PDA

View Full Version : Deus XL500



Λευκάδιος
01/07/2016, 19:40
''Ένας από τους ήρωες των χωμάτινων θρύλων είναι το XL500. Η επιλογή της Honda να τού φορέσει μπροστά τροχό 23" για να τονώσει –ή απλά τονίσει- τις off-road επιδιώξεις της, είχε αμφισβητήσιμη αποτελεσματικότητα, όμως βοήθησε στη δημιουργία μιας πολύ ιδιαίτερης ταυτότητας.

Στην οποία συνέβαλε ο συχνά δύσκολος στην εκκίνηση, αλλά φιλικός στην απόδοση τετράχρονος κινητήρας με την παροιμιώδη ροπή και αντοχή στις κακουχίες.

Ανάμεσα στους πολλούς λάτρεις του συγκεκριμένου μοντέλου είναι και οι καλλι-τεχνίτες της Deus Ιαπωνίας. Έτσι, όταν είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε «αγώνες εποχής» (βιντάζ) μοτοκρός και flat-race, το XL ήταν από τις πρώτες μοτοσυκλέτες που σκέφτηκαν. Άρχισαν να ψάχνουν και όταν άκουσαν για ένα 500 σε ασυνήθιστα καλή κατάσταση, το τσίμπησαν χωρίς πολλά-πολλά λόγια.''

Η συνέχεια εδώ http://www.newsbeast.gr/moto/arthro/2292079/h-deus-japan-ipoklinete-stin-honda-xl500


361946
361947

sapila racing
02/07/2016, 11:03
Πολύ ωραίο.
Απο τις σπάνιες περιπτώσεις που το αποτέλεσμα μετατροπής μου αρέσει τόσο πολύ!!
Το τεπόζιτο και το χρώμα του δίνει μια νότα απο Husqvarna εποχής.

thunder ace
02/07/2016, 11:24
καλα και ωραια και χρυσα ολα αυτα.Εμενα μια απορια θα μου την απαντησει καποιος;ΠΩΣ φρεναρει αυτο το μηχανακι με αυτα τα ταμπουρα;Ειμαστε στα καλα μας;Αν κατεβεις απο ενα ΧΤ πχ και ανεβεις σε ενα τετοιο, αν οχι στο πρωτο φρεναρισμα ,στο δευτερο εχεις χεστει .Βαλε ρε ανθρωπε ενα δισκοφρενο και ας χαλασει λιγο η "μουρη".

sapila racing
02/07/2016, 11:28
καλα και ωραια και χρυσα ολα αυτα.Εμενα μια απορια θα μου την απαντησει καποιος;ΠΩΣ φρεναρει αυτο το μηχανακι με αυτα τα ταμπουρα;Ειμαστε στα καλα μας;Αν κατεβεις απο ενα ΧΤ πχ και ανεβεις σε ενα τετοιο, αν οχι στο πρωτο φρεναρισμα ,στο δευτερο εχεις χεστει .Βαλε ρε ανθρωπε ενα δισκοφρενο και ας χαλασει λιγο η "μουρη".

Για vintage αγωνες σε χωμα φτιαχτηκε, μια χαρά είναι.

thunder ace
02/07/2016, 11:38
χε χε ,δλδ αν ειχα ενα honda cb boldor 750 ,θα επερνα μερος σε αγωνα vintage, χωρις να σκαλισω φρενα -αναρτησεις-ζαντες;Μαλλον για ηρωας παω:bawl:

sapila racing
02/07/2016, 12:09
χε χε ,δλδ αν ειχα ενα honda cb boldor 750 ,θα επερνα μερος σε αγωνα vintage, χωρις να σκαλισω φρενα -αναρτησεις-ζαντες;Μαλλον για ηρωας παω:bawl:

Αν είχες και αν πήγαινες τότε το συζητάγαμε. :wave2:

Παντως γενικά σε αγώνες classic υπαρχουν περιορισμοί στις μετατροπές και καλά κάνουν.

thunder ace
02/07/2016, 12:16
[QUOTE=sapila racing;2770132]Αν είχες και αν πήγαινες τότε το συζητάγαμε. :wave2:

μπα ...δεν ειμαι πια για τετοιες συγκινησεις.Ρε τι οδηγαγαμε εκεινα τα χρονια!!!!!!!(μπρρρρρ)

Λευκάδιος
03/07/2016, 02:13
Μετά τον αγώνα που θα συμμετάσχει θα μπουν φώτα, πινακίδα κλπ για νόμιμη κυκλοφορία στον δρόμο.Οι αναρτησεις του συγκεκριμένου ειναι ήδη μια χαρά,το να μπουν καλύτερα φρένα είναι ευκολη υπόθεση(κομπλε μπροστινός τροχός από XR600).Το μόνο απαραιτητο που χρειάζεται είναι ένας γυμνασμένος τετρακέφαλος για να βαράει την μανιβέλα :lol:

panavour
03/07/2016, 06:10
Οταν ειμαστε νεοι μια χαρα τα οδηγουσαμε αλλα τωρα, το μεν πνευμα προθυμον η δε σαρξ ασθενης:D:D

bobber
11/08/2016, 20:14
Ερωτας!!!!!!
Εχω ενα σκαλωμα με ψηλοφτερα thumper .......
Το αποτελεσμα ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει!
Οσο για το δισκοφρενο.....ευκολο πραγμα το πιρουνι απο δισκοφρενατο μηχανακι "δωριστικε"

p@nos
16/08/2016, 20:45
καλα και ωραια και χρυσα ολα αυτα.Εμενα μια απορια θα μου την απαντησει καποιος;ΠΩΣ φρεναρει αυτο το μηχανακι με αυτα τα ταμπουρα;Ειμαστε στα καλα μας;Αν κατεβεις απο ενα ΧΤ πχ και ανεβεις σε ενα τετοιο, αν οχι στο πρωτο φρεναρισμα ,στο δευτερο εχεις χεστει .Βαλε ρε ανθρωπε ενα δισκοφρενο και ας χαλασει λιγο η "μουρη".

και απο κανα ducati αμα πας σε χτ στο πρωτο δευτερο φρεναρισμα, θα εχεις χεστει...και απο χτ αμα πας σε κανα εντουρο μηχανακι με το μικροσκοπικο δισκακι, παλι θα χεστεις...το τι εχεις συνηθησει δεν ειναι δειγμα για το τι μπορεις να κανεις...

φορ δε ρεκορντ, το συγκεκριμενο ταμπουρακι, ειναι μια χαρα ικανο να σταματησει τη συγκεκριμενη μοτο...