PDA

View Full Version : Poolit και οι μηχανές μας!



Σελίδες : [1] 2

SONone
21/06/2016, 17:13
το ειδατε παλι τουτο?
http://www.poolit.org
ειχε γινει κατι παρομοιο και πιο παλια αλλα τωρα πανε να το οργανώσουν στο full μεσω smartphones. :wlae:

7Tolis
21/06/2016, 17:30
Αν είσαι MotoPooler (οδηγός μηχανής), πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου ένα επιπλέον κράνος για τον συνεπιβάτη σου. Ασφάλεια πάνω από όλα!

-Να κάτσει κανένας ψυχάκιας να πάτε άπατοι και οι 2 σε καμια στέρνα μέσα-

Ενδιαφέρον και εύκολο αλλά το κυρίως πρόβλημα ειναι η εμπιστοσύνη.

SONone
21/06/2016, 17:49
να εχει το δικο του κρανος!
αυτο περι εμπιστοσύνης το σκεφτόμουν και παλιότερα σίγουρα ειναι θεμα. αλλα πως εμπιστευεσε εναν ταξιτζη?
επειδη οδηγαει ενα κιτρινο οχημα , επειδή εχει δωσει για επαγγελματικο διπλωμα και αδεια? τι τους πιστοποιει οτι δεν ειναι ψυχακια, κλεφτες, ανωμαλοι κτλπ κτλπ? προφανος τπτ,
αδεια οδηγησης και καταχωρημενοι ειμαστε ολοι.

WiSe
21/06/2016, 18:24
Αν εχει μεσα αξιολογισεις μελων και σωστα προφιλ με πληρης πληροφοριες κατι μπορει να γινει.

Cpt. Haddock
21/06/2016, 18:28
Εχει εδω και καιρο αντιστοιχο στη γαλλια. Μια χαρα δουλέυει

anavatis19
21/06/2016, 18:38
απο περιεργεια γραφτηκα πριν κατι μερες. μου ηρθε μνμ στο κινητο..πως βρηκαν το τηλ μου ομως? περα απο αυτο πως ξερω οτι ο αλλος που θα κατεβει απο το αυτοκινητο μου η τη μηχανη δεν θα την κανει να τρεχει? και πως θα με πληρωσει? οσο του ζητησω??

PortisHead
21/06/2016, 18:44
Άχρηστο αν δεν συνοδεύεται από Facebook login, για να κοζάρουμε ρε παιδί μου αν αξίζει να το πάρουμε το κοριτσάκι μέχρι παρακάτω ή οχι. :lol:
Περισσότερο θραυση θα κάνει ως μέθοδος συνοικεσιου παρα ως εξυπηρέτηση.

7Tolis
21/06/2016, 18:54
απο περιεργεια γραφτηκα πριν κατι μερες. μου ηρθε μνμ στο κινητο..πως βρηκαν το τηλ μου ομως? περα απο αυτο πως ξερω οτι ο αλλος που θα κατεβει απο το αυτοκινητο μου η τη μηχανη δεν θα την κανει να τρεχει? και πως θα με πληρωσει? οσο του ζητησω??
Στα καταθέτει απο πριν σε λογαριασμό σου.

Ο αριθμός τηλεφώνου αν δεις-προσέξεις,κάθε πρόγραμμα που βάζεις στη συσκευή σου,εχει κάποιες άδειες όπως,αναγνωριστικό συσκευής,αριθμό τηλεφώνου κτλ.Λογικά απο εκεί βρέθηκε ο αριθμός σου.

WiSe
21/06/2016, 19:01
Άχρηστο αν δεν συνοδεύεται από Facebook login, για να κοζάρουμε ρε παιδί μου αν αξίζει να το πάρουμε το κοριτσάκι μέχρι παρακάτω ή οχι. :lol:
Περισσότερο θραυση θα κάνει ως μέθοδος συνοικεσιου παρα ως εξυπηρέτηση.

+600

Το σκεφτηκα δυνατα αυτο! Οσοι εχουν SS θα περασουν καλα! :lol:

vaska
21/06/2016, 19:21
Νέος μοντέρνος και κοουλ τρόπος να ρίξεις γκόμενα. ;)

Προσωπικά δεν μπορώ το να οδηγεί άλλος


edit

Portis @ WiSe είστε το ίδιο βρόμικοι με μένα έτσι??

Δεινόσαυρος
21/06/2016, 20:51
Θα το θεωρούσα καλή ιδέα αν ήταν με ένα μάτσο κολλητών μου, που να γνωριζόμαστε καλά (για μηχανή) αλλά παραπάνω τσου.
Άλλο πράγμα η μηχανή άλλο το αμάξι. Για τα αμάξια είναι πολύ καλύτερη ιδέα.

Παρεμπιπτόντως βλέποντας εκείνη τη σελίδα του poolit, δεν μπορείς να σκεφτείς κι αλλιώς: Τα αμάξια μας κάνουμε pool, ή τις... συντρόφισσες;

George_Sp
21/06/2016, 20:58
μόνο και μόνο που είδα από πίσω χορηγούς

coca-cola, siemens, forbes, adidas έφυγε άπατο.
η ιδέα καλή είναι.
αυτοί που ανέλαβαν να την υλοποιήσουν όχι.

ggs
21/06/2016, 21:21
και ομως,θα έλυνε πολλα προβλήματα,κυριως στις ωρες αιχμής.

αν συνδυαστεί και με μια απαγόρευση εισοδου στο κέντρο σε ιχ με μόνο εναν μέσα,θα κανει δουλειά.

αλλα είπαμε..φοβος για τους "αλλους"...μονο αν ειναι "γκόμενά" την παιρνουμε

Cpt. Haddock
21/06/2016, 21:25
Ε, χμ, οι χορηγοι ΔΕΝ υλοποιουν κατι, υποστηρζουν (οικονομικα) κατι.

Με κανετε και απορω ωρες-ωρες...

Παντως, εδω που χρησιμοποιώ πολύ τα αντιστοιχα (blablacar και comoturage), σας λέω οτι οι πιθανοτητες να βρειτε γκομενα απο εκει ειναι λιγες. Αν ειναι λιγες στις γαλλιδες, φανταστειτε στις ελληνιδες (εξαιρουνται οι πατρινιες :D )

DAYMAN
22/06/2016, 00:14
βαφω κιτρινο το ΤΑ;:uplate:

Blade Runner
22/06/2016, 07:37
Παντως εγω αν ειχα δουλεψει 18 ωρες την ημερα για να ξεπληρωσω μια γ@μημενη αδεια ταξι , θα ενιωθα πολυ λακαμας , και θα μουντζωνα τον εαυτο μου, που πεινασαν τα παιδια μου τοσα χρονια και δεν το γυρισα σε πειρατικο ,να ειμαι και μαγκας .

Επισης μια παρατηρηση σχετικα με την παπατζα των << χορηγων>>.

Αν δεν κανω λαθος, θα γινεται πληρωμη για παροχη υπηρεσιων ,χωρις την εκδοση αποδειξης , ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ χωρις ο παρεχων τις υπηρεσιες να ειναι εγγεγραμενος στον ΟΑΕΕ , και χωρις να φορολογειται για το εξτραδακι του εισοδηματος του, που θα βγαινει απο αυτην του την δραστηριοτητα.

Εκει λοιπον ερχεται ο <<χορηγος>> και με το κυρος που τον διεπει ,οριζει ενα 6000 ευρο για την χρηση του οχηματος , και το ετησιο κοστος χρησης..
και μπλα μπλα μπλα ... και βαζει πλατες , με το αζημιωτο φυσικα , για να μην γινει καμια στραβη τυπου ricardo.gr και βρεθουν τιποτε φτωχοδιαβολοι των 1000 ευρο τον χρονο πωλησεις μεσο ιντερνετ ,στην φυλακα .

Εαν η παρουσα εφαρμογη ειχε στηθει απο μια παρεα φιλων, να ειστε σιγουροι οτι η παρεα τωρα ή θα ηταν στην φυλακη ή θα τους ειχαν κλησει το σπιτι .


ps

ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ RICARDO
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑΧΙ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΤΑΧΙ

antsoar
22/06/2016, 07:52
Η αλήθεια είναι ότι από νομικής πλευράς το πράγμα είναι πολύ θολό.

Ήταν και ο βασικός λόγος που αναγκάστηκα να βάλω στο "ψυγείο" τους Sunny Riders.


