PDA

View Full Version : καινουριο μηχανακι - στρωσιμο



Panjos
25/06/2016, 18:08
ενα καινουριο σκουτερ, του κουτιου, 125 κυβικων, μεχρι ποση ταχυτητα πρεπει να το πηγαινω μεχρι να στρωσει και για ποσο καιρο ή για ποσα χιλομετρα;

amyroukai
25/06/2016, 18:56
Τι γράφει το εγχειρίδιο χρήστη; ε, αυτό.

panavour
25/06/2016, 19:39
ενα καινουριο σκουτερ, του κουτιου, 125 κυβικων, μεχρι ποση ταχυτητα πρεπει να το πηγαινω μεχρι να στρωσει και για ποσο καιρο ή για ποσα χιλομετρα;

μαρκα τυπος?

kostaskk
25/06/2016, 19:46
1000 χιλιομετρα.

1/3 του γκαζιου ανοικτο. ποτε τερμα
ζεσταμα πριν ξεκινήσεις.
οχι δικαβαλα, ανηφόρες, παρατεταμενο σταθερο γκαζι, σκορτσαρισμα
οχι μεγαλες διαδρομες. ποιο καλα να τις χωριζεις και να κανεις στασεις να κρυώνει.
το καλητερο στρώσιμο γινεται χειμωνα. οποτε καλητερα να κυκλοφορεις τα βράδια
μην κρεμας το μοτερ. (4η ανηφόρα ή αν ανοιγεις το γκαζι αποτομα και τερμα με μεγαλη ταχυτητα μεσα ενω οι στροφες ειναι χαμηλες)
στην αρχη βαζε μεχρι τριτη, μην αφηνεις το γκαζι συνεχεια σταθερο, κλεινε το για λιγη ωρα ή νεκρα και μικρες γκαζιες.
οταν βλεπεις κατηφορα κλεινε το γκαζι, γενικα να αυξομειώνεις το γκαζι συνεχεια.
αν βλεπεις ανηφορα κατεβαζε ταχυτητα και απεφευγε τις μεγαλες ανηφορες

AristidisZ
25/06/2016, 20:06
1000 χιλιομετρα.

1/3 του γκαζιου ανοικτο. ποτε τερμα
ζεσταμα πριν ξεκινήσεις.
οχι δικαβαλα, ανηφόρες, παρατεταμενο σταθερο γκαζι, σκορτσαρισμα
οχι μεγαλες διαδρομες. ποιο καλα να τις χωριζεις και να κανεις στασεις να κρυώνει.
το καλητερο στρώσιμο γινεται χειμωνα. οποτε καλητερα να κυκλοφορεις τα βράδια
μην κρεμας το μοτερ. (4η ανηφόρα ή αν ανοιγεις το γκαζι αποτομα και τερμα με μεγαλη ταχυτητα μεσα ενω οι στροφες ειναι χαμηλες)
στην αρχη βαζε μεχρι τριτη, μην αφηνεις το γκαζι συνεχεια σταθερο, κλεινε το για λιγη ωρα ή νεκρα και μικρες γκαζιες.
οταν βλεπεις κατηφορα κλεινε το γκαζι, γενικα να αυξομειώνεις το γκαζι συνεχεια.
αν βλεπεις ανηφορα κατεβαζε ταχυτητα και απεφευγε τις μεγαλες ανηφορες

Σκούτερ να ανέβει ανηφόρα με 4η ;;;
Κατέβασματα ;;;

Οldman ακούει ; :D

anavatis19
26/06/2016, 00:56
SCOOTER ΕΙΝΑΙ!

Vrasidas
26/06/2016, 16:24
1ον
απαγορεύεις του έμπορα να βάλει εμπρός τον κινητήρα μέχρι να πας στο μαγαζί ....

2ον
του λές να πετάξει τα "εργοστασιακά" λάδια του κινητήρα και να σου βάλει οποιδήποτε γνωστή (και όχι ακριβή) μάρκα λαδιών με ιξώδες 15W50 (ιδανικό για Ελληνικές καιρικές συνθήκες) ... βάζοντας λίγο περισσότερο λάδι απ΄ότι λέει ο κατασκευαστής (πχ στο 1000μου βάζω +1 λίτρο ... στο παπί μου από τα 700 cc που λέει ο κατασκευαστής, βάζω 1000 cc ... + επιπλέον ποσότητα 300 cc επειδή του έχω βάλει έξτρα ψυγείο λαδιού) .... Μην αρχίσετε τα πυρηνικά, όλα μου τα μηχανάκια ΔΕΝ παρουσίασαν ποτέ την παραμικρή μηχανική βλάβη ... ίσα ίσα, είναι σε άψογη μηχανική κατάσταση παρά τα χιλιόμετρα που έχουν και τις κακουχίες που κατά καιρούς τα υποβάλλω ....

