PDA

View Full Version : Ταξίδι Τουρκία - Γεωργία



MESOLOGI
29/06/2016, 09:21
Παίδες καλημέρα!
Ως άνθρωπος της τελευταίας στιγμής (παρόλο που το σχεδιάζω 2,5 χρόνια!!!) θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
Για Τουρκία και Γεωργία τι έγγραφα χρειάζομαι;
Ταυτότητα μόνο;
Επίσης για την μοτοσυκλέτα μου τι χρειάζομαι από έγγραφα;
Έχω διαβάσει τα ταξιδιωτικά και άλλες πληροφορίες που έχουν αναρτηθεί εδώ αλλά μια επιβεβαίωση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

SHOOTER045
29/06/2016, 09:46
Άδεια μότο κανονική- το πρασινο έντυπο όχι το άσπρο κωλοχαρτο
Ασφάλεια με πράσινη κάρτα
Διαβατήριο

vardis
29/06/2016, 10:31
Εδώ είσαι φίλε! (αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη)
http://motoadv.gr/2015/04/06/armenistes/#more-21083

MESOLOGI
29/06/2016, 12:02
Πραγματικά έχω μπερδευτεί!
Αλλού διαβάζω πως μόνο με ταυτότητα μετά του 2000 για να έχει λατινικούς χαρακτήρες και αλλού διαβατήριο!
Που θα πάει θα το βρω!
Κι αν δεν το βρω πάω μέχρι εκεί κι αν δεν...γυρίζω πίσω!

lykourgi
29/06/2016, 12:05
Οι αρμόδιοι, που θα σου δώσουν έγκυρες απαντήσεις, είναι οι αντίστοιχες πρεσβείες.

Pattaya boy
29/06/2016, 23:16
Για μεχρι 3 μηνες περνας με ταυτοτιτα. Για παραπανω χρειαζεσαι βιζα οποτε και διαβατηριο. Αλλα κανε και ενα τηλ. στην πρεσβεια μηπως και εχει αλαξει κατι. Υποψην Γεωργια δεν ξερουν ακομα τι σημενει ασφαλεια αστικης ευθηνης οχηματος, οχι οτι δεν υσχιει αλλα λιγα ασφαλισμενα οχηματα υπαρχουν. Οποτε πολλη προσοχη στους δρομους. :wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142132

magelanos 1
29/06/2016, 23:32
Τουρκια ταυτοτητα με λατινικους χαραχτηρες, η διαβατηριο, και Γεωργια διαβατηριο. Οποτε πας μονο με διαβατηριο και ησυχασες..:)

Pattaya boy
30/06/2016, 11:33
Και Γεωργια περνας με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες εδω και χρονια. Τωρα τελευταια κυκλοφορουν φημες (ελπιζω να ειναι φημες) οτι σε καποιες χωρες σεγκεν ζητουν διαβατηριο με την δικαιολογια ως προσωρινο μετρο. Οποτε οπως λεει και ο φιλος πανω βγαζεις διαβατηριο που ειναι και ποιο σοβαρο ταξιδιωτικο εγγραφο και καθαρησες. Ειδικα τωρα που ζουμε περιεργες μερες.

MG-KTiNoS
30/06/2016, 16:25
Και Γεωργια περνας με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες εδω και χρονια. Τωρα τελευταια κυκλοφορουν φημες (ελπιζω να ειναι φημες) οτι σε καποιες χωρες σεγκεν ζητουν διαβατηριο με την δικαιολογια ως προσωρινο μετρο. Οποτε οπως λεει και ο φιλος πανω βγαζεις διαβατηριο που ειναι και ποιο σοβαρο ταξιδιωτικο εγγραφο και καθαρησες. Ειδικα τωρα που ζουμε περιεργες μερες.

