PDA

View Full Version : Εντυπωσεισ Απο Το Μαθημα!!!!!



periklisk
07/03/2004, 22:46
Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στη ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ (Γιώργος) για το μάθημα που μας έκανε με τόση διάθεση και προθυμία!!!!

Είσαι πρώτος!!!

Βέβαια μας έβαλες σε "μπελάδες" αφού θα πρέπει να ξεχάσουμε (εγώ τουλάχιστον) πολλά από αυτά που θεωρούσαμε δεδομένα και σωστά!

Επίσης χάρηκα που γνώρισα από κοντά μερικούς σοβαρούς μοτοσυκλετιστές που έχουν διάθεση να μάθουν και να ανακαλύψουν καινούργια πράγματα!

Προτροπή σε όσουν δεν ήρθαν, να έρθουν στο επόμενο(α)......Εγώ πάντως θα είμαι εκεί!!!!!!

Άντε καλές βόλτες!!!!!!!!!!

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/03/2004, 02:10
το μονο << κακο >> ηταν οτι ειχαμε περιορισμενο χρονο και δεν μπορεσα να παρακολουθησω τον καθε ενα και να τον βοηθησω καλυτερα. ενας μονος του δεν ειναι ευκολο να μπορεση να παρακολουθηση τους αλλους 10. πρεπει κανονικα να σας βλεπω εναν εναν εχωντας σας μπροστα μου και να βλεπω που κανατε λαθος και να μπενω μπροστα να σας δειχνω το τι κανατε λαθος για να το διορθονετε. αυτο θελει πολυ χρονο που δεν τον ειχαμε. παντως πηρατε μια ιδεα στον σωστο κατα τους δασκαλους τροπο οδηγησης που διδασκουν στο καλιφορνια σουπερμπαικ σκουλ. θα ξαναβρεθουμε παλυ να ξανακανουμε μαθημα, αλλα το βασικο ειναι να προσπαθησετε να αφομιωσετε αυτα που μαθατε στην καθημερινη σας μετακινηση. μεσα στην πολη ειναι βασικο να ειστε χαλαροι για να δουλευη η περιφεριακη οραση, και να μπορεσετε να εξικιωθητε με την χαλαρη θεση σωματος. ειναι βασικο το ξαναλεω να αφηνετε την μοτο να κανει την δουλεια της που την ξερη καλα. δεν πιανουμε τον ταυρο απο τα κερατα. χαλαροι, σωστη θεση οδηγησης, περιφεριακη οραση, και ελιγμους με βαση το γυροσκοπικο φενομενο και μεσα στην πολη ακομα και οταν απλα θελουμε να αλλαξουμε λωριδα κυκλοφοριας. και πολυ υπομονη. μακαρι να ειχαμε ενα κουμπι ρεσετ να πατισουμε για να ξαναμαθουμε τα παντα απο την αρχη. δυστηχος το δυσκολο δεν ειναι να μαθουμε σωστα, ειναι να ξεμαθουμε τα λαθος. σας ευχαριστω για την παρουσια σας. παντα κοντα σας για να σας βοηθησω σε καθε απορια σας. και μην ξεθαρευετε μολις δητε οτι πατε καλυτερα. πρεπει να το μαθη και το σωμα σας να το κανει ενστικτοδος. καλο δρομο να εχουμε .γιωργος

Wizard13
08/03/2004, 08:03
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ, για το χρόνο του, τη διάθεσή του και την υπομονή του.

Σίγουρα ο χρόνος ήταν περιορισμένος, αλλά ο καθένας από εμάς μπορεί να αρχίσει να ξεχνάει τα λάθος και να αφομιώνει τα σωστά.

Σίγουρα θα αφομιώσουμε κάποια από τα σωστά με λάθος τρόπο, αλλά θα είναι πιό εύκολο την επόμενη φορά να τα διορθώσουμε, παρά να είμαστε πάλι στο μείον...

