PDA

View Full Version : Προβλημα σε scooter...



KwstasPapa
22/06/2016, 17:56
Καλημερα παιδια ,

ειμαι ενα νεο μελος στην παρεα και δυστυχως αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το scooter της γυναικας μου....

Ξερω οτι καλυτερα θα ηταν να παω κατευθειαν στον μηχανικο αλλα ειπα πρωτα να ρωτησω στο forum μηπως βρεθουν καποιες προτασεις - λυσεις...

Λοιπόν, το scooter είναι ένα δίχρονο Peugeot Speedfight το όποιο το πήραμε μεταχειρισμένο με πρόβλημα χωρίς να το ξέρουμε και έτσι χρειάστηκε σύντομα καινούργιο κύλινδρο και πιστόνι.....αφού το φτιάξαμε 80cc και το έστρωσα (περίπου 300χλμ με ταχύτητα που δεν ξεπερνούσε τα 45) το μηχανάκι ύστερα από 800 περίπου χλμ στο κοντέρ δεν ανεβάζει πάνω από 70-73 χλμ... το ρωταω αυτό διότι έχω ακούσει και πίστευα πως το μηχανάκι θα πήγαινε κάπως καλύτερα μιας και η γυναίκα μου το χρειάζεται να βγαίνει σε κεντρικό δρόμο και φοβάται να πηγαίνει με 60-65(οχι τέρμα για να μην ξανακολλήσει)

και μιας που παρατήρησα χθες ότι ο πίσω τροχός έχει κάτι ''κενά'' κουνώντας τον δεξιά και αριστερά ρωταω λοιπόν θα μπορούσε επειδή, το σασμάν να το πω , το γρανάζι να το πω(δεν ξέρω ακριβώς πως λέγεται), έχει αυτά τα κενά και απ'τι φαίνεται δηλαδή είναι φθαρμένο να έχει απο εκεί τη μείωση της τελικής??

και αν οχι, απο που θα μπορουσε να οφειλεται το προβλημα ??



Αυτα, ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

toyar
22/06/2016, 18:09
η μειωση της τελικης δεν μπορει να ειναι απο εκει που λες
ιμαντας -ραουλα μεταδοσης εχουν ελεχθει-αλλαχθει;
τετοια σκουτερακια παντως δεν ειναι ασφαλη σε ανοιχτο δρομο και με τις ταχυτητες που σκοπευει να πηγαινει

vaska
22/06/2016, 18:13
Αν κουνιέται ο πίσω τροχός ίσως έχεις πρόβλημα με ρουλεμάν τροχού. Αν είναι έτσι όπως τα λέω πιθανότατα η αυξημένη τριβή που δημιουργεί το χαλασμένο ρουλεμάν να ευθύνεται για την μικρή τελική. Υπόθεση κάνω και όπως καταλαβαίνεις διάγνωση από μακριά και χωρίς να καβαλήσει κάποιος το μηχανάκι δεν γίνεται αλλά εκεί πήγε αμέσως το μυαλό μου όταν είπες για τζόγους του πίσω τροχού. Πραγματικά δεν ξέρω πόση θα ήταν η κανονική τελική ταχύτητα που έπρεπε να έχει το μηχανάκι, θεωρώ ότι είναι μικρή απλά επειδή εσύ το λες. Ίσως να είναι και φιμωμένο το μοτέρ για να περνάει τις προδιαγραφές κατά την εισαγωγή του στην Ελλάδα.
Πιο καλά να πας σε κάποιον μηχανικό να το δει να το ακούσει να το καβαλήσει και να σου πει. Αν θες μετά να διασταυρώσεις ότι αυτά που σου λέει δεν είναι δράκοι, ποστάρισε εδώ και θα σου πούμε την άποψή μας.
:wave2:

SHOOTER045
22/06/2016, 22:38
Και σινεμπλόκ ψαλιδιού-μοτερ

KwstasPapa
23/06/2016, 10:33
καταρχην ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας

η αληθεια ειναι οτι ο ιμαντας και οι μπιλιες ειναι καινουργια....τωρα για τα ραουλα δεν γνωριζω....

ΥΓ. Το μοτερ δεν ειναι φιμωμενο, οι ''κοφτες'' ειχαν αφαιρεθει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη...

Panos76
23/06/2016, 10:46
Πάντως πρέπει να ληφθεί υπόψη (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο μηχανάκι) πως μία αλλαγή κυλινδροπίστονου από μόνη της δεν αρκεί για να δώσει υψηλότερες αποδόσεις.

Συνδυαστικά, πρέπει επίσης να αλλαχτούν ιμάντας, μπίλιες, μετάδοση, τροφοδοσία, κ.α. (με κόστος όσο ένα μηχανάκι)

GFawkes
23/06/2016, 10:50
Δηλαδη

ενα σκουτερ 15ετιας 80 κυβικων ποσο θα επρεπε να πηγαινει ρε παιδια;

τα συγχρονα 150αρια (π.χ. SH, PCX ) πανε ως 110!!!

georgemark
23/06/2016, 11:02
Δηλαδη

ενα σκουτερ 15ετιας 80 κυβικων ποσο θα επρεπε να πηγαινει ρε παιδια;

τα συγχρονα 150αρια (π.χ. SH, PCX ) πανε ως 110!!!

Και βάλε....

teogtp
23/06/2016, 11:32
Εγω ανατριχιασα με το 65^ σε speedfight.....

KwstasPapa
23/06/2016, 12:03
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν νομιζω να χρειαζονται ειρωνιες κτλ...
το σκουτερακι μολις φτιαχτηκε και εχει 800++ χλμ στο κοντερ....
επισης απο συζητησεις που εγιναν με πρωην κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου θα επρεπε να βγαζει περιπου 90-100χλμ,
οποτε ετσι οπως τα υπολογιζα στο μυαλο μου, οταν η κυρα βγαινει για λιγο στο κεντρικο να μπορει να παει με 80πχ

γιαυτο και ρωταω λοιπον τι μπορει να πηγε στραβα....
αμα ηταν απο μιγματα πως θα μπορουσα να το καταλαβω???

GFawkes
23/06/2016, 12:15
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν νομιζω να χρειαζονται ειρωνιες κτλ...
το σκουτερακι μολις φτιαχτηκε και εχει 800++ χλμ στο κοντερ....
επισης απο συζητησεις που εγιναν με πρωην κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου θα επρεπε να βγαζει περιπου 90-100χλμ,
οποτε ετσι οπως τα υπολογιζα στο μυαλο μου, οταν η κυρα βγαινει για λιγο στο κεντρικο να μπορει να παει με 80πχ

γιαυτο και ρωταω λοιπον τι μπορει να πηγε στραβα....
αμα ηταν απο μιγματα πως θα μπορουσα να το καταλαβω???

Δεν προσεχεις...


Πάντως πρέπει να ληφθεί υπόψη (αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο μηχανάκι) πως μία αλλαγή κυλινδροπίστονου από μόνη της δεν αρκεί για να δώσει υψηλότερες αποδόσεις.

Συνδυαστικά, πρέπει επίσης να αλλαχτούν ιμάντας, μπίλιες, μετάδοση, τροφοδοσία, κ.α. (με κόστος όσο ένα μηχανάκι)

εσυ εχεις τις μπιλιες(που δινουν την τελικη) απο το 50αρι

τα ζιγκλερ στο καρμπυρατερ επισης, για +60% κυβισμο...

τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια;;

teogtp
23/06/2016, 12:18
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν νομιζω να χρειαζονται ειρωνιες κτλ...
το σκουτερακι μολις φτιαχτηκε και εχει 800++ χλμ στο κοντερ....
επισης απο συζητησεις που εγιναν με πρωην κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου θα επρεπε να βγαζει περιπου 90-100χλμ,
οποτε ετσι οπως τα υπολογιζα στο μυαλο μου, οταν η κυρα βγαινει για λιγο στο κεντρικο να μπορει να παει με 80πχ

γιαυτο και ρωταω λοιπον τι μπορει να πηγε στραβα....
αμα ηταν απο μιγματα πως θα μπορουσα να το καταλαβω???

Καμια ειρωνια φιλε μου.
Απλα οι ταχυτητα που ζητας απο το σκουτερακι ειναι επικινδυνη.

Bowleno
23/06/2016, 12:27
Καμια ειρωνια φιλε μου.
Απλα οι ταχυτητα που ζητας απο το σκουτερακι ειναι επικινδυνη.

