PDA

View Full Version : Το διαστημικό ραντεβού της χρονιάς.



Σελίδες : [1] 2

karellen
04/07/2016, 11:04
Το μεγαλύτερο διαστημικό γεγονός του έτους πρόκειται να πραγματοποιηθεί σύντομα. Σήμερα Δευτέρα στις 4

Ιουλίου, το μη-επανδρωμένο διαστημικό σκάφος Juno (Ήρα) της NASA θα τελειώσει το σχεδόν

πενταετές ταξίδι μέσα στο διάστημα και θα ξεκινήσει μια αποστολή για να μελετήσει τον

πλανήτη Δία, όπως ποτέ πριν.

Αλλά πρώτα, το διαστημικό σκάφος πρέπει να κλειδώσει στο Δία σε αυτό που ονομάζεται πολική

τροχιά. Αυτό είναι το πιο επικίνδυνο μέρος από όλη την αποστολή Juno, και είναι αυτό που θα

πρέπει να παρακολουθούν στη NASA αντί των πυροτεχνημάτων αυτό το εορταστικό

Σαββατοκύριακο .

Καθώς η Ήρα θα προσεγγίζει στον προορισμό της στις 4 Ιουλίου, η τεράστια βαρυτική έλξη του Δία

θα επιταχύνει το διαστημόπλοιο σε απίστευτες ταχύτητες πάνω από 150.000 mph (241.000

χλμ/ώρα), καθιστώντας το Juno μία από τα ταχύτερα ανθρώπινα αντικείμενα που

κατασκευάστηκαν ποτέ. Μετά την επίτευξη μιας μέγιστης ταχύτητας 165.000 mph (266.000 χλμ/ώρα) - αρκετά γρήγορα

για να πετάξει γύρω από τη Γη σε 9 λεπτά - η Juno θα αρχίσει να φρενάρει πυροδοτώντας τους

κινητήρες της.

Εδώ θα είναι όπου τα πράγματα γίνονται δύσκολα.Το διαστημόπλοιο Juno ζυγίζει 1.600 κιλά και ταξιδεύει μέσα στο χώρο με 215 φορές την ταχύτητα του ήχου. Για να επιβραδύνει θα πρέπει οι μηχανές θα ανάψουν για 35 λεπτά κατ 'ευθείαν,πέφτοντας σε ταχύτητα 1.951 χλμ/ώ. (542m/s) και καταναλώνοντας 7.900 κιλά καυσίμου κατά τη διαδικασία.

Αν όλα πάνε σύμφωνα με το σχέδιο, αυτός ο επικίνδυνος ελιγμός θα τοποθετήσει την Juno σε τροχιά 53 ημερών γύρω από τον Δία, όπου το διαστημικό σκάφος θα παραμείνει κατά τη διάρκεια των επόμενων 18 μηνών, παρέχοντας μια άνευ προηγουμένου ματιά σε ισχυρά βαρυτικά και μαγνητικά πεδία του Δία.

Αν κάτι πάει στραβά, η 1.13δις $ αποστολή των ΗΠΑ θα εκτοξευθεί πέρα από το Δία, στο βαθύ διάστημα χωρίς καμία πιθανότητα επιστροφής.Η NASA έχει μόνο μια ευκαιρία σε αυτό. Η πυροδότηση του κινητήρα θα ξεκινήσει στις 23:18 ET στις 4 Ιουλίου.

Πηγή http://www.sciencealert.com/watch-live-as-nasa-s-juno-mission-attempts-to-enter-jupiter-s-orbit
και http://www.astronomy.com/news/2016/07/how-the-fastest-spacecraft-ever-will-enter-orbit-around-jupiter

362030

Μετάφραση δική μου.





Ο Δίας είναι μια τεράστια σφαίρα, 1 300 φορές μεγαλύτερη από τη γήινη σφαίρα, αλλά περιστρέφεται πολύ γρήγορα. Σε δέκα ώρες κάνει μια περιστροφή. Έχει μια επιφάνεια, που παρά τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (-110 βαθμούς) έχει ανεμοστρόβιλους τέσσερες φορές πιο ισχυρούς από τους ισχυρότερους δικούς μας και δυο φορές μεγαλύτερους από την Υδρόγειο όλη!! Κι αν θέλετε να κατέβητε στην επιφάνειά του θα γίνετε πάγοι και θα πνιγείτε. Όχι σε νεράκι, αλλά σε υγρό υδρογόνο! Έχει στρώματα με υγρό και μεταλλικό υδρογόνο κάτω από την ατμόσφαιρά του. Θα νιώθετε 2,5 φορές πιο βαρείς, αλλά εκείνο που θα σας διαλύσει θα είναι το ισχυρότατο ηλεκτρομαγνητικό του πεδίο. Εκτός του ότι, όσο κατεβαίνετε θα το νιώθετε από διπολικό να γίνεται τετραπολικό και οκταπολικό, η έντασή του θα είναι τέτοια ώστε να είναι 14 φορές πιο ισχυρό από το γήινο. Να φανταστείτε, η Ήρα που θα τον επισκεφτεί, θα φάει τόση ακτινοβολία που θα είναι σαν να την διαπερνούν 100 εκατομμύρια δόσεις ακτινοβολίας Χ, απ’ αυτές που μας ποτίζουν οι οδοντίατροί μας όταν φωτογραφίζουν τα δόντια μας. Θα την προστατεύουν βέβαια καλύμματα τιτανίου και η τροχιά της, που θα είναι τέτοια ώστε να τρώει λιγότερη ακτινοβολία. Θα τον πλησιάσει τον άντρα της 37 φορές, για να αποκαλύψει τη φύση του και μετά θα συνευρεθεί μαζί του. Θα πέσει πάνω του. Η μυθολογική Ήρα ήταν πιο πονηρή. Με μια υπόσχεση γάμου από τον Δία, της αποκαλύφτηκε με την πρώτη και από κούκος έγινε θεός και συνευρέθηκε μαζί της. Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά.

362031

362032

Πηγή https://www.facebook.com/hariton.tomboulides/posts/659217390895054

vaska
04/07/2016, 11:13
Υπεροχο-υπεροχότατο

καραλάικ

Cpt. Haddock
04/07/2016, 11:51
:beer:

Προτεινω για αναγνωση το Desertion του Clifford Simak.

nickald
04/07/2016, 12:00
fun facts

1) Για να αντεξει το Juno την ακτινοβολια του Δια, η τροχιά που θα εκτελει θα είναι εντονα ελλειπτικη
2) Το juno ειναι εφοδιασμενο με κάμερα η οποια θα δείχνει σημεια που θα βγαινουν μετα απο ψηφοφορια στο ιντερνετς
3) Ο λογος που στο τελος της αποστολης το juno θα εκτελεσει βουτια στον Δια είναι για να μην μολυνουν τα συντριμια του την Ευρωπη, η οποια ειναι ενα απο τα σωματα τα οποια οι επιστημονες πιστευουν ως πιθανα να φιλοξενουν ζωη και ειναι στοχος μελλοντικων αποστολων.

nikos_abel
04/07/2016, 13:02
Γνωρίζουμε το θέμα και είμαστε σε αναμονή εδώ και 5 χρόνια. Είχαμε σκοπό να το δημοσιεύσουμε μετά την τελική προσέγγιση (αύριο 7:30 περίπου το πρωί ώρα ελλάδας) και αφού παραλαμβάναμε τις 1ε2 φωτογραφίες.

Να είσαι καλά Νικολή, θα μιλήσουμε εδώ εν τέλη.

:beer:

Bowleno
04/07/2016, 14:12
[QUOTE=nikos_abe
Να είσαι καλά Νικολή, θα μιλήσουμε εδώ εν τέλη.