Αυτό δεν είναι τΖάμπα

MESOLOGI
01/07/2016, 09:20
καλημέρα και ευχαριστώ σας!
Το θέμα μου στην παρούσα φάση είναι η εξοικονόμηση πόρων όποτε και δεν θα μπω στην διαδικασία διαβατηρίου.
Δεν έχω πάει κάπου εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης μέχρις στιγμής όποτε και δεν μου χρειάστηκε να βγάλω.
Άρα θα δω αν τελικά μπορώ να μπω Γεωργία μέσω πρεσβείας ή(!!!!) επειδή είμαι για τον @@@@@@ (ναι ναι καλά καταλάβατε!!!) θα πάω μέχρις εκεί και βλέποντας και κάνοντας!
Είναι ένα μοναχικό ταξίδι δοκιμής αντοχών...
Ξεκίνησε πέρσι η δοκιμή του μοναχικού ταξιδιού(τα προηγούμενα χρόνια πηγαίναμε με την παρέα μου που λόγω υποχρεώσεων πλέον όλοι έχουν δέσει άγκυρα) εντός συνόρων και μου άρεσε.
Ίδωμεν λοιπόν!
Όταν και αν με το καλό γίνει θα σας τα πω!

361914
ανοίγω φτερά λοιπόν κι όπου με βγάλει!

MESOLOGI
01/07/2016, 14:14
διάβασα αυτό -> http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/2293999/gerovasili-simantiki-epitichia-i-sindesi-tis-e-e-me-ti-georgia προ ολίγου!
Λέτε ο Θωρ (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CF%89%CF%81) να είναι κοντά μου;;;;;;

MESOLOGI
07/07/2016, 13:33
και μία το χάρτη της διαδρομής που σκέφτομαι να ακολουθήσω (έτσι για την ιστορία της υπόθεσης...)Βέβαια επειδή οι μέρες δεν με πιέζουν παρά μόνο τα οικονομικά θα δούμε και για τυχόν προσαρμογές με βάση το τι θα προκύψει..!362143

George_M.
07/07/2016, 13:59
στην Τουρκια θα ελεγα να αφηνες απεξω τις μεγαλες πολεις -πχ Αγκυρα κτλ-...πολυ μπαμ-μπουμ εχουν τωρα τελευταια...καλυτερα μικρα χωρια...

MESOLOGI
08/07/2016, 08:21
η διαδρομή είναι στο περίπου..
Καθ'οδόν θα αποφασιστεί η ακριβής διαδρομή ...
Ξενοδοχεία δεν θα κλείσω και όπου μου αρέσει θα σταματώ..
Επίσης σκοπεύω να ταξιδεύω από νωρίς (σχετικά!) το πρωί μέχρι νωρίς το απόγευμα ώστε να έχω όλο το χρόνο αναζήτησης καταλύματος...
Περισσότερο κίνδυνο θεωρώ πως διατρέχω στους δρόμους της Αθήνας που κινούμαι καθημερινώς παρά στην Τουρκία που θα πάω...
Είδωμεν!
Την Άγκυρα θα ήθελα πάρα πολύ να την επισκεφτώ ελέω ενός καταπληκτικού μουσείου(με αντικείμενα από τον πολιτισμό των Χετταίων (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%B5%CF%84%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9))(εργαζόμουν 10 και πλέον χρόνια σε μαγαζί με αντίκες και ειδικευόμουν στην ισλαμική τέχνη 18-19ου αιώνα ...αυτό και μόνο του αρκεί να έχω μια ψύχωση με τα μουσεία!

GFawkes
08/07/2016, 08:29
δυσκολη χωρα η Γεωργια

επικίνδυνη για μοτοσυκλετες
ουτε συμφωνια για την λειτουργία ξενων κινητων τηλεφώνων με roaming δεν εχει...

εαν χαθεις/χτυπησεις ....χαθηκες.

Ειχα παει 12 χρονια πριν για δουλεια, και κυκλοφορουσαμε με οπλισμενο με καλασνικοφ οδηγο.
Στην διαδρομη αεροδρομιο-ξενοδοχείο μας πυροβολούσαν το αυτοκινητο....ετσι γιατι μπορουσαν.
Φυσικα και τωρα δεν ειναι ετσι εδω και χρονια, αλλα και παλι προσπαθησε να βρεις καποια σημεια επαφης
(Λεσχες μοτο, καποιο φιλο/φιλη που να εχει σχεσεις απο κει να μαθεις 5 πραγματα).

MESOLOGI
08/07/2016, 10:44
Κατ' αρχάς ευχαριστώ!
Όσα ταξιδιωτικά έχω διαβάσει τον τελευταίο χρόνο που συμπεριελάμβαναν την Γεωργία μόνο αυτήν την εντύπωση δεν μου έχουν αφήσει..
Όπως έγραψες κι εσύ έχουν αλλάξει ποοοοολλά..
Θα δούμε...
Πάω και όπου με φωτίσει - όπου με βγάλουν τα χρήματα βασικά!
Το μπάτζετ είναι περίπου 1000-1100 ευρώ και αναλόγως "τόσο" θα μείνω και "τόσο" θα πάω...

GFawkes
08/07/2016, 12:06
batumi να πας...

να δεις και κανα κορμι παραλια!!
:eek:

MESOLOGI
08/07/2016, 12:27
batumi να πας...

να δεις και κανα κορμι παραλια!!
:eek:

δεν ακούγεται κακό!

taisteal
08/07/2016, 17:30
Μοναχικο ταξιδι..
Ωραιος :)

Να πας με το καλό και να γυρισεις να μας γραψεις ενα ωραιο ταξιδιωτικο

:beer::beer::beer:

vaska
08/07/2016, 18:15
Κατ' αρχάς ευχαριστώ!
Όσα ταξιδιωτικά έχω διαβάσει τον τελευταίο χρόνο που συμπεριελάμβαναν την Γεωργία μόνο αυτήν την εντύπωση δεν μου έχουν αφήσει..
Όπως έγραψες κι εσύ έχουν αλλάξει ποοοοολλά..
Θα δούμε...
Πάω και όπου με φωτίσει - όπου με βγάλουν τα χρήματα βασικά!
Το μπάτζετ είναι περίπου 1000-1100 ευρώ και αναλόγως "τόσο" θα μείνω και "τόσο" θα πάω...

Αυτός είναι ο τρόπος ταξιδιού που γουστάρω. Πάμε εκεί (γενικά) αλλά μπορεί κι εκεί ή εκεί. Δεν μου αρέσει ο προγραμματισμός ειδικά στα ταξίδια, μια γενική ιδέα του που θα κινηθούμε και τέλος. Αυτό βέβαια πολλές φορές με έχει βάλει σε μπελάδες αντίθετα με όλους όσους προγραμματίζουν και το κατούρημα.
Το Βατούμ που αναφέρθηκε είναι η ιδιαίτερη πατρίδα της γιαγιάς μου και μόνο καλά έχω ακούσει οπότε αν σε βγάλει ο δρόμος πέρνα και χαμένος δεν θα βγεις.

Καλό δρόμο!

Pattaya boy
09/07/2016, 21:12
Αν ειχες διαβατηριο (που μπορεις να βγαλεις και για 1 χρονο γυρω στα 30 ευρω) θα σου ελεγα να πεταχτεις και απο Αρμενια. Ομορφες διαδρομες και το Υερεβαν μου αρεσε περισοτερο απο Τυφλιδα. Το νου σου και στα γελαδια που ειναι αδεσποτα στη Γεωργια. Χαμηλες ταχυτητες και θα επιβιωσεις!

MESOLOGI
11/07/2016, 09:18
Αν ειχες διαβατηριο (που μπορεις να βγαλεις και για 1 χρονο γυρω στα 30 ευρω) θα σου ελεγα να πεταχτεις και απο Αρμενια. Ομορφες διαδρομες και το Υερεβαν μου αρεσε περισοτερο απο Τυφλιδα. Το νου σου και στα γελαδια που ειναι αδεσποτα στη Γεωργια. Χαμηλες ταχυτητες και θα επιβιωσεις!

Πρέπει να αφήσουμε και κάτι για μια άλλη φορά!
Επίσης έχω οδηγήσει σε ορεινή Ναυπακτία(εκδρομές!) τόσες φορές που αυτό για τα γελάδια μου φαντάζει οικείο !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΑΣ ΟΛΟΥΣ!

MESOLOGI
11/07/2016, 09:24
Προς το παρών βρισκόμαστε σε αυτό το στάδιο!!!!

362334

...και σε 13 μέρες φεύγουμε υποτίθεται!!!!

vaska
11/07/2016, 09:56
Προς το παρών βρισκόμαστε σε αυτό το στάδιο!!!!

362334

...και σε 13 μέρες φεύγουμε υποτίθεται!!!!

Νταξ 2 ωρίτσες δουλειά είναι και είσαι έτοιμος
:eek::eek:

MESOLOGI
12/07/2016, 09:10
Καλημέρα σας και πάλι!
Θεωρώ πως τις πληροφορίες που αντλώ καλό θα είναι να σας τις παραθέτω!
Επικοινώνησα με την πρεσβεία της Γεωργίας και μια (ευγενέστατη κυρία!) με ενημέρωσε πως αν πρόκειται να πάω με αεροπλάνο καλό θα είναι να έχω διαβατήριο....αλλά δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα αν πας μόνο με ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες.
Αμέσως την ρώτησα στην περίπτωση που πάω οδικός (με μοτοσυκλέτα) εκεί μου είπε πως στο τελωνείο ενδεχομένως εκεί να έχω πρόβλημα και να μη με αφήσουν ...
Τώρα όλα αυτά τα περί ταυτότητας μου τα έλεγε σε στυλ "αβαβά" , δηλαδή πως δεν είναι η επίσημη στάση και συμβουλή της πρεσβείας..
Από ότι κατάλαβα μας έχουν σε υπόληψη αρκεί να μην πέσεις σε μ@@@κα!
Αυτά!
Προσωπικά διαβατήριο δεν παίζει να βγάλω σε αυτό το ταξίδι , οπότε και θα ρισκάρω να πάω μέχρι εκεί και βλέπουμε (εκτός απροόπτου πάντα...)

GFawkes
12/07/2016, 09:40
Συμπλεκτη αλλαζεις....


δεν ειναι τιποτε...απλα δειχνει η μοτο διαλυμενη...

Κριμα δεν ειναι να πας τοσα χλμ εως εκει και να μην σε αφησουν να περασεις;....

βγαλε ενα διαβατηριακι....εστω και ετησιο-το πιο φτηνο τελως παντως....
θα ειναι πολυ ξενερα να πας και να φας πορτα.

MESOLOGI
12/07/2016, 12:02
όντως δίσκο πλατό αλλάζω και κάτι άλλα ψιλοπραγματάκια ώστε να είμαι σίγουρος...
Αυτό με το διαβατήριο δεν έχω δυστυχώς καθόλου χρόνο να πάω να βγάλω αν και πιθανών να κάνω μια ερώτηση ώστε να είμαι σίγουρος αν προλαβαίνει να βγει ...
Ευχαριστώ πάντως!

vardis
12/07/2016, 13:40
Θα κάνεις τέτοιο ταξίδι και θα αφήσεις έξω Καππαδοκία; Ξανασκέψου το. Μετά τη Σμύρνη πήγαινε Εφεσσο που είναι ένα ζωντανό μουσείο. Εννοείται ότι όταν περνάς από Τραπεζούντα θα πας Παναγία Σουμελά. Τέλος μετά την Σαμψούντα πήγαινε Σαφράνμπολου (Σαφράπολη), καταπληκτικό παλιό ελληνικό χωριού μνημείο της Ουνέσκο.

