PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ 2 ΚΡΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ 500 ΕΥΡΩ!!!ΓΝΩΜΕΣ



jiovani7
21/06/2016, 21:31
Καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησετε στην επιλογη κρανους.Μπορω να διαθεσω μεχρι 500 ευρω και θελω το καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.Εχω ψαξει λιγο και εχω δει καποια μοντελα αλλα εχω ψιλομπερδευτει τι να αγορασω.Παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω χαθει στην μεταφραση!!!

7Tolis
21/06/2016, 21:52
Για τι χρήση τα θέλεις; Πόλη, εθνική οδό, χώμα; ποια είναι αυτά που έχεις δει;

anavatis19
21/06/2016, 21:52
https://www.skroutz.gr/c/573/krani-mhxanhs/f/345963_601428/Full-Face-Sun-Visor.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=220&price_max=290%2C00+%E2%82%AC

Billymuse
21/06/2016, 21:53
Για δώσε και λίγο καμια πληροφορία τι καβαλάς και τι χρήση θέλεις να κάνεις με τα κράνη; φαντάζομαι το ένα για συνεπιβάτη-ιδα;

jiovani7
21/06/2016, 21:57
Για εθνικη οδο περισσοτερο,αλλα και για λιγες μετακινησεις στην πολη.Το δευτερο κρανος ειναι για την γυναικα μου.Καβαλαω vstrom 650.

jiovani7
21/06/2016, 22:02
Θελω να ρωτησω κατα ποσο τα sharp helmet test ειναι αξιοπιστα παιδια γιατι κοιταω με βαση αυτο να εχει 5 αστερια.Διαφωτιστε με λιγο αν ειναι σωστος ο τροπος που ψαχνω.Εχω δει οτι τα arai και shoei ειναι κορυφαια.Επισης καλο ειναι για ταξιδια να παρω full face η ανοιγομενα κρανη?

Billymuse
21/06/2016, 22:04
Για ρίξε μια ματιά (http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/HJC-Helmets/HJC-IS%252d17/)

Billymuse
21/06/2016, 22:05
Θελω να ρωτησω κατα ποσο τα sharp helmet test ειναι αξιοπιστα παιδια γιατι κοιταω με βαση αυτο να εχει 5 αστερια.Διαφωτιστε με λιγο αν ειναι σωστος ο τροπος που ψαχνω.Εχω δει οτι τα arai και shoei ειναι κορυφαια.Επισης καλο ειναι για ταξιδια να παρω full face η ανοιγομενα κρανη?

Μη παίρνεις και πολυ στα σοβαρά τη sharp, τα shoei και τα arai ειναι παραδοσιακά οι 2 καλύτερες εταιρείες στο χώρο, αλλά έχουν αναίβει και άλλας παρα πολυ με τον καιρό. Απλα εκεί θα πρέπει να ανεβάσεις το badget αλλιώς με ψάξιμο και τύχη μπορείς να βρείς γυρω στο 300άρι κανα xr1100

spyrakos35
21/06/2016, 22:30
Μην παρεις χρ1100 και παρε κρανος με κριτηρια, αφενος, το ποσο κοστολογεις το κεφαλι σου και αφετερου το ειδος της μηχανης που καβαλας.

Και επειδη μπορει να ακουγεται καπως, ΔΕΝ εννοω καβαλας παπι, παρε κρανος απο τα λιντλ.
Εννοω, οδηγας δρομου παρε κρανος δρομου και οχι εντουρο ...

amyroukai
21/06/2016, 22:32
Στα 500 παίρνει άνετα και δύο RPHA10+ από Αγγλία.

Από αυτά του σκρουτζ που έβαλες, τα OGK Kabuto θα κοιτούσα πρώτα.

jiovani7
21/06/2016, 22:44
Διορθωση παιδια.Διαθετω μεχρι 1000 ευρω για 2 κρανη.Λαθος το διατυπωσα απο την αρχη.Τα κρανη θελω να εχουν πολυ καλη ασφαλεια και να ειναι οσο το δυνατον αθορυβα στο ταξιδι.Σε αυτο δεν θα τσιγκουνετω καθολου πιστεψτε με γιατι θεωρω οτι η ασφαλεια και το ποσο κοστολογεις την ζωη σου ειναι πολυ σημαντικο.Οποτε να μου προτεινετε κρανη και με ποια κρητιρια να τα διαλεξω.Α επισης 100 πανω,100 κατω δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

amyroukai
21/06/2016, 22:46
βρε αγόρι, τότε τι μας ζαλίζεις... (με την καλή έννοια πάντα).