Περάσαμε υπέροχα και μακάρι όσοι περάσουμε το CSS να κάνουμε το ίδιο :)

almalibera
08/03/2004, 14:19
..Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στην ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ (:confused: ) για τα μαθήματα που θα μας ξανα παραδώσει (:winka: ) καποια στιγμή στο μέλλον και τότε θα ειμαι και εγω παρούσα!!!!:)


Εγω το ήτσερα οτι ειναι καλά!!! Αμε!!!:) :wave2:

NLS
08/03/2004, 14:49
ευχαριστούμε πολύ "δάσκαλε" ;) (που έλεγε και γνωστός εδώ)

αφού εμφανίστηκα εγώ, κατόρθωμα και αυτό ;) (και ας μην πολυσυστήθηκα)

όλα ωραία ήταν, νομίζω αν κάποιος έχει μεγάλο σπίτι, ΕΚΕΙ θα ήταν το καλό να μαζευτούμε άλλη φορά (με συνένεση γυναίκας/μαμάς κλπ. βέβαια - για καλό σκοπί) ώστε να έχουμε άλλη άνεση, να μην μας βλέπουν σαν εξωγήινους κλπ. (βέβαια θα ήταν και πολύ ενδιαφέρον θέαμα 10-15 μοτό έξω από ένα σπίτι)

θέλει περισσότερο χρόνο σίγουρα, ειδικά για οδήγηση ένας ένας

το πολλοί μαζί έχει ένα μειονέκτημα μεγάλο (ειδικά σε δρόμο και όχι πίστα που βλέπεις μακριά), δεν βλέπεις τον leader και απλά αντιγράφεις κάπως τον μπροστινό σου που έχει αντιγράψει (Θεού Θέλοντος) τον μπροστινό του κλπ. κάτι δηλαδή σαν χαλασμένο τηλέφωνο

(εγώ που είχα και την "τύχη" να είμαι πίσω από κάποιον φίλο :beer: :ZZZ: με λίγο κώλος πίσω ανάρτηση και αρκετό φόβο για αυτή... - σόρυ που σε πέρασα μια φορά αλλά με μπέρδευες :blush: )

πάντως με έπιασα ΤΡΕΙΣ ολόκληρες φορές να κάνω σχετικά μεγάλη μαλακία (φρένο μέσα στη στροφή... τουλάχιστον έχω την ΚΑΠΟΙΑ λογική πρώτα να ισιώνω - αλλά δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο μαλακία)

άντε να βελτιωθούμε - άντε άντε!

bikersonly
08/03/2004, 15:10
να πω κι εγώ ένα μεγάλο μπράβο στον Γιώργο (Γιαγιά Αρκούδα) για την θέληση και την υπομονή του να μεταφέρει τις εμπειρίες - γνώσεις του σε άλλα παιδιά!! :winka:

periklisk
08/03/2004, 15:32
Άντε να ξαναμαζευτούμε με περισσότερο χρόνο και καλύτερο καιρό!!!!!


Καλημέρα σε όλους!

NLS
08/03/2004, 15:53
ε οκ δεν ήταν και κώλος ο καιρός

αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να γίνει το επόμενο πρακτικό σε ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ δρόμο (που να μην έχει βράχια η μια μεριά και γκρεμό η άλλη)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΠΗΓΑΜΕ!

ΞΕΚΙΝΑΩ:

Εγώ :) NLS, Νίκος με το Dakar

periklisk
08/03/2004, 16:01
Νίκο συμφωνώ μαζί σου για το καιρό.... μας βοήθησε τελικά..... 5 βαθμούς να ήταν πιο ζεστός θα ήταν πολύ καλύτερα!!

Εγώ periklisk ο Περικλής με το ZXR 400

Wizard13
08/03/2004, 16:49
Είμαι ο Γιώργος και είμαι καλά... :)

Εεεεε, ωχ... Αυτό πήγαινε γι'αλλού... :look:

Είμαι ο Γιώργος με CBR600F4 και επειδή είμασταν 3 600 και 1 ΧΧ, διευκρινίζω, το μπλέ-άσπρο-κόκκινο που πουλιέτε κιόλας... :wave2:

periklisk
08/03/2004, 16:51
τζιτζελόν το χεις το cbr!!!!:beer: :beer:

dimitrism
08/03/2004, 16:59
Γιαγιά Αρκούδα σ' ευχαριστούμε πολύ-πολύ που μας έδωσες τα φώτα σου και τις γνώσεις σου για να μάθουμε να οδηγούμε γρήγορα αλλά πάνω απ' όλα με ΑΣΦΑΛΕΙΑ....!!!!

Δημήτρης CBR 600 Fi (μαύρο)

Υ.Γ. Αλήθεια ρε Γιώργο... τα ιδιαίτερα πόσο κοστίζουν???
:) :) :)

cityfly
08/03/2004, 18:15
το μόνο που μπορώ να πω είναι οτι στο επόμενο θα έρθω οπωσδήποτε
μπράβο στην ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω αλλά άμα ξανακανονιστεί θα έρθω

Spazz
08/03/2004, 20:54
ωραια τωρα μενει καποιος να κανει το αντιστοιχο του Fabio Fasola.ασφαλτος και μαλακιες..... χεχε

kapeos
08/03/2004, 22:17
ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ για όσα κατάφερες να μας δείξεις και όσα καταφέραμε (?) να αφομιώσουμε. Κρίμα που πολλά παιδιά (μεταξύ αφτών πολλοί φίμοι μου) έχασαν την ευκαιρία που μας έδωσες.

