PDA

View Full Version : Ερώτηση - βοήθεια για βλαβη



spertoy
24/06/2016, 11:14
Καλημέρα, 50 μετρα μετα την εκκινηση (τυχερος στην ατυχια μου) καβαλώντας ένα runner 200 αρι, σταματησε . Δεν ανταποκρίνονταν στο γκαζι, σαν μπουκωμενο...μη βαρατε ασχετος είμαι. προσπαθεια να ξαναπαρει , οντως για 3 δευτερα τα καταφερε μετα ακριβως τα ιδια. στις επομενες προσπάθειες δεν ξαναπηρε (μιζαρει μεν ακουνητο δε). το μονο που κοιταξα και με παραξενεψε ηταν το υγρο στο δοχειο του νερου , λιγο σκουρο, λιγο μαγιανοζε..καμμια ιδεα για το τι μπορει να επαθε? εκτος από μπουζι τι άλλο πρεπει να τσεκαρω?(βενζινη εχει) κάθε βοηθεια δεκτη.

BLiTzER
24/06/2016, 11:19
Έχει περάσει λάδι στο κύκλωμα ψύξης, όπως φαίνεται.

spertoy
24/06/2016, 11:30
σε αυτοκινητο που την εχω παθει ηθελε αλλαγη φλαντζας κεφαλης. εκει βεβαια υπηρχαν σημαδια , εσταζε λαδι ανεβαζε θερμοκρασια κλπ

BLiTzER
24/06/2016, 11:33
Ναι, συνήθως είναι φλάντζα κεφαλής. Αν δεν το δει κάποιος από κοντά, δε νομίζω ότι μπορεί να σου πει κάτι πιο συγκεκριμένο.

GFawkes
24/06/2016, 11:41
Kακα τα μαντατα


συνεργειο αμεσως....

να παρακαλας να μην πηρε ο κυλινδρος...

spertoy
24/06/2016, 12:15
αυτό και θα πραξω με την πρωτη ευκαιρια. παρακαλια με το κιλο γιατι το κουστουμι του αυτοκινητου ηταν τσουχτεροτατο...

duke200
25/06/2016, 01:05
βαλε και καμια φωτο απο το παγουρίνο σου να το δούμε λίγο, μη και βιαστούμε να κατεβάσουμε κεφαλή.

toyar
25/06/2016, 06:28
καλα ρε παιδια το μηχανακι εχει 15 διαφορετικους λογους για να σβησει κι εσεις τον πηγατε με τη μια για φλατζα και ανοιγμα μοτερ;:eleison:

Eversman
25/06/2016, 07:20
Έλεγξε τα λάδια στο κάρτερ. Αν η όψη και ή υφή τους είναι ή αναμενόμενη, τότε έχει καλώς, κοιτάς αλλά πράγματα. Αν η όψη είναι σαν φραπογαλο, η υφή κρεμώδης ή παρατηρήσεις σταγόνες ψυκτικού υγρού, τότε έχει περάσει ψυκτικό υγρό στο κάρτερ.

Λύσε το μπουζί και πρόσεξε αν η ακίδα είναι βρεγμενη. Χωρίς το μπουζί και με κλειστή την τάπα πλήρωσης λαδιού, μιζαρισε το. Αν πετάξει ψυκτικό υγρό, τότε σίγουρα έχεις φλατζα κεφαλής ή (και) ρήγμα.

Ο κύλινδρος, άρχισε να παίρνει υγρό, ή ανάφλεξη δεν ήταν ή αναμενόμενη (οπότε και το ρεταρισμα), ενώ όταν ο κύλινδρος γέμισε, έγινε υδραυλική πίεση (τα υγρά είναι ασυμπιεστα) και το έμβολο, έπαψε να κινείται.

Αν δεν βγαζεις άκρη , πήγαινε σε τεχνίτη.