PDA

View Full Version : HONDA WAVE tubeless ελλαστικα



bassakos
22/06/2016, 07:44
καλημερα

σε μερικες μερες θα ειμαι κατοχος ενος μεταχειρισμενου HONDA WAVE 110
οι ζαντες του ειναι χυτες αλλουμινιου ,
γνωριζει να μου πει καποιος με βεβαιοτητα εαν παιρνει tubeless ελαστικα? χωρις σαμπρελα δλδ

ευχαριστω
:cool:

Acacius
22/06/2016, 21:36
Δεν είμαι βέβαιος αλλά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος στα σίγουρα, νομίζω ότι o σχεδιασμός της ζάντας ΔΕΝ επιτρέπει tubeless.

bassakos
23/06/2016, 16:46
Δεν είμαι βέβαιος αλλά μέχρι να σου απαντήσει κάποιος στα σίγουρα, νομίζω ότι o σχεδιασμός της ζάντας ΔΕΝ επιτρέπει tubeless.
μάλιστα ...

σε σχετικά γνωστό συνεργείο των βορειοανατολικης Αττικής μου απάντησαν ότι μπαίνουν απλά θέλει άνοιγμα η τρυπα στην ζάντα για να μπει μεγαλύτερη βαλβίδα

Κάτι το οποίο είναι μη αναστρέψιμο σε περίπτωση τοποθέτησης απλών ελαστικών
οπότε με βλεπω νσ το αφήσω ως έχει

απλά ελαστικά με σαμπρελα

mikes
23/06/2016, 21:15
το πρόβλημα με τη βαλβιβα λυνεται χωρις να μεγαλώσεις τη τρυπα καθως υπαρχουν στο εμποριο μεταλικες βιδωτες βαλβιδες για τη διαμετρο της τρυπας που εχει η ζαντα σου..

περα από εκει, για να κουμπωσει αεροστεγες λαστιχο στη ζαντα και να μην εχεις πρόβλημα ξεζανταρισματος σε καποια λακουβα η σε περιπτωση απωλειας αερα, πρεπει στο χειλος εσωτερικα εκει που καθεται το λαστιχο, η ζαντα να εχει δοντι όπως αυτό που διακρινεται στη φωτο, για να μπορει το λαστιχο να κουμπωσει και να ασφαλισει..
αν δεν υπαρχει τετοιο δοντι τοτε η ζαντα δεν δεχεται αεροστεγες λαστιχο..

361511

bassakos
24/06/2016, 15:05
το πρόβλημα με τη βαλβιβα λυνεται χωρις να μεγαλώσεις τη τρυπα καθως υπαρχουν στο εμποριο μεταλικες βιδωτες βαλβιδες για τη διαμετρο της τρυπας που εχει η ζαντα σου..

περα από εκει, για να κουμπωσει αεροστεγες λαστιχο στη ζαντα και να μην εχεις πρόβλημα ξεζανταρισματος σε καποια λακουβα η σε περιπτωση απωλειας αερα, πρεπει στο χειλος εσωτερικα εκει που καθεται το λαστιχο, η ζαντα να εχει δοντι όπως αυτό που διακρινεται στη φωτο, για να μπορει το λαστιχο να κουμπωσει και να ασφαλισει..
αν δεν υπαρχει τετοιο δοντι τοτε η ζαντα δεν δεχεται αεροστεγες λαστιχο..

361511

σ'ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες