PDA

View Full Version : Έλεγχος ρελε από web (internet) με Arduino



borbos
22/06/2016, 14:57
Και που λέτε λοιπόν εκεί που πίνω την καφεδιά με φίλο μου λέει την ατάκα. Ρε συ ξέρεις τι θέλω? Θέλω μέσω ιντερνετ να ανοιγοκλείνω 3-4 διακόπτες.

Όπα του λέω…θέλεις τώρα που λείπουν και τα παιδιά να στο φτιάξω?
Και το ρωτάς μου λέει. Οκ του λεω. Το βράδυ πέφτει η παραγγελία ένα arduino MEGA2560, ένα Ethernet shield, και 2 dual relays.

2 βραδια μου πειρε και ειδου το αποτελεσμα. Στο video είναι το ver.1 web interface. Το από κατω είναι ΚΑΙ με CSS περασμενο στο arduino.

Enjoy…
361454

https://www.youtube.com/watch?v=4QPATz6LEDU

Αλλος ενας ευτυχισμενος φιλος...

vaska
22/06/2016, 15:09
Ομορφιές!!

Τσάκω και :beer:

borbos
22/06/2016, 16:04
το κακό είναι οτι θυμήθηκα την ρομποτική που έκανα στο Uni και θέλω να ξαναφτιάξω την αράχνη που έκανα τότε και μου την πήρε το Uni... :)
χρόνο που θα βρω...

Τώρα βέβαια είναι πολύ πιο απλό το coding…

Δεινόσαυρος
22/06/2016, 18:57
NodeMCU (https://en.wikipedia.org/wiki/NodeMCU) έχεις δοκιμάσει;

Ενσωματωμένο WiFi, μπόλικα ΙΟ, USB για χρήση απο tty, προγραμματίζεται με Lua, εντυπωσιάστηκα αρκετά.
Α, ναι και πάμφθηνo, πάρε να έχεις...

camen
22/06/2016, 20:15
Εχω ξεκινήσει παρόμοιο project με 2 φιλους για αυτοματισμούς μέσω δικτύου δεδομένων , οχι μονο μέσω wifi .
Έχουμε το προγράμμα σχεδόν έτοιμο, σε φάση που μέσω ενός υποτυπώδους server στο σπιτι μπορούμε να στέλνουμε και να λαμβάνουμε σήμα στο αίτημα της εφαρμογής που έχουμε βάλει στο κινητό , o server κρατά log data απο τις αιτηςεις που του εχουν γινει κλπ κλπ . Το project σταμάτησε λόγω αδυναμίας του ενός και δεν παραγγείλαμε ποτε το rasberry και τα παρελκόμενα , θα γινει όμως ...

Γενικά πάντως αυτο το κομμάτι ειναι πολυ ενδιαφέρον !

borbos
23/06/2016, 06:14
Κοίτα φίλε Δεινόσαυρος, το arduino, εχει τεράστιο community και είναι και επεκτάσιμο με διάφορα καλούδια. Φαντάσου ότι στις δοκιμές μου με τα ρελε πριν φτιάξω το web interface του τα έκανα και ανοιγόκλειναν με το τηλεκοντρόλ της TV με ένα IR έβαλα.

Για παράδειγμα ας που με υπάρχει το 1sheeld από third party ventor και σου παίρνει πρακτικά όλους τους sensors από το κινητό σου και τους χρησιμοποιείς στον κώδικα σου.

Δεινόσαυρος
23/06/2016, 11:17
Κοίτα φίλε Δεινόσαυρος, το arduino, εχει τεράστιο community και είναι και επεκτάσιμο με διάφορα καλούδια.

Σωστά. Δεν αντιλέω, απλά το ανέφερα γιατί δίνει μια παρόμοια λύση μέσα από αρκετά διαφορετική προσέγγιση. 1-piece, ούτε shields, ούτε τίποτα έξτρα πέρα από τα ρελέ, Όλος ο κώδικας on-chip, 5 πόντους μέγεθος όλο κι όλο, χαμηλή κατανάλωση, κάπου 4 Meg μνήμη αν θυμάμαι σωστά, κόστος < €10, και cooperative multitasking me Lua.

Για κάποιους βέβαια δεν θα κάνει, αλλά για άλλους μπορεί να είναι σούπερ λύση.

borbos
23/06/2016, 12:05
Εχεις δικιο τωρα το ειδα πιο καλα...καλο ειναι, αλλα δεν το βλεπω να ειναι και τοσο επεκτασιμο οπως το arduino.
Υπαρχει βεβαια και το Arduino Yun που εχει και wrt μεσα.
Η @@ρια που βρικα στο arduino ειναι οτι στον temperature sensor που πηρα για παραδειγμα, θελει την lib του κατασκευαστη. Και αυτο συμβαινει με τα περισσοτερα περιφεριακα.

εδιτ. Και αν δουλέψεις 2-3 λέω εγώ τώρα στο ίδιο sketch η μια ενδέχεται να κάνει conflict με την άλλη στα declerations...και άντε βγάλε άκρη.

Desperado
23/06/2016, 12:24
Ρε παιδιά συγγνώμη........Τι γλώσσα μιλάτε κ δεν καταλαβαίνω γρι????:cry:

borbos
23/06/2016, 13:48
Ρε παιδιά συγγνώμη........Τι γλώσσα μιλάτε κ δεν καταλαβαίνω γρι????:cry:
Αν δεν έχεις ασχοληθεί με ηλεκτρονικά-προγραμματισμό μην περιμένεις και πολλά. :beer::beer::beer::beer:

Bowleno
23/06/2016, 14:21
Ρε παιδιά συγγνώμη........Τι γλώσσα μιλάτε κ δεν καταλαβαίνω γρι????:cry:

Από ότι κατάλαβα εγώ με τις πτωχές μου γνώσεις, κάτι τεμπέληδες που βαριούνται να πάρουν τα πόδια τους, προσπαθούν να ανοιγοκλείνουν τους διακόπτες των φώτων στο σπίτι μέσω wifi και ο αρχιτεμπέλης ο camen το πήγε ακόμα παραπέρα να ανοιγοκλείνουν με πάγια εντολή :D

:bawl::bawl:

Δεινόσαυρος
23/06/2016, 14:31
Χεχε - καλά, σε λίγα χρόνια που τα μηχανάκια ούτε μπρος δεν θα παίρνουν αν δεν είναι συνδεδεμένα με το Διαδύκτιο, σου λέω εγώ... :D

Desperado
23/06/2016, 16:36
Χεχε - καλά, σε λίγα χρόνια που τα μηχανάκια ούτε μπρος δεν θα παίρνουν αν δεν είναι συνδεδεμένα με το Διαδύκτιο, σου λέω εγώ... :D

Τότε εμένα με βλέπω με URAL !!!!! :bawl:

borbos
23/06/2016, 20:17
Χεχε - καλά, σε λίγα χρόνια που τα μηχανάκια ούτε μπρος δεν θα παίρνουν αν δεν είναι συνδεδεμένα με το Διαδύκτιο, σου λέω εγώ... :D
Δεν είναι και πολύ μακριά μαν... θα μας το πασάρουν για λόγους ασφαλειας... και θα το κάνουμε γαργάρα....

Acacius
23/06/2016, 21:04
Χεχε - καλά, σε λίγα χρόνια που τα μηχανάκια ούτε μπρος δεν θα παίρνουν αν δεν είναι συνδεδεμένα με το Διαδύκτιο, σου λέω εγώ... :DΚοντά είμαστε (http://www.alternet.org/subprime-lending-car-buyers-fueling-bubble)

wthanasis
23/06/2016, 22:01
Ωραίoς borbo ! :a10:

Κι εγώ παίζω με τέτοιες παπαρίτσες, αλλά επειδή εμένα είναι και δουλειά μου, δε συμφέρει συνήθως να φας τόση ώρα για στήσιμο.
Εννοείται βέβαια ότι αν γίνεται για προσωπική χρήση, για τη χαρά της δημιουργίας κτλ κτλ πάω πάσο.
Απλά για τους ''άσχετους'', πιο εύκολα δίνεις 25 € και παίρνεις ένα έτοιμο, το οποίο το σετάρει ο καθένας με στοιχειώδεις γνώσεις και ξεμπερδεύεις .

π.χ. http://kmtronic.com/kmtronic-lan-ethernet-ip-2-channels-web-relay-board.html

borbos
24/06/2016, 06:38
Κοιτα τωρα που τα βλεπω τα πιο πολλα ειναι πχ 8,10 αλλα μονο ρελε. Δεν εχουν πχ να βαλεις ενα θερμοκρασια και ενα ir να σου ανοιγει το κλιματιστικο. Τις καστομιες τις φτιαχουμε για παρτη μας και φιλους

mizz
25/06/2016, 17:00
για να ελέγχεις το θερμοσίφωνα του σπιτιού πρέπει να παρέμβεις στο κεντρικό πίνακα; με τον προγραμματισμό δεν έχω θέμα αλλά με τα ηλεκτρονικά δε τα πάω πολύ καλά. είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος ή πρέπει πχ να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο; πάντα ήθελα να το ελέγχω ιντερνετικά ώστε να το ανάβω και να μπαίνω σπίτι και να έχει ήδη ζεστό νερό

camen
25/06/2016, 18:51
για να ελέγχεις το θερμοσίφωνα του σπιτιού πρέπει να παρέμβεις στο κεντρικό πίνακα; με τον προγραμματισμό δεν έχω θέμα αλλά με τα ηλεκτρονικά δε τα πάω πολύ καλά. είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος ή πρέπει πχ να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο; πάντα ήθελα να το ελέγχω ιντερνετικά ώστε να το ανάβω και να μπαίνω σπίτι και να έχει ήδη ζεστό νερό

Με ακριβώς την ίδια σκέψη ξεκινήσαμε κ εμείς, στην αρχή στο χαβαλέ :D

borbos
26/06/2016, 08:06
για να ελέγχεις το θερμοσίφωνα του σπιτιού πρέπει να παρέμβεις στο κεντρικό πίνακα; με τον προγραμματισμό δεν έχω θέμα αλλά με τα ηλεκτρονικά δε τα πάω πολύ καλά. είναι κάτι που μπορώ να κάνω και μόνος ή πρέπει πχ να φωνάξω τον ηλεκτρολόγο; πάντα ήθελα να το ελέγχω ιντερνετικά ώστε να το ανάβω και να μπαίνω σπίτι και να έχει ήδη ζεστό νερό
Στην αρχη man το κανεις με λαμπες κλπ και μετα πιο βαθια.
Το θεμα ομως για οσους το κανουν πιο σοβαρα, θα πρεπει να εχουν και pins για να περνουν σαν input το output που εδωσαν πχ σε ενα ρελε. Ανοιξε οντως? Εκλεισε? κλπ κλπ (γιατι να μην ξεχναμε οτι τα ρελε εχουν και αυτα οριο στο ανοιξε κλεισε)

Στο web panel που εκανα απλα περνω τις τιμες των register μεσα απο το arduino. Το τελευταιο state,flag αν θελετε που δεν ειναι και οτι καλυτερο.

toyar
26/06/2016, 08:24
πάντα ήθελα να το ελέγχω ιντερνετικά ώστε να το ανάβω και να μπαίνω σπίτι και να έχει ήδη ζεστό νερό

τι arduino.......
συζυγος λεγεται αυτο:p

borbos
26/06/2016, 09:11
τι arduino.......
συζυγος λεγεται αυτο:p
AXAXAXAXAXAXa

mizz
26/06/2016, 10:07
να λύσουμε ένα απλό θέμα είπαμε, όχι να δημιουργήσουμε προβλήματα χαχαχα!

Δεινόσαυρος
26/06/2016, 15:07
Υπάρχει πιο απλή λύση κι απ την σύζυγο. Λέγεται χρονοδιακόπτης.

bros400pgm
26/06/2016, 15:38
Υπάρχει πιο απλή λύση κι απ την σύζυγο. Λέγεται χρονοδιακόπτης.


Για δημόσιο υπάλληλο μπορεί.

borbos
11/07/2016, 12:59
Λοιπον μαστορια update.
Για οποιον δεν το εχει με programming υπαρχει ενα app το λεγομενο Blynk που κανει control ΟΛΑ τα pins του Arduino και οχι μονο.
Εχει πχ και για ρασμπερι κλπ κλπ.

Το μονο "κακο" ειναι οτι δεν εχει να του πεις αν αυτο εναι τοσο κανε αυτο.
Μονο βλεπεις πχ sensor θερμοκρασιας, και να κανεις εσυ HIGH + LOW τα pins σου.

edit το παραπάνω δουλεύει με cloud με οτι αυτό συνεπάγεται....

jander
14/07/2016, 17:41
http://www.espruino.com/ :-)

borbos
27/01/2017, 15:31
Λοιπόν μαστοριά ένα update για να μην φάει κάνεις τον χρόνο του άδικα .
Έφτιαξα κάτι σε ένα φίλο και διαπιστώθηκε ότι δεν έπαιζε το Ethernet shield όταν το συνδέσουμε σε switch. Αν η σύνδεση γίνει Ethernet κατευθείαν με pc χωρίς την χρήση κάποιου switch λειτουργεί κανονικά.

Αφού διάβασα ότι παπατζή κυκλοφορεί στο net, είδα ότι το “κινεζακι μας” eth shield είχε ένα “αντιστασουλι” για τα πιν του Ethernet 1-2, 3-6 με κωδικό 510 ή 511 το δικό μου ήταν 511. Αυτό είναι μάλλον κατασκευαστικό λάθος και δεν παίζει σε όλα τα switch (Αν έχετε το 49R9 είναι καλό).

Τον λόγο δεν τον ξέρω αλλά βρήκαμε μια λύση, φτηνή και δημιουργική.

Ξεκολλάμε το 510 ή 511 που είναι στην Φώτο. (Αν έχετε το 59R9 είναι καλό)
378024

Πάμε από κάτω στο shiled και κάλαμε στα 1,2,3,6 πιν του Ethernet jack 47ohm αντιστασουλες.
378025

Τα πιν 1,2 + τις αντιστάσεις τα κάνουμε ζευγάρι, και αντίστοιχα τα 3-6. Από εκεί θα κολλήσουμε 2 καλωδιακια (ένα από τα πιν 1-2+την αντίσταση και ένα 3-6 + αντίσταση) και θα τα κολλήσουμε όπως δείχνει στην Φώτο (από την άλλη μεριά).
378026

Κολλάμε τα καλωδιακια στα σημεία που δείχνω στις φωτο.

borbos
27/01/2017, 15:32
Κολλάμε τα καλωδιακια στα σημεία που δείχνω στις φωτο.
378027

macdeath_s
27/01/2017, 16:15
Λοιπόν μαστοριά ένα update για να μην φάει κάνεις τον χρόνο του άδικα .
Έφτιαξα κάτι σε ένα φίλο και διαπιστώθηκε ότι δεν έπαιζε το Ethernet shield όταν το συνδέσουμε σε switch. Αν η σύνδεση γίνει Ethernet κατευθείαν με pc χωρίς την χρήση κάποιου switch λειτουργεί κανονικά.

Αφού διάβασα ότι παπατζή κυκλοφορεί στο net, είδα ότι το “κινεζακι μας” eth shield είχε ένα “αντιστασουλι” για τα πιν του Ethernet 1-2, 3-6 με κωδικό 510 ή 511 το δικό μου ήταν 511. Αυτό είναι μάλλον κατασκευαστικό λάθος και δεν παίζει σε όλα τα switch (Αν έχετε το 59R9 είναι καλό).

Τον λόγο δεν τον ξέρω αλλά βρήκαμε μια λύση, φτηνή και δημιουργική.

Ξεκολλάμε το 510 ή 511 που είναι στην Φώτο. (Αν έχετε το 59R9 είναι καλό)
378024

Πάμε από κάτω στο shiled και κάλαμε στα 1,2,3,6 πιν του Ethernet jack 47ohm αντιστασουλες.
378025

Τα πιν 1,2 + τις αντιστάσεις τα κάνουμε ζευγάρι, και αντίστοιχα τα 3-6. Από εκεί θα κολλήσουμε 2 καλωδιακια (ένα από τα πιν 1-2+την αντίσταση και ένα 3-6 + αντίσταση) και θα τα κολλήσουμε όπως δείχνει στην Φώτο (από την άλλη μεριά).
378026

Κολλάμε τα καλωδιακια στα σημεία που δείχνω στις φωτο.

Να πω τη μαλακία μου ? Τι είναι το Ethernet Shield ? Tο rj45 που έχει πάνω η πλακέτα.

Επίσης για τις συνδέσεις μήπως είναι κολλημένο σε TIA568a ? Mήπως δλδ είναι όπως στα switches ? Οπότε αν δεν υποστηρίζει η άκρη σου AutoMDI-X τότε δεν θα μπορέσει να γίνει up το link με το switch. Μου χει τύχη σε σύνδεση μεταξύ παλιών switches όπου ουσιαστικά ήθελες cross καλώδιο (διαφορετικό από κάθε πλευρά).

borbos
27/01/2017, 18:26
Ethernet Shield = ενα module αν μπορουμε να το πουμε ετσι που κανεις το arduino (microcontroller) να μιλαει δικτυακα .

Δεν το εψαξα αρκετα να σου πω την αληθεια, αλλα και x-cross δικιμασα και πηρα το πουλι και απο κει. Παντως αυτο που ειχα εγω με την 49R9 παιζει παντου. Οσα εχουν 511 ή 510 δεν παιζουν σε κοινα switches.

macdeath_s
27/01/2017, 18:32
Ethernet Shield = ενα module αν μπορουμε να το πουμε ετσι που κανεις το arduino (microcontroller) να μιλαει δικτυακα .

Δεν το εψαξα αρκετα να σου πω την αληθεια, αλλα και x-cross δικιμασα και πηρα το πουλι και απο κει. Παντως αυτο που ειχα εγω με την 49R9 παιζει παντου. Οσα εχουν 511 ή 510 δεν παιζουν σε κοινα switches.

Τα 49R9 και 511 που λες δεν ξέρω τι είναι. Εντύπωση μου κάνει πάντως που δεν έπαιξε από όσα διάβασα με μια γρήγορη εδώ (http://wizwiki.net/wiki/lib/exe/fetch.php?media=products:w5500:w5500_ds_v106e_141230.pdf) και στο site του Arduino. Ακόμη και PoE υποστηρίζει αλλά Auto-MDIX δεν είδα... Αφού δοκίμασες και cross πάντως αν ήταν αυτό το θέμα θα έπαιζε.

zannisvel
27/01/2017, 18:39
Εχω δουλέψει με το ethernet shield της adafruit και το ειχα ενώσει με switch στο εξοχικό για να ελεγχω το ποτισμα και τα επιπεδα υγρασιας. Μου εστελνε email notifications με ποση ωρα ποτιζε και τη σταθμη της δεξαμενης, για να ξερω ποτε να παρω τηλ για να φερουν νερο. Επισης ειχα βαλει και εναν αισθητηρα στο σπιτι σε περιπτωση πλημμύρας.
Τωρα ειμαι σε φαση που παιδευομαι με κατι DIY bluetooth ηχεια, αλλα επειδη αυτο ειναι και λιγο τεχνη, τα πρωτοτυπα τα κανω δωρα σε συγγενεις και φιλους. Ερασιτεχνικα ολα αυτα.

macdeath_s
27/01/2017, 18:41
Εχω δουλέψει με το ethernet shield της adafruit και το ειχα ενώσει με switch στο εξοχικό για να ελεγχω το ποτισμα και τα επιπεδα υγρασιας. Μου εστελνε email notifications με ποση ωρα ποτιζε και τη σταθμη της δεξαμενης, για να ξερω ποτε να παρω τηλ για να φερουν νερο. Επισης ειχα βαλει και εναν αισθητηρα στο σπιτι σε περιπτωση πλημμύρας.
Τωρα ειμαι σε φαση που παιδευομαι με κατι DIY bluetooth ηχεια, αλλα επειδη αυτο ειναι και λιγο τεχνη, τα πρωτοτυπα τα κανω δωρα σε συγγενεις και φιλους. Ερασιτεχνικα ολα αυτα.

Γιατί δεν κοιτάς με Ethernet ? Παίζει ήδη open framework από την IEEE για AudioOverEthernet. AVB λέγεται και παίζουν ήδη ενισχυτές, κονσόλες κάρτες ήχου που το υποστηρίζουν.

zannisvel
27/01/2017, 19:02
Μου εβαλες καλο homework. Ξεκινησα και το κοιταζω, πολυ ενδιαφερον, δε το ειχα υποψιν. :)

borbos
27/01/2017, 19:11
Τα 49R9 και 511 που λες δεν ξέρω τι είναι. Εντύπωση μου κάνει πάντως που δεν έπαιξε από όσα διάβασα με μια γρήγορη εδώ (http://wizwiki.net/wiki/lib/exe/fetch.php?media=products:w5500:w5500_ds_v106e_141230.pdf) και στο site του Arduino. Ακόμη και PoE υποστηρίζει αλλά Auto-MDIX δεν είδα... Αφού δοκίμασες και cross πάντως αν ήταν αυτό το θέμα θα έπαιζε.

Αντισταση ειναι.
δες εδω http://gr.mouser.com/ProductDetail/IRC-TT-Electronics/PFC-W1206LF-03-49R9-B/?qs=xXk41LOnhKczGw0Nna6UdA==
Απλα η 511 + 510 αντισταση μαλλον ειναι λαθος.
Οχι για ολα τα switches. Σε ενα managed που εχω στην δουλεια επαιξε.

macdeath_s
27/01/2017, 19:20
Μου εβαλες καλο homework. Ξεκινησα και το κοιταζω, πολυ ενδιαφερον, δε το ειχα υποψιν. :)

Έχω δουλέψει πολύ πάνω στο Dante (proprietary) και σε αυτό. Οπότε αν το προχωρήσεις πες μου γιατί έχω αρκετή βιβλιογραφία (pdfs&links) από σεμινάρια που είχα οργανώσει στην Ελλάδα.

All the best :beer:

Δεινόσαυρος
30/01/2017, 22:51
Ωπα! Τοχα ξεχάσει αυτό το νήμα, και ρώταγα στο «βοήθεια απο κομπιουτεράδες».
Εδώ ρωτάμε για διάφορα ασύρματα;
Λοιπόν, θέλω να συνδιάσω έναν αισθητήρα κίνησης (σαν αυτούς που έχουν οι κλειδαριες δισκοφρενων) με ασύρματο ασφάλειας 433 ΜΗζ. (Και ενδεχομένως και WiFi. Παραδόξως τέτοιο πράγμα ΔΕΝ υπάρχει στο εμπόριο, μόνο αισθητήρες PIR και αυτοί οι μαγνητικοι που μπαίνουν σε πόρτες.
Ποιός είναι ο πιο εύκολος τρόπος; Μπορει το σήμα από τον αισθητήρα να οδηγήσει τον πομπό απευθείας ή θέλει κι άλλο κύκλωμα;
Όλα τα άλλα τα έχω καλλύψει, λογική, κομπιουτεράκι, δέκτη, μόνο για τον αισθητήρα ακόμα ψάχνω.

(Έχουν αποθρασυνθεί εντελώς τα τσογλάνια της περιφερείας μου με τις απόπειρες στα μηχανάκια. Μέχρι μέσα στην αυλή μπαίνουν...)

borbos
31/01/2017, 08:00
Δεν ξερω τι θελεις να φτιαξεις αλλα και τα δυο που θες υπαρχουν σαν αισθητηρες για το arduino.
Βασικα οτι αισθητηρα θελεις τον βρισκεις.
Η κατασκευη δεν ξερω να θα σε βολεψει (μεγεθος).

Δεινόσαυρος
01/02/2017, 01:56
Θενκς φίλε,

Βασικά διάφορους αισθητήρες έχω ήδη, και αρκετούς ακόμα έχω παραγγείλει... Αυτό που με απασχολεί είναι πώς να συνδέσω τους αισθητήρες με τους 433αρηδες τους πομπούς.
Εφόσον αρκετοί αισθητήρες θα είναι αυτοσχέδιοι, κάποιο κόστος σε μέγεθος εννοείται θα υπάρχει, ιδιως στα πρωτότυπα. Δεν με πολυνοιάζει, κρυμένα θα είναι όσο γίνεται, και καλύτερα κάτι που ο κλέφτης δεν αναγνωρίζει, παρά κάτι πασίγνωστο του εμπορίου, που τα έχουν σπουδάσει...

Εγώ θέλω -- Άγγιξε το μηχανάκι; = συναγερμός. Άνοιξε την πόρτα της αυλής; = συναγερμός; Άγγιξε την πόρτα της αυλής; = συναγερμός. Μπήκε στη περιφέρεια που είναι τα μηχανάκια; = συναγερμός. Άναψε jammer ηλεκτρονικό; συναγερμός. κλπ, κλπ...

Τους αισθητήρες ξέρω πώς θα τους φτιάξω, δεν μου λείπει η φαντασία, ΛΟΛ, (έχω motion/tilt, accleroμετρα, μαγνητόμετρα, και τους μηχανισμούς από κάμποσες κλειδαριές δίσκων πού έχουν κόψει τα κωλόπαιδα) πώς θα τους συνδέσω με τον πομπό θέλω να ξέρω.

Και να σου πω, ΟΚ, δεν γουστάρω κλεμμένα μηχανάκια, αλλά στην χειρότερη, ασφαλισμένα είναι. Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι να μπαίνει το κάθε τσογλάνι μέσα στον κήπο/αυλή μου σαν να ήταν πάρκο δημόσιο.

borbos
01/02/2017, 07:00
Από οτι βλέπω απο φαντασία βλέπω είσαι οκ :)
αυτο που θα σε συμβούλευα ειναι να πάρεις τον Arduino mega, γιατί αν τον θες να επικοινωνεί κάπως wifi,lan,3g, με το που πας να φορτώσεις το SPI ή ethernet ας πούμε η μνήμη ενός Arduino Uno δεν θα σου φτάσει.
Αν έχεις χρόνο και το έχεις λίγο με το programming θα το κάνεις.

