PDA

View Full Version : Honda CBF 600 S - Yamaha FZ6 Fazer - Suzuki GSF 650 S



Σελίδες : [1] 2

doros74
09/07/2016, 07:52
Ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένης τουριστικής μοτοσυκλέτας, γύρω στα 600-650 κυβικά και είμαι ανάμεσα σε τρεις μοτοσυκλέτες Honda CBF 600 S - Yamaha FZ6 Fazer - Suzuki GSF 650 S, Το Budget μου είναι μέχρι τα 4500 €.
Με ενδιαφέρει η Μοτοσυκλέτα για διαδρομές εκτός πόλης (για ταξίδια κυρίως) γιατί έχω σκούτερ για την πόλη. Ποια είναι η γνώμη σας;

panavour
09/07/2016, 08:44
για ταξιδι που θες
1)χοντα
2)σουζουκι
3)γιαμαχα
Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΤΖΕΤ ομως παιρνεις ανετα το suzuki bandit 1250 και ταξιδευεις ακομα καλυτερα και οικονομικωτερα .Μικρη σου ετησια επιβαρυνση 150 ευρω τελη και ασφαλεια .
Επισης σ αυτο το μπατζετ υπαρχει και το CBF 1000 σε μικροτερο βαθμο λογω τιμης μια επισης πολυ καλη μοτο με τα καλυτερα φρενα λογω ABS-CBS απ ολους.

Tedvj23
09/07/2016, 12:41
Cbf 600 abs απο 08+ πανω μοντελο:beer:

thunder ace
09/07/2016, 12:49
honda και οτι μοντελο ναναι.:D

Cpt_Slow
09/07/2016, 14:43
cbs εχουν και τα 600αρια απο το 08 και μετα μαζι με ψεκασμο

amyroukai
09/07/2016, 14:54
Για ταξίδια δικάβαλος και με μπαγκάζια, πήγαινε σε περισσότερα κυβικά. Ο προϋπολογισμός στο επιτρέπει. Τα περισσότερα κυβικά σου δίνουν άλλη άνεση στον ανοιχτό δρόμο, αν μιλάμε για ταξίδια όντως και όχι αποστάσεις 500-600 χιλιόμετρα.


Από αυτά που αναφέρεις, cbf600 και μετά bandit, τα βάζω με αυτήν την σειρά λόγω μεγαλύτερου βάρους του bandit το οποίο υπό συνθήκες μπορεί να κουράσει νωρίτερα.

Μικe777
09/07/2016, 17:16
απο τα 3 το σουζουκι θα ειναι το πιο καινουργιο!
και με τα λιγοτερο πειραγμενα χιλιομετρα!!:)

doros74
10/07/2016, 16:39
Για το Honda με βλέπω. Είναι και πιο οικονομικό στην κατανάλωση έχει και πολύ καλά φρενα και από ότι διαβάζω είναι βολικό και στην πόλη. Για την αξιοπιστία δεν ξερω. Θα δω και τι μεταχειρισμένα μπορώ να βρω. Με ενδιαφέρει ή ψεκαστη έκδοση με ABS.

omega
10/07/2016, 17:09
Για το Honda με βλέπω. :beer: Είναι και πιο οικονομικό στην κατανάλωση έχει και πολύ καλά φρενα (αγκυρες) και από ότι διαβάζω είναι βολικό και στην πόλη.(παπί!!)Για την αξιοπιστία δεν ξερω.(Τέρας..)Θα δω και τι μεταχειρισμένα μπορώ να βρω. Με ενδιαφέρει ή ψεκαστη έκδοση με ABS.(με το καλό..)
Αυτά..

akis_trevor
10/07/2016, 17:30
τι φεηζερ ειναι το πιο σπορ εκ των τριων.
το μπαντιτ ειναι το πιο βαρυ.το οδηγησα και δεν μαρεσε ενω τοτε ηταν ψηλα στην λιστα και για μενα.
το cbf ειναι καπου στην μεση ας πουμε.πιο μαζεμενο μπαντιτ αλλα οχι με τοσο γκαζι οσο το φεηζερ.παντως κι εγω θα κοιταγα πολυ σοβαρα το μεγαλυτερο αδερφακι του.τα πουλανε τσαμπα συγκριτικα με το 600.