+660 τα μικρά σκούτερ σε αυτές τις ταχύτητες (παρόλο που ακούγονται μικρές....) είναι ασταθή και στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου εύκολα σε πετάνε κάτω.
Θα ήθελες να συμβεί κάτι τέτοιο την ώρα που θα πηγαίνει στον κεντρικό δρόμο που λες με τα αμάξια να πηγαίνουν με όσα; :sick:

Μήπως να σκεφτόσουν την αγορά κάποιου πιο σύγχρονου και με 17αρηδες τροχους στα 125 κυβικά; ;)

7Tolis
23/06/2016, 12:31
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν νομιζω να χρειαζονται ειρωνιες κτλ...
το σκουτερακι μολις φτιαχτηκε και εχει 800++ χλμ στο κοντερ....
επισης απο συζητησεις που εγιναν με πρωην κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου θα επρεπε να βγαζει περιπου 90-100χλμ,
οποτε ετσι οπως τα υπολογιζα στο μυαλο μου, οταν η κυρα βγαινει για λιγο στο κεντρικο να μπορει να παει με 80πχ

γιαυτο και ρωταω λοιπον τι μπορει να πηγε στραβα....
αμα ηταν απο μιγματα πως θα μπορουσα να το καταλαβω???

Φίλε μου εχω και εγω αυτό το γαλλικό υπόθετο σε 100cc.Περίπου 95 χλμ βγάζει με το ζόρι.Τα 80 χλμ τα έχει ευκολα αλλά δεν είναι σταθερό για πολύ ώρα σε αυτη την ταχύτητα.Σε φρένα πανικού απο τα 90 χλμ δυσκολευεται να τα κουμαντάρει τα φρένα.Αν λοιπόν σε 80cc σου βγάζει 65 χλμ,μια χαρά είναι για λεωφόρο.Μακριά απο τα σαμαράκια βέβαια ε;

KwstasPapa
23/06/2016, 13:59
Δεν προσεχεις...



εσυ εχεις τις μπιλιες(που δινουν την τελικη) απο το 50αρι

τα ζιγκλερ στο καρμπυρατερ επισης, για +60% κυβισμο...

τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια;;


AYTO ακριβως ηθελα φιλε μου, κατι που δεν το προσεξα - μου περασε απο το μυαλο....
ξερουμε οτι εχουμε ενα μηχανακι απο σερβις και ανακατασκευη, οκ....
και δεν αποδιδει ετσι οπως θα επρεπε, αρα το προβλημα υπαρχει στις λεπτομεριες που δεν ξερω...
δηλαδη θελει αλλες μπιλιες για 50cc και αλλες για 80cc???
και με μια αλλαγη ζιγκλερ πιστευεις θα υπαρξει διαφορα???

σε ευχαριστω πολυ!!

GFawkes
23/06/2016, 14:04
AYTO ακριβως ηθελα φιλε μου, κατι που δεν το προσεξα - μου περασε απο το μυαλο....
ξερουμε οτι εχουμε ενα μηχανακι απο σερβις και ανακατασκευη, οκ....
και δεν αποδιδει ετσι οπως θα επρεπε, αρα το προβλημα υπαρχει στις λεπτομεριες που δεν ξερω...
δηλαδη θελει αλλες μπιλιες για 50cc και αλλες για 80cc???
και με μια αλλαγη ζιγκλερ πιστευεις θα υπαρξει διαφορα???

σε ευχαριστω πολυ!!
Μονος σου θα τα κανεις;

αν ναι....

δες το ζιγκλερ το κυριο και αν ειναι κατι π.χ. 0.80, ή 1.10 ανεβα 2 νουμερα
δλδ 1.00 ή 1.30 κλπ

για τις μπιλιες, θα πρεπει να δεις στο μανιουαλ ποσα γραμμαρια ειναι για το 80αρι, ή να πας σε ενα σκουτερομαγαζο και να δεις τι θα σου πουν βαση καταλογου.

annateo
23/06/2016, 16:53
Συγγνώμη προκαταβολικα αν πω βλακεια.
τα περισσότερα απο τα σκουτερακια εχουν κάποιους περιορισμους σε βαριατο, εξατμισεις, στροφες κτλ.
οταν ψαχνομουν για το δικο μου μετα απο αφαίρεση ολων των περιορισμων η τελική ήταν περιπου 75-80.
με ένα καρμπιρατερ 17,5 (απο 12 που ειχε) εχω δει 90+.
ψαξου για derestrict στο νετ και για καρμπυρατερ ή ζιγκλερ

υγ νομίζω κ το δικο σου 12αρι φοράει

KwstasPapa
23/06/2016, 18:30
Συγγνώμη προκαταβολικα αν πω βλακεια.
τα περισσότερα απο τα σκουτερακια εχουν κάποιους περιορισμους σε βαριατο, εξατμισεις, στροφες κτλ.
οταν ψαχνομουν για το δικο μου μετα απο αφαίρεση ολων των περιορισμων η τελική ήταν περιπου 75-80.
με ένα καρμπιρατερ 17,5 (απο 12 που ειχε) εχω δει 90+.
ψαξου για derestrict στο νετ και για καρμπυρατερ ή ζιγκλερ

υγ νομίζω κ το δικο σου 12αρι φοράει

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

duke200
23/06/2016, 18:44
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν νομιζω να χρειαζονται ειρωνιες κτλ...
το σκουτερακι μολις φτιαχτηκε και εχει 800++ χλμ στο κοντερ....
επισης απο συζητησεις που εγιναν με πρωην κατοχους του συγκεκριμενου μοντελου θα επρεπε να βγαζει περιπου 90-100χλμ,
οποτε ετσι οπως τα υπολογιζα στο μυαλο μου, οταν η κυρα βγαινει για λιγο στο κεντρικο να μπορει να παει με 80πχ

γιαυτο και ρωταω λοιπον τι μπορει να πηγε στραβα....
αμα ηταν απο μιγματα πως θα μπορουσα να το καταλαβω???

αγαπητο μέλος,

O τζογος που έχει πίσω μαλλον είναι επειδή ειναι λασκα το παξιμάδι ή έχει φαει τα λαστιχα εσωτερικά στο καβούκι. Αν δεν έχει πολύ τζογο μην πολυασχολείσαι.

όσο για την απόδοση που λες, εφόσον ιμάντας-μπίλιες είναι καινούργια, μάλλον το κυυλινδροπίστονο που βαλατε ήταν δευτερης ποιότητας και "πέσανε" τα ελατήρια ή δεν δουλευει καλά η αντλία λαδιού σου με αποτελεσμα να χαλασει και το νεο κυλινδροπίστονο. Τα λάδια τα "τρώει" γρήγορα? ή η σταθμη παραμενει για μέρες σταθερή? Αν δεν πεφτει η σταθμη λαδιού απο το λαδι μιξης, για αρχή πρόσθεσε 3% κατ' ογκο (sic) στη βενζίνη. Παντως σαν 80αρι μην περιμένεις και τρελες τελικές 80-85 κοντερ το πολύ.

Προσωπική μο γνώμη πούλα το ερείπιο και παρε ένα 125άρι τετράχρονο SYM καινούργιο να γλυτωσεις απο δαύτο. Θα καίει τα μισά απο το διχρονο και αμα είσαι επιμελής με τα service θα βγαλεις 5 χρόνια χωρίς να βαλεις τιποτε άλλο εκτός απο λαδια/φιλτρο/μπουζι

annateo
23/06/2016, 18:57
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

ωπα σορυ.
μ@λ@κια έκανα.
μπαίνω απο κινητό κ με τα γραψε-σβησε σβήστηκαν κάποιες λεπτομέρειες.
δεν έχω Peugeot. Honda εχω.
αλλα οσο ψαχνόμουν για το δικό μου βρήκα πολλές αναφορές κ για το δικο σου.

annateo
23/06/2016, 19:05
για αρχή πρόσθεσε 3% κατ' ογκο (sic) στη βενζίνη.

duke με την μιξη δεν χρειάζεται να επέμβει κ στο καρμπυρατερ?

stefanos
23/06/2016, 19:24
Βρε παιδιά και 200 κυβικά να γίνει το εργαλείο εάν δεν αλλάξει η τελική σχέση μετάδοσης δεν πρόκειται να δείτε καμιά διαφορά στην μέγιστη ταχύτητα.
Μόνο διαφορά στην επιτάχυνση.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιγνίδια με μπίλιες ελατήρια συμπλέκτες....
:)

annateo
23/06/2016, 20:22
Βρε παιδιά και 200 κυβικά να γίνει το εργαλείο εάν δεν αλλάξει η τελική σχέση μετάδοσης δεν πρόκειται να δείτε καμιά διαφορά στην μέγιστη ταχύτητα.
Μόνο διαφορά στην επιτάχυνση.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα παιγνίδια με μπίλιες ελατήρια συμπλέκτες....
:)

ok.
γιαυτό του ειπα για περιορισμό στο βαριατο.
τουλάχιστον το δικο μου ειχε ροδελα που δεν το άφηνε να "κλείσει" τελείως.
δεν το αφηνε να παρει την μεγιστη δυνατή σχεση μετάδοσης.

leo1964
23/06/2016, 20:47
οι αλλαγές κυλινδροπίστονου επηρεάζουν τα τραβήγματα,ρεπρίζ,ελάχιστα εως καθόλου την τελική,αν δεν συνοδεύεται η αλλαγή και με αλλαγή στη μετάδοση

KwstasPapa
24/06/2016, 09:44
Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια,
η αληθεια ειναι οτι το κυυλινδροπίστονο δεν ειναι και της πιο γνωστης μαρκας, ειναι ενα των 80ευρω (PT ειναι η μαρκα του), λετε να επεσε μεσα σε 800++ κιολας η αποδοση του???
Οσο για την αντλια λαδιου δουλευει κανονικα, η σταθμη κατεβαινει αρκετα γρηγορα...

KwstasPapa
24/06/2016, 10:03
οι αλλαγές κυλινδροπίστονου επηρεάζουν τα τραβήγματα,ρεπρίζ,ελάχιστα εως καθόλου την τελική,αν δεν συνοδεύεται η αλλαγή και με αλλαγή στη μετάδοση

Σε ευχαριστω πολυ leo1964 για την απαντηση σου,
το θεμα με αυτο το μηχανακι ειναι οτι δεν αλλαξε σχεδον καθολου η συμπεριφορα του απο πριν(απο 50cc σε 80cc), γι'αυτο και προσπαθω να βρω μια λυση, αν ειχα τοσο καλες ρεπριζ απλα θα αλλαζα τα γραμμαρια των μπιλιων και δεν σας θα κουραζα με το προβλημα μου....

duke200
25/06/2016, 01:13
annateo: κανονικα ναι αλλα και έτσι δουλευει. Λίγο το pilot πρεπει να ξεβιδώσει περίπου 1/4 της στροφής

kwstas θεμα με λάδι δεν έχεις. Απο την αρχή που το έκανες 80αρι δεν πήγαινε? Ζιγκλέρ βάλατε λιγο μεγαλύτερο στο καρμπυρατέρ μετά τη μετατροπή?

KwstasPapa
25/06/2016, 09:17
annateo: κανονικα ναι αλλα και έτσι δουλευει. Λίγο το pilot πρεπει να ξεβιδώσει περίπου 1/4 της στροφής

kwstas θεμα με λάδι δεν έχεις. Απο την αρχή που το έκανες 80αρι δεν πήγαινε? Ζιγκλέρ βάλατε λιγο μεγαλύτερο στο καρμπυρατέρ μετά τη μετατροπή?


Καλημερα, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω για το ζιγκλερ καθολου.........
Παιδια πιστευεται οτι με μεγαλυτερο ζιγκλερ θα υπαρξει διαφορα στην αποδοση του???

Λευκάδιος
08/11/2019, 13:43
Δεν ανοίγω καινούργιο νήμα μιας και βρήκα το παρόν που είναι σχετικά πρόσφατο.

Πήρα πριν λίγο καιρό ένα 50αρι υδροψυκτο speedfight 2.Σε γενικές γραμμές δουλεύει σωστά αλλά κάποιες φορές όταν είμαι σταματημένος και ανοίγω το γκάζι κυριολεκτικά σέρνεται και δυσκολεύεται να ξεκινήσει.
Σέρνεται γενικώς (ακα 50cc) αλλά όταν δεν έχει το από πανω σύμπτωμα ξεκινάει ικανοποιητικα και μόλις φτάσει 25χλμ έχει ζωντάνια μέχρι τα περίπου 60χλμ.
Το σύμπτωμα μπορεί να παρουσιαστεί είτε με σχετικά κρύο μοτέρ είτε ζεστό.
Η τρόμπα λαδιού είναι καταργημένη και γίνεται μίξη λαδιού 2% στην βενζίνη.
Άνοιξα το καπάκι της μετάδοσης για έλεγχο , ο ιμάντας είναι σε καλή κατάσταση και ελυσα την πίσω τροχαλία (καμπάνα, σιαγωνακια κλπ) όπου χρειάστηκε να αλλάξω τα δύο ρουλεμάν.
Την μπροστινή τροχαλία που φιλοξενεί τις μπίλιες δεν την άνοιξα καθώς δεν είχα κατάλληλο εργαλείο.
Καμιά ιδέα που να εστιάσω;

OldMan
08/11/2019, 13:49
κάποιες φορές όταν είμαι σταματημένος και ανοίγω το γκάζι
Προδευτικα το ανοιγεις ή το γκουρλωνεις..??

