PDA

View Full Version : Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)



asymvivastos85
27/06/2016, 15:59
Καλησπέρα αγαπητοί συνοδοιπόροι!! Παραθέτω τις απορίες-προβληματισμούς για την επιλόγη της 3ής Μηχανής
Πέρα απ το παπι Super cub που εχω απ τα 14 μου και ακόμα το χρησιμοποιώ κ δεν θα το δώσω ποτε :lol:

Είχα ενα ΧΤ 600 αθάνατο κ βολικότατο και μετα με επιασε μια μουρλα να παω σε κατι πιο γρηγορο και αξιόπιστο και ομορφο το οποίο το επέλεξα με τις δικές σας συμβούλες που με κάλυψαν πλήρως CBR600 f4i
Ο προβληματισμός είναι ότι θέλω να γίνω πιο easy rider παρόλο που γουστάρω το CBR απλά νιώθω ότι δεν με καλύπτει πλήρως..ειδικά στο χώμα..:evil: να είμαι πιο άνετος για καμιά εκδρομούλα και χωματάκι αν προκύψει ωραία διαδρομή-παραλία να την φορτώσω παρέα και πράγματα αν χρειαστεί και να γουστάρω

Ζητούμενα αξιοπιστία - κατανάλωση-εξυπηρέτηση παραπάνω αναγκών

Εχω βρεί ενα τρανσαλπ 2002 μοντελο με facelift 2006 γυρω στις 40.000 φαινεται καλο κ εχει κανει κ service ομως πριν 2 χρονια που και απο τοτε ειναι ακίνητο είναι σε καλή κατασταση μονο τα περιφερειακα που θέλουν μαζέματα δεν δείχνει να κρύβει κινδύνους και ο άνθρωπος που μου το πουλάει τίμιος τον ξέρω ,δελεάστηκα γιατι κατέβασα την τιμή με τα μαζέματα που θα πρέπει να κάνω

Οπότε το 650 μου βγαίνει αρκετά καλή τιμή αλλα αν το 700 είνα πολύ καλύτερο να σκεφτω να χώσω βαθιά το χέρι στην τσέπη..αν κ προτιμώ να κάνω αγορά σε καλή τιμη..και μετά το V strom?? η καποιο αλλο σ αυτα τα ζητούμενα..

Εχώ κάνει την έρευνα μου απλά εδω μέσα έχω πάρει ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΤΙΜΩ !!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολίκα για την οποια βοήθεια και ζητω συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο

ΥΓ μήπως να κρατήσω το CBR μου κ να μπαίνω σιγα σιγα στο χώμα??:cry:

akis_trevor
27/06/2016, 16:08
θες να μας πεις το μπατζετ σου και τι χρηση θες να κανεις με το μηχανακι σου;;
το χωμα που αναφερεις,εννοεις μια προσβαση σε παραλια και λιγο βατο χωματοδρομο,η πιο extreme πραγματα;;;

MG-KTiNoS
27/06/2016, 16:18
700....

taisteal
27/06/2016, 16:24
700....

Και σ'εχω και για σχετικο με μηχανακια..η αποτυχια της honda


Βρες ενα καλο 650 και παρτο,αλλα αυτο με τα 40.000 χλμ και 2 χρονια ακινησια εγω δεν θα το επαιρνα.

MG-KTiNoS
27/06/2016, 16:27
μια χαρά είναι το εφτακόσα.....

DAYMAN
27/06/2016, 16:39
το 650 να ξερεις οτι ειναι το μονο μηχανκι που θα σε παει και δεν θα σε αφησει ποτε για οτιδηποτε,κυριολεκτικα ομως.Το 700 δεν εχει καμια σχεση σε αξιοπιστια.
Το δικο μου για παραδειγμα εκανε καμια 8000 χλμ χωρις να δινουν σπινθηρα η το εκαναν κατα διαστηματα τα 2 απο τα 4 μπουζι του και αλλα τετοια κουλα.Μεχρι εξωτερικο πηγα ταξιδι και χτυπαγε 170αρες οποτε του ζηταγα.
:lol:

spyrval
27/06/2016, 17:54
Εχω βρεί ενα τρανσαλπ 2002 μοντελο με facelift 2006 γυρω στις 40.000 φαινεται καλο

Δηλαδή αλλαγμένα πλαστικά; Αυτό δείχνει τούμπα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και ότι το μηχανάκι είναι για πέταμα...Θέλει έλεγχο, και τα 40.000χλμ σε 14 (άντε 12) χρόνια μοιάζουν λίγα.

Το είχα το ΤΑ650 και ήταν όντως καλό και απροβλημάτιστο. Αφού είχες και XT μπορείς να αντιληφθείς βέβαια τη διαφορά στην οδήγηση τέτοιας (on off) μηχανής με το CBR...

SHOOTER045
27/06/2016, 18:39
Αν βρεις στρώμα με abs στα λεφτά που έχεις πάρτο.
Είχα και τα τρία και αν ο σκοπός σου είναι άνετα ταξίδια δικαβαλοι κτλπ τότε στρώμα

sugariasgeorge
27/06/2016, 18:57
το 650 ....
;)

George_M.
27/06/2016, 19:27
ως ευτηχης κατοχος ΤΑ650 το οποιο ΔΕΝ αλλαζω θα σου πω 3-4 σημεια να δεις για το ''φθηνο'' παρκαρισμενο που βρηκες...