Πάνε μιά βόλτα Μιχαλακοπούλου να δεις τα Arai, πάνε μιά βόλτα να δεις τα SHOEI και όποιο σου αρέσει στο κεφάλι σου, με 'γειά και καλοφόρετο και άπεφτο/αγρατσούνιστο να είναι.

teo_g7
21/06/2016, 22:56
Εμενα παντως και το Schuberth το C2 αν δεν κανω λαθος, μου ειχε αφησει πολύ καλη εντύπωση και ειναι και εντός του μπατζετ σου.Ειναι η πιο touring σειρα της εταιρείας και εχει και υποδοχή για Bluetooth μανισιο (λιγο τσιμπημενο βεβαια)
Οτι και να παρεις καλοφορετο και αγραντζουνιστο!!!

spyrakos35
21/06/2016, 22:58
shoei nxr και με λιιιιιγο ψαξιμο βρισκεις και πολυ καλες τιμες

μη με ρωτησεις αν ειναι αθορυβα. Αν θες αθορυβα πας σε σουμπερτ (βασει αναφορων, ιδια πειρα δεν εχω) αλλα με μικροχαζοθεματακια

anavatis19
21/06/2016, 23:06
με 500ευρω ανα κρανος παιρνεις κραναρες...γενικως κρανος πανω απο 200ευρω ειναι πολυ καλο αλλα στα 400-500 ειναι οτι καλυτερο

7Tolis
21/06/2016, 23:25
Πλησιάζοντας στην απόφαση,δες πόσο κάνει το μονόχρωμο κράνος της Χ μάρκας πρώτα.Μετά δες πόσο κάνει το ίδιο με γραφικά για να ξέρεις τι πληρώνεις στην ουσία.Παίζεις δυνατά και για x-lite πάντως τα οποία είναι εξαιρετικά κράνη.

basilis_k6
21/06/2016, 23:27
αν δεν σκοπευεις να αλλαξεις μοτοσυκλετα και να παρεις κατι πιο αγριο με λιγοτερη καλυψη αναβάτη τοτε παρε τα δυο καλυτερα ανοιγομενα που θα σας κατσουν καλα στο κεφαλι.

jiovani7
21/06/2016, 23:34
Οπως?

basilis_k6
21/06/2016, 23:35
https://www.youtube.com/watch?v=1ibthQEzO7s

δες το βιντεο μεχρι τελους... αξιζει....

σοβαρα ομως ενα καλο ανοιγομενο θα το λατρεψεις. shoei neotec επισης καλο κρανος. ειδικα η κοπελα θα το γουσταρει αρκετα.

jiovani7
21/06/2016, 23:49
το ειδα μια χαρα το βιντεακι ειδικα στο τελος!!!

jiovani7
21/06/2016, 23:56
απο οτι βλεπω ειναι καλο κρανακι και ειναι το πιο ελαφρυ της κατηγοριας με 1.500 γρ.Απο θορυβο τι λεει?εχεις ακουσει τιποτα?

basilis_k6
22/06/2016, 00:26
οχι. εχω αποψη μονο για το multitec που αντικατασταθηκε απο το Neotec. ηταν πολύ καλο. εχουν λιγο θορυβο παραπανω τα φλιπ απ.

spyrakos35
22/06/2016, 00:36
ούτε ανοιγομενο θα πάρεις...

αν ψάξεις στο ιντερνετ θα βρεις και το γιατί

BLiTzER
22/06/2016, 00:49
Ο άνθρωπος διαθέτει 500€ για κράνος και του προτείνετε ανοιγόμενο...

basilis_k6
22/06/2016, 01:11
γιατι? και.... γιατι?

spyrakos35
22/06/2016, 05:36
Γιατι η κοπελια γνωστου μου που επεσε με ανοιγομενο εσπασε το σαγωνι της

MISKIN
22/06/2016, 05:48
shoei nxr και με λιιιιιγο ψαξιμο βρισκεις και πολυ καλες τιμες

μη με ρωτησεις αν ειναι αθορυβα. Αν θες αθορυβα πας σε σουμπερτ (βασει αναφορων, ιδια πειρα δεν εχω) αλλα με μικροχαζοθεματακια

Επειδή πρόσφατα πήρα το NXR τώρα που έπεσε η τιμή του (http://www.helmetcity.co.uk/shoei-nxr-mystify-tc-5-s-l-xl-only/) ( όχι, το κράνος ακόμα δε μου έπεσε κάτω) στο Helmetcity σε κάποια μοντέλα και επειδή οδηγώ και γω vstrom, αν σε ενοχλεί ο θόρυβος μη πας σε NXR. Είναι φανταστικό κράνος αλλά σε όρθια θέση ακούγονται διάφορα σφυρίγματα από τους ανοιχτούς αεραγωγούς. Κατά τ' άλλα είναι τέλειο.
Πάντως με 500€ έχεις πολλές επιλογές. ότι πάρεις να ταιριάζει στο μηχανάκι σου, όχι χρωματικά!

zopas
22/06/2016, 07:29
C2 suberth με τιποτα, πανβαρο και με χαμηλη ποιοτητα στο εσωτερικο του...το ειχα 6 χρονια..

Σαφεστατα καλυτερα τα shoei, ειδικα το xr1100 το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη, ειναι καταπληκτικο και 2 τετοια θα σου πανε στα 600-650 ευρω..αλλιως αραι ...

Και φυσικα οχι ανοιγομενο...λογω του μηχανισμου τους προσθετουν αχρειαστο βαρος στο κεφαλι και πας για αυχενικο..

Mariner
22/06/2016, 07:39
Για καλό σε θέματα θορύβου ακούγεται το GTair της Shoei. Ρίξτου μια ματιά..

nickald
22/06/2016, 07:49
Το GT-AIR δοκιμασε και αν κανει στα κεφαλια σας χτυπα 2 χωρις κρεμμυδι κέτσαπ...

Το nxr και το rpha 10+ βγαζουν αρκετο θορυβο στα ορθια μηχανάκια και απαιτουν ωτασπίδες (βασικα νομιζω σε ταξίδια όλα απαιτουν αλλα νταξ...) στα "μεγαλα" ταξίδια.

BLiTzER
22/06/2016, 08:23
γιατι? και.... γιατι?

Επειδή δε συγκρίνονται με τα full face και ο άνθρωπος θέλει το καλύτερο για το κεφάλι του.

spyrakos35
22/06/2016, 08:28
Το αρνητικο για το gt-air ειναι η υπαρξη ζελατινας για τον ηλιο που προσθετει αρκετο βαρος, ειναι αχρηστη και επιπλεον δε θελεις να σου χαλασει....

Το νξρ, ναι βγαζει καποια σφυριγματακια αλλα δεν κουναει με τπτ.... Σε ταξιδια θα το εκτιμησεις πολυ.... Ετσι κι αλλιως, σε ταξιδια συνισταται η χρηση ωτοασπιδων.....

Τα αραι - εξ οσων γνωριζω - ειναι πιο θορυβωδη απο τα σοει.

Κατα την ταπεινη μου αποψη παντα

amyroukai
22/06/2016, 08:51
Μιλάμε για Vstrom.

Αέρας δεν θα χτυπάει το κράνος.

Η συζήτηση περί θορύβου είναι άχρηστη, εν προκειμένω.

MISKIN
22/06/2016, 08:55
Μια χαρά το χτυπάει το κράνος ο αέρας στο vstrom. Εκτός αν βάλεις μπαρμπρίζ αντί για ζελατίνα.

teo_g7
22/06/2016, 09:00
C2 suberth με τιποτα, πανβαρο και με χαμηλη ποιοτητα στο εσωτερικο του...το ειχα 6 χρονια..

Σαφεστατα καλυτερα τα shoei, ειδικα το xr1100 το βρισκεις σε πολυ καλη τιμη, ειναι καταπληκτικο και 2 τετοια θα σου πανε στα 600-650 ευρω..αλλιως αραι ...

Και φυσικα οχι ανοιγομενο...λογω του μηχανισμου τους προσθετουν αχρειαστο βαρος στο κεφαλι και πας για αυχενικο..

Το S2 εννοουσα αλλα και παλι δεν το ειχα στην κατοχή μου. Απλα στη δοκιμή μου εδωσε μια πολυ ποιοτική αίσθηση και σε συνδυασμό με τα touring χαρακτηριστικά του ισως να αξιζει να του ριξει μια ματια ο φίλος.

Cpt_Slow
22/06/2016, 10:33
+1 στο nxr. Το εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ειναι πραγματικα ελαφρυ και θα καταλαβεις διαφορα απο αυτα που ειναι στα 1500γρ.
Τωρα για το θορυβο με ανοιχτους αεραγωγους έχει οπώς ολα εχουν αλλα μην σκας. Δοκιμασε διαφορα μοντελα και δες ποιο εφαρμοζει στα κεφαλια σας καλυτερα, αυτο πρεπει να ειναι το κριτηριο που θα διαλεξεις. Δεν κανουν ολα τα κρανη για ολα τα κεφαλια.

teogtp
22/06/2016, 10:47
Στα γρήγορα γιατί ψήνω και καφέ. .....
Πας μια βόλτα με το κορίτσι και δοκιμάζετε τα κρανακια που σου αναφεραν παραπάνω,στατικά. Τα αφήνετε για κανένα 10 λεπτο φορεμένα στο κεφάλι σας και αν δεν νιώσετε κάποιου είδους ενοχληση τα τσιμπάτε και καλοφορετα.

ggs
22/06/2016, 10:53
Μπράβο που διαθέτεις καλό ποσό για κράνος .
Μπράβο που διαθέτεις το ίδιο καλό ποσό για κράνος του συνεπιβάτη.
Στα λεφτά αυτά , βρίσκεις κορυφαία κράνη.
Πάντα ,full face.
Επειδή το κράνος είναι τελείως προσωπικό κα πως θα ταιριάζει στο κεφάλι σας ,ξεκινηστε δοκιμες .
Αρχίστε από τις δυο κορυφαίες μάρκες (arai,shoei) για να έχετε ένα καλό μετρο σύγκρισης , και μετα μπορειτε να δειτε και άλλες επώνυμες μάρκες (schuberth,shark,hjc,agv etc) που σε αυτά τα λεφτά έχουν τα κορυφαία τους μοντέλα

LOUKILOUK
22/06/2016, 12:27
Σήμερα θα παραλάβω ένα xr1100 από helmet city στις 200£ προσφορά... (Μένω Σκωτία...)
Πολύ καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του και θεωρητικά ποιο αθόρυβο από τα arai. Θα δώ αν όντως ισχύει και αυτό μιας και πρώτη φορά ψωνίζω shoei. Επειδή όμως φοράει η γυναίκα μου μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για ποιότητα κατασκευής, κορυφαία....
Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις σχεδόν ότι καλύτερο υπάρχει,αρκεί να βρεις το καλύτερο για εσένα και μετά κάνε και μια έρευνα αγοράς για μια καλή τιμή... Μπορεί να σου περισσέψουν αρκετά...

spyrval
22/06/2016, 12:28
Πάντα ,full face.
Επειδή το κράνος είναι τελείως προσωπικό κα πως θα ταιριάζει στο κεφάλι σας ,ξεκινηστε δοκιμες .
Αρχίστε από τις δυο κορυφαίες μάρκες (arai,shoei) για να έχετε ένα καλό μετρο σύγκρισης , και μετα μπορειτε να δειτε και άλλες επώνυμες μάρκες (schuberth,shark,hjc,agv etc) που σε αυτά τα λεφτά έχουν τα κορυφαία τους μοντέλα

Συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς το σχήμα του κεφαλιού παίζει ρόλο και μπορεί να σε κάνει να πετάξεις λεφτά.

Εμένα πάντα μου άρεσαν τα Arai. Μου ταιριάζουν απόλυτα, μπορώ να φοράω ώρες. Κάποτε είπα να δοκιμάσω το άλλο κορυφαίο, το Shoei. Το δοκίμασα, καθόταν καλά, το πήρα. Μετά από μισή ώρα ακριβώς, ένιωθα έναν απίστευτο πόνο στο κεφάλι, μιλάμε ότι σταμάταγα και το έβγαζα, δεν άντεχα. Η δουλειά μου τότε ήταν περίπου μισή ώρα από το σπίτι. Όταν έβρισκα λίγο παραπάνω κίνηση, τα τελευταία λεπτά τα έκανα με το κράνος στο χέρι. Ήταν απίστευτο, μισή ώρα με το ρολόι. Πώς να το προβλέψεις αυτό;

basilis_k6
22/06/2016, 13:35
Γιατι η κοπελια γνωστου μου που επεσε με ανοιγομενο εσπασε το σαγωνι της

