PDA

View Full Version : SoS Απορία!!



Σελίδες : [1] 2

Γιώργος12
07/07/2016, 10:13
Καλησπέρα σας! Αυτό είναι το πρώτο θέμα που δημιουργώ ως νέο μέλος.
Εάν αργήσουμε να αντιληφθούμε ότι κάναμε ζημιά σε παρκαρισμένο όχημα,κατά την διαδικασία του παρκαρίσματος ή ξεπαρκαρίσματος και το ενημερωθούμε από γείτονα : σε φάση έκανες ζημιά στο τάδε αυτοκίνητο την τάδε μέρα τι γίνεται???
Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει γιατί τα'χασα μόλις το άκουσα!

Panos76
07/07/2016, 10:16
Χωρίς απόδειξη και μετά από μέρες είναι λίγο άκυρο. Γιατί δε στο έλεγε επιτόπου ή έστω αργότερα την ίδια ημέρα;

Στα αμάξια υπάρχουν ίχνη ''ανταλλαγής'' χρωμάτων;

Γιώργος12
07/07/2016, 10:19
Ίχνη όχι.Το δικό μου τίποτα ποτέ. Το δικό του δεν ξέρω εάν είχε ή το καθάρισε ή ό,τι άλλο έκανε. Απλά παίζει το ένα να μην έπαθε τίποτα απολύτως και το άλλο κανά τσαλάκωμα φτερού ή κανά βαθούλωμα!
Απλά όταν με ρώτησαν συγκεκριμένα λέω τι παίχτηκε τώρα? Επειδή δεν θέλω να μπλέξω όμως σε καμία περίπτωση πείτε μου τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που είτε ισχύει είτε όχι!
Νομική κάλυψη δεν έχω στο αυτοκίνητο.

skylaros
07/07/2016, 10:22
Τι ακριβώς ρωτάς, δε σε καταλαβαίνω; Έκανες ζημιά κάπου έφυγες και στο είπαν μετά από μέρες? Είχες καταλάβει πως έκανες ζημιά? Ρωτάς απλά το πως μπορεί να ήξεραν ότι έκανες ζημιά ενώ δεν ήταν μπροστά ?

amyroukai
07/07/2016, 10:25
Μεταφέρθηκε γιατί... "ιστορία του δρόμου" δεν είναι, μηχανάκι μάλλον δεν αφορά...

Επίσης ότι και να λέει ο γείτονας, αν το δικό σου όχημα δεν έχει σημάδια επαφής που να "ταιριάζουν" με την ζημιά που υποτίθεται προκάλεσες, πες του να βρει αλλού κορόιδα. Ακόμα και να έκανες ζημιά, η ασφάλεια για αυτό υπάρχει. Δήλωση, να έρθει άνθρωπος για καταγραφή φωτογραφίες κλπ, εννοείται πως θα πεις ότι λες και εδώ ότι εσύ δεν είχες ιδέα και το ισχυρίζεται ο άλλος που σε ειδοποίησε και άσε τους να βρουν άκρη, για αυτό πληρώνεις ασφάλεια. Σε τελική ανάλυση είναι αυτό που λέει και ο Πάνος, γιατί να μην στο πει την ίδια μέρα; Αυτό και μόνο με βάζει σε σκέψεις μήπως απλά ψάχνει το κορόιδο που θα του βάψει με δικά του έξοδα έναν προφυλακτήρα πχ.

teogtp
07/07/2016, 10:25
Αν εχεις ασφαλεια, κανε δηλωση υπαιτιοτητας και στ'@ρχιδια σου.
Τι την πληρωνεις;;)

Γιώργος12
07/07/2016, 10:25
Ότι άκυρος γείτονας σε γειτονικό super market μου είπε αν έκανα εγώ την ζημιά σε ένα άλλο αυτοκίνητο!
Επίσης εγώ δεν είχα καταλάβει κάτι για το γεγονός αυτό. Και όντως το αμάξι μου δεν έχει κάποια ζημιά ή χρώμα του άλλου αυτοκινήτου.
Παρά μόνο κάτι γρατσουνιές και για αυτό αγχώθηκα. Πολύ μικρές όμως για να έκαναν βαθούλωμα.

congate7
07/07/2016, 10:27
Βρες τα με τον γείτονα.
Πήγαινε εξήγησε του τι παίχτηκε και κάντε φιλική δήλωση (ή όπως αλλιώς λέγεται) και ξεμπέρδεψες.

amyroukai
07/07/2016, 10:29
Ότι άκυρος γείτονας σε γειτονικό super market μου είπε αν έκανα εγώ την ζημιά σε ένα άλλο αυτοκίνητο!
Επίσης εγώ δεν είχα καταλάβει κάτι για το γεγονός αυτό. Και όντως το αμάξι μου δεν έχει κάποια ζημιά ή χρώμα του άλλου αυτοκινήτου.
Παρά μόνο κάτι γρατσουνιές και για αυτό αγχώθηκα. Πολύ μικρές όμως για να έκαναν βαθούλωμα.

Κάτσε ρε φίλε... Σε ρώτησε ΑΝ έκανες την ζημιά ή σου είπε ότι ΕΚΑΝΕΣ την ζημιά;

Γιατί αν έχει ζημιά και ψάχνει ποιός μπορεί να την έκανε, αφού το δικό σου όχημα δεν έχει σημάδια πουθενά όπως λες που να δικαιολογούν το συμβάν, λες απλά φίλε μου και γείτονα δεν ήμουν εγώ και έλα να δεις το αμάξι μου και καλή τύχη στην αναζήτηση του υπαίτιου.

Γιώργος12
07/07/2016, 10:32
Έχω παιδιά εννοείται αλλά όχι νομική κάλυψη για δικηγόρο!
Επίσης ο άλλος μου έδειξε ένα αυτοκίνητο που είχε πολύ μεγαλύτερη ζημιά από το δικό μου. Εγώ έχω κάτι γρατσουνιές στο σημείο που ισχυρίστηκε ότι του έκανα την ζημιά.
Επίσης το αυτοκίνητο ήταν ασημί και δεν είδα ίχνη χρώματος στο δικό του, ούτε στο δικό μου όμως. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι το δικό μου μπροστά στο δικό του δεν έπαθε τίποτα εάν όντως έγινε αυτό.
Τώρα σε περίπτωση που έγινε αυτό και δεν κατάλαβα τι κάνω? Δεν ξέρω αν έχει γίνει μήνυση κατά αγνώστου ή κατ'εμε, αλλά εάν μου είχε κάνει μήνυση λογικά θα με ειδοποιούσαν απ'την ασφαλιστική μου.
Απλά εάν είχε γίνει κατ'αγνώστου και όντως το είχα κάνει εγώ μην μπλέξω άσχημα ;/

Γιώργος12
07/07/2016, 10:35
Με ρώτησε γείτονας όχι αυτού του αυτοκινήτου όμως. Και δεν ξέρω και αν γνωρίζονται μεταξύ τους. Απλά αυτό που με παραξενεύει είναι ότι δεν κατάλαβα κάτι πριν ένα μήνα και μια βδομάδα που μου ανέφερε ότι έγινε το συμβάν!
Μην το έχω κάνει εγώ και δεν το κατάλαβα και μπλέξω όμως δεν θέλω σε καμιά περίπτωση. Πάντως η ζημιά ξαναλέω στο δικό του μπροστά στο δικό μου είναι 50 φορές μεγαλύτερη!

Γιώργος12
07/07/2016, 10:38
Πάντως εάν όντως το έκανα δεν θα είχε κάνει κατευθείαν μήνυση σε μένα όταν το αντιλήφθηκε και μετά θα με ειδοποιούσε η ασφαλιστική μου?
Έχω σκαλώσει άσχημα καθώς η ερώτηση έγινε σήμερα το πρωί μόλις πήγαινα στην δουλειά. Και για κορόιδο όμως να ψάχνουν απ'το να το κανα όντως και να μπλέξω δεν έχω θέμα να του κάνω δήλωση ατυχήματος. Έτσι και αλλιώς το bonus malus μου είναι 0 και δεν έχω προκαλέσει ατύχημα ποτέ!
Το θέμα είναι θα με καλύψει η ασφαλιστική μου ή θα μου κάνει καμιά μήνυση? Δεν ξέρω εάν ήταν μπροστά ο ιδιοκτήτης σε περίπτωση που το έκανα εγώ,ή οποιοσδήποτε άλλος γείτονας αλλά το λογικό δεν θα'ταν να με πιάσει μέσα σε μια εβδομάδα το πολύ ή να μου έκανε μήνυση την πρώτη δεύτερη εβδομάδα?

teogtp
07/07/2016, 10:42
Αν εισαι σιγουρος οτι δεν προκαλεσες ζημια τοτε πες του καλη τυχη.....
Αν ΔΕΝ εισαι σιγουρος και εχεις υποψια οτι μπορει και να φταις,κανε μια δηλωση υπαιτιοτητας στην ασφαλιστικη σου εταιρεια για να αποζημιωθει ο ανθρωπος.
Δεν θα σου κοστισει κατι.

skylaros
07/07/2016, 10:42
Υπάρχει περίπτωση να έκανες τέτοια ζημιά που λες σε όχημα και να μη το κατάλαβες? Οδηγείς μεθυσμένος? (Δε το λέω επιθετικά οι περισσότεροι έχουμε οδηγήσει έστω και μια φορά πιωμένοι) Αν εσένα έχει μια γρατζουνιά στον προφυλακτήρα (που μπορεί να ήταν από πριν) και του άλλου έχει στραπατσαριστεί το μισό αυτοκίνητο, τότε όχι δε παίζει να είσαι εσύ ο υπαίτιος. Δε τον ρώτησες αυτόν που σου είπε κάτι τέτοιο πως το λέει αυτό ?

Μη σκας με το θέμα μήνυση εκτός αν είσαι με αναστολή έξω... Αν πιστεύεις πως μπορεί να έκανες ζημιά εσύ κάντου μια δήλωση να τελειώνεις. Αν είσαι σίγουρος πως δε την έκανες εσύ τη ζημιά πες του το.

AristidisZ
07/07/2016, 10:45
Ωραίο θέμα...

amyroukai
07/07/2016, 10:47
Βασικά "μήνυση" θα πληρώσει ένα ωραίο κατοστάρικο για να κάνει, δεν θα το κάνει. Αν έχει κάνει πες κατ' αγνώστου γιατί είναι μερακλής και τα κατοστάρικα δεν τα λυπάται, τότε αν η αστυνομία ερευνήσει και καταλήξει σε εσένα (δηλαδή ποτέ), βλέπεις τι θα κάνεις.

Αγωγή αν κάνει για αποζημίωση, θα πρέπει να αποδείξει ότι έγινε η ζημιά. Αν λοιπόν έρθει πραγματογνώμωνας (ακόμα ένα έξοδο από την τσέπη του) και φωτογραφίσει τα δύο αυτοκίνητα και στο ένα είναι βουλιαγμένο το φτερό και το άλλο δεν έχει τίποτα, όταν και αν φτάσει σε δικαστήριο, φαντάζομαι πως θα καταλάβουν ότι πρόκειται για προσπάθεια εξαπάτησης και θα αθωωθείς. Κακώς ανησυχείς λοιπόν γιατί αν κινηθεί νομικά θα το πληρώσει πιο πολύ από το να φτιάξει μόνος του τη ζημιά του.


Σε κάθε περίπτωση, μίλα με την ασφαλιστική σου. Έγινε αυτό, μπλα μπλα μπλα. Ακόμα και αν στείλουν κάποιον να φωτογραφίσει και να βεβαιώνει ότι εσύ ΔΕΝ έχεις ζημιά, κέρδος σου είναι σε κάθε περίπτωση.

Γιώργος12
07/07/2016, 10:49
Μεθυσμένος ποτέ! Ας μου κάνουν όσες εξετάσεις αίματος θέλουν! Απλά τα'χασα γιατί εμένα δεν έχει σχεδόν τίποτα σε εκείνο το σημείο,ειδικά μπροστά στην ζημιά του άλλου που μου έδειξε. Απλά δεν είμαι 100% σίγουρος,κρατάω και μια επιφύλαξη.
Αλλά ο ιδιοκτήτης του,ούτε με έχει πιάσει ποτέ να μου πει κάτι εδώ και 40 μέρες περίπου, ούτε χρώμα στο αυτοκίνητό μου έχω δει,ούτε τίποτα. Το θέμα είναι μην πάω να του κάνω δήλωση για καλό και για κακό, και μου πει σου έχω κάνει μήνυση και τα ξαναλέμε στο δικαστήριο ή τίποτα τέτοιο.
Ή έχει κάνει μήνυση κατά αγνώστου και αντιμετωπίσω κατηγορίες για φυγή από ατύχημα μετά. Απλά μην βρεθώ μπλεγμένος απ'το πουθενά!
Πάντως εάν με πείσει ότι το έκανα εγώ δεν έχω θέμα να το πληρώσω και απ΄την τσέπη μου, απ'το να μπλέξω με τέτοιες κατηγορίες. Πάντως αυτό που με παραξένεψε είναι πως μπορεί οι γρατσουνίτσες οι δικές μου να του βούλιαξαν ένα ολόκληρο φτερό. Και το δικό μου φτερό δεν θα είχε σημάδια ή έστω ασημένιο χρώμα? Και επίσης ότι δεν έχει έρθει ο ιδιοκτήτης του τόσο καιρό τώρα!

teogtp
07/07/2016, 10:52
Να το παρουμε απο την αρχη;
Ηρθε ενας τυπος να σου πει οτι χτυπησες το αμαξι αλλου τυπου,ο οποιος δεν εχει εμφανιστει;

amyroukai
07/07/2016, 10:54
η μήνυση ΔΕΝ καλύπτει κανέναν για αποζημίωση από ατύχημα, είναι ΑΛΛΟ πράγμα νομικά. Αποζημίωση ζητάς με αγωγή. Και αγωγή κατά ιδιοκτήτη αυτοκινήτου χωρίς εμπλοκή ασφαλειών για τροχαίο συμβάν τέτοιου μεγέθους είναι ανέκδοτο. Τσάμπα σκας.


Συν το ότι 40 μέρες μετά, μπορεί να μην το δέχονται καν οι ασφάλειες το συμβάν. Πάρε εκεί και ρώτα...

Γιώργος12
07/07/2016, 10:59
Έτσι ακριβώς και ούτε μήνυση κατ'εμέ έχει κάνει γιατί τηλέφωνο από την ασφαλιστική δεν με έχουν πάρει. Η ζημιά η δικιά του είναι 50-100 φορές μεγαλύτερη από την δικιά του. Χρώμα του δεν είχα πάνω μου ποτέ! Ούτε μέσα στις γρατσουνιές καν, ούτε πουθενά. Έχουν περάσει 40 μέρες από το συμβάν. Εγώ το αυτοκίνητο το άφηνα και έξω από το γκαράζ στο πεζοδρόμιο δηλαδή μετά από την μέρα εκείνη που ανέφερε. Εάν όμως έχει γίνει κάτι τέτοιο και δεν το κατάλαβα θέλω να'χω καθαρή συνείδηση και όχι να με βρίζουν! Δεν έχω θέμα να το πληρώσω και από την τσέπη μου. Να μην μπλέξω θέλω είτε το έκανα είτε όχι.

Γιώργος12
07/07/2016, 11:02
Και αν ο ιδιοκτήτης δώσει διαφορετική ημερομηνία? Εγώ είμαι σίγουρος ότι εάν έγινε αυτό έγινε στις 1 του μηνός ακριβώς,μόλις πήγαινα για πρώτη φορά στη νέα μου δουλειά!
Πάντως 3 γρατσουνιές μικρές για ένα φτερό είναι λίγο άτιμο πιστεύω! Μην θέλουν να με μπλέξουν και πουν ότι το έχω πάει και σε φανοποιείο! Ας τα ρωτήσουν όλα όσα υπάρχουν στην Ελλάδα ;p
To θέμα είναι να κάνω εγώ δήλωση ατυχήματος για καλό και για κακό ή μπορεί να μην το δεχτεί η ασφαλιστική ή ο ιδιοκτήτης του άλλου αυτοκινήτου? Ακόμη με 100 ευρώ που κάνει το παράβολο της μήνυσης άντε και κανά 50αρι ακόμη αυτός βάζει καινούριο φτερό!
Το αυτοκίνητό του επίσης έχει είναι του 2006 το πολύ! Αλλά και να το έκανα γιατί δεν έχει έρθει ο ιδιοκτήτης τόσο καιρό. Γιατί λογικά σε περίπτωση που έγινε όντως ήταν κάτω από το σπίτι του 5:30 το απόγευμα! Ήμαρτον!

labrosDR800
07/07/2016, 11:03
Καλημέρα σου Γιώργο,
επειδή έχεις αρρωστήσει με το θέμα, πες του γείτονα "ρουφιάνο" να βρει τον ιδιοκτήτη του εν λόγου τρακαρισμένου αυτοκινήτου να σου τον φέρει να γνωριστείτε, να κάνετε μια όμορφη φιλική δήλωση, γράφοντας ο καθένας σας την δική άποψη, και εαν η ασφαλιστικές συμφωνήσουν και το δεχτούν μπορεί και να του φτιάξουν το αμάξι. Το μπλέξιμο σου που θα είναι εαν δεν υπάρχει εγκατάλειψη θύματος - τραυματία?

Γιώργος12
07/07/2016, 11:09
Καλημέρα και σε εσένα! Επειδή έκανα ζημιά σε ξένη περιουσία αν αποδειχτεί αυτό λογικά δεν ξέρω τι να πω τα'χω χαμένα αυτή τη στιγμή!
Αυτό που μου κάνει μόνο εντύπωση είναι ότι το δικό μου έχει γρατσουνιές χωρίς χρώμα ενώ το δικό του ένα φτερό off!
Δώστε μου τα φώτα σας παιδιά μην κάνω καμιά μ@...ια μες στον πανικό μου και βρεθώ αντιμέτωπος με εγκατάλειψη και λοιπά!
Πάντως εάν το έχω κάνει εγώ και δεν το κατάλαβα πόσο μ@..ας παίζει να είμαι δεν ξέρω μόνο! Αλλά τόσο μεγάλη ζημιά και το δικό μου τίποτα?
Δεν έχω θέμα εάν το έκανα όντως εγώ να βάλω τα λεφτά και από την τσέπη μου. Αυτό που με αγχώνει είναι μην πάω στον ιδιοκτήτη,του πω εγώ το έχω κάνει μου πει ναι αλλά δεν θέλω αποζημίωση της ζημιάς θα σε τρέξω στα δικαστήρια.

amyroukai
07/07/2016, 11:12
Βασικά παίδες μιλάμε για ΣΑΡΑΝΤΑ μέρες μετά.

Η φιλική έχει όριο (το οποίο δεν θυμάμαι) αλλά ψάχνοντας είδα ότι το ατύχημα πρέπει να δηλώνεται εντός οκτώ ημερών.

Οπότε ότι και να είναι τώρα, η ασφάλεια δεν καλύπτει. Αν πείτε ψέμματα για την ημερομηνία πες το προσπερνάτε αυτό. Αλλά γιατί να πληρώσεις και γιατί να εμπλακείς εσύ όταν είναι προφανές ότι ΔΕΝ φταις και το λες και μόνος σου; Ένα χέρι ξύλο στον πστη τον ρουφιάνο που πάει να σε μπλέξει, παίζει να ρίξεις; Ένα μπινελικάκι έστω;






Ρε συ, εγκατάλειψη τίνος; Μην πετάτε ατάκες ότι να'ναι... :)

Σόρι κιόλας, αλλά την ασφαλιστική σου ακόμα δεν την πήρες τηλέφωνο και κάθεσαι 'δωμέσα και συζητάς; Σήκωσέ το, το τιμημένο...

labrosDR800
07/07/2016, 11:18
Ξεκόλλα με τις γρατζουνιες, αυτα θα τα βρουν οι πραγματογνωμονες, επειδη είσαι large τυπος θες να του φτιαξεις την οποια ζημια επαθε απο οποιοδήποτε.
Δηλωνεις στη φιλικη δηλωση την δικη σου αληθεια και αστον να δηλωσει οτι θελει και αυτος.
Απο εκει και περα ειναι στην κριση των ασφαλιστικων τι και ποιος και ποσο θα αποζημιωσουν.
Η οποια αρνηση των ασφαλιστικων δεν ειναι δικη σου ευθυνη και δεν σε βαραίνει εαν και εφοσον εχεις ακολουθησει τις διαδικασιες δηλωσης ατυχηματος.
Και ασε τον καθενας να ονειρευται μεροκάματάκι απο μυνήσεις

Γιώργος12
07/07/2016, 11:19
Παιδιά πώς να την πάρω? Το πρωί που το έμαθα βιαζόμουν για την δουλειά και πανικοβλήθηκα κι όλας! Και τώρα είμαι στην δουλειά στο τμήμα support μιας εταιρείας γι'αυτό και μπορώ και μιλάω εδώ!
Πάντως δεν λειτουργώ τα'χω χάσει τελείως. 40 μέρες μετά? Και να το έκανα εγώ τι περίμενε να κάτσει τόσες μέρες χωρίς φτερό για να με μπλέξει? Ναι αλλά άργησα τόσες μέρες γι'αυτό έχω σκάσει. Σας είπα και να αποδειχτεί ότι το έκανα εγώ Δεν έχω θέμα να τα βάλω από μένα σαν Γιώργος.
Να μπλέξω μόνο δεν θέλω με δικαστήρια και ιστορίες για εγκατάλειψη ατυχήματος και τα λοιπά.

amyroukai
07/07/2016, 11:21
Θα την πάρεις εύκολα.

Ξεκλειδώνεις το κινητό ή σηκώνεις το ακουστικό του σταθερού. Μετά σχηματίζεις τον αριθμό που γράφει το συμβόλαιο. Μετά πατάς το πράσινο κουμπί. Τσαααακ, πήρες :lol:


Ανασούλα, ξανά ανασούλα... Και ήρεμα και όλα καλά. Τηλέφωνο, τώρα. Όπως μας τα είπες ακριβώς. Και θα σου πουν.

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:26
Φιλε, εχεις μπλέξει ασχημα. Βγαλε κανενα διαβατηριο καλου-κακου και σκεψου σε ποια χωρα εχεις φιλους να σε φιλοξενησουν

Γιώργος12
07/07/2016, 11:27
Δεν γίνεται αυτή την στιγμή εννοώ γιατί είναι στην αίθουσα ο προ'ι'στάμενος. Με την παραμικρή ευκαιρεία θα την ενημερώσω!
Αλλιώς σε 2 το πολύ 3 ώρες που θα έχω φτάσει σπίτι!

Όντως τώρα? Εγώ σας είπα να πάω να του δώσω και 2-3 κατοστάρικα δεν έχω θέμα!
Αμερική μόνο αλλά δουλειά που θα βρω?

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:35
Όντως τώρα? Εγώ σας είπα να πάω να του δώσω και 2-3 κατοστάρικα δεν έχω θέμα!
Αμερική μόνο αλλά δουλειά που θα βρω?

Αγγλικα ξέρεις;

Γιώργος12
07/07/2016, 11:40
Κάπως συνεννοούμαι αλλά μην μου λες τέτοια έχω πανικοβληθεί :S
Επίσης πιστεύω ότι αν ο άλλος έχει νομική κάλυψη (εγώ δεν έχω) και πάω εγώ από μόνος μου για να φανώ ο καλός-ή ο μ@..ας της υπόθεσης- μην μου πει σε είδα,έχω κάνει δήλωση ατυχήματος για εσένα και θα σε κυνηγήσω όσο δεν πάει. Πάντως με έναν συνάδελφο που του το είπα μου λέει σε κάτι αντίστοιχο ηθική ή ψυχική αποζημίωση δεν υφίσταται με εγκατάλειψη παρκαρισμένου,όσο και να το κυνηγήσει και με δικηγόρο να μιλήσεις,θα στο πει και ο ίδιος μου είπε.

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:41
Κάπως συνεννοούμαι αλλά μην μου λες τέτοια έχω πανικοβληθεί :S

Ρε φιλε πλακα σου κανω. Μην ψαρωνεις, το κανω για να χαλαρωσεις και να δεις οτι δεν τρεχει κατι σοβαρο. Τηλεφωνο δεν μπορεις να παρεις γιατι ειναι ο προϊσταμενος εκει, αλλα απο το φορουμ δεν ξεκολας.... :p

Α, ρε κατακαημένο σαπορτ

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:47
Ρε τι θα πει "εγκαταλειψη παρκαρισμενου", μη βγαζετε εννοιες απο το μυαλο σας :lol:

Γιώργος12
07/07/2016, 11:48
Χαχαχαχα! Τέλος πάντων αποδειχτεί δεν αποδειχτεί ότι είμαι εγώ αυτός που προκάλεσε την ζημιά θα πάω να τον πληρώσω μετά ή να του κάνω δήλωση εφ'όσον επικοινωνήσω με την ασφαλιστική μου,για να μην βρεθώ και μπλεγμένος με καμιά κατάσχεση διπλώματος ή τίποτα άλλο.
Ε ναι με alt tab τι να κάνω μες στην ταραχή μου? Από κάπου πρέπει να καθοδηγηθώ γιατί εάν το χω κάνει εγώ είναι το 1ο μου ατύχημα που προκαλώ και με φυγή κι όλας? Φυγή από ατύχημα ξέρω γω δεν ξέρω τι να πω,λογικά υφίσταται κάτι παρόμοιο με αυτήν την έννοια.
Ή σε περίπτωση που το έκανα όντως εγώ πράγμα που δεν το νομίζω,έκανε μήνυση κατά αγνώστου,εμφανιστώ από μόνος μου μετά από τόσο καιρό με σκοπό να τελειώσουν όλα καλώς μην μπλέξω,θα είμαι ακόμα μεγαλύτερος μ@..ας.
Τέλος το αυτοκίνητό του το παλιό, με τόσα λεφτά που λέτε για τις μηνύσεις θα χε βάλει και φτερό καινούριο και στο ίδιο χρώμα!

toyar
07/07/2016, 11:56
αν πας σε δικαστηριο και πεις δεν ειδα, δεν καταλαβα, δεν εχω ζημια και ο αλλος ερθει με αυτοπτη μαρτυρα θα καταδικαστεις
δεν εχει σημασια αν το εκανες ή αν ο αλλος ειναι ψευδομαρτυρας
η υποθεση ειναι φασον και δεν θα διαθεσουν πανω απο 10 λεπτα
αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι μπορει να εκανες ζημια χωρις να το καταλαβεις κανε μια θετικη δηλωση και μην ξανασχοληθεις

bulmont
07/07/2016, 11:56
Πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια, είχαν στήσει μια κομπίνα κάτι ''παληκάρια'' στην Πάτρα. Σου τηλεφωνούσαν, ότι τάχα πρίν από λίγες μέρες είχες και καλά
προξενήσει μικροτρακάρισμα και έχουμε και μάρτυρες και λοιπά και σου έσκαγαν το παραμύθι δώσε τόσα να μην σε τρέξουμε........

Μάλλον σταμπάριζαν κάποια οχήματα σε συγκεκριμένη στιγμή και μέρος , έπαιρναν τον αριθμό κυκλοφορίας μάθαιναν από ασφαλιστή τον
ιδιοκτήτη και ξεκινούσαν τον ''εκβιασμό''

Το λάθος που έκαναν μ' εμένα είμαι πώς μου παρουσίασαν μάρτυρα μια κομμώτρια η οποία τάχα μου με είδε ξεπερκάρωντας να ρίχνω κάτω ένα
σκουτεράκι και να φεύγω. Την συγκεκριμένη ημέρα εγώ ήμουν σε άλλη πόλη. Το αυτοκίνητο το οδηγούσε η γυναίκα μου η οποία περνάει
καθημερινά από εκεί πηγαίνοντας για δουλειά........

Επρεπε να δείτε την φάτσα της κομμώτριας όταν την επισκεύτηκα στο κομμωτήριο και την ρώτησα αν με θυμάται.........

Σίγουρα πρέπει να της έχω μείνει έκτοτε αξέχαστος...............

Cpt. Haddock
07/07/2016, 11:57
Ε ναι με alt tab τι να κάνω μες στην ταραχή μου? Από κάπου πρέπει να καθοδηγηθώ

Απο την ασφαλιστική σου ή απο εναν δικηγόρο. Εδω μέσα ο,τι και να λέμε ειναι εικασιες.

Γιώργος12
07/07/2016, 12:08
αν πας σε δικαστηριο και πεις δεν ειδα, δεν καταλαβα, δεν εχω ζημια και ο αλλος ερθει με αυτοπτη μαρτυρα θα καταδικαστεις
δεν εχει σημασια αν το εκανες ή αν ο αλλος ειναι ψευδομαρτυρας
η υποθεση ειναι φασον και δεν θα διαθεσουν πανω απο 10 λεπτα
αν εχεις την παραμικρη αμφιβολια οτι μπορει να εκανες ζημια χωρις να το καταλαβεις κανε μια θετικη δηλωση και μην ξανασχοληθεις

Ναι με σκοπό την αποζημίωση της ζημιάς σωστά,εφ'όσον εγώ το αρνηθώ. Εάν το παραδεχτώ για τι άλλο παράπτωμα να με κυνηγήσουν τόσο πολύ?
Εδώ δικηγόρος φίλος έχει πει ότι αν δεν τον πιάσεις εκείνη την στιγμή που το έκανε δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα. Άλλος έχει πει ότι κάτι παραπάνω απ'την ζημιά δεν παίζει και ζήτημα να πάρεις την πλήρη αποζημίωση απλά αυτό που με αγχώνει είναι ότι πέρασαν 40 μέρες. Απ'την άλλη και εγώ να το έχω κάνει μου είπαν ότι μετά από τόσες μέρες δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα,ειδικά αν η ζημιά του άλλου είναι τόσο μεγαλύτερη! Τώρα κομπίνα είναι ή οτιδήποτε άλλο εγώ για καλό και για κακό θα πλήρωνα την ζημιά γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος και να μην με βρίζουν ή καταριούνται στην γειτονιά αλλά όχι και να βρεθούμε μπλεγμένοι. Και μάλιστα με κατηγορίες εγκατάλειψης-φυγής ή οτιδήποτε άλλο για ζημιά το πολύ των 300 ευρώ. Απλά τώρα που κάπως ηρέμησα όντως ήμουν εκεί εκείνη την μέρα και,άνετα ισχυρίζεται ο άλλος ότι το έκανα γιατί ήταν όπως ξεπάρκαρα και μετά έφυγα.

Γιώργος12
07/07/2016, 12:12
Τέλος πάντων εσείς λέτε να πάω να το παραδεχτώ ή μπορεί να μπλέξω χειρότερα εάν πάω από μόνος μου κατόπιν συνεννόησης με την ασφαλιστική μου?

Bowleno
07/07/2016, 12:17
Αν εισαι σιγουρος οτι δεν προκαλεσες ζημια τοτε πες του καλη τυχη.....
Αν ΔΕΝ εισαι σιγουρος και εχεις υποψια οτι μπορει και να φταις,κανε μια δηλωση υπαιτιοτητας στην ασφαλιστικη σου εταιρεια για να αποζημιωθει ο ανθρωπος.
Δεν θα σου κοστισει κατι.

Κι όμως κοστίζει....αναλόγως της ζημιάς που προξένησες, έχεις στην επόμενη ανανέωση του συμβολαίου σου αύξηση του καταβαλλόμενου ποσού.....

Εγώ αυτό που θα έκανα, για να απαντήσω στον φίλο, είναι ένα τεράστιο ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Γράψιμο εις τα ωά.........

Γιώργος12
07/07/2016, 12:22
Παιδιά το bonus-malus μου είναι στο απόλυτο μηδέν! Για 200-300 ευρώ δεν νομίζω να ανέβαινε. Και δικαιούσαι και 1 ή 2 μικροτρακαρίσματα το χρόνο χωρίς να ανέβει απ'όσο ξέρω.
Απάντηση φίλου:
Και μήνυση να έκανε και να εμφανιζόσουν την ζημιά θα του πλήρωνες....τί ήθελε δλδ?Να σε βάλουν φυλακή?Στα κάτεργα?Να σε σκοτώσουν?Να σε γδάρουν?Να σε κρεμάσουν ανάποδα?Ή να πληρώσεις τα ωραία τουμάτια παραπάνω??

Bowleno
07/07/2016, 12:34
Ναι με σκοπό την αποζημίωση της ζημιάς σωστά,εφ'όσον εγώ το αρνηθώ. Εάν το παραδεχτώ για τι άλλο παράπτωμα να με κυνηγήσουν τόσο πολύ?
Εδώ δικηγόρος φίλος έχει πει ότι αν δεν τον πιάσεις εκείνη την στιγμή που το έκανε δεν μπορείς να του κάνεις τίποτα. Άλλος έχει πει ότι κάτι παραπάνω απ'την ζημιά δεν παίζει και ζήτημα να πάρεις την πλήρη αποζημίωση απλά αυτό που με αγχώνει είναι ότι πέρασαν 40 μέρες. Απ'την άλλη και εγώ να το έχω κάνει μου είπαν ότι μετά από τόσες μέρες δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα,ειδικά αν η ζημιά του άλλου είναι τόσο μεγαλύτερη! Τώρα κομπίνα είναι ή οτιδήποτε άλλο εγώ για καλό και για κακό θα πλήρωνα την ζημιά γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος και να μην με βρίζουν ή καταριούνται στην γειτονιά αλλά όχι και να βρεθούμε μπλεγμένοι. Και μάλιστα με κατηγορίες εγκατάλειψης-φυγής ή οτιδήποτε άλλο για ζημιά το πολύ των 300 ευρώ. Απλά τώρα που κάπως ηρέμησα όντως ήμουν εκεί εκείνη την μέρα και,άνετα ισχυρίζεται ο άλλος ότι το έκανα γιατί ήταν όπως ξεπάρκαρα και μετά έφυγα.

Λάθος μέγα και το ξέρω από πρώτο χέρι, είχα παρκαρισμένο το χιουντάι μου και μια ωραία Κυριακή πρωί κατεβαίνω και βλέπω ΟΛΗ τη αριστερή πλευρά χτυπημένη! :uplate: πόρτες, μπρος-πισω φτερά διαλυμένα!
Αμάν λέω, κανένας μεθυσμένος έπεσε πάνω και την έκανε, το βράδυ του Σαββάτου....τρελάθηκα.
Λεφτά για επισκευές,δεν....
Μια βδομάδα μετά, πάει η πεθερά μου στην απέναντι πολυκατοικία να καθαρίσει (καθαρίστρια εκεί) και πιάνει την κουβέντα με έναν ένοικο του ισόγειου και έφερε η κουβέντα την κακομοίρα κόρη της που της διάλυσαν το αμάξι.
Και λέει αυτός: Α, ξέρεις αυτόν που έχει το Χιουντάι που βάρεσαν το περασμένο Σάββατο; είδα το αμάξι που το έκανε κατέβαζα τα σκουπίδια και τον είδα (η ώρα 2 μετά τα μεσάνυχτα, παρακαλώ....) ορίστε και ο αριθμός κυκλοφορίας του :uplate:
Τον βρήκα πανεύκολα λόγω δουλειάς μέχρι και το κινητό του, βρήκα, τον παίρνω(ουν...) τηλέφωνο και του λέω(νε)....το και το σε είδαν κ.λ.π και πέφτει ο άνθρωπος από τα σύννεφα εγώ κοιμόμουν εκείνη την μέρα, ώρα.... αααααααα! κατσε να ρωτήσω τον γιο μου..... (19 ετών παιδάκι) και όντως ήταν αυτός! την ζημιά που έπαθε στο δικό τους την δικαιολόγησε στον πατέρα του ως ότι βρήκε σε τοίχο από απροσεξία......:moutza: (κωλόπαιδο...η ζημιά που έκανε έφτασε τα 1.200 ευρώ με μεταχειρισμένες παρακαλώ, πόρτες....)
Μας ζήτησε χίλιες συγνώμες ο πατέρας για λογαριασμό του γιου χώρια που σίγουρα του τα έχωσε που δεν είπε την αλήθεια γιατί ατυχήματα όλοι λίγο πολύ παθαίνουμε αλλά να αναλαμβάνουμε και την ευθύνη μας, δεν φταει σε τίποτα ο άλλος που είναι παρκαρισμένος επείδή εσύ ήθελες να εντυπωσιάσεις το γκομενάκι με χειρόφρενα κ.λ.π στην στροφή....
μια ώρα μετά το τηλεφώνημα που του κάναμε, είχαμε τη θετική δήλωσή του.....
Πιστεύω ότι αν πηγαίναμε δικαστικώς και είχα τον γείτονα μάρτυρα θα αναγκαζόταν να μου πληρώσει την ζημιά από την τσέπη του διότι η ασφαλιστική λόγω παρελθόντος χρόνου δεν καλύπτει.
Ας μας πει και ο sergiosM τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις

Γιώργος12
07/07/2016, 12:43
Ναι εντάξει αυτός το τερμάτισε το θέμα και προκάλεσε μεγάλη ζημιά. Ο άλλος το έλεγε σε φάση ότι η καταγκελία κάνει πόσα λεφτά και η μήνυση άλλα τόσα οπότε εάν είναι μικρότερη των 100 ευρώ η λίγο παραπάνω είναι μία η άλλη. Εγώ ξέρω περιστατικό που έπαθε άλλος φίλος να τραβάει κανείς τα μαλλιά του.
Παρκάρει κάτω από το σπίτι του κάποιος πέφτει πάνω το βράδυ και το αμάξι παραλίγο να βγει ολική! Τον ξυπνάει η τροχαία και του λέει το αμάξι σας τρακαρισμένο ενοχλούσε την κυκλοφορία και το φέραμε στο πάρκινγκ της τροχαίας. Πέφτει από τα σύννεφα,ευτυχώς κάποιο μαγαζί κοντά στο σπίτι του κράτησε πινακίδες και το αποτέλεσμα?
Τον κάλυψε η ασφαλιστική του γιατί το παραδέχτηκε κανα μήνα μετά και όχι για όλη την ζημιά. Έβαλε και 150 ευρώ από την τσέπη του εκτός από τις ταλαιπωρίες με τα πήγαινε έλα σε συνεργεία και λοιπά. Κάτι παραπάνω.. ΔΕΝ!!

amyroukai
07/07/2016, 12:43
Τέλος πάντων εσείς λέτε να πάω να το παραδεχτώ ή μπορεί να μπλέξω χειρότερα εάν πάω από μόνος μου κατόπιν συνεννόησης με την ασφαλιστική μου?

Αν έχεις 300 ευρώ για πέταμα, προσφορές να σε απαλλάξουν να μαζέψουμε, διακοπές έρχονται...



Λοιπόν. Μήνυση δεν υπάρχει. Αν υπήρχε καταγγελία στην ασφαλιστική θα σε είχε βρει είτε ή δική σου εταιρία ή του άλλου ΆΜΕΣΑ και θα ε είχε ενημερώσει.

Άρα μην φαντάζεσαι δράκους και φίδια, μην δώσεις ούτε σάπια ρωγα σταφύλι σε κανέναν πονηρό και μόνο ότι σου πει ή ασφάλεια σου θα κάνεις.

skylaros
07/07/2016, 12:45
Πρόσεξε μόνο μη σου ζητήσουν δύο δεκαέξι κχ σε τριγωνικό ραντάρ και θα πρέπει να κινηθείς κάτω από πιλοτική διάβαση !

Γιώργος12
07/07/2016, 12:45
Καλά ναι εννοείται αυτό! Αλλά μην μου φερθεί και αυτή περίεργα είναι το θέμα.

BLiTzER
07/07/2016, 12:46
Όντως τώρα? Εγώ σας είπα να πάω να του δώσω και 2-3 κατοστάρικα δεν έχω θέμα!

Φίλε, μόλις ανακάλυψα ένα βαθούλωμα στο μηχανάκι μου. Με 3 κατοστάρικα, είμαι οκ. Μην τρέχουμε σε δικαστήρια καλοκαιριάτικα, κρίμα είναι.

Γιώργος12
07/07/2016, 12:46
Πρόσεξε μόνο μη σου ζητήσουν δύο δεκαέξι κχ σε τριγωνικό ραντάρ και θα πρέπει να κινηθείς κάτω από πιλοτική διάβαση !


Χαχαχα την Μαρία μου δίνεται? Έχει μπλέξει άσχημα!!

amyroukai
07/07/2016, 12:46
Δεν έχει λόγο.

Ίσα ίσα που συμφέρον έχει να σε "προστατέψει" και να μην πληρώσει κανέναν.


*Ή ασφάλεια σου όχι ή μαρία. Παλιοσπαμςρς :lol:

Γιώργος12
07/07/2016, 12:47
Φίλε, μόλις ανακάλυψα ένα βαθούλωμα στο μηχανάκι μου. Με 3 κατοστάρικα, είμαι οκ. Μην τρέχουμε σε δικαστήρια καλοκαιριάτικα, κρίμα είναι.

Μετακόμισε στην περιοχή μου .

teogtp
07/07/2016, 12:48
Δεν γίνεται αυτή την στιγμή εννοώ γιατί είναι στην αίθουσα ο προ'ι'στάμενος. Με την παραμικρή ευκαιρεία θα την ενημερώσω!
Αλλιώς σε 2 το πολύ 3 ώρες που θα έχω φτάσει σπίτι!

Όντως τώρα? Εγώ σας είπα να πάω να του δώσω και 2-3 κατοστάρικα δεν έχω θέμα!
Αμερική μόνο αλλά δουλειά που θα βρω?


Φίλε, μόλις ανακάλυψα ένα βαθούλωμα στο μηχανάκι μου. Με 3 κατοστάρικα, είμαι οκ. Μην τρέχουμε σε δικαστήρια καλοκαιριάτικα, κρίμα είναι.

Φιλος στην σειρα σου......
Εχει να αποζημιωσει το αμαξι μου πρωτα που εχει βγει ολικη.....

:D

amyroukai
07/07/2016, 12:49
Μετακόμισε στην περιοχή μου .

Εγώ τον είδα, είχε έρθει επίσκεψη και τον χτύπησες. Με 300 ευρώ δεν λέω τίποτα. :)

sniper
07/07/2016, 12:50
Μετακόμισε στην περιοχή μου .

Σε είδα εγώ να του τρακάρεις το μηχανάκι στην περιοχή του.

Χάλια την έκανες την εξάτμισή του.

Γιώργος12
07/07/2016, 12:51
Δεν έχει λόγο.

Ίσα ίσα που συμφέρον έχει να σε "προστατέψει" και να μην πληρώσει κανέναν.

