PDA

View Full Version : Αναβάθμιση από Α1 σε Α



JackDaniels
26/06/2016, 01:01
Καλησπέρα, έψαξα προς τα πίσω και δεν είδα ίδιο θέμα, οπότε έχω την εξής απορία... Έβγαλα δίπλωμα αυτοκινήτου, και παράλληλα μηχανακιου Α1-11kw το 1997, κοντά 20 χρόνια πριν δηλαδή. Θέλω να το κάνω Α, για όλα τα κυβικά δλδ, ξέρει κανείς τη χρειάζεται? Πρέπει να περάσω εξετάσεις τίποτα?
Ευχαριστώ.!

amyroukai
26/06/2016, 01:40
Από ότι είδα ναι, παραβολα και εξετάσεις, μόνο γιατρούς δεν έχει.

JackDaniels
26/06/2016, 12:32
Εξετάσεις οδήγησής μόνο υποθέτω ε?

amyroukai
26/06/2016, 14:00
Σε κάποιο από τα επίσημα sites το είδα, οπότε πραγματικά δεν κατάλαβα πολλά γιατί πρώτον ήταν περασμένη η ώρα και το μυαλό υπολειτουργούσε, δεύτερον όπως όλα τα πράγματα που γράφονται από επίσημες πηγές είναι βλακωδώς μπερδεμένα γραμμένο.

Πιθανόν να χρειάζεσαι και θεωρητικά, μειωμένα σε σχέση με όσους δεν έχουν δίπλωμα Α, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις σε σχολή, αφού δεν τους γλιτώνεις.

JackDaniels
26/06/2016, 14:02
Ναι βέβαια, θα περάσω αύριο από σχολή, απλά ψάχνοντας στο ιντερνετ κατάλαβα ότι ούτε οι σχολές ξέρουν καλά καλά τη τους γίνεται! Έγινε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

amyroukai
26/06/2016, 14:04
σύμφωνα με αυτό http://drivingschool.gr/diplomata/diploma-moto_a.htm

Εκπαίδευση:

Ελάχιστος αριθμός θεωρητικών μαθημάτων 10 ώρες, Βιβλίο μοτοσυκλέτας
<< Θεωρητική Εκπαίδευση Υποψηφίων Οδηγών Μοτοσικλετών >>.
(αν έχετε ΑΜ,Α1 ή Α2 και κάνετε επέκταση σε Α δεν απαιτούνται)

Ελάχιστος αριθμός θεωρητικών μαθημάτων 20 ώρες, Βιβλίο ΚΟΚ
<< Θεωρητική Εκπαίδευση Υποψηφίων Οδηγών Αυτοκινήτων >>
Επίσης 1 ώρα εκπαίδευση στο Μ.Σ.ΘΕ.Υ.Ο. (Εξέταση με ηλεκτρονικό υπολογιστή).
(δεν απαιτούνται οι 20 ώρες αν έχετε ήδη δίπλωμα ΑΜ,Α1,Α2 ή Β).

Ελάχιστος αριθμός πρακτικών μαθημάτων 14 ώρες.
(αν έχετε ΑΜ,Α1 ή Α2 και κάνετε επέκταση σε Α μόνο 7 ώρες, αν έχετε Β 12 ώρες)

JackDaniels
26/06/2016, 14:13
Καταλαβαίνω ότι για την δική μου περίπτωση απαιτούνται 7 ώρες πρακτικών μαθημάτων.!

mikes
26/06/2016, 14:21
εγω με Α1 και Β εκδοσης '99 το εκανα Α πριν 5 χρονια με συνολικο κοστος 200 ευρω..
δεν εκανα καποια μαθηματα, αλλα κατά πασα πιθανοτητα ο δάσκαλος εγραψε ότι εκανα, και μεσα στα 200 ευρω ηταν και το ποσοστο που αναλογει στο κρατος για τα μαθηματα (φπα, λοιποι φοροι κτλ)..
από εξετασεις εδωσα μονο οδηγηση

JackDaniels
26/06/2016, 15:50
Η εμπειρία του δρόμου είναι αναντικατάστατη, κι εγώ με 130,000km στο παπί πιστεύω ότι είμαι αρκετά ώριμος για κάτι μεγαλύτερο πλέον, αν δει ο δάσκαλος ότι ξέρεις τη σου γίνεται δεν είναι απαραίτητα τα μαθήματα!

amyroukai
26/06/2016, 15:55
Ε είναι διότι όσα χιλιόμετρα και να έχεις στο παπί, τα φρένα, οι αναρτήσεις, το μοτέρ, το κιβώτιο κλπ είναι άλλος κόσμος.