Δεινόσαυρος
01/02/2017, 08:12
Μερσι για την συμβουλή. Με Arduino δεν έχω παίξει ποτέ. Συμφωνώ οτι μάλλον θα ειναι "λίγο", εφ' οσον θα πρέπει να υποστηρίξει αρκετή λογική. Ένας λόγος που δεν είχα βάλει μέχρι τώρα, ήταν οτι δεν ήθελα να το ενεργοποιούν γάτες, αλεπούδες (του ζωικού τύπου - εχουμε πολλες), αλλά μόνο του ανθρώπινου τύπου, που και από αυτές τελευταία μάλλον πολλές έχουμε. Το συστημα πρεπει να τα ξεχωρίζει, δεν μπορεί να χτυπάει κάθε 10'. Με τον προγραμματισμό, ευτυχώς, δεν υπάρχει πρόβλημα :D. Εγώ να σου πώ κατα STM32F κοίταζα, για να μην πώ και κανα Raspberyy Pi.

borbos
01/02/2017, 09:12
ολα αυτα που ειπες κανουν και με το παραπανω αυτο που θελεις.
Ξεκινα με οποιο εισαι ποιο ανετος.

mizz
01/02/2017, 10:39
borbos μιας που φαίνεται να το έχεις πολύ το θέμα (και όποιος άλλος γνωρίζει φυσικά) ήθελα να ρωτήσω το εξής:
θέλω να φτιάξω ένα motion sensor που θα είναι στραμμένο προς την είσοδο του σπιτιού και θα με ειδοποιεί όταν αυτή ανοίγει και εγώ λείπω εκτός. Έχω ήδη μια ip camera αλλά δεν έχει την λειτουργία του να τσεκάρει για το αν είμαι εκτός εμβέλειας και σαν αποτέλεσμα με σπαμάρει κάτι που καταντά ενοχλητικό. Το προγραμματιστικό κομμάτι ξέρω να το κάνω αλλά στο ηλεκτρονικό το χάνω. Τι χρειάζομαι; raspberry ή arduino (για να συνδέεται και στο wifi και να παίρνει net και να στέλνει μετά ένα push notification στο κινητό; ) Τι αισθητήρες; Ευχαριστώ

borbos
01/02/2017, 12:26
και τα δυο που λες σου κανουν, με το rasberry να μπορει να κανει αν θελεις και face recognition (λεμε τωρα).
Τωρα απο sensors και ενας μαγνιτικος συναγερμου σου κανει δουλεια.

borbos
13/04/2017, 14:03
Tο arduino, τα relay και temperature sensor, σε καναλι legrand με σουκο πριζες για το remote δικτυακο σουβλισμα.

https://youtu.be/HYXkZIIOEZU

Δεινόσαυρος
13/04/2017, 18:53
Εγώ, οπως έχω ξαναναφέρει, ειμαι μεγάλος fan του ESP8266, τώρα κυκλοφορεί και με Arduino IDE, οπότε έχεις και την τεράστια γκάμα των Arduino libraries στην διάθεσή σου, αλλά είναι όλα σε ένα τσιπάκι, ούτε ξέχωρα Wifi ούτε τίποτα, κι αν παραγκείλεις από Κίνα έρχεται < €2 το τεμάχιο! Με πολύ περισότερη δύναμη και μνήμη απο το Arduino, και με καλή υποστήριξη στο Ιντερνετ. Με ένα USB port είσαι κύριος, τι άλλο να ζητήσει κανείς;

agamoi-thytai
15/04/2017, 08:03
Μπορείς να δώσεις κάποιο link για το ESP8266.
Βγαίνει μόνο σε wifi ; Με κανονικό Ethernet παίζει ;

Είχα αγοράσει ενα έτοιμο σετ με Ethernet controller κάποια στιγμή με 8 ρελε πάνω του και ήταν καλή περίπτωση αλλ πριν 7-8 χρόνια που το είχα πάρει ήταν ακριβό.

Το βασικό μου πρόβλημα ήταν πως ήθελα να έχω κατάσταση ανοικτού κλειστού στο web interface και μόνο εκείνο είχε εκείνη την εποχή.
Αυτά έχουν ;

Δεινόσαυρος
16/04/2017, 11:46
Μόνο wifi είναι (άντε και 2χ UART serial). Έχει μέχρι οκτώ GPIO pins για ρελεδάκια κλπ. Έναν PWM αλλά παίζει στα 4/8. Έναν DAC. Deep-sleep mode. Μερικά έχουν ενσωματωμένο USB. Κυρίως έχουν πολύ δυνατό CPU (Tensilica Extensa) εφάμιλο των ARM. Του έχω φορτώσει MQTT και παίζει τέλεια. Web Interfaces, server, client (ή και τα δύο μαζί!!) ΑΡ, τα πάντα όλα πανεύκολα. Προγραμματίζεται και με Lua, για γρήγορες λύσεις χωρίς C / sketches.
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο λινκ στο νου μου, στον γκουγκλη θα βρεις εκατοντάδες.

----

Αχαχα, νά ένα βιντεάκι, ο τύπος είναι τρελλός, μέχρι πομπό βιντεο με γράφικς (και Web interface) έφτιαξε...
https://youtu.be/SSiRkpgwVKY



======

@Άγαμοι Θύτες

Αν το board σας έχει ήδη ethenet, δεν θα πρέπει επίσης να έχει και κάποιοας μορφής API για να το προγραμματίζετε; Οπότε οτιδήποτε άλλο μάλλον περιττό εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά. Υπάρχει περίπτωση να μας πείτε τπτ σχετικά με μάρκα, μοντέλο, εικόνα, λινκ, κλπ.; Ίσως βοηθήσει.

Δεινόσαυρος
16/04/2017, 12:44
Και πού να δείτε το ESP32 (https://en.wikipedia.org/wiki/ESP32) που βγάζουν στα καπάκια...
Τwin-core, 1/2 Μeg RAM, καμμιά 30αριά Ι/Ο, ο,τι interface μπορείς να φανταστείς, Bluetooth, infrared, ethernet, μέχρι CAN-BUS 2 ρέεεε...!!! Μέχρι και για Hall Effect sensor λέει. Καθαρά στοχεύουν (KAI) την αυτοκίνητη αγορά.

Δεν έχει ακόμα την υποστήριξη του μικρού του αδελφιού, αλλά προβλέπω να γίνεται θρησκεία. Μεγαλύτερη επανάσταση από το ST32M!
Ακριβούτσικο ακόμα (Ουουου, δέκα λίρες, τζίζ :lol:), αλλά σίγουρα θα κανουν σκόντο αν τα πάρεις με την ντουζίνα.

Χαμός θα γίνει, προβλέπω Open Source EFI και cornering traction ABS...

agamoi-thytai
19/04/2017, 21:59
======

@Άγαμοι Θύτες

Αν το board σας έχει ήδη ethenet, δεν θα πρέπει επίσης να έχει και κάποιοας μορφής API για να το προγραμματίζετε; Οπότε οτιδήποτε άλλο μάλλον περιττό εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά. Υπάρχει περίπτωση να μας πείτε τπτ σχετικά με μάρκα, μοντέλο, εικόνα, λινκ, κλπ.; Ίσως βοηθήσει.

Είχα πάρει ενα Ethernet από εδώ: http://www.progetti-hw-sw.it/relays_ethernet_board_eng.htm
Πριν 8-9 χρόνια δεν έβρισκα κάτι άλλο.
Μέτριο support, (δεν είμαι προγραμματιστής) αλλα έκανε αυτό που ακριβώς ήθελα.
Μέχρι και κατάσταση έδινε.

Κατι τέτοιο πιο οικονομικό ήθελα.

Δεινόσαυρος
19/04/2017, 22:22
agamoithytai,
OK, κατάλαβα, αυτό που δείχνεις έχει ενσωματωμένο webserver, καλύτερο απο API αμα δεν είσαι προγραμματιστης.

Λοιπον, τέτοια διάφορα θα βρείς στο ebay, αν ψάξεις με το λημμα «ethernet relay». Ειναι πολύ πιο φτηνά απο αυτό που έδειξες (πολύ πρόοδος μέσα σε 8-9 χρόνια) -- ιδίως αν είσαι διαταθημένος να περιμένεις κανα μήνα, από Κινα.

Επίσης, ψάξε για «wifi relay» αν θες ασύρματο. Δεν νομίζω οτι θα δυσκολευτείς να βρεις...

===

Παντως, κι η τιμή του άλλου δεν νομίζω οτι ήταν τραγικά ακριβή, αν σκεφτείς οτι ήταν "έτοιμο", σε κουτί, με κάποια υποστήριξη, κλπ.
Οι Κινεζιές μπορει να κάνουν αντιστοίχως, ξερωγω, €30, αλλα πρέπει να τους βρείς εσύ κουτί να τα στεγάσεις, κοκ....

agamoi-thytai
24/04/2017, 21:46
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.
Το συγκεκριμένο από όσα είχα βρει, ήταν το μόνο που είχε monitor κατάστασης ρελε.
Δηλαδή σου έδειχνε αν ήταν ανοικτή η κλειστή η επαφή.
Αρκετά σημαντικό.