...βρε λες να βρούμε άκρη με βάση κάτι τέτοιο :a014::hmm:

AristidisZ
22/06/2016, 07:59
Βασικά το ζήτημα είναι να πηδήξεις και όχι να σε πηδήξουν :bawl:

Από εκεί και πέρα, νομίζω ότι ο blade runner έχει ένα point

Θα μου πεις όταν πας με έναν φίλο ταξίδι, δε θα μοιραστείτε τα καύσιμα ;

Προφανώς ναι

Από εκεί και πέρα, προφανώς αυτό είναι άλλο πράγμα

Συν τοις άλλοις, βολεύει μόνο όσους έχουν σταθερά ωράρια, αλλιώς υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ξεμείνεις

Το πιο σωστό νομίζω είναι η εκ περιτροπής αλλαξοκωλιά οχημάτων και όχι η επί πληρωμή χρήση οχήματος κάποιο άλλου...

devil's animal
22/06/2016, 08:03
Παντως εγω αν ειχα δουλεψει 18 ωρες την ημερα για να ξεπληρωσω μια γ@μημενη αδεια ταξι , θα ενιωθα πολυ λακαμας , και θα μουντζωνα τον εαυτο μου, που πεινασαν τα παιδια μου τοσα χρονια και δεν το γυρισα σε πειρατικο ,να ειμαι και μαγκας .

Επισης μια παρατηρηση σχετικα με την παπατζα των << χορηγων>>.

Αν δεν κανω λαθος, θα γινεται πληρωμη για παροχη υπηρεσιων ,χωρις την εκδοση αποδειξης , ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ χωρις ο παρεχων τις υπηρεσιες να ειναι εγγεγραμενος στον ΟΑΕΕ , και χωρις να φορολογειται για το εξτραδακι του εισοδηματος του, που θα βγαινει απο αυτην του την δραστηριοτητα.

Εκει λοιπον ερχεται ο <<χορηγος>> και με το κυρος που τον διεπει ,οριζει ενα 6000 ευρο για την χρηση του οχηματος , και το ετησιο κοστος χρησης..
και μπλα μπλα μπλα ... και βαζει πλατες , με το αζημιωτο φυσικα , για να μην γινει καμια στραβη τυπου ricardo.gr και βρεθουν τιποτε φτωχοδιαβολοι των 1000 ευρο τον χρονο πωλησεις μεσο ιντερνετ ,στην φυλακα .

Εαν η παρουσα εφαρμογη ειχε στηθει απο μια παρεα φιλων, να ειστε σιγουροι οτι η παρεα τωρα ή θα ηταν στην φυλακη ή θα τους ειχαν κλησει το σπιτι .


ps

ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ RICARDO
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΑΧΙ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΟΥ ΤΑΧΙ


χωρις να εχω σχεση με το εγχειρημα, νομιζω οτι το χρηματικο ποσο δεν θα ειναι "πληρωμη για παροχη υπηρεσιων" ουτε θα υπαρχει "εξτραδακι εισοδηματος"...
απλα θα μοιραζονται το καθημερινο κοστος μετακινησης απο την στιγμη που πηγαινουν και οι 2 την ιδια ωρα στην ιδια κατευθυνση...

ποσους βλεπουμε καθημερινα στα κουτια να ειναι μονοι τους? ε, ολο και καποιος αλλος θα υπαρχει απο την περιοχη που μενουν να πηγαινει κοντα στην περιοχη που δουλευουν..
αυτος ο αλλος θα παιρνει καθημερινα και αυτος το αμαξι του..με αποτελεσμα να υπαρχουν 2 οχηματα στον δρομο που κανουν πανω κατω την ιδια διαδρομη, την ιδια ωρα με οτι αυτο συνεπαγεται..(βλ. κινηση, εκπομπες καυσαεριων, παρκαρισμα, κλπ)..

αν αυτοι οι 2 συννενοηθουν μπορουν να χρησιμοποιουν ενα οχημα...
αν γινουν 3 ή και 4 βγαινει ακομα καλυτερα...
και καπως ετσι μειωνονται ολα τα συνεπαγομενα που εγραψα πιο πριν...

τα ταξι καλυπτουν αλλες αναγκες..
αν τωρα καποιος ειναι τοσο φραγκατος που παιρνει καθημερινα ταξι για να πηγαινει στην δουλεια του και να φευγει απο αυτην, δεν νομιζω οτι θα τον νοιαξει το ολο εγχειρημα...

bulmont
22/06/2016, 08:05
Θα πλήρωνα όσο-όσο, γιά να με πάρει ''κούρσα'' ο Ντάλτον.......................................

devil's animal
22/06/2016, 08:12
Θα πλήρωνα όσο-όσο, γιά να με πάρει ''κούρσα'' ο Ντάλτον.......................................


ουτε με την πιο ακριβη ασφαλεια ζωης...:uplate:

teogtp
22/06/2016, 08:17
Θα πλήρωνα όσο-όσο, γιά να με πάρει ''κούρσα'' ο Ντάλτον.......................................

Δεν θα πας και μακριά. .....

GFawkes
22/06/2016, 08:23
Βασικά το ζήτημα είναι να πηδήξεις και όχι να σε πηδήξουν :bawl:

...

Κοιτα υπαρχουν και οι:
"Με είχαν πει γκέι και τρελάθηκα"!!!

https://www.youtube.com/watch?v=LwSqH9jK05s

:bawl:

el-Gatto
22/06/2016, 08:23
Mάγκες....6,000 € το χρόνο ,ΕΙΝΑΙ εισόδημα.
Το κάθε εισόδημα ,μπορεί να είναι
είτε δηλωμένο βάσει αποδείξεων είσπραξης
είτε τεκμαρτό.
Και στις δυό περιπτώσεις όμως ,θεωρείται φορολογητέο εισόδημα ,κ θα πρέπει να πληρωθεί φόρος.

- Να δώ όλους τους συμμετεχοντες στον πούλο-ing ,αν/όταν τους φορολογήσουν τεκμαρτά +6000 € το χρόνο για την χρήση του οχήματός τους.(βάσει της δικής τους δήλωσης αποδοχής-συμμετοχής στην πλατφόρμα ,η οποία δηλώνει κ τεκμηριώνει το συγκεκριμένο ετήσιο ποσό)
- Να δώ όλους όσους επικροτούν τέτοιου είδους καταστάσεις ,αν/όταν γενικευθεί (όντας "επιστημονικά" τεκμηριωμένο) ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα 6,000 € για το 1000αράκι αυτ/τό τους ,ή για το μηχανάκι τους.
- Να μην δώ όλους τους υπόλοιπους ,οι οποίοι ,παρόλο που βλέπουν κ την αδικία κ την φάκα ,να πληρώνουν κι αυτοί τα κερατιάτικα της αρπαχτής κάποιων.(που θα μας δώ ,ώς συνήθως)

GFawkes
22/06/2016, 08:48
- Να μην δώ όλους τους υπόλοιπους ,οι οποίοι ,παρόλο που βλέπουν κ την αδικία κ την φάκα ,να πληρώνουν κι αυτοί τα κερατιάτικα της αρπαχτής κάποιων.(που θα μας δώ ,ώς συνήθως)


Αυτο ειναι το μονο σιγουρο....


:(

WiSe
22/06/2016, 09:01
Θα θελα να μην ειμαστε ουτε καχυποπτοι ουτε φορολαγνοι ουτε απαισιοδοξοι οταν κατι πρωτοποριακο ξεκιναει. Αλλα ελα που δε γινεται σε αυτη τη χωρα..... :(

amyroukai
22/06/2016, 09:04
Κωστή αν διάβασες τα κείμενα και δεν έμεινες στον τίτλο, δεν μιλάνε για 6000 κέρδος. Όταν σου γράφει πχ ότι Φάληρο-Γλυφάδα σου δίνει 3.7 ευρώ εκ των οποίων το 25% πάει στην πλατφόρμα, σημαίνει πως σου πληρώνει ίσα ίσα τα έξοδα όπως γράφει (και αν)... Δεν κατάλαβα αν το 0.50 ευρώ που πληρώνει ο αιτούμενος το pooling είναι έξτρα ή αν αφαιρείται και αυτό από τα 3.7.

Δεν χρειάζονται τέτοια για να φορολογήσουν έξτρα οι διοικούντες.

Blade Runner
22/06/2016, 09:19
361430

Cpt. Haddock
22/06/2016, 09:34
:lol:

Προσπαθω να καταλαβω πού στο διάολο κολαει ο Ελυτης... :rolleyes:

AristidisZ
22/06/2016, 09:38
:lol:

Προσπαθω να καταλαβω πού στο διάολο κολαει ο Ελυτης... :rolleyes:


Βασικά το ζήτημα είναι να πηδήξεις
:beer:

George_Sp
22/06/2016, 09:46
Σε όποιον αρέσει η ιδέα του poolit δε χρειάζονται ούτε εφαρμογές που συνδέονται με λογαριασμούς τηλεφώνων, facebook email κλπ.

Κοιτάζει να βολευτεί με τον κύκλο του ή μέσω γνωστός-γνωστού και ήδη εφαρμόζεται από αρκετό κόσμο που ξέρω. Ακόμα και σε γειτονιές συνεννοούνται ορισμένοι.

Από εκεί και πέρα όλα όσα γράφτηκαν για αντίτιμα-κέρδη-ποιοι το σπονσοράρουν και αν οι μισοί που γελάνε είναι αφελείς έχει βάση.

Πάνω κάτω έτσι θέλουν να λειτουργεί οι κοινωνία. Με μηχανισμούς που διαφημίζουν κέρδος και έξυπνες κινήσεις αλλά που από πίσω κρύβονται άλλα πιο περίπλοκα.

Να μάθετε να είστε ανεξάρτητοι όπου μπορείτε. Σε λίγο θα βγάλουμε και application με rating ποιος πηδάει καλύτερα τη γυναίκα του σε live streaming και reviews από άλλους χρήστες.....

WiSe
22/06/2016, 09:52
361433

GFawkes
22/06/2016, 09:57
361435

PortisHead
22/06/2016, 10:05
Εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.
Για μια εξυπηρετηση , να ζητάς χρήματα , απο τον αλλον.:nono:
Εφοσον μπορω να επιλέγω το ατομο που θα π[άρω μαζι μου
μπορω να πληρώνομαι και σε ειδος. :lol:
Δεν θα τα χαλάσουμε ντε και καλα στα λεφτα.

Blade Runner
22/06/2016, 10:05
:lol:

Προσπαθω να καταλαβω πού στο διάολο κολαει ο Ελυτης... :rolleyes:

για να το πω πιο απλα

το να κανεις χαβαλε με το μεροκαματο του αλλου , το να μπερδευεις την αυθαιρεσια και την χρηση δυο μετρων και σταθμων ,κατα το δοκουν , με την ελευθερια και να θλιβεσαι , που οι υπολοιποι δεν καταννοουν το μεγαλειο της καινοτομιας της εφαρμογης , τοτε εισαι ή αφελης ή υποκριτης

Πιστευω να σε καλυψα

Cpt. Haddock
22/06/2016, 10:07
Σε όποιον αρέσει η ιδέα του poolit δε χρειάζονται ούτε εφαρμογές που συνδέονται με λογαριασμούς τηλεφώνων, facebook email κλπ.

Κοιτάζει να βολευτεί με τον κύκλο του ή μέσω γνωστός-γνωστού και ήδη εφαρμόζεται από αρκετό κόσμο που ξέρω. Ακόμα και σε γειτονιές συνεννοούνται ορισμένοι.

Από εκεί και πέρα όλα όσα γράφτηκαν για αντίτιμα-κέρδη-ποιοι το σπονσοράρουν και αν οι μισοί που γελάνε είναι αφελείς έχει βάση.

Πάνω κάτω έτσι θέλουν να λειτουργεί οι κοινωνία. Με μηχανισμούς που διαφημίζουν κέρδος και έξυπνες κινήσεις αλλά που από πίσω κρύβονται άλλα πιο περίπλοκα.

Να μάθετε να είστε ανεξάρτητοι όπου μπορείτε. Σε λίγο θα βγάλουμε και application με rating ποιος πηδάει καλύτερα τη γυναίκα του σε live streaming και reviews από άλλους χρήστες.....

Ειχα την εντυπωση οτι με τον Ελυτη το τερματισαμε, αλλα εσυ εισαι ακομα πιο προχωρημένος :a18:


για να το πω πιο απλα

το να κανεις χαβαλε με το μεροκαματο του αλλου , το να μπερδευεις την αυθαιρεσια και την χρηση δυο μετρων και σταθμων ,κατα το δοκουν , με την ελευθερια και να θλιβεσαι , που οι υπολοιποι δεν καταννοουν το μεγαλειο της καινοτομιας της εφαρμογης , τοτε εισαι ή αφελης ή υποκριτης

Πιστευω να σε καλυψα

Οχι, αλλα εκτιμω την προσπάθεια :lol:

Για ποια καινοτομια μιλατε ρε σεις. Χρονια υπάρχει το carpooling και τα συναφη (στις περισσοτερες χώρες - ενταξει στο βαλκανισταν εχουμε τον Ελυτη, μας φτανει)

spyrakos35
22/06/2016, 10:08
:lol:

Προσπαθω να καταλαβω πού στο διάολο κολαει ο Ελυτης... :rolleyes:

Εχεις δικιο.

Ο Κοελιο νομιζω κολαει καλυτερα

:bawl:

cityfly
22/06/2016, 10:10
δεν ξέρω τι βρήκατε εσείς στο σάιτ εγώ πάντως βρήκα τις πηγές του υπουργείου οικονομικών για τα τεκμήρια

Οι Poolers (όσοι προσφέρουν θέσεις στο αυτοκίνητό ή τη μηχανή τους) δεν το κάνουν σαν δουλειά, απλά καλύπτουν το κόστος χρήσης του οχήματός τους που είναι τουλάχιστον 6.000 ευρώ το χρόνο (συνυπολογίζοντας καύσιμα, service, ανταλλακτικά, λάστιχα, διόδια, parking, δάνεια και την μείωση της αξίας του οχήματος με τον καιρό).

:p

George_Sp
22/06/2016, 10:10
Ειχα την εντυπωση οτι με τον Ελυτη το τερματισαμε, αλλα εσυ εισαι ακομα πιο προχωρημένος :a18:

αν κάνεις μια μικρή προσπάθεια να bold-άρεις και την αμέσως επόμενη πρόταση μετά την τελεία, ίσως να πιάσεις το νόημα. μέχρι τότε θα κάνω το Χουλκ και θα σε κοιτάζω από το βουνό.

θα μπορούσα να απαντήσω και στο αντίστοιχο ύφος σου αλλά μην ξαναμασάμε τα ίδια παλιότερα σκηνικά εδώ μέσα.


αν πάντως είχα γράψει εγώ πρώτος αυτό που έγραψες οι κάρτες θα έπεφταν βροχή.

Cpt. Haddock
22/06/2016, 10:10
Εχεις δικιο.

Ο Κοελιο νομιζω κολαει καλυτερα

:bawl:

Ναι, τουλαχιστον αυτος ειναι παπαρας και μπορουμε να γελάμε. Με τον Ελυτη δεν παιζουμε φιλος :smokin:

7Tolis
22/06/2016, 10:11
Πολύ fake taxi βλέπετε κύριοι. :pipila:

Στο θέμα εμπιστοσύνη και στο πως οδηγάει κάποιος θα κολλούσα.

Cpt. Haddock
22/06/2016, 10:12
αν κάνεις μια μικρή προσπάθεια να bold-άρεις και την αμέσως επόμενη πρόταση μετά την τελεία, ίσως να πιάσεις το νόημα. μέχρι τότε θα κάνω το Χουλκ και θα σε κοιτάζω από το βουνό.

Κοιτα ρε συ Χουλκ, επειδη εγω δεν πολυκαταλαβαινω τα περιπλοκα που λες (και δεν μπολνταρισα), θες να μας τα εξηγησεις?

George_Sp
22/06/2016, 10:13
Κοιτα ρε συ Χουλκ, επειδη εγω δεν πολυκαταλαβαινω τα περιπλοκα που λες (και δεν μπολνταρισα), θες να μας τα εξηγησεις?

εφόσον διαχωρίζεις την αξία του Ελύτη με το παραμύθι του Κοέλιο κάτσε και βρες το μόνος σου.

Cpt. Haddock
22/06/2016, 10:15
εφόσον διαχωρίζεις την αξία του Ελύτη με το παραμύθι του Κοέλιο κάτσε και βρες το μόνος σου.

Οχι φιλε. Θα το εξηγησεις. Ασε τα μισολογα.


Με μηχανισμούς που διαφημίζουν κέρδος και έξυπνες κινήσεις αλλά που από πίσω κρύβονται άλλα πιο περίπλοκα.

Πες τί εννοεις να καταλαβουμε κι εμεις που δεν τα πιανουμε αυτα.

amyroukai
22/06/2016, 10:19
για να το πω πιο απλα

το να κανεις χαβαλε με το μεροκαματο του αλλου , το να μπερδευεις την αυθαιρεσια και την χρηση δυο μετρων και σταθμων ,κατα το δοκουν , με την ελευθερια και να θλιβεσαι , που οι υπολοιποι δεν καταννοουν το μεγαλειο της καινοτομιας της εφαρμογης , τοτε εισαι ή αφελης ή υποκριτης

Πιστευω να σε καλυψα

Προφανώς και αντιλαμβάνεσαι ότι μιά υπηρεσία που λειτουργεί ηλεκτρονικά είναι πλήρως διαφανής σε όποιον φορολογικό μηχανισμό επιθυμήσει να εισπάξει φόρους από την δραστηριότητα. Το "μεγαλείο" της εφαρμογής, όπως και άλλων τύπου taxibeat κλπ είναι ότι δεν υπάρχει κλοπή κανενός από κανέναν. Αυτό ενοχλεί γιατί ας πούμε δεν υπάρχει διπλο-τριπλομίσθωση για την ίδια "κούρσα", χρήματα τα οποία προφανώς και δεν πειράζει που είναι μαύρα, αφορολόγητα, τα διαφυγόντα έσοδα εκ των οποίων τρώμε όλοι οι υπόλοιποι στα οπίσθια ως πρόσθετους φόρους κλπ που είπατε πιο πίσω. Αλλά θα καταλήξουμε πάλι στο "νόμος είναι το δίκιο του όποιου μας βολεύει ανά πάσα ώρα και στιγμή", οπότε όλα καλά.

Blade Runner
22/06/2016, 10:25
http://www.protagon.gr/anagnwstes/koinwnikos-kanivalismos-8897000000

amyroukai
22/06/2016, 10:37
Με είπες Τσουκάτο τώρα δηλαδή, να ξέρω να γελάσω; :bawl:

όπου διαφωνείς, επί της ουσίας, όχι με φανφάρες και βεγγαλικά, παρακαλώ την δική σου, όχι "αγορασμένη", άποψη. Και αν διαφωνείς για τα περί μισθώσεων των ταξί και αυτό ακριβώς που έγραψα, παρακαλώ επίσης να το δικαιολογήσεις. Διότι όταν έχεις άδικο και δεν έχεις επιχειρήματα, πετάς μιά "προσβολή" και το κλείνεις. Elementary, Δρ Γουάτσον. Δεν είπα ότι οι μόνοι που τα παίρνουν μαύρα είναι οι εν λόγω, αλλά προφανώς η χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών τα έχει κόψει. Και αν δεις και τα ταξί που χρησιμοποιούν αυτές τις υπηρεσίες, πεντακάθαρα, με καλοντυμένους οδηγούς, ευγενικούς, ότι μπορούν καλύτερο για να παίρνουν καλές κριτικές. Προφανώς, προάγουν και τον ανταγωνισμό και οι καλοί επαγγελματίες ξεχωρίζουν.


@ggs και το Uber πάνω κάτω στην ίδια λογική είναι.

ggs
22/06/2016, 10:37
Κοιτα τωρα φασαρια..

ΑΝ μπορούσαμε να συνεννοηθούμε με τους γείτονες , συνάδελφους,φιλους κλπ για να πηγαίνουμε μαζί στην δουλειά ,σπίτι , σχολείο, σχολή κλπ , δεν χρειάζεται καμία εφαρμογή.
Πολλοί το κάνουν ήδη και είναι μια χαρά..ουτε εφορίες , ούτε μλκιες…
Για την μοτοσυκλέτα βέβαια είναι πιο δυσκολο…υπαρχουν θεματα ασφαλειας, εξοπλισμου , καιρου κλπ

Η «Εφαρμογή» αυτό που προσφέρει είναι το κανάλι επικοινωνίας και συνεννόησης καθώς και μια σχετική ενημέρωση-ελεγχο ετσι ώστε να ξέρεις ποιος είναι ο άγνωστος Χ με το αυτοκίνητο.(φαντάζομαι θα έχει reviews ,ratings κλπ
Πόσο το πληρώνεις αυτό ? γιατί να το πληρώσεις αυτό? Γιατί συνεχίζεις να το πληρώνεις αυτό από την στιγμή που θα γνωριστείς με τον άλλο ? δεν ξερω…


Στην ίδια περίπου λογική είναι και το Airbnb … το χρησιμοποιεί εκατομμύρια κόσμος , δίνει απίστευτες λύσεις και δουλεύει μια χαρά…για όλους..

Blade Runner
22/06/2016, 10:45
Με είπες Τσουκάτο τώρα δηλαδή, να ξέρω να γελάσω; :bawl:

όπου διαφωνείς, επί της ουσίας, όχι με φανφάρες και βεγγαλικά, παρακαλώ την δική σου, όχι "αγορασμένη", άποψη. Και αν διαφωνείς για τα περί μισθώσεων των ταξί και αυτό ακριβώς που έγραψα, παρακαλώ επίσης να το δικαιολογήσεις. Διότι όταν έχεις άδικο και δεν έχεις επιχειρήματα, πετάς μιά "προσβολή" και το κλείνεις. Elementary, Δρ Γουάτσον. Δεν είπα ότι οι μόνοι που τα παίρνουν μαύρα είναι οι εν λόγω, αλλά προφανώς η χρήση ηλεκτρονικών υπηρεσιών τα έχει κόψει. Και αν δεις και τα ταξί που χρησιμοποιούν αυτές τις υπηρεσίες, πεντακάθαρα, με καλοντυμένους οδηγούς, ευγενικούς, ότι μπορούν καλύτερο για να παίρνουν καλές κριτικές. Προφανώς, προάγουν και τον ανταγωνισμό και οι καλοί επαγγελματίες ξεχωρίζουν.


@ggs και το Uber πάνω κάτω στην ίδια λογική είναι.

απλα η προηγουμενη σου αναφορα ηταν κλασικο δειγμα κοινωνικου αυτοματισμου και δεν κρατηθηκα
Η αναφορα εγινε για εγκυκλοπαιδικους λογους

Τσουκατο δεν θα σε εβριζα για κανενα λογο ..διαλογο κανουμε .. αντε να σου εβαζα λιγο Σεφερη :beer:

AristidisZ
22/06/2016, 10:59
αντε να σου εβαζα λιγο Σεφερη :beer:

κανείς δε πήδηξε με Σεφέρη... :bawl:

Cpt. Haddock
22/06/2016, 11:03
κανείς δε πήδηξε με Σεφέρη... :bawl:

Με σκέτο Σεφερη, οχι, με μελοποιημενο απο Θοδωράκη, πολλοι :smokin:

amyroukai
22/06/2016, 11:05
απλα η προηγουμενη σου αναφορα ηταν κλασικο δειγμα κοινωνικου αυτοματισμου και δεν κρατηθηκα
Η αναφορα εγινε για εγκυκλοπαιδικους λογους

Για την τηγανίτα, τίποτα...;

Διότι ο κοινωνικός αυτοματισμός που λες, έχει βάση σε τυφλά τσιτάτα "οι τάδε είναι κλέφτες".


@γλάρε ο Σεφέρης ο ίδιος, πιθανόν.

vaska
22/06/2016, 11:08
κανείς δε πήδηξε με Σεφέρη... :bawl:

:nono::nono: Μην παίρνεις όρκο, ξέρω τουλάχιστον έναν. Το τι μπάζο ήταν αυτό που πήδηξε βέβαια είναι άλλο θέμα, αλλά ότι με Σεφέρη πήδηξε, ναι αυτό είναι σίγουρο. Και για την ιστορία κράτησε πολλά χρόνια αυτή η κολόνια που πραγματικά προβληματίστηκα πόσο πολλά μπορεί να είναι τα άπαντα του Σεφέρη.

Σόρυ για το σπαμ αλλά οι αλήθειες πρέπει να λέγονται

AristidisZ
22/06/2016, 11:20
Με σκέτο Σεφερη, οχι, με μελοποιημενο απο Θοδωράκη, πολλοι :smokin:


:nono::nono: Μην παίρνεις όρκο, ξέρω τουλάχιστον έναν. Το τι μπάζο ήταν αυτό που πήδηξε βέβαια είναι άλλο θέμα, αλλά ότι με Σεφέρη πήδηξε, ναι αυτό είναι σίγουρο. Και για την ιστορία κράτησε πολλά χρόνια αυτή η κολόνια που πραγματικά προβληματίστηκα πόσο πολλά μπορεί να είναι τα άπαντα του Σεφέρη.

Σόρυ για το σπαμ αλλά οι αλήθειες πρέπει να λέγονται

You made your point

Ξεκινάω άμεσα διάβασμα :D

teogtp
22/06/2016, 11:30
You made your point

Ξεκινάω άμεσα διάβασμα :D

Αρίστο. .....υπάρχει και αυτό. ....

