PDA

View Full Version : Xt600 γέμισμα άδειας εξατμισης



AntonisMAK
27/06/2016, 12:45
Καλησπερα παιδιά, έχω ενα ΧΤ600 και πριν κανα μηνα γέμισα σε συνεργείο την άδεια μου τότε εξάτμιση Arrow και έπαθα πλακα....απίστευτος ήχος ειδικα μεσα στα στενάκια αλλα άδειασε σε 5 μέρες...θελω να την γεμίσω μόνος μου....στο υπόγειο έχω μπόλικο υαλοβάμβακα οπότε λεω να τον χρησιμοποιήσω απο εκει και πέρα δεν μπορω να καταλάβω πως βγάζουμε τα πριτσινια της εξάτμισης και αν τα αντικαθιστούμε μετα με καινούργια
Γενικα θελω βοήθεια στο πως την γεμίσουμε και τι μπορω να κανω για να μην αδειάζει στην βδομαδα

Bowleno
27/06/2016, 12:50
Και...πως ακριβώς αδειάζει; :confused:

Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει....το υλικό που τυλίγεις την εξάτμιση (υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας η ότι άλλο) δεν είναι λάδι στο.....καντήλι για να αδειάζει και να το ξαναγεμίζεις......

duke200
27/06/2016, 12:53
Καλησπερα παιδιά, έχω ενα ΧΤ600 και πριν κανα μηνα γέμισα σε συνεργείο την άδεια μου τότε εξάτμιση Arrow και έπαθα πλακα....απίστευτος ήχος ειδικα μεσα στα στενάκια αλλα άδειασε σε 5 μέρες...θελω να την γεμίσω μόνος μου....στο υπόγειο έχω μπόλικο υαλοβάμβακα οπότε λεω να τον χρησιμοποιήσω απο εκει και πέρα δεν μπορω να καταλάβω πως βγάζουμε τα πριτσινια της εξάτμισης και αν τα αντικαθιστούμε μετα με καινούργια
Γενικα θελω βοήθεια στο πως την γεμίσουμε και τι μπορω να κανω για να μην αδειάζει στην βδομαδα
μη βαλεις υαλοβαμβακα, θα τον καψει σύντομα. Βάλε inox συρμα για τα πιάτα σε ροδέλες. Μη το παρακαργάρεις γιατι θα είναι σα να μην έβαλες.

karellen
27/06/2016, 12:56
Τα καυσαέρια την ξεπουπουλιάζουν και χάνεται σιγά σιγά.
Κατ' αρχάς είναι πετροβάμβακας και όχι υαλοβάμβακας.Κυκλοφορεί σε κολλημένος σε φύλλα αλουμινίου.
Ένα ΄τέτοιο κομμάτι θα πάρεις περίπου μισό τετραγωνικό και θα το τυλίξεις γύρω από τη φλογέρα με το αλουμίνιο να εφάπτεται στις τρύπες και τον πετροβάμβακα απ' έξω.
Τα πριτσίνια τα τρυπάς με ένα 4,5 ή 5 τρυπανάκι και μετά βάζεις καινούργια.Γενικά είναι απλό,εγώ στο ΧΤΧ το κάνω κάθε 6-12 μήνες.

lykourgi
27/06/2016, 14:56
Εγώ λέω να πας στο συνεργείο που τη "γέμισε" και να του ζητήσεις να βρει τη διαρροή.

MG-KTiNoS
27/06/2016, 15:20
:lol:

DAYMAN
27/06/2016, 16:34
Και...πως ακριβώς αδειάζει; :confused:

Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει....το υλικό που τυλίγεις την εξάτμιση (υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας η ότι άλλο) δεν είναι λάδι στο.....καντήλι για να αδειάζει και να το ξαναγεμίζεις......

απορια το εχω και εγω!:eek:

Shinji Ikari
27/06/2016, 19:39
Είναι καρκινογόνα όλα αυτά ρε φίλε. Στροβιλίζονται και έρχονται πάνω σου.

Skaven είναι αυτό karellen?

est
27/06/2016, 20:24
Αν κάνεις και μια αναζήτηση στο γούγλη για repacking exhaust θα βρεις και υλικό για να χρησιμοποιήσεις και τεχνικές για το πως να το κάνεις. Εύκολη λύση και το acousta-fil που διογκώνεται μόνο του.