Λευκάδιος
08/11/2019, 13:58
Όπως και να το ανοίξω δεν γίνεται (σχεδόν) τίποτα

OldMan
08/11/2019, 14:01
Και πως ξαναερχεται στα καλα του..??

Λευκάδιος
08/11/2019, 14:10
Έλα μου ντε. Για να καταλάβεις σήμερα το πρωί έκανα μια πολύ μικρή απόσταση και ήταν οκ.Μετα από κάνα διωρο το έβαλα μπρος και σερνόταν (όταν σταματάγαμε εντελώς) για την ίδια ακριβώς απόσταση μέχρι το σπίτι.
Μετά από καμια ώρα το έβαλα μπρος έκανα ένα τετράγωνο και δουλεύει κανονικά.
Μια λεπτομέρεια που ξέχασα να αναφέρω πριν (δε ξέρω αν έχει σημασία ). Η τάπα του ντεπόζιτου έχει μια μικρή τρύπα (για εξαερωση μάλλον; ) και είναι μόνιμα ολίγον τι βρεγμένη.

Λευκάδιος
10/03/2020, 13:17
415661

:lol:


Επανέρχομαι στο πρόβλημα.. πριν κάνα 2μηνο το μικιό μας άφησε χρόνους,το έλυσα σήμερα και βρήκα αυτά τα χαριτωμένα



http://imgur.com/a/UU3w7vF

https://imgur.com/a/ipc14lV

Ο πίρος ήταν ψιλοκολλημενος και με ένα δυο ελαφριά χτυπήματα βγήκε και αποκάλυψε το ρουλεμάν. Το οποίο ρουλεμάν ήταν κομμάτια (δεν ξέρω αν χάλασε στο βγάλσιμο ή ήταν ήδη έτσι).
https://imgur.com/a/xlWFe0x


Εδώ έλειπε ο θερμοστάτης και το ελατήριο του, κάπου είχα δει ότι κάποιοι τον αφαιρούν (δεν έχω ιδέα γιατί..)
https://imgur.com/a/geCEc2M

Η μπιέλα φαίνεται οκ στο κάτω μέρος της (όσο μπορεί να ελεγχθεί δεμένη..).
Στο μηχανάκι έχει καταργηθεί η τρόμπα και γίνεται μίξη στο ντεπόζιτο με καλό αντίστοιχο λάδι σε αναλογία 2%

Ακουω ιδέες τι προκάλεσε τα παραπάνω.. Ρουλεμαν; Ελλειπής λίπανση; Κάτι άλλο;

viper1
10/03/2020, 13:49
415661

:lol:


Επανέρχομαι στο πρόβλημα.. πριν κάνα 2μηνο το μικιό μας άφησε χρόνους,το έλυσα σήμερα και βρήκα αυτά τα χαριτωμένα



http://imgur.com/a/UU3w7vF

https://imgur.com/a/ipc14lV

Ο πίρος ήταν ψιλοκολλημενος και με ένα δυο ελαφριά χτυπήματα βγήκε και αποκάλυψε το ρουλεμάν. Το οποίο ρουλεμάν ήταν κομμάτια (δεν ξέρω αν χάλασε στο βγάλσιμο ή ήταν ήδη έτσι).
https://imgur.com/a/xlWFe0x


Εδώ έλειπε ο θερμοστάτης και το ελατήριο του, κάπου είχα δει ότι κάποιοι τον αφαιρούν (δεν έχω ιδέα γιατί..)
https://imgur.com/a/geCEc2M

Η μπιέλα φαίνεται οκ στο κάτω μέρος της (όσο μπορεί να ελεγχθεί δεμένη..).
Στο μηχανάκι έχει καταργηθεί η τρόμπα και γίνεται μίξη στο ντεπόζιτο με καλό αντίστοιχο λάδι σε αναλογία 2%

Ακουω ιδέες τι προκάλεσε τα παραπάνω.. Ρουλεμαν; Ελλειπής λίπανση; Κάτι άλλο;

Το υπόλοιπο ρουλεμάν ανέβηκε στον θάλαμο και έκανε όλη την ζημιά. Δεν έχω ξαναδεί roller type ρουλεμάν σε τέτοιο μέρος τοποθετημένο. Η υπερστροφία ή ελλιπής λυπανση ή συνδυασμός και των δυο . Πάντως αν δεν κάνω λάθος αυτού του είδους τα ρουλεμάν είναι για αξονικα φορτία και όχι για ακτινικα

Λευκάδιος
10/03/2020, 13:59
Το υπόλοιπο ρουλεμάν ανέβηκε στον θάλαμο και έκανε όλη την ζημιά. Δεν έχω ξαναδεί roller type ρουλεμάν σε τέτοιο μέρος τοποθετημένο. Η υπερστροφία ή ελλιπής λυπανση ή συνδυασμός και των δυο . Πάντως αν δεν κάνω λάθος αυτού του είδους τα ρουλεμάν είναι για αξονικα φορτία και όχι για ακτινικα

Το ρουλεμάν που εβγαλα είναι σαν το παρακάτω , δεν έχουν αντιστοιχα ρουλεμάν διάφορα μικρά διχρονα; https://www.ebay.co.uk/itm/272101915250

Λευκάδιος
10/03/2020, 14:51
Μάλλον βρέθηκε η αιτία, κύλινδρος/πιστόνι είναι γύρω στα 47mm (ακα 70cc) αλλά η κεφαλή πρέπει να είναι (99%) από το στοκ 50cc...

https://youtu.be/dIWd5q5gwrs

stefanos
10/03/2020, 14:51
Νομίζω ότι δεν χωράει να περάσει κάτι ανάμεσα από το πιστόνι και την μπιέλα όταν είναι πάνω ο πείρος.
Μπορείς να το δεις βέβαια και ο ίδιος αν τα μοντάρεις πρόχειρα.
Τα κομμάτια που λείπουν από το ρουλεμάν τα βρήκες ή είναι στο στροφαλοθάλαμο?

OldMan
10/03/2020, 14:54
Τα κομμάτια που λείπουν από το ρουλεμάν τα βρήκες ή είναι στο στροφαλοθάλαμο?
Για να τα ξαναχρησιμοποιησει και να μη τρεχει για καινουρια..??

Λευκάδιος
10/03/2020, 14:58
Για να τα ξαναχρησιμοποιησει και να μη τρεχει για καινουρια..??

Τι κόλλα θέλουν αυτά για να τα ξαναχρησιμοποιήσω;

Στέφανε βρήκα τα μακαρονακια (πως στο καλό τα λένε) αφού έπεσαν στο πανί που είχα τυλίξει την μπιέλα , τα υπόλοιπα αγνοούνται ..

stefanos
10/03/2020, 15:02
Για να τα ξαναχρησιμοποιησει και να μη τρεχει για καινουρια..??

Γιατί έχουν το κουσούρι να ανεβαίνουν στο θάλαμο μόλις τον επισκευάσεις και τα κάνουν πτνα.:)

Λευκάδιος
10/03/2020, 15:11
Μάλλον βρέθηκε η αιτία, κύλινδρος/πιστόνι είναι γύρω στα 47mm (ακα 70cc) αλλά η κεφαλή πρέπει να είναι (99%) από το στοκ 50cc...



Γι'αυτο τι λέτε;;

STF
10/03/2020, 15:51
Μάλλον βρέθηκε η αιτία, κύλινδρος/πιστόνι είναι γύρω στα 47mm (ακα 70cc) αλλά η κεφαλή πρέπει να είναι (99%) από το στοκ 50cc...


Γι'αυτο τι λέτε;;

Μάλλον από αυτό θα είναι!

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

:lol:

stefanos
10/03/2020, 16:32
Γι'αυτο τι λέτε;;

Πειράκια? μπορεί. Από συμπίεση ή είναι φτωχό το μίγμα ή μπάζει από κάπου αέρα?
Θέλει ψάξιμο.

Λευκάδιος
11/03/2020, 06:13
Μάλλον από αυτό θα είναι!

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

:lol:
Απλός λιτός και περιεκτικός..
Θα χρειαστώ την σέγα :p



Πειράκια? μπορεί. Από συμπίεση ή είναι φτωχό το μίγμα ή μπάζει από κάπου αέρα?
Θέλει ψάξιμο.
Απ'οσο το έψαξα τα σημάδια στο πάνω μέρος του πιστονιού όντως γίνονται από αυτόνομα κομμάτια που προέρχονται (συνήθως) από ρουλεμάν μπιέλας.
Αλλά και η 50αρα κεφαλή δεν έπρεπε να είναι πάνω με 70αρι πιστόνι..

Υγ.Τι το' θελα το 2χρονο στα γεράματα.. :lol:

Bowleno
11/03/2020, 08:40
Πειράκια? μπορεί. Από συμπίεση ή είναι φτωχό το μίγμα ή μπάζει από κάπου αέρα?
Θέλει ψάξιμο.

Και μετά φταίει ο γέρος που δαγκώνει.... :lol: πΥΡακια λέγονται, τα πειράκια είναι άλλο πράγμα :D

viper1
11/03/2020, 09:27
Και μετά φταίει ο γέρος που δαγκώνει.... :lol: πΥΡακια λέγονται, τα πειράκια είναι άλλο πράγμα :D

Από το πυρ το εξώτερον

OldMan
11/03/2020, 10:52
Τι το' θελα το 2χρονο στα γεράματα.. :lol:
Ελα ρε γκρινιαρη..
Εδω εβγαλες ακρη (και γρηγορα και φθηνα) με την κεφαλη, τις βαλβιδες, τους οδηγους(*) και τις εδρες στο XR..

(*) Μη παρεξηγεις, αλλα ακομη γελαω...:cry:

STF
11/03/2020, 11:10
Τρίτο χέρι μηχανή μόνο από τον Λευκάδιο! Τα φτιάχνει σωστά πριν τα πουλήσει!

:lol:

Λευκάδιος
12/03/2020, 10:24
Ελα ρε γκρινιαρη..
Εδω εβγαλες ακρη (και γρηγορα και φθηνα) με την κεφαλη, τις βαλβιδες, τους οδηγους(*) και τις εδρες στο XR..

(*) Μη παρεξηγεις, αλλα ακομη γελαω...:cry:

Φαντάσου ότι ο μηχανουργός έβγαλε φωτογραφία τον ανάποδο οδηγό να την έχει για ενθύμιο :bawl:

Όμως το θέμα με το σκουτερ είναι αν πρέπει να μπω στην διαδικασία να ανοίξω κάρτερ για να δω άν έχει τίποτα περισσεύματα μέσα ή να βάλω καινούργιο κύλινδρο/πιστόνι να τα σταυρώσω και να τα κλείσω ..




Τρίτο χέρι μηχανή μόνο από τον Λευκάδιο! Τα φτιάχνει σωστά πριν τα πουλήσει!

:lol:
Ναι και πουλάω πολυ συχνά μηχανάκια,σχεδόν 10 χρόνια κράτησα το προηγούμενο :p

OldMan
12/03/2020, 10:32
Όμως το θέμα με το σκουτερ είναι αν πρέπει να μπω στην διαδικασία να ανοίξω κάρτερ για να δω άν έχει τίποτα περισσεύματα μέσα ή να βάλω καινούργιο κύλινδρο/πιστόνι να τα σταυρώσω και να τα κλείσω ..

Θα ρισκαρεις καινουριο κυλινδροπίστονο χωρις να βεβαιωθεις οτι τα παραμεσα ειναι καθαρα...??

Λευκάδιος
12/03/2020, 10:40
Θα ρισκαρεις καινουριο κυλινδροπίστονο χωρις να βεβαιωθεις οτι τα παραμεσα ειναι καθαρα...??

Άρα το να τα σταυρώσω πριν μπουν πάνω δεν ήταν καλή ιδέα :lol:

OldMan
12/03/2020, 10:55
ΡΕ δεν πειραζει το σταυρωμα (ουτε κανενα ψιλο ευχέλαιο) αλλα αυτα να γινουν ΑΦΟΥ το εχεις ανοιξει..

viper1
12/03/2020, 11:08
Άρα το να τα σταυρώσω πριν μπουν πάνω δεν ήταν καλή ιδέα :lol:

Ε τώρα ερώτηση ήταν αυτή? ;)

Λευκάδιος
12/03/2020, 11:10
ΡΕ δεν πειραζει το σταυρωμα (ουτε κανενα ψιλο ευχέλαιο) αλλα αυτα να γινουν ΑΦΟΥ το εχεις ανοιξει..


Ε τώρα ερώτηση ήταν αυτή? ;)

Ο κύβος ερρίφθη ..πάω να βρώ βαριοπούλα και καλέμι ..

STF
12/03/2020, 22:30
Ναι και πουλάω πολυ συχνά μηχανάκια,σχεδόν 10 χρόνια κράτησα το προηγούμενο :p

Σε 10 χρόνια ο Άγγελος θα είναι 14. Μια χαρά ηλικία για το σκουτεράκι σου!