3ον
επέμενε στα πυρηνικά που θα ακούσεις για να μην το κάνεις και ότι το στρώσιμο θα πρέπει να γίνει με τα λάδια στρωσίματος κτλ ... κτλ ...

4ον
βάλε τον επιστήμονα που είχε αντιρρήσεις για την αλλαγή των λαδιών, να παρατηρήσει τα γρέζια που θα τρέχουν μαζί με το λάδι "στρωσίματος" ... πριν καν χρησιμοποιηθεί ... Φαντάσου και να είχε ήδη δουλέψει για τα πρώτα 1000 χλμ που όλοι λένε πριν την πρώτη αλλαγή ....

5ον
κάνε τα πρώτα 50 - 100 χλμ και άλλαξε πάλι λάδια ... Θα εκπλαγείς με το ΠΟΣΑ γρέζια θα είναι μέσα στο λάδι ...

6ον
κάνε το ίδιο μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ ... Σε κάθε αλλαγή δεν θα πιστεύεις το πόσο γρέζι ο κινητήρας σου θα βγάζει με το λάδι ... Άρα έχεις ήδη αποφύγει τεράστια φθορά του κινητήρα και μελλοντικές ζημιές εξ' αιτίας του "στρωσίματος" του κινητήρα ΚΑΙ με το αρχικό γρέζι μονταρίσματος ΚΑΙ με το αρχικά παραγόμενο από την λειτουργία του κινητήρα ... Όλο αυτό το γρέζι που έβγαλες με τις συνεχείς αλλαγές λαδιού μέχρι τα πρώτα 1000 χλμ, απλά θα κυκλοφορούσε μέσα σε όλα τα κινούμενα μέρη του κινητήρα τρώγοντας με πολύ πιό γρήγορους ρυθμούς και ένταση όλα τα μέρη που τρίβονται το ένα με το άλλο ...

7ον
ανάλογα την μηχανή - κυβισμό - ιπποδύναμη ( ένα 1000άρι δεν μπορείς να το στρώσεις με 60 χλμ αρχική ταχύτητα στρωσίματος ... θα πέσεις ... ) το γκάζι για τα πρώτα σχεδόν 5.000 χλμ είναι πολύ χαλαρό στην αρχή φροντίζοντας κάθε 500 χλμ να ανεβάζεις τις στροφές κατά 500 στροφές/λεπτό. Πχ με 4000 στροφές έχεις 1000 χλμ ταχύτητα με 6η ... Μετά από 500 χλμ μπορείς να ανεβάσεις τις στροφές σου μέχρι 4500 στροφές για τα επόμενα 500 χλμ ....

8ον
πριν βάλεις εμπρός τον κινητήρα την πρώτη φορά, φρόντισε να κάνεις ρύθμιση βαλβίδων ... Θα εκπλαγείς με το πόσο στο περίπου ρυθμισμένους κινητήρες παραδίδουν τα εργοστάσια της μηχανές στους εμπόρους .... Σε όλα μου τα μηχανάκια οι βαλβίδες ήταν αλλού για αλλού ... Σε όλες μου τις μηχανές "τσακώθηκα" με τους εμπόρους και για τα λάδια ΚΑΙ για την ρύθμιση των βαλβίδων ... Σε όλα, οι βαλβίδες ήταν ήδη κλειστές !! ... έπρεπε να δείτε τις εκφράσεις τους και όταν τα γρέζια έτρεχαν ράιτ θρου ... και όταν μπροστά τους αποδείχθηκε ότι οι βαλβίδες ήταν ήδη κλειστές ... Ο ένας "εξουσιοδοτημένος" μάλιστα μου έλεγε ότι βαλβίδες κάνουν στα πρώτα 6000 χλμ !!!! Δηλαδή για τα πρώτα 6000 χλμ η μηχανή θα πήγαινε με κλειστές βαλβίδες ... άρα καμένες γρήγορα με ότι αυτό συνεπάγεται για την συνέχεια ...


... έχει κι αλλα ... αλλά ποιός τα ακούει με τέτοια ζέστα ...

GiannisBlessed
26/06/2016, 23:17
εγω εχω κανει αυτο 2 φορες με μια χαρα αποτελεσματα
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm