Σύνδεση

View Full Version : GSXR πρωτη μηχανη



Pitogyros
30/06/2016, 22:13
Γεια σας παιδια. Ειμαι 17 και εχω μεγαλο κολλημα με μηχανες. Οταν φτασω τα 21(εχω καιρο μεχρι τοτε) θελω να βγαλω διπλωμα για κατηγορια Α για ολα τα δικυκλα. Παθιασμενος με GSXR 600 και θελω την γνωμη σας πανω στο θεμα.
Δεν εχω καβαλησει ποτε παπακι και ουτε σκοπευω. Τρελαινομαι για μηχανη!
Ειναι χαζη επιλογη η μελλοντικη αγορα μιας GSXR 600 ως πρωτη μηχανη??

(δεν ειμαι φανατικος οπαδος της ταχυτητας και επειδη διαβασα σε ενα αλλο θεμα στη σελιδα...εως τωρα εκτιμαω τα πραγματα μου και τα χρηματα που ξοδευω σε αυτα, εαν παιζει κανεναν ρολο..)

mreza
30/06/2016, 22:20
Όταν με το καλό γίνεις 21 ξαναρώτα. Μέχρι τότε θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.

macedonas
30/06/2016, 22:28
:a014:

lykourgi
30/06/2016, 22:28
Για 600άρι δεν σε βλέπω να προλαβαίνεις. Δεν είναι καλά λέει και δεν τα αγοράζεις κανείς, γι' αυτό τα καταργούν. :p
Να, δες : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149759


Σοβαρά τώρα. Κατ' αρχήν, καλώς ήρθες.
Πάρε το πρώτο δίπλωμα και αγόρασε κάτι μικρό (ότι προβλέπεται).
Γράψε χλμ, απόκτησε εμπειρίες και οι μηχανές δεν τελειώνουν ποτέ.

ptc
30/06/2016, 22:40
Καλως ηρθες φιλε στο φορουμ. Αφου σου αρεσει αυτο το ειδος μηχανης εγω θα ελεγα να ξεκινησεις να οδηγας αντιστοιχα μοντελα ανεβαινοντας σταδιακα κυβικα αναλογα με το διπλωμα σου. Πχ ξεκινας με ενα r125 που ειναι και μπιμπελο, μετα πας σε ενα ninja300 και οταν με το καλο βγαλεις το μεγαλο διπλωμα θα εισαι ετοιμος να χαρεις ο,τι μπορει να σου προσφερει το gixxer. Γιατι τωρα και να σου το διναν δε θα ηξερες τι να το κανεις και πως να το χαρεις.

Nostradamus
30/06/2016, 22:45
εσυ τωρα λεει η κυβερνηση, εισαι σε μια ηλικια που μπορεις να ψηφισεις...

Κοινως να συμμετεχεις με την αποψη στα κοινα, και να καθορισεις (λεμε τωρα) το πολιτικο μελλον ολοκληρης της χωρας στο βαθμο που σου αναλογει..

Επισης να χτυπησεις και ενα διπλωμα για αμαξακι (απεριοριστα τα κυβικα και τα αλογα εδω) και με την παρουσια ενηλικου διπλα σου (λιγο σκοτεινο αυτο ακομη, δεν μας ειπαν αν θα ειναι κολλητος η κηδεμονας) να βγεις στους δρομους και να αρχισεις να γεμιζεις εμπειρια...

Αρα εισαι σε μια ηλικια που μπορεις να παρεις αποφασεις για την παρτη σου μονος σου... Εδω θα σου πουμε κατα 90% χτυπα κανενα μοτοσυκλετακι πρωτα να δεις, αν σου παει το σπορ, να γραψεις κανενα χιλιομετρο και μετα μπαινεις και στα βαθιά.. Κρανακια, μπουφανακια και τα σχετικα...

Θα παιξει και κανενα το "το γκαζι ειναι στο μυαλο", μερικα "και εγω με 600 ξεκινησα φιλος και μια χαρα πηγε", ισως και κανενα "εγω απο τα 14 επιασα τιμονι, γιατι εχει και δυσκολιες η ζωη"....

Οτι και αν αποφασισεις ειτε τωρα, ειτε σε 4 χρονια, παντα ορθιος ευχομαι και οτι καλυτερο... :wave2:

ptc
30/06/2016, 23:03
Εδω θα σου πουμε κατα 90% χτυπα κανενα μοτοσυκλετακι πρωτα να δεις, αν σου παει το σπορ, να γραψεις κανενα χιλιομετρο και μετα μπαινεις και στα βαθιά.. Κρανακια, μπουφανακια και τα σχετικα...

Θα παιξει και κανενα το "το γκαζι ειναι στο μυαλο", μερικα "και εγω με 600 ξεκινησα φιλος και μια χαρα πηγε", ισως και κανενα "εγω απο τα 14 επιασα τιμονι, γιατι εχει και δυσκολιες η ζωη"....

Οτι και αν αποφασισεις ειτε τωρα, ειτε σε 4 χρονια, παντα ορθιος ευχομαι και οτι καλυτερο... :wave2:

Ειναι τα λεγομενα σχολια threadkillers. Το τερματισες το νημα με τη μια... Τι θα λεμε τωρα; :lol:

SHOOTER045
30/06/2016, 23:04
Ειναι τα λεγομενα σχολια threadkillers. Το τερματισες το νημα με τη μια... Τι θα λεμε τωρα; :lol:

Θα περιμένουμε να σχολιάσει ο DALTON

Nostradamus
30/06/2016, 23:10
Ειναι τα λεγομενα σχολια threadkillers. Το τερματισες το νημα με τη μια... Τι θα λεμε τωρα; :lol:

Ρε πουτς (α ρε μλκ αμυρου, :lol:) σε λιγο ξημερωνει Παρασκευη... Εχω πιστη οτι θα σκασει διαμαντακι θρεντ να μας παει το σ/κ !! :lol:

teogtp
30/06/2016, 23:34
Ρε πουτς (α ρε μλκ αμυρου, :lol:) σε λιγο ξημερωνει Παρασκευη... Εχω πιστη οτι θα σκασει διαμαντακι θρεντ να μας παει το σ/κ !! :lol:

Παω στοιχημα οτι την παρενθεση και το κενο αμεσως μετα ,το εβαλες επιτηδες..........
:tooth:

basilis_k6
01/07/2016, 00:01
σου αρεσουν οπως τα βλεπεις εξωτερικα δηλαδη.... Το ιδιο περίπου όπως βλέπεις σαν εφηβος τα μοντέλα και λες αυτή ειναι γ@μW τις γκόμενες και μετα καταλαβαίνεις οτι τα κοκκαλα και το δερμα δεν φερνουν την ευτυχια.


ποδήλατο ξες τουλάχιστον ρει?

amyroukai
01/07/2016, 00:07
it smells like a troll.

μην ελπίζετε για να υπάρχει το νήμα το ΣΚ.


Αμ... ΟΚ, να το πάω οφτόπικ και τρολάρετε ασύστολα αβασάνιστα αδιάκοπα.

taisteal
01/07/2016, 00:16
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=109073
Για να μην κουραζεστε..

:p

Διαβασε εδω αδερφε και θα σου λυθουν ολες οι αποριες..

amyroukai
01/07/2016, 00:27
Επικός τρόλης...

Η ΕΟΜ τι θέση έχει πάρει για το ζήτημα; Να μας ξεθολώσει το τοπίο ο γενικός γραμματέας, όταν ευκαιρήσει από την ορδή των αγοραστών που τον πολιορκεί για το στουκαρισμένο τριούμφ του.

taisteal
01/07/2016, 00:32
..... το στουκαρισμένο τριούμφ του.....


Αυτο ηταν κακοοοοο...

:lol:

amyroukai
01/07/2016, 13:39
Αυτο ηταν κακοοοοο...

:lol:

Απλώς αλήθεια είναι, η οποία επιμελώς κρύβεται στην αγγελία, όσο επιμελώς προβλήθηκε το ατύχημα ;)

teogtp
01/07/2016, 13:42
Απλώς αλήθεια είναι, η οποία επιμελώς κρύβεται στην αγγελία, όσο επιμελώς προβλήθηκε το ατύχημα ;)

Ε! οχι και ατυχημα!
Αποπειρα δολοφονιας ηταν ........

BLiTzER
01/07/2016, 13:44
Γεια σας παιδια. Ειμαι 17 και εχω μεγαλο κολλημα με μηχανες. Οταν φτασω τα 21(εχω καιρο μεχρι τοτε) θελω να βγαλω διπλωμα για κατηγορια Α για ολα τα δικυκλα.

Για να πάρεις κατευθείαν απεριόριστο, πρέπει να είσαι 24+. Οπότε περίμενε μέχρι τα 21 και μετά έχεις άλλο τόσο καιρό να το ξανασκεφτείς.

amyroukai
01/07/2016, 13:49
Ε! οχι και ατυχημα!
Αποπειρα δολοφονιας ηταν ........

Να δεις που ο οδηγός του ΟΑΣΘ ήταν μέλος της ΜΟΤΟΕ και κάγκουρας της πανελλήνιας...

Pitogyros
01/07/2016, 14:53
Ισως και να ειναι ενας ενθουσιασμος της στιγμης που κραταει περισσοτερο απο καποιους αλλους ενθουσιασμους. Τι να πω ρε παιδια... Αμα ερθει με το καλο εκεινη η στιγμη και το μυαλο μου το εχω μεσα στο κεφαλι καλως! Ευχαριστω παντως για αυτα που ειπατε. Μεχρι τοτε θα αλλαξουν πολλα ακομα και ισως και αυτη η καυλα της μηχανης..!

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 15:37
Ισως και να ειναι ενας ενθουσιασμος της στιγμης που κραταει περισσοτερο απο καποιους αλλους ενθουσιασμους. Τι να πω ρε παιδια... Αμα ερθει με το καλο εκεινη η στιγμη και το μυαλο μου το εχω μεσα στο κεφαλι καλως! Ευχαριστω παντως για αυτα που ειπατε. Μεχρι τοτε θα αλλαξουν πολλα ακομα και ισως και αυτη η καυλα της μηχανης..!


Έτσι μπράβο!
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρουν τα δίτροχα, και δεν είναι απλά μια περαστική φάση επειδή κάτι είδες σε περιοδικό ή τιβι, μπορείς ήδη να κάνεις πολλά στην ηλικία σου, για να είσαι έτοιμος όταν έρθει η ώρα: Εξοικειώσου πολύ καλά με κάθε λογής δίτροχο που μπορείς, για να ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

Μην το κάνεις σαν τον τύπο σε εκείνο το παλιό σκίτσο των Pythons που ήθελε να γίνει θηριοδαμαστής, αλλά νόμιζε οτι «λιοντάρι» λέγαν τον μυρμηγκοφάγο! ;)

Μάθε πάρα πολύ καλά ποδήλατο! Θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις καλή ισορροπία. Πάρε οτι σου επιτρέπεται τώρα, δεν ξέρω τι ακριβώς, σκούτερ, παπί, 125άρι, οτιδήποτε τέλος πάντων που να μπορείς να του βγάλεις άδεια/δίπλωμα. Αν μπορείς 125αρι, τέλεια. Αλλά και 50άρι καλό είναι, μην το υποτιμάς! (Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι έμαθαν με δαύτα). Ο,τι κι αν πάρεις, μάθε το πάρα, μα πάρα πολύ καλά. Βρες ανθρώπους που μπορούν πραγματικά να σε βοηθήσουν. Γράψου σε καμιά σχολή. Βρες mini-tracks αν υπάρχουν. Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα υπάρχει.

Ρώτα τα παιδιά εδώ, αλλά όχι «Να πάρω GSXR;» άλλα «Πώς μπορώ να γίνω καλός οδηγός, με τα δεδομένα που έχω αυτή τη στιγμή;». Την πρώτη ερώτηση οι περισσότεροι θα την αγνοήσουν, σαν σαχλαμάρα. Θέλει κάποια σοβαρότητα η προσέγγιση.

Έτσι, όταν καλή ώρα μπορείς να το πάρεις και νόμιμα, θα είσαι προετοιμασμένος με το παραπάνω και θα το κατα-ευχαριστηθείς. Δεν θα το κοιτάς σαν άσχετος να λες "ούπς, και τι κάνουμε τώρα;" και να το φοβάσαι. Μη γελιέσαι όμως, για να γίνει σωστά η δουλεία θέλει προετοιμασία. Το καλό είναι οτι μπορείς να την αρχίσεις από τώρα.

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 15:42
Αναρωτιέμαι, τόσοι πιτσιρικάδες έχουν κάνει αυτήν την ερώτηση, ή παρόμοια, δεν θα μπορούσε το moto.gr να γράψει μιαν απάντηση σε στυλ FAQ, να παραπέμπονται εκεί, ωστέ και να υπάρχει σαν μπούσουλας, αλλα και να μην επαναλαμβάνονται όλο τα ίδια;

ptc
01/07/2016, 15:50
Αναρωτιέμαι, τόσοι πιτσιρικάδες έχουν κάνει αυτήν την ερώτηση, ή παρόμοια, δεν θα μπορούσε το moto.gr να γράψει μιαν απάντηση σε στυλ FAQ, να παραπέμπονται εκεί, ωστέ και να υπάρχει σαν μπούσουλας, αλλα και να μην επαναλαμβάνονται όλο τα ίδια;

Αν είχαν τη διάθεση να ψάξουν θα είχαν βρει κάποιο από τα τόσα νήματα που λες. Για να ξαναρωτανε σημαίνει πως δεν ψάχνουν, άρα και faq να υπήρχε δε νομίζω πως θα βοηθούσε.

virus
01/07/2016, 15:57
Αν είχαν τη διάθεση να ψάξουν θα είχαν βρει κάποιο από τα τόσα νήματα που λες. Για να ξαναρωτανε σημαίνει πως δεν ψάχνουν, άρα και faq να υπήρχε δε νομίζω πως θα βοηθούσε.

μια χαρα θα βοηθουσε το Φακ.....:lol:

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 15:57
Αν είχαν τη διάθεση να ψάξουν θα είχαν βρει κάποιο από τα τόσα νήματα που λες. Για να ξαναρωτανε σημαίνει πως δεν ψάχνουν, άρα και faq να υπήρχε δε νομίζω πως θα βοηθούσε.

Ναι, αλλά θα μπορούσαμε εύκολα να τους παραπέμψουμε εμείς εκεί. Νομίζω οτι ζητάς πολλά να κατέχει το σύστημα αναζήτησης κάποιος που ενδεχομένως να μπαίνει για πρώτη φορά. Και FAQ να μην ήταν (για οποιοδήποτε λόγο), ένα sticky μια χαρά δουλειά κάνει.

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 16:00
μια χαρα θα βοηθουσε το Φακ.....:lol:

Είσαι κακός! :D :p :lol:

ΟΚ, αν τα θέλουμε τέτοια νήματα για τον χαβαλέ και το τρολάρισμα, πάσο. Νομίζω όμως οτι μπορούμε να επιδιώξουμε και διασκέδαση υψηλότερου επιπέδου.

ptc
01/07/2016, 16:01
μια χαρα θα βοηθουσε το Φακ.....:lol:

Αι φακ γιου που λένε. :lol:

BLiTzER
01/07/2016, 16:01
Δεν τα θέλουμε, αλλά δε θα μειωθούν με κανένα faq. Ούτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο μπορείτε να σκεφτείτε. Όλοι θέλουν τις απαντήσεις τους στο πιάτο.

Μάλιστα οι πιο "έμπειροι" πάντα ξεκινούν με "έχω διαβάσει όλα τα σχετικά νήματα, αλλά ας κάνω και το δικό μου επειδή...".

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 16:07
Κάτι άλλο ακόμα.

Δεν ξέρω αν ισχύει Ελλάδα, αλλά ΗΒ άμα έχεις βγάλει τα άλλα διπλώματα σταδιακά, το απεριόριστο μπορείς να το βγάλεις στα 21.
Αν πας κατευθείαν, πρέπει να περιμένεις ως τα 24.

bulmont
01/07/2016, 16:08
Ε! οχι και ατυχημα!
Αποπειρα δολοφονιας ηταν ........





Ωπα, τι έχουμε εδώ;;;; Μάλλον έχω χάσει επεισόδια......................

BLiTzER
01/07/2016, 16:08
Κάτι άλλο ακόμα.

Δεν ξέρω αν ισχύει Ελλάδα, αλλά ΗΒ άμα έχεις βγάλει τα άλλα διπλώματα σταδιακά, το απεριόριστο μπορείς να το βγάλεις στα 21.
Αν πας κατευθείαν, πρέπει να περιμένεις ως τα 24.

22, αν έχεις το Α2 για 2 χρόνια. Αλλιώς 24.

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 16:10
Δεν τα θέλουμε, αλλά δε θα μειωθούν με κανένα faq. Ούτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο μπορείτε να σκεφτείτε. Όλοι θέλουν τις απαντήσεις τους στο πιάτο.

Μάλιστα οι πιο "έμπειροι" πάντα ξεκινούν με "έχω διαβάσει όλα τα σχετικά νήματα, αλλά ας κάνω και το δικό μου επειδή...".

Και γιατι είστε μόντς;
Συμψήφιση όλα σε ένα νήμα, για να υπάρχει το record of shame, ας πουμε, και παραπομπή στο ανάλογο στίκι. Εντ οβ στόρυ.

BLiTzER
01/07/2016, 16:16
Εγώ, προσωπικά, είμαι για τη δόξα.

ggs
01/07/2016, 16:18
Και γιατι είστε μόντς;
Συμψήφιση όλα σε ένα νήμα, για να υπάρχει το record of shame, ας πουμε, και παραπομπή στο ανάλογο στίκι. Εντ οβ στόρυ.

δεν ξέρω αν το έχουμε καταλαβει , αλλα είμαστε στα οφ τοπικ...

όπως και όλα όσα γράφονται σε αυτό το θέμα.

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 16:33
Εγώ, προσωπικά, είμαι για τη δόξα.

ΛΟΛ. Έτσι.
Άλλοι για την δόξα, άλλοι για την δύναμη, άλλοι για την βασιλέια... :p

Τεσπα. Καλά νάστε.

doctoras
01/07/2016, 16:46
Γεια σας παιδια. Ειμαι 17 και εχω μεγαλο κολλημα με μηχανες. Οταν φτασω τα 21(εχω καιρο μεχρι τοτε) θελω να βγαλω διπλωμα για κατηγορια Α για ολα τα δικυκλα. Παθιασμενος με GSXR 600 και θελω την γνωμη σας πανω στο θεμα.
Δεν εχω καβαλησει ποτε παπακι και ουτε σκοπευω. Τρελαινομαι για μηχανη!
Ειναι χαζη επιλογη η μελλοντικη αγορα μιας GSXR 600 ως πρωτη μηχανη??

(δεν ειμαι φανατικος οπαδος της ταχυτητας και επειδη διαβασα σε ενα αλλο θεμα στη σελιδα...εως τωρα εκτιμαω τα πραγματα μου και τα χρηματα που ξοδευω σε αυτα, εαν παιζει κανεναν ρολο..)

γιατί ρε παλικάρι δε κοιτάς να βγάλεις (που μπορείς νομίμως) δίπλωμα 50cc και να αγοράσεις ένα όμορφο μοτοσυκλετάκι και να ξεκινήσεις γραμμικά με το αντικείμενο?

vaska
01/07/2016, 17:07
χαζολογάμε στο φόρουμ, κάνει και μια νύστα τώρα, λείπει και ο Ντάλτον και ο πανοπτικός ακόμα και ο μπανάνα χάμοκ λείπει ρπμ

:(

Nostradamus
01/07/2016, 17:32
χαζολογάμε στο φόρουμ, κάνει και μια νύστα τώρα, λείπει και ο Ντάλτον και ο πανοπτικός ακόμα και ο μπανάνα χάμοκ λείπει ρπμ

:(

Χαλαρα ο μπανανας ηταν ο απολυτος....

Sapadak
01/07/2016, 17:45
Χαλαρα ο μπανανας ηταν ο απολυτος....

Σου λείπει το ασημάκι σου ε? :lol:

Nostradamus
01/07/2016, 18:24
what ??? ηταν ο μπανανας ασημακι μου ???

Πεφτω απο τα συννεφα..τωρα εξηγουνται ολα.... τον εφαγε η κλίκα των Αθηνων !!!!!

amyroukai
01/07/2016, 18:26
Έτσι εξηγείται και το εκτόπισμα μερικών μελών, όλο τρώμε...

toyar
01/07/2016, 18:52
ξεκινα στα 18 με αυτοκινητο ωστε να συμμετασχεις με σχετικη ασφαλεια στον πολεμο που γινεται στους δρομους
στα 21 με μια σχετικη ωριμοτητα και εμπειρια βγαλε το διπλωμα μοτο που δικαιουσαι και στα 24 πας για οτι θες
το διαστημα 17-24 εσενα σου φαινεται αιωνιοτητα αλλα για τους περισσοτερους εδω μεσα μοιαζει με ανοιγοκλειμα των ματιων πλεον:D

amyroukai
01/07/2016, 18:56
Άλλοι για την δόξα, άλλοι για την δύναμη, άλλοι για την βασιΛέια... :p

Γιατί η δύναμη είναι ισχυρή σε μερικούς.
Επίσης, μερικοί θέλουν την πριγκηποΛέια και όχι την βασιΛέια.

361945

Δεινόσαυρος
01/07/2016, 19:23
Γιατί η δύναμη είναι ισχυρή σε μερικούς.
Επίσης, μερικοί θέλουν την πριγκηποΛέια και όχι την βασιΛέια.

361945

Ψιλοσκρόφα μωρέ, ποτέ δεν κατάλαβα τι της βρίσκαν...

Pitogyros
01/07/2016, 20:05
Έτσι μπράβο!
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρουν τα δίτροχα, και δεν είναι απλά μια περαστική φάση επειδή κάτι είδες σε περιοδικό ή τιβι, μπορείς ήδη να κάνεις πολλά στην ηλικία σου, για να είσαι έτοιμος όταν έρθει η ώρα: Εξοικειώσου πολύ καλά με κάθε λογής δίτροχο που μπορείς, για να ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

Μην το κάνεις σαν τον τύπο σε εκείνο το παλιό σκίτσο των Pythons που ήθελε να γίνει θηριοδαμαστής, αλλά νόμιζε οτι «λιοντάρι» λέγαν τον μυρμηγκοφάγο! ;)

Μάθε πάρα πολύ καλά ποδήλατο! Θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις καλή ισορροπία. Πάρε οτι σου επιτρέπεται τώρα, δεν ξέρω τι ακριβώς, σκούτερ, παπί, 125άρι, οτιδήποτε τέλος πάντων που να μπορείς να του βγάλεις άδεια/δίπλωμα. Αν μπορείς 125αρι, τέλεια. Αλλά και 50άρι καλό είναι, μην το υποτιμάς! (Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι έμαθαν με δαύτα). Ο,τι κι αν πάρεις, μάθε το πάρα, μα πάρα πολύ καλά. Βρες ανθρώπους που μπορούν πραγματικά να σε βοηθήσουν. Γράψου σε καμιά σχολή. Βρες mini-tracks αν υπάρχουν. Δεν μπορεί, όλο και κάτι θα υπάρχει.

Ρώτα τα παιδιά εδώ, αλλά όχι «Να πάρω GSXR;» άλλα «Πώς μπορώ να γίνω καλός οδηγός, με τα δεδομένα που έχω αυτή τη στιγμή;». Την πρώτη ερώτηση οι περισσότεροι θα την αγνοήσουν, σαν σαχλαμάρα. Θέλει κάποια σοβαρότητα η προσέγγιση.

Έτσι, όταν καλή ώρα μπορείς να το πάρεις και νόμιμα, θα είσαι προετοιμασμένος με το παραπάνω και θα το κατα-ευχαριστηθείς. Δεν θα το κοιτάς σαν άσχετος να λες "ούπς, και τι κάνουμε τώρα;" και να το φοβάσαι. Μη γελιέσαι όμως, για να γίνει σωστά η δουλεία θέλει προετοιμασία. Το καλό είναι οτι μπορείς να την αρχίσεις από τώρα.


Ευχαριστω πολυ Δεινοσαυρε ! Αυτην η εμπειρια ισχυει σε ολα τα πραγματα στη ζωη. Οσον αφορα το ποδηλατο που ειπες, τρεχω με αγωνιστικα και κανω μεγαλες αποστασεις (Λάρισα- Τρίκαλα) με ποδηλατο απο τον κανονικο δρομο. Βεβαια δεν ξερω αν αυτη η στροφη που κανεις με το ποδηλατο χωρις να γυρισεις ιδιαιτερα το τιμονι αλλα γυρνωντας το σωμα εχει καμια σχεση με την αντιστοιχη στροφη σε μηχανη. Εννοειται πως εχει περισσοτερο βαρος η μηχανη. Νταξει παιδια εννοειται πως το μυαλο δεν παει ουτε καν στις σουζες και στα drag απο φαναρια και τετοια... Τα απεχθανομαι ακομα και σε ποδηλατο. Το αυτοκινητο το δουλευω καλα μπορω να πω, για την ηλικια μου.
Γενικα ηθελα να αποφυγω τα μηχανακια, διοτι, οπως ειπα, το κολλημα μου ειναι στα πιο μεγαλα εργαλεια. Δεν γεννας εμπιρεια ομως ετσι στο δικυκλο.
Ευχαριστω για τις συμβουλες παντως φιλε μου. Να σαι καλα! :)