PDA

View Full Version : Αφαίρεση πίσω τροχού σε σκούτερ



Angelo_95
04/07/2016, 02:20
Καλησπέρα. Έχω ένα TCB Spark το οποίο το ανακατασκευάζω μετά από ακινησίας 5 χρόνων και τρακαρίσματος. Είμαι στα τελειώματα και θέλω τις συμβουλές σας.

Θέλω να αφαιρέσω και τον πίσω τροχό για να βάψω την ζάντα του δεν ξέρω όμως πως. Την μπροστά την κατάφερα εύκολα.

Επίσης έχω μερικά πλαστικά που έχουν σπάσει και λείπει κομμάτι, ο υγρός πολυεστέρας θα κάνει δουλειά?

Και κάτι ακόμα. Θέλω να "ανοιχτεί" λιγάκι η εξάτμιση και για καλύτερο αέρα και λίγο (λίγο) ήχο, όχι πολλά πράγματα. Μπορώ να το κάνω μόνος μου? ή να το πάω σε ειδικό? συμφέρει ή να πάρω καμιά άλλη κινέζικη? έχετε κάτι να προτείνετε? max 80€.

GregVog
06/07/2016, 01:17
Ο πίσω τροχός με αερόκλειδο, αλλίως υπάρχει ένας άλλος τρόπος που εγώ βέβαια και πάλι δεν τα κατάφερα. Βαζεις το κλειδί στο παξιμάδι και πιάνεις την ρόδα και την γυρνάς με φόρα ώστε να χτυπήσει το κλειδί στην εξάτμηση και έτσι να ξεβιδωθεί!!!

vaska
06/07/2016, 07:29
το ενδεχόμενο να μπλοκάρεις τον τροχό με το φρένο και να λύσεις το παξιμάδι δεν παίζει???

Tycho Moon
06/07/2016, 08:51
Καλησπέρα. Έχω ένα TCB Spark το οποίο το ανακατασκευάζω μετά από ακινησίας 5 χρόνων και τρακαρίσματος. Είμαι στα τελειώματα και θέλω τις συμβουλές σας.

Θέλω να αφαιρέσω και τον πίσω τροχό για να βάψω την ζάντα του δεν ξέρω όμως πως. Την μπροστά την κατάφερα εύκολα.

Επίσης έχω μερικά πλαστικά που έχουν σπάσει και λείπει κομμάτι, ο υγρός πολυεστέρας θα κάνει δουλειά?

Και κάτι ακόμα. Θέλω να "ανοιχτεί" λιγάκι η εξάτμιση και για καλύτερο αέρα και λίγο (λίγο) ήχο, όχι πολλά πράγματα. Μπορώ να το κάνω μόνος μου? ή να το πάω σε ειδικό? συμφέρει ή να πάρω καμιά άλλη κινέζικη? έχετε κάτι να προτείνετε? max 80€.

Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο συνεργείο να σου βγάλουν / βάλουν τον πίσω τροχό και να σου σφίξουν σωστά τον εμπρός αν δεν τον έχεις σφίξει με δυναμόκλειδο.

Αν όμως θέλεις να κάνεις την δουλειά μόνο σου, θα σου πρότεινα - πριν ξεσφίξεις το παξιμάδι - να μαρκάρεις τη θέση του, έτσι ώστε όταν ξαναβάλεις τον τροχό στη θέση του, να το ξανασφίξεις στο ίδιο σημείο και λιιιιιγο παραμέσα.

vaska
06/07/2016, 10:04
Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο συνεργείο να σου βγάλουν / βάλουν τον πίσω τροχό και να σου σφίξουν σωστά τον εμπρός αν δεν τον έχεις σφίξει με δυναμόκλειδο.

Αν όμως θέλεις να κάνεις την δουλειά μόνο σου, θα σου πρότεινα - πριν ξεσφίξεις το παξιμάδι - να μαρκάρεις τη θέση του, έτσι ώστε όταν ξαναβάλεις τον τροχό στη θέση του, να το ξανασφίξεις στο ίδιο σημείο και λιιιιιγο παραμέσα.


