχνω να αγορασω αυτον τον τροχο http://www.ebay.co.uk/itm/Cordless-angle-grinder-BOSCH-GWS-18-125-V-LI-Professional-with-L-Boxx-060193A308-/251855897328
Μεχρι 140 ευρω με τα μεταφορικα μαζι.
Ειναι ο 125mm οχι ο 115 και τον ψαχνω μαζι με toolbox.

Nektarios2016
02/04/2017, 13:30
Καλημερα και καλο μηνα.
Παιδες εχετε το νου σας αν πεσει πουθενα στην αντιληψη σας σε καμμια αναζητηση ή σε κανα ξενο μαγαζι με εργαλεια.
Ψαχνω να αγορασω αυτον τον τροχο http://www.ebay.co.uk/itm/Cordless-angle-grinder-BOSCH-GWS-18-125-V-LI-Professional-with-L-Boxx-060193A308-/251855897328
Μεχρι 140 ευρω με τα μεταφορικα μαζι.
Ειναι ο 125mm οχι ο 115 και τον ψαχνω μαζι με toolbox.

http://www.werkzeugalarm.de/elektrowerkzeuge/bosch/akku-winkelschleifer-gws-18-125-v-li-solo-in-der-l-boxx-gr-2-mit-einlage/a-10265/
Συν 15€ μεταφορικα. Λιγοτερο δεν νομιζω να βρεθει ευκολα.

fz6man
02/04/2017, 13:36
φιλε μακρυα απο boss , καιγοντε , επίσης τον θες για κόψιμο ή για τρόχισμα? Αν θες για τρόχισμα τότε μην πάρεις επαναφορτιζόμενο

fasarias
03/04/2017, 15:08
@Νεκταριε ευχαριστω πολυ κατ`αρχας.
Εχω μιλησει ηδη με τους γερμανους και μου το αφηνει ενα 140αρι συν τα μεταφορικα, εχω ψωνισει κι`αλλα εργαλεια απο εκει.
Το θεμα ειναι πως την πατησα, τον ειχα βρει σχετικα φθηνα στο e-bay σε καποιον και μαζι με ενα κουπονι που μου ειχαν δωσει, μου εβγαινε 142 ευρω κομπλε με τα μεταφορικα και ολα, αλλα μεχρι να προλαβω να το παραγγειλω ειχε εξαφανιστει το ρημαδι.

@fz6man σ`ευχαριστω κι`εσενα, αλλα τι εννοεις καιγεται?
Για τα παντα τον θελω, ως επι το πλειστον για κοψιματα αλλα αμα χρειαστω και τροχισμα δεν θα κωλωσω κιολας να το κανω.
Εχω 2 μπαταριες και φορτιστη bosch, δεν μπορω να παω σε κατι αλλο επαναφορτιζομενο αυτη τη στιγμη.
Εξαλλου αν θυμαμαι καλα, με την επεκταση εγγυησης που σου παρεχει δωρεαν διαδικτυακα η εταιρεια νομιζω φτανεις στα 3 χρονια, οποτε και να καει καλυμμενος πιστευω θα ειμαι και παλι.

Τελοσπαντων το ζητουμενο ειναι πως μ`εχει πιασει λιγακι η τσιγκουνια μου, γιατι στον συγκεκριμενο τομεα ειμαι υπερκαλυμμενος εχοντας στην κατοχη μου αλλους τρεις τροχους ρευματος και συν οτι θεωρω πως πανω απο 140 ευρω για ενα εργαλειο σκετο χωρις μπαταρια και φορτιστη ειναι καπως οικονομικη υπερβολη.
Αλλα (παντα υπαρχει αυτο το γ@μημενο αλλα) μου εχει κατσει να το παρω πολυ ασχημα αυτο τον καιρο και εχω λυσσαξει.