AXL954
12/07/2016, 22:05
Καλησπέρα και από εμένα

Αυτό που έχω μόνο να σου πώ αναφορικά με το πέρασμα στη Γεωργία, είναι να τσεκάρεις, το όχι και τόσο αυτονόητο, ότι η άδεια κυκλοφορίας και η πινακίδα της μοτο σου είναι ίδια. Τι εννοώ. Οτι αν πχ ο αριθμός της πινακίδας σου είναι ΑΒΓ 12, και η άδεια κυκλοφορίας ΑΒΓ 012, αυτό το μηδενικό, μπορεί να σου κάνει τρελό χουνέρι. Θυμαμαι μέλος του φορουμ που είχε φάει σκαλωμα σε ένα του ταξίδι (οχι από Γεωργία όμως, μάλλον κάτι σε Ιραν) και τον κρατησαν κανενα 2ωρο για να αποδείξει τα αυτονόητα.

Προσωπική άποψη: Διαβατήριο και μάλιστα με εξαμηνη τουλάχιστον διάρκεια. Παίζει πολύ τελευταία...

Αλέξης

atom_smasher
13/07/2016, 00:51
5 ημέρες εργάσιμες έκανε - Αθήνα- το διαβατήριο να βγει. Βγαλ το να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

MESOLOGI
13/07/2016, 08:03
Θα κάνεις τέτοιο ταξίδι και θα αφήσεις έξω Καππαδοκία; Ξανασκέψου το. Μετά τη Σμύρνη πήγαινε Εφεσσο που είναι ένα ζωντανό μουσείο. Εννοείται ότι όταν περνάς από Τραπεζούντα θα πας Παναγία Σουμελά. Τέλος μετά την Σαμψούντα πήγαινε Σαφράνμπολου (Σαφράπολη), καταπληκτικό παλιό ελληνικό χωριού μνημείο της Ουνέσκο.

Βασικά την Σαφράμπολη πιθανών να την βάλω στο πρόγραμμα ελέω-> 362479
Εκεί που λες έβγαιναν αυτού του τύπου τα κοσμήματα ή διακοσμήσεις σε αντικείμενα ΄κατά τον 18ο -19ο αιώνα(όπως έγραψα πιο πίσω δούλευα αρκετά χρόνια στο αντικείμενο των αντικών και κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...!)
Το πρόγραμμα μου βγάζει (βάση οικονομικών πάντα!) 10+ μέρες , οπότε και αναλόγως θα πράξω...εξ ου που δεν έχω κλείσει ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να κινούμε δίχως πρόγραμμα....

Ευχαριστώ πάντως!

MESOLOGI
13/07/2016, 08:04
5 ημέρες εργάσιμες έκανε - Αθήνα- το διαβατήριο να βγει. Βγαλ το να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Θα πάω μια βόλτα σήμερα από την ασφάλεια της περιοχής που είναι μέχρι το βράδυ για εξυπηρέτηση κοινού σήμερα και θα ρωτήσω..
Ευχαριστώ!

MESOLOGI
13/07/2016, 08:05
Καλησπέρα και από εμένα

Αυτό που έχω μόνο να σου πώ αναφορικά με το πέρασμα στη Γεωργία, είναι να τσεκάρεις, το όχι και τόσο αυτονόητο, ότι η άδεια κυκλοφορίας και η πινακίδα της μοτο σου είναι ίδια. Τι εννοώ. Οτι αν πχ ο αριθμός της πινακίδας σου είναι ΑΒΓ 12, και η άδεια κυκλοφορίας ΑΒΓ 012, αυτό το μηδενικό, μπορεί να σου κάνει τρελό χουνέρι. Θυμαμαι μέλος του φορουμ που είχε φάει σκαλωμα σε ένα του ταξίδι (οχι από Γεωργία όμως, μάλλον κάτι σε Ιραν) και τον κρατησαν κανενα 2ωρο για να αποδείξει τα αυτονόητα.

Προσωπική άποψη: Διαβατήριο και μάλιστα με εξαμηνη τουλάχιστον διάρκεια. Παίζει πολύ τελευταία...

Αλέξης

Θα το κοιτάξω και αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις και έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ!

SHOOTER045
13/07/2016, 08:26
Θα πάω μια βόλτα σήμερα από την ασφάλεια της περιοχής που είναι μέχρι το βράδυ για εξυπηρέτηση κοινού σήμερα και θα ρωτήσω..
Ευχαριστώ!

Άσχετη η ασφάλεια με τα διαβατήρια.
Και νομιζω τετάρτες είναι μόνο το πρωί

MESOLOGI
13/07/2016, 09:37
Άσχετη η ασφάλεια με τα διαβατήρια.
Και νομιζω τετάρτες είναι μόνο το πρωί

Σε μια αναζήτηση που έκανα για διαβατήρια διάβασα πως από ασφάλεια βγαίνει...
"Συγκεκριμένα, εφ' όσον πρόκειται για άτομο που εκδίδει πρώτη φορά διαβατήριο από την Ελληνική Αστυνομία, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 3103/2003, καταθέτει έντυπο αίτησης με κωδικό Ε1α. Έστω υπόψη ότι, και εάν ακόμη κατέχει παλαιό διαβατήριο, εκδοθέν από Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση - Επαρχείο - Προξενείο, σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 417/93, το αίτημά του για έκδοση διαβατηρίου αντιμετωπίζεται ως νέο και ως εκ τούτου υποβάλλεται έντυπο αίτησης – υπεύθυνης δήλωσης Ε1α."
εδώ (http://www.passport.gov.gr/appendix/) το βρήκα

Η ασφάλεια της περιοχής μου εξυπηρετεί μέχρι της 22:00 κάθε Τετάρτη

vardis
13/07/2016, 14:00
Βασικά την Σαφράμπολη πιθανών να την βάλω στο πρόγραμμα ελέω-> 362479
Εκεί που λες έβγαιναν αυτού του τύπου τα κοσμήματα ή διακοσμήσεις σε αντικείμενα ΄κατά τον 18ο -19ο αιώνα(όπως έγραψα πιο πίσω δούλευα αρκετά χρόνια στο αντικείμενο των αντικών και κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...!)
Το πρόγραμμα μου βγάζει (βάση οικονομικών πάντα!) 10+ μέρες , οπότε και αναλόγως θα πράξω...εξ ου που δεν έχω κλείσει ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να κινούμε δίχως πρόγραμμα....

Ευχαριστώ πάντως!
Εσύ ξέρεις, αλλά επειδή είναι ένα ταξίδι που τόχω κάνει, εννοώ την Τουρκία, και που δεν γίνεται εύκολα σου πρότεινα τα παραπάνω. Καλά να περάσεις.

MESOLOGI
14/07/2016, 09:19
Εσύ ξέρεις, αλλά επειδή είναι ένα ταξίδι που τόχω κάνει, εννοώ την Τουρκία, και που δεν γίνεται εύκολα σου πρότεινα τα παραπάνω. Καλά να περάσεις.

Τα έχω κατά νου και σαφώς δεν τα αγνοώ..
Όπως είπα είναι ένα ελεύθερο ταξίδι δίχως συγκεκριμένο πρόγραμμα παρά το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω να πάω οπωσδήποτε Τραπεζούντα...ο λόγος;;;Είχα δει ένα ταξιδιωτικό κάποτε με την Μάγια Τσόκλη και μου είχε κολλήσει "άσχημα"¨!Από τότε είπα πως κάποια στιγμη θα βρεθώ εκεί!

vardis
14/07/2016, 12:53
Η Τραπεζούντα είναι ίσως η πιο άσχημη πόλη που έχω δει στα ταξίδια που έχω κάνει. Οι τούρκοι τάχουν "κρύψει" όλα με τις απαίσιες πολυκατοικίες τους τύπου ανατολικού μπλόκ. Η Τσόκλη το έψαχνε αλλιώς και είχε και πολύ χρόνο και χρήμα στη διάθεσή της. Το μόνο που αξίζει πραγματικά είναι η διαδρομή 30 χλμ περίπου που ανεβαίνει στην Παναγία Σουμελά, όργιο της φύσης, και το Μοναστήρι το ίδιο φυσικά. Δεν ξέρω που θα διανυκτερεύεις, αλλά νάχεις υπόψη σου ότι από Τραπεζούντα μέχρι Σαμψούντα στον παραλιακό στη Μαύρη Θάλασσα, είναι δύσκολο έως αδύνατο να βρεις ξενοδοχείο της προκοπής.

MESOLOGI
14/07/2016, 13:12
Εκεί ακριβώς θέλω να πάω !Στην Σουμελά!
Αυτό το όργιο της φύσης αυτό ήταν που με συνεπήρε τότε!
Ξενοδοχεία δεν είναι ιδιαίτερες οι απαιτήσεις μου μιας και μόνο για έναν ύπνο θα είναι στο καθένα ...το μόνο ίσως που θέλω είναι να έχω κάποιο πάρκινγκ για τη μοτοσυκλέτα...

vardis
14/07/2016, 13:21
Ενα μικρό δείγμα της διαδρομής.
362565

MESOLOGI
14/07/2016, 13:28
Ενα μικρό δείγμα της διαδρομής.
362565

Αυτό!
Ειδού ο λόγος που γίνεται όοοοολο αυτό το ταξίδι!
ή η αιτία;;;;

Άψογος!


και για να προλάβω κάποιους - έχω γυρίσει την Ελλάδα...
362568
(η φώτο 10 χρόνια πριν στην Ορεινή Ναυπακτία ,αλλά ποοοολυ ορεινή!...στην Τέρνοβα ή Δενδροχώρι(ελληνιστί!)!)
έχω δει διαδρομές αντίστοιχες σε Μαστοροχώρια προς Σαμαρίνα ή σε ορεινή Ναυπακτία ή σε Μαίναλο ή σε Πρέσπες ή ή ή ... οπότε εφόσον μου είχε μείνει απωθημένο εξ ου και η απόφαση να πάω επιτέλους!

vardis
14/07/2016, 15:14
Τα έχω κατά νου και σαφώς δεν τα αγνοώ..
Όπως είπα είναι ένα ελεύθερο ταξίδι δίχως συγκεκριμένο πρόγραμμα παρά το μόνο σίγουρο είναι πως θέλω να πάω οπωσδήποτε Τραπεζούντα...ο λόγος;;;Είχα δει ένα ταξιδιωτικό κάποτε με την Μάγια Τσόκλη και μου είχε κολλήσει "άσχημα"¨!Από τότε είπα πως κάποια στιγμη θα βρεθώ εκεί!
Φίλε δεν το πιστεύω, έρχομαι σπίτι απ' τη δουλειά ανοίγω ΕΡΤ1 και έχει τώρα το ταξιδιωτικό της Τσόκλη στην Τραπεζούντα.

MESOLOGI
14/07/2016, 15:34
Φίλε δεν το πιστεύω, έρχομαι σπίτι απ' τη δουλειά ανοίγω ΕΡΤ1 και έχει τώρα το ταξιδιωτικό της Τσόκλη στην Τραπεζούντα.

τα βλέπεις;;;;;
χαχαχαχαααααααααααα!
όλα συνηγορούν υπέρ μου εκτός από την μοτοσυκλέτα που ζήτησε διάφορα πραγματάκια και μου "έκλεψε" κανα δυο μέρες απο την παραμονή μου στην Τουρκία αλλά χαλάλι της!

Αν έχεις κουράγιο δες εκεί που έμεινε το αυτοκίνητό της στα βουνά και μετά!
Αυτό ήταν που με κέρδισε!

QSpec
15/07/2016, 23:26
https://www.reddit.com/live/x9gf3donjlkq

Δεν σε βλέπω τελικά...

nikosmec
16/07/2016, 00:28
τα βλέπεις;;;;;
χαχαχαχαααααααααααα!
όλα συνηγορούν υπέρ μου εκτός από την μοτοσυκλέτα που ζήτησε διάφορα πραγματάκια και μου "έκλεψε" κανα δυο μέρες απο την παραμονή μου στην Τουρκία αλλά χαλάλι της!

Αν έχεις κουράγιο δες εκεί που έμεινε το αυτοκίνητό της στα βουνά και μετά!
Αυτό ήταν που με κέρδισε!

Μπά μάλλον δεν συνηγορούν όλα υπέρ σου.... ειδικά ο στρατός της Τουρκίας μάλλον έχει άλλη άποψη..... :nono:

vaska
16/07/2016, 06:19
Είναι κρίμα πάντως γμτ αλλά πάντα υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες. Κοίτα τώρα κάλιασμα.

MESOLOGI
16/07/2016, 14:13
Παίδες ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας...
Η αλήθεια είναι πως το τελευταία πράγμα που θα περίμενα ήταν ένα πραξικόπημα!!!
Στην αρχή τα έβαλα με την τύχη μου (για 15 λεπτά) και μετά προσγειώθηκα...
Μέσα σε μια ώρα έβγαλα το νέο (περίπου ) ταξιδιωτικό ..

362671

Έτσι είναι η ζωή που λέν' κι οι Γάλλοι!
Κοιτάμε μπροστά..
Πραγματικά λυπάμαι διότι το σχεδίαζα 2,5 χρόνια αυτό το ταξίδι άλλάααα.....πφφφφφφφφ
Πάμε Βαλκάνια και εύχομαι κάποτε να καταφέρω να το κάνω κι αυτό το ταξίδι που μου στέρησε η τύχη μου...

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μην κάνει κανείς το λάθος και με καλέσει την Πρωτοχρονιά για ποδαρικό!!!!!

QSpec
16/07/2016, 15:48
Μια χαρά φαίνεται.

Βουλγαρία κάνε λίγο δεξιά και βάλε μέσα Veliko Tarnovo, Μαυροβούνιο βάλε 2 μέρες και δες Kotor και Durmitor.

vardis
16/07/2016, 18:51
1ον: Αλλαξε τον τίτλο του θέματος,
2ον: Κροατία κάνε λίιιγο δεξιά να μπεις στις Λίμνες Plitvice http://https://www.google.gr/search?q=plitvice+lakes+%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj7ysaiuPjNAhUG0xoKHa5yCuQQsAQIGw&biw=1280&bih=667 (https://www.google.gr/search?q=plitvice+lakes+%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj7ysaiuPjNAhUG0xoKHa5yCuQQsAQIGw&biw=1280&bih=667) και
3ον: προβλέπω σύραξη στα Βαλκάνια!

bulmont
16/07/2016, 19:45
Aκούω στοιχήματα και πονταρισιές σε ποιές άλλες βαλκανικές χώρες θα πραγματοποιηθεί πραξικόπημα (ή κάτι
σαν πραξικόπημα....;)) απ' αυτές που έβαλε στο πρόγραμμά του ο Μεσολόγγης..................................

MESOLOGI
16/07/2016, 21:22
Αλήτες μαλλιάδες μηχανόβιοιοιοιοιοιοι παίζετε με τον πόνο μου εεεεεεεεεεεεεεε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
2,5 χρόνων όνειρα σε ένα βράδυ πάνε χαμένα αλλά τον νου σας!!!!
...εδώ σας έχω!΄
..ότι έχετε να κάνετε στη ζωή σας μην το αφήσετε για πέραν του Σαββάτου γιατιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιι!!!!!
με περιμένουν τα Βαλκάνια για να τα αναπροσαρμόσω !!!!!
Νώωωωωωωωωωωωωωεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε τι θα φάμε σήμερααααααααααααααα που έλεγε και το κορκοδειλάκι!!!!


Θα δημιουργηθεί νέο νήμα για τη νέα καταστρόφα!
Παρακαλω το παρών νήμα να πάρει τη θέση του στην ιστορία!
Θα το λέτε στα παιδιά σας - Να! Αυτός έφταιγε!!!!


https://www.youtube.com/watch?v=GoA_zY6tqQw

MESOLOGI
16/07/2016, 22:33
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149948&p=2775594#post2775594