Σκέψου ότι δεν ξέρω τι κάνουν και πώς κινούνται με τους πελάτες τους και ειδικά σε πολυεθνική. Απλά την πλήρωνα για να΄μαι καλυμμένος εφόσον δεν είχα πάθει κάτι ποτέ! Μην τους πω εγώ ότι υπάρχει μικρή περίπτωση να το έκανα εγώ και να μου πουν: καλό σας απόγευμα διακόπτουμε την συνεργασία μας και θα κινηθούμε και εμείς νομικά εναντίον σας.

Nostradamus
07/07/2016, 12:51
Δυσκολα τα πραγματα.... "εγκαταλειψη παρκαρισμενου με γρατσουνιες" εισαι τουλαχιστον 3 χρονακια με αναστολη. Αν δεν ειναι μονο γρατσουνιες και εχει και λακουβα υπολογισε αλλα 2 χρονακια για βουλιαγμα εως διαμετρου 4 εκατοστων και μετα αθροιστικα 6 μηνες επιπλεον για καθε 1.5 εκατοστα παραπανω μεχρι συνολικης διαμετρου 10 εκατοστων.

Σημερα ειναι Πεμπτη. Παρε απο Δευτερα καλυτερα γιατι αν σε πιασουν αυριο Παρασκευη θα κατσεις μεσα ολο το Σαβατοκυριακο.

Γενικα με καλη διαγωγη και εργασια εντος φυλακης θα εισαι εξω σε 3 χρονια... Δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα αν το σκεφτεις..

Γιώργος12
07/07/2016, 12:52
Φιλος στην σειρα σου......
Εχει να αποζημιωσει το αμαξι μου πρωτα που εχει βγει ολικη.....

:D

Τώρα που γυρνάει ή συνεργείο πρέπει να ανοίξω ή ασφαλιστικές! Επόμενος ? :P

Γιώργος12
07/07/2016, 12:52
Εγώ τον είδα, είχε έρθει επίσκεψη και τον χτύπησες. Με 300 ευρώ δεν λέω τίποτα. :)

Χαχαχαχα! Ε τόσο δεν κάνει ούτε το φτερό του καινούριο όχι δουλειά σε φανοποιείο κι όλας. Και στο ίδιο χρώμα!

Γιώργος12
07/07/2016, 12:54
Δυσκολα τα πραγματα.... "εγκαταλειψη παρκαρισμενου με γρατσουνιες" εισαι τουλαχιστον 3 χρονακια με αναστολη. Αν δεν ειναι μονο γρατσουνιες και εχει και λακουβα υπολογισε αλλα 2 χρονακια για βουλιαγμα εως διαμετρου 4 εκατοστων και μετα αθροιστικα 6 μηνες επιπλεον για καθε 1.5 εκατοστα παραπανω μεχρι συνολικης διαμετρου 10 εκατοστων.

Σημερα ειναι Πεμπτη. Παρε απο Δευτερα καλυτερα γιατι αν σε πιασουν αυριο Παρασκευη θα κατσεις μεσα ολο το Σαβατοκυριακο.

Γενικα με καλη διαγωγη και εργασια εντος φυλακης θα εισαι εξω σε 3 χρονια... Δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα αν το σκεφτεις..

Εε και λίγο καιρό θα τον εξαγοράσω με χρήματα οπότε θα πέσει λίγο πιστεύω ακόμα.

Γιώργος12
07/07/2016, 13:13
Σκέψου ότι δεν ξέρω τι κάνουν και πώς κινούνται με τους πελάτες τους και ειδικά σε πολυεθνική. Απλά την πλήρωνα για να΄μαι καλυμμένος εφόσον δεν είχα πάθει κάτι ποτέ! Μην τους πω εγώ ότι υπάρχει μικρή περίπτωση να το έκανα εγώ και να μου πουν: καλό σας απόγευμα διακόπτουμε την συνεργασία μας και θα κινηθούμε και εμείς νομικά εναντίον σας.

Υπάρχει αυτό το σενάριο?

Γιώργος12
07/07/2016, 13:14
Δεν έχει λόγο.

Ίσα ίσα που συμφέρον έχει να σε "προστατέψει" και να μην πληρώσει κανέναν.


*Ή ασφάλεια σου όχι ή μαρία. Παλιοσπαμςρς :lol:

αχαχαχαχαχχαχα

sniper
07/07/2016, 13:15
Θες να ρωτήσεις έναν δικηγόρο;

sergiosm
07/07/2016, 13:15
Κατόπιν λαϊκής απαίτησης :lol:

Ας μας πει και ο sergiosM τι παίζει σε τέτοιες περιπτώσεις

τα πράγματα έχουν ως εξής:

α. ΑΝ ο φίλος μας προκάλεσε το ατύχημα, τότε πρέπει να τον αποζημιώσει. Αυτό θα γίνει κάνοντας δήλωση στην ασφαλιστική του.
Προσοχή: ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ προκάλεσε το ατύχημα, γιατί διαφορετικά είναι συνεργός σε απάτη κατά της ασφαλιστικής

β. Αν ΔΕΝ το έχει προκαλέσει τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

Είτε ο άλλος να είναι απατεώνας, οπότε κανονικά πρέπει να τον καταγγείλει,
Είτε πράγματι να έχει ζημιά ο άλλος και να νομίζει ότι του την προκάλεσε ο φίλος μας, παρεξήγηση που λογικά λύνεται μιλώντας με τον ιδιοκτητή του άλλου αυτοκινήτου.


Τί κάνει τώρα ο φίλος μας, θεωρώντας δεδομένο ότι ΔΕΝ προκάλεσε το ατύχημα;

ΔΕΝ κάνει δήλωση ατυχήματος.
Βγάζει φωτογραφίες το αυτοκίνητο του (το δικό του) ώστε να φαίνεται ότι δεν έχει χτυπήματα.
Προσπαθεί να μάθει, διακριτικά (δεν ξύνουμε πληγές) τί έγινε.
Μιλά (αν χρειαστεί) μόνο με τον ιδιοκτήτη και κανένα άλλο.

Γιώργος12
07/07/2016, 13:17
Θες να ρωτήσεις έναν δικηγόρο;

Δικηγόρο χωρίς νομική κάλυψη πώς θα βρω?

sniper
07/07/2016, 13:20
Δικηγόρο χωρίς νομική κάλυψη πώς θα βρω?


Βρηκες.

Nostradamus
07/07/2016, 13:20
Δικηγόρο χωρίς νομική κάλυψη πώς θα βρω?

Μολις σου απαντησε ενας

Γιώργος12
07/07/2016, 13:20
Πάντως λογικά θα πάρω στο τμήμα που λέει ότι σας λύνουμε οποιαδήποτε απορία με πλήρη εχεμύθεια και θα ρωτήσω αν αργήσει κάποιος να αντιληφθεί ότι προκάλεσε ζημιά σε κάποιο αυτοκίνητο πόσο καιρό δικαούται να κάνει δήλωση? Και 2ον εάν το άλλο όχημα έχει κάνει μήνυση κατά αγνώστου γίνεται να μπλέξει χειρότερα ο υπαίτιος εάν εμφανιστεί από μόνος του? Πάντως ούτε εγώ το νομίζω γιατί αυτοί που δεν εμφανίζονται από μόνοι τους αλλά τους εντοπίζουν καλύπτονται και γίνεται μια δήλωση και τέλος και αυτός που θα εμφανιστεί από μόνος του θα μπλέξει χειρότερα?

Γιώργος12
07/07/2016, 13:21
Βρηκες.

Οκ τώρα σε κατάλαβα συγγνώμη απλά είμαι ακόμα ταρακουνημένος. Να στείλω pm ή εδώ?

Nostradamus
07/07/2016, 13:21
Βρηκες.

Ha! you draw faster !! :D

sergiosm
07/07/2016, 13:22
Πάντως λογικά θα πάρω στο τμήμα που λέει ότι σας λύνουμε οποιαδήποτε απορία με πλήρη εχεμύθεια και θα ρωτήσω αν αργήσει κάποιος να αντιληφθεί ότι προκάλεσε ζημιά σε κάποιο αυτοκίνητο πόσο καιρό δικαούται να κάνει δήλωση? Και 2ον εάν το άλλο όχημα έχει κάνει μήνυση κατά αγνώστου γίνεται να μπλέξει χειρότερα ο υπαίτιος εάν εμφανιστεί από μόνος του? Πάντως ούτε εγώ το νομίζω γιατί αυτοί που δεν εμφανίζονται από μόνοι τους αλλά τους εντοπίζουν καλύπτονται και γίνεται μια δήλωση και τέλος και αυτός που θα εμφανιστεί από μόνος του θα μπλέξει χειρότερα?

Ρε φίλε. Προκάλεσες ή όχι τη ζημιά;;

BLiTzER
07/07/2016, 13:23
Οκ τώρα σε κατάλαβα συγγνώμη απλά είμαι ακόμα ταρακουνημένος. Να στείλω pm ή εδώ?

Pm στείλ΄του, είναι εξαιρετικά συνεργάσιμος.

Γιώργος12
07/07/2016, 13:23
Δεν είμαι σίγουρος πάντως δύσκολο. Και ακόμη η ζημιά που είδα στο δικό του δεν κόλλαγε με το δικό μου. Ούτε χρώματα ούτε τίποτα??

sniper
07/07/2016, 13:27
Pm στείλ΄του, είναι εξαιρετικά συνεργάσιμος.

Όχι πάντα.


Ρε φίλε. Προκάλεσες ή όχι τη ζημιά;;

Τώρα εσυ τι ψάχνεις;

Ha! you draw faster !! :D

Κακιά συνήθεια.

Οκ τώρα σε κατάλαβα συγγνώμη απλά είμαι ακόμα ταρακουνημένος. Να στείλω pm ή εδώ?
Εμ, γι αυτό σε τρέχει ο γείτονας.

mreza
07/07/2016, 13:29
.......Περιέγραψε την κατάσταση στον ασφαλιστή σου και θα σε κατευθύνει η ασφαλιστική εταιρεία με τον νομικό της σύμβουλο για το οτιδήποτε. Γι αυτό πληρώνεις(-ουμε) ασφάλιστρα. Άσε το άγχος τις μηνύσεις και τα ρέστα και μη περιμένεις να σου πει άλλος το μακρύ του κι άλλος το κοντό του. Στο φινάλε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.

PortisHead
07/07/2016, 13:30
Οκ τώρα σε κατάλαβα συγγνώμη απλά είμαι ακόμα ταρακουνημένος. Να στείλω pm ή εδώ?


Κανα και κανα donation, ολο τσαμπα συμβουλες δίνει ο φίλος.
:cool:

Γιώργος12
07/07/2016, 13:35
Έστειλα pm πάντως.

AristidisZ
07/07/2016, 13:39
Κανα και κανα donation, ολο τσαμπα συμβουλες δίνει ο φίλος.
:cool:


Έστειλα pm πάντως.

Να του στείλεις και μια paysafe των 5€ μαζί

WiSe
07/07/2016, 13:40
Ενα end post πως το λετε: :p


Καλησπέρα σας! Αυτό είναι το πρώτο θέμα που δημιουργώ ως νέο μέλος.
Εάν αργήσουμε να αντιληφθούμε ότι κάναμε ζημιά σε παρκαρισμένο όχημα,κατά την διαδικασία του παρκαρίσματος ή ξεπαρκαρίσματος και το ενημερωθούμε από γείτονα : σε φάση έκανες ζημιά στο τάδε αυτοκίνητο την τάδε μέρα τι γίνεται???
Ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει γιατί τα'χασα μόλις το άκουσα!

Αν δεν υπαρχουν αποδειξεις απο σημαδια στο αυτοκινητο σου δεν υφισταται το σεναριο του. Απλα πραγματα.


Αν εχεις ασφαλεια, κανε δηλωση υπαιτιοτητας και στ'@ρχιδια σου.
Τι την πληρωνεις;;)

Υπαρχουν εταιρειες οπως η Ιντεραμερικαν και η Ευρωπαικη πιστη που μετρανε τις ζημιες και δεν παιρνεις εκπτωση αν την τελευταια 5ετια εχεις κανει ατυχημα και εισαι υπαιτιος.



Ότι άκυρος γείτονας σε γειτονικό super market μου είπε αν έκανα εγώ την ζημιά σε ένα άλλο αυτοκίνητο!
Επίσης εγώ δεν είχα καταλάβει κάτι για το γεγονός αυτό. Και όντως το αμάξι μου δεν έχει κάποια ζημιά ή χρώμα του άλλου αυτοκινήτου.
Παρά μόνο κάτι γρατσουνιές και για αυτό αγχώθηκα. Πολύ μικρές όμως για να έκαναν βαθούλωμα.

Μην κανεις τιποτα. Οι πονηριδηδες ειναι παντου. Σε ειδε μαλλον καλο παιδακι και θελει να σου φορτωσει τη μλκια του.

Δε διαβασα ολο το τοπικ αλλα μολις ειδα τα πρωτα ποστ καταλαβα. Τετοια συμβαινουν κατα καιρους.

Αν παλι θελεις να φανεις ευγενικος πες του να σου αποδειξει πως ΕΣΥ τον χτυπησες και βλεπεις πως προχωρας. Οχι να σου φερει εναν φιλο του αλλα να σου παρουσιασει στοιχεια απτα!

end of story.

Γιώργος12
07/07/2016, 13:40
Απάτη δεν θέλω να γίνει σε καμία περίπτωση! Εάν το έκανα εγώ θέλω να ξέρω τι θα πληρώσω και πώς θα κινηθώ αλλιώς με τους γείτονες θα τα κανονίσω εγώ σε περίπτωση που πάνε να κάνουν μ@..ία!

Γιώργος12
07/07/2016, 13:42
Δεν ξέρω τι να πω? Πάντως εγώ θα μιλήσω με την ασφαλιστική για να δω τι παίζει.

WiSe
07/07/2016, 13:43
Κατόπιν λαϊκής απαίτησης :lol:


τα πράγματα έχουν ως εξής:

α. ΑΝ ο φίλος μας προκάλεσε το ατύχημα, τότε πρέπει να τον αποζημιώσει. Αυτό θα γίνει κάνοντας δήλωση στην ασφαλιστική του.
Προσοχή: ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ προκάλεσε το ατύχημα, γιατί διαφορετικά είναι συνεργός σε απάτη κατά της ασφαλιστικής

β. Αν ΔΕΝ το έχει προκαλέσει τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

Είτε ο άλλος να είναι απατεώνας, οπότε κανονικά πρέπει να τον καταγγείλει,
Είτε πράγματι να έχει ζημιά ο άλλος και να νομίζει ότι του την προκάλεσε ο φίλος μας, παρεξήγηση που λογικά λύνεται μιλώντας με τον ιδιοκτητή του άλλου αυτοκινήτου.


Τί κάνει τώρα ο φίλος μας, θεωρώντας δεδομένο ότι ΔΕΝ προκάλεσε το ατύχημα;

ΔΕΝ κάνει δήλωση ατυχήματος.
Βγάζει φωτογραφίες το αυτοκίνητο του (το δικό του) ώστε να φαίνεται ότι δεν έχει χτυπήματα.
Προσπαθεί να μάθει, διακριτικά (δεν ξύνουμε πληγές) τί έγινε.
Μιλά (αν χρειαστεί) μόνο με τον ιδιοκτήτη και κανένα άλλο.

Πολυ σωστα!


Επισης μπορει να κανει δηλωση ο αλλος και μετα οταν κανει ερωτημα η ασφαλιστικη και επικοινωνησει ο ασφαλιστης του μαζι του να πει ο Γιωργης οτι δεν εκανα τιποτα στειλτε τους αρμοδιους πραγματογνωμονες για φωτογραφιες κλπ. Οι δικιες του φωτογραφιες δε μετρανε δυστυχως.



Δεν ξέρω τι να πω? Πάντως εγώ θα μιλήσω με την ασφαλιστική για να δω τι παίζει.

Ασφαλιστης ειμαι δε θα σου πει τιποτα παραπανω η ασφαλιστικη αδικα αγχωνεσαι.

Γιώργος12
07/07/2016, 13:57
Πάντως σε γενικές περιπτώσεις για πόσο καιρό δικαιούται ο υπαίτιος δήλωση ατυχήματος είτε επειδή άργησε να το καταλάβει είτε στην περίπτωση την δική μου που είναι πιο πολύπλοκη?

WiSe
07/07/2016, 13:59
Πάντως σε γενικές περιπτώσεις για πόσο καιρό δικαιούται ο υπαίτιος δήλωση ατυχήματος είτε επειδή άργησε να το καταλάβει είτε στην περίπτωση την δική μου που είναι πιο πολύπλοκη?

7 μερες.

Αν την κανει περαν των 7 ημερων π.χ. σε ενα μηνα οπως λες την ψηλιαζονται..... και στελνουν ερευνητή ο οποιος θα ψαξει και θα βρει την απολυτη αληθεια.

Δεν ειναι καθολου πολυπλοκη η κατασταση σου.

omega
07/07/2016, 14:03
Πάμε.
Τα φίλε κλπ πριν ενα μήνα σουξου μουξου είναι εκ του πονηρού.

Αν ήθελαν θα πήγαιναν στην Τροχαία και θα έκαναν υπεύθυνη δήλωση ατυχήματος αυθημερόν η εντός 3μερου δίνοντας τον αριθμό σου.Αν το είχαν κάνει θα σε είχε πάρει η Τροχαία. Τέλος αυτό.

Αν πάνε τώρα και κάνουν(αααααν τη δεχθουν για 40 μέρες πριν) και σε καλέσουν θα πεις ενα μεγαλοπρεπές ΟΧΙ και τέλος.
Ακόμα και η ασφαλιστική σου να εμπλακεί θα σε δει σαν πιθανό "κολλητό" των άλλων αν δεχθείς μετά απο 40 μέρες ζημιά.Εχε υπόψιν σου ότι διατηρεί το δικαίωμα η ασφαλιστική σου να σε κυνηγήσει για εξαπάτηση αν απο τις φωτό και την πραγματογνωμοσύνη βγει ότι την δουλέψατε.

40 μέρες που ήταν τα ΛΑΜΟΓΙΑ;;

Να είσαι ευγενικός και με το παραπάνω επιχείρημα(όχι το Λαμόγια :D ) και πλήρη άγνοια να τους αποφύγεις.

Γιώργος12
07/07/2016, 14:09
Πάμε.
Τα φίλε κλπ πριν ενα μήνα σουξου μουξου είναι εκ του πονηρού.

Αν ήθελαν θα πήγαιναν στην Τροχαία και θα έκαναν υπεύθυνη δήλωση ατυχήματος αυθημερόν η εντός 3μερου δίνοντας τον αριθμό σου.Αν το είχαν κάνει θα σε είχε πάρει η Τροχαία. Τέλος αυτό.

Αν πάνε τώρα και κάνουν(αααααν τη δεχθουν για 40 μέρες πριν) και σε καλέσουν θα πεις ενα μεγαλοπρεπές ΟΧΙ και τέλος.
Ακόμα και η ασφαλιστική σου να εμπλακεί θα σε δει σαν πιθανό "κολλητό" των άλλων αν δεχθείς μετά απο 40 μέρες ζημιά.Εχε υπόψιν σου ότι διατηρεί το δικαίωμα η ασφαλιστική σου να σε κυνηγήσει για εξαπάτηση αν απο τις φωτό και την πραγματογνωμοσύνη βγει ότι την δουλέψατε.

40 μέρες που ήταν τα ΛΑΜΟΓΙΑ;;

Να είσαι ευγενικός και με το παραπάνω επιχείρημα(όχι το Λαμόγια :D ) και πλήρη άγνοια να τους αποφύγεις.

Καλά ναι εννοείται πως θα'μαι ευγενικός. Απλά αν το έκανα και δεν το κατάλαβα θέλω να ξέρω τις επιπτώσεις μου μετά.

omega
07/07/2016, 14:26
Καλά ναι εννοείται πως θα'μαι ευγενικός. Απλά αν το έκανα και δεν το κατάλαβα θέλω να ξέρω τις επιπτώσεις μου μετά.Αδερφε αν ήταν σωστοί θα σε έπιαναν αυθημερόν η θα έκαναν τα νόμιμα.
Πες τους να κάνουν τα νόμιμα κι ότι αποφανθούν οι πραγματογνώμονες.

Ειδοποίησε τον ασφαλιστή σου για την αξίωση των άλλων,λέγοντας του ότι ΔΕΝ θυμάσαι το παραμικρό.
Μπορεί να στείλει πραγματογνώμονα για φωτό και των δυο αυτοκινήτων και μετά υποβάλεις αρνητική δήλωση.

Μου τα μασάς πολύ όμως Γιώργη.. και γράφουμε ξανά τα ίδια..

Γιώργος12
07/07/2016, 14:30
Ναι δίκιο έχεις συγγνώμη!

Γιώργος12
07/07/2016, 14:33
Τα σωστά θα'ταν καταγραφή από τροχαία και να με έπιαναν σύντομα να μου έλεγαν το και το ή κάνεις δήλωση ή σου κάνω μήνυση για να τα ξαναπούμε στα δικαστήρια?
Ή υπάρχει το σενάριο να μου ερχόταν κάποιο χαρτί ξαφνικά για δικαστήριο χωρίς να έχω ειδοποιηθεί κάπως ασχέτως αν το είχα κάνει εγώ ή αν το είχα καταλάβει ή όχι.

Pan (dvs)
07/07/2016, 14:34
Αν οντως δεν το καταλαβες,απλα δωστου το τηλεφωνο του ασφαλιστη σου να του τα πει και εκεινο.Νομικα α δεν μπορουνε να σου κανουνε τιποτε,εκτος αν τη στιγμη που εγινε η ζημια δηλωσανε το συμβαν στην αστυνομια και το κατεγραψαν στα συμβαντα.

Γιώργος12
07/07/2016, 14:38
Εγώ δεν έχω πάρει τηλέφωνο στον ασφαλιστή να κάνω κάτι εκείνη τη μέρα. Προφανώς και δεν κατάλαβα αν το έκανα και δεν υπάρχουν και σημάδια στο αυτοκίνητο. Πώς μπορεί ο άλλος να ισχυριστεί ότι αποκλείεται να μην το κατάλαβα? Ε και αν το κατάλαβε ο άλλος πιο μετά ή το ανέφερε στην αστυνομία άλλη μέρα αλλά όχι εκείνη?
Εάν τα αποδείξουν όλα αντίθετα με 100 ψευδομάρτυρες τι μπορούν να μου κάνουν νομικά? Πέρα από την θετική δήλωση?

omega
07/07/2016, 14:38
Ναι δίκιο έχεις συγγνώμη!Δεν χρειάζεται συγνώμη και ΔΕΝ χρειάζεται άγχος.Το δεύτερο σε εχει καταβάλει.

Ακόμα και δίκιο να έχουν (ααααν έχουν/ασααν το συνεχίσουν κι αααααν αποδειχθει) δεν έκανες έγκλημα.-

Nostradamus
07/07/2016, 14:44
Ρε τωρα σοβαρα...

Σου δειξανε ενα αυτοκινητο με σοβαρο χτυπημα οπως λες, και εσυ αναρωτιεσαι και δεν εισαι σιγουρος αν το εκανες εσυ ?? Ειναι δυνατον να μην ξερεις ? Κοροιδευομαστε μου φαινεται...

6 σελιδες, δεν ξερω, δεν καταλαβα, δεν θυμαμαι, ΑΝ το εκανα τι κανω κτλ κτλ.. Η το εκανες η δεν το εκανες... Οπως και να εχει πηρες απαντησεις και στις 2 περιπτωσεις..

Γιώργος12
07/07/2016, 14:48
Ε γι'αυτό λέω δεν παίζει κατά 90%. Αν το είχα κάνει κάτι θα'χε πάθει και το δικό μου.
Ναι κατάλαβα εάν το έκανα πάω κάνω δήλωση,εάν όχι που όχι αρνούμαι το οτιδήποτε!

sniper
07/07/2016, 14:52
Ε γι'αυτό λέω δεν παίζει κατά 90%. Αν το είχα κάνει κάτι θα'χε πάθει και το δικό μου.
Ναι κατάλαβα εάν το έκανα πάω κάνω δήλωση,εάν όχι που όχι αρνούμαι το οτιδήποτε!


Ρε φίλε σοβαρά...

Πολύ σοβαρά....


Πίνεις;

taisteal
07/07/2016, 14:52
:lol::lol:

BLiTzER
07/07/2016, 14:53
Αν το είχα κάνει κάτι θα'χε πάθει και το δικό μου.

Επίσης, θα το ήξερες.

teogtp
07/07/2016, 14:55
Επίσης, θα το ήξερες.

Δεν ειναι απαραιτητο......

Nostradamus
07/07/2016, 14:55
Επίσης, θα το ήξερες.

Μπορει το αμαξι του να μην του το ειπε ακομη..

BLiTzER
07/07/2016, 14:56
Έτσι κάνω κι εγώ. Μετά από κάθε βόλτα, τσεκάρω τα οχήματά μου, για να δω αν είχα ατύχημα.

amyroukai
07/07/2016, 14:56
Νομικά, μπορούν να σου κλάσουν μιά μάντρα ρε Γιώργο.

Το χειρότερο σενάριο που στο έχει χιλιοπεί όλος ο κόσμος είναι ότι τους αποζημιώνει η ασφαλιστική σου και τέλος.


Τώρα αν είσαι τρυφερό αγόρι και φαντάζεσαι ζουζουνιές με κανέναν αμπντούλ σε μαροκινές φυλακές με πεσμένα σαπούνια στο ντους, τι να σου πω, δικαίωμά σου μεν, χλωμό το βλέπω να συμβαίνει δε.

sniper
07/07/2016, 14:57
Έτσι κάνω κι εγώ. Μετά από κάθε βόλτα, τσεκάρω τα οχήματά μου, για να δω αν είχα ατύχημα.

Καλά κάνεις, το μοτοσακό σου είναι και μουγγό.