Έυχομαι να ξανακάνεις κάτι τέτοιο (να μην έχουμε εκλογές μόνο) και να παραβρεθούμε αυτή τη φορά όλοι και σε κάποιο άλλο μέρος χωρίς βράχια και γκρεμούς που είπε και παραπάνω ο φίλος.


Για την ώρα προσπαθώ και εγώ να ξεχάσω αυτά που ξέρω (και αυτοδιδάχτηκα) για να κάνω αυτά που μας έμαθες.


Είμαι ο dimikap (ή αλλιώς kapeos). ΔΗΜΗΤΡΗΣ africa twin (η μοναδική της συνάντισης)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
08/03/2004, 22:19
προς NLS. δεν πεταμε ποτε μα ποτε φρενω μεσα στην στροφη. προσπαθουμε αν υπαρχει εμποδιο να το αποφιγουμε με τον τροπο που ειπαμε. αν για καποιο λογο οπως εχει γινη τρακαρισμα πανω στην στροφη με αυτοκινητα και εχει κληση ο δρομος και δεν βλεπουμε σιμειο διαφυγης, τοτε κανουμε το πατημα που ειπαμε ( το..για να αποφυγουμε την λακουβα...) και μολις η μοτο σηκωθη τοτε φρεναρουμε. προσοχη μονο η μοτο να σηκωθη οχι εμεις γιατι λογο την αδρανειας του σωματος μας θα δωσουμε με το σωμα μας ωθηση να πλαγιαση προς το αντιθετο μερος απο οτι ηταν πρωτα με αποτελεσμα ...τουμπα. για καντε και οπως πηγενετε σιγα σιγα σε μια ευθεια το γυροσκοπικο για να κανετε εσακια, με αυτον τον τροπο θα δητε το ποσο γρηγορα αντιδρα η μοτο και υπακουει στης εντολες σας χωρις κοπο.
και προς dimitrism τα ιδιαιτερα κοστηζουν κατι παραπανω, ειναι αστα να πανε ασιμφορα, δεν σε περνη, ειμαι ακριβος. για μια μερα μαθημα κερνας τον καφε.:cry: :bawl: :lol:

MSF XX
11/03/2004, 06:08
ΑΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ!!!!

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΛΙΓΟΩΡΟ ΜΑΘΗΜΑ !


MSFXX ΜΕ CBR 1100 XX

sourtaggias
11/03/2004, 06:58
Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον Γιώργο. Θα επιστρέψω στο ίδιο μέρος και θα προσπαθήσω να εφαρμόσω την θεωρία ξανά και ξανά και ξανά…
Σταύρος BMW R65 &acute;79.

NLS
11/03/2004, 14:34
νομίζω το κλειδί είναι η προπόνηση για την εμπαίδωση

cityfly
11/03/2004, 17:39
Γιαγιά καλημέρα

να σε παρακαλέσω για κάτι, αν γίνεται, μπορείς να μας γράψεις κάποια στοιχεία της θεωρίας εδώ, πχ αυτό που έγραψες πιο πάνω για το γυροσκοπικό ή την αποφυγή εμποδίου στη στροφή;

Ευχαριστούμε

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/03/2004, 21:42
χμμμμ.... θα ηθελα να μπορουσα να το γραψω, αλλα πρεπει να αρχησουμε απο την αρχη για να το καταλαβετε. και δυστιχως θα χρηαζομουν πολλες σελιδες για να το γραψω. πρεπει να βρεθουμε απο κοντα για να το πουμε. παντος ο αλεξανδρος με το DR ειπε οτι την γλιτοσε απο ενα ατυχιμα χαρη στο μαθημα που καναμε. για δητε εδω τι εγραψε... http://www.motomag.gr/forum/forumessage.jsp?vthread=5636&vid=34032

cityfly
11/03/2004, 22:47
στο επόμενο θα έρθω ο κόσμος να χαλάσει

periklisk
11/03/2004, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
στο επόμενο θα έρθω ο κόσμος να χαλάσει

και δε θα χάσεις....... και εγώ θα ξαναπάω!!!!!

NLS
11/03/2004, 22:53
εγώ μια και πήγα αργά - σίγουρα θα ξαναπάω

εννοάται