Να φανταστώ αυτό είναι τιπάκι για να σφίξει σωστά έτσι??
Προς πληροφόρησή σου και μόνο, 100 φορές να το κάνεις, το ίδιο σημειο εισαγωγής του παξιμαδιού στον άξονα δεν θα το πετύχεις οπότε και είναι άτοπο αυτό που λες. Η μαγική λέξη είναι δυναμόκλειδο ή αλλιώς μεγάλη εμπειρία

OldMan
06/07/2016, 11:03
Θέλω να "ανοιχτεί" λιγάκι η εξάτμιση και για καλύτερο αέρα
Για να βγαλει η εξατμιση "καλυτερο" αέρα πρέπει πρωτα να μπει από καπου..
(αρχή διατηρησης της μαζας)

Αν βαλεις πιο "ελευθερο" φιλτρο αερα θα πρέπει να ρυθμίσεις αντίστοιχα το καρμπυρατερ..

alex14
06/07/2016, 13:01
Να φανταστώ αυτό είναι τιπάκι για να σφίξει σωστά έτσι??
Προς πληροφόρησή σου και μόνο, 100 φορές να το κάνεις, το ίδιο σημειο εισαγωγής του παξιμαδιού στον άξονα δεν θα το πετύχεις οπότε και είναι άτοπο αυτό που λες. Η μαγική λέξη είναι δυναμόκλειδο ή αλλιώς μεγάλη εμπειρία

και ομως Βασιλη εχει λογικη. Δεν ξερω για το συγκεκριμενο, αλλα υπαρχουν βιδες τις οποιες τις βιδωνεις μεχρι να πανε στο σημαδι που ειχαν.

vaska
06/07/2016, 13:15
και ομως Βασιλη εχει λογικη. Δεν ξερω για το συγκεκριμενο, αλλα υπαρχουν βιδες τις οποιες τις βιδωνεις μεχρι να πανε στο σημαδι που ειχαν.

Το είχα επιχειρήσει παλιότερα με βίδα και παξιμάδι ως πείραμα. Τουλάχιστον 20 φορές σημάδεψα σε ποιο σημείο έβγαινε τελείως το παξιμάδι από την βίδα και άλλες τόσες προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα να την ξαναβάλω ν' αρχίσει να πιάνει από το ίδιο σημείο. Τι να πω ίσως εγώ έκανα κάτι στραβά και δεν έβγαλα ασφαλή συμπεράσματα.

Tycho Moon
06/07/2016, 13:36
Να φανταστώ αυτό είναι τιπάκι για να σφίξει σωστά έτσι??
Προς πληροφόρησή σου και μόνο, 100 φορές να το κάνεις, το ίδιο σημειο εισαγωγής του παξιμαδιού στον άξονα δεν θα το πετύχεις οπότε και είναι άτοπο αυτό που λες. Η μαγική λέξη είναι δυναμόκλειδο ή αλλιώς μεγάλη εμπειρία


Aυτό που έγραψα ισχύει για τα σπειρώματα μονής εισόδου. Δεν το διευκρίνησα πριν.

Αυτό που λες, ισχύει για σπειρώματα 2πλης και 3πλης εισόδου που από ότι έχω παρατηρήσει, είναι πιό σπάνια στις μοτοσυκλέτες.

Σε αυτό που συμφωνούμε 100% είναι ότι το δυναμόκλειδο είναι το Α και το Ω για το σφίξιμο.

:beer:

amyroukai
06/07/2016, 13:38
επειδή το νήμα δεν αφορά restoring, μετακινήθηκε. φχαριστώ.

OldMan
06/07/2016, 13:42
επειδή το νήμα δεν αφορά restoring, μετακινήθηκε. φχαριστώ.
Παίρνουμε χαριτωμενες πρωτοβουλίες..???:D

amyroukai
06/07/2016, 13:45
ε μη σπαμάρετε παρακαλώ :p

Mixmix
06/07/2016, 13:45
Ρε παιδιά τι λέτε στον ανθρωπο!:cry: Κατ΄αρχάς ο αξονας του πίσω τρόχου περναει μεσα απο ρουλμαν οποτε εχει αποστατικά, οσο και να σφίξει κάποιος το παξιμάδι φτανει μεχρι ενος σημείου, απλα υπαχει και ενα κρόβερ για ασφάλεια. Το δυναμόκλειδο είναι "να παταει " με συγκεκριμένη δυναμη βίδες οπως στο καπακι μηχανής για να πατήσει σωστα η φλάτζα
Για να ξεβιδώσει λοιπόν το παξιμάδι, κλειδί πολύγωνο, αντισκωριακό, ενα σφυρί για να χτυπήσει το κλειδί , ενα άλλο κλειδί για να δημιουργήσει μοχλό και αν χρειαστεί ζεσταμα με καμινετο υγραερίου (οπως αυτό που εχουν οι υδραυλικοί), εαν μετα απο ολα αυτά το παξιμάδι επιμένει τροχαδάκι με ψιλό δίσκο κοπής, ωστε να κοπεί το παξιμάδι εγκάρσια χωρίς να πειράξει τις βόλτες του αξονα και να το κάνει βέβαια κάποιος με κάποια σχετική εμπειρία
Μια πεισματάρα βίδα ειναι ρε παιδιά μη τρελαθούμε! ...Αυτά υποτίθεται οτι τα εχουμε ξεπεράσει προ πολλού!

amyroukai
06/07/2016, 13:49
Μιξμιξ αν δεν έδιναν ροπές σύσφιξης οι εταιρίες για τα παξιμάδια εμπρός και πίσω μπορεί και να σε πίστευα. Αλλά δίνουν. Χαζοί, ξέρω...
Αν είναι να βάλει φουρνέλο για να βγάλει ένα παξιμάδι, ε ας το αφήσει σε ανθρώπους που ξέρουν, καλύτερα.

vaska
06/07/2016, 14:53
Μιξμιξ αν δεν έδιναν ροπές σύσφιξης οι εταιρίες για τα παξιμάδια εμπρός και πίσω μπορεί και να σε πίστευα. Αλλά δίνουν. Χαζοί, ξέρω...
Αν είναι να βάλει φουρνέλο για να βγάλει ένα παξιμάδι, ε ας το αφήσει σε ανθρώπους που ξέρουν, καλύτερα.

Δεν βγαίνουνε ρε αυτά τα παξιμάδια από τα ρημάδια τα σκούτερ λέμε, είναι φιξ από το εργοστάσιο. Σφυριά, σκαρπέλα, φλόγιστρα, μοχλοί δεν κάνουν τπτ.
;)

mikes
06/07/2016, 22:05
σοβαρα τωρα αμα δεν εχεις την αντιληψη ωστε σκεφτεις τον πιο νορμαλ τροπο να λυσεις αυτό το παξιμαδι (αναφερθηκε από τον βασκα στο 3ο σχολιο), τοτε ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κανεις μονος σου.. πηγαινε το σε ειδικο!
γιατι αμα δε μπορεις να σκεφτεις αυτό, τοτε προφανως και δε θα μπορεις να σκεφτεις και αλλα πιο συνθετα πραγματα.. και εδώ μιλαμε για την ασφαλεια σου!

toyar
07/07/2016, 07:42
καμινετο σφυρι και τροχο;;;:eek:
τι σκουτερ ειναι ρε; τριαξονικο;:p

SOTHRHS
08/07/2016, 17:19
Μιαχαρα λυνει με το φρενο πατημενο και το πολυ πολυ
να καθεται επανω και ενας φιλος,ωστε να παταει η ροδα στο εδαφος.....
Το χω κανει 3-4 φορες στο παρελθον σε μηχανακι φιλου
Απλα τα πραματα