PDA

View Full Version : Αυτοι θα μας τρελανουν



STOYBI
07/07/2016, 07:44
Eμεινες απο μπαταρια στο κινητο....

Σταματα στην πρωτη λεμονια που θα βρεις και φορτωσε το.....:lol:


http://www.topontiki.gr/article/176614/xemeinate-apo-mpataria-sto-kinito-ena-lemoni-einai-i-lysi-video

omega
07/07/2016, 07:57
Κατα πως φαίνεται το λεμόνι "δουλεύει"!!

https://m.youtube.com/watch?ebc=ANyPxKrtelnD6X3dVdbbT6YK43830h67SaZXi5-PMztZW3Z2KiItG3KMK2vWXrP8KlSyTetOPLZg&v=Bv2vT665bGI

Μπράβο που το ανέβασες..

Μην ξαναδώ κανέναν με έξτρα μπαταρία στην τσέπη... :D

xristos x
07/07/2016, 08:53
362127
Άμα μείνεις από ενέργεια

Bowleno
07/07/2016, 09:00
Μην ξαναδώ κανέναν με έξτρα μπαταρία στην τσέπη... :D

Σωστός, από σήμερα θα κουβαλάω στην μπαγκαζιέρα μου 2 κιλά λεμόνια για παν ενδεχόμενο :D

(Όλο και σε κάποια χασαποταβέρνα θα τα χρειαστώ )

Desperado
07/07/2016, 09:07
Ναι οκ...................άκουσα ότι κάνει και κροταλίας την ίδια δουλειά!!!
Είναι δυνατόν ένα λεμόνι να "βγάλει" 110/220 Volt εναλλασσόμενου ρεύματος για να δουλέψει ο φορτιστής του κινητού?? :lol::bawl:

Panos76
07/07/2016, 09:55
Μπορούμε να συνδέσουμε και όλες τις συσκευές του σπιτιού; Άμα είναι να βάλω κίτρο που είναι κ μεγαλύτερο :lol:

SHOOTER045
07/07/2016, 10:04
Μπορούμε να συνδέσουμε και όλες τις συσκευές του σπιτιού; Άμα είναι να βάλω κίτρο που είναι κ μεγαλύτερο :lol:

Με κολοκυθάκια αυγολεμονο πρεπει να καίει ασφάλειες

teogtp
07/07/2016, 10:18
Εμενα με πηραν τηλεφωνο απο την ΕΨΑ για να μου συνδεσουν στο ρολοι της ΔΕΗ ενα ψυγειο λεμοναδες για φτηνοτερο τιμολογιο ρευματος....

nikos_abel
07/07/2016, 11:18
Που να δείτε οι μπάμιες τι ρεύμα φτιάχνουνε.

theofilos888
07/07/2016, 11:21
Λεμονακι πανω απο ζεστο μπριζολακι με πατατες τηγανητες...... πολυ ενεργεια..... χαχαχαχαχα :evil:

teogtp
07/07/2016, 11:38
Που να δείτε οι μπάμιες τι ρεύμα φτιάχνουνε.

Που να δεις και τα ρεβιθια!
Αναλογα την περισταση μπορουν να υποστηριξουν ολοκληρο αιολικο παρκο....

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:40
Που να δείτε οι μπάμιες τι ρεύμα φτιάχνουνε.

:moutza:

MG-KTiNoS
07/07/2016, 11:42
Που να δείτε οι μπάμιες τι ρεύμα φτιάχνουνε.

Εγώ για φασολάδα ξέρω και για λαχανάκια Βρυξελλών....
Τρομερό πυροκλάνι !
:cool:

Bowleno
07/07/2016, 11:58
:moutza:

Εσένα πρέπει να σου έχουν αφήσει απωθημένο οι μπάμιες :lol:

Cpt. Haddock
07/07/2016, 12:00
Εσένα πρέπει να σου έχουν αφήσει απωθημένο οι μπάμιες :lol:

Οχι γιατι ποτέ δεν πιέστηκα ιδιαιτερα να τις φαω (αμα εισαι μοναχοπαιδι τα 'χεις τα χατηρια :lol: ), απλα το θεωρω άθλιο φαγητο, μυξωδες, ανοστο, ινώδες και άχρηστο.

Θανατος σε οσους τρωνε μπαμιες και θανατος σε οσους τις καλλιεργουν :lol:

GiorgosLa
07/07/2016, 12:10
Εγώ για φασολάδα ξέρω και για λαχανάκια Βρυξελλών....
Τρομερό πυροκλάνι !
:cool:

Τα όσπρια είναι που θα δώσουν την πίεση για τον καλό τον βροντερό τον ήχο. Τα λαχανάκια, τα πράσα και το στιφάδο είναι περισσότερο για μια πιο γκουρμέ ένταση της μυρουδιάς. Αν σου δακρύσουν τα μάτια, ο συνδυασμός πέτυχε. ;)

nikos_abel
07/07/2016, 12:22
Οχι γιατι ποτέ δεν πιέστηκα ιδιαιτερα να τις φαω (αμα εισαι μοναχοπαιδι τα 'χεις τα χατηρια :lol: ), απλα το θεωρω άθλιο φαγητο, μυξωδες, ανοστο, ινώδες και άχρηστο.

Θανατος σε οσους τρωνε μπαμιες και θανατος σε οσους τις καλλιεργουν :lol:

Έτσι έλεγα και εγώ, μέχρι που έφαγα σωστά καθαρισμένες και μαγειρεμένες.

Και εμένα αν μου τις δώσεις σε εστιατόριο, μάλλον θα τις χρησιμοποιήσω για στόκο :lol:

Δεινόσαυρος
07/07/2016, 12:40
Eμεινες απο μπαταρια στο κινητο....

Σταματα στην πρωτη λεμονια που θα βρεις και φορτωσε το.....:lol:


http://www.topontiki.gr/article/176614/xemeinate-apo-mpataria-sto-kinito-ena-lemoni-einai-i-lysi-video
Είναι μούφα το άρθρο.

Όχι οτι το λεμόνι δεν μπορεί να παράγει ηλεκτρικό, φυσικά και μπορεί - καλά δεν σας το έδειξε η δασκάλα στο σχολείο;;; - οποιοδήποτε οξύ με την εισαγωγή δύο πόλων διαφορετικού μέταλλου (πχ χαλκό και τσίγκο) θα κάνει το ίδιο. Το θέμα είναι οτι κάθε στοιχείο θα βγάλει μόνο ένα χαμηλό βολταζ, της τάξεως του 1.x Volt, φαντάζομαι. Θα χρειαστείς λοιπόν περίπου τέσσερα λεμόνια σε σειρά. Μετά έχουμε το πρόβλημα του ρεύματος. Ένας κοινός φορτιστής κανά Αμπερ το δίνει, έτσι; Δεν θα εντρυφίσω σε πιο τεχνικές λεπτομέρειες...

Πάντως το να βάλεις τους δύο πόλους μπρίζας σε δυο λεμόνια και να περιμένεις κάτι να γίνει, επιεικώς αστείο.

Ίσως, ίσως, με καλά συνδεδεμένα λεμόνια, και συσκευή χαμηλού ρεύματος να δουλέψει. Για να φορτίσει (που θέλει περισσότερο ρεύμα) πολύ χλωμό.


===

Με μπάμιες, λόγω της ανωτέρας ποιότητας των οξέων τους, κάαατι μπορεί να γίνει, αλλά θα κινδυνεύεις μετά από τυχαίους θαλασσόλυκους. Καλά ρε Κάπτεν, πώς σε ανέχονται οι Γάλλοι; Louisiana μόνο να μης πας ΠΟΤΕ!

teogtp
07/07/2016, 12:46
Είναι μούφα το άρθρο.

Όχι οτι το λεμόνι δεν μπορεί να παράγει ηλεκτρικό, φυσικά και μπορεί - καλά δεν σας το έδειξε η δασκάλα στο σχολείο;;; - οποιοδήποτε οξύ με την εισαγωγή δύο πόλων διαφορετικού μέταλλου (πχ χαλκό και τσίγκο) θα κάνει το ίδιο. Το θέμα είναι οτι κάθε στοιχείο θα βγάλει μόνο ένα χαμηλό βολταζ, της τάξεως του 1.x Volt, φαντάζομαι. Θα χρειαστείς λοιπόν περίπου τέσσερα λεμόνια σε σειρά. Μετά έχουμε το πρόβλημα του ρεύματος. Ένας κοινός φορτιστής κανά Αμπερ το δίνει, έτσι; Δεν θα εντρυφίσω σε πιο τεχνικές λεπτομέρειες...

Πάντως το να βάλεις τους δύο πόλους μπρίζας σε δυο λεμόνια και να περιμένεις κάτι να γίνει, επιεικώς αστείο.

Ίσως, ίσως, με καλά συνδεδεμένα λεμόνια, και συσκευή χαμηλού ρεύματος να δουλέψει. Για να φορτίσει (που θέλει περισσότερο ρεύμα) πολύ χλωμό.


===

Με μπάμιες, λόγω της ανωτέρας ποιότητας των οξέων τους, κάαατι μπορεί να γίνει, αλλά θα κινδυνεύεις μετά από τυχαίους θαλασσόλυκους. Καλά ρε Κάπτεν, πώς σε ανέχονται οι Γάλλοι; Louisiana μόνο να μης πας ΠΟΤΕ!

Οτι και να πειτε δεν πιστευω γρι.
Περιμενω τον Ohm να δωσει τα φωτα του.

:D

nikos_abel
07/07/2016, 12:51
Με λεμόνια και σωστή σύνδεση ανάβεις ένα led μια χαρά.

Να φορτίσεις κινητό όμως.....








....θες και μπάμιες είπαμε :lol:

Bowleno
07/07/2016, 12:55
Έτσι έλεγα και εγώ, μέχρι που έφαγα σωστά καθαρισμένες και μαγειρεμένες.

Και εμένα αν μου τις δώσεις σε εστιατόριο, μάλλον θα τις χρησιμοποιήσω για στόκο :lol:

Το αυτό ακριβώς :D

vaska
07/07/2016, 12:58
Οχι γιατι ποτέ δεν πιέστηκα ιδιαιτερα να τις φαω (αμα εισαι μοναχοπαιδι τα 'χεις τα χατηρια :lol: ), απλα το θεωρω άθλιο φαγητο, μυξωδες, ανοστο, ινώδες και άχρηστο.

Θανατος σε οσους τρωνε μπαμιες και θανατος σε οσους τις καλλιεργουν :lol:


Μέγα λάθος, αν τις φας από μαγείρισσα που γνωρίζει να τις φτιάχνει θα ζητήσεις και 2ο πιάτο

STOYBI
07/07/2016, 14:32
Ρε κανονιστε να παει να φορτωσει κανεις το τηλεφωνο του με λεμονια....

Και οταν δει οτι δεν γινετε τιποτα... Να ξεχαστει και να τα χωσει ολα μαζι στην πριζα....:lol:

taisteal
07/07/2016, 14:35
Θανατος σε οσους τρωνε μπαμιες και θανατος σε οσους τις καλλιεργουν :lol:

Ετσι.

omega
07/07/2016, 14:45
Ετσι. Δεν ξέρετε να φάτε.. ;)

Η μπάμιες είναι γ@μ@τες!!

Ο "μπάμιας" είναι γ@μ@τ@.. :D

Δεινόσαυρος
07/07/2016, 16:46
Ετσι.

Ρατσισμός ανεκδιήγητος.



===






Άσε που μερικοί ακόμα θα θυμούνται όταν οι μπάμιες κάναν όσο το μοσχαράκι στα εστιατόρια, ή και παραπάνω. Αχ, κάτι ήξερε ο κόσμος τότε. (Ουπς λάθος θρέντ... δεν είναι εδώ οι «αρχαίοι των ημερών»)

nassosxlvbros
07/07/2016, 17:19
Οχι γιατι ποτέ δεν πιέστηκα ιδιαιτερα να τις φαω (αμα εισαι μοναχοπαιδι τα 'χεις τα χατηρια :lol: ), απλα το θεωρω άθλιο φαγητο, μυξωδες, ανοστο, ινώδες και άχρηστο.

Θανατος σε οσους τρωνε μπαμιες και θανατος σε οσους τις καλλιεργουν :lol:

Βρεεε με την ίδια λογική θάνατος τότε σε αναβάτες Εγγλέζικων/Γιαπωνέζικων κλπ
και θάνατος σε όσους ΔΕΝ τρώνε μπάμιες και σε όσους δεν τις μαγείρεψαν
Και Θάνατος στους μοναχογιούς
Και στους πρωτότοκους,-ωπ,άκυρο έχει γίνει-:D

κλπ κλπ κλπ

υγ Δοκίμασε κοτόπουλο με μπάμιες σε κάνα χωριό προς το νότο και αν δε ζητήσεις και σε ταπεράκι για το βράδυ μη με λένε Νάσο....;)

:beer:

sugariasgeorge
07/07/2016, 19:52
Τα όσπρια είναι που θα δώσουν την πίεση για τον καλό τον βροντερό τον ήχο. Τα λαχανάκια, τα πράσα και το στιφάδο είναι περισσότερο για μια πιο γκουρμέ ένταση της μυρουδιάς. Αν σου δακρύσουν τα μάτια, ο συνδυασμός πέτυχε. ;)

362161

Bowleno
07/07/2016, 22:51
Τώρα, πως από τα λεμόνια πιάσαμε τις μπάμιες.....


(για αμπελοφάσουλα κανείς; ):D

WiSe
08/07/2016, 08:34
Μπηκε ο Δεινοσαυρος σε τρολλοτοπικ και ποσταρε επιστημονικη αποψη. :rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Εχω πεσει κατω πρωι πρωι

nikos_abel
08/07/2016, 09:34
Τώρα, πως από τα λεμόνια πιάσαμε τις μπάμιες.....


(για αμπελοφάσουλα κανείς; ):D

Εγώ.


:p

Cpt. Haddock
08/07/2016, 09:39
Ρε δε με παρατατε με τις μπαμιες σας; Τις εχω δοκιμασει λεμε πολλάκις, σε σπιτια, σε ταβερνες. Τιποτα. ΔΕΝ τρώγεται αυτο το πραγμα. Αμα ειναι να ψαχνω τις φοβερες μαγειρισες και τα χωρια του νοτου για μπορεσω να τις φαω, χεστο.

Και αυτο προέρχεται απο ανθρωπο που τρωει τα ΠΑΝΤΑ (εκτος απο μπαμιες) και παρασκευασε με τα χερακια του (και εφαγε μετα) boudin noir, το αντιστοιχο του blood pudding της Αγγλιας, δλδ λουκανικο απο αιμα φρεσκοσφαγμενου χοιρου (με σως κρεμμυδιου και μανιταρια και ενα Brouilly του 2012 ήταν εξαιρετικο).

Φωτια στις καλλιέργειες λεμε (εχει και το θρασος να ονομαζεται ιβισκος το σκατοφυτο)

362179

SONone
08/07/2016, 09:44
δεν ξερω ρε σεις οποτε ειχε μπαμιες ετρωγα και 2 κιλα φετα για να καλυψει την γευση... tai ερχεσε να σου κανω το τραπεζι? :lol:

BLiTzER
08/07/2016, 09:44
Φωτια στις καλλιέργειες λεμε


362180

vaska
08/07/2016, 10:28
Ρε δε με παρατατε με τις μπαμιες σας; Τις εχω δοκιμασει λεμε πολλάκις, σε σπιτια, σε ταβερνες. Τιποτα. ΔΕΝ τρώγεται αυτο το πραγμα. Αμα ειναι να ψαχνω τις φοβερες μαγειρισες και τα χωρια του νοτου για μπορεσω να τις φαω, χεστο.

Και αυτο προέρχεται απο ανθρωπο που τρωει τα ΠΑΝΤΑ (εκτος απο μπαμιες) και παρασκευασε με τα χερακια του (και εφαγε μετα) boudin noir, το αντιστοιχο του blood pudding της Αγγλιας, δλδ λουκανικο απο αιμα φρεσκοσφαγμενου χοιρου (με σως κρεμμυδιου και μανιταρια και ενα Brouilly του 2012 ήταν εξαιρετικο).

Φωτια στις καλλιέργειες λεμε (εχει και το θρασος να ονομαζεται ιβισκος το σκατοφυτο)

362179


Είσαι η Ντροπή του Ελληνισμού εκεί στα ξένα, αυτό λέω μόνο. Εσύ κι άλλος ένας στη Σουηδική Αραβία.

Έχεις δοκιμάσει μωρέ Μπάμιες μαριναρισμένες στο ξύδι με φουα γκρα και αυγά οξύρρυγχου με φρέσκο βούτυρο και μια υποψία Σανταλόξυλου ?? Δοκίμασε και μιλάμε μετά.
:bawl:

Cpt. Haddock
08/07/2016, 10:39
Έχεις δοκιμάσει μωρέ Μπάμιες μαριναρισμένες στο ξύδι με φουα γκρα και αυγά οξύρρυγχου με φρέσκο βούτυρο και μια υποψία Σανταλόξυλου ?? Δοκίμασε και μιλάμε μετά.
:bawl:

Οχι. Μονο έντερα αγριογούρουνου τηγανισμένα σε ξύγγι ούρου (με μέλι ) :D

teogtp
08/07/2016, 11:06
Ρε μλκς!
Χαθηκε να μιλησετε για καμια τηγανια;
Μας βγαλατε τ'αντερα.....

nikos_abel
08/07/2016, 11:54
Όποιος έχει διαβάσει αυτό, θα καταλάβει.....

362186

vaska
08/07/2016, 11:59
Οχι. Μονο έντερα αγριογούρουνου τηγανισμένα σε ξύγγι ούρου (με μέλι ) :D


Την συνταγή την πήρες από το " Ο Αστερίξ στην Ελβετία" ?? Στην έδωσε ο ίδιος ο Χνουδοτόμπουρνους??

Cpt. Haddock
08/07/2016, 12:02
Την συνταγή την πήρες από το " Ο Αστερίξ στην Ελβετία" ?? Στην έδωσε ο ίδιος ο Χνουδοτόμπουρνους??

:D:D:D

STOYBI
08/07/2016, 13:47
Λοιπον.... Αμα δεν κανουν οι μπαμιες για να φορτιζουν το κινητο δεν κανουν για τιποτα ..τελος...! Κακως τις αναφερατε..

7Tolis
08/07/2016, 13:56
Έχετε λίγο χρόνο να σας μιλήσω για τον Σωτήρα μας (http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t14498);

WiSe
08/07/2016, 14:02
Έχετε λίγο χρόνο να σας μιλήσω για τον Σωτήρα μας (http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t14498);

Πολυ μακρια μας πεφτει αλλα οι φωτο ειναι εκπληκτικες παντως!

taisteal
08/07/2016, 14:03
Έχετε λίγο χρόνο να σας μιλήσω για τον Σωτήρα μας (http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t14498);

Ετσι...
Μπαμιες και μαλακιες..

:rockon:

Bowleno
08/07/2016, 14:42
Έχετε λίγο χρόνο να σας μιλήσω για τον Σωτήρα μας (http://www.tavernoxoros.gr/lofi?t14498);

Παΐδάκια έχει, λεμόνια έχει, μπάμιες δεν βλέπω και ανησυχώ.....:cool:


:p