λαδια στα καλαμια εχει αλλαξει?
αμορτισερ τι λενε?διοτι δυσκολο να εχει μονο 40km... κ αυτα μετα τα 50 θελουν αλλαγη.
φλαντζα στο ψευτοκαπακο του πισω λιλυνδρου εχει αλλαχθει?αν οχι δες,θα δακρυζει λογικα..
ο-ρινγκ στο σωληνακι μεταξυ των κιλυνδρων εχει αλλαχτει?δες αν δακρυζει..
απο ρουλεμαν τιμονιου τι εχει,αν εχει κωνικα εχει καλως αν οχι θα θες αλλαγη...

επειτα τα γνωστα οπως ελαστικα,γραναζο-αλυσιδες...

650 =πιο αξιοπιστο
700 καλυτερα φρενα κ καταναλωση

asymvivastos85
27/06/2016, 21:09
θελω να διαθεσω λιγα λεφτα κοντα στα 2.500ε για το 650.
αλλιως για το 700 η το β στρομ να φτασω τα 4.000ε

συν για το 700 κ το β στρομ η καταναλωση το ξερω , αλλα αν δεν ειναι κ κλασης ανωτερα αυτα τα 2 γιατι να μην κρατησω την επιλογη του 650 που ειναι πιο φθηνο κ αξιοπιστο?

asymvivastos85
27/06/2016, 21:12
Δηλαδή αλλαγμένα πλαστικά; Αυτό δείχνει τούμπα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει και ότι το μηχανάκι είναι για πέταμα...Θέλει έλεγχο, και τα 40.000χλμ σε 14 (άντε 12) χρόνια μοιάζουν λίγα.

Το είχα το ΤΑ650 και ήταν όντως καλό και απροβλημάτιστο. Αφού είχες και XT μπορείς να αντιληφθείς βέβαια τη διαφορά στην οδήγηση τέτοιας (on off) μηχανής με το CBR...

Ναι το ξέρω κ γω γενικά είμαι υποψιασμένος λογω και της προηγούμενης δουλειάς (Ελεγτης ΚΤΕΟ) το μηχανακι φαινεται εξωτερικα πολυ καλο ,χωρις ταλαιπωρια και το τωρινο κατοχο τον εμπιστευομαι ,αλλα ναι για το προηγουμενο πως μπορω να ξερω??? Το ειχε παρει ετσι με facelift απο ενα μαγαζι στο Γαλατσι και απλα μου ειπε ο ανθρωπος οτι ηταν αριστο χωρις κανενα προβλημα .Βεβαια τωρα 2 χρονια ουτε μπροστα δν το εχει βαλει

asymvivastos85
27/06/2016, 21:16
Αν βρεις στρώμα με abs στα λεφτά που έχεις πάρτο.
Είχα και τα τρία και αν ο σκοπός σου είναι άνετα ταξίδια δικαβαλοι κτλπ τότε στρώμα

ναι πρως τα εκει κλινω

asymvivastos85
27/06/2016, 21:21
ως ευτηχης κατοχος ΤΑ650 το οποιο ΔΕΝ αλλαζω θα σου πω 3-4 σημεια να δεις για το ''φθηνο'' παρκαρισμενο που βρηκες...

λαδια στα καλαμια εχει αλλαξει?
αμορτισερ τι λενε?διοτι δυσκολο να εχει μονο 40km... κ αυτα μετα τα 50 θελουν αλλαγη.
φλαντζα στο ψευτοκαπακο του πισω λιλυνδρου εχει αλλαχθει?αν οχι δες,θα δακρυζει λογικα..
ο-ρινγκ στο σωληνακι μεταξυ των κιλυνδρων εχει αλλαχτει?δες αν δακρυζει..
απο ρουλεμαν τιμονιου τι εχει,αν εχει κωνικα εχει καλως αν οχι θα θες αλλαγη...

επειτα τα γνωστα οπως ελαστικα,γραναζο-αλυσιδες...

650 =πιο αξιοπιστο
700 καλυτερα φρενα κ καταναλωση

Ναι η αληθεια ειναι οτι ο ενας κυλινδρος ειχε δακρυσει , αλυσιδα σιγουρα θελει , κ λαστιχα ,μπαταρια ,τακακια ειναι ενταξει κ τα πλαστικα του αψογα
αλλα αυτα με μια ματια οχι τοσο σχολαστικη ..απλα δεν φαινεται "ταλαιπωρημενο" και εμπιστευομαι τον ανθρωπο και του το εχω κατεβασει κοντα στο 1500ευρο (πως σου φαινεται η τιμη) λογω των μαζεματων που θα πρεπει να κανω ελπιζοντας να μην μου βγουνε πολλα

ευχαριστω για τα Tips θα κοιταξω και τα αλλα που δν γνωριζα,αν αποφασισω να παρω το συγκεκριμενο

DAYMAN
27/06/2016, 21:33
Ναι η αληθεια ειναι οτι ο ενας κυλινδρος ειχε δακρυσει , αλυσιδα σιγουρα θελει , κ λαστιχα ,μπαταρια ,τακακια ειναι ενταξει κ τα πλαστικα του αψογα
αλλα αυτα με μια ματια οχι τοσο σχολαστικη ..απλα δεν φαινεται "ταλαιπωρημενο" και εμπιστευομαι τον ανθρωπο και του το εχω κατεβασει κοντα στο 1500ευρο (πως σου φαινεται η τιμη) λογω των μαζεματων που θα πρεπει να κανω ελπιζοντας να μην μου βγουνε πολλα

ευχαριστω για τα Tips θα κοιταξω και τα αλλα που δν γνωριζα,αν αποφασισω να παρω το συγκεκριμενο

ποιος εχει δακρυσει;

asymvivastos85
28/06/2016, 12:58
ποιος εχει δακρυσει;

αν θυμάμαι καλά ο πίσω απ την αριστερή πλευρα αριστερο μας ποδι όπως καθομαστε στην μηχανη ,εκει ειδα κατι λαδακια με μια πρωτη ματια οχι σχολαστικη

DAYMAN
28/06/2016, 14:26
αν θυμάμαι καλά ο πίσω απ την αριστερή πλευρα αριστερο μας ποδι όπως καθομαστε στην μηχανη ,εκει ειδα κατι λαδακια με μια πρωτη ματια οχι σχολαστικη

συνηθες φαινομενο σε ολα τα ΤΑ να δακρυζει η φλατζα του ψευδοκαπακου του πισω κυλινδρου στην 10ετια.Σχεδον σε ολα εχει εμφανιστει λογω θερμοκρασιας στο σημειο.Επισκευη που γινεται και στο πεζοδρομιο.Την προηγουμενη Τεταρτη εκανα και εγω και ολα οκ.Καλη αγορα σε οτι αποφασισεις ειχα 2 στρωματα και τωρα το ΤΑ ως το μονο μεσο μετακινησης και τα 2 αξιοπιστα μα το ΤΑ δεν συγκρινεται στον τομεα αυτον.:)

asymvivastos85
28/06/2016, 15:16
συνηθες φαινομενο σε ολα τα ΤΑ να δακρυζει η φλατζα του ψευδοκαπακου του πισω κυλινδρου στην 10ετια.Σχεδον σε ολα εχει εμφανιστει λογω θερμοκρασιας στο σημειο.Επισκευη που γινεται και στο πεζοδρομιο.Την προηγουμενη Τεταρτη εκανα και εγω και ολα οκ.Καλη αγορα σε οτι αποφασισεις ειχα 2 στρωματα και τωρα το ΤΑ ως το μονο μεσο μετακινησης και τα 2 αξιοπιστα μα το ΤΑ δεν συγκρινεται στον τομεα αυτον.:)

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές με κατατόπισες περισσότερο :)

Corki
28/06/2016, 18:12
Στα TA ριξε και μια ματια στον αξονα πριν το παρεις....

....ετσι για να πεις οτι το κοιταξες!

zopas
28/06/2016, 18:27
ως δυστυχης κατοχος transalp 650 επι 4 χρονια θα σου ελεγα να μην το παρεις..εννοείται το 700, κλασεις ανωτερο..τους λογους τους εχω αναφερει πολλακις...ελπιζω να μην κανεις το ιδιο λαθος, θα είναι κριμα...

SHOOTER045
28/06/2016, 18:42
ως δυστυχης κατοχος transalp 650 επι 4 χρονια θα σου ελεγα να μην το παρεις..εννοείται το 700, κλασεις ανωτερο..τους λογους τους εχω αναφερει πολλακις...ελπιζω να μην κανεις το ιδιο λαθος, θα είναι κριμα...

Γιατί ρε ζοπα.
Ίσως έπεσες στην περίπτωση.
Δεν θυμάμαι 650 να χαλάνε ,και να μένουν.
Το 650 είναι <ποιο> μηχανή απο το 700.
Και έχει ποιο μακρια κλιμάκωση στις σχεσεις.
Εγώ νομιζω οτι το 700 στα πολλά είναι ποιο βενζινοβορο .
Κατα τ άλλα το μονο σοβαρό πλεονέκτημα του 700 έναντι του 650 είναι τα φρένα στην εκδοση cbs/abs.
Θες να σου πω λάθη στο 700?
Το οδηγαω καθημερινά

zandesiro
28/06/2016, 22:56
Χμμμ...

Προσωπικη γνωμη....

650.....21" τροχο καλυτερο στους χωματοδρομους και παλια τεχνολογια(ή την αγαπας ή την μισεις)...
700....19" λιγοτερο χωμα πιο πολυ ασφαλτο αλλα αρκετη καταναλωση...
Στρομα 650.....19" λιγοτερο χωμα πιο πολυ ασφαλτο λιγοτερη καταναλωση σε σχεση με τα παραπανω...Σελα ανετη για 2 ατομα!

Εγω θα διαλεγα το 650 τρανσαλπ!

Και τα υπολοιπα λεφτα φατα στις βολτες!

SHOOTER045
28/06/2016, 23:15
Οι κύλινδροι στο 650 έχουν ψήκτρες
Στο 700 όχι
Το 700 ζεσταίνεται ποιο εύκολα και λόγω πολλών πλαστικών βγάζει πολύ,παρα πολύ ζέστη.
Για να βγαλεις μπροστά μπουζί στο 700 πρέπει να λύσεις μισο μηχανάκι.
Πρέπει να παίζεις με τα μπουζί (θερμά-ψυχρα) γιατί τα βραχυκυκλωνει.
Δεν πρέπει να αφήνεις συχνα το ντεπόζιτο με λίγη βενζινα,καίει αντλία βενζίνης.
Τελευταία αν το τιμόνι είναι στριμμένο αριστερά δεν παιρνει μπροστά, αν είναι δεξιά παιρνει και αν πάρει δεν σβήνει στην πορεία.
Διάβασα ενα σχετικό του σαπιλα με θέμα σε Χόρνετ.
Θα το κοιτάξω απο εβδομάδα που θα μπορέσω.
Θες και άλλα?

asymvivastos85
29/06/2016, 11:37
Γενίκα με το ψαξιμο που κάνω βλέπω οτι το ΤΑ 650 εχει πολλα απ τα ζητουμενα μου: χαμηλή τιμή ,αξιόπιστο ,χαμηλό κόστος συντήρησης και πάει κ χώμα σχετικά καλύτερα απο άλλα μηχανάκια ιδιας κατηγορίας..
Ο λόγος που αναρωτιεμαι για το 700 είναι αν είναι αλματώδης η διαφόρα απ το 650 προς το καλύτερο αλλα πέρα απ την χαμηλότερη κατανάλωση,τα φρένα και τον ψεκάσμο μου φαίνεται πιο "μπελαλίδικο" και φυσικά ειναι ακριβο σε σχέση με το 650.
Και αν το 650 ειναι καλύτερο απ το 700 στο χώμα ειναι κριτήριο για να επιλέξω το 650

Συνήθως η διαδρόμη που κάνω ειναι αθήνα-χαλκίδα και γενίκα εκδρομές αν προκύψουν..και φυσικά να μην "κολωσω" σε χωματόδρομο οταν βρεθει μπροστά μου

Απ τα μηχανάκια που εχω κοιταξει : V strom 650 , KLE 500 ,TA 650 , TA 700 νομίζω το 650 με καλυπτει σε περισσοτερα σημεία

Αν μιλούσα για " έρωτα" θα επελεγα το ΚΤΜ 990 adventure αλλα επειδή με ξέρω θα ξενέρωνα μετα με το κόστος συντήρησης, κόστος αγοράς(που δεν τα έχω) και κατανάλωση καυσιμου

Υ.Γ είμαι τύπος που ότι είχα δεν σπάει δεν χαλάει :) με λίγα λογια Ιαπωνας Honda super cub 50 ,Yamaha xt600 ,Honda cbr600f4i και αυτοκινητο Toyota starlet
οπότε δίνω μεγάλη σημασία στην αξιοπιστία και στο πόσο λιγότερο πάω συνεργείο :a2: εως καθόλου συνεργείο :ninja:

SHOOTER045
29/06/2016, 14:04
ΤΑ 650 λοιπον

asymvivastos85
29/06/2016, 21:33
Χμμμ...

Προσωπικη γνωμη....

650.....21" τροχο καλυτερο στους χωματοδρομους και παλια τεχνολογια(ή την αγαπας ή την μισεις)...
700....19" λιγοτερο χωμα πιο πολυ ασφαλτο αλλα αρκετη καταναλωση...
Στρομα 650.....19" λιγοτερο χωμα πιο πολυ ασφαλτο λιγοτερη καταναλωση σε σχεση με τα παραπανω...Σελα ανετη για 2 ατομα!

Εγω θα διαλεγα το 650 τρανσαλπ!

Και τα υπολοιπα λεφτα φατα στις βολτες!

Ευχάριστω

asymvivastos85
29/06/2016, 21:35
ΤΑ 650 λοιπον

Νομίζω ναι περικλείει τα περισσοτερα μην πω ολα απ αυτα που θελω

Tedvj23
29/06/2016, 22:32
Τι κατανάλωση έχει το650 σε νορμάλ ρυθμούς και όχι παλουκοκαφτης?εχει διάφορες τα πρώτης γενιάς με τα τελευται πριν βγει το 700?

https://m.youtube.com/watch?v=6SVr53xo5mM

George_M.
29/06/2016, 22:53
Τι κατανάλωση έχει το650 σε νορμάλ ρυθμούς και όχι παλουκοκαφτης?εχει διάφορες τα πρώτης γενιάς με τα τελευται πριν βγει το 700?

https://m.youtube.com/watch?v=6SVr53xo5mM
αν ειναι καλοσυντηρημενο τοτε με 100χ/ω σε πορεια θες 5,5/100χιλ
με βενζινη εξωτερικου εχω δει κ 5-5,2 στα 100 φορτωμενος 2καβαλος-τριβαλιτσος

τυχαια μετρησα σημερα σε εκτακτο ταξιδι Αρτεμιδα-Ριο=230χιλ = 11,5λιτρα

SHOOTER045
29/06/2016, 22:55
Το 650 το δουλευα κυρίως σε πόλη και ενίοτε περιφερειακη.
6-7/100απ οτι θυμάμαι
Δεν ξέρω τις διαφορές των πρώτων 650 με τα τελευταία

zopas
01/07/2016, 10:04
Γιατί ρε ζοπα.
Ίσως έπεσες στην περίπτωση.
Δεν θυμάμαι 650 να χαλάνε ,και να μένουν.
Το 650 είναι <ποιο> μηχανή απο το 700.
Και έχει ποιο μακρια κλιμάκωση στις σχεσεις.
Εγώ νομιζω οτι το 700 στα πολλά είναι ποιο βενζινοβορο .
Κατα τ άλλα το μονο σοβαρό πλεονέκτημα του 700 έναντι του 650 είναι τα φρένα στην εκδοση cbs/abs.
Θες να σου πω λάθη στο 700?
Το οδηγαω καθημερινά

Το μονο θετικο του 650 ειναι οντως η αξιοπισια..τιποτα αλλο..

Παναθλια φρενα, σταυρωνει τι τιμονι με το παραμικρο φρεναρισμα πανικου, ραθυμος κινητηρας, αδιανοητο για τον ογκο του να εχει επιδοσεις παπιου, χαλια σελα, ενω στους αερηδες λογω τρισαθλιας αναρτησης γινεται χαρταετος..

4 ατυχηματα- πεσιματα ειχα σοβαρα σαν μοτοσυκλετιστης και αυτσ ολα συνεβησαν με τον φονικο συνδυασμο τρανσαλπ 650 και μισελεν ανακι..

Το ξαπεστειλα στο 1/4 της τιμης του μεταχειρισμενο και καλα εκανα...προσφαυα δε που ειχα να διαλεξω μοτο αντικαταστασης απο το μηχανικο μου ειχα δυο επιλογες για βγω αττικη οδο: Ενα 650 και ενα sh150...εννοειται προτιμησα το τελευταιο..δεν ξανανεβαινω σε αυτη την ξενερωτη μ@λ@κια της χοντα να με πληρωνουν χρυσο..

Οσο για την καταναλωση στην αθηνα εβλεπα παντα 7-8 λιτρα στα 100χλμ, απορω που το συγκρινετε με το νεο ΤΑ 700..ελεος..

V-TEC
01/07/2016, 10:52
Ρε συ zopas

Αμάν. Αν σου διπλώνει ένα μηχανάκι, συνήθως δεν φταίει το μηχανάκι.
Να φταίει που τα λάστιχα δεν ήταν σε καλή κατάσταση?
Ότι δεν τσεκαρες πιέσεις?
Δεν είχες τις σωστές πιέσεις?
Έκανες λάθος εκτιμιση του ποσό κρατάει ο δρόμος?
Κλπ κλπ

Είχα ένα 650 κάτι χρόνια πριν.

Δεν μου διπλωσε ποτέ το τιμόνι με τα ίδια λάστιχα.
Τα φρένα είχαν πολύ καλή αίσθηση
Καταλάβαινα ποτέ πάει να μπλοκάρει
Δεν ήταν απότομα ή ξύλινα.
Αντιθέτως έλεγα κ ευχαριστώ σε σχέση με τα μονοδισκα ΤΑ που είχα πριν.
Κ το μαστίγωμα από λίγο ως πολύ το μηχανάκι.
Δεν ήταν ότι δεν το άνοιγα, να πεις ότι δεν έπαιζα τα φρένα .

est
01/07/2016, 10:55
Οσο για την καταναλωση στην αθηνα εβλεπα παντα 7-8 λιτρα στα 100χλμ, απορω που το συγκρινετε με το νεο ΤΑ 700..ελεος..
Από κατόχους έχω ακούσει για την ίδια κατανάλωση εντός πόλης. Σε χαλαρό ταξιδάκι (80-100χαω) λένε πως είναι πιο οικονομικό το 700άρι.

George_M.
01/07/2016, 13:18
Το μονο θετικο του 650 ειναι οντως η αξιοπισια..τιποτα αλλο..

Παναθλια φρενα, σταυρωνει τι τιμονι με το παραμικρο φρεναρισμα πανικου, ραθυμος κινητηρας, αδιανοητο για τον ογκο του να εχει επιδοσεις παπιου, χαλια σελα, ενω στους αερηδες λογω τρισαθλιας αναρτησης γινεται χαρταετος..

4 ατυχηματα- πεσιματα ειχα σοβαρα σαν μοτοσυκλετιστης και αυτσ ολα συνεβησαν με τον φονικο συνδυασμο τρανσαλπ 650 και μισελεν ανακι..

Το ξαπεστειλα στο 1/4 της τιμης του μεταχειρισμενο και καλα εκανα...προσφαυα δε που ειχα να διαλεξω μοτο αντικαταστασης απο το μηχανικο μου ειχα δυο επιλογες για βγω αττικη οδο: Ενα 650 και ενα sh150...εννοειται προτιμησα το τελευταιο..δεν ξανανεβαινω σε αυτη την ξενερωτη μ@λ@κια της χοντα να με πληρωνουν χρυσο..

Οσο για την καταναλωση στην αθηνα εβλεπα παντα 7-8 λιτρα στα 100χλμ, απορω που το συγκρινετε με το νεο ΤΑ 700..ελεος..

αυτη ειναι η μια πλευρα κ σαφως την αποδεχομαστε!
υπαρχει ομως κ η αλλη που επισης λεει...
9.5 ετη χρησης κ 64.500 απροβληματιστα χιλιομετρα
4 ταξιδια εξω 2 καβαλος/τριβαλιτσος απο 3.000χιλ το καθενα εξισου απροβληματιστα κ ανετα.
απειρες βολτες εντος Ελλαδος απο 700-1000 εκαστη
επισης απειρες μετακινησεις περιξ του αστικου ιστου.
κανενα διπλωμα τιμονιου,
καμι δυσκολια στην αποκριση γκαζιου (εννοειται οτι ξερεις τι εχεις κ δεν απαιτεις αλλα συνεργαζεσαι με το οχημα)
σελα ΔΕΝ εχω αλλαξει ακομα κ ανετα κανω 200αρες η΄2ωρα συνεχους οδηγησης,σαφως ξερω οτι πλησιαζει η ωρα της επεμβασης...αλιμονο δεν κρατανε για παντα τα υλικα.
αμορτισερ αλλαξα εμπρος- πισω στα 50.000χιλ κ ετσι δεν ειχα ποτε θεμα.αλλωστε σε καθε μοτο που θα θες να ειναι σωστη καπου εκει τσεκαρεις/κανεις σερβις η' αλλαζεις αμορτισερ.
προσεχω κ κανω σχολαστικη συντηρηση κ αναπασα ωρα κ στιγμη βαζω το κλειδι κ παω στην αλλη ακρη της γης χωρις υποψια βλαβης!
την επελεξα συνειδητα καινουργια κ δεν το μετανοιωσα στιγμη,αντιθετως απολαμβανω καθε χιλιομετρο μαζι της ταξιδευοντας ψυχραιμα με 100-120χ/ω κ ακουγοντας τον υπεροχο V-52 να γουργουριζει!

τωρα ΑΝ η αγορα λειι οτι μια μοτο ''θεωρειται'' αξιοπιστη κ επαναπαυομαστε σε αυτο αφηνοντας βασικα πραματα στην τυχη τοτε σαφως θα υπαρχουν συνεπειες,.

κλεινοντας θα πω ακομα οτι...το ΤΑ650-700 οπως κ 2-3 ακομα μοντελα της αγορας ΑΠΕΥΘΗΝΟΝΤΑΙ σε ανθρωπους ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΖΗΤΑΝΕ,
σε κατασταλαγμενους οδηγους που τους ενδιαφερει η περιηγηση κ οχι οι επιδοσεις.
αν λοιπον πολλοι απο τους χρηστες την αγορασαν για λογους ΠΕΡΑΝ απο αυτους που αναφερω ΕΠΡΑΞΑΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ!!
:beer:
361928

zopas
01/07/2016, 14:48
Συμφωνω μαζι σου..αν καποιος στην εθνικη ειναι ευχαριστημενος με 120 χλμ στο κοντερ στα ταξιδια του παω πασο..και αν κανει καποιος το λαθος και το προτιμησει λαστιχα μονο μετζελερ σαχαρα..γνωμη μου βεβαια..

SHOOTER045
01/07/2016, 14:59
Κάποιοι μέχρι τα 120 αντέχουν στο ταξίδι.
Κάποιοι που θέλουν παραπανω παίρνουν βαρκαντερο.
Ειπες πριν για τον συνδυασμό anakee και ΤΑ .
Οντως τρατζικ και για να είχες 650 θα εννοείς το 1/2 το 3 είναι εντελώς άλλο λάστιχο.
Υπ όψιν με TR91(DUNLOP)έκανε παπάδες

asymvivastos85
03/07/2016, 12:57
ακριβώς όπως τα λές φίλε μου το παίρνει όποιος ξέρει τί θέλει ..Κατατοπιστίκος :)

asymvivastos85
03/07/2016, 13:01
Τώρα το μόνο που μάς μένει είναι να βρώ ένα σε πολύ καλή κατάσταση σε χρώμα μαύρο
Α και να δώσω το CBRF :)

Tedvj23
03/07/2016, 13:11
:beer:

asymvivastos85
03/07/2016, 16:00
Και κάτι ακόμα παιδιά..Τα τρανσαλπ απο χλμ τι λένε? βλέπω στίς αγγελίες κάποια σε πολύ καλή κατάσταση προσεγμένα αλλά με 80.000 η 90.0000 (αν μίλαμε για πραγματίκα χλμ) ,Φυσικά θα ήθελα να βρω καποιο με 20.000 πένα και αγυριστα χλμ αλλα ας είμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ :eek:

Λοιπόν τι θα έπρεπε να προσέξω σε αυτα που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα με 70.000- 90.000 χλμ???

kordix
03/07/2016, 17:35
Επειδή θα πας απο 4κύλινδρο σε ήρεμο 2κύλινδρο θα σου πρότεινα πρώτα να κανεις βόλτα ένα 650 να πάρεις μια ιδέαπώς είναι.

SHOOTER045
03/07/2016, 18:58
Και κάτι ακόμα παιδιά..Τα τρανσαλπ απο χλμ τι λένε? βλέπω στίς αγγελίες κάποια σε πολύ καλή κατάσταση προσεγμένα αλλά με 80.000 η 90.0000 (αν μίλαμε για πραγματίκα χλμ) ,Φυσικά θα ήθελα να βρω καποιο με 20.000 πένα και αγυριστα χλμ αλλα ας είμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ :eek:

Λοιπόν τι θα έπρεπε να προσέξω σε αυτα που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα με 70.000- 90.000 χλμ???

Το 650 το είχα απο καινούργιο και το άφησα στις 80.000+ χλμ
Μετα τις 60.000 όταν πλησίαζε η αλλαγή λαδιών(παντα στις 6000)σκλυρηναν λίγο οι αλλαγές ταχυτήτων, δεν το είχα μετρήσει ποτέ, δεν το είχα κοιταξει ποτέ ,οποτε πιθανολογω πως μάλλον τσιμπουσε λιγα λαδακια.
Κατα τ άλλα δεν έβγαλε το παραμικρό.
Το 700 όμως που έχω τώρα έχει βγάλει θεματακια

George_M.
03/07/2016, 21:37
Και κάτι ακόμα παιδιά..Τα τρανσαλπ απο χλμ τι λένε? βλέπω στίς αγγελίες κάποια σε πολύ καλή κατάσταση προσεγμένα αλλά με 80.000 η 90.0000 (αν μίλαμε για πραγματίκα χλμ) ,Φυσικά θα ήθελα να βρω καποιο με 20.000 πένα και αγυριστα χλμ αλλα ας είμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ :eek:

Λοιπόν τι θα έπρεπε να προσέξω σε αυτα που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα με 70.000- 90.000 χλμ???

κοιτα φιλε,το νεοτερο ΤΑ650 ειναι ηδη 10ετιας οποτε ''αν υποθεσουμε'' οτι παιρνεις τετοιο τοτε κατω απο 45-50.000 ειναι απιθανο να βρεις.
συνεπως ενα ακομα πιο παλιο πχ του 2004 δεν μπορει να εχει κατω απο 80-90.000χιλ.
οτι δεις με 30-35 σιγουρα θα ειναι πειραγμενο...

DAYMAN
04/07/2016, 18:46
Και κάτι ακόμα παιδιά..Τα τρανσαλπ απο χλμ τι λένε? βλέπω στίς αγγελίες κάποια σε πολύ καλή κατάσταση προσεγμένα αλλά με 80.000 η 90.0000 (αν μίλαμε για πραγματίκα χλμ) ,Φυσικά θα ήθελα να βρω καποιο με 20.000 πένα και αγυριστα χλμ αλλα ας είμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ :eek:

Λοιπόν τι θα έπρεπε να προσέξω σε αυτα που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα με 70.000- 90.000 χλμ???

οπως λενε οι παραπανω με μικρες πιθανοτητες να πεσεις σε περιπτωση (γνωριζω μια) απο ανθρωπο που την πηρε και δεν εχει ιδεα γιατι απλα ετσι να λεει οτι -εχω μηχανη- και παει σπιτι καφενειο και μονον.

zopas
31/05/2017, 18:26
Και κάτι ακόμα παιδιά..Τα τρανσαλπ απο χλμ τι λένε? βλέπω στίς αγγελίες κάποια σε πολύ καλή κατάσταση προσεγμένα αλλά με 80.000 η 90.0000 (αν μίλαμε για πραγματίκα χλμ) ,Φυσικά θα ήθελα να βρω καποιο με 20.000 πένα και αγυριστα χλμ αλλα ας είμαστε ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ :eek:

Λοιπόν τι θα έπρεπε να προσέξω σε αυτα που ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα με 70.000- 90.000 χλμ???

Προσπαθησε να βρεις, που δεν θα βρεις, το ΤΑ 600 μοντελο 99 με τα διπλα δισκόφρενα...από ολες τις εκδοσεις του Τ.Α κατά πολλους η καλυτερη...

harris_x
31/05/2017, 22:51
Λογικά κάτι θα έχει βρει μέσα σε ένα χρόνο ;)

yannisv
27/01/2018, 17:26
Παιδιά καλησπέρα.
Ψάχνω για μηχανή και μεταξύ αυτών που μου άρεσαν είναι μια transalp 650 του 2004 με 52.000 χλμ στα 2.000 ευρώ. Δείχνει καθαρή και προσεγμένη.
Είμαι λίγο άσχετος με αυτές τις μηχανές, με έπεισε όμως ένας φίλος που έχει την ίδια και την οποία μάλιστα την βολταρα και μου άρεσε.
Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένα πριν την αγοράσω? Σκοπεύω βέβαια να την πάω και σε συνεργείο - επίσης έχει νόημα να την πάω ΚΑΙ σε ΚΤΕΟ για έλεγχο?
Κάτι τελευταίο, υπάρχει διαφορά μεταξύ transalp 650 και transalp 650 XLV ίδιας χρονολογίας?

spyrval
27/01/2018, 18:15
Όχι, δεν υπάρχει, το μοντέλο είναι XLV Transalp.Να μην το πας σε ΚΤΕΟ, να κοιτάξεις το χαρτί του ελέγχου, αν συμφωνεί με τα χλμ του κοντέρ....Φυσικά αν υπάρχει και πιό παλιό χαρτί ΚΤΕΟ ακόμα καλύτερα. Αν έχεις ασφαλιστή δώσε το νούμερο πινακίδας να δεις τί έχει γίνει από ατυχήματα.

gior-gos
27/01/2018, 18:19
Κάτι τελευταίο, υπάρχει διαφορά μεταξύ transalp 650 και transalp 650 XLV ίδιας χρονολογίας?

Νομιζω κατι εχεις μπερδεψει εδω. Η πληρης ονομασια της transalp ειναι transalp XL650V. Δεν υπαρχει κατι άλλο. Το Honda XLV ειναι 750 cc και δεν εχει καμια σχεση με το transalp.

doctoras
27/01/2018, 18:36
Το μοντελο ειναι xl650v transalp.
Το xlv750r ηταν πρωτότυπο του '85
Το xrv750 ειναι η αφρικα

yannisv
27/01/2018, 21:00
Οκ, υπάρχει λοιπόν μόνο transalp XL650V - έβλεπα τις σχετικές επιλογές μοντέλων στο car.gr (καθώς και ορισμένες αγγελίες) και μπερδεύτηκα.

Spyrval, καλή ιδέα μου έδωσες. θα προσπαθήσω να δω -και με αυτόν τον τρόπο- αν είναι χτυπημένη η μηχανή. Γιατί όχι στο ΚΤΕΟ όμως, δεν θα μπορούσε να προσφέρει μια γνώμη ανεξάρτητη για το αν πχ η μηχανή έχει χτυπήσει ή σε ηλεκτρικά θέματα?

Τα χιλιόμετρα πάντως είναι λίγα (52000) για μηχανή του 2004 και όντως το χαρτί ελέγχου είναι καλό στοιχείο, δεδομένου πως δεν υπάρχει και βιβλίο σέρβις.

spyrval
27/01/2018, 21:39
Δεν έχω ακούσει κανέναν να ελέγχει μηχανή στο ΚΤΕΟ, μπορεί να γίνεται. Δεν ξέρω αν έχουν τη γνώση για κάτι παραπάνω από τα βασικά, κοιτάνε αναρτήσεις, φώτα, καυσαέρια. Πριν από 10 μέρες πέρασα ΚΤΕΟ, δεν πρόλαβα να τελειώσω το τσιγάρο και η μηχανή είχε περάσει. Εσύ μπορείς να προστατευτείς, έστω σε κάποιο ποσοστό, με αυτά που σου είπα και να τη δει κάποιος που ξέρει. Εσύ από τη μεριά σου μάθε όσα μπορείς για το μοντέλο, αδυναμίες, χρώματα και αυτοκόλλητα για το 2004, γιατί πουλάνε άλλα αντί άλλων πολλές φορές.
Αν είναι από μάντρα και τα χλμ είναι πραγματικά, παίζει να σκοτώνονται σε λίγο καιρό για συνέντευξή σου CNN με National Geographic Channel. Αν είναι από ιδιώτη μπορεί να ισχύει.

yannisv
29/01/2018, 16:12
Αν είναι από μάντρα και τα χλμ είναι πραγματικά, παίζει να σκοτώνονται σε λίγο καιρό για συνέντευξή σου CNN με National Geographic Channel. Αν είναι από ιδιώτη μπορεί να ισχύει.

Ακόμα χειρότερα, φοβάμαι μη γίνει αντικείμενο scientific research και δε μπορώ να βρω στασιό ο έρμος!

Ευτυχώς είναι από ιδιώτη, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω πως θα μάθω ποτέ αν τα χλμ είναι πραγματικά.

yannisv
18/03/2018, 17:40
Παιδιά καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα μια τρανσαλπ 650 του 2002, η οποία χρειάζεται κάποια μαζέματα και θέλω τη γνώμη σας γιατί εγώ είμαι λίγο άσχετος.

1. Τα μπροστινά πλαστικά τρίζουν σε διάφορες στροφές του κινητήρα και επιπλέον χτυπάνε-κάνουν θόρυβο σε κάθε τράνταγμα. Από το συνεργείο μου είπαν, χωρίς να τα ανοίξουν όμως, πως μάλλον είναι πιτσικαρισμένα και να πάω σε φαναρτζή να τα φέρει στα ίσα τους (η απόσταση που έχουν από το ντεπόζιτο -στην κορυφή εκεί που τελειώνουν- είναι όντως μεγάλη και σίγουρα μεγαλύτερη από ότι σε άλλα τρανσαλπ που έχω δει).

2. Χρειάζεται φλάντζα στο ψευδοκάπακο στον πίσω κύλινδρο όπως κάθεσαι από την αριστερή πλευρά γιατί χάνει λάδια -γνωρίζει κάποιος για κόστος?

3. Τα καρμπιρατέρ δεν δουλεύουν σωστά, αν και τα ρύθμισε μάστορας πρόσφατα. Συγκεκριμένα, όταν είναι κρύα η μηχανή δεν κρατάει ρελαντί ενώ όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές δεν έχει σταθερή ταχύτητα αλλά κάνει κάτι σαν σκορτσάρισμα. Κατά τα λοιπά δεν δείχνει να έχουν πρόβλημα. Έχω ακούσει πως υπάρχει μια δυσκολία στην ρύθμιση των καρμπιρατέρ, ισχύει κάτι τέτοιο?

Αυτά τα...ολίγα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

toyar
19/03/2018, 06:49
θα βρεις εναν μαστορα της προκοπης
θα κανεις πληρες σερβις με καθαρισμο-ρυθμιση καρμπυρατερ και βαλβιδες
θα τσεκαρει σωληνακια υποπιεσης και κολλαρα εισαγωγης και θ αλλαξει φλατζα ψευτοκαπακου
θα βαλει και τα πλαστικα σωστα και ετοιμος....

yannisv
20/03/2018, 15:19
θα βρεις εναν μαστορα της προκοπης
θα κανεις πληρες σερβις με καθαρισμο-ρυθμιση καρμπυρατερ και βαλβιδες
θα τσεκαρει σωληνακια υποπιεσης και κολλαρα εισαγωγης και θ αλλαξει φλατζα ψευτοκαπακου
θα βαλει και τα πλαστικα σωστα και ετοιμος....

Ευχαριστώ toyar. Μάστορας της προκοπής είναι σπάνιο είδος μάλλον - θα ξαναπροσπαθήσω πιο κατατοπισμένος πλέον.