"Μη με κοιτάς με μάτια που κλαίνε
Μη με φιλάς με χείλη που καίνε
Μη μου μιλάς με λόγια θλιμμένα
Μη μου ζητάς να φύγω από σένα.

Δεν πρέπει, δεν πρέπει
Δεν πρέπει να σβήσει
Ο δικός μας ο δεσμός
Κι ας είναι, κι ας είναι
Κι ας είναι, κι ας είναι
Έρωτας αμαρτωλός.

Μη με κοιτάς με μάτια που κλαίνε
Μη με φιλάς με χείλη που καίνε
Και μην ακούς τους άλλους τι λένε
Αφού εμείς μονάχα δε φταίμε.

Δεν πρέπει, δεν πρέπει
Δεν πρέπει να σβήσει
Ο δικός μας ο δεσμός
Κι ας είναι, κι ας είναι
Κι ας είναι κι ας είναι
Έρωτας αμαρτωλός."


Μαργαριτης. .....



Μουστακας TM.

Blade Runner
22/06/2016, 12:12
Για την τηγανίτα, τίποτα...;

Διότι ο κοινωνικός αυτοματισμός που λες, έχει βάση σε τυφλά τσιτάτα "οι τάδε είναι κλέφτες".


@γλάρε ο Σεφέρης ο ίδιος, πιθανόν.

Αυτό ενοχλεί γιατί ας πούμε δεν υπάρχει διπλο-τριπλομίσθωση για την ίδια "κούρσα", χρήματα τα οποία προφανώς και δεν πειράζει που είναι μαύρα, αφορολόγητα, τα διαφυγόντα έσοδα εκ των οποίων τρώμε όλοι οι υπόλοιποι στα οπίσθια ως πρόσθετους φόρους κλπ που είπατε πιο πίσω.

Φιλε μου να σου απαντησω στον ισχυρισμο σου
οτι μετα τους υδραυλικους και τα τυροπιταδικα,φταινε και οι τριπλες κουρσες των ταξιτζιδων για τα χαλια μας , δεν θα μπω στην διαδικασια .

Αρκετα υπερασπιστικα τους ταριφες και δεν εχω καμια ορεξη , απλα μετα τους ταριφες ,μπορει να ειναι οι κακοι φαρμακοποιοι που πουλανε ακριβα φαρμακα ή οι απατεωνες πρατηριουχοι που νοθευουν την βενζινη 'η δεν ξερω και γω ποιος αλλος κλαδος, θα βρεθει στο στοχαστρο της ..αναπτυξης

Με συγχωρεις .

GFawkes
22/06/2016, 12:13
Αρίστο. .....υπάρχει και αυτό. ....

"Μη με κοιτάς με μάτια που κλαίνε
Μη με φιλάς με χείλη που καίνε
Μη μου μιλάς με λόγια θλιμμένα
Μη μου ζητάς να φύγω από σένα.


Μαργαριτης. .....


.

Visualise
https://www.youtube.com/watch?v=1WZa1ERwhsQ

στην νταλικα το ακουγα συνεχεια....

:uplate:

Cpt. Haddock
22/06/2016, 12:24
Φιλε μου να σου απαντησω στον ισχυρισμο σου
οτι μετα τους υδραυλικους και τα τυροπιταδικα,φταινε και οι τριπλες κουρσες των ταξιτζιδων για τα χαλια μας , δεν θα μπω στην διαδικασια .

Αρκετα υπερασπιστικα τους ταριφες και δεν εχω καμια ορεξη , απλα μετα τους ταριφες ,μπορει να ειναι οι κακοι φαρμακοποιοι που πουλανε ακριβα φαρμακα ή οι απατεωνες πρατηριουχοι που νοθευουν την βενζινη 'η δεν ξερω και γω ποιος αλλος κλαδος, θα βρεθει στο στοχαστρο της ..αναπτυξης

Με συγχωρεις .

Για κατσε ρε μαστορα. Μερικα ποστ πιο πριν κατακρινεις το θεμα του πουλιτ επειδη ειναι παροχη υπηρεσιων χωρις αποδειξεις ΟΑΕΕ κλπ.

Καλο το αντιμνημονιακο λογυδριο (πιο πολλες γκομενες βγαζεις με τετοια παρα με Ελυτη ή Σεφερη), αλλα τελικα τί θες?

Στην τελικη, δε σε υποχρεώνει κανενας να μπεις στη λογικη της οικονομιας διαμοιρασμου.

Blade Runner
22/06/2016, 12:38
Για κατσε ρε μαστορα. Μερικα ποστ πιο πριν κατακρινεις το θεμα του πουλιτ επειδη ειναι παροχη υπηρεσιων χωρις αποδειξεις ΟΑΕΕ κλπ.

Καλο το αντιμνημονιακο λογυδριο (πιο πολλες γκομενες βγαζεις με τετοια παρα με Ελυτη ή Σεφερη), αλλα τελικα τί θες?

Στην τελικη, δε σε υποχρεώνει κανενας να μπεις στη λογικη της οικονομιας διαμοιρασμου.

Οχι μαστορα μου κανεις δεν με υποχρεωνει να συμμετασχω αλλα θα λουστω τις συνεπειες θελω δεν θελω .

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις , δεν βλεπω που αντικρουωνται τα γραφομενα μου .

ισως δεν διατυπωσα κατι σωστα , θες να γινεις πιο συγκεκριμενος ?

ggs
22/06/2016, 12:40
Η λογική του πουλιτ δεν θα επηρεάσει στο ελάχιστο τους σωστούς επαγγελματίες ταξι.
Η λογική του πουλιτ ,θεωρητικά, προσπαθεί να μειώσει τις μετακινήσεις με ΙΧ .
Αντίστοιχα του πουλιτ υπάρχουν σε πολλές αναπτυγμένες χώρες. Τα ταξι εκεί δουλεύουν μια χαρά και είναι και ακριβά μάλιστα.
Αν το πουλιτ συγκεκριμένα είναι μλκια , δεν το ξερω , όμως η λογική του είναι σωστη.

Το προβλημα των ταξι στην Ελλάδα είναι ότι είναι χιλιάδες , βγαλμένα από μια εποχή που αντικαθιστούσαν τα ανύπαρκτα ΜΜΜ και θεωρούνταν ως εύκολος τρόπος , πληρώνοντας μόνο μια ακριβή άδεια , να ανοίξεις μαγαζί που βγάζει λεφτά…
Ειμαστε 2016 , τα πράγματα έχουν αλλαξει (και άργησαν). Τώρα , βλέπεις εκατοντάδες τριπλοπαρκαρισμενα στις πιατσες περιμένοντας το αναπόφευκτο χωρίς να αλλάζουν νοοτροπία.
Δεν υπάρχει κανένας κοινωνικός αυτοματισμός . τα ταξι ήταν μια επιχείρηση που άνθισε πολλά χρόνια ,αλλά τα πράγματα αλλάζουν και όσοι δεν το πάρουν χαμπάρι δυστυχώς θα κλείσουν.
Το ιδιο εγινε και με τα βιντεοκλαμπ…
Τα ταξι είναι υπηρεσία και γι αυτό όσο πιο ολοκληρωμένη και άνετη είναι τόσο καλύτερα θα πληρώνεται.
Ήδη , πολλοί σοβαροί επαγγελματίες έχουν επενδύσει σε σοβαρά αυτοκίνητα , εξοπλισμό , διασύνδεση , επικοινωνία έχουν μαθει πως πρέπει να συμπεριφέρονται στον πελατη και μια χαρά δουλειά έχουν συνέχεια .

Cpt. Haddock
22/06/2016, 12:47
Οχι μαστορα μου κανεις δεν με υποχρεωνει να συμμετασχω αλλα θα λουστω τις συνεπειες θελω δεν θελω .

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις , δεν βλεπω που αντικρουωνται τα γραφομενα μου .

ισως δεν διατυπωσα κατι σωστα , θες να γινεις πιο συγκεκριμενος ?

Αυτο:


[...]
Αν δεν κανω λαθος, θα γινεται πληρωμη για παροχη υπηρεσιων ,χωρις την εκδοση αποδειξης , ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ χωρις ο παρεχων τις υπηρεσιες να ειναι εγγεγραμενος στον ΟΑΕΕ , και χωρις να φορολογειται για το εξτραδακι του εισοδηματος του, που θα βγαινει απο αυτην του την δραστηριοτητα.[...]

Ερχετι σε αντιθεση με όσα λες πιο πανω.

Επισης, ποιες ειναι οι συνέπειες που θα λουστείς; Γιατι εγω, 1,5 χρονο που χρησιμοποιώ το αντιστοιχο γαλλικο (σαν οδηγος και σαν επιβατης), δεν εχω δει καποια συνέπεια, πλην του οτι 3 φορες που πηγα ως το Παρισι, ουσιαστικα δε μου κοστισε καθολου μια και ειχα επιβατες*. Ασε αλλες διαδρομες που θες 25 ευρω με το τρενο, ενω με το μπλαμπλακαρ πληρωσα 7 ευρω και καθαρισα.

*(μου κοστισε γιατι εφαγα προστιμο για ταχυτητα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :lol: )

Γενικως, εδω το χρησιμοποιει χιλιαδες κοσμος, εχει και μαλακες μεσα, οι οποιοι τρωνε κακο rating και δεν ξαναβρισκουν επιβατη. Εχει και τυπους που το κανουν επαγγελμα σχεδον, όπως παντου.
Μια χαρα δουλέυει και εξυπηρετει. Ναι, εχει και χορηγους. Οταν γραφτηκα μου εδωσαν μια καρτα και φουλαρισα ενα 20 ευρω στη Σελ. Ακομα υποφερω με τετοια συνέπεια :lol:

sniper
22/06/2016, 13:28
Με γκόμενες αντί για μηχανάκια παίζει κάτι ανάλογο;

amyroukai
22/06/2016, 13:31
...δεν ξερω και γω ποιος αλλος κλαδος, θα βρεθει στο στοχαστρο της ..αναπτυξης

Αν το πάρουμε το πράγμα ορθολογικά, όλοι όσοι φοροκλέπτουν είναι στον ίδιο κουβά. Δεν έχει σημασία αν είναι τυροπιτάς ή αν είναι μεγαλοεργολάβος του δημοσίου.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί "οφείλουμε" να πορευθούμε με την λογική του "αφού το κάνουν και άλλοι" και όχι την λογική του "να μην το κάνει κανείς".
Και με αυτή την δεύτερη, με ενοχλεί η τριπλή μίσθωση, με ενοχλεί ο υδραυλικός χωρίς χαρτιά, ο πρατηριούχος που νοθεύει και πειράζει τις αντλίες και όλοι όσοι γενικά ροκανίζουν.

Φαντάζομαι, αφού αντιδράς έτσι για τα "ως έξι χιλιάδες το χρόνο" με ξεκάθαρο τρόπο απόκτησης (και άρα εν δυνάμει φορολόγησης) τα έξι χιλιάδες μαύρα θα έπρεπε να σε εξοργίζουν περισσότερο, αλλά δεν.

Blade Runner
22/06/2016, 13:32
Αυτο:



Ερχετι σε αντιθεση με όσα λες πιο πανω.

Επισης, ποιες ειναι οι συνέπειες που θα λουστείς; Γιατι εγω, 1,5 χρονο που χρησιμοποιώ το αντιστοιχο γαλλικο (σαν οδηγος και σαν επιβατης), δεν εχω δει καποια συνέπεια, πλην του οτι 3 φορες που πηγα ως το Παρισι, ουσιαστικα δε μου κοστισε καθολου μια και ειχα επιβατες*. Ασε αλλες διαδρομες που θες 25 ευρω με το τρενο, ενω με το μπλαμπλακαρ πληρωσα 7 ευρω και καθαρισα.

*(μου κοστισε γιατι εφαγα προστιμο για ταχυτητα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :lol: )

Γενικως, εδω το χρησιμοποιει χιλιαδες κοσμος, εχει και μαλακες μεσα, οι οποιοι τρωνε κακο rating και δεν ξαναβρισκουν επιβατη. Εχει και τυπους που το κανουν επαγγελμα σχεδον, όπως παντου.
Μια χαρα δουλέυει και εξυπηρετει. Ναι, εχει και χορηγους. Οταν γραφτηκα μου εδωσαν μια καρτα και φουλαρισα ενα 20 ευρω στη Σελ. Ακομα υποφερω με τετοια συνέπεια :lol:

Οταν αναφερομαι στις συνεπειες ,αναφερομαι στον κατ επιλογην επαγελματικο κλαδο που τις υφισταται στην περιπτωση μας, στους ταριφες , μειωση πελατειας , ανισο ανταγωνισμο απο ιδιωτες που δεν εχουν τα ιδιες επιβαρυνσεις με αυτους κλπ.

Εν ολιγοις πχ για να φυγουμε απο τους ταριφες ,δεν μπορει να ανταγωνιστει ενα καταστημα λιανικης οπουδηποτε ,τον πλανοδιο που πουλαει μαυρα μπροστα στην πορτα του , για να το κανω πιο απλο.

Τον πλανοδιο που πουλαει τις μαιμουδες τον κυνηγαει η αστυνομια , γιατι δεν μπορει να τον αρμεξει
το ιδιο και τον ανεργο που πουλαγε στο ricardo μεταχειρισμενα μπλιμπλικια , στην φυλακα παραυτα
τον οδηγο του uber ομως και της οποιας εφαρμογης
δεν τον πειραζουμε γιατι εχει απο πισω τους χορηγους.

Τις συνεπειες του ανισου ανταγωνισμου ομως
τις λουζεται το ιδιο και ο μαγαζατορας
σε σχεση με τον πλανοδιο
και ο ταριφας με τον ιδιωτη οδηγο του uber

Απλα τωρα περιμενουμε που, θα μυριστουν λεφτακια ,τα γιαπακια των πολυεθνικων για να φιξαρουμε τους νομους στα μετρα μας ,(βλεπε πολυκαταστηματα χιλιαδων τετραγωνικων μεσα στον οικιστικο ιστο) να πουλησουμε και την παραμυθα του νεου , ανανεωτικου και δωσε και παμε μπροστα , και παμε για αλλα , και ο μονος που εχει κερδισει ειναι η COCO FOLA που θα βγαλει τσαμπα λεφτακια και θα κανει και τον ταξιτζη.

Βεβαια πολλοι βλεπουν μονο το βραχυπροθεσμο οφελος
παω στην δουλεια μου φτηνα , τελος
γαια πυρι μειχθητω , μπορει και να εχουν δικιο , οταν θα χτυπησει και την δικη τους πορτα η <<αναπτυξη>> θα δειξει .

ps

δεν ειμαι εδω για να τσακωθω ουτε για να βγαλω γκομενα .

bulmont
22/06/2016, 13:34
Με γκόμενες αντί για μηχανάκια παίζει κάτι ανάλογο;





Αμέ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! http://www.apodytiriakias.gr/koinonika/2015/05/04/giati-enas-andras-dehetai-i-gunaika-tou-na-xenopidietai.aspx

amyroukai
22/06/2016, 13:38
ΚΚΕ alert. conversation is futile.

Blade Runner
22/06/2016, 13:44
Αν το πάρουμε το πράγμα ορθολογικά, όλοι όσοι φοροκλέπτουν είναι στον ίδιο κουβά. Δεν έχει σημασία αν είναι τυροπιτάς ή αν είναι μεγαλοεργολάβος του δημοσίου.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί "οφείλουμε" να πορευθούμε με την λογική του "αφού το κάνουν και άλλοι" και όχι την λογική του "να μην το κάνει κανείς".
Και με αυτή την δεύτερη, με ενοχλεί η τριπλή μίσθωση, με ενοχλεί ο υδραυλικός χωρίς χαρτιά, ο πρατηριούχος που νοθεύει και πειράζει τις αντλίες και όλοι όσοι γενικά ροκανίζουν.

Φαντάζομαι, αφού αντιδράς έτσι για τα "ως έξι χιλιάδες το χρόνο" με ξεκάθαρο τρόπο απόκτησης (και άρα εν δυνάμει φορολόγησης) τα έξι χιλιάδες μαύρα θα έπρεπε να σε εξοργίζουν περισσότερο, αλλά δεν.

φιλε μου δεν ειπα τετοιο πραγμα

δεν ταχθηκα υπερ καμιας φοροδιαφυγης ,προπαντων γιατι με τους καινουργιους νομους αποτελει και ποινικο αδικημα .

απλα για να φτασεις στον τυροπητα θα πρεπει να εχεις ξεβρομισει απο πααααρα πολλους αλλους που μοστραρουν καθε βραδυ στην τηλεοραση , ειναι χορηγοι , τραπεζιτες ,εμποροι οπλων ,εθνικοι εργολαβοι κλπ

Αφου δεν σας αρεσει ο Ελλυτης να σας βαλω Ναζωραιο .

<<Οδηγοι τυφλοι, οι διυλιζοντες τον κωνωπα ,την δε καμηλον καταπινοντες>>

Cpt. Haddock
22/06/2016, 13:51
Κομμουνιστης και χριστιανος :uplate:

Ρε μηπως εισαι η Κανελη?

Σοβαρα τώρα, καλα, δημοφιλη και πιασαρικα αυτα που γραφεις (ειδικα για να ριξεις γκομενακια), αλλα προσπαθω να καταλαβω πού κολλανε με την πουλιτ και την οποια πουλιτ.

Γιατι αν νομιζεις οτι αυτο θα φαει δουλεια απο ταριφες μαλλον δεν ξερεις πώς δουλευει και πού απευθυνεται. Στην τελικη, οι ταριφες πανε χρονια που ειναι τριπλοπαρκαρισμενοι στις πιατσες, χωρις πουλιτ και ουμπερ...

Blade Runner
22/06/2016, 13:54
νομιζω οτι το τερματισαμε

αφου με βγαλατε και κομουνιστη και χριστιανο, τελος .

over and out

amyroukai
22/06/2016, 13:57
Ε, φτάσαμε να πεις τελικά αυτό που σου είπα νωρίτερα, απλά με άλλα λόγια. Αν δεν πιάσεις τον Bob o'Lass δηλαδή, όλοι οι άλλοι "εξαγνίζουν την αμαρτία τους" λόγω αυτού του ενός. Οπότε "δικαίως" πράττουν ούτως. Και δεν δεν πιαστεί ποτέ ο μεγάλος, ποτέ να μην σταματήσουν οι μικροί. Αυτά είναι.

sniper
22/06/2016, 13:59
νομιζω οτι το τερματισαμε

αφου με βγαλατε και κομουνιστη και χριστιανο, τελος .

over and out


Ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα. Γι αυτό και το τόσο μίσος μεταξύ τους.

Cpt. Haddock
22/06/2016, 14:01
νομιζω οτι το τερματισαμε

αφου με βγαλατε και κομουνιστη και χριστιανο, τελος .

over and out

Αδερφε, δεν το τερματισαμε εμεις. Λες οτι "θα λουστω τις συνεπειες θελω δε θελω" (πρωτο προσωπο)

Σε ρωτάω ποιες ειναι αυτες. Μου αναφερεις τους ταριφες. Πιο πριν ειπες οτι δεν εχεις σχεση με ταριφες.

Ειλικρινα, προσπαθω να καταλαβω αν οντως βλεπεις κατι στραβο ή απλα ειναι στα πλαισια της κλασσικης ελληνικης γκρινιας και αρνησης για οτιδηποτε καινουριο (και κυριως για οτιδηποτε μπορει να αλλαξει συνηθειες και τροπο ζωης).

Το αστειο (και τραγικο) ειναι οτι τετοιες κουβέντες θεωρουνται αριστερες ενω ειναι η προσωποποιηση της συντηρησης.

STOYBI
22/06/2016, 14:14
Μου αρεσει που ολοι κοιτατε το θεμα απο την πλευρα του οδηγου....

Κανενας δεν ρωτησε την αποψη του συνεπιβατη ( του συνεπιβατη που θα πεσει στα χερια του ελληνα οδηγου.... ) :lol:

skylaros
22/06/2016, 14:36
Το αστειο (και τραγικο) ειναι οτι τετοιες κουβέντες θεωρουνται αριστερες ενω ειναι η προσωποποιηση της συντηρησης.


Και με αυτή την ατάκα πριν 250 χρόνια ο καπιταλισμός ξεκίνησε να πηδάει τον κόσμο! :lol:

Cpt. Haddock
22/06/2016, 14:39
Και με αυτή την ατάκα πριν 250 χρόνια ο καπιταλισμός ξεκίνησε να πηδάει τον κόσμο! :lol:

Ναι, τοσο προσφατος ειναι ο καπιταλισμος :lol:

Panos76
22/06/2016, 14:41
Θα μπορούσε αυτή η ιδέα να υλοποιηθεί εντός των μελών του φόρουμ.

Γενικά δύσκολα θα ανέβαινα ή θα έπαιρνα κάποιον μαζί μου χωρίς κάποιο feedback.

AristidisZ
22/06/2016, 14:42
Θα μπορούσε αυτή η ιδέα να υλοποιηθεί εντός των μελών του φόρουμ.



Δεν έχει γκόμενες λέμε

Τι δε καταλαβαίνεις ;

:bawl:

bulmont
22/06/2016, 14:47
Δεν έχει γκόμενες λέμε

Τι δε καταλαβαίνεις ;

:bawl:



ΔΕν γουστάρουμε ρε γκόμενες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



μια χαρα ειμαστε μεταξυ μας...............





Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:bawl::bawl::bawl:

SHOOTER045
22/06/2016, 14:48
Δεν έχει γκόμενες λέμε

Τι δε καταλαβαίνεις ;

:bawl:

Θα παει σύννεφο το χερογλυκανο

Panos76
22/06/2016, 14:52
Έχετε δίκιο, άσε που μέχρι κ η Νικόλ έχει δικό της παπί :lol:

GFawkes
22/06/2016, 15:00
Έχετε δίκιο, άσε που μέχρι κ η Νικόλ έχει δικό της παπί :lol:

Aκομα να βρει φωτο για το αβαταρ αυτο το κοριτσι...

μα που ειναι...

:)

PortisHead
22/06/2016, 15:08
Ασχετο , αλλα αν ηξεραν ρε φιλε , τα μοναχικα κοριτσια , για το moto.gr
θα είχαμε λιγότερα μπακουρια στο πανελληνιο :lol:

Ρε σεις admins , μηπως να βάλετε τίποτα keywords , Google AdWords κι ολα τα SEO τσιτσιμπλίκια με τα κατάλληλα λημματα
για να καταφτάνουν κι απο αλλου εδω στο moto.gr ?

Βαρεθηκαμε να απαντάμε για θερμοπομπούς και υγρασίες σε υπνοδωμάτια.
:lol:

bulmont
22/06/2016, 15:11
...... και υγρασίες σε υπνοδωμάτια.......
:lol:




Δεν το 'χεις......................................

Poolit
09/08/2016, 23:08
το ειδατε παλι τουτο?
http://www.poolit.org
ειχε γινει κατι παρομοιο και πιο παλια αλλα τωρα πανε να το οργανώσουν στο full μεσω smartphones. :wlae:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Μπορείτε να μας ρωτήσετε όοοοο,τι θέλετε για το Poolit και να μάθετε περισσότερα στο poolit.zendesk.com
(http://poolit.zendesk.com)

Poolit
09/08/2016, 23:12
απο περιεργεια γραφτηκα πριν κατι μερες. μου ηρθε μνμ στο κινητο..πως βρηκαν το τηλ μου ομως? περα απο αυτο πως ξερω οτι ο αλλος που θα κατεβει απο το αυτοκινητο μου η τη μηχανη δεν θα την κανει να τρεχει? και πως θα με πληρωσει? οσο του ζητησω??

Τα τηλέφωνό σου το βρήκαμε είτε από την εγγραφή σου είτε από την αναγνώριση κλήσης που έχουμε στο τηλεφωνικό μας κέντρο.

Όσο για την πληρωμή, το σύστημα προτείνει μία τιμή μετά το τέλος κάθε διαδρομής - δες περισσότερα εδώ (https://poolit.zendesk.com/hc/el/articles/209647609-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CF%82-)

Poolit
09/08/2016, 23:14
μόνο και μόνο που είδα από πίσω χορηγούς

coca-cola, siemens, forbes, adidas έφυγε άπατο.
η ιδέα καλή είναι.
αυτοί που ανέλαβαν να την υλοποιήσουν όχι.

Δεν παίζουν χορηγοί Γιώργο! Δίνουμε σαν παράδειγμα μεγάλες εταιρίες που χρησιμοποιούν το συνεπιβατισμό για τους υπαλλήλους τους.

Bob_o_mastoras
09/08/2016, 23:19
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα. Μπορείτε να μας ρωτήσετε όοοοο,τι θέλετε για το Poolit και να μάθετε περισσότερα στο poolit.zendesk.com
(http://poolit.zendesk.com)


Γκομενακια θα εχει τελικα η φαση;;;; :p:p:p

PortisHead
10/08/2016, 09:26
Γκομενακια θα εχει τελικα η φαση;;;; :p:p:p

Γιατι δεν απαντατε κύριοι στο ερώτημα ?
Θεωρείται μη σοβαρό ?
Παιζει να ειναι και το κύριο κινητρο (η γνωριμια δλδ.) σε μια τέτοια υπηρεσία (ασχετως αποτελεσματικότηττας).

Παντως θεωρώ οτι μπορει να βαζει κάποιος στο προφιλ του: "Μόνο για ελευθερες και απελπιστικά διαθέσημες" :lol:

amyroukai
10/08/2016, 10:19
παιδάκια δεν είναι ΕΟΜ η φάση... αφού βλέπετε ότι μπαίνουν και απαντούν σοβαρά από την εταιρία, μην το τραβάτε με χαζομάρες.

Poolit
10/08/2016, 10:32
Γκομενακια θα εχει τελικα η φαση;;;; :p:p:p

Οι ωραίοι άντρες με μηχανές δεν έχουν ανάγκη! Απλώς εμφανίζονται και οι γυναίκες λιώνουν...με ή χωρίς Poolit!

Poolit
10/08/2016, 10:34
παιδάκια δεν είναι ΕΟΜ η φάση... αφού βλέπετε ότι μπαίνουν και απαντούν σοβαρά από την εταιρία, μην το τραβάτε με χαζομάρες.

Δεν παίζει πρόβλημα! Αν δεν κάνουμε και λίγο χαβαλέ δε βγαίνει η φάση...Απαντάμε σοβαρές και "μή σοβαρές" ερωτήσεις!

ptc
10/08/2016, 10:51
Γκομενακια θα εχει τελικα η φαση;;;; :p:p:p

Μπερδευεσαι με το Tsoolit. :p

teogtp
10/08/2016, 10:51
Οι ωραίοι άντρες με μηχανές δεν έχουν ανάγκη! Απλώς εμφανίζονται και οι γυναίκες λιώνουν...με ή χωρίς Poolit!

Οπως καταλαβατε παιδακια δεν έχει κανένας μας ελπίδα. ....
Οπότε οι υπόλοιποι keep on pUlling it.....:D





Καλές δουλειές κυριοι!
:beer:

Poolit
10/08/2016, 10:52
Γιατι δεν απαντατε κύριοι στο ερώτημα ?
Θεωρείται μη σοβαρό ?
Παιζει να ειναι και το κύριο κινητρο (η γνωριμια δλδ.) σε μια τέτοια υπηρεσία (ασχετως αποτελεσματικότηττας).

Παντως θεωρώ οτι μπορει να βαζει κάποιος στο προφιλ του: "Μόνο για ελευθερες και απελπιστικά διαθέσημες" :lol:

Για τους περισσότερους οδηγούς και συνεπιβάτες το κύριο κίνητρο είναι το οικονομικό. Αν προκύψει και καμία γνωριμία...κέρασέ τη ένα καφέ με τα χρήματα που θα βγάλεις!

Pan (dvs)
10/08/2016, 12:21
Σιγα μην βαλω στην μηχανη μου καθε πικραμενο να με στειλει αδιαβαστο.

Για τετρατροχα δεν θα ειναι ασχημη φαση,αν φυσικα ειναι πληρως πιστοποιημενα τα μελη.Αλλα και παλι υπαρχει τοση καχυποψια,που δυσκολα καποιος βαζει καποιον αγνωστο στο αυτοκινητο του.

Poolit
10/08/2016, 12:35
Σιγα μην βαλω στην μηχανη μου καθε πικραμενο να με στειλει αδιαβαστο.

Για τετρατροχα δεν θα ειναι ασχημη φαση,αν φυσικα ειναι πληρως πιστοποιημενα τα μελη.Αλλα και παλι υπαρχει τοση καχυποψια,που δυσκολα καποιος βαζει καποιον αγνωστο στο αυτοκινητο του.

Τα μέλη είναι πιστοποιημένα πλήρως (οδηγοί και συνεπιβάτες) με το αρχείο της EETΤ, σύμφωνα με Ν. 3783/2009.

Τι σε προβληματίζει με άλλους συνεπιβάτες στη μηχανή σου; Φοβάσαι ότι δεν θα ξέρουν και θα είναι επικίνδυνο;

Μία ιδεά που θα έπαιζε για το Forum θα ήταν στο όνομα του συνεπιβάτη να βάλετε το motogr (πχ Βασίλης Καραμέρης motogr) και έτσι ο οδηγός να ξέρει ότι ο συνεπιβάτης που τον καλεί είναι μέλος του Forum, πριν να δεχτεί το αίτημά του. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα πάρεις κανένα "πικραμένο"!

Πώς σας ακούγεται;

Pan (dvs)
10/08/2016, 13:36
Τι σε προβληματίζει με άλλους συνεπιβάτες στη μηχανή σου; Φοβάσαι ότι δεν θα ξέρουν και θα είναι επικίνδυνο;

.......

Ακριβως αυτο.

Poolit
10/08/2016, 14:06
Ακριβως αυτο.

Φαντάζομαι ότι αν κάποιος κάνει αίτημα για μηχανή, πρέπει να ξέρει πως να είναι συνεπιβάτης μηχανής. Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να αρνηθείς να τον/την πάρεις ή να πεις να κατέβει στη διαδρομή αν νιώσεις ότι υπάρχει κίνδυνος. Μη σου πω ότι επιβάλλεται κιόλας!

PortisHead
10/08/2016, 14:22
Eρώτηση :
ομολογώ οτι εψαξα λίγο πρόχειρα στο site και δεν βρηκα κατι.
ΟΚ και κατανοητα τα περισσότερα.
Αυτα τα χρήματα που κερδίζω και μπαινουν στον ηλ.λογαριασμο μου...
...τι εννοειτε οταν λέτε :

Το υπόλοιπο αυτό χρησιμοποιείται για να πληρώσεις τις χρεώσεις της Poolit (https://poolit.zendesk.com/hc/el/articles/209646329-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Poolit-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-). Συνεπώς, τα χρήματα μπορεί να μην είναι διαθέσιμα (όπως ακριβώς δεν είναι και στο καρτοκινητό), αλλά είναι απαραίτητο να υπάρχουν για να μπορείς να χρησιμοποιείς την υπηρεσία!

Κανονική πρόσβαση στα χρήματα πως θα εχω ?
Να παρω π.χ. τα 10 ευρώ που κερδισα και να τα φάω σε σουβλάκια :D

Poolit
10/08/2016, 14:30
Eρώτηση :
ομολογώ οτι εψαξα λίγο πρόχειρα στο site και δεν βρηκα κατι.
ΟΚ και κατανοητα τα περισσότερα.
Αυτα τα χρήματα που κερδίζω και μπαινουν στον ηλ.λογαριασμο μου...
...τι εννοειτε οταν λέτε :

Το υπόλοιπο αυτό χρησιμοποιείται για να πληρώσεις τις χρεώσεις της Poolit (https://poolit.zendesk.com/hc/el/articles/209646329-%CE%A0%CF%8E%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Poolit-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-). Συνεπώς, τα χρήματα μπορεί να μην είναι διαθέσιμα (όπως ακριβώς δεν είναι και στο καρτοκινητό), αλλά είναι απαραίτητο να υπάρχουν για να μπορείς να χρησιμοποιείς την υπηρεσία!

Κανονική πρόσβαση στα χρήματα πως θα εχω ?
Να παρω π.χ. τα 10 ευρώ που κερδισα και να τα φάω σε σουβλάκια :D


Υπάρχουν 2 τρόποι πληρωμής από τον συνεπιβάτη προς εσένα: μετρητά ή κάρτα.

Αν είναι μετρητά (που είναι και η πιο σύνηθης περίπτωση στην Ελλάδα!), τότε πάνε σε σουβλάκια (μόνο πίτα απ' όλα όμως :D).
Αν είναι κάρτα, τότε σου βάζουν "μονάδες" στο λογαριασμό σου για να πληρώνεις την υπηρεσία (25% των χρημάτων που παίρνεις). Παρατήρησε ότι ο λογαριασμός "αδειάζει" όταν πληρώνεσαι με μετρητά γιατί χρεώνεται αυτόματα το κόστος της υπηρεσίας (όπως το καρτοκινητό, όταν παίρνεις τηλέφωνο). Άρα οι πληρωμές με κάρτα είναι πολύ χρήσιμες.

Γενικά, έχουμε δει ότι τις περισσότερες φορές αδειάζει ο λογαριασμός (γίνεται αρνητικός, επειδή οι περισσότερες πληρωμές είναι με μετρητά) και οι οδηγοί πρέπει να βάζουν υπόλοιπο/"μονάδες" με δική τους κάρτα. Άρα παίζει πολύ σουβλάκι!