υ.γ. αγάπες με συμπαθάτε αλλά τα άσχετα για τα λαδώματα κλπ θα φύγουν γιατί όσο να'ναι είναι καράσχετα και χιλιοειπωμένα. μιλ μερσί.



Το κράτος αναγνωρίζει την εμπειρία δρόμου που (υποθέτουν ότι) έχει ο κάτοχος μικρότερου διπλώματος και κάνει "έκπτωση" στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Το αν πιστεύει ο οποιοσδήποτε ότι τα ξέρει όλα...

JackDaniels
27/06/2016, 14:04
Πληροφοριακά για όποιον άλλο το ψάχνει το θέμα η σχολή μου είπε ότι χρειάζονται εξετάσεις οδήγησης μόνο και περί τα 250 ευρώ το κόστος διότι εγώ θα πληρώσω και την φθορά που έχει το δικό μου που είναι 20 χρονών!

Bradipous
27/06/2016, 17:08
Πληροφοριακά για όποιον άλλο το ψάχνει το θέμα η σχολή μου είπε ότι χρειάζονται εξετάσεις οδήγησης μόνο και περί τα 250 ευρώ το κόστος διότι εγώ θα πληρώσω και την φθορά που έχει το δικό μου που είναι 20 χρονών!

Παρντον,
ποιά φθορά;

Cpt. Haddock
27/06/2016, 17:13
Εννοει την αλλαγη αδειας οδηγησης (αντικατασταση με νεα)

Εμενα πολύ μου αρεσε το "περι τα 250 ευρω το κοστος" :lol:

Ελλαδαρα, η χωρα του περιπου

Bradipous
27/06/2016, 17:17
Οτι δηλαδή αν την είχε κανένα χρόνο και δεν ήταν φθαρμένη θα έβγαινε στα 200; :lol:

Τουλάχιστον αν δεν ήξερες σε ποιά σχολή να πας, τώρα ξέρεις σε ποια σχολή να μην πας...

Cpt. Haddock
27/06/2016, 17:36
Μια ειναι η σχολη :smokin:

361727

JackDaniels
27/06/2016, 18:10
Εννοει την αλλαγη αδειας οδηγησης (αντικατασταση με νεα)

Εμενα πολύ μου αρεσε το "περι τα 250 ευρω το κοστος" :lol:

Ελλαδαρα, η χωρα του περιπου

Κι εγώ απόρησα, αφού θα μου βγάλουν καινούργια για ποιά φθορά θα πληρώσω? Θα ρωτήσο κι αλλού αν και συνήθως στην πόλι μου τέτοιες καταστάσεις είναι τύπου καρτέλ, τα έχουν συνεννοηθεί μεταξύ τους στις τιμές οι σχολές και δεν παίζει φθηνότερα!

Cpt. Haddock
27/06/2016, 18:23
Κι εγώ απόρησα, αφού θα μου βγάλουν καινούργια για ποιά φθορά θα πληρώσω? Θα ρωτήσο κι αλλού αν και συνήθως στην πόλι μου τέτοιες καταστάσεις είναι τύπου καρτέλ, τα έχουν συνεννοηθεί μεταξύ τους στις τιμές οι σχολές και δεν παίζει φθηνότερα!

Την αντικατασταση πληρώνεις

amyroukai
28/06/2016, 08:44
Κάπ10 όταν αλλάζεις δίπλωμα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι πληρώνεις αντικατάσταση λόγω φθοράς του παλαιού.

Cpt. Haddock
28/06/2016, 09:16
Κάπ10 όταν αλλάζεις δίπλωμα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι πληρώνεις αντικατάσταση λόγω φθοράς του παλαιού.

Μπορει να εννοουσε απλά την εκδοση (πώς ειναι το παραβολο των 30 ευρω αν θες να βγαλεις το πλαστικο; )

Παιζουμε και αραβικο τηλεφωνο*, οποτε δεν ειμαστε σιγουροι


*χαλασμενο τηλεφωνο στα γαλλικα :lol:

Ichigo
28/06/2016, 09:44
Το κόστος εκτύπωσης είναι 30 ευρω σε περίπτωση αντικατάστασης (πχ αλλαγη από παλιού τύπου σε νέο)

e-παραβολο πλέον από εδώ
https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/create.htm?langid=1