PDA

View Full Version : YAMAHA XT 500E ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ MOTARD



mks0665
06/07/2016, 09:08
Παιδια καλησπερα!ειμαι καινουργιος στο forum απεκτησα πριν απο λιγο καιρο ενα Yamaha xt500e η αδεια το γραφει πως ειναι του 2002 αλλα αμφιβαλω οτι ειναι μετα του 2000.Λοιπον ας μπουμε στο θεμα μας το μηχανακι ειναι enduro δλδ. ζαντα 21'' μπροστα 17'' πισω !σκεφτομαι ενδεχομενα να το κανω motard και εχω ακουσει πολλα!!! τι χρειαζεται ακριβως??

GFawkes
06/07/2016, 09:48
Μια βολτα στα ανταλλακτικαδικα και λιγη υπομονη

βρωμαει ο τοπος απο ζαντες ΧΤ ή ΚΤΜ μοταρντ, αν και προσωπικα δεν θα το εκανα, το πατημα με τις μεγαλες ειναι καλυτερο και η μοτο κατ'εμε ομορφοτερη

Tycho Moon
06/07/2016, 10:08
Παιδια καλησπερα!ειμαι καινουργιος στο forum απεκτησα πριν απο λιγο καιρο ενα Yamaha xt500e η αδεια το γραφει πως ειναι του 2002 αλλα αμφιβαλω οτι ειναι μετα του 2000.Λοιπον ας μπουμε στο θεμα μας το μηχανακι ειναι enduro δλδ. ζαντα 21'' μπροστα 17'' πισω !σκεφτομαι ενδεχομενα να το κανω motard και εχω ακουσει πολλα!!! τι χρειαζεται ακριβως??

Χρειάζεται να το πας στον λαστιχά, να σου πλέξει 17αρες ζαντες στα ίδια κέντρα με - προφανώς - καινούργιες ακτίνες και να σου περάσει λάστιχα.

Από κει και πέρα, χρειάζονται: μεγαλύτερη δισκόπλακα με αποστάτη για την δαγκάνα, ρύθμιση αναρτήσεων μπρος πίσω και σωστό γρανάζωμα.

Γνώμη μου ομως είναι, ότι όλα αυτά για το ΧΤ είναι πεταμένα λεφτά.

mks0665
06/07/2016, 11:01
αλλη δισκοπλακα γιατι?για να φενεται ωραιο?και τι εννοεις σωστο γραναζωμα!!!σε ρωταω πολυ απλα επειδη δεν ξερω!!

sapila racing
06/07/2016, 11:17
αλλη δισκοπλακα γιατι?για να φενεται ωραιο?και τι εννοεις σωστο γραναζωμα!!!σε ρωταω πολυ απλα επειδη δεν ξερω!!

Γρανάζωμα θα χρειαστεί εφ όσον βαλεις πίσω λάστιχο αλλης διαμέτρου ή γιατί θα θέλεις να το κανεις πιο 'ζωντανό'.
Δεν ειναι κατι δύσκολο η ακριβό όμως.

Το να το κάνεις όμως motard αλλά να αφήσεις τον δίσκο που έχει εμπρός μαζί με την δαγκάνα του φρένου δεν έχει νόημα.

Αστο όπως είναι καλύτερα, μια χαρά μηχανάκι ειναι γι αυτό που φτιαχτηκε.

OldMan
06/07/2016, 11:17
Για να φρεναρει στις ταχυτητες και στους ρυθμους κινησης ενος motard (εστω και ΧΤ500..:D)

Το γραναζωμα στην standard εκδοση (αυτο κάνω πως δεν το ειδα:το μηχανακι ειναι enduro..) ειναι μακρύ για χρηση motard..



Υ.Γ.
Αν και εχω μια εμφυτη αντιπαθεια σε καθε μορφής ΧΤ (ιδιαιτερα στα 550 με τα γεφυρωμενα καρμπυρατερ..) καλυτερα να αφησεις το μηχανακι ως εχει..
Ειναι απο τα λιγα "τιμια" μηχανακια για τον ρολο που καλουνται να παιξουν..
(αν θες ντε και καλα να κανεις κατι, άλλαξε την πισω ζάντα με 18αρα...)

mks0665
06/07/2016, 11:24
ευχαριστω για τις συμβουλες σας!!! oldman enduro εννοουσα λογο ζαντων :p !!!μια χαρουλα πηγαινει σαν οχημα παντως και για μενα που καβαλαω μια καινουργια κατηγορια 2κυκλων ειναι μια ομαλη αλλαγη μπορω να πω.απλα ειδα καποια motard και μου αρεσαν λιγακι παραπανω!!!!

OldMan
06/07/2016, 11:36
oldman enduro εννοουσα λογο ζαντων :p !!!
Οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες αλλα δεν εχει πεσει στην αντιληψή μου enduro με 17αρα πισω ζάντα..:p

OldMan
06/07/2016, 11:39
απλα ειδα καποια motard και μου αρεσαν λιγακι παραπανω!!!!
Κι εγω καποτε γουσταρα το ΚΤΜ του Βαν ντερ Μπος αλλα δεν με βόλευε γιατι ειχε κοντη γκαζιερα...:beer:

notakos600
06/07/2016, 12:44
Ψάξε για ζαντολάστιχα motard για ΧΤ στο car.gr.
Αν έχουν δισκόπλακες επάνω ακόμη καλύτερα, αλλιώς βάλε τις δικές σου.
Κράτησε τα μαμά ζαντολάστιχα σε περίπτωση που θέλεις να το ξανακάνεις 21/17.

gourouni
11/07/2016, 07:09
Σωστοτερο ειναι να μπει μεγαλυτερος δισκος εμπρος,γιατι κατεβενοντας σε ζαντα,ουσιαστικα αυτη στα ιδια κμ με την παλια,θα πηγαινει ποιο γρηγορα,οποτε θες μεγαλυτερο δισκο...

DrBig
11/07/2016, 07:15
Σωστοτερο ειναι να μπει μεγαλυτερος δισκος εμπρος,γιατι κατεβενοντας σε ζαντα,ουσιαστικα αυτη στα ιδια κμ με την παλια,θα πηγαινει ποιο γρηγορα,οποτε θες μεγαλυτερο δισκο...

Γι αυτον ακριβως τον λογο δεν θες απαραιτητα μεγαλυτερο δισκο.
Με 17αρα ζαντα θα φρεναρει πολυ καλλιτερα απ οτι με 21 γιατι ο δισκος θα περιστρεφεται γρηγοροτερα για την ιδια ταχυτητα κινησης.

Tycho Moon
11/07/2016, 08:16
Σωστοτερο ειναι να μπει μεγαλυτερος δισκος εμπρος,γιατι κατεβενοντας σε ζαντα,ουσιαστικα αυτη στα ιδια κμ με την παλια,θα πηγαινει ποιο γρηγορα,οποτε θες μεγαλυτερο δισκο...

Ο λόγος που μπαίνει μεγαλύτερος δίσκος, είναι για να δυναμώσεις το μπροστίνό φρένο, έτσι ώστε εκμεταλευτείς τις δυνατότητες που σου δίνεις ένα φαρδύτερο street λάστιχο, σε συνδυασμό με το πιό σφιχτό πηρούνι.

gourouni
12/07/2016, 10:07
Οποτε?αφου θα περιστρεφετε γρηγοροτερα?θες να πεις οτι το ιδιο ανετα φρεναρεις με 100κμ και με 110κμ?γιαυτο χρειαζετε μεγαλυτερο δισκο...

notakos600
12/07/2016, 10:16
Κόψτε τα ναρκωτικά...δεν φτάνουν για όλους....

DrBig
12/07/2016, 10:22
Οποτε?αφου θα περιστρεφετε γρηγοροτερα?θες να πεις οτι το ιδιο ανετα φρεναρεις με 100κμ και με 110κμ?γιαυτο χρειαζετε μεγαλυτερο δισκο...

Να το κανω ταληρα.
Αν πχ τωρα ο δισκος σου ειναι 300μμ με 21ρα ζαντα και με τον ιδιο δισκο πας σε 17 τροχο, η δυναμη φρεναρισματος θα ειναι ιδια με το αν στην 21αρα εβαζες 370μμ δισκο. Στην πραξη κοψε κατι γιατι οσο πιο μεγαλος ο δισκος τοσο καλλιτερα απαγει θερμοτητα, οποτε σε παρατεταμενα φρεναρισματα θα δεις σημαντικες διαφορες.

gourouni
13/07/2016, 12:52
Οποτε βαζοντας μικροτερο δισκο στην 17' παντα με τα λεγομενα σου,θα φρεναρει το ιδιο οπως η 21'...η πραξη απο την θεωρια πιστευω διαφερει...ας υποθεσουμε οτι φρεναρουμε με 100κμ με την 21' κ φρεναρουμε κ με 115κμ παλι με την 21'...θα φρεναρουμε κ στις 2 περιπτωσεις στα ιδια μετρα?οχι...οποτε γιατι με την 17' που θε τρεχει με ποιο πολλα κμ δεν χρειαζετε ενισχυση στα φρενα?ρωταω γιατι με ενδιαφερει,οχι γιατι δεν εχω να κανω κατι καλυτερο...

BLiTzER
13/07/2016, 12:56
ας υποθεσουμε οτι φρεναρουμε με 100κμ με την 21' κ φρεναρουμε κ με 115κμ παλι με την 21'...θα φρεναρουμε κ στις 2 περιπτωσεις στα ιδια μετρα?οχι...οποτε γιατι με την 17' που θε τρεχει με ποιο πολλα κμ

Όταν κινείσαι με 100km/h, είτε με 21'', είτε με 17'', είτε με 13'' τροχό, πάλι με 100km/h κινείσαι. Αυτό που σου λέει, είναι ότι με την ίδια ταχύτητα, ο μικρότερος τρόχος θα κάνει περισσότερες περιστροφές, άρα και ο δίσκος, οπότε το φρενάρισμα θα είναι πιο αποτελεσματικό.

Tycho Moon
13/07/2016, 13:32
Όσο μεγαλύτερος η διάμετρος του δισκόφρενου, τόσο μεγαλύτερη η απόσταση μεταξύ της δαγκάνας από το κέντρο περιστροφής του τροχού.

Άρα τόσο μεγαλύτερη η ροπή (αφού μεγαλώνει ο μοχλός) στην αυτή δύναμη του συστήματος δαγκάνας / τρόμπας.

gourouni
13/07/2016, 18:56
παντως στο δικο μου μοτο,μετα την αλλαγη σε μοταρντ εχει χασει στα φρενα...οδηγησα ιδιο με μεγαλυτερους δισκους κ ηταν πολυ κομπλε...μηχανικος δεν ειμαι απλα λεω τι μου εχει συμβει...

MG-KTiNoS
13/07/2016, 19:31
ΑΝ σ ενδιαφέρει το πράμα και θες να σκάσεις λίγα λεφτά παρά πάρε ένα μπροστινό από τρανς αλπ κομπλέ με τα δισκόφρενα με τα χειριστήρια (τρόμπες σολινάκια μανέτες) και κάνε μοτάρντ τη ρόδα του.
Με τα σωστά πιρελάκια στη γυαλισμένη άσφαλτο του κέντρου ακόμα και σε βροχή είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ
Για μην λέμε πολλά από δω όποια μέρα θες μπορείς να περάσεις από το μαγαζί να το δεις Λάιβ.

υγ
το έχω από το 99 και δεν το αλλάζω με τι πο τα

362527


yg
Έχει ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ και σε 2 36ωρα στο ένα 3ο
:rolleyes:

gourouni
13/07/2016, 19:58
ΑΝ σ ενδιαφέρει το πράμα και θες να σκάσεις λίγα λεφτά παρά πάρε ένα μπροστινό από τρανς αλπ κομπλέ με τα δισκόφρενα με τα χειριστήρια (τρόμπες σολινάκια μανέτες) και κάνε μοτάρντ τη ρόδα του.
Με τα σωστά πιρελάκια στη γυαλισμένη άσφαλτο του κέντρου ακόμα και σε βροχή είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ
Για μην λέμε πολλά από δω όποια μέρα θες μπορείς να περάσεις από το μαγαζί να το δεις Λάιβ.

υγ
το έχω από το 99 και δεν το αλλάζω με τι πο τα

362527


yg
Έχει ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ και σε 2 36ωρα στο ένα 3ο
:rolleyes:

το εχω δει απο κοντα,πολυ καλη μετατροπη...μια γεφυρα μονο για μενα θελει...

p@nos
15/07/2016, 12:27
να αλλαξει μπροστινο δηλαδη και να αναβαθμιστει με μπροστινο τρανσαλπ? :lol:

OldMan
15/07/2016, 13:02
ΡΕ Φαρμακοτρίφτη...

Το σηματακι πάνω αριστερα δεν το βλέπεις..??

bulmont
15/07/2016, 13:42
ΡΕ Φαρμακοτρίφτη...

Το σηματακι πάνω αριστερα δεν το βλέπεις..??



Αυτός θα το 'χει βάλει εκεί για τους άλλους..........................

MG-KTiNoS
15/07/2016, 15:15
να αλλαξει μπροστινο δηλαδη και να αναβαθμιστει με μπροστινο τρανσαλπ? :lol:

με διπλά δισκόφρενα τρανς αλπ....


ΡΕ Φαρμακοτρίφτη...

Το σηματακι πάνω αριστερα δεν το βλέπεις..??
ένας -μλκς- φίλος μου το έχει βάλει να μην παρκάρουν έξω από το μαγαζί.
Εγώ ήμουν πελάτης και το κοίταγε κι όλας μη ντο κλέψουν


Αυτός θα το 'χει βάλει εκεί για τους άλλους..........................
κοντά έπεσες... για τους άλλους ήταν αλλά δε ντο χα βάλει εγώ
:lol: