PDA

View Full Version : Κράνος για naked bike



oneos
04/07/2016, 11:18
Καλημερίζω την παρέα. Ψάχνω αξιόλογο κρανάκι και δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν εχω προλάβει να δω τίποτα απο κοντά. Είναι το πρώτο κράνος οπότε δεν έχω εμπειρία από μοντέλα και εταιρίες.. Διαθέτω μέχρι 500 ευρώ και το μηχανάκι είναι γυμνό.. Τα χιλιόμετρα γίνονται κυρίως εντός πόλης αλλά θα είναι και παραέξω σε λίγο καιρό. Για πείτε καμιά γνώμη!

pipe_smoker
04/07/2016, 11:32
Καλώς τονε.

Πολλά μπορεί να προτείνουμε, αλλά το βασικότερο είναι να ταιριάζει στο κεφάλι σου.
Οπότε ό,τι και να λέμε εμείς, αν δεν το δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει, μη δέσεις τίποτα κόμπο.
(το λέω από την αρχή για να μην το γράφουμε ξανά και ξανά).

Στα λεφτά που δίνεις εγώ θα σου πρότεινα shoei nxr (το έχουν κάποιοι από εδώ, μπορούν να σου πουν τη γνώμη τους), και αν πετύχεις κάποια ευκαιρία/προσφορά κλπ arai rx7 gp.

Αν κανένα από τα δύο δεν ταιριάζει στο κεφάλι σου, μετά κοιτάς και άλλες εταιρείες (hjc, agv κλπ)

oneos
04/07/2016, 12:03
Ναι σαφώς ξέχασα να το γράψω, πρώτα θα δοκιμάσω.. To nxr μου το χουν προτείνει κι άλλοι, μαζί με τα agv ax8 evo , hjc 802r carbon

GFawkes
04/07/2016, 12:07
Ναι σαφώς ξέχασα να το γράψω, πρώτα θα δοκιμάσω.. To nxr μου το χουν προτείνει κι άλλοι, μαζί με τα agv ax8 evo , hjc 802r carbon
καλα και τα 3

δες αυτο που σου καθεται καλυτερα, και να ειναι λιγο "ησυχο" λογω του οτι οδηγεις γυμνο.

pipe_smoker
04/07/2016, 12:13
Ναι σαφώς ξέχασα να το γράψω, πρώτα θα δοκιμάσω.. To nxr μου το χουν προτείνει κι άλλοι, μαζί με τα agv ax8 evo , hjc 802r carbon

Από τα 3, προσωπικά θα πήγαινα στο NXR χωρίς 2η σκέψη.

o_gavros
04/07/2016, 12:20
NXR κι απο εδω.
Ως κατοχος και του κράνους αλλά και γυμνού.
δες χελμετσιτυ Αγγλία.εγω εκει το τσιμπησα με ~350€

Leon67
04/07/2016, 17:05
Καλώς τονε.

Πολλά μπορεί να προτείνουμε, αλλά το βασικότερο είναι να ταιριάζει στο κεφάλι σου.
Οπότε ό,τι και να λέμε εμείς, αν δεν το δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει, μη δέσεις τίποτα κόμπο.
(το λέω από την αρχή για να μην το γράφουμε ξανά και ξανά).

Στα λεφτά που δίνεις εγώ θα σου πρότεινα shoei nxr (το έχουν κάποιοι από εδώ, μπορούν να σου πουν τη γνώμη τους), και αν πετύχεις κάποια ευκαιρία/προσφορά κλπ arai rx7 gp.

Αν κανένα από τα δύο δεν ταιριάζει στο κεφάλι σου, μετά κοιτάς και άλλες εταιρείες (hjc, agv κλπ)

Το RX-7 δεν κάνει για γυμνό μηχανάκι. Η Arai έχει το Rebel για γυμνά μηχανάκια άντε και το Quantum...

pipe_smoker
04/07/2016, 19:06
Το RX-7 δεν κάνει για γυμνό μηχανάκι..

Γυμνό μηχανάκι καβαλάω, με το RX-7 φορεμένο στην κεφάλα μου.

Το "δεν κάνει" είναι μεγάλη κουβέντα.
Όλα κάνουν εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (να ταξιδεύεις με χιλιάρι με 260 φορώντας εντουράδικο κράνος με γείσο)
Απλά κάποια είναι πιο κατάλληλα από άλλα.

Αν του αρέσει ένα κράνος, το τελευταίο που έχει να τον απασχολήσει είναι η κατηγορία για την οποία το διαφημίζει η εταιρεία.

theofilos888
04/07/2016, 19:28
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τα γυμνα μηχανακια ειναι πως θελουν καλο αεροδυναμικο κρανος. Κι ας κανει φασαρια. Φορας ωτοασπιδες και το λυνεις. Το κουνημα απο τον αερα ομως δεν λυνεται ευκολα.

teo_g7
04/07/2016, 19:41
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τα γυμνα μηχανακια ειναι πως θελουν καλο αεροδυναμικο κρανος. Κι ας κανει φασαρια. Φορας ωτοασπιδες και το λυνεις. Το κουνημα απο τον αερα ομως δεν λυνεται ευκολα.

+ πολλα

Ριξε μια ματια σε κανα Xspirit 2 μιας και το 3 ειναι λιγο πανω απο το μπατζετ σου απο οτι είδα.

pipe_smoker
04/07/2016, 19:48
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τα γυμνα μηχανακια ειναι πως θελουν καλο αεροδυναμικο κρανος. Κι ας κανει φασαρια. Φορας ωτοασπιδες και το λυνεις. Το κουνημα απο τον αερα ομως δεν λυνεται ευκολα.

Συν το ότι φασαρία μεν, αεράκι δε.

Χίλιες φορές να υπάρχει χειρότερη φασαρία απ'ότι σε πανηγύρι την ώρα που φορτσάρουν τα κλαρίνα αλλά να κάνουν δουλειά οι αεραγωγοί, παρά να αργοπεθαίνεις στη σιωπή:lol:

byron
04/07/2016, 20:32
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τα γυμνα μηχανακια ειναι πως θελουν καλο αεροδυναμικο κρανος. Κι ας κανει φασαρια. Φορας ωτοασπιδες και το λυνεις. Το κουνημα απο τον αερα ομως δεν λυνεται ευκολα.

+990
Μεταξύ RX-7 και NXR που φοράω, RX-7 δαγκωτό. Πάντα σε γυμνό 1000αρι μιλάω.
Γιατί αν λες γυμνό και εννοείς YBR, είναι πολλά τα λεφτά που θες να δώσεις.

pipe_smoker
04/07/2016, 20:36
Γιατί αν λες γυμνό και εννοείς YBR, είναι πολλά τα λεφτά που θες να δώσεις.

Μου θυμίζεις ένα γνωστό μου που είχε πάρει το αράι το κάρμπον (κάπου 3 χιλιάρικα δεν έκανε αυτό όταν είχε βγει?) και το φόραγε μέχρι και με το παπί:lol:

Χόρνετ λέει στο προφίλ του ότι έχει το παλικάρι.
Μια χαρά είναι και το RX-7 και το NXR.
Όποιο του κάτσει καλύτερα.

George_M.
04/07/2016, 21:23
Εγω αυτο που εχω καταλαβει με τα γυμνα μηχανακια ειναι πως θελουν καλο αεροδυναμικο κρανος. Κι ας κανει φασαρια. Φορας ωτοασπιδες και το λυνεις. Το κουνημα απο τον αερα ομως δεν λυνεται ευκολα.

ακριβως αυτο! και σε τουτο τον τομεα η Αραι ΔΕΝ εχει αντιπαλο.
γυμνο μηχανακι σημαινει κρανος με σωστη αεροδυναμικη διοτι αυτο ειναι που σε σακατευει στην τελικη,ολα τα αλλα λυνονται οπως πολυ σωστα λεει ο Θεοφιλος.

(προσφατα εκανα ενα ταξιδι αστραπη μεχρι την Πατρα κ πισω (500χιλ).
λογω βιασυνης/προχειροτητας δεν φορεσα το σωστο κρανος (Quantum) κ εβαλα ενα απλο Lazer που εχω για τις αστικες μετακινησεις...ε..μετα τα πρωτα 20χιλ σε πορεια με ειχε γ@μησει στον αυχενα...την στιγμη που με το αλλο εχω κανει σερι 300αρες κ καταιβενω ξεκουραστος.
σε ΟΝ-ΟΦΦ μοτοσυκλετα με τζαμαρια εμπρος.)

by the way δες κ τα X-LITE...

DoctoR_k6
05/07/2016, 09:30
Αυτο με την φασαρια δεν το εχω καταλαβει...δηλαδη τι θελουνε να μην ακουνε τιποτα?? Δεν μπαινετε σε αμαξι ρπμ!!
Ειδικα με γυμνο (κ αν το πας κιολας...) θελεις ενα πολυ καλο κρανος απο θεμα αεροδυναμικης για να μην καταληξεις με το σβερκο στα σκουπιδια.
Βαλε καμια ωτοασπιδα στην τελικη στα ταξιδια κ εισαι ετοιμος.
Εγω θα κοιταγα κ RACE R Pro(Shark) με βαση τα λεφτα που διαθετεις...αν κ εγω με βλεπω να πηγαινω τελικα σε RX-7V(αν πεσει καμια καλη προσφορα)προς Οκτωβριο(:ninja: Intermot δοθεισης)...

macdeath_s
05/07/2016, 13:05
Αυτο με την φασαρια δεν το εχω καταλαβει...δηλαδη τι θελουνε να μην ακουνε τιποτα?? Δεν μπαινετε σε αμαξι ρπμ!!
Ειδικα με γυμνο (κ αν το πας κιολας...) θελεις ενα πολυ καλο κρανος απο θεμα αεροδυναμικης για να μην καταληξεις με το σβερκο στα σκουπιδια.
Βαλε καμια ωτοασπιδα στην τελικη στα ταξιδια κ εισαι ετοιμος.
Εγω θα κοιταγα κ RACE R Pro(Shark) με βαση τα λεφτα που διαθετεις...αν κ εγω με βλεπω να πηγαινω τελικα σε RX-7V(αν πεσει καμια καλη προσφορα)προς Οκτωβριο(:ninja: Intermot δοθεισης)...

Και εγώ σε Race R Pro κατέληξα αλλά δεν ξέρω τι προσφορές παίζουν Ελλάδα. Helmetcity και fcmoto όμως έχουν κάποιες καλές.

BLiTzER
05/07/2016, 13:23
Μεταξύ Schuberth S2 Sport, Shark Race R Pro, Shoei NXR, HJC RPHA 10+, τι λέτε;

Sapadak
05/07/2016, 13:26
Μεταξύ Schuberth S2 Sport, Shark Race R Pro, Shoei NXR, HJC RPHA 10+, τι λέτε;

Καλορίζικο

362082

DoctoR_k6
05/07/2016, 13:33
Χωρις να τα εχω βολταρει (μονο τα φορεσα κ τα επεξεργαστηκα SHARK - HJC) θεωρω πως το Race R Pro ειναι τουλαχιστον μια κλαση απανω.
Κ παιζει κ σε χαμηλες τιμες για την κατηγορια του(το καλυτερο της SHARK).

http://www.helmetcity.co.uk/categories/SHOP-BY-BRAND/Shark-Helmets/Shark-Sale/Shark-Race-R-Pro-Clearance/

BLiTzER
05/07/2016, 13:35
Το είδα αυτό, εξαιρετική τιμή, αλλά έχει μόνο XS.

DoctoR_k6
05/07/2016, 13:42
Ναι στις σκοτωμενες τιμες οντως. Μηπως σου κανει το S κ εισαι τυχερος?? :p

MG-KTiNoS
05/07/2016, 13:42
+990
Μεταξύ RX-7 και NXR που φοράω, RX-7 δαγκωτό. Πάντα σε γυμνό 1000αρι μιλάω.
Γιατί αν λες γυμνό και εννοείς YBR, είναι πολλά τα λεφτά που θες να δώσεις.

αυτό....

leo1964
05/07/2016, 14:08
+990
Μεταξύ RX-7 και NXR που φοράω, RX-7 δαγκωτό. Πάντα σε γυμνό 1000αρι μιλάω.
Γιατί αν λες γυμνό και εννοείς YBR, είναι πολλά τα λεφτά που θες να δώσεις.

To κρανίο κοστολογείται με βάση το κόστος της μηχανής;

o_gavros
05/07/2016, 14:23
Μεταξύ Schuberth S2 Sport, Shark Race R Pro, Shoei NXR, HJC RPHA 10+, τι λέτε;


Δεν είναι όλα της ίδιας κλάσης,το ξέρεις ετσι;

Μετα απο παρότρυνση γνωστού νοτόριους μέλους με έφεση στις ανταλλαγές, πήγα δοκιμασα το σαρκ.
Ενιωθα λες και πανω και πίσω δεν είχε κράνος να με καλύπτει.Δεν εφάρμοζε καλά σε μένα.

Το ετζεησι γιασεραραφατ είναι απο το ψηλό ράφι οπότε είναι δυνατό,αν και νομίζω υστερεί ποιοτικά απο τις 2κορυφαίες μάρκες.

Το νχρ ως αντικαστατης της μεσσαίας σειράς εξ αρ, ειναι κλασική ποιότητα σοει με λίγο πιο μπάνικο σχεδιασμο,τα λουρακια γρηγορης αποδεσμευσης και κατα τα άλλα ενα ήσυχο τουριστικο κράνος.Μ'αρεσει να το φοράω μην παρεξηγηθω. Αλλά σαν τον παλιό μου εξσπίριτ, δεν είναι.
Στα λέω γιατι θυμάμαι είχες κι εσυ εξσπιριτ.

Καλές αγορές.



εδιτ: +1 στον Τεοφιλο για τα περί καλής αεροδυναμικής απο το κράνος για γυμνό μηχανακι.ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στην ποιοτητα (και ταχύτητα) κύλησης.

BLiTzER
05/07/2016, 14:32
Δεν είναι όλα της ίδιας κλάσης,το ξέρεις ετσι;

Μμ όχι δεν το ξέρω. Αυτό ρώτησα. :p

Ψάχνοντας πολύ γρήγορα (και πρόχειρα) στον σκρουτζ:

Schuberth ~580€.
Shark ~450€.
Shoei ~540€.
HJC ~350€.


Άρα τι; Το HJC είναι μια κλάση κάτω; Ή είναι τρελό vfm; Το Schuberth είναι το καλύτερο;

Αν όλα είχαν ~450€, ποιο θα έπαιρνες;

Έχω ακόμα X-Spirit (και άλλα 4-5 κράνη :p), αλλά θέλω να ανανεωθώ.

o_gavros
05/07/2016, 14:42
απο τον εταιρο νεοδιορισθέντα υπουργό, συμπαιρένω πως ναι ειναι vfm,ειδικά οταν το ειχε τσιμπησει κατω απο 2 κατομπαλα. αλλά δεν συγκρίνεται (με τα δικα μου κριτηρια) η ποιοτητα με τη σοει.
τωρα ετσι που έβαλες τις τιμες ναι δειχνει σαν να είναι όλα ίδιας κλάσης.
για το σουμπερθ δεν ξερω να σου πω.
το σαρκ αυτό,όπως και το συγκεκριμένο ετζεησι, είναι ενα σκαλί πανω απο τη σειρα νχρ στην βαθμονόμηση.
Το σαρκ ειναι κραναρα!παναλαφρο,ωραιο,με τις αεροτομές του,τα πανταολα του.
και το ετζεησι ακολουθά.
Αν όλα ειχαν ίδια τιμή,θα ξαναέπαιρνα το σοει λόγω εφαρμογής καθαρά.

BLiTzER
05/07/2016, 14:50
Αν είχε 180€ το HJC, θα το είχα τσιμπήσει. Πλέον έχει ~250€ και πάλι σε πολύ περιορισμένα νούμερα. Οπότε μπήκαν κι άλλοι παίκτες στο παιχνίδι. Φυσικά, δεν έχω σκοπό να δώσω 500+, αλλά όλα τα παραπάνω βρίσκονται σε προσφορές από 250€ έως 350€, οπότε θέλω το καλύτερο.

byron
05/07/2016, 16:24
To κρανίο κοστολογείται με βάση το κόστος της μηχανής;

Σορρυ δεν κατάλαβα πως πρέπει να τα κάνω τάληρα όλα.

Σε ένα γυμνό των 120-130χλμ το μέτριο (αεροδυναμικά) κράνος θα είναι υποφερτό και θα περάσει στο ντούκου. Στα 200φεύγα όμως, θα σου βγεί απ΄το σβέρκο.

pipe_smoker
05/07/2016, 16:30
To κρανίο κοστολογείται με βάση το κόστος της μηχανής;


Σορρυ δεν κατάλαβα πως πρέπει να τα κάνω τάληρα όλα.

Σε ένα γυμνό των 120-130χλμ το μέτριο (αεροδυναμικά) κράνος θα είναι υποφερτό και θα περάσει στο ντούκου. Στα 200φεύγα όμως, θα σου βγεί απ΄το σβέρκο.

Ακριβώς αυτό που λέει ο Βύρωνας.

Το έχουμε χιλιοπεί ότι από ένα σημείο και μετά, δεν πληρώνεις ασφάλεια.
Πληρώνεις αεραγωγούς, αεροδυναμική, design και δε συμμαζεύεται.

Πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι ιδιαίτερα όταν κινεισαι με ρυθμούς παπιού.
Στην κούφια ώρα, δε θα σε προστατέψει περισσότερο το x-spirit από το 1100.

virus
05/07/2016, 16:33
Ψάχνοντας πολύ γρήγορα (και πρόχειρα) στον σκρουτζ:

Schuberth ~580€.
Shark ~450€.
Shoei ~540€.
HJC ~350€.



το nxr ειναι στα 320 προσφορα στο helmetcity αν δεν το ξερεις.

gory
05/07/2016, 17:03
Μία ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη απ'το εξωτερικό.
Δεν θυμάμαι σε πιο post εδώ το είχα διαβάσει, ότι το medium "εκεί" δεν ήταν το ίδιο medium "εδώ".
Το έχει διαπιστώσει κανείς; Για ήταν άτυχος ο φίλος;

Bradipous
05/07/2016, 17:08
Μία ερώτηση σχετικά με τα μεγέθη απ'το εξωτερικό.
Δεν θυμάμαι σε πιο post εδώ το είχα διαβάσει, ότι το medium "εκεί" δεν ήταν το ίδιο medium "εδώ".
Το έχει διαπιστώσει κανείς; Για ήταν άτυχος ο φίλος;

Αυτό παίζει να ισχύει για Αμερική, όπως και οι ονομασίες για το κάθε μοντέλο είναι διαφορετικές, εντος Ευρώπης είναι το ίδιο.

pipe_smoker
05/07/2016, 18:21
Αυτό παίζει να ισχύει για Αμερική, όπως και οι ονομασίες για το κάθε μοντέλο είναι διαφορετικές, εντος Ευρώπης είναι το ίδιο.

Και για Ιαπωνία, αν δεν κάνω λάθος.
Έχουν διαφορετικό σουλούπι.

byron
05/07/2016, 19:38
Εχουν διάφορες τα ευρωπαϊκά/αμερικανικά/ιαπωνικά καλούπια, τουλάχιστον σε Arai/Shoei.

Πρακτικά, μπορεί να σας κάθεται σωστά ένα μοντέλο και το επόμενο μοντέλο να είναι άλλο καλούπι.
Το διαπίστωσα πρόσφατα με δοκιμή από RX7RR σε RX7V που είμαι ένα νούμερο κάτω.

gory
05/07/2016, 20:45
Γενικά, δηλαδή, λέτε ότι ένα κράνος που θα δοκιμάσω σε Ελληνικό κατάστημα, αν το παραγγείλω από Ευρωπαϊκό κατάστημα δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι;

byron
05/07/2016, 21:46
Γενικά, δηλαδή, λέτε ότι ένα κράνος που θα δοκιμάσω σε Ελληνικό κατάστημα, αν το παραγγείλω από Ευρωπαϊκό κατάστημα δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι;

Καλό θα ήταν να ψάξεις και να συγκρίνεις σε ελληνικό κατάστημα, ιδίως αν μένεις Αθήνα. Δεν είναι απίθανο να βρεις ίδιες τιμές σε κάποια μαγαζιά.

megastockbazaar & xmoto που θυμάμαι τώρα, είχαν εφαμιλλες ή καλύτερες τιμές τουλάχιστον σε αυτά που είχα ψάξει.

DoctoR_k6
05/07/2016, 22:03
Εχουν διάφορες τα ευρωπαϊκά/αμερικανικά/ιαπωνικά καλούπια, τουλάχιστον σε Arai/Shoei.

Πρακτικά, μπορεί να σας κάθεται σωστά ένα μοντέλο και το επόμενο μοντέλο να είναι άλλο καλούπι.
Το διαπίστωσα πρόσφατα με δοκιμή από RX7RR σε RX7V που είμαι ένα νούμερο κάτω.

Το ίδιο μοντέλο όμως λογικά δεν θα έχει θέμα κ σαν νούμερο θα παίζει το ίδιο.

Για πες για RX7V...
Αξίζει να πας γι αυτό ή κ με το GP είμαστε οκ??

byron
05/07/2016, 22:38
Το ίδιο μοντέλο όμως λογικά δεν θα έχει θέμα κ σαν νούμερο θα παίζει το ίδιο.

Για πες για RX7V...
Αξίζει να πας γι αυτό ή κ με το GP είμαστε οκ??

Τι να πω; Μόνο στατικα το δοκίμασα. ΑΑΑΑ++++ ποιότητα, τρομερή εφαρμογή, σαν να φτιάχτηκε για το κεφάλι σου.
Απλά κουφάθηκα γιατί το μέγεθος μου είναι L (όπως και το RX7RR που έχω), αλλά σε αυτό τό μοντέλο φόραγα Μ.

Το GP δεν το είχα, φαντάζομαι πως έχει ίδια χαρακτηριστικά με τα υπόλοιπα. Μάλλον θέλει και αυτό δοκιμή, ο sapilas που το αγόρασε, ήθελε M, ενώ στο RR φόραγε S.

7Tolis
05/07/2016, 22:56
Με 500 ευρώ πας για Arai, shoei, xlite.
Με λιγότερα λεφτά αλλά σαφώς ποιοτικά (δεν υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό) πας για HJC και shark.

Προτίμησε κάποιο που να έχει και emergency straps.

leo1964
06/07/2016, 09:55
Σορρυ δεν κατάλαβα πως πρέπει να τα κάνω τάληρα όλα.

Σε ένα γυμνό των 120-130χλμ το μέτριο (αεροδυναμικά) κράνος θα είναι υποφερτό και θα περάσει στο ντούκου. Στα 200φεύγα όμως, θα σου βγεί απ΄το σβέρκο.

Αν καταλάβαινες,θα αντιδρούσες διαφορετικά.........σορυ

sapila racing
06/07/2016, 10:26
Μάλλον θέλει και αυτό δοκιμή, ο sapilas που το αγόρασε, ήθελε M, ενώ στο RR φόραγε S.

Οχι ακριβώς.
Στο RX7 Corsair φόραγα XS και στο RX7GP πήρα τελικά S. Παντως δεν είναι ίδια στο σχήμα.

Επίσης εγω για χρήση σε γυμνό μηχανάκι δεν θα το συνιστούσα το RX7 λόγω υπερβολικού θορύβου.
Το RX7 το πληρώνεις ακριβά για την ποιότητα αλλά και για το super αερισμό κλπ. Πιστεύω οτι ενα αλλο Arai ειναι καλύτερο για καθημερινή χρήση.
Παλιότερα είχα και 2ο Arai για κάθε μέρα και το RX7 μονο για πίστα, ενω τώρα το φοράω κάθε μερα σε γυμνό μηχανάκι και με έχει ψιλοκουράσει.
Ακόμα και για διαδρομή 50χλμ στην ΕΟ φοράω ωτοασπίδες.

teogtp
06/07/2016, 10:55
Υπ'οψιν ,και το Schuberth.SR1 αλλα ειναι φασαριοζικο.

oneos
07/07/2016, 11:14
362133

Δεν ξερω τι λετε εσεις , εγω το κρανακι μου το τζιμπησα!!

theofilos888
07/07/2016, 11:18
Καλοριζικο!!!! :D

sapila racing
07/07/2016, 11:28
μεγεια, καλοφόρετο!

Juohmaru!
07/07/2016, 12:27
362133

Δεν ξερω τι λετε εσεις , εγω το κρανακι μου το τζιμπησα!!

Με γειές!!!
Το NXR ενδιαφέρει κι εμένα σφόδρα (μαζί με το RPHA-11)!
Από πού, αν επιτρέπεται; Υπάρχει καμιά προσφορά...;;;
Σε wheelcity και fc-moto όταν υπάρχουν προσφορές, συνήθως δεν υπάρχει το νουμ.Μ που φοράω...:cry:

pipe_smoker
07/07/2016, 13:23
Με'γειά!
Καλοφόρετο κι αγρατζούνιστο:beer: