PDA

View Full Version : Κουτάβια προς Υιοθέτηση.



Zid
19/06/2016, 05:31
Καλημέρα ανεβάζω αυτό το post γιατί δυστυχώς τα συγκεκριμένα κουταβάκια κινδυνεύουν στο χώρο που βρίσκονται. Παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται να υιοθετήσει υπεύθυνα ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm η τηλ . 6947 77 81 57 (Δημήτρης) .

4 κουταβάκια μεσαίου μεγέθους (αν κρίνω απο τους γονείς ειναι 20 κιλα η μανα ο πατέρας καμια 30 ημιαιμα ). Είναι υγιέστατα αλλα δυστυχώς γεννήθηκαν στο πάρκινγκ της εταιρείας απο αδέσποτους γονείς και γι αυτό ο λόγος που ανεβάζω και αυτό το πόστ. Σήμερα χτύπησε το ένα απο αυτά αμάξι το βρήκα νεκρό. (ήταν 5 στο συνολο).

Πραγματικά όποιος έχει γνωστό που μπορεί να ψάχνει ας επικοινωνησει μαζί μου .

Τα κουτάβια ειναι Αθήνα αλλα άν κάποιος ενδιαφερθεί απο επαρχία θα τη βρούμε την άκρη :)

Ορισμένες photo:

Zid
19/06/2016, 05:32
361254361252361253

mario27
19/06/2016, 07:36
Μπραβο σου για την πραξη.
Στο πρωτο ποστ φαινονται τρεις φωτο. Στο δευτερο ποστ μαλλον εχεις βαλει τρεις αλλα φαινεται μια. Απλως το λεω....
Δωστα νερο , πολυ νερο , πολυ νερο, αυτες τις μερες. Παρε δυο μπολ/πλαστικα/πλαστικο φαση απο οικογενειακο παγωτο κτλ.
Η μανα τα παρατησε ? Σηκωθηκε και εφυγε ?

Zid
19/06/2016, 07:48
Μπραβο σου για την πραξη.
Στο πρωτο ποστ φαινονται τρεις φωτο. Στο δευτερο ποστ μαλλον εχεις βαλει τρεις αλλα φαινεται μια. Απλως το λεω....
Δωστα νερο , πολυ νερο , πολυ νερο, αυτες τις μερες. Παρε δυο μπολ/πλαστικα/πλαστικο φαση απο οικογενειακο παγωτο κτλ.
Η μανα τα παρατησε ? Σηκωθηκε και εφυγε ?

Απο φαγητό και νερό δεν έχουν θέμα... είμαστε πολλά άτομα που τα ταίζουμε εδώ. Απλά είναι έξω στο πάρκινγκ και κάθε μερα μπαινουν 600-700 αυτοκινητα. Σήμερα βρήκα με το που ηρθα νεκρό το ένα απο αυτά... *δεν ειναι στη photo.

Είναι θέμα χρόνου να τα πατήσουν και τα υπόλοιπα. Η μητέρα τους ειναι εδώ και ο πατέρας τους αδέσποτοι μπηκαν και εγκαταστάθηκαν στο χώρο πριν 3 μηνες. Δεν αντιμετωπίζουν αυτοί κίνδυνο γιατι έχουν μάθει έξω στο δρόμο και ξέρουν να προσέχουν.

Κάντε share αν μπορειτε να βρουμε να τα υιοθετήσουν ειναι κρίμα ...


Υ.Γ Εχω 2 σκυλιά 2 γάτες και κανα 2-3 που ταιζω εξω απο το σπίτι μου (δυστυχώς δε μπορώ να αναλάβω άλλα στη παρούσα φάση).

skylaros
19/06/2016, 09:12
Κουκλιά ! Φτιάξε ένα άλμπουμ στο FB και ζήτα να κοινοποιούν! Τα μικρόσωμα και λευκά φεύγουν πιο γρήγορα να ξέρεις, όσο μεγαλύτερο και σκουρόχρωμο έχει λιγότερες ελπίδες ... είναι ηλίθιοι οι άνθρωποι !

duke200
19/06/2016, 09:16
αν δεν σε παρουν τηλεφωνο πρεπει να παρεις στο Δήμο που όπως έχω ξαναπει οφείλει βαση νόμου να τα περιθάλψει και να τους βρει καταφύγιο. Τι σκ@τα πληρώνουμε τόσα δημοτικά τέλη?