fz6man
03/04/2017, 20:07
φιλε μου εγώ δουλεύω πολύ τροχό και για λείανση και για κοψίματα , εχω αρκετούς τροχούς επωνύμους και μή , λοιπόν επι το πλείστον εχω ενα bosch πρασινο 115 πολυ παλιο τροχάκι μπορεί να ειναι και 30 χρόνων το συγκεκριμένο και μολις προχτες το ανοιξα να το τσεκαρω και να το γρασσάρω, ουτε καρβουνακια το εχω αλλάξει να φανταστείς, δεν ξερω πως επιβιώνει.. Προσφατα που ψαχνόμουν να παρω ακόμη εναν για να μην αλλάζω δισκακια φιλος που εμπορευετε και bosch μου ειπε να μην αγοράσω bosch και οτι εχει χαλάσει πολυ σαν εταιρία και μου το εχουν πει και αλλοι οτι εχουν βαρεθεί να στελνουν χαλασμενα bosch , επίσεις πολυ ακριβά ανταλακτικά και γενικά εχουν πουστιές κρυμένες βιδες σε περίπτωση που πιαστείς να το βάλεις χέρι. Επίσεις τα Makita στους τροχους εχουν ρίξει την ποιοτητα , θα σου έλεγα να πας σε Metabo αλλα να ειναι Γερμανικο δηλαδή να γράφει Made in Germany δηλαδή να το ψάξεις εγώ εκεί ειχα καταλήξει τουλαχιστον αλλα δεν με βολεψε ο διακόπτης και γιαυτό το απόρριψα και παρήγγειλα ενα συγκεκριμένο που μου πρότεινε φίλος γνώστης https://www.pavlatos-tools.gr/index.php?route=product/product&product_id=7879 , το οποίο ειναι πολυ καλό εργαλειο αλλά ειναι λίγο βαρύ θα έλεγα σε περίπτωση που το θελεις για λειανση για πολύ ώρα ίσως σε κουράσει , και επίσης με το που θα το πάρεις θα αλλάξεις την ροδέλα της Μ14 αυτή που σφιγγεις τον δίσκο γιατί εχει λιγότερα εσωτερικά σπειρώματα και για καποιο λόγο ξεβιδώνει κατα την λείανση , κατα τα άλλα το εργαλείο φυσάει για τα 50 ευρώ που κοστίζει βέβαια δεν ειναι επαναφορτιζόμενο που ψάχνεις άλλα κουβέντα να γίνετε!

fasarias
04/05/2017, 16:52
Παλι με ετρωγε η τσεπη μου δυστυχως.
Ή μηπως ευτυχως :evil: χα χα χα!!!

Στην αναμονη παλι λοιπον.

381982

Coyote.V
04/05/2017, 22:13
Εγώ έχω έναν stayer FH850 115 εδώ και 10 χρόνια με ερασιτεχνική αλλά βαριά χρήση. Δεν έχει πάθει το παραμικρό και φαίνεται πολύ ποιοτικός ακόμα για να πάθει κάτι, λέω να τον ανοίξω για να τον γρασάρω και να τσεκάρω και μέσα τι γίνεται καθώς και να τον καθαρίσω γιατί έχει κόψει πέτρες τελευταία.


381998

nikmar
04/05/2017, 23:17
για 115-125 δεν μπορω να πω κατι αλλα για 230 με χρηση σε μεταλλικα κτηρια (ασταματητα)dewalt,makita,aeg,felissati,black&decker ,flex και bosch μονο ο τελευταιος την παλεψε.dewalt μοτεr,aeg σκανδαλη,μοτερ makita υπερθερμανση,μοτερ, flex διακοπτης,διακοπτης,ρουλεμαν, felissati δεν χαλασε αλλα ο ποιο αβολος και με την λιγοτερη ροπη(δεν τροχιζε με καινουριο 230) black&decker (o φτηνοτερος)δεν ηταν ασχημος αλλα μας εδωσε το μειωτηρα στο χερι κατα την διαρκεια των επισκευων ο bosch αλλαζε μονο καρβουνακια και δισκους.ενας 115-125 για εμενα πρεπει να εχει μικρη καφαλη για να ειναι βολικος σε κοψηματα και μικροτροχισματα κατι που μονο makita,dewalt και οι κλωνοι τους εχουν,αν τον δουλεψεις σοβαρα dewalt d 28135 εχει λιωσει στα χερια φιλου μονο με καρβουνακια και κανα φυσιμα -ον του ο αβολος διακοπτης και η κεφαλη που ζεστενεται πολυ.ανα τον δουλεψεις ερασιτεχνικα και μια αντιγραφη makita σου κανει πχ bulle.Α!! η ρυθμηση στροφων χαλαει οποτε αποφυγε την κατ εμενα

fasarias
05/05/2017, 21:16
nikmar metabo δεν βλεπω στην λιστα σου και ψιλοξαφνιαζομαι να σου πω την αληθεια, γιατι εχει πολυ καλη και μεγαλη φημη στους κυκλους της βιομηχανιας και βαριας μεταλλουργιας η συγκεκριμενη εταιρεια.