:beer:[/QUOTE]

Blitzeeeeeer! :p

Ωραίο θέμα, δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση αυτουνού που θα κάνει τις μανούβρες για το "πάρκινγκ" της Ήρας......
Μια "λάθος" κίνηση και πάνε 5 χρόνια και 1,1 δις....:sick:

nikos_abel
04/07/2016, 14:26
Blitzeeeeeer! :p

Ωραίο θέμα, δεν θα ήθελα με τίποτα να είμαι στην θέση αυτουνού που θα κάνει τις μανούβρες για το "πάρκινγκ" της Ήρας......
Μια "λάθος" κίνηση και πάνε 5 χρόνια και 1,1 δις....:sick:

Σωστά το έγραψα, εσείς το γράφετε λάθος, εσείς με τις νέες γραμματικές και κουραφέξαλα :lol:

thunder ace
04/07/2016, 16:55
αντε να γινω ο σπαστικος της παρεας:και τι κερδιζει ο πλανητης μας απο ολο αυτο;εχουμε λυσει τα προβληματα στον δικο μας και παμε να δουμε τι γινετε παραπερα;Δεν ειναι προτιμωτερο να πεφτουν τα φραγκα ΕΔΩ ,μπας και βρουμε λυσεις ΕΔΩ.Και να φανταστητε,τα ρωταω εγω που του αρεσει ο ουρανος ,το αγνωστο κλπ,απλα εχω αλλες προτεραιοτητες..............φαι,φαρμακα,δουλεια,ειρηνη.......τ ετοιες μαλακιες δλδ.

nikos_abel
04/07/2016, 17:45
Εντάξει, έγινες, τα κατάφερες :lol:

Cpt. Haddock
04/07/2016, 17:46
αντε να γινω ο σπαστικος της παρεας:και τι κερδιζει ο πλανητης μας απο ολο αυτο;

Γνώση

thunder ace
04/07/2016, 17:54
Εντάξει, έγινες, τα κατάφερες :lol:

φχαριστω:alien:

thunder ace
04/07/2016, 17:58
Γνώση
δωσε ενα παραδειγμα.
υγ:δεν θα ανοιξω συζητηση(θελει πολυ χρονο αλλωστε)δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

nickald
04/07/2016, 18:29
http://www.space.com/images/i/000/056/612/original/juno-jupiter-radiation-infographic.jpg?interpolation=lanczos-none&fit=inside|*:1400


Στην φωτο φαινεται ο λογος της εντονης ελλειπτικης τροχιας....

Στοχος ειναι να αποφυγει τις κοκκινες περιοχες οι οποιες μπορουν να προκαλεσουν ζημια στα οργανα (τα οποια ειναι σε κλωβο τιτανιου μεν αλλα....)

Ο λογος που το juno θα φρεναρει πανω απο τον πολο του Δια ειναι για να αποφυγει κατι που δεν φαινεται στην φωτο αλλα ειναι το ιδιο επικινδυνο. Ο Διας εχει και δαχτυλιδι (απομειναρια συγκρουσεων κομητων) το οποιο ειναι ικανο να προκαλεσει ζημια.

Ενω ειναι φτιαγμενο ουσιαστικα σαν τανκ, για τις διαδικασιες φρεναρισματος εχει την "μηχανη" του μπροστα οποτε ρισκαρει να το χτυπησει καποιο απο τα θραυσματα και να το σακατεψει...

Cpt. Haddock
04/07/2016, 18:36
δωσε ενα παραδειγμα.
υγ:δεν θα ανοιξω συζητηση(θελει πολυ χρονο αλλωστε)δεν ειναι αυτο το ζητουμενο.

Συγκεκριμένο παραδειγμα για τον Δια δεν έχω απο αυτη την αποστολή, αλλα απλα να σου πω οτι πολλές ανακαλυψεις που φαινομενικα ήταν απλώς γνωση και χασιμο χρόνου, τελικα έχουν τεράστιες εφαρμογές.

Κβαντομηχανική. Αφηρημένο, δυσνόητο, ακατάληπτο, εξωπραγματικο. Χαρις σε αυτη τη γνωση κανεις με ασφαλεια τις πληρωμες σου ονλάιν.
Η τεχνολογία των ηλιακών κατόπτρων πού νομιζεις εξελιχθηκε;
Μην πιάσουμε το πώς κατέληξες εσυ κι εγω να εχουμε εναν υπολογιστη και να επικοινωνουμε έτσι, εξ'αποστάσεως σε ελαχιστο χρονο.

thunder ace
04/07/2016, 18:50
γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"

Cpt. Haddock
04/07/2016, 18:54
γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"

Δεν ειναι ανάγκη να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο. Ακομα και η τεχνολογια που εξελισσεται εχει πρακτικη εφαρμογη σε εμας καποια στιγμη.

ΑΛλα, αν πιασουμε το κόστος, η συγκεκριμενη αποστολη στοιχισε 1,1 δις δολλαρια ΗΠΑ. Το 1/6 της μηνιαιας δαπανης μισθοδοσιας του ελληνικου δημοσιου τομεα :lol:

nickald
04/07/2016, 18:58
Ισως αν σταματουσες να το βλεπεις σαν "εκει πανω" και "εδω κατω".....

Η εξελιξη ειναι εξελιξη....

Προσπαθουμε να καταλαβουμε πως δουλευει το θεμα... πως εγινε το συστημα μας... και αν ειναι κατι τοσο σπανιο ή αν τελικα δεν ειναι και τοσο σπανιο....

thunder ace
04/07/2016, 18:58
Δεν ειναι ανάγκη να ψαχνεις κατι συγκεκριμενο. Ακομα και η τεχνολογια που εξελισσεται εχει πρακτικη εφαρμογη σε εμας καποια στιγμη.

ΑΛλα, αν πιασουμε το κόστος, η συγκεκριμενη αποστολη στοιχισε 1,1 δις δολλαρια ΗΠΑ. Το 1/6 της μηνιαιας δαπανης μισθοδοσιας του ελληνικου δημοσιου τομεα :lol:

για αυτο ΔΕΝ ασχολουμαστε ΕΜΕΙΣ με αυτα.................με ψιχουλα;........τι κερδος θα εχουμε;:bawl

omega
04/07/2016, 21:33
Thunder μια χαρά είναι και το δικό σου σκεπτικό.
Το να σκέπτεσαι άμεσες επεμβάσεις σε απτά προβλήματα που ταλαιπωρούν τόσο κόσμο μόνο ανεύθυνο δεν είναι.

Ειμαι υπέρ της γνώσης,υπέρ των απαντήσεων αλλα όταν πεινάει/πεθαίνει κοσμος θα προτιμούσα κι εγώ να ενεργοποιήσουμε την ανθρωπιά μας παρά να ικανοποιηςουμε την περιέργεια μας.
Μεγάλη συζήτηση που δεν βοηθάει το πικι-πικι.

Το αρχικό ποστ είναι φοβερά ενδιαφέρον έτσι κι αλλιώς. Καλη επιτυχία στην αποστολή.

karellen
04/07/2016, 22:49
γνωσεις πολλες δεν εχω για να μπορω να τα καταλαβω αυτα τα επιστημονικα.Φυσικα δεν ειμαι εναντιον της εξελιξης και της ανακαλυψης.Στο Διαστημα δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως θα ανακαλυψουμε.Ψαχνουμε να βρουμε μη τυχον υπαρχει ζωη;Ψαχνουμε για κατι που θα ωφελησει την ζωη μας στη γη;ψαχνουμε για τον "θεο";Τελος παντων,εγω μονο μια ενσταση εχω και θα την λεω παντα:τα απιστευτα χρηματα που χαλαμε για "εκει πανω" θα ηταν πιο χρησιμα "εδω κατω"
Σειρά είναι σωστοί οι προβληματισμοί σου.Θα σου απαντήσω σ' αυτούς.
Πρώτον,το κονδύλι αυτό και τα όποια παρόμοια,είναι κομμένο γι αυτή τη δουλειά,την διαστημική εξερεύνηση και δεν πάει αλλού,για να το πω απλά.

Δεύτερον,τα οφέλη που έχουν άμεσο αντίκτυπο στην καθημερινότητά μας τα τόνισε ο Ηλίας capt πιο πάνω.

Τρίτο και κυριότερο κατ' εμέ.Όλες οι διαστημικές εξερευνήσεις,αρχής γενομένης από το φεγγάρι πριν 45 χρόνια,έχουν ένα πρακτικό σκοπό ο οποίος είναι αρκετά μακροπρόθεσμος και γι αυτό δεν φαίνονται άμεσα τα οφέλη του:Την προσπάθεια του ανθρώπου να ξεφύγει από τα γήινα σύνορα και να εποικίσει διπλανούς κόσμους.Αυτό δεν θα γίνει μονομιάς,χρειάζονται χιλιάδες προσπάθειες και δεκάδες χρόνων καταγεγραμμένης εμπειρίας ώστε να υπάρξει αποτέλεσμα.Κάθε φορά κι από ένα σκαλοπάτι,ρίψη βολίδας σε αστεροειδή,ραντεβού με κομήτη και άλλα.

Προτείνονται λύσεις και θεωρίες πολλές για τα εν λόγω ταξίδια,άλλες αιθεροβάμονες και άλλες πιο 'προσιτές'. Η ΝΑΣΑ έχει θεσπίσει χρόνια τώρα ένα διαγωνισμό και δέχεται ιδέες από εξωτερικούς συνεργάτες-Πανεπιστήμια-αεροπορικές εταιρίες αλλά και ιδιώτες ακόμα.Κινητήρες ιόντων,διαστημικά ιστία,διαστημόπλοια-πόλεις που θα ταξιδεύουν κάμποσες εκατοντάδες χρόνια κλπ κλπ.

Αυτά λοιπόν τα λεφτά συνάδελφε και συναγωνιστή και να 'έπεφταν' δω κάτω δεν θα διόρθωναν επ' ουδενί την κατηφόρα του πλανήτη,υπερπληθυσμός,επιδείνωση του βιοτικού επιπέδου των φτωχών,υπερ-υλοτόμηση,υπερθέρμανση,μείωση των ενεργειακών πόρων κοκ.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να φύγουμε.

basilis_k6
04/07/2016, 22:54
Τα προβλήματα του πλανητη δεν λυνονται με λεφτα (λεφτα υπάρχουν). Λύνονται με πολιτική και παραπολιτική βούληση αν θέλουμε και ΔΕΝ θέλουμε.

nikos_abel
05/07/2016, 06:48
Κινητήρες ιόντων,διαστημικά ιστία,διαστημόπλοια-πόλεις που θα ταξιδεύουν κάμποσες εκατοντάδες χρόνια κλπ κλπ.

...warp drive...... (http://www.nasa.gov/centers/glenn/technology/warp/warp.html)

(εντάξει, ακόμη δεν εφευρέθηκε)


Και μην ξεχνάμε ότι με την Ήρα ταξιδεύει και ένας Jedi (https://en.wikipedia.org/wiki/JEDI)



(το P το κόψανε γιατί έτσι η συσκευή ακούγεται cooler :smokin: )

p@nos
05/07/2016, 07:11
παιδακια πεινανε στην αφρικη και στην ελλαδα πλεον και εμεις στελνουμε ρομποτακια που θα τα πεταξουμε κιολας...τρατζικ!

υγ:θα το ριξουν στον δια για να παρουν τα λεφτα απο την ασφαλιστικη?να τα δωσουν σε παιδακια να φανε μετα?

Χρήστος82
05/07/2016, 08:16
Αν η ανθρωπότητα είχε επενδύσει πολύ περισσότερο χρόνο και χρήμα για την εξερεύνηση και κατανόηση του σύμπαντος και της ζωής τότε θα υπήρχε έστω και μια μικρή ελπίδα να σωθεί η ύπαρξη αυτού του μικρού πλανήτη που ονομάζεται Γη.
Και εξηγούμαι, αν οι άνθρωποι κατανοούσαν επιτέλους τη θέση τους και τον ρόλο τους σε αυτό που ονομάζουμε σύμπαν τότε και μόνο τοτε θα μπορούσαν να αφήσουν πίσω τους φανατισμούς και εγωισμούς που μας έχουν οδηγήσει στη σημερινή κατάντια!
Άλλωστε δεν ήμαστε εμείς και αυτοί εκεί έξω. Ήμαστε και εμείς μέρος και τμήμα του συνόλου. Δεν εξερευνούμε κάτι έξω από εμάς αλλά τους ίδιους μας τους εαυτούς!
Κλείνοντας απλά θα πω, τι νόημα μπορεί να έχει η ζωή αν σταματήσεις να αναζητάς και να εξερευνεις το άγνωστο ;

Υ.Γ Πρώτο μου ποστ εδώ αν και σας διαβάζω πολύ καιρό τώρα, καλώς σας βρήκα λοιπόν!

thunder ace
05/07/2016, 08:29
Καλημερα.Μπορει αυτα που γραφω να μην εχουν αμεση σχεση με το αρχικο θεμα ,αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα εχουν.Μου αρεσει λοιπον παρα πολυ να βλεπω ταινιες sci fi.Oταν ομως μου δειχνουν τις μελλοντικες πολεις (σε αλλους πλανητες συνηθως)λεω:ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ..........κοιταξτε:
362053
362054

thunder ace
05/07/2016, 08:35
Κοιταξτε τωρα και μια-δυο φωτο απο την Γη:
362056
362057
και σας ρωταω:για πιο μελλον θα παλευατε και θα χαλαγατε πορους;

Cpt. Haddock
05/07/2016, 10:01
Καλημερα.Μπορει αυτα που γραφω να μην εχουν αμεση σχεση με το αρχικο θεμα ,αλλα καποια στιγμη στο μελλον θα εχουν.Μου αρεσει λοιπον παρα πολυ να βλεπω ταινιες sci fi.Oταν ομως μου δειχνουν τις μελλοντικες πολεις (σε αλλους πλανητες συνηθως)λεω:ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ..........

Ψαξε στο γκουγκλ να βρεις εικονες για το πως πιστευαν τον 19ο αιωνα οτι θα ειμαστε τον 20ο και θα γελάσεις. Δεν πεφτουν παντα μεσα οι θεωριες.

Για το κοστος (παλι) και τα παιδακια που πεινανε στην αφρικη (εξ'αιτιας των οποιων επρεπε εμεις να τρωμε το φαΐ μας - ακομα κι αν ήταν μπαμιες :a04: ), ο ετήσιος προϋπολογισμος της ΝΑΣΑ ειναι 18,5 δις δολλαρια.

Οσα ξοδευει το ελληνικο κρατος σε ενα μηνα περιπου :wave2:

nikos_abel
05/07/2016, 13:19
Δηλώνω πως δεν θα εμπλακώ στο ζήτημα των παιδιών της αφρικής, του ελληνικού δημοσίου και της επαφής των κυβερνήσεων με εξωγήινους πολιτισμούς.

Προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται αληθινά για την επιστήμη να κάνουν το ίδιο.

Bowleno
05/07/2016, 14:34
Ψαξε στο γκουγκλ να βρεις εικονες για το πως πιστευαν τον 19ο αιωνα οτι θα ειμαστε τον 20ο και θα γελάσεις. Δεν πεφτουν παντα μεσα οι θεωριες.

Για το κοστος (παλι) και τα παιδακια που πεινανε στην αφρικη (εξ'αιτιας των οποιων επρεπε εμεις να τρωμε το φαΐ μας - ακομα κι αν ήταν μπαμιες :a04: ), ο ετήσιος προϋπολογισμος της ΝΑΣΑ ειναι 18,5 δις δολλαρια.

Οσα ξοδευει το ελληνικο κρατος σε ενα μηνα περιπου :wave2:

τι έχουν οι μπάμιες; μια χαρά φαί είναι, ειδικά μαζί με κοτόπουλο :D

Το πρόβλημα, Ηλία είναι ότι εμείς οι απλοί θνητοί ακούν(με) για ποσά 15 και 20 δις και ασυνείδητα λέμε ότι με αυτά τα λεφτά θα λύναμε ένα αρκετά μεγάλο μέρος του προβλήματος που λέγεται πείνα στον κόσμο.
Οι βαθύτερα σκεπτόμενοι όμως, ξέρουν(με) ότι αυτά τα ποσά είναι εντελώς ψίχουλα μπροστά σε αυτά που ξοδεύονται ετησίως για αχρείαστα όπλα και τις μίζες αυτών που τα παραγγέλνουν.....

nickald
05/07/2016, 16:41
Κακως εμπλεκομαι σε τετοια κουβεντα (εκτος απο ασχετη με το θεμα ειναι και εντελως αχρηστη με την λογικη οτι ποτε δεν καταληγει πουθενα)

Αλλα γιατι πρεπει να γίνει ή το ενα ή το αλλο? Η πεινα στην Αφρικη (οπουδηποτε) εχει σχεση με το ποσα δαπανα η Nasa και η Esa και η Jaxa και η Roscosmos για ερευνα και αποστολες?

Δηλαδη πριν τα διαστημικα προγραμματα δεν υπηρχε ή πραγματικα πιστευει καποιος οτι αν τα χρηματα που δαπανωνται στις διαστημικες αποστολες πηγαιναν για την καταπολεμηση της πεινας θα γινοταν μεγαλη διαφορα?

Cpt. Haddock
05/07/2016, 18:23
τι έχουν οι μπάμιες; μια χαρά φαί είναι, ειδικά μαζί με κοτόπουλο :D


Μπαν στον κυριο!



Αλλα γιατι πρεπει να γίνει ή το ενα ή το αλλο? Η πεινα στην Αφρικη (οπουδηποτε) εχει σχεση με το ποσα δαπανα η Nasa και η Esa και η Jaxa και η Roscosmos για ερευνα και αποστολες?

Δηλαδη πριν τα διαστημικα προγραμματα δεν υπηρχε ή πραγματικα πιστευει καποιος οτι αν τα χρηματα που δαπανωνται στις διαστημικες αποστολες πηγαιναν για την καταπολεμηση της πεινας θα γινοταν μεγαλη διαφορα?

Αυτο

McTalas
05/07/2016, 18:59
Τελικά τι έγινε; Το τράκαρε το όχημα η ήρα ή μπήκε σε τροχιά;

Cpt. Haddock
05/07/2016, 19:17
(Αν και μπάμιες με κοτούλα όντως ειναι αριστούργημα)

:moutza: μπαν κι εσυ

362096

Επισης: Οι μπαμιες δεν ειναι βρώσιμες συμφωνα με τον παγκοσμιο οργανισμο τροφιμων (http://www.tokoulouri.com/science/kai_o_vasilias_trwei_bamies/)

Bradipous
05/07/2016, 20:02
Και στην τελικη μια χαρα ξεγνοιαστος και ευτυχισμενος ηταν ο νεαντεραλ χωρις ολα αυτα τα διαολια. :p

Μανολης67
05/07/2016, 22:22
fun facts

1) Για να αντεξει το Juno την ακτινοβολια του Δια, η τροχιά που θα εκτελει θα είναι εντονα ελλειπτικη
2) Το juno ειναι εφοδιασμενο με κάμερα η οποια θα δείχνει σημεια που θα βγαινουν μετα απο ψηφοφορια στο ιντερνετς
3) Ο λογος που στο τελος της αποστολης το juno θα εκτελεσει βουτια στον Δια είναι για να μην μολυνουν τα συντριμια του την Ευρωπη, η οποια ειναι ενα απο τα σωματα τα οποια οι επιστημονες πιστευουν ως πιθανα να φιλοξενουν ζωη και ειναι στοχος μελλοντικων αποστολων.


Σε βιβλίο του αείμνηστου και λάτρη της Ελλάδας (της Αρχαίας) Καρλ Σαγκάν ειχα διαβάσει οτι η Ευρώπη ειναι το πιο κατάλληλο μέρος για ανάπτυξη ζωής στο Ηλιακό μας σύστημα μη εξαιρουμένου της Γής !

karellen
05/07/2016, 22:39
Στο 'Οδύσσεια 2010' ο Άρθουρ Κλαρκ κάνει εκτενή περιγραφή της εξερεύνησης στην Ευρώπη από τους Κινέζους και τη σύνθλιψη του 'Τσιέν' από τους φωτοτροπικούς κατοίκους αυτού του δορυφόρου.

Cpt. Haddock
05/07/2016, 22:50
Στο 'Οδύσσεια 2010' ο Άρθουρ Κλαρκ κάνει εκτενή περιγραφή της εξερεύνησης στην Ευρώπη από τους Κινέζους και τη σύνθλιψη του 'Τσιέν' από τους φωτοτροπικούς κατοίκους αυτού του δορυφόρου.

"Αν ειχαμε σκεφτει να σβησουμε αυτα τα καταραμενα φωτα"

και

"Ολοι αυτοι οι κόσμοι ειναι δικοι σας, εκτος απο την Ευρωπη"

Πάω να το ξαναδιαβασω :beer:

karellen
05/07/2016, 22:56
"Αν ειχαμε σκεφτει να σβησουμε αυτα τα καταραμενα φωτα"

και

"Ολοι αυτοι οι κόσμοι ειναι δικοι σας, εκτος απο την Ευρωπη"

Πάω να το ξαναδιαβασω :beer:
:beer:

Η δεύτερη ρήση προβαλλόταν συνέχεια στα μόνιτορ του Λεόνωφ και στην ομώνυμη ταινία.
(Σταματάω εδώ γιατί θα έρθει ο Νικόλας και θα με κράξει) :cry:

nikos_abel
05/07/2016, 23:00
Πάντως αν θυμάμαι καλά οι τζαπανεζοι ειναι να πάνε προσεχώς στην Ευρώπη.




(μιας που φύγανε οι Άγγλοι τωρα :lol: )

Μανολης67
05/07/2016, 23:00
Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock
"Αν ειχαμε σκεφτει να σβησουμε αυτα τα καταραμενα φωτα"

και

"Ολοι αυτοι οι κόσμοι ειναι δικοι σας, εκτος απο την Ευρωπη"

Μήπως κάτι ηξερε????
Εν πάσι περιπτώσει ηταν γίγαντας και σαν συγγραφέας και σαν άνθρωπος,
Αφησε παρακαταθήκη να μην τον εμπλέξουν μετά θάνατο με κανένα δόγμα-Θρησκεία-Ιδεολογία,
Τιτάνας,

nikos_abel
05/07/2016, 23:14
Δημοσιεύτηκε από τη nasa η πρώτη φωτογραφία.







362100

nikos_abel
05/07/2016, 23:19
Τιτάνας,

Αυτός ειναι στον Κρόνο. :lol:

Μανολης67
06/07/2016, 07:24
Αυτός ειναι στον Κρόνο. :lol:


Διαβάστε οπωσδήποτε το: Οι Σειρήνες του Τιτανα.
Του Κουρτ Βόνεκατ.
Τέλος.

362102

Joyrider
06/07/2016, 15:54
fun facts
3) Ο λογος που στο τελος της αποστολης το juno θα εκτελεσει βουτια στον Δια είναι για να μην μολυνουν τα συντριμια του την Ευρωπη, η οποια ειναι ενα απο τα σωματα τα οποια οι επιστημονες πιστευουν ως πιθανα να φιλοξενουν ζωη και ειναι στοχος μελλοντικων αποστολων.

Δηλαδή θα φάει παντόφλα ο Δίας και δεν θα ξεμαλλιάσει την δορυφόρο η Ήρα. :lol:


Καλά μέχρι και lego έβαλαν μέσα. :lol:
http://www.iflscience.com/space/nasas-juno-mission-to-jupiter-has-awkward-mythological-origins-in-mistresses-and-infidelity/

Cpt. Haddock
06/07/2016, 21:10
Εντωμεταξυ η ΕΡΤ εκανε παλι το θαυμα της :moutza:

362121

BLiTzER
06/07/2016, 21:15
Τι έτη φωτός, τι χιλιόμετρα...

nikos_abel
06/07/2016, 22:49
Τι λέτε βρε, αφού μόλις μπεις στο μονόλιθο βρίσκεσαι σε άλλο γαλαξία.

Μια χαρά τα λεει η ΕΡΤ, εσείς είστε άσχετοι.

el_hymador
06/07/2016, 23:01
Τι λέτε βρε, αφού μόλις μπεις στο μονόλιθο βρίσκεσαι σε άλλο γαλαξία.

Μια χαρά τα λεει η ΕΡΤ, εσείς είστε άσχετοι.


....δεν είναι τυχαίο που παλιά την λέγανε ET... και μετά βάλανε το Ρ στην μέση για το ξεκάρφωμα...

Acacius
07/07/2016, 00:51
Εντωμεταξυ η ΕΡΤ εκανε παλι το θαυμα της :moutza:

362121
Βρήκαν ότι είναι μονάδα μέτρησης απόστασης και όχι χρόνου. Για την ΕΡΤ το λες κι επιτυχία

nickald
07/07/2016, 08:11
Εντωμεταξυ η ΕΡΤ εκανε παλι το θαυμα της :moutza:



:eek:

τον κλητηρα του μεγαρου εβαλαν να γραφει τα σουπερ ρε πουστημ......

nikos_abel
07/07/2016, 08:30
Με λυπεί περισσότερο ότι όταν το συζητήσεις στον κοντινό σου περίγυρο, το μεγαλύτερο ποσοστό θα χρειαστεί
να εξήγηση για να καταλάβει το λάθος.

Cpt. Haddock
07/07/2016, 08:36
Με λυπεί περισσότερο ότι όταν το συζητήσεις στον κοντινό σου περίγυρο, το μεγαλύτερο ποσοστό θα χρειαστεί
να εξήγηση για να καταλάβει το λάθος.

Να αλλαξεις περιγυρο :smokin:

nikos_abel
07/07/2016, 09:10
Να αλλαξεις περιγυρο πλανήτη :smokin:

fixed

karellen
07/07/2016, 10:05
ΑΠό προχθές Τρίτη η Ήρα βρίσκεται πλέον σε πολική τροχιά γύρω από τον Δία και μάλιστα έντονα ελλειπτική,53 ημερών διάρκεια η κάθε μία.
Στις 19 Οκτωβρίου όμως θα κοντύνει η τροχιά της στις 14 μέρες και θα εκτελέσει συνολικά 37 τροχιές αποκτώντας περισσότερες πληροφορίες για τον πλανήτη.Θα προσπαθήσει να εξηγήσει πως δημιουργήθηκε η ατμόσφαιρα του Δία αλλά και ο ίδιος.

Σημαντικό βήμα επίσης θα είναι αν διαπιστωθεί ότι ο πυρήνα ς του είναι στερεός βραχώδης ίσα με 15 φορές τη μάζα της Γης και φυσικά τι υπάρχει από πάνω (υγρό υδρογόνο)?

Οπότε 37*14=518 ημέρες,σε 17μισυ μήνες δηλαδή (αρχές του 2018) θα λήξει η αποστολή της και θα τερματίσει το ταξίδι της βυθιζόμενη στα νέφη του άρχοντα.


*Από μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη αυτού του ωραίου τύπου,του Διον.Σιμόπουλου.http://www.skai.gr/news/technology/article/319670/o-dionusis-simopoulos-grafei-gia-tin-exereunisi-tou-planiti-dia-apo-to-juno/

nikos_abel
07/07/2016, 13:00
Απολαύστε

https://www.youtube.com/watch?v=XpsQimYhNkA

GiannisBlessed
07/07/2016, 13:10
Εντωμεταξυ η ΕΡΤ εκανε παλι το θαυμα της :moutza:

362121

γιατι δυσκολεύεται τοσο πολυ ολος ο κοσμος να καταλαβει αυτην την μοναδα μετρησης...
σαν να λεμε ενα τσιγαρο δρομο η ενα δεκαλεπτο μακρυα ειναι

BLiTzER
07/07/2016, 13:11
Μπορεί επειδή είναι ηλίθιοι.

nikos_abel
07/07/2016, 13:40
Η επειδή ποτέ κανένας δεν τους το έμαθε, κανένας δεν τους εξήγησε γιατί να το ξέρουν, κανένας
δεν ασχολήθηκε μαζί τους.

Δεν αισθάνομαι νεύρα. Μόνο οίκτο.


Θα παραθέσω ένα γαμάτο παράδειγμα ενός θρήσκου.

-Ξέρεις πολλά, μου λέει;
-Φυσικά.
-Ποιο πολλά από εμένα;
-Έτσι νομίζω.
-Ξέρει κάποιος πιο πολλά από εσένα;
-Ναι, βέβαια, υπάρχουν άνθρωποι οξυδερκέστατοι, πανέξυπνοι και τυχεροί, οι οποίοι
ξέρουν πάρα πολλά περισσότερα από εμένα.
-Υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που να συγκεντρώνουν όλες τις γνώσεις;
-Του ανθρώπου; Είναι πολύ δύσκολο - αδύνατο θα έλεγα.
-Και αν συγκεντρώσεις όλες τις γνώσεις του ανθρώπου και καταφέρεις να έχεις άμεση πρόσβαση σε αυτές
αύριο και εσύ;
-Ναι, τότε θα μπορώ να ισχυριστώ ότι τα ξέρω όλα.
-Όταν λες όλα; Ο άνθρωπος τα ξέρει όλα;
-Όχι βέβαια, μόνο το σύνολο της γνώσης που έχουμε αποκομίσει.
-Και το σύνολο αυτό της γνώσης του ανθρώπου, σε σχέση με το σύνολο της γνώσης γενικώς,
τι ποσοστό θαρρείς πως έχει;
-Απειροελάχιστο φυσικά.
-Άρα, σε σχέση με το σύνολο της γνώσης, εσύ, πόσα περισσότερα δηλαδή ξέρεις από
εμένα;

Τάπα.

BLiTzER
07/07/2016, 13:49
- Πόσο μεγάλο πουλί έχεις;
- 24 πόντους.
- Το δικό μου είναι 9.
- Χμ...
- Ναι, αλλά σε σχέση με τη διάμετρο του ορατού σύμπαντος, πόσο μεγαλύτερο είναι το δικό σου από το δικό μου;
- ...
- Ακριβώς! Άρα είναι ίδια.

Well done.

nikos_abel
07/07/2016, 14:56
- Πόσο μεγάλο πουλί έχεις;
- 24 πόντους.
- Το δικό μου είναι 9.
- Χμ...
- Ναι, αλλά σε σχέση με τη διάμετρο του ορατού σύμπαντος, πόσο μεγαλύτερο είναι το δικό σου από το δικό μου;
- ...
- Ακριβώς! Άρα είναι ίδια.

Well done.

Αυτό ακριβώς. Όπως λένε, μας ενώνουν πολύ περισσότερα από όσα μας χωρίζουν. Όλους.

BLiTzER
07/07/2016, 14:57
Εγώ αστειευόμουν. Είναι από τα πιο άκυρα πράγματα που έχω ακούσει στη ζωή μου. Άνετα θα μπορούσε να έχει υπογραφή Coelho.

el_hymador
07/07/2016, 16:04
Μπορεί επειδή είναι ηλίθιοι.

:bawl:

το obvious βγαζει πολυ γελιο μερικες φορες

nikos_abel
07/07/2016, 16:59
Εγώ αστειευόμουν. Είναι από τα πιο άκυρα πράγματα που έχω ακούσει στη ζωή μου. Άνετα θα μπορούσε να έχει υπογραφή Coelho.

Ωραία. Πες μου λοιπόν σε τι ακριβώς εξυπηρετούν οι 15 επιπλέον πόντοι. Αντικειμενικά.

BLiTzER
07/07/2016, 17:23
Ήταν εντελώς τυχαίο, πρόχειρο παράδειγμα. Αλλά σίγουρα αυτός με τους 9, δε θα πάει πολύ μακριά. Και στον δικό μας κόσμο, ναι, κάθε λίγο μετράει. Όπως μετράει το να γνωρίζεις 7 πράγματα κι όχι 4.

Σε τι εξυπηρετεί η λογική "το σύμπαν είναι άπειρο και εμείς είμαστε τόσο μικροί, άρα τίποτα δεν έχει νόημα (συγκριτικά)";

nikos_abel
07/07/2016, 17:30
Σε ότι γνωρίζοντας ποιος είσαι δεν σπαταλάς τους ελάχιστους πόρους που έχεις σε ανούσια πράγματα.

vaska
07/07/2016, 17:58
Απολαύστε

https://www.youtube.com/watch?v=XpsQimYhNkA


Τι να απολαύσουμε εκτός από την μουσική του Βαγγέλη???

vaska
07/07/2016, 18:04
Γνωρίζουμε το θέμα και είμαστε σε αναμονή εδώ και 5 χρόνια. Είχαμε σκοπό να το δημοσιεύσουμε μετά την τελική προσέγγιση (αύριο 7:30 περίπου το πρωί ώρα ελλάδας) και αφού παραλαμβάναμε τις 1ε2 φωτογραφίες.

Να είσαι καλά Νικολή, θα μιλήσουμε εδώ εν τέλη.

:beer:

Μπορείς σε παρακαλώ να ξεκαθαρίσεις ποιοι είστε εσείς που γνωρίζετε και είχατε σκοπό να δημοσιεύσετε???? Σε ρωτάω για να ξέρω με ποιον (ποιους) συνομιλώ καθημερινά μέσα από αυτό το φόρουμ, αν ανήκετε σε κάποια ομάδα - αίρεση γουατέβα, είναι το αντικείμενο της δουλειάς σας ή κάποιου είδους χόμπυ και εν τέλη έρχεστε ειρηνικά????

VANDA
07/07/2016, 18:41
Σε τι εξυπηρετεί η λογική "το σύμπαν είναι άπειρο και εμείς είμαστε τόσο μικροί, άρα τίποτα δεν έχει νόημα (συγκριτικά)";


Σε ότι γνωρίζοντας ποιος είσαι δεν σπαταλάς τους ελάχιστους πόρους που έχεις σε ανούσια πράγματα.


Είναι καλή σκέψη για να παρηγορηθείς στα μεγάλα στραβά της ζωής. Δεν είναι και για χόρταση όμως, γιατί μπορεί να σε φτάσει στο μηδενισμό. Ο καθένας ζει στην κλίμακά του. ;)

mikes
07/07/2016, 21:26
βλεπω τωρα αυτό το πραμα, που ξεκινησε λεει το '11 και θα ολοκληρωσει την αποστολή του περιπου αρχες του '18, και αναρωτιέμαι...

τι σοϊ και ποσα καυσιμα καιει το ρημαδι για να μπορει να επιχειρεί ασταμάτητα για 7μιση χρονια?
τι καταναλωση εχει πχ σε λιτρα ανα 100 ετη φωτος?
και ποσο παει το λιτρο?
τι σκατα μοτερ φοραει που καιει τοσο λιγο?
και γιατι δε φτιαχνουν τέτοιους κινητήρες για τα μηχανάκια μας ώστε να γεμιζουμε μια φορα όταν τα αγοράζουμε και να μη το ξανακανουμε μεχρι να τα πουλήσουμε? :lol:

nickald
07/07/2016, 22:21
αυτο που ισως σου διαφευγει ειναι οτι απο την στιγμη που θα επιταχυνει (χρησιμοποιοντας σε καποιες φασεις και την βαρυτητα της γης σαν σφεντονα) ουσιαστικα δεν εχει τιποτα να το επιβραδυνει (μηδεν τριβες στο διαστημα)

το συγκεκριμενο ειχε αρκετα καυσιμα ωστε να παρει μια γερη επιταχυνση και να μεινουν τοσα οσο να φρεναρει και να μπει στην τροχια που πρεπει (και λιγα ακομα καβατζα για να διορθωσει στην συνεχεια)

Παραθετω εις την αγγλικην (γιατι βαριεμαι)


Juno carries six spherical propellant tanks – four containing fuel (called hydrazine) and two holding oxidizer (called nitrogen tetroxide). When the two propellants combine, they burn to give Juno thrust. Together, the propellants have a mass of just over 2,000 kilograms (4,400 pounds), accounting for 55 to 60 percent of the spacecraft’s mass at launch.

Aboard Juno, there are also 12 thrusters that fire bursts of hydrazine to adjust its rotation and orientation in space. In addition, Juno has two tanks of liquid helium, which provide pressure to the fuel lines, allowing the propellants to flow.

οι υπολοιπες λειτουργιες καλυπτονται απο τα ηλιακα πανελς


Three solar panels extend outward from Juno’s hexagonal body, giving the overall spacecraft a span of about 66 feet (20 meters). The solar panels will remain in sunlight continuously from launch through end of mission, except for a few minutes during the Earth flyby. Before launch, the solar panels will be folded into four-hinged segments so that the spacecraft can fit into the launch vehicle.

Cpt. Haddock
07/07/2016, 22:44
τι σκατα μοτερ φοραει που καιει τοσο λιγο?

Φοράει το μοτερ που λέγεται βαρυτητα.

congate7
07/07/2016, 22:54
Υπάρχει κάποιο site που δημοσιεύονται φωτογραφίες ή κάποιο άλλο υλικό;

1 έτος φωτός = 300000 χλμ; Καλά τα λέω;

Acacius
07/07/2016, 22:54
γιατι δυσκολεύεται τοσο πολυ ολος ο κοσμος να καταλαβει αυτην την μοναδα μετρησης...
σαν να λεμε ενα τσιγαρο δρομο η ενα δεκαλεπτο μακρυα ειναι
Δεν έκαναν λάθος τη μονάδα, το λάθος είναι ότι ο Δίας είναι εκατομμύρια *χιλιόμετρα* μακριά από τη Γη, αλλά όχι εκατομμύρια *έτη φωτός*, μέγεθος τερατώδες. 40κάτι λεπτά λεπτά θέλει το φως για να φτάσει από τη Γη στο Δία = 0.00008 έτη φωτός και μάλιστα όχι όταν οι δύο πλανήτες είναι στο εγγύτερο σημείο.



Υπάρχει κάποιο site που δημοσιεύονται φωτογραφίες ή κάποιο άλλο υλικό;

1 έτος φωτός = 300000 χλμ; Καλά τα λέω;

300000χλμ είναι το... δευτερόλεπτο φωτός. Το χρόνο η απόσταση είναι 300000*60*60*24*365=9.460.800.000.000 (κοντά 9.5 Τρις χιλιόμετρα αν δεν έμπλεξα τα νούμερα)

BLiTzER
07/07/2016, 23:09
Υπάρχει κάποιο site που δημοσιεύονται φωτογραφίες ή κάποιο άλλο υλικό;

1 έτος φωτός = 300000 χλμ; Καλά τα λέω;

1 έτος φωτός είναι (χονδρικά) η απόσταση που διανύει το φως σε 1 έτος. Μιλάμε για ασύλληπτη απόσταση. Σου έδωσε αριθμούς ο αποπάνω.

Ενδεικτικά, η Γη από τον Ήλιο απέχει "μόλις" 150 εκατομμύρια χιλιόμετρα (περίπου 8 λεπτά φωτός), ενώ ο πιο απομακρυσμένος πλανήτης, ο Ποσειδώνας, απέχει από τον ήλιο περίπου 4.5 δισεκατομμύρια χιλιόμετρα και πάλι μιλάμε για μόλις 0.0004755 έτη φωτός.

congate7
07/07/2016, 23:17
:beer::beer: στους απαντήσατες!

nickald
08/07/2016, 08:02
Υπάρχει κάποιο site που δημοσιεύονται φωτογραφίες ή κάποιο άλλο υλικό;

1 έτος φωτός = 300000 χλμ; Καλά τα λέω;

εκτος απο τα astronomy.com , space.com , phys.org μπορεις να μπαινεις και στο www.jpl.nasa.gov που εχει γενικα ολες τις αποστολες (προηγουμενες, τρεχουσες και επομενες)

Για το αλλο οτι σου ειπαν οι αποπανου.

Παντως για να εχεις μια ενδειξη της μοναδας "ετος φωτος", το voyager 1 που μαζι με το αδερφακι του voyager 2 εχουν 38 χρονια που ταξιδευουν ειναι αυτη τη στιγμη σε μια αποσταση 135AU (η αποσταση αναμεσα σε ηλιο και γη) και τα σηματα απο αυτο προς την γη κανουν περιπου 18 ωρες φωτος ταξιδι.

DrBig
08/07/2016, 08:19
18 ωρες φωτος ταξιδι.

Τωρα τον ξαναμπερδεψες!

nikos_abel
08/07/2016, 09:33
Δεν τα λέμε σε πάρσεκ να καταλαβαίνουμε όλοι; :smokin:

Cpt. Haddock
08/07/2016, 09:40
Δεν τα λέμε σε πάρσεκ να καταλαβαίνουμε όλοι; :smokin:

- Σε 14 παρσεκ
- ΔΩΔΕΚΑ! (ακου 14)

congate7
08/07/2016, 10:41
εκτος απο τα astronomy.com , space.com , phys.org μπορεις να μπαινεις και στο www.jpl.nasa.gov που εχει γενικα ολες τις αποστολες (προηγουμενες, τρεχουσες και επομενες)

Για το αλλο οτι σου ειπαν οι αποπανου.

Παντως για να εχεις μια ενδειξη της μοναδας "ετος φωτος", το voyager 1 που μαζι με το αδερφακι του voyager 2 εχουν 38 χρονια που ταξιδευουν ειναι αυτη τη στιγμη σε μια αποσταση 135AU (η αποσταση αναμεσα σε ηλιο και γη) και τα σηματα απο αυτο προς την γη κανουν περιπου 18 ωρες φωτος ταξιδι.

:beer:

Για το δεύτερο σκέλος της απάντησης ότι σου είπε ο DrBig, ξαναδιάβασα τις απαντήσεις όμως και κάπως τα κουτσοκατάλαβα.
Εκεί με τα AU ήμουν κάπως :eek:
:lol:

Τα voyager που λες είναι αυτά που στείλανε με μουσική του Παπαθανασίου και τη ζωγραφιά του Da Vinci σε χρυσή πλάκα;

BLiTzER
08/07/2016, 10:46
Μάλλον έχεις μπλέξει τις πλάκες των Pioneer με τον χρυσό δίσκο των Voyager. :p

Αλλά δε νομίζω ότι είχε Παπαθανασίου, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Cpt. Haddock
08/07/2016, 10:48
Αλλά δε νομίζω ότι είχε Παπαθανασίου, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Νταλάρα ειχε.

BLiTzER
08/07/2016, 10:49
Είναι αλήθεια ότι παντού υπάρχει ένας Έλληνας!

congate7
08/07/2016, 10:51
Δηλαδή δεν έχουν στείλει ένα διαστημόπλοιο με μουσικές, αρχαία ελληνικά, την ζωγραφιά του νταβίντσου και διάφορα άλλα με πληροφορίες για τη γη και τον άνθρωπο;

karellen
08/07/2016, 10:55
Ναι,το Pioneer 10,το '72 και το Ρ 11 το '73.

BLiTzER
08/07/2016, 10:55
Δηλαδή δεν έχουν στείλει ένα διαστημόπλοιο με πληροφορίες για τη γη και τον άνθρωπο;

Θα προσπεράσω πάλι τον Παπαθανασίου και τα αρχαία ελληνικά και θα απαντήσω γενικότερα.

Ναι, έχουν στείλει κατά καιρούς διάφορα. Αλλά σχέδια da Vinci και ήχοι ήταν σε διαφορετικές αποστολές. Pioneer και Voyager.

Διάβασε:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_plaque

https://en.wikipedia.org/wiki/Voyager_Golden_Record

congate7
08/07/2016, 10:57
:beer:

Δε λερώνω άλλο.

FotisFz1
08/07/2016, 11:03
Παρσέκ είναι μεγάλη μονάδα.

Μετράει τα ρεζερβουάρ.

Διαβασα λιγο τον ορισμο του παρσεκ
και το μονο που καταλαβα ειναι οτι αντιστοιχει σε 3.26 εφ
τωρα ολα τα αλλα που εγραφε ηταν σαν κινεζικα για μενα...Ειχε και ενα σχημα για να στο κανει πιο ευκολο να το καταλαβεις...:eek:

BLiTzER
08/07/2016, 11:14
Μμ δεν είναι πολύ εύκολο να εξηγηθεί. Προκύπτει από τριγωνισμό με βάση την απόσταση Γης-Ήλιου.

nikos_abel
08/07/2016, 11:47
Τι να απολαύσουμε εκτός από την μουσική του Βαγγέλη???

Το χορό των 4 μεγαλύτερων δορυφόρων του Δία, που αποθανάτισε σε time lapse η ήρα καθώς έφτανε στον προορισμό του.


Μπορείς σε παρακαλώ να ξεκαθαρίσεις ποιοι είστε εσείς που γνωρίζετε και είχατε σκοπό να δημοσιεύσετε???? Σε ρωτάω για να ξέρω με ποιον (ποιους) συνομιλώ καθημερινά μέσα από αυτό το φόρουμ, αν ανήκετε σε κάποια ομάδα - αίρεση γουατέβα, είναι το αντικείμενο της δουλειάς σας ή κάποιου είδους χόμπυ και εν τέλη έρχεστε ειρηνικά????

Σε αγαπάμε ακόμη και όταν δε βάζεις φατσούλες για να δείξεις ότι αστειεύεσαι.

Για να σου το ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, είμαστε αυτοί που νομίζεις εσύ ότι είμαστε, καθώς ότι και να σου πούμε
η εικόνα που έχεις σχηαμτίσει για εμάς, είναι δικιά σου δημιουργία.

Μπορούμε όμως να σου υποσχεθούμε ότι ερχόμαστε εν ειρήνη.

Μην κλειδώσετε τις κόρες σας (την έχουμε μόνο 9 πόντους συνολικά).

:p



( @ Μπλίτζερ, πλακίτσα κάνω)

karellen
08/07/2016, 11:49
Διαβασα λιγο τον ορισμο του παρσεκ
και το μονο που καταλαβα ειναι οτι αντιστοιχει σε 3.26 εφ
τωρα ολα τα αλλα που εγραφε ηταν σαν κινεζικα για μενα...Ειχε και ενα σχημα για να στο κανει πιο ευκολο να το καταλαβεις...

Κοιτάζεις στον ουρανό το άστρο-στόχο και σημειώνεις τη θέση του μια ορισμένη ημερομηνία.
Το ξαναεξετάζεις μετά από 6 μήνες ακριβώς και παρατηρείς ότι έχει αλλάξει ελαφρώς θέση λόγω του ότι ΕΣΥ κινήθηκες (πήγες από την απέναντι πλευρά του Ήλιου).
Μετράς τη γωνία που δημιούργησε το άστρο στους 6 μήνες και με μια απλή τριγωνομετρία έχεις το μήκος της υποτείνουσας στο ορθογώνιο Γη-Ήλιος-Άστρο.Την μία κάθετο (απόσταση Γης-Ηλίου)τη γνωρίζεις,την υποτείνουσα την έμαθες,άρα με το Πυθαγόρειο υπολογίζεις την άλλη κάθετο,απόσταση Ηλίου-Αστέρα.
Το μόνο κακό είναι ότι στα πολύυυ μακρυνά αστέρια δεν μπορείς να 'χαράξεις' γωνία,είναι πλέον απλές σημειακές πηγές φωτός.

Όλα αυτά και άλλα ενδιαφέροντα είναι μαζεμένα στο σπουδαιότερο,κατ' εμέ,βιβλίο των Δανέζη-Θεοδοσίου 'Το Σύμπαν που αγάπησα',ειδικά ο πρώτος τόμος είναι πολύτιμος!

BLiTzER
08/07/2016, 11:53
Nαι, να ξεκαθαρίσουμε ότι 1 parsec είναι το μήκος της πλευράς Ήλιου-Αστέρα, όταν η γωνία που σχηματίζουν οι πλευρές Γη-Αστέρα και Ήλιου-Αστέρα είναι 1 arcsec, δηλαδή 1/3,600 της μοίρας.

BLiTzER
14/07/2016, 12:44
Ψιλοάσχετο με το αρχικό θέμα, αλλά δε θα ήθελα να χαθεί στα "Ανέκδοτα".

http://imgur.com/gallery/oB90B4P

362561

nikos_abel
14/07/2016, 12:47
Ψιλοάσχετο με το αρχικό θέμα, αλλά δε θα ήθελα να χαθεί στα "Ανέκδοτα".

http://imgur.com/gallery/oB90B4P


Σχόλιο

"Rotary engine confirmed."

:bawl:

nikos_abel
14/07/2016, 13:18
362564

https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-juno-spacecraft-sends-first-in-orbit-view

:a18:

karellen
25/07/2016, 10:06
Κι ένα ωραίο time lapse από το χορό των 'Γαλιλαιικών' δορυφόρων Ιώ, Ευρώπη, Γανυμήδη και Καλλιστώ, γύρω από το Δία,από φωτογραφήσεις 17 ημερών του Juno.

https://www.youtube.com/watch?v=RH7zHw2cJhc

nikos_abel
25/07/2016, 10:08
Κι ένα ωραίο time lapse από το χορό των 'Γαλιλαιικών' δορυφόρων Ιώ, Ευρώπη, Γανυμήδη και Καλλιστώ, γύρω από το Δία,από φωτογραφήσεις 17 ημερών του Juno.

https://www.youtube.com/watch?v=RH7zHw2cJhc

:beer:

karellen
14/07/2017, 09:32
386348 386349

Η Nasa έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφίες της διαστημοσυσκευής Juno από κοντινό πέρασμά της γύρω από τον πλανήτη Δία.

Οι εικόνες από τη Μεγάλη Ερυθρά Κηλίδα του Δία αποκαλύπτουν ένα κουβάρι από σκοτεινά νέφη που κυματίζουν ανάμεσα σε ένα τεράστιο κατακόκκινο οβάλ.Οι φωτογραφίες πάρθηκαν από την JunoCam της Ήρας τη Δευτέρα 10 Ιουλίου.

΄Για εκατοντάδες χρόνια οι επιστήμονες παρατηρούσαν,αναρωτιόνταν και έκαναν θεωρίες σχετικά με τη Μεγάλη Ερυθρά Κηλίδα του Δία' δήλωσε ο Scott Bolton. 'Τώρα έχουμε τις καλύτερες φωτογραφίες από αυτήν την εικονική καταιγίδα'.
Οι φωτογραφίες ελήφθησαν σε ακατέργαστη μορφή (raw) και επεξεργάστηκαν κατάλληλα από ειδικούς για να αποδοθεί σ' αυτές μεγαλύτερο επίπεδο λεπτομέρειας.

(Και για να φύγουμε από τα ρομαντικά και να πάμε επιτέλους στα τεχνικά): :D
Μετρημένη-3 Απριλίου 2017- στα 16.350 χλμ πλάτος η Μεγάλη Ερυθρά Κηλίδα του Δία είναι 1,3 μεγαλύτερη από τη Γη.Η καταιγίδα έχει παρατηρηθεί από το 1830 και πιθανόν να υπάρχει για περισσότερα από 350 χρόνια.Στη σύγχρονη εποχή φαίνεται μάλιστα να συρρικνώνεται (για να δω,ποια ταινία σας θυμίζει αυτό?) :smokin:

Η διαστημοσυσκευή Juno-Ήρα έφτασε στο περίΔιο (το σημείο δηλαδή της τροχιάς της που είναι πιο κοντά στο Δία) στις 6:55 απόγευμα της 10 Ιουλίου.Εκείνη τη στιγμή απείχε 3.500 χλμ από την κορυφή των νεφών. Εντεκάμισυ λεπτά αργότερα είχε καλύψει άλλα 39.771 χιλιόμετρα(!) και περνουσε πλέον ακριβώς από πάνω από τα κόκκινα νέφη της Κηλίδας και σε ύψος 9.000 χλμ αυτή τη φορά.(Με ένα πρόχειρο υπολογισμό το βγάζω να περιφέρεται με την ταχύτητα των 207.000 χλμ την ώρα!)

Πηγή: https://www.missionjuno.swri.edu/news/juno-spots-great-red-spot
Μετάφραση δική μου.

nikos_abel
14/07/2017, 09:34
Αποόλαυση.....

Grafton 505
14/07/2017, 22:04
Το high definition στην καλύτερή του χρησιμότητα !!!

Και ο βόρειος πόλος του Κρόνου είναι εξίσου φανταστικός !