PDA

View Full Version : Τρυπάνι για home use - Bosch - PSB 530 RE | Bosch GSB 13 RE | Makita HP1641



macdeath_s
05/07/2016, 01:52
Καλησπερίζω άπαντες...

Έχω καταλήξει σε αυτά τα τρία λόγω τιμής και ίσως τα βρω και φτηνότερα. Πιστεύω για οικιακή χρήση μια χαρά είναι... Νομίζω καλύτερη επιλογή είναι το Makita αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρος τα βάζω και εδώ.

Bosch (https://www.amazon.es/gp/product/B00BQTLUSU/ref=s9_simh_gw_g60_i2_r?pf_rd_m=A1AT7YVPFBWXBL&pf_rd_s=desktop-1&pf_rd_r=WP1N6REXJY81DW59MA3S&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=6d8f0343-6251-45c8-9899-ea554850c331&pf_rd_i=desktop)

Bosch Professional (https://www.amazon.es/gp/product/B000EBN174/ref=s9_simh_gw_g60_i1_r?pf_rd_m=A1AT7YVPFBWXBL&pf_rd_s=desktop-1&pf_rd_r=WP1N6REXJY81DW59MA3S&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=6d8f0343-6251-45c8-9899-ea554850c331&pf_rd_i=desktop)

Makita (https://www.amazon.es/gp/product/B003VELF60/ref=s9_simh_gw_g60_i4_r?pf_rd_m=A1AT7YVPFBWXBL&pf_rd_s=desktop-1&pf_rd_r=WP1N6REXJY81DW59MA3S&pf_rd_t=36701&pf_rd_p=6d8f0343-6251-45c8-9899-ea554850c331&pf_rd_i=desktop)

George_Sp
05/07/2016, 01:57
το Makita είναι ποιοτικότερο κατά πολύ από τα bosch.

και σε ελληνικό κατάστημα για να το παραλάβεις πιο άμεσα και με εγγύηση αν τη χρειαστείς εντός συνόρων.
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=8626

θα σου πρότεινα και τη SKIL πάντως σαν εταιρία με αντίστοιχη ποιότητα και αντοχή με τα Makita.
https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7513

daz
05/07/2016, 04:25
Όχι το πράσινο bosch, είναι μικρό. Κάτω από 600W με τίποτα, 600 είναι το όριο. Μη σου πω 700, γιατί αυξάνεται και το βάρος!

Το μπλε μπος και το μακίτα είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο σε αυτή την κατηγορία και ίσως το μπος να είναι λίγο καλύτερο. Το τσοκάκι του πάντως είναι σίγουρα καλύτερο (μεταλλικό rohm).

To μποσάκι έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά φαντάζομαι το ίδιο έχει και το μακίτα. Το πράσινο μπος έχει πλαστικά γρανάζια.

Το μπλε το έχω και εγώ μερικά χρόνια τώρα και το έχω ξεσκίσει, το μακίτα δε το έχω δουλέψει αλλά αν τα χαρακτηριστικά σε καλύπτουν και τα γρανάζια είναι μεταλλικά καλό είναι και αυτό. Είναι και 50W μεγαλύτερο αλλά δες και στροφές και ροπή και βάρος.

George τα σκιλ είναι η 3ή 4η φθηνή μάρκα της bosch. Δλδ πάει μπλε σειρά που είναι η κορυφαία, πράσινη που είναι η ερασιτεχνική και μετά έχει άλλες δυο για να πουλάει τα ψεύτικα. Μια απ' τις δυο είναι η σκιλ.
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ σκιλ και μακιτα σε κανένα επίπεδο πλην της τιμής.
Επίσης αυτό που έβαλες είναι 2 ταχυτήτων και θεόβαρο. Δεν είναι για την ίδια χρήση με τα ελαφριά δραπανάκια μέχρι 700W.

Το μπλε μποσάκι υπάρχει και σε προσφορά με βαλιτσάκι και με τρυπάνια που δεν είναι καθόλου φθηνά να τα αγοράσεις.

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR4.TRC1.A0.H0.TRS0&_nkw=GSB+13+RE+&_sacat=0


Edit και το μακιτα υπάρχει σε ανάλογη προσφορά αλλά δε το βρήκα φθηνά.

daz
05/07/2016, 04:52
Απ' ότι βλέπω το μακιτα δεν έχει ρυθμιζόμενες στροφές.

Δλδ και τα δύο έχουν σκανδάλη που όσο την πατάς τόσο πιο γρήγορα γυρίζει αλλά το μπος έχει ροοστάτη όπου ρυθμίζεις το μέγιστο των στροφών που θέλεις να γυρίσει αν την πατήσεις τέρμα. Αυτό είναι καλό γιατί μπορείς να κλειδώσεις τις στροφές (απ' το μαυρο κουμπάκι που έχει στην λαβή) όπου θέλεις. Αντίθετα το στο μακίτα κλειδώνει μόνο στο τέρμα.

Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι θεωρητικά είναι πιο πιθανό να βγάλει βλάβη στη σκανδάλη.

Δεν βρήκα αν το μακίτα έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά απ' ότι βλέπω απ' το βάρος πρέπει να έχει.

vaska
05/07/2016, 06:18
Απ' ότι βλέπω το μακιτα δεν έχει ρυθμιζόμενες στροφές.

Δλδ και τα δύο έχουν σκανδάλη που όσο την πατάς τόσο πιο γρήγορα γυρίζει αλλά το μπος έχει ροοστάτη όπου ρυθμίζεις το μέγιστο των στροφών που θέλεις να γυρίσει αν την πατήσεις τέρμα. Αυτό είναι καλό γιατί μπορείς να κλειδώσεις τις στροφές (απ' το μαυρο κουμπάκι που έχει στην λαβή) όπου θέλεις. Αντίθετα το στο μακίτα κλειδώνει μόνο στο τέρμα.

Το αρνητικό σε αυτό είναι ότι θεωρητικά είναι πιο πιθανό να βγάλει βλάβη στη σκανδάλη.

Δεν βρήκα αν το μακίτα έχει μεταλλικά γρανάζια αλλά απ' ότι βλέπω απ' το βάρος πρέπει να έχει.


Παρόμοιο σύστημα έχει και το δικό μου το Peugeot που πρέπει να το έχω 600 χρόνια. το έχω πηδήξει άσχημα και βλάβη δεν έχει βγάλει. Έχεις δίκιο είναι πολύ βολικό το κλείδωμα στις στροφές που επιθυμείς.

fkol k4
05/07/2016, 06:43
To Makita HP1641 το έχω εγώ εδώ και χρόνια.
Η δύναμή του είναι μια χαρά όχι μόνο για δουλειές στο σπίτι, αλλά και για πολύ παραπάνω. Για παράδειγμα, η πιο συνηθισμένη χρήση που του κάνω εγώ είναι είναι αυτή του αναδευτήρα για τσιμέντα, σοβάδες και κόλλες για πλακάκια (που είναι σαφώς πιο απαιτητική από αυτή του τρυπήματος).
Το τσοκ του αν και πλαστικό δεν έχει βγάλει προβλήματα (είναι Rohm).

Λίγη προσοχή παραπάνω θέλει αν το χρησιμοποιήσεις για βίδωμα, καθώς έχει μπόλικη δύναμη (εμένα μου έχει στρίψει το χέρι κάμποσες φορές).

Είμαι σίγουρος πως και το Bosch είναι το ίδιο καλό, οπότε θα έλεγα πως το κριτήριο αγοράς είναι καθαρά το μήκος. Δηλαδή:
Αν στην πλειοψηφία των εργασιών που θα κάνεις θα το χρησιμοποιείς κρατώντας το με 2 χέρια (τρύπημα πάνω από 10-12mm, ανακάτεμα, βούρτσες), πάρε το Makita που είναι πιο μακρύ (περίπου 30cm) και έχει πιο σταθερό πιάσιμο αν το κρατάς από σκανδάλη και χερούλι.
Αν θα το κρατάς με το ένα χέρι (αντίχειρας και δείκτης στις μαύρες κατά μήκος υποδοχές, η παλάμη στο πίσω μέρος της σκανδάλης, πάτημα σκανδάλης με παράμεσο και μικρό δάχτυλο, συνήθως για βίδωμα ή τρύπημα κάτω από 10mm), τότε πάρε το Bosch που θα είναι λιγότερο εμπροσθόβαρο ως πιο κοντό.

zannisvel
05/07/2016, 12:31
Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
362067

fkol k4
05/07/2016, 12:46
Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
362067
Μια χαρά είναι, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

thunder ace
05/07/2016, 13:09
Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
362067
Την METABO, τα χρονια που δουλευα σε καταστημα με εργαλεια,την ειχαμε για κορυφαια μαρκα(και ηταν)μαζι με τα Bosch(τα μπλε ,οχι τα πρασινα)και τα Μακιτα.
,

Bowleno
05/07/2016, 13:12
Ημουν και 'γω σε αναζητηση για τρυπανι για καμια δουλεια στο σπιτι, και κοιτουσα το Bosch απο το πρωτο σου λινκ.
Τελικα οταν το ανεφερα στο πεθερο μου, μου ειπε οτι του ειχαν κανει ενα τρυπανι μπαταριας δωρο πριν καμια δεκαρια χρονια και ουτε ηξερε να το χρησιμοποιει και μου το χαρισε. Ηταν ακομα μεσα στη ζελατινα του. Φορτισα τις 2 μπαταριες (2.2Ah) του και φαινεται να δουλευει αψογα. Η Metabo θεωρειται καλη μαρκα αλλα εχει μεινει και σχεδον 10 χρονια στο ραφι, οι μπαταριες του θα ειναι οκ? Να το κρατησω και να δουλευω με αυτο η να αγορασω και ενα με καλωδιο; Γενικα το ξερει κανεις σαν εργαλειο?
362067

Κώλεεεεεεεε.......:p




Εφόσον οι μπαταρίες δεν έχουν δουλευτεί καθόλου το πιο πιθανό να μην χρειάζεται τίποτα. φορτίζεις φουλ, το δουλεύεις και βλέπεις....

(ρε να μην έχω κι εγώ άσχετο πεθερό.....:( :p )

thunder ace
05/07/2016, 13:14
εγω που εχω ασχετο πεθερο, τι καταλαβα;δεν εχει ουτε ΕΝΑ εργαλειο.

vaska
05/07/2016, 14:13
Κανονικά θα περίμενα οι μπαταρίες να τα έχουν παίξει μετά από 10 χρόνια ακινησία αλλά αυτό αφού δεν συνέβει όρμα του. Κάνε κύκλους φορτίσεων αποφορτίσεων στις μπαταρίες το έχουν ανάγκη μετά από αδράνεια τόσων χρόνων.

macdeath_s
05/07/2016, 14:16
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Αρχικά να πω ότι δεν είμαι Ελλάδα αν και το link που έβαλε ο George μου βγαίνει πιο ακριβά από εδώ. Καλή προσφορά αυτό που έβαλε daz αλλά με τα μεταφορικά πάει πιο ακριβά. Με βλέπω να καταλήγω στο Bosch πάντως διότι θα πάρω και ένα με μπαταρία για τη δουλειά (αυτό (https://www.bosch-professional.com/es/es/gsb-18-v-li-37997-ocs-p/) λέω) οπότε ίσως πάρω έκπτωση σε αυτό που θα αγοράσω εγώ.

harris_x
05/07/2016, 14:32
παιδιά, χαλαρώστε, για το σπίτι το θέλει ο άνθρωπος...

εγώ έχω κάποιο σαν αυτό: http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-bosch-psb-500re-500watt-44590 (δεν θυμάμαι μοντελο)
δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...

daz
05/07/2016, 14:34
Για όσους δεν είναι εξωτερικό.

http://www.skroutz.gr/s/7983714/Bosch-GSB-13-RE-%CE%9C%CE%B5-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-Professional-0601217103.html


macdeath ψάξε ψάξε θα το βρεις και με φθηνότερα μτφ.

Edit, ψάξε και για το μακιτα. Μπορεί να είναι λίγο πιο μπουλκι αλλά είναι και λίγο δυνατότερο.

daz
05/07/2016, 14:51
παιδιά, χαλαρώστε, για το σπίτι το θέλει ο άνθρωπος...

εγώ έχω κάποιο σαν αυτό: http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-bosch-psb-500re-500watt-44590 (δεν θυμάμαι μοντελο)
δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...

H πράσινη σειρά της μπος είναι αρκετά καλή και λίγο φθηνότερη απ' τα εισαγωγικά μοντέλα της μπλε σειράς. Σε χαλαρή χρήση δύσκολα θα πάθει κάτι αλλά υπάρχουν και οι power home user που λένε και στο χωριό μου.

Αν συγκρίνουμε αυτά τα δύο ..

http://www.skroutz.gr/s/5725913/Bosch-PSB-570-RE.html

http://www.skroutz.gr/s/88681/Bosch-PSB-650-RE-15-pcs-X-Line-Set-0603128005.html

με εκείνο που έβαλα παραπάνω η τιμή δεν έχει καμια τρελή διαφορά αλλά σαν εργαλεία παίζουν σε άλλο επίπεδο.

Μεταλλικά γρανάζια, ποιότητα πλαστικού, ποιότητα θήκης, τρυπάνια προσφοράς, ηλεκτρονικά, μοτέρ, τσοκ. Τα πάντα όλα είναι χειρότερα απ' αυτά της μπλε σειράς.


Μη κοιτάτε κάτω από 600 W.
600 και πάνω για γενική χρήση και όσο πιο κοντά στα 700 ακόμα καλύτερα.

daz
05/07/2016, 14:55
Αν κάποιος θέλει να μπανάρω τον zannisvel να μου το πει, θα βρω δικαιολογία. :smokin:

daz
05/07/2016, 15:04
η πιο συνηθισμένη χρήση που του κάνω εγώ είναι είναι αυτή του αναδευτήρα για τσιμέντα, σοβάδες και κόλλες για πλακάκια (που είναι σαφώς πιο απαιτητική από αυτή του τρυπήματος).


Εξαρτάται μωρέ! Αν τρυπάς με τρυπάνι 10mm οι στροφές πρέπει να είναι πολύ χαμηλά και το ζόρι είναι αρκετά μεγάλο. Όσο και όταν αναδεύεις τσιμένο με φουλ γκάζια! Και στο βίδωμα μπορεί να χαλάσει ή να ζοριστεί αρκετά, ειδικά τα γρανάζια που τρώνε κλωτσιά απ' τον κινητήρα όταν τερματίσει η βίδα ή όταν βιδώνουμε συνέχεια στο όριο της ροπής του.

Γενικά μετά από εργασία με χαμηλές στροφές και μεγάλο φορτίο ή πολύ μεγάλο φορτίο καλό είναι να το αφήνουμε να δουλέψει λίγο τέρμα γκάζι χωρίς φορτίο για να κρυώσει.

Bowleno
05/07/2016, 15:25
παιδιά, χαλαρώστε, για το σπίτι το θέλει ο άνθρωπος...

εγώ έχω κάποιο σαν αυτό: http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-bosch-psb-500re-500watt-44590 (δεν θυμάμαι μοντελο)
δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα...

Ότι είπε ο Χάρης, κι εγώ έχω το ίδιο και είναι άψογο για τις δουλειές του σπιτιού (αγάπη μου θα βάλεις εκείνη την #%$*&#@$ την βάση τηλεόρασης τον τοίχο η θα βρεθεί στα σκουπίδια μαζί με σένα; :p )
Έχει τρυπήσει άπειρους τοίχους, μπετά, ξύλα..... δεν χρειάζεται μια περιουσία για εργαλείο σπιτιου....

Bowleno
05/07/2016, 15:28
Αν κάποιος θέλει να μπανάρω τον zannisvel να μου το πει, θα βρω δικαιολογία. :smokin:

ΒΑΝ τον μΠ@@στη κώλο, τώρα! :D

:p:p

zannisvel
05/07/2016, 16:20
Αρα για πρωτη φορα φανηκα και εγω τυχερος!!!!! :lol:

@Vaska Ευχαριστω για το tip αλλα δεν εχω και τοσες δουλειες να κανω. Να αρχιζω να στροφαρω ετσι χωρις load? Εχω κανει τοσες τρυπες. βιδωματα, ξεβιδωματα και η μπαταρια του δε λεει να πεσει κατω απο τη μεση. Και εχει και 2 μπαταριες.

Οι καινουριες μπαταριες της Metabo προσαρμοζονται σε αυτο σε περιπτωση που τα παιξουν?

DAN_DAN
05/07/2016, 16:53
Οι καινουριες μπαταριες της Metabo προσαρμοζονται σε αυτο σε περιπτωση που τα παιξουν?
Ίσως να μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεία στο εσωτερικό, θα βγει οικονομικότερα κάτι τέτοιο απ' το να αγοράσεις καινούρια απ' τη metabo

macdeath_s
05/07/2016, 22:35
Για όσους δεν είναι εξωτερικό.
http://www.skroutz.gr/s/7983714/Bosch-GSB-13-RE-%CE%9C%CE%B5-%CE%95%CE%BE%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-Professional-0601217103.html


macdeath ψάξε ψάξε θα το βρεις και με φθηνότερα μτφ.

Edit, ψάξε και για το μακιτα. Μπορεί να είναι λίγο πιο μπουλκι αλλά είναι και λίγο δυνατότερο.

Γαμ#%#~<ερη προσφορά.

vaska
05/07/2016, 23:01
Αρα για πρωτη φορα φανηκα και εγω τυχερος!!!!! :lol:

@Vaska Ευχαριστω για το tip αλλα δεν εχω και τοσες δουλειες να κανω. Να αρχιζω να στροφαρω ετσι χωρις load? Εχω κανει τοσες τρυπες. βιδωματα, ξεβιδωματα και η μπαταρια του δε λεει να πεσει κατω απο τη μεση. Και εχει και 2 μπαταριες.

Οι καινουριες μπαταριες της Metabo προσαρμοζονται σε αυτο σε περιπτωση που τα παιξουν?

Αν και όπως τα λες δεν υπάρχει ανάγκη, δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση, εγώ θα έβρισκα τρόπο έστω με "εικονικό" φορτίο να τους κάνω 3 πλήρης κύκλους φόρτισης αποφόρτισης. just in case που λένε και οι επιστήμονες.

Acacius
06/07/2016, 02:35
Ίσως να μπορείς να αλλάξεις τα στοιχεία στο εσωτερικό, θα βγει οικονομικότερα κάτι τέτοιο απ' το να αγοράσεις καινούρια απ' τη metabo
+1 κι από εμένα. Αφού οι μπαταρίες είναι λιθίου και όχι νικελίου (σε μηχάνημα δεκαετίας, εντυπωσιάστηκα), τα στοιχεία μάλλον αλλάζουν εύκολα και χωρίς προβλήματα συμβατότητας με το φορτιστή.

Προς το παρόν πάντως αφού δεν έχεις πρόβλημα, μην ασχοληθείς.

macdeath_s
01/08/2016, 01:47
Βρήκα αυτή την προσφορά και λέω να καταλήγω εδώ https://www.amazon.es/Makita-HP1641K1X-Taladro-De-Percusion/dp/B0044DIUHY/ref=pd_sim_sbs_60_1?ie=UTF8&dpID=51kxEBv6HuL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&psc=1&refRID=AYE4GCK90G0AP59Y38AZ

Μόλις το πάρω και χρησιμoποιηθεί θα ξηγηθώ εδώ review.

macdeath_s
08/08/2016, 16:04
Και πάνω που νόμιζα ότι είχα αποφασίσει βρήκα και το Bosch στα ίδια λεφτά με την προσφορά του Amazon από πάνω και η αναποφασιστικότητα ξαναχτύπησε :p To ξέρω πολύ το κουράζω για ένα τρυπάνι σπιτιού που στάνταρ θα χρησιμοποιηθεί κάτω από 50 φορές :p αλλά δεν θα χε πλάκα αν δεν το κουράζαμε, ούτε θα υπήρχε το thread.

Εν κατακλείδι νομίζω το Makita σαν τρυπάνι είναι καλύτερο λόγω μάρκας (δεν πολυστέκει αλλά αυτή είναι η γνώμη μου) και επειδή έχει Watt. Επίσης έχει καλύτερη βαλίτσα. To Bosch από την άλλη έχει περισσότερα καλαμπαλίκια όπως μεταλικό τσοκ και ρυθμιση δύναμης στη σκανδάλη αλλά το κυριότερο πιστεύω οι γαλάζιες μύτες που είναι για πολλές χρήσεις είναι καλύτερες από αυτές που δίνει δώρο η Makita (παρότι η λογική λέει οι πιο ειδικές να είναι καλύτερες και πιο ανθεκτικές).

Τι λέτε ?

daz
08/08/2016, 23:13
Τη θήκη της μακίτα δεν την ξέρω αλλά φαίνεται καλύτερη. Του bosh πάντως είναι αρκετά στιβαρή και χωράει μπόλικα πραγματάκια.
Το μακίτα δεν είναι καλύτερο. Ούτε το bosch είναι καλύτερο! Τα ίδια είναι πάνω κάτω σε αυτή την κατηγορία ειδικά απ' τη στιγμή που και η τιμή είναι ίδια. Γι' αυτό το "σαν μάρκα" που είπες θα σου πω μόνο ότι πολλά μακίτα είναι bosch για κάποιες συγκεκριμένες αγορές (χώρες). Δεν ξέρω αν είναι μόνο το μοτέρ ή όλο το εργαλείο αλλά ...
Τα τρυπάνια που έχει το bosch είναι σίγουρα καλύτερα. Τοσο η θήκη τους όσο και τα τρυπάνια είναι απ' τα καλύτερα που μπορείς να πάρεις και δεν είναι καθόλου φθηνά αν τα αγοράσεις ξεχωριστά. Πάντως εγώ δε θα άφηνα τα τρυπάνια να με επηρεάσουν. Πιο πολύ θα έριχνα βάρος στο εργαλείο και μετά στην κασετίνα.
Το bosch έχει μεταλλικό τσοκ που εγώ το προτιμώ 1000 φορές. Όχι ότι το πλαστικό δεν είναι ανθεκτικό αλλά αν είχα πλαστικό θα το είχα κάνει καραφλό τώρα. Φυσικά εξαρτάται πως και που το χρησιμοποιείς.
Η ρύθμιση στροφών βολεύει αλλά και πάλι εξαρτάται απ' το χρήστη. Ίσως κάποιοι δεν την χρειάζονται και τόσο. Όχι πως δεν είναι καλό να την έχεις αλλά... Δεν ξέρω..

Πάντως ότι και να πάρεις θα το ευχαριστηθείς και τα δύο είναι το ίδιο καλά.

macdeath_s
09/08/2016, 01:28
Τελικά μόνο η δύναμη είναι ουσιαστική διαφορά αλλά επειδή είναι 80 διαφορά και η χρήση θα είναι στο σπίτι δεν νομίζω να υπάρξει διαφορά. Συν τοις άλλοις το Bosch παίζει σε τοπικό μαγαζί οπότε θα στηρίξω τον καταλανό της γειτονιάς και όχι το amazon.

Τhanks Daz. Πολλές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις το ρίχνω κέρμα :p

daz
09/08/2016, 02:15
Οι μέγιεστες στροφές είναι ίδιες.
Οι κρούσεις ανά λεπτό είναι ίδιες.

Τα 80W μεταφράζονται ως εξής. Το μακιτα τρυπάει 2 χιλιοστά πιο χοντρό μέταλλο 3μμ πιο χοντρό τοίχο και 5μμ πιο χοντρό ξύλο και είναι λίιιιιγο πιο βαρύ απ' το bosch.

Σύμφωνα πάντα με ότι δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

Πιστεύω ότι την διαφορά θα τη δεις μόνο αν το χρησιμοποιείς με μεγάλο αναδευτήρα.

macdeath_s
09/08/2016, 02:53
Οι μέγιεστες στροφές είναι ίδιες.
Οι κρούσεις ανά λεπτό είναι ίδιες.

Τα 80W μεταφράζονται ως εξής. Το μακιτα τρυπάει 2 χιλιοστά πιο χοντρό μέταλλο 3μμ πιο χοντρό τοίχο και 5μμ πιο χοντρό ξύλο και είναι λίιιιιγο πιο βαρύ απ' το bosch.

Σύμφωνα πάντα με ότι δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

Πιστεύω ότι την διαφορά θα τη δεις μόνο αν το χρησιμοποιείς με μεγάλο αναδευτήρα.

Τώρα αυτά διάβαζα. Το diameter capacity που λένε είναι το πάχος του υλικού ? Δεν το πιάνω και πολύ αυτό να σου πω την αλήθεια... Νόμιζα ότι το diameter είχε να κάνει με το τη διάμετρο της τρύπας που ανοίγει και όχι πόσο βαθιά πάει...

daz
09/08/2016, 12:08
Τώρα αυτά διάβαζα. Το diameter capacity που λένε είναι το πάχος του υλικού ? Δεν το πιάνω και πολύ αυτό να σου πω την αλήθεια... Νόμιζα ότι το diameter είχε να κάνει με το τη διάμετρο της τρύπας που ανοίγει και όχι πόσο βαθιά πάει...

Έτσι όπως τα έγραψα λογικό είναι να σε μπερδέψω.

Ναι μωρέ, η διάμετρος της τρύπας είναι. Ανοίγει 2 χιλιοστά μεγαλύτερη τρύπα σε μέταλλο εννοούσα. Δλδ εκεί που το bosch δουλεύει μέχρι 10μμ τρυπάνι το μακίτα θα δουλέψει και το 12αρι. Αντίστοιχα σε τοίχο και ξύλο είναι 3 και 5μμ παραπάνω αν θυμάμαι καλά.

DAN_DAN
09/08/2016, 13:46
Μιας και στη λίστα σου έχεις Bosch, να σημειώσω ότι και στα 2 Bosch (μπλε-πρασινο) που έχω, έχουν χαλάσει τα αυτόματα τσοκ. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σ' άλλους ή αν εγώ έκανα μ@λ@κία (με σκόνες κτλ), απλά το αναφέρω για να το έχεις υπόψη σου.

daz
09/08/2016, 15:42
Μιας και στη λίστα σου έχεις Bosch, να σημειώσω ότι και στα 2 Bosch (μπλε-πρασινο) που έχω, έχουν χαλάσει τα αυτόματα τσοκ. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σ' άλλους ή αν εγώ έκανα μ@λ@κία (με σκόνες κτλ), απλά το αναφέρω για να το έχεις υπόψη σου.

Ti έπαθαν? Και το μακίτα αυτόματο τσοκ έχει! :(

DAN_DAN
09/08/2016, 15:49
Ti έπαθαν? Και το μακίτα αυτόματο τσοκ έχει! :(

Και τα δύο, κόλλησαν σε μια θέση, ούτε άνοιγαν ούτε έκλειναν.Στο πράσινο, αλλάχθηκε με απλό (με κλειδι). Το άλλο όμως, είχε κούμπωμα πισω για να μπαίνει στη θέση του sds, έτσι το 70αρι για καινούριο δεν το γλύτωσα..

daz
09/08/2016, 16:29
dan τα rohm είναι απ' τα καλύτερα που υπάρχουν εκεί έξω και τα χρησιμοποιούν λίγο πολύ όλες οι μάρκες. Δε ξέρω τι ήταν αυτά που χάλασαν ή γιατί χάλασαν αλλά η λύση για μένα δεν είναι να πάρεις τσοκ με κλειδί.

rohm ήταν? Τα πράσινα bosch (εξαρτάται το μοντέλο) δεν έχουν rohm.
To μεγάλο τι μηχανάκι ήταν?

virus
09/08/2016, 16:29
Μιας και στη λίστα σου έχεις Bosch, να σημειώσω ότι και στα 2 Bosch (μπλε-πρασινο) που έχω, έχουν χαλάσει τα αυτόματα τσοκ. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σ' άλλους ή αν εγώ έκανα μ@λ@κία (με σκόνες κτλ), απλά το αναφέρω για να το έχεις υπόψη σου.

α κι εσυ; 4 bosh εχω πεταξει απο την ερασιτεχνικη σειρα.

edit: ωπα τωρα διαβασα καλυτερα το ποστ σου. εσυ ενοουσες το τσοκ. σε εμενα χαλουσε ο διακοπτης αλλαγης κρουστικου-κανονικου.

daz
09/08/2016, 16:31
α κι εσυ; 4 bosh εχω πεταξει απο την ερασιτεχνικη σειρα.

Από τσοκ?

DAN_DAN
09/08/2016, 19:07
dan τα rohm είναι απ' τα καλύτερα που υπάρχουν εκεί έξω και τα χρησιμοποιούν λίγο πολύ όλες οι μάρκες. Δε ξέρω τι ήταν αυτά που χάλασαν ή γιατί χάλασαν αλλά η λύση για μένα δεν είναι να πάρεις τσοκ με κλειδί.

rohm ήταν? Τα πράσινα bosch (εξαρτάται το μοντέλο) δεν έχουν rohm.
To μεγάλο τι μηχανάκι ήταν?
2-24 dfr

daz
09/08/2016, 19:41
2-24 dfr

SDS..

Άλλο πράγμα αυτό. rohm ηταν?

vaska
09/08/2016, 19:57
Αν και όπως τα λες δεν υπάρχει ανάγκη, δείχνουν σε εξαιρετική κατάσταση, εγώ θα έβρισκα τρόπο έστω με "εικονικό" φορτίο να τους κάνω 3 πλήρης κύκλους φόρτισης αποφόρτισης. just in case που λένε και οι επιστήμονες.

ερε και το δει ο μπλιτζεράκος την τιμωρία δεν την γλυτώνω

daz
11/08/2016, 23:18
SDS..

Άλλο πράγμα αυτό. rohm ηταν?

Από ένα γρήγορο ψάξιμο μάλλον δεν ήταν rohm!

Αυτά τα διαόλια μπορεί να είναι ακριβότερα αλλά όχι άδικα. Φαντάζομαι ότι και αυτά μπορούν να χαλάσουν αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα εξάρτημα που μπορείς να εμπιστευτείς. Γι αυτό έγραψα και στην αρχή ότι το bosch έχει καλύτερο τσοκ.

Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτό το κλειδί για να αλλάξω τρυπάνι είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

virus
12/08/2016, 00:15
Πάντως σε κάθε περίπτωση αυτό το κλειδί για να αλλάξω τρυπάνι είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

ειναι ταλαιπωρια το κ@λοκλειδο κι επειδη το εχανα συνεχεια το εδενα με ενα κορδονι στο καλωδιο. καποια ειχανε κι ενα λαστιχακι στην λαβη για το κλειδι αλλα μετα απο λιγο εσπαγε.

μετα το γυρισα στο αυτοματο τσοκ. καλυτερη κατασταση αλλα ετσι και μαγκωνε το τρυπανι αιντε να το λυσεις με τα χερια.

daz
12/08/2016, 00:25
Δε μου έχει μαγκώσει ποτέ.

Το πολύ πολύ πάτα τη σκανδάλη με το τρυπάνι να γυρίζει αριστερόστροφα και σφίξε απότομα το τσοκ. Και κολλημένο να είναι χαλαρώνει.

fkol k4
12/08/2016, 10:12
Η Makita χρησιμοποιεί rohm γενικότερα.
Δεν ξέρω αν σε κάποια φτηνή σειρά χρησιμοποιεί κάποια άλλη εταιρεία (δεν έχω προσέξει κάνα δύο Maktec που χρησιμοποιώ), αλλά όσα έχω πιάσει στα χέρια μου (και είναι μπόλικα, είτε δικά μου είτε άλλων) πάντα είχαν rohm.
Η Bosch δεν έχω προσέξει τι χρησιμοποιεί. Στο μάτι μου φαίνονται κάπως διαφορετικά.

Τα βασικά που πρέπει να ξέρουμε, είναι πως υπάρχουν δύο διαφορετικοί τύποι τσοκ.
Ο ένας τύπος είναι τα τσοκ μονού χιτωνίου:
364040
Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, σε αυτά φαίνεται μόνο το ένα κομμάτι. Για να σφίξεις το τρυπάνι δεν «κρατάς κόντρα» κάπου, απλά είτε σφίγγεις/ξεσφίγγεις με το ίδιο το εργαλείο (πατάς τη σκανδάλη και κρατάς το τσοκ) είτε εκμεταλλεύεσαι το φρένο του εργαλείου (στα μπαταρίας).
Χρησιμοποιείται κυρίως σε εργαλεία μπαταρίας όπου υπάρχει φρένο και μπορείς να σφίξεις και να ξεσφίξεις χωρίς να χρειάζεται να κρατάς κόντρα, με το ένα μόνο χέρι στο τσοκ.
Ο άλλος τύπος είναι τα τσοκ διπλού χιτωνίου:
364044
Σε αυτά το πίσω μέρος του τσοκ λειτουργεί σαν κόντρα, οπότε σφίγγεις/ξεσφίγγεις με τα δύο χέρια στο τσοκ. Με το ένα γυρνάς το μπροστινό μέρος (επάνω μέρος στην φωτό) και με το άλλο κρατάς κόντρα.
Τα τσοκ με κλειδί λειτουργούν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο.

Εκτός από τον αριθμό των χιτωνίων, τα τσοκ επίσης μπορεί να είναι «απλά» ή «καστάνιας». Τα καστάνιας είναι αυτά που κάνουν έναν ήχο «κλικ κλικ» όταν σφίγγεις, ενώ τα απλά δεν κάνουν κάποιον ήχο.
Η λειτουργία καστάνιας δεν έχει να κάνει με το αν το τσοκ είναι μονού ή διπλού χιτωνίου ή με το αν είναι πλαστικό ή μεταλλικό. Αν και όλα τα μεταλλικά τσοκ που έχω πετύχει όντως είναι καστάνιας, εντούτοις υπάρχουν και πλαστικά (πχ το δικό μου (http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000090/90579/large_bhp452ref.jpg.jpeg)).
Τα καστάνιας έχουν το πλεονέκτημα πως σφίγγουν καλύτερα, «κλειδώνουν» και ξεσφίγγουν πιο δύσκολα στην αριστερόστροφη λειτουργία.

To Makita HP1641 συγκεκριμένα, έχει πλαστικό τσοκ διπλού χιτωνίου χωρίς καστάνια (έχω το ίδιο). Στο δικό μου, το τσοκ δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κάποιο πρόβλημα εκτός από το περιστασιακό ξέσφιγμα στην αριστερόστροφη λειτουργία (με αναδευτήρα, όχι τρυπάνι).
Ένα άλλο ολόϊδιο του αδερφού μου από την άλλη μεριά, είχε από την πρώτη μέρα θέμα και ήθελε υπερβολικό σφίξιμο (το σφίγγαμε με δύο γκαζοτανάλιες!!), μέχρι που αλλάξαμε το τσοκ (με ίδιο) και ούτε αυτό έχει πρόβλημα από τότε.

Τσοκ με καστάνια προβληματικό δεν έχω δει ποτέ, ούτε πλαστικό ούτε μεταλλικό σε καμία μάρκα. Καλό είναι να προτιμάται όποτε γίνεται. Φυσικά είναι ακριβότερο.

MISKIN
12/08/2016, 10:40
Εγώ έχω αυτό (http://ergalia.gr/drapana/4629-psb-650-re-universal.html) για το σπίτι και το έχω χρόνια. Το έχω ζορίσει αρκετά, όσο μπορεί να το ζορίσει ένας ερασιτέχνης. Μάλιστα χθες ήθελα να βάλω κάτι γατζάκια στο μπαλκόνι για να κρεμάσω δίχτυ. Στην αρχή προσπάθησα με το GSB 10.8V αλλά δεν...
Έτσι πήρα το πράσινο και καθάρισα δίχως να κουραστώ και πέσω από το τρίτο όροφο!
Κοιτώντας μετά τα χαρακτηριστικά του εργαλείου είδα ότι το πράσινο είχε υπερδιπλάσιες στροφές και αριθμό κρούσεων το λεπτό. Γενικώς πολύ βολικό το μικρό δεκάβολτο της Bosch αλλά δεν έχει δύναμη για μπετό.
Νομίζω ότι έχω δει το αντίστοιχο μπλε καλωδίου (όχι το πράσινο που έχω εγώ) περίπου 90€. Δε νομίζω να χρειαστείς κάτι καλύτερο για το σπίτι.

Αυτό! (http://ergalia.gr/ilektrika/3034-gsb-13-re-professional-set-.html) Αν και έχει λιγότερες στροφές και αριθμό κρούσεων από το πράσινο.

macdeath_s
12/08/2016, 12:52
Εγώ έχω αυτό (http://ergalia.gr/drapana/4629-psb-650-re-universal.html) για το σπίτι και το έχω χρόνια. Το έχω ζορίσει αρκετά, όσο μπορεί να το ζορίσει ένας ερασιτέχνης. Μάλιστα χθες ήθελα να βάλω κάτι γατζάκια στο μπαλκόνι για να κρεμάσω δίχτυ. Στην αρχή προσπάθησα με το GSB 10.8V αλλά δεν...
Έτσι πήρα το πράσινο και καθάρισα δίχως να κουραστώ και πέσω από το τρίτο όροφο!
Κοιτώντας μετά τα χαρακτηριστικά του εργαλείου είδα ότι το πράσινο είχε υπερδιπλάσιες στροφές και αριθμό κρούσεων το λεπτό. Γενικώς πολύ βολικό το μικρό δεκάβολτο της Bosch αλλά δεν έχει δύναμη για μπετό.
Νομίζω ότι έχω δει το αντίστοιχο μπλε καλωδίου (όχι το πράσινο που έχω εγώ) περίπου 90€. Δε νομίζω να χρειαστείς κάτι καλύτερο για το σπίτι.

Αυτό! (http://ergalia.gr/ilektrika/3034-gsb-13-re-professional-set-.html) Αν και έχει λιγότερες στροφές και αριθμό κρούσεων από το πράσινο.

Μπλε και πράσινο με μπέρδεψες. Πράσινο εννοείς το Makita ή κάποιο Bosch ερασιτεχνικής σειράς.

fkol k4
12/08/2016, 12:55
Μπλε και πράσινο με μπέρδεψες. Πράσινο εννοείς το Makita ή κάποιο Bosch ερασιτεχνικής σειράς.

Εννοεί το πράσινο Bosch που φαίνεται στο λινκ στην πρώτη φράση του.


Εγώ έχω αυτό (http://ergalia.gr/drapana/4629-psb-650-re-universal.html) για το σπίτι και το έχω χρόνια.

MISKIN
12/08/2016, 13:13
Ότι λέει ο γάιδαρος!

macdeath_s
12/08/2016, 13:14
Ότι λέει ο γάιδαρος!

Sorry έχασα ένα link.

daz
12/08/2016, 23:15
Η Makita χρησιμοποιεί rohm γενικότερα.

....

To Makita HP1641 συγκεκριμένα, έχει πλαστικό τσοκ διπλού χιτωνίου χωρίς καστάνια (έχω το ίδιο).

Στο 1641 rohm είναι? Υποθέτω πως όχι, ε? Δεν έχω δει rohm πλαστικό.

Στο bosch είναι με καστάνια.

Nice info, thanks! :beer:

daz
12/08/2016, 23:22
Αυτό! (http://ergalia.gr/ilektrika/3034-gsb-13-re-professional-set-.html) Αν και έχει λιγότερες στροφές και αριθμό κρούσεων από το πράσινο.

Ναι ρε γι' αυτό συζητάμε απ' την αρχή του θρεντ.

Το πράσινο είναι μια χαρά απλά έχουν "κόψει" λεφτά από όπου μπορούσαν. Πχ. θήκη, πλαστικό κάλυμμα εργαλείου, πλαστικά γρανάζια, τσοκ.
Έχει καλύτερα χαρακτηριστικά απ' το μπλε γιατί είναι περισσοερα βατ 650 vs 600. Ο αδελφός μου έχει το πιο καινούριο που είναι 700w. Είναι πιο δυνατό αλλά και πιο βαρύ και χοντρό απ' το δικό μου + όσα έγραψα παραπάνω. Για home use παντως δεν είναι άσχημη επιλογή αλλά με τις τιμές που έχει το μπλε μπος ή το μακίτα νομίζω ότι δε συμφέρει.

daz
12/08/2016, 23:26
Mac η παραπάνω δύναμη του μακίτα είναι καλό πράγμα. Αν δε σου χρειάζεται τότε το bosh είναι καλύτερη επιλογή.
Εγώ δε θα φοβόμουν να πάρω οποιοδήποτε, μεταξύ αυτών των δύο.

fkol k4
13/08/2016, 07:22
Στο 1641 rohm είναι? Υποθέτω πως όχι, ε? Δεν έχω δει rohm πλαστικό.

Ναι, συγκεκριμένα ακριβώς αυτό: EXTRA-RV 80 plastic design (http://eshop.roehm.biz/roehm_de_en/extra-rv-80-kunststoffausfuhrung.html)
Τα τσοκ για φορητά εργαλεία έχουν και πλαστική έκδοση, για λόγους κόστους και βάρους (εδώ (http://eshop.roehm.biz/roehm_de_en/online-shop/bohrfutter/schnellspann-bohrfutter.html)).

EDIT:
Μιας και το site της Rohm αναφέρει πως και το "EXTRA-RV 80 plastic design" είναι καστάνιας (radial locking το λέει), το ξανακοίταξα και όντως ισχύει, απλά το κλείδωμά του δεν έχει καθόλου σαφή αίσθηση, οπότε δεν το προσέχεις.

daz
13/08/2016, 09:56
Nice! :beer:

macdeath_s
14/08/2016, 02:28
Mac η παραπάνω δύναμη του μακίτα είναι καλό πράγμα. Αν δε σου χρειάζεται τότε το bosh είναι καλύτερη επιλογή.
Εγώ δε θα φοβόμουν να πάρω οποιοδήποτε, μεταξύ αυτών των δύο.

Το Bosch με έχει κερδίσει για αυτό που μου πες για τις μύτες μόνο και λίγο για τη σκανδάλη. Η διαφορά στη δύναμη είναι πολύ μικρή και δεν θα τη καταλάβω ποτέ μάλλον.

macdeath_s
26/08/2016, 15:43
Παρελήφθη σήμερα το Makita (made in Romania). Η αλήθεια είναι πώς η ποιότητα κατασκευής με απογοήτευσε λιγάκι αλλά εφόσον δεν θα χρησιμοποιείται καθημερινά σε δουλειά δεν δίνω παραπάνω σημασία. Με τα ίδια λεφτά βέβαια έπαιζε το Bosch που εν τέλει είναι ποιοτικότερο με καλύτερα τρυπάνια όπως είπε ο Daz αλλά πιο αδύναμο. Το τσοκ πάντως δεν είναι Rohm και δεν φαίνεται πολύ ανθεκτικό μιας και το πλαστικό του δεν είναι τόσο σκληρό όσο σε άλλα δράπανα που χω δουλέψει. Επίσης νομίζω έχει ένα τουλάχιστον πλαστικό γρανάζι (φαίνεται στη φωτό).

364734
364735
364736

macdeath_s
26/08/2016, 15:44
364738
364739

daz
26/08/2016, 15:51
Αυτό είναι το ανεμιστηράκι του.

macdeath_s
26/08/2016, 15:59
Αυτό είναι το ανεμιστηράκι του.

Πάντως σε όλες τις φωτό της εταιρείας, ακόμη και σε αυτή που χει το amazon για το προιόν το τσοκ φαίνεται διαφορετικό και μοιάζει με Rohm. Στα χέρια μου δεν παίζει να κλάσει και αυτό που χει τώρα αλλά μου κάνει εντύπωση πάντως...

daz
26/08/2016, 16:15
Συνήθως όταν έχουν rohm το αναφέρουν όλοι. Όταν δεν έχουν rohm δε δίνουν καμία πληροφορία για το τσοκ. Μη κοιτάς τις φωτό, μπορεί κάποια μοντέλα να έχουν rohm όπως κάποια μοντέλα (ίδια) έχουν με κλειδί (μη αυτόματο). Όπου και να το βρήκα δεν έλεγε τίποτε για το τσοκ.

macdeath_s
26/08/2016, 17:42
Συνήθως όταν έχουν rohm το αναφέρουν όλοι. Όταν δεν έχουν rohm δε δίνουν καμία πληροφορία για το τσοκ. Μη κοιτάς τις φωτό, μπορεί κάποια μοντέλα να έχουν rohm όπως κάποια μοντέλα (ίδια) έχουν με κλειδί (μη αυτόματο). Όπου και να το βρήκα δεν έλεγε τίποτε για το τσοκ.

O φίλος από πάνω έλεγε ότι έχει.

daz
26/08/2016, 19:09
O φίλος από πάνω έλεγε ότι έχει.

Ναι και πολύ σωστά μπορεί να το έλεγε αφού σου είπα ότι το ίδιο μοντέλο μπορεί να έχει βγει και με τσοκ που χρειάζεται κλειδί.

Όπως και να έχει, πλαστικό το ένα, πλαστικό και το άλλο. Αφού δεν έχει μεταλλικό rohm στ' @ σου τι ειναι. Εγώ δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν πλαστικά rohm ούτε ξέρω αν είναι καλύτερα απ' αυτό που έχει. anyway, μη σε απασχολεί.

macdeath_s
30/08/2016, 22:40
Λοιπόν εδοκιμάσθει χτές το Makita σε τρύπημα πλακακίων/τύχου...

Το θετικά είναι τα εξής:
- η δύναμη του κάνει το τρύπημα πολύ εύκολο και γρήγορο. Ειδικά όταν το έβαλα κρουστικό για να σπασει το τούβλο δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα.
- η σκανδάλη είναι μεγάλη και αρκετά μαλακιά οπότε ελέγχεις τις στροφές πολύ εύκολα. Ο ρυθμιστής που νόμιζα ότι θα μου λείψει από το Bosch μου φαίνεται πλεονασμός τόσο σε τρύπημα όσο και σε βίδωμα που είναι και πιο δύσκολο
- παρότι βαρούτσικο, σε συνδιασμό με τη λαβή μπορείς να το κρατήσεις πολύ σταθερά
- περίμενα να είναι πιο θορυβώδες

αρνητικά:

- το chuck δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό μπορεί να είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα Rohm και κάπου είδα ότι την ακούει αν τρυπάς κάθετα καιμπαίνει μένα σκόνη. Πάντως σε όσα τελευταία μακίτα είδα από κοντά τα τσοκ δεν ήταν Rohm.
- το Bosch είχε γραμμένα νούμερα πάνω στο σίδερο που λειτουργεί σαν στοπ και το βρήκα πάρα πολύ βολικό. Μου φαίνεται κάπως δύσκολα να υπολογίζεις με το μάτι πόσο πρέπει να μπει το τρυπάνι αναλόγως ούπατ ή βίδας.

virus
30/08/2016, 23:10
- το chuck δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό μπορεί να είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα Rohm και κάπου είδα ότι την ακούει αν τρυπάς κάθετα καιμπαίνει μένα σκόνη. Πάντως σε όσα τελευταία μακίτα είδα από κοντά τα τσοκ δεν ήταν Rohm.


αν δεν το ξερεις υπαρχει εξαρτημα. ενας λαστιχενιος δισκος ειναι που φοριεται στο τρυπανι.

daz
31/08/2016, 02:31
Ο ρυθμιστής που νόμιζα ότι θα μου λείψει από το Bosch μου φαίνεται πλεονασμός τόσο σε τρύπημα

Είναι μέχρι να χρειαστεί να κάνεις καμια 10αριά χοντρές τρύπες σε σίδερο, τότε θα καταλάβεις! Στο σίδερο όσο πιο χοντρό τρυπάνι έχεις τόσο λιγότερες στροφές θέλει. Είναι πολύ πιο ξεκούραστο να ρυθμίζεις τις στροφές (υπό φορτίο) και κρατάς το τρυπάνι απ' όπου σε βολεύει χωρίς να χρειάζεται να έχεις τα δάχτυλα στη σκανδάλη. Μόνο εκεί μπορώ να πω ότι κάνει τη διαφορά άντε και μερικές φορές όταν το χρησιμοποιείς με αναδευτήρα.



- το chuck δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό μπορεί να είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα Rohm και κάπου είδα ότι την ακούει αν τρυπάς κάθετα καιμπαίνει μένα σκόνη.

Στ' @ σου. Θα αργήσει να χαλάσει και όταν (αν) χαλάσει βάζεις rohm.

vaska
31/08/2016, 13:13
Λοιπόν εδοκιμάσθει χτές το Makita σε τρύπημα πλακακίων/τύχου...

Το θετικά είναι τα εξής:
- η δύναμη του κάνει το τρύπημα πολύ εύκολο και γρήγορο. Ειδικά όταν το έβαλα κρουστικό για να σπασει το τούβλο δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα.
- η σκανδάλη είναι μεγάλη και αρκετά μαλακιά οπότε ελέγχεις τις στροφές πολύ εύκολα. Ο ρυθμιστής που νόμιζα ότι θα μου λείψει από το Bosch μου φαίνεται πλεονασμός τόσο σε τρύπημα όσο και σε βίδωμα που είναι και πιο δύσκολο
- παρότι βαρούτσικο, σε συνδιασμό με τη λαβή μπορείς να το κρατήσεις πολύ σταθερά
- περίμενα να είναι πιο θορυβώδες

αρνητικά:

- το chuck δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό μπορεί να είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα Rohm και κάπου είδα ότι την ακούει αν τρυπάς κάθετα καιμπαίνει μένα σκόνη. Πάντως σε όσα τελευταία μακίτα είδα από κοντά τα τσοκ δεν ήταν Rohm.
- το Bosch είχε γραμμένα νούμερα πάνω στο σίδερο που λειτουργεί σαν στοπ και το βρήκα πάρα πολύ βολικό. Μου φαίνεται κάπως δύσκολα να υπολογίζεις με το μάτι πόσο πρέπει να μπει το τρυπάνι αναλόγως ούπατ ή βίδας.

Μετά από σύντομη αναζήτηση στον σουλήνα σύλληψα 2-3 βιντεάκια που ασχολούνται με καθάρισμα, βγάλσιμο ή και αντικατάσταση του τσοκ. Υπάρχουν πολλά ακόμα και δεν είδα κάπου κάτι δύσκολο ώστε να μην μπορείς να το κάνεις αν θεωρείς ότι έχει μαζέψει πολύ βρομιά και χρειάζεται καθάρισμα.
Ας τα βάλω απλά να βρίσκονται

https://www.youtube.com/watch?v=k2tj80vbIvo

https://www.youtube.com/watch?v=rM_9WBz3RD0

https://www.youtube.com/watch?v=xagFLCseeDk

fkol k4
01/09/2016, 15:00
Λοιπόν εδοκιμάσθει χτές το Makita σε τρύπημα πλακακίων/τύχου...

Το θετικά είναι τα εξής:
- η δύναμη του κάνει το τρύπημα πολύ εύκολο και γρήγορο. Ειδικά όταν το έβαλα κρουστικό για να σπασει το τούβλο δεν περίμενα να τελειώσει τόσο γρήγορα.
- η σκανδάλη είναι μεγάλη και αρκετά μαλακιά οπότε ελέγχεις τις στροφές πολύ εύκολα. Ο ρυθμιστής που νόμιζα ότι θα μου λείψει από το Bosch μου φαίνεται πλεονασμός τόσο σε τρύπημα όσο και σε βίδωμα που είναι και πιο δύσκολο
- παρότι βαρούτσικο, σε συνδιασμό με τη λαβή μπορείς να το κρατήσεις πολύ σταθερά
- περίμενα να είναι πιο θορυβώδες

αρνητικά:

- το chuck δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό μπορεί να είναι σε σχέση με τα αντίστοιχα Rohm και κάπου είδα ότι την ακούει αν τρυπάς κάθετα καιμπαίνει μένα σκόνη. Πάντως σε όσα τελευταία μακίτα είδα από κοντά τα τσοκ δεν ήταν Rohm.
- το Bosch είχε γραμμένα νούμερα πάνω στο σίδερο που λειτουργεί σαν στοπ και το βρήκα πάρα πολύ βολικό. Μου φαίνεται κάπως δύσκολα να υπολογίζεις με το μάτι πόσο πρέπει να μπει το τρυπάνι αναλόγως ούπατ ή βίδας.

Πιθανώς στα τελευταίας σοδειάς μοντέλα να έχει αλλάξει η μάρκα του τσοκ (ή η ελληνική αντιπροσωπεία να φέρνει καλύτερα μοντέλα;;).
Μη χαλιέσαι πάντως.
Και για το δικό μου που έχει Rohm αν δεις τα προηγούμενα ποστ μου, δεν έχω γράψει δα και ύμνους.

Η αλήθεια είναι όμως πως διακρίνω μια αδικαιολόγητη ανησυχία.
Δεν χαλάνε και τόσο εύκολα τα εργαλεία παιδιά, ούτε καν τα πολύ φτηνά. Φίλος σιδεράς παίρνει το Parkside στη δουλειά και βγάζει μεροκάματο κάνα χρόνο τώρα και είναι ακόμα σαν καινούριο, κι εδώ ανησυχούμε για το πόσο θα αντέξει το Makita σε οικιακή χρήση;
Ελπίζω να βλέπετε την υπερβολή...

Να χαλάσεις δε το τσοκ απλά από σκόνη, το αποκλείω όσο φτηνό και να είναι. Έτσι δεν έχω δει να χαλάει ούτε τσοκ από Black & Decker του εικοσάρικου.
Το πολύ πολύ να σκουριάζει λίγο πιο εύκολα από ότι ένα Rohm, ή να είναι λίγο πιο μαλακό το μέταλλο στα δόντια του και να θέλει λίγο παραπάνω σφίξιμο μετά από κάμποσο καιρό.
Άντε, να κάνει και λίγο παραπάνω θόρυβο.

virus
01/09/2016, 18:56
ποσες τρυπες σε ταβανι να κανει ενας ερασιτεχνης και να χαλασει το τσοκ αντε πεντε το πολυ σε ολη την χρηση του ;)

Alexandross
01/09/2016, 21:25
Ρε παιδια θελω ενα τσοκ με κλειδι + ανταπτορα για sds .
Να παω σε αυτα που βγαζει η Bosch , Dewalt κοντα στα 20€ ή καπου αλλου?

macdeath_s
01/09/2016, 22:30
αν δεν το ξερεις υπαρχει εξαρτημα. ενας λαστιχενιος δισκος ειναι που φοριεται στο τρυπανι.

Για δείξτο, γιατί όπως το φαντάζομαι θα μπαίνει και πάλι σκόνη...

macdeath_s
01/09/2016, 22:34
Για δείξτο, γιατί όπως το φαντάζομαι θα μπαίνει και πάλι σκόνη...

Nai οκ συμφωνώ υπερβολική ανησυχία αν και κυρίως για την κουβέντα τα γράφω παρά για ανησυχία. Η αλήθεια είναι όμως πώς αν μου χρειαστεί στη δουλειά και δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική δεν θα διστάσω να το πάρω και εκεί μπορεί να φάει 10ήμερο ίσως και παραπάνω (αναλόγως το project) professional ξύλο.

An βρω χρόνο και χώρο θα ανεβάσω βιντεάκι.

lykourgi
01/09/2016, 22:41
Για δείξτο, γιατί όπως το φαντάζομαι θα μπαίνει και πάλι σκόνη...
Αυτό είναι :
https://www.hilti.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%BA/372825

Μην κοιτάς την τιμή, αυτό είναι της Hilti. Θα βρεις ίδιο από 3€, περίπου.

Και να πιάσει σκόνες το τσοκ, συνέρχεται με λίγο wd40 ή αντίστοιχο.

virus
01/09/2016, 22:52
Ρε παιδια θελω ενα τσοκ με κλειδι + ανταπτορα για sds .
Να παω σε αυτα που βγαζει η Bosch , Dewalt κοντα στα 20€ ή καπου αλλου?

το εχω κανει αυτο που αναφερεις αλλα αναποδα. δηλαδη sds με ανταπτορα για κανονικο τσοκ. δυο φορες μου εσπασε σαν εβαλα κρουστικο και τελικα πηρα τρυπανι sds για να κανω την δουλεια μου.

απο τοτε δεν ξαναασχοληθηκα με ανταπτορες.

fkol k4
02/09/2016, 00:49
Nai οκ συμφωνώ υπερβολική ανησυχία αν και κυρίως για την κουβέντα τα γράφω παρά για ανησυχία. Η αλήθεια είναι όμως πώς αν μου χρειαστεί στη δουλειά και δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική δεν θα διστάσω να το πάρω και εκεί μπορεί να φάει 10ήμερο ίσως και παραπάνω (αναλόγως το project) professional ξύλο.

An βρω χρόνο και χώρο θα ανεβάσω βιντεάκι.
Αν με τη φράση δεκαήμερο επαγγελματικό ξύλο δεν εννοεί τουλάχιστον να του βάλεις πάνω ένα ποτήρι και να αρχίσει να τρυπάς τετράιντση σωλήνα για δύο και δυόμιση ίντσες ταφ όλη μέρα, ή τουλάχιστον να του βάλεις ένα κολαούζο Μ12 και να ανοίγει καμιά πενηνταριά σπειρώματα τη μέρα, τότε δεν έχει καν νόημα να συζητάμε.

Εγώ για εργαλείο που θα πηγαίνει στη δουλειά για ένα δεκαήμερο, παίρνω Einhell, σιγά μην έδινα λεφτά για makita.

Αυτό είναι :
https://www.hilti.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CE%B4%CE%AC%CF%86%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%91%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%BA/372825

Μην κοιτάς την τιμή, αυτό είναι της Hilti. Θα βρεις ίδιο από 3€, περίπου.

Και να πιάσει σκόνες το τσοκ, συνέρχεται με λίγο wd40 ή αντίστοιχο.
και το Hilti τόσα κάνει, ή τιμή είναι για 5 κομμάτια.

lykourgi
02/09/2016, 00:54
και το Hilti τόσα κάνει, ή τιμή είναι για 5 κομμάτια.
Πάλι καλά.
Δεν το πρόσεξα.