PDA

View Full Version : Slime



taisteal
06/07/2016, 14:57
Εχει βαλει κανενας slime στα λαστιχα του;;

https://www.youtube.com/watch?v=fKlS7I-gwW4

Μιλουσα με ενα λαστιχά χθες και μου ειπε οτι αν βαλεις τετοιο δεν υπαρχει περιπτωση να μεινεις
απο λαστιχο.
Ειναι και για tubeless και για σαμπρελα.
Μηπως ομως λογω του υλικου μεσα στο λαστιχο εχεις τρεμουλο μετα απο καποια χιλιομετρα;

virus
06/07/2016, 16:29
δεν ειναι κατι καινουργιο. το εχω δει αρκετο καιρο και δεν εχω ακουσει κανεναν να το εχει βαλει σε αμαξι, ποσο μαλλον σε μηχανη.

taisteal
06/07/2016, 16:40
δεν ειναι κατι καινουργιο. το εχω δει αρκετο καιρο και δεν εχω ακουσει κανεναν να το εχει βαλει σε αμαξι, ποσο μαλλον σε μηχανη.

Δεν το ειχα ξανακουσει,αλλα αν το δεις πρακτικα σε ενα ταξιδι π.χ δεν κουβαλας σαμπρελες λεβιεδες και
ηλεκτρικες τρομπες αερα..
Ενα 20ρικο και για τους δυο τροχους,διαρκεια ενα χρονο που λογικα θα εχεις αλλαξει λαστιχα και
σαμπρελες οπότε δενκακο..
Το θεμα ειναι αν επηρεαζει την συμπεριφορα της μοτο..

virus
06/07/2016, 17:39
μωρε κι εγω το εχω σκεφτει ετσι οπως το γραφεις αλλα ρισκαρεις; και στα διακοσια; και στα ολοκαινουγα λαστιχα;

εχω σκεφτει να το εκανα σε τελειωμενα λαστιχα και σε μηχανακι με λιγα αλογα. αλλα δεν εχει κατσει περιπτωση.

Juohmaru!
06/07/2016, 19:07
Πάρε σαμπρέλες και λεβιέδες....

Pan (dvs)
06/07/2016, 19:48
Απο καναδυο που το βαλανε δεν ακουσα και τα καλυτερα.Δεν μπορουσανε να μου πουνε κατι συγκεκριμενο,αλλα δεν τους ικανοποιουσε η συμπεριφορα στον δρομο.Το νοιωθανε βαρυ στο δρομο.

Γιωργο γενικα δεν περπαταει.Γιατι ομως να κουβαλας ενα συνεργειο μαζι σου?Παρε ενα πληρες σετ επισκευης και καθαρισες.

Μηπως αν κοπει το λαστιχο το slime tire θα σε γλυτωσει απο τη φασαρια?

ggs
06/07/2016, 20:01
σε κανα-δυο περιπτώσεις που ξερω (προκα) δούλεψε.
τωρα,μερικοι παραπονιούνται οτι βαραίνει το λάστιχο.
δεν ξερω αν στο τενερε αυτο εινσι πρόβλημα.
επειδη το θες για να εισαι λιγο ήσυχος στο (μεγαλο)ταξιδι,και αφου φαντάζομαι οτι θα εχεις καλές σαμπρελες, θα ελεγα να το βάλεις.
το slime δεν ειναι repair kit.
το slime βοηθαει στο να μην παθεις ΑΠΟΤΟΜΟ ΦΟΥΙΤ άμα σκασει σαμπρελα.
φυσικα,να εχεις μαζι λεβιεδες και σαμπρελες.

το slime δεν το κουβαλάς μαζι σου οπως το φαστ.
το σλαιμ το βάζεις πριν ξεκινησεις.

teogtp
06/07/2016, 21:45
Το rhinotire ειναι καλη μαγκια,αλλα που να το βρεις.

taisteal
06/07/2016, 23:51
σε κανα-δυο περιπτώσεις που ξερω (προκα) δούλεψε.
τωρα,μερικοι παραπονιούνται οτι βαραίνει το λάστιχο.
δεν ξερω αν στο τενερε αυτο εινσι πρόβλημα.
επειδη το θες για να εισαι λιγο ήσυχος στο (μεγαλο)ταξιδι,και αφου φαντάζομαι οτι θα εχεις καλές σαμπρελες, θα ελεγα να το βάλεις.
το slime δεν ειναι repair kit.
το slime βοηθαει στο να μην παθεις ΑΠΟΤΟΜΟ ΦΟΥΙΤ άμα σκασει σαμπρελα.
φυσικα,να εχεις μαζι λεβιεδες και σαμπρελες.

το slime δεν το κουβαλάς μαζι σου οπως το φαστ.
το σλαιμ το βάζεις πριν ξεκινησεις.

Το ερωτημα ειναι πόσο θα βαρυνει το λαστιχο,μην χαλασει η συμπεριφορα της μοτό..
Εχω καινουργιες σαμπρελες,αλλά ελεγα μηπως γλυτωνα το κουβαλημα εργαλειων,τρομπας κτλ.
Καλυτερα να τα παρω μαζι μου,αλλα το slime θα το βαλω λιγες μερες πριν φυγω,και αν μου
δημιουργει προβληματα απλα θα αλλαξω σαμπρελες.
Μου φαινεται λιγο περιεργο που δεν ειναι ευρεως γνωστο,ειναι καλη λυση για χωματινους κτλ.

Θοδωρη τι ειναι το rhinotire?

bulmont
07/07/2016, 05:20
Το ερωτημα ειναι πόσο θα βαρυνει το λαστιχο,μην χαλασει η συμπεριφορα της μοτό..
Εχω καινουργιες σαμπρελες,αλλά ελεγα μηπως γλυτωνα το κουβαλημα εργαλειων,τρομπας κτλ.
Καλυτερα να τα παρω μαζι μου,αλλα το slime θα το βαλω λιγες μερες πριν φυγω,και αν μου
δημιουργει προβληματα απλα θα αλλαξω σαμπρελες.
Μου φαινεται λιγο περιεργο που δεν ειναι ευρεως γνωστο,ειναι καλη λυση για χωματινους κτλ.

Θοδωρη τι ειναι το rhinotire?




Oι χωμάτινοι βάζουν ''χοντρέλες'' ή mousse .....................................

teogtp
07/07/2016, 08:10
Ειναι μια εφαρμογη ενος υλικου στο εσωτερικο των ελαστικων που τα κανει πρακτικα "ατρωτα".
Κατι σαν το slime που ρωτας.
http://www.rhinotire.com

antsoar
07/07/2016, 09:54
Ειναι μια εφαρμογη ενος υλικου στο εσωτερικο των ελαστικων που τα κανει πρακτικα "ατρωτα".
Κατι σαν το slime που ρωτας.
http://www.rhinotire.com

Το βίντεο το έχω ξαναδεί πάντως και είναι εντυπωσιακό

:a014:

Juohmaru!
07/07/2016, 10:52
Ειναι μια εφαρμογη ενος υλικου στο εσωτερικο των ελαστικων που τα κανει πρακτικα "ατρωτα".
Κατι σαν το slime που ρωτας.
http://www.rhinotire.com

Χα χα... απίστευτο!
Παρόμοια μεταλλικά ελάσματα με μεγαλύτερα καρφιά έχουν τα μπλόκα της αστυνομίας στους δρόμους του Μαρόκου!:sick:
Ο ομιλών είχε την... τύχη να περάσει πάνω από ένα έξω από τη Fez το 2011.
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι slime ή rhinotire θα μ' έσωζαν απ' το ν'αλλάζω σαμπρέλες στην άκρη του δρόμου, βραδιάτικα και υπό βροχή, ρίχνοντας "καντήλια" στον μπάτσο που άπλωσε τα καρφιά ΠΡΙΝ βάλει οποιαδήποτε σήμανση για το μπλόκο...!

This is Africa... πάρε σαμπρέλες/λεβιέδες λέμεεεεε....:wave2:

taisteal
07/07/2016, 14:38
This is Africa... πάρε σαμπρέλες/λεβιέδες λέμεεεεε....:wave2:

Θα παρω θα παρω φιλε μην φωναζεις

:lol:

mikes
07/07/2016, 22:02
αυτή τη βλακεια (η κατι παρομοιο τελος παντων, αλλα μαλον αυτό ηταν) μας την ειχε φερει πελατης ΑΜΕΑ να του τη βαλουμε μεσα στα λάστιχα από το αναπηρικο καροτσακι για να μη του ξεφουσκωνουν συνεχεια..
οποτε εφ'οσον το εχω δει πως είναι θα πω μονο αυτά:

κατ'αρχην είναι παρα πολύ ρευστο.. σκεφτείτε ότι είναι πιο ρευστο από κέτσαπ.. δυσκολεύομαι να πιστεψω πως αυτό το πραμα θα καταφερει να βουλωσει εστω και προσωρινα καρφοτρυπα, ποσο δε μαλλον σε σαμπρελα που ένα καρφακι παταει και ανοιγει ολοκληρη...

μια φορα ειχε ερθει ένα σμαρτακι να του κανω ζυγοσταθμιση γιατι λεει ετρεμε από τα 40 και μετα.. ο ενας τροχος ζηταγε τα αντερα του σε γραμμαρια (πανω από 120) πραγμα που με εβαλε σε υποψίες.. όταν ειδα δε φρεσκο κορδονι πανω του τοτε υποψιαστηκα τι συνεβει και οντως όταν ανοιξα το λαστιχο ηταν γεματο από ένα μιγμα φαστ και τριμματων.. συνεπως οτιδήποτε μεσα στο λαστιχο με τετοια ρευστοτητα στελνει τη ζυγοσταθμιση περιπατο..

γνωμη μου μη το χρησιμοποιησεις.. καλυτερα δε θα τα κανεις τα πραγματα, χειροτερα ισως ναι..

taisteal
08/07/2016, 00:16
Μικε δεν θελω να καλυτερευσω κατι,να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες να παθω λαστιχο θελω.
Τα smart δεν εχουν ρεζερβα,εχουν repair kit και μια βλακεια σαν fast,οχι slime,τουλαχιστον το δικο μου.
Εισαι σιγουρος οτι ηταν πρασινο μπουκαλι;Αλλο το ιδιο,και αλλο παρομοιο..

:hmm:

omega
08/07/2016, 01:19
Το rhinotire εχει εφαρμογή σε tubeless ελαστικά μόνο απ´οτι καταλαβαίνω.
Γίνεται ψεκασμός του παχυρευστου πολυμερικου στοιχείου στο εσωτερικό του ελαστικού.Οχι απο τη βαλβίδα.
Δεν πουλάνε μπουκαλάκια αλλα ολόκληρο μηχάνημα εφαρμογής σε επαγγελματίες που θα παρέχουν σε εμάς την συγκεκριμένη τεχνολογια.

Η εφαρμογή
https://m.youtube.com/watch?v=SELpiiLc1L8

Μην το μπερδεύουμε με αλλα λεπτόρευστα υγρά που κυκλοφορούν για tube type(με σαμπρέλα) και μη ελαστικά.

mikes
08/07/2016, 07:24
Μικε δεν θελω να καλυτερευσω κατι,να ελαχιστοποιησω τις πιθανοτητες να παθω λαστιχο θελω.
Τα smart δεν εχουν ρεζερβα,εχουν repair kit και μια βλακεια σαν fast,οχι slime,τουλαχιστον το δικο μου.
Εισαι σιγουρος οτι ηταν πρασινο μπουκαλι;Αλλο το ιδιο,και αλλο παρομοιο..

:hmm:
ναι βρε παιδι μου το παράδειγμα με το σμαρτ το εφερα για να δειξω τι προκαλει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΡΕΥΣΤΟ μεσα στο λαστιχο, ειτε αυτό λεγεται slime ειτε λεγεται φαστ..

το υγρο που εβαλα ηταν πρασινο και ειχε την ιδια εφαρμογή ακριβως όπως το slime.. απλα δε θυμαμαι αν ηταν αυτό η καποιο άλλο παρομοιο προϊον..

Cpt. Haddock
08/07/2016, 08:36
Και ο αέρας ρευστος ειναι βέβαια :smokin:

OldMan
08/07/2016, 13:10
Και ο αέρας ρευστος ειναι βέβαια :smokin:
Οπότε και η κλανιά μεταδιδεται δια ρευματων...


Επειδη ειναι ρευστός ΦΕΥΓΕΙ απο την τρυπα του φουίτ ρε σαχλοκούδουνο...!!

Αν δεν υπήρχε η φυγόκεντρος (ακους λαλακα κουτσέ..??) τοτε πιθανοτατα η κεντρομολος να υπερνικούσε την πιεση του αερα (σε χοντρα γκαζια) οπότε και φουιτ να ειχαμε ο αερας θα εμενε μεσα...

(αμα σταματουσαμε βεβαιως, ενα π[ροβληματακι θα τοχαμε - ειδικα οι χοντροι αναβατες..)