Το ξέρει ότι πρέπει να το έχει κλειστό μετά τα 30-40χλμ? Πιο κράνος είχε;

Αν αρχίσουμε να κοιτάμε ασφάλεια έτσι στα μπακαλιστικα ούτε αραι να πάρει. Και μπορώ να σου βρω στο νέτ πολλούς λόγους.

spyrakos35
22/06/2016, 13:57
Το ξέρει ότι πρέπει να το έχει κλειστό μετά τα 30-40χλμ? Πιο κράνος είχε;

Αν αρχίσουμε να κοιτάμε ασφάλεια έτσι στα μπακαλιστικα ούτε αραι να πάρει. Και μπορώ να σου βρω στο νέτ πολλούς λόγους.

Γιατι ξερουμε με ποσα επεσε; με λιγα χλμ δε γινεται η ζημια λες;

Μιλας για μπακαλιστικα και προτεινεις ανοιγομενο;

Αι γκιβ απ....

basilis_k6
22/06/2016, 14:12
Γιατι ξερουμε με ποσα επεσε; με λιγα χλμ δε γινεται η ζημια λες;

Μιλας για μπακαλιστικα και προτεινεις ανοιγομενο;

Αι γκιβ απ....

Και εφου δεν ξέρεις τίποτα απορρίπτεις κάτι που χρησημοποιουν χιλιαδες άνθρωποι? Ναι ακριβως, μιλάω για μπακαλιστικα γιατί είναι ανωτάτη μπακαλική το "μην πάρεις ανοιγομενο ξέρω έναν που έσπασε σαγωνι."

BLiTzER
22/06/2016, 14:13
Δεν υπάρχει τίποτα μπακαλίστικο στο γεγονός ότι ένα ενιαίο κέλυφος θα είναι πάντα ασφαλέστερο από ένα μη ενιαίο κέλυφος ίδιων προδιαγραφών.

spyrakos35
22/06/2016, 14:16
Και εφου δεν ξέρεις τίποτα απορρίπτεις κάτι που χρησημοποιουν χιλιαδες άνθρωποι? Ναι ακριβως, μιλάω για μπακαλιστικα γιατί είναι ανωτάτη μπακαλική το "μην πάρεις ανοιγομενο ξέρω έναν που έσπασε σαγωνι."

Καλα, ας το παρουμε αλλιως.

Με ενα ανοιγομενο και εφοσον πεσεις και ειναι ανοικτο, εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησεις μαπα, σαγωνι απ οτι με ενα φουλ φεις.
Εστω και με 30-40 χλμ την ωρα.

Ενταξει; Το χουμε;

Edit..... Blitz, γρηγορο το ΜΤ ρε συ..... 3λεπτα πισω με αφησες....

BLiTzER
22/06/2016, 14:22
Καλα, ας το παρουμε αλλιως.

Με ενα ανοιγομενο και εφοσον πεσεις και ειναι ανοικτο, εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησεις μαπα, σαγωνι απ οτι με ενα φουλ φεις.
Εστω και με 30-40 χλμ την ωρα.

Ενταξει; Το χουμε;

Edit..... Blitz, γρηγορο το ΜΤ ρε συ..... 3λεπτα πισω με αφησες....

Μμ ναι, δε λαμβάνω καν υπόψη το τι συμβαίνει αν έχεις ατύχημα με ανοιχτό κράνος, επειδή είσαι αρκετά καθυστερημένος για να καπνίζεις, να πίνεις τον καφέ σου, να μιλάς στο κινητό ή απλά να θες να σε χτυπάει περισσότερο το αεράκι.

Ακόμα και με κλειστό κράνος, το full face θα είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο. Καμία εξαίρεση. Τελεία.

basilis_k6
22/06/2016, 14:22
Δεν υπάρχει τίποτα μπακαλίστικο στο γεγονός ότι ένα ενιαίο κέλυφος θα είναι πάντα ασφαλέστερο από ένα μη ενιαίο κέλυφος ίδιων προδιαγραφών.

Παλαιότερα ναι. Τώρα όχι. Μάλιστα ο μηχανισμός είναι πολύ ισχυρός και εφόσον κλεισεις το κράνος δεν υπάρχει διαφορά με το κλειστό. Βέβαια μιλάμε πάντα για τα ακριβά ανοιγμένα. Θα ήταν το ίδιο κουτό να πεις μην πάρεις GT air. Δεν έχει dring. Θέλουμε μέγιστη ασφάλεια σωστά;

Επειδή το πάτε στο foolproof. Ή μία άποψη είναι ότι κάποιος θα το.αφήσει ανοιχτό και θα οδηγήσει κανονικά. Ή άλλη λέει ότι το καλοκαίρι στη ζέστη ή όταν πρέπει να το βγάλει και να το βάλει πολλές φορές αν δεν έχει ανοιγομενο δεν θα φορέσει καθόλου. Ειδικά η κοπέλα. Ξαναλεω... Ειδικά η κοπέλα!

George_M.
22/06/2016, 14:24
361452

BLiTzER
22/06/2016, 14:26
Παλαιότερα ναι. Τώρα όχι. Μάλιστα ο μηχανισμός είναι πολύ ισχυρός και εφόσον κλεισεις το κράνος δεν υπάρχει διαφορά με το κλειστό. Βέβαια μιλάμε πάντα για τα ακριβά ανοιγμένα. Θα ήταν το ίδιο κουτό να πεις μην πάρεις GT air. Δεν έχει dring. Θέλουμε μέγιστη ασφάλεια σωστά;

Θεωρείς, λοιπόν, ότι αν δώσεις 500€ για ένα ανοιγόμενο κράνος και για ένα full face, παίρνεις το ίδιο κράνος ποιοτικά; Σε όλους τους τομείς. Αν ναι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, δε θα έδινα ούτε 50€ για ανοιγόμενο και, φυσικά, δε θα το πρότεινα σε κανέναν φίλο μου.

Billymuse
22/06/2016, 14:33
Θεωρείς, λοιπόν, ότι αν δώσεις 500€ για ένα ανοιγόμενο κράνος και για ένα full face, παίρνεις το ίδιο κράνος ποιοτικά; Σε όλους τους τομείς. Αν ναι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, δε θα έδινα ούτε 50€ για ανοιγόμενο και, φυσικά, δε θα το πρότεινα σε κανέναν φίλο μου.

Oυτε εγώ θα αγόραζα αλλά πρέπει να ομολογήσω οτι έχει εξελιχθεί και η ασφάλεια σε αυτον τον τομέα με τα ανοιγόμενα,καθώς οι αγορές τους εχουν αυξηθεί με τα χρόνια.

spyrakos35
22/06/2016, 14:39
Oυτε εγώ θα αγόραζα αλλά πρέπει να ομολογήσω οτι έχει εξελιχθεί και η ασφάλεια σε αυτον τον τομέα με τα ανοιγόμενα,καθώς οι αγορές τους εχουν αυξηθεί με τα χρόνια.

Το γιατι αυξηθηκε η χρηση τους, ειναι αντικειμενο προς ερευνα.
Ειμαι 1000% πεπεισμενος οτι εγινε λογω τσιγαριας και φραπεδιας και αερακι να δροσιζομαστε.
Σαφως και εχουν βελτιωθει τα τελευταια μοντελα συγκριτικα με τα πρωτα.

Η ενσταση μου ειναι οτι το ατυχημα δεν μπορει να προβλεφθει και επομενως με τη μαλακια που κυκλοφορει στο δρομο (το ξερεις καλυτερα απο μενα) ειναι πολυ πιθανο να σιυ συμβει ενοσω το εχεις ανοικτο.
Αυτο απο μονο του, για μενα, καθιατα το κρανος ανεπαρκες.

Billymuse
22/06/2016, 14:54
Αυτο ειναι το μεγάλον μειον,ας πουμε θεωρητικά οτι ο μηχανισμός εφόσον ειναι κλειδωμένος σου παρεσει και την συγκεκριμένη ενεργητική ασφάλεια όπως τo full face, όμως κούφια η ώρα αμα γίνει το κακό και έχεις ανοιχτό το κάτω μέρος προφανώς και δεν προλαβαίνεις να κουμπώσεις τον μηχανισμό και μετα...

spyrakos35
22/06/2016, 14:56
Α γεια σου....

Edit - τωρα που το θυμηθηκα και μιας και αναφερθηκε
To gt air στην αγγλια πωλειται με d-ring αν θυμαμαι καλα

anavatis19
22/06/2016, 15:42
ρε παιδια εχω ενα κρανος caberg..to stunt συγκεκριμενα. γιατι την εταιρια αυτη δεν την αναφερετε ποτε? δεν ειναι καλη? παντα ακουω το κλασικο τριο. η μηπως 200ευρω ειναι πεταμενα λεφτα? προμηθεια παιρνετε απο τις αλλες?

7Tolis
22/06/2016, 15:54
Γιατί έχουμε χειροπιαστες ή μάλλον κεφαλοπιαστές αποδείξεις ότι οι 2 γνωστες μάρκες δουλεύουν καλά. Όταν χρειάστηκε, το Arai έκανε τη δουλειά του. Το xlite έκανε τη δουλειά του. Το shoei κτλ κτλ.

Έτσι προκύπτουν οι προτιμήσεις αλλά και οι προτάσεις προς ενδιαφερόμενους συνήθως. Δια της τριβης κυριολεκτικά εδώ που τα λέμε.

basilis_k6
22/06/2016, 18:00
ρε παιδια εχω ενα κρανος caberg..to stunt συγκεκριμενα. γιατι την εταιρια αυτη δεν την αναφερετε ποτε? δεν ειναι καλη? παντα ακουω το κλασικο τριο. η μηπως 200ευρω ειναι πεταμενα λεφτα? προμηθεια παιρνετε απο τις αλλες?

ετσι ειμασταν παντα. οταν ο κοσμος αγοραζε shcuberth εδω θα σου ελεγαν οτι ειναι για πεταμα, τωρα ειναι κορυφαια. αν πας να βρεις bell που ειναι κορυφαια θα σου πουνε να πας να παρεις αραι/σοει. εχουμε μια χρονοκαθυστερηση γενικα. παντως ισχυει οτι εχουμε δοκιμασει πολλακις τις ακριβες μαρκες και κανουν τη δουλεια τους. ομως πολλές λιγοτερο ακριβες ειναι εξισου καλες απλα δεν πουλανε. και τα xlite που λεει ο τολης πριν 15 χρόνια δνε τα αγοραζε κανενας στην ελλαδα.

zopas
22/06/2016, 19:01
ετσι ειμασταν παντα. οταν ο κοσμος αγοραζε shcuberth εδω θα σου ελεγαν οτι ειναι για πεταμα, τωρα ειναι κορυφαια. αν πας να βρεις bell που ειναι κορυφαια θα σου πουνε να πας να παρεις αραι/σοει. εχουμε μια χρονοκαθυστερηση γενικα. παντως ισχυει οτι εχουμε δοκιμασει πολλακις τις ακριβες μαρκες και κανουν τη δουλεια τους. ομως πολλές λιγοτερο ακριβες ειναι εξισου καλες απλα δεν πουλανε. και τα xlite που λεει ο τολης πριν 15 χρόνια δνε τα αγοραζε κανενας στην ελλαδα.

Με 8 χρονια σουμπερτ και 5 χρονια σοει στο κεφαλι μου μπορω να σου πω ότι τα σοει είναι παρασάγγας καλυτερα κρανη και ας είναι λιγο πιο ησυχο το γερμανικο...αν αναρωτιέσαι γιατι ολοι λενε αραι δες στο youtube ένα τρελαμμενο τυπα να κανει τεστ στο αραι με το να το κτυπάει επανειλλημενα με ολη του τη δυναμη σε χωμενες μπετοβεργες σε τσιμεντο και το κρανος να μενει αθικτο..δεν είναι τυχαιο λοιπον που τα προτιμανε οι περισσοτεροι χρονια τωρα...οι δυο αυτές μαρκες εχουν περασει από τα τεστ του κοινου...

και ως αναφορα για τα ανοιγομενα συμφωνω με τον μπλιτζερ...ο μηχανισμος τους τα κανει πολύ βαρια, προσωπικα 6 χρονια με το σουμπερτ C2 στα 1700 γραμμαρια περιπου( αν θυμαμαι καλα) επιβαρυνα παρα πολύ τον αυχενα μου, ενιωθα ένα βαρος να με καταπιεζει συνεχεια και ουσιαστικα δεν ειδα καμια διαφορα από ένα κλειστο μεσα στην κινηση της αθηνας...

basilis_k6
22/06/2016, 19:08
Με 8 χρονια σουμπερτ και 5 χρονια σοει στο κεφαλι μου μπορω να σου πω ότι τα σοει είναι παρασάγγας καλυτερα κρανη και ας είναι λιγο πιο ησυχο το γερμανικο...αν αναρωτιέσαι γιατι ολοι λενε αραι δες στο youtube ένα τρελαμμενο τυπα να κανει τεστ στο αραι με το να το κτυπάει επανειλλημενα με ολη του τη δυναμη σε χωμενες μπετοβεργες σε τσιμεντο και το κρανος να μενει αθικτο..δεν είναι τυχαιο λοιπον που τα προτιμανε οι περισσοτεροι χρονια τωρα...οι δυο αυτές μαρκες εχουν περασει από τα τεστ του κοινου...

και ως αναφορα για τα ανοιγομενα συμφωνω με τον μπλιτζερ...ο μηχανισμος τους τα κανει πολύ βαρια, προσωπικα 6 χρονια με το σουμπερτ C2 στα 1700 γραμμαρια περιπου( αν θυμαμαι καλα) επιβαρυνα παρα πολύ τον αυχενα μου, ενιωθα ένα βαρος να με καταπιεζει συνεχεια και ουσιαστικα δεν ειδα καμια διαφορα από ένα κλειστο μεσα στην κινηση της αθηνας...

βρηκες και εσυ παραδειγμα. αυτο ηταν βαριδι στα 1800γρ!

spyrakos35
22/06/2016, 20:08
Bell νομιζω ειχε ο billymuse....

Κατι θα εχει να μας πει για το κορυφαιο κι αυτος.....

Billymuse
22/06/2016, 20:31
Bell νομιζω ειχε ο billymuse....

Κατι θα εχει να μας πει για το κορυφαιο κι αυτος.....

Bell ηταν το πρώτο μου κράνος,και δεν θα πω τα καλύτερα για την φθηνή σειρά της Ιταλικής Φίρμας.. βλέπω τα αντίστοιχα κράνη των 200 ευρο να ειναι καλυτερα σε σχέση με 6-7 χρονια πριν. Αλλα το μονο κράνος που ξεχώρισα τοτε στη Βell ήταν το carbon αλλα έκανε 450-500 αν θυμάμαι καλα..τα αλλα με τα 300+ευρο ηταν πραγματικά αστείο να τα δώσεις για την ποιότητα κατασκεύης τους..

basilis_k6
22/06/2016, 20:55
Bell ηταν το πρώτο μου κράνος,και δεν θα πω τα καλύτερα για την φθηνή σειρά της Ιταλικής Φίρμας.. βλέπω τα αντίστοιχα κράνη των 200 ευρο να ειναι καλυτερα σε σχέση με 6-7 χρονια πριν. Αλλα το μονο κράνος που ξεχώρισα τοτε στη Βell ήταν το carbon αλλα έκανε 450-500 αν θυμάμαι καλα..τα αλλα με τα 300+ευρο ηταν πραγματικά αστείο να τα δώσεις για την ποιότητα κατασκεύης τους..

ιταλικης?!

Billymuse
22/06/2016, 21:01
Iταλια και Αμερική (μέχρι πριν κάτι χρόνια) δεν ξερω αμα αλλαξε κάτι.

basilis_k6
22/06/2016, 21:08
Iταλια και Αμερική (μέχρι πριν κάτι χρόνια) δεν ξερω αμα αλλαξε κάτι.

ναι φτιαχνει στην ιταλια... ενδιαφερον...

παντως για το νεο star γραφουν φοβερα σχολια. και ειναι και πανεμορφο το ατιμο...

leo1964
22/06/2016, 21:16
Θεωρείς, λοιπόν, ότι αν δώσεις 500€ για ένα ανοιγόμενο κράνος και για ένα full face, παίρνεις το ίδιο κράνος ποιοτικά; Σε όλους τους τομείς. Αν ναι, εγώ πάω πάσο. Προσωπικά, δε θα έδινα ούτε 50€ για ανοιγόμενο και, φυσικά, δε θα το πρότεινα σε κανέναν φίλο μου.

Δίκιο έχεις