Αν δεν σου απαντησουν απο το Δήμο κάνε έγγραφη καταγγελία στην οικία Αποκεντρωμένη Διοίκηση με αναφορά στο άρθρο 94 του Ν3852/2010/Πρόσθετες αρμοδιότητες των Δήμων: "Η περισυλλογή αδέσποτων σκύλων, καθώς και η ίδρυση ή βελτίωση εγκαταστάσεων καταφυγίων αδέσποτων σκύλων"

αν ούτε και η αποκεντρωμένη απαντησει (που είναι υποχρεωμένη σαν εποπτέυων των Δήμων, φορέας) κανε καταγγελία και στους δύο στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

αν κανομε όλοι το ίδιο καποια στιγμοί οι κ@λοδήμαρχοι θα αναλάβουν τις ευθύνες τους.

o_gavros
19/06/2016, 09:17
Και στα σκυλιά ρατσισμός ρπστμ;
Μπράβο σου ρε φίλε που τα φροντίζεις.μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλά η αγέλη μου έχει ξεφύγει σε αριθμους

skylaros
19/06/2016, 09:48
αν δεν σε παρουν τηλεφωνο πρεπει να παρεις στο Δήμο που όπως έχω ξαναπει οφείλει βαση νόμου να τα περιθάλψει και να τους βρει καταφύγιο. Τι σκ@τα πληρώνουμε τόσα δημοτικά τέλη?

Αν δεν σου απαντησουν απο το Δήμο κάνε έγγραφη καταγγελία στην οικία Αποκεντρωμένη Διοίκηση με αναφορά στο άρθρο 94 του Ν3852/2010/Πρόσθετες αρμοδιότητες των Δήμων: "Η περισυλλογή αδέσποτων σκύλων, καθώς και η ίδρυση ή βελτίωση εγκαταστάσεων καταφυγίων αδέσποτων σκύλων"

αν ούτε και η αποκεντρωμένη απαντησει (που είναι υποχρεωμένη σαν εποπτέυων των Δήμων, φορέας) κανε καταγγελία και στους δύο στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

αν κανομε όλοι το ίδιο καποια στιγμοί οι κ@λοδήμαρχοι θα αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Αυτό που μπορεί και πρέπει να γίνει είναι τηλ στο Δήμο για να γίνει περισυλλογή των γονιών για στείρωση και εμβολιασμό και μετά επανατοποθέτηση στο σημείο που βρέθηκαν. Το κάνει η ο ίδιος ο δήμος ή σε συνεργασία με το ΔΙΚΕΠΑΖ αν είναι συμβεβλημένος. Εμβολιασμός και αποπαρασίτωση επίσης θα κάνει ο δήμος στα κουτάβια. Η λύση είναι η στείρωση παιδιά αλλιώς σε μερικούς μήνες θα έχετε και άλλα κουτάβια. Οι δήμοι γενικά πετάνε αετό, υπάρχει μια τεράστια οικονομία που συντηρείται από τα αδέσποτα και είναι μια πληγή που δε θέλουν να κλείσει !

Zid
19/06/2016, 10:08
αν δεν σε παρουν τηλεφωνο πρεπει να παρεις στο Δήμο που όπως έχω ξαναπει οφείλει βαση νόμου να τα περιθάλψει και να τους βρει καταφύγιο. Τι σκ@τα πληρώνουμε τόσα δημοτικά τέλη?

Αν δεν σου απαντησουν απο το Δήμο κάνε έγγραφη καταγγελία στην οικία Αποκεντρωμένη Διοίκηση με αναφορά στο άρθρο 94 του Ν3852/2010/Πρόσθετες αρμοδιότητες των Δήμων: "Η περισυλλογή αδέσποτων σκύλων, καθώς και η ίδρυση ή βελτίωση εγκαταστάσεων καταφυγίων αδέσποτων σκύλων"

αν ούτε και η αποκεντρωμένη απαντησει (που είναι υποχρεωμένη σαν εποπτέυων των Δήμων, φορέας) κανε καταγγελία και στους δύο στο Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

αν κανομε όλοι το ίδιο καποια στιγμοί οι κ@λοδήμαρχοι θα αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Καλοί οι νόμοι αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει . Δε κοιτάω να ξεφορτωθώ τα κουτάβια , ψάχνω για καλύτερες συνθήκες και ασφάλεια.

Δε θα τα δώσουμε σε ανθρώπους που θα καταλήξουν σε κανα κυνοκομείο να φυτοζωούν και να πεθάνουν στο τελος απο αρρώστιες .

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις :)

Zid
19/06/2016, 10:11
Αυτό που μπορεί και πρέπει να γίνει είναι τηλ στο Δήμο για να γίνει περισυλλογή των γονιών για στείρωση και εμβολιασμό και μετά επανατοποθέτηση στο σημείο που βρέθηκαν. Το κάνει η ο ίδιος ο δήμος ή σε συνεργασία με το ΔΙΚΕΠΑΖ αν είναι συμβεβλημένος. Εμβολιασμός και αποπαρασίτωση επίσης θα κάνει ο δήμος στα κουτάβια. Η λύση είναι η στείρωση παιδιά αλλιώς σε μερικούς μήνες θα έχετε και άλλα κουτάβια. Οι δήμοι γενικά πετάνε αετό, υπάρχει μια τεράστια οικονομία που συντηρείται από τα αδέσποτα και είναι μια πληγή που δε θέλουν να κλείσει !

Ναι τα γνωρίζω ολα αυτά ασχολούμαι με τα αδέσποτα αρκετά χρόνια . Εχουμε συζητήσει για να μαζέψουμε χρήματα για την στείρωση των γονιών. Απλά προέχει η ασφάλεια των κουταβιών στη προκειμένη. Οπως καταλαβαίνετε ειναι εταιρικός χώρος και προσπαθούμε να κρατήσουμε τις ισσοροπιες όσο γίνεται για να μην έχουμε και πρόβληματα με τους ιδιοκτήτες της εταιρείας. Παράλληλα εχουμε και γάτες κτλ...

skylaros
19/06/2016, 11:17
Να μιλήσετε με το δήμο και να πιέσετε για τη στείρωση. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχουν κτηνίατροι που θα κάνουν καλύτερες τιμές αν είναι αδέσποτα και δε θα τα ξεπετάξουν. Ελπίζω να βρείτε καλά σπιτάκια στα μικρά!

duke200
19/06/2016, 11:29
Καλοί οι νόμοι αλλά δυστυχώς η πραγματικότητα δεν συμβαδίζει . Δε κοιτάω να ξεφορτωθώ τα κουτάβια , ψάχνω για καλύτερες συνθήκες και ασφάλεια.

Δε θα τα δώσουμε σε ανθρώπους που θα καταλήξουν σε κανα κυνοκομείο να φυτοζωούν και να πεθάνουν στο τελος απο αρρώστιες .

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις :)

απολυτα, γι΄αυτό και είπα "αν δεν σε παρουν τηλέφωνο", να τα δώσεις.

Zid
22/06/2016, 10:03
Καλημέρα σε ολους !!! Ελα πάμε να βρούμε ενα σπιτάκια για τα κουτάβια ρωτήστε- προωθήστε :beer:

GFawkes
22/06/2016, 10:11
4 κουταβάκια μεσαίου μεγέθους (


:beer:

Ωραιος...θα το πω....

Zid
28/06/2016, 16:41
Πάμε ρε παιδια ... να βρουν σπίτι τα κουτάβια.

skylaros
28/06/2016, 17:19
Φτιάξε κάτι να μπορούμε να κοινοποιούμε και στο fb ... !

Zid
04/07/2016, 22:29
Φτιάξε κάτι να μπορούμε να κοινοποιούμε και στο fb ... ! Ναι δεν έχω προλαβει... θα προσπαθησω να το κάνω

kostasagk
05/07/2016, 08:35
αμα ηταν ρατσας η με σηκωμένα αυτια πιθανον να εβρισκε σπιτι, τα κοπριφον δεν τα θελει κανενας ,πριν κανενα δημηνο εβαλα εδώ και σε αλλα δεκα φορουμ και μεχρι ποστερ σε κολωνες για υιοθεσια ένα που βρηκα ,περα τα συνχαρητηρια των ζωοφιλων ακομα τον εχω ...