PDA

View Full Version : Shark Race R Pro και εναλλακτικές



macdeath_s
23/06/2016, 02:14
Καλησπέρες σε όλους.

Μετά από 5-6 χρόνια νομίζω ήρθε η ώρα για να αλλάξω το αγαπημένο και πλέον τίμιο RSR-2. Πέραν από λίγο θόρυβο σε ταχύτητες άνω των 150 το συγκεκριμένο ήταν απλά άψογο με μεγαλύτερο ατού το βάρος του. 5 αστέρια Sharp με 350€ δεν είναι καθόλου μα καθόλου άσχημα.

Μετά από την εμπειρία με το RSR2 θεωρώ τη Shark μια πολύ καλή και προσιτή επιλογή μιας και στη σειρά RSR Pro φαίνεται να έχει βελτιωθεί το θέμα θόρυβος αφού βάλαν πιο καλά και μεγαλύτερα μαξιλάρια στο κάτω μέρος.

Παρόλα αυτά δν θα ήμουν αρνητικός σε εναλλακτικός εξαιρώντας την ελίτ (Arai, Shoei) και κοιτώντας περισσότερο AGV, X-Lite και Suomi.

Ακούω προτάσεις :cool:

DrIoannis
23/06/2016, 06:27
Αν σε βολεύει το νούμερο νομίζω εδώ είναι φοβερή ευκαιρία. Σχεδόν κάτω από 2/3 της τιμής και είναι καινούργιο.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149187

lmb990
23/06/2016, 09:01
Γιατι εξερεις την ελιτ?? Κοιτα και το hjc.. πιστευω ειναι καλη επιλογη..

est
23/06/2016, 09:20
Φίλος μου με γυμνό μηχανάκι πήρε πρόσφατα το AGV K5. Δηλώνει ικανοποιημένος από αίσθηση, βάρος και θόρυβο. Εγώ που το έπιασα στα χέρια μου, δείχνει ποιοτικό και μάλλον έχει καλό vfm.
(πόσο κρίμα που δεν έχουμε ακόμα τα Bell στην Ελλάδα...)

Tycho Moon
23/06/2016, 10:20
Xlite 802r carbon σε Μ900 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πανάλαφρο, με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου από XR1000 - στο ίδιο μηχανάκι.

Άψογη εφαρμογή στο κεφάλι μου - υποκειμενικό αυτό - και στο τελευταίο 36ωρο που το φόραγα σχεδόν όλο το ΣΚ δεν με ενόχλησε καθόλου.

Το βασικότερο απ´όλα: ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ

WiSe
23/06/2016, 10:47
Φίλος μου με γυμνό μηχανάκι πήρε πρόσφατα το AGV K5. Δηλώνει ικανοποιημένος από αίσθηση, βάρος και θόρυβο. Εγώ που το έπιασα στα χέρια μου, δείχνει ποιοτικό και μάλλον έχει καλό vfm.
(πόσο κρίμα που δεν έχουμε ακόμα τα Bell στην Ελλάδα...)

Ποσο καιρο το εχει?

est
23/06/2016, 10:52
2 μήνες

WiSe
23/06/2016, 11:04
2 μήνες

Θεωρω οτι ειναι νωρις. Ρωτησε τον παλι στον ενα χρονο.

est
23/06/2016, 11:12
Οκ αλλά, έχεις αντίθετη εμπειρία; Αν ναι, για πες. Πονάει κάπου το συγκεκριμένο; Να ξέρω να ενημερώσω.

WiSe
23/06/2016, 11:20
Οκ αλλά, έχεις αντίθετη εμπειρία; Αν ναι, για πες. Πονάει κάπου το συγκεκριμένο; Να ξέρω να ενημερώσω.

Απο το συγκεκρημενο οχι στο ειπα για να παρουμε εμπειριες, γιατι στο Κ3-SV (που ειναι κοντινα μοντελα σε χρονολογια αν λεει κατι αυτο) βλεπω οτι ειναι μετρια η ποιοτητα των πλαστικων στην αισθηση τα εσωτερικα πλαστικα κλιπακια στον μηχανισμο σπασανε στους 6 μηνες αλλα ειχα ανταλλακτικα και η ζελατινα θολωνει με το καλημερα. Ο θορυβος που παντα ειχε, αυξηθηκε. Οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο με τα 178€ που ειχα δωσει για να το παρω αλλα επειδη επιασα στα χερια μου προσφατα ενα Κ5 μου φανηκε οτι ειναι ιδιο ακριβως αλλα με ελαχιστα αλλαγμενο σχεδιασμο.

Ηδη κοιταω για αλλο πιο ποιοτικο και θα το κρατησω για καλοκαιρι που παω για μπανιο κλπ.

macdeath_s
23/06/2016, 17:54
Eυχαριστώ για όλες τις απαντήσεις αλλά βρήκα πολύ καλές προσφορές σε Shark RaceR Pro οπότε με βλέπω να καταλήγω εκεί (κάτω από 390€).

Την ελίτ την αποφεύγω γιατί πιστεύω ότι πληρώνεις πολύ παραπάνω το όνομα από ότι στις υπόλοιπες (μην πέσετε να με φάτε μια γνώμη είπα ίσως και λάθος).
DrIoannis σε ευχαριστώ αλλά σαν σχέδιο δεν μου αρέσει καθόλου.

Επίσης Bell υπάρχουν και στην Ελλάδα στην Καλλιρρόης. Τρομερά κράνη!!!

peterTHErider
23/06/2016, 22:07
ναι στα τοπ πληρωνεις και λιγο το ονομα.
το κρανος που εχω και δεν ξεφευγει πολυ σε τιμη (480) ειναι το schuberth s2 sport μονοχρωμο.
το φορας και ειναι λες και ολα μπηκαν στο mute και με τελεια αεροδυναμικη!απλα τελειο!και απο ποιοτητα κορυφαιο!

RaGe_Raptor
23/06/2016, 22:12
http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Schuberth-Helmets/Schuberth-SR1/

lmb990
23/06/2016, 22:23
Γενικα στο helmetcity... πχ shoei gt-air κατω απο 400€

macdeath_s
25/06/2016, 14:29
Me 397€ κατέληξα εδώ μιας και νομίζω στα ίδια λεφτά δεν έπαιρνα κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.

361631

361632

lmb990
25/06/2016, 14:57
Καλοφορετο και αγρατσουνιστο!!!

macdeath_s
25/06/2016, 18:59
Ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές. Μόλις ανοίξουν ημερομηνίες για trackdays θα δοκιμαστεί εκεί που πρέπει στο όρθιο πάντα :)

sugariasgeorge
26/06/2016, 00:46
:beer:

macdeath_s
03/01/2017, 00:58
Περάσαν οι μέρες, γράψαμε πολλά χιλιόμετρα, trackday δεν κάναμε για διάφορους λόγους αλλά πλέον γνώμη αποκομίσαμε.

Ξεκινάω με τα αρνητικά μιας και για ένα ακριβό κράνος με 500+ (αρχική τιμή, το αγόρασα 397) θα έπρεπε να είναι max 1-2. Το πιο ενοχλητικό σε 1η φάση ήταν η φόρμα. Παρότι το μέγεθος ήταν 100% σωστό μιας και το μεγαλύτερο ήταν πολύ χαλαρό υπήρχαν μερικά σημεία πίεσης αρκετά ενοχλητικά. Με τον καιρό ανοίγει σιγά σιγά και παίρνει το σχήμα του κεφαλιού αλλά στην αρχή ήταν πολύ ενοχλητικό και μετά από συνεχόμενη χρήση άνω του δίωρου δημιουργούσε μια ενόχληση. Το δεύτερο που με ενοχλεί είναι η ζελατίνα που θαμπώνει. Οκ δεν είναι σε τραγικό βαθμό, έχω δει Shoei, Bell καθώς και το παλιότερο Shark που είχα να έχουν χειρότερο antifog αλλά θα ήθελα μια φορά να πετύχω ζελατίνα σαν της Uvex που δεν θολώναν με τίποτα. To RaceR Pro έχει και pinlock υποτίθεται. Κάτι άλλο που με ενόχλησε είναι ότι ένα ελατήριο από το μηχανισμό εξαγωγής της ζελατίνας χάλασε πάνω στο 3μηνο. Οκ επιδιορθώθηκε δωρεάν μέσω της εγγύησης αλλά θεωρώ ότι την άκουσε νωρίς. Τέλος παρότι είναι στα θετικά επίσης θα το ήθελα λίγο ακόμη πιο αθόρυβο.

Στα συν λοιπόν είναι το βάρος (carbon), η ποιότητα από τα μαξιλαράκια-εσωτερικό, ο θόρυβος που είναι χαμηλότερος από το RSR2 που είχα, τα 5 αστέρια στο test του Sharp, οι αεραγωγοί που κάνουν δουλειά το καλοκαίρι, μπαίνουν πιο εύκολα γυαλιά σε σχέση με το RSR2 και το σημαντικότερο η αεροδυναμική. Με το RSR πάνω από τα 230-240 ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα όντας σκυμμένος φυσικά. Πρόσφατα σε αντίστοιχες ταχύτητες δεν ένιωθα καν το τράβηγμα στο κεφάλι με αποτέλεσμα να μην καταλάβω με πόσα πήγαινα. Αυτό είναι αρκετά σημαντικό πόσο μάλλον όταν μιλάμε για γυμνό μηχανάκι. Για την τιμή του πάντως εννοείται το θεωρώ εξαιρετική επιλογή.

macdeath_s
12/11/2017, 12:43
Μετά απο 2 χρόνια σχεδόν χρήσης το μόνο μείον, αλλά δεν το θεωρώ μικρό, είναι ποιότητα κατσκευής σε λεπτομέρειες. Αυτό το γ@#$^%ο το ελατήριο έχει βγει δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές και επίσης αρχίζω και παρατηρώ σε κάποια μικρά σημεία που είναι απλό πλαστικό (π.χ. μπροστινός αεραγωγός) ότι έχει αρχίσει να ξεφτίζει λίγο το χρώμα. Παρόλα αυτά θα το ξανάπαιρνα γιατί το θεωρώ κορυφαία επιλογή σε σχέση με αεροδυναμική, θόρυβο και βάρος.