omega
10/07/2016, 18:08
παντως κι εγω θα κοιταγα πολυ σοβαρα το μεγαλυτερο αδερφακι του.τα πουλανε τσαμπα συγκριτικα με το 600.Αν το πεδιο του είναι περισσότερο τα ταξίδια με ταχύτητες 150-160+ και λίγο πόλη τότε ναι.Εχει δίκιο ο akis(και ο Amy..) παραπάνω.Τα χρήματα είναι όντως βολικά.
Αν ομως θες ΜΙΑ μηχανή για όλα χωρίς να σκέφτεσαι ότι την χαραμίζεις και στην πόλη τότε 600.Η γνώμη μου.

akis_trevor
10/07/2016, 18:17
Αν το πεδιο του είναι περισσότερο τα ταξίδια με ταχύτητες 150-160+ και λίγο πόλη τότε ναι.Εχει δίκιο ο akis(και ο Amy..) παραπάνω.Τα χρήματα είναι όντως βολικά.
Αν ομως θες ΜΙΑ μηχανή για όλα χωρίς να σκέφτεσαι ότι την χαραμίζεις και στην πόλη τότε 600.Η γνώμη μου.

μωρε και με το 600 γυρνας ολη την ευρωπη,την παραπανω ροπη και το παραπανω γκαζι ειδικα σε φορτωμενα ταξιδια,κανεις δεν το αρνηθηκε.

omega
10/07/2016, 18:54
μωρε και με το 600 γυρνας ολη την ευρωπη,την παραπάνω ροπη και το παραπάνω γκαζι ειδικα σε φορτωμενα ταξιδια,κανεις δεν το αρνήθηκε.Μη με τσιγκλας ρε μπαγαςα τώρα που δουλεύω στο κεφάλι μου ότι θα μείνω με το 600.. :D

harris_x
10/07/2016, 21:31
Ρε παιδιά αλήθεια, το "χοντα να 'ναι και ο,τι να 'ναι" το πιστεύετε;;;;

Εκει καταντήσει αστείο....






Anyway, φίλε αν θέλεις μηχανάκι για ταξίδι δες το μεγάλο bandit.

doros74
10/07/2016, 22:08
Με το 600αρι δεν πάω ταξίδι; Και όταν λέω ταξίδι δεν εννοώ να φθασω Φιλανδια, κάπου εδώ γύρω από το νησί (Κέρκυρα) σκεφτομαι δηλαδη καμία Ιταλια και ισως μακρύτερα Αυστρια, Γερμανια, και Ηπειρωτικη Ελλαδα.
Παντως με το Σκούτερ που εχω και έβαλα σημερα για πώληση (Kymco Xciting 400 ABS) γιατί απέκτησα και δευτερο (Honda PCX 150), έχω κανει εκδρομες, δικαβαλος, 1000+ χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.

DrEvil
10/07/2016, 22:11
Με το 600αρι δεν πάω ταξίδι; Και όταν λέω ταξίδι δεν εννοώ να φθασω Φιλανδια, κάπου εδώ γύρω από το νησί (Κέρκυρα) σκεφτομαι δηλαδη καμία Ιταλια και ισως μακρύτερα Αυστρια, Γερμανια, και Ηπειρωτικη Ελλαδα.
Παντως με το Σκούτερ που εχω και έβαλα σημερα για πώληση (Kymco Xciting 400 ABS) γιατί απέκτησα και δευτερο (Honda PCX 150), έχω κανει εκδρομες, δικαβαλος, 1000+ χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Βρε καλε μου, μια χαρα πας με 600-650. Μεχρι και Φιλανδια.
Απλα τα κυβικα σου δινουν ροπη αρα μεγαλυτερη ανεση, οδηγικη.

Ληστη 12,5 η ΣιΜπιΕφ 1000 απο μενα, βασει του μπατζετ που αναφερεις.

sahara
10/07/2016, 22:47
Με το 600αρι δεν πάω ταξίδι; Και όταν λέω ταξίδι δεν εννοώ να φθασω Φιλανδια, κάπου εδώ γύρω από το νησί (Κέρκυρα) σκεφτομαι δηλαδη καμία Ιταλια και ισως μακρύτερα Αυστρια, Γερμανια, και Ηπειρωτικη Ελλαδα.
Παντως με το Σκούτερ που εχω και έβαλα σημερα για πώληση (Kymco Xciting 400 ABS) γιατί απέκτησα και δευτερο (Honda PCX 150), έχω κανει εκδρομες, δικαβαλος, 1000+ χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Ρητορικη η ερωτηση φανταζομαι ετσι;; Φιλε παρε οποιο 600 -650 βρεις σε καλυτερη κατασταση σε σχεση με την τιμη και τα υπολοιπα κανε τα βενζινες και ταξιδια ....Αν εχεις ορεξη, χρονο και χρημα (με αυτη τη σειρα )γυρνας την ευρωπη ...δυο φορες...

Grafton 505
10/07/2016, 23:22
Έχω το 600.

Πάρε το 1000 για τα ταξίδια.

Για το CBF λέω.

doros74
11/07/2016, 00:40
http://motovinios.car.gr/bikes/view/8272598/
Τι λέτε γι' αυτό;

anavatis19
11/07/2016, 01:39
http://motovinios.car.gr/bikes/view/8272598/
Τι λέτε γι' αυτό;

βρες απο καναν αλλον καλυτερα...;)

Cpt_Slow
11/07/2016, 08:28
http://motovinios.car.gr/bikes/view/8272598/
Τι λέτε γι' αυτό;

το ειχα δει πριν καιρο που το πουλουσε ιδιωτης αυτο. το εχει δωσει σε μαγαζι αποτι βλεπω πλεον.

doros74
11/07/2016, 08:28
βρες απο καναν αλλον καλυτερα...;)

Κατάλαβα, μου φάνηκαν και λίγα τα χλμ για μοντέλο του 2009. Οπότε ίσως δεν είναι και τόσο αξιόπιστος ο συγκεκριμένος κατά τη γνώμη σου;

doros74
11/07/2016, 08:29
το ειχα δει πριν καιρο που το πουλουσε ιδιωτης αυτο. το εχει δωσει σε μαγαζι αποτι βλεπω πλεον.

Σε τι κατάσταση είναι το μηχανάκι; γνωρίζεις;

Cpt_Slow
11/07/2016, 08:30
εννοω το ειχα δει αγγελια στο καρ. δεν το γνωριζω το μηχανακι. αποτι θυμαμαι, επειδη εψαχνα τοτε, σε αυτα τα χλμ το ειχε και η αγγελια του ιδιωτη.

doros74
11/07/2016, 09:06
εννοω το ειχα δει αγγελια στο καρ. δεν το γνωριζω το μηχανακι. αποτι θυμαμαι, επειδη εψαχνα τοτε, σε αυτα τα χλμ το ειχε και η αγγελια του ιδιωτη.

Ο Ιδιώτης είχε καιρό την αγγελία;

omega
11/07/2016, 09:06
Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατερατου του 04' με έξτρα άνω των 2000 επάνω επίτρεψε μου να πω το παρακάτω.
ΜΗΝ πληρώσεις CBF600S καρμπυρατέρ πάνω απο 3000 ταβάνι και ψεκαστο άνω των 3500.Με έξτρα... κι abs. Μη σου πω ότι λέω και πολλά συγκρίνοντας αυτά που βλέπω με το δικό μου και το ποσό θα το εδινα εγώ που ξέρω τι έχω και τι πιάνει α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ α.

Επίσης μην κολλήσεις στον ψεκασμό.Το καρμπυρατέρ είναι μια χαρά οικονομικό!!Ας το βρεις και με 50000+χλμ.Δεν καταλαβαίνει..

Βλέπω ζητάνε ότι να'ναι. Αν είναι να πας στα 4000+ κοιτά πιο σύγχρονες κατασκευές.
Το cbf είναι εργαλείο για μια ζωή αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρωθεί υπερτιμημένο.

Ειδα καλές αγγελίες,κάποια με βιβλίο συντηρισης που με παζάρι θα έρθουν στα παραπάνω πλαίσια..

harris_x
11/07/2016, 09:11
Οπότε ίσως δεν είναι και τόσο αξιόπιστος ο συγκεκριμένος κατά τη γνώμη σου;αν συζητήσετε κάτι πάνω σε αυτό, παρακαλώ να είναι με πμ.

αν γράψετε κάτι παραπάνω δημοσίως, έχει φύγει :wave2:

WiSe
11/07/2016, 10:08
Fazer μεταχειρα δε θα βρεις της προκοπης ευκολα. Ψαξε τα ανωτερω που σου ειπαν.

Cpt_Slow
11/07/2016, 11:15
Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατερατου του 04' με έξτρα άνω των 2000 επάνω επίτρεψε μου να πω το παρακάτω.
ΜΗΝ πληρώσεις CBF600S καρμπυρατέρ πάνω απο 3000 ταβάνι και ψεκαστο άνω των 3500.Με έξτρα... κι abs. Μη σου πω ότι λέω και πολλά συγκρίνοντας αυτά που βλέπω με το δικό μου και το ποσό θα το εδινα εγώ που ξέρω τι έχω και τι πιάνει α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ α.

Επίσης μην κολλήσεις στον ψεκασμό.Το καρμπυρατέρ είναι μια χαρά οικονομικό!!Ας το βρεις και με 50000+χλμ.Δεν καταλαβαίνει..

Βλέπω ζητάνε ότι να'ναι. Αν είναι να πας στα 4000+ κοιτά πιο σύγχρονες κατασκευές.
Το cbf είναι εργαλείο για μια ζωή αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρωθεί υπερτιμημένο.

Ειδα καλές αγγελίες,κάποια με βιβλίο συντηρισης που με παζάρι θα έρθουν στα παραπάνω πλαίσια..

το κακο ειναι οτι επειδη κυκλοφορει πολυ απατη στο χωρο της μεταχειρισμενης μηχανης (οπως και του αυτοκινητου) αυτος που εχει ενα οχημα σωστο και καθαρο ξερει οτι τον παιρνει να το τσιμπησει λιγο. Αντιστοιχα ο αγοραστης πολλες φορες προτιμαει εν γνωση του να δωσει κατι παραπανω και να εχει το κεφαλι του ησυχο (ειμαι ενας απο αυτους).
Καπως ετσι γινεται το παντρεμα και ισχυει το γνωστο "οτι πληρωσεις παιρνεις".

omega
11/07/2016, 11:43
Καπετάν Γρηγορε(πλέον) σου είχα πει τα ίδια.

Το ότι βλέπω να πουλάνε όσο ψηλά θέλουν δεν σημαίνει ότι θα τους τα δώσω(1) ούτε ότι θα υπερτίμησω το δικό μου ζητώντας ψηλότερα.(2)

Την τακτική στην Ελλάδα να αγοράζω αυτοκίνητο/μηχανή και και να περιμένω να κερδίσω πουλώντας το μετά δεν την καταλαβαίνω.
Την αγορά την καθορίζει το αγοραστικό κοινό.Οσο υπάρχει κόσμος που θα εκθειάζει και θα πληρώνει υπερτιμημένα μηχανάκια τόσο κάποιοι θα νομίζουν ότι πουλούν χρυσό..

Θέλω να δω όλους αυτούς που ζητούν για cbf ότι τους λείπει τι θα κάνουν απο Σεπτέμβριο και μετά..

Επειδή έχω υπάρξει αγοραστής αρκετές φορές ξέρω και πρέπει να σέβομαι τον απέναντι μου όταν γίνομαι πωλητής.
Αυτός ειμαι κι έτσι θέλω να λειτουργώ.

Δεν σε μαλώνω εε.Κουβεντα κάνουμε και πιστεύω πιάνεις το σκεπτικό μου. :beer:

doros74
11/07/2016, 12:01
Έχω καταλήξει στην αγορά CBF 600. Κατά τα άλλα δεν καίγομαι να το αγοράσω εδώ και τώρα και όπως έχω αναφέρει πρώτα θα πουλήσω το scooter μου (Kymco Xciting 400 ABS '14) και μετά θα κάνω την αγορά. Έτσι κι αλλιώς σε ένα μήνα θα έχω και δεύτερο scooter (Honda PCX 150 '14), πόσα πρέπει να έχω; Σε νησί μένω.

omega
11/07/2016, 12:10
Έχω καταλήξει στην αγορά CBF 600. Κατά τα άλλα δεν καίγομαι να το αγοράσω εδώ και τώρα και όπως έχω αναφέρει πρώτα θα πουλήσω το scooter μου (Kymco Xciting 400 ABS '14) και μετά θα κάνω την αγορά. Έτσι κι αλλιώς σε ένα μήνα θα έχω και δεύτερο scooter (Honda PCX 150 '14), πόσα πρέπει να έχω; Σε νησί μένω.Εγω βλέπω εναν κατασταλαγμένο,ψύχραιμο και υπομονετικό αγοραστή/πωλητή.Αυτος ο συνδυασμός είναι ο καλύτερος..

DAYMAN
11/07/2016, 13:03
και με τα 3 πας παντου.Διαλεξε ποιο σου αρεσει πιο πολυ,να εχει ενα καλο ιστορικο συντηρησης,φορτωσε βαλε βενζινες και φυγε.:)

doctoras
11/07/2016, 13:22
Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατερατου του 04' με έξτρα άνω των 2000 επάνω επίτρεψε μου να πω το παρακάτω.
ΜΗΝ πληρώσεις CBF600S καρμπυρατέρ πάνω απο 3000 ταβάνι και ψεκαστο άνω των 3500.Με έξτρα... κι abs. Μη σου πω ότι λέω και πολλά συγκρίνοντας αυτά που βλέπω με το δικό μου και το ποσό θα το εδινα εγώ που ξέρω τι έχω και τι πιάνει α ν τ ι κ ε ι μ ε ν ι κ α.

Επίσης μην κολλήσεις στον ψεκασμό.Το καρμπυρατέρ είναι μια χαρά οικονομικό!!Ας το βρεις και με 50000+χλμ.Δεν καταλαβαίνει..

Βλέπω ζητάνε ότι να'ναι. Αν είναι να πας στα 4000+ κοιτά πιο σύγχρονες κατασκευές.
Το cbf είναι εργαλείο για μια ζωή αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρωθεί υπερτιμημένο.

Ειδα καλές αγγελίες,κάποια με βιβλίο συντηρισης που με παζάρι θα έρθουν στα παραπάνω πλαίσια..

αγαπητέ πρέπει να αναθεωρήσεις. ΔΕΝ υπάρχει κανόνας, υπάρχει μέσος όρος που βγαίνει απο την χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή για ένα μοντέλο.

Αν θέλεις να κάνεις καλή ψακτική (και δεν αγοράζεις γουρούνι στο σακι) και πληρώνεις γιαυτό, δηλαδή να ψάχνεις για παράδειγμα πρώτο χέρι ΜΟΝΟ για να ξέρεις τι έχει παιχτει με τα σερβις του μοντέλου όπως και για το οτι ο ιδιοκτήτης ήταν μερακλής και αυτό αποτυπώνεται τόσο οπτικά αλλά και αλλο τοσο απο τον μηχανικό που θα σου δώσει το ΟΚ. Τοτε η μηχανή σαφώς και θα κοστίζει παραπάνω απο τον μέσο όρο και θα οφείλεται στην καλη της διατήρηση και συνολική πολύ καλή κατάσταση
αυτά πλερώ

omega
11/07/2016, 13:50
αγαπητέ πρέπει να αναθεωρήσεις. ΔΕΝ υπάρχει κανόνας, υπάρχει μέσος όρος που βγαίνει απο την χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή για ένα μοντέλο.Γιατρε μου αν ειμαι σε ανάγκη δηλαδή και δίνω το δικό μου όσο-όσο θα πρέπει να συμπαρασύρω όλους προς τα κάτω;
Αν απο την άλλη νομίζω ότι πουλάω ΤΟ μηχανάκι και ζητήσω ότι να'ναι θα πρέπει να γίνει το αντίθετο;

Καταλαβαίνω τι λες,δεν πιάνεις 100% πως τοποθετούμε.Παρακατω αναφέρω τα περί νοοτροπίας πωλητών..

:beer: Γιατρέ!!

doctoras
11/07/2016, 15:02
Οκ και εγω κατάλαβα, εννοείς κάγκουρες(ως οντότητες) που ζητάνε οτι θελουν χωρις να εχουν καμια αίσθηση πραγματικότητας
Εντάξει, αυτοί ομως δεν καθορίζουν την αγορά
Και φυσικα δεν αναφερόμαστε σε εμπόρους αυτοί ειναι αλλο κεφάλαιο.

Και επιπλέων δε θες να αγοράσεις απο τέτοιες περιπτωςεις.. συνεπώς αγνοείς

Παρε μια παγωμένη και απο μενα :)

harris_x
11/07/2016, 15:05
να επιστρέψουμε στο θέμα παρακαλώ.

Η διαμόρφωση των τιμών της αγοράς μεταχειρισμένου είναι άλλο θέμα.

doros74
13/07/2016, 12:52
Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).

alexis_d
13/07/2016, 14:17
Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).

Οχι κουραστικό δεν είναι καθόλου.
Μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει μιας και δεν είναι ίδιας κατηγορίας οι μοτοσυκλέτες.
Όλες οι μηχανές είναι κουραστικές σε πολύωρη οδήγηση αν και εξαρτάται και απο άλλους παράγοντες.
Σε χρήση μέσα στην πόλη το cbf ανεβάζει λιιγο πιο πολύ θερμοκρασία.

harris_x
13/07/2016, 14:18
Επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα και ρωτάω ειδικά για το CBF 600 το οποίο δεν έχει τύχει να οδηγήσω. Είναι κουραστικό στην οδήγηση;
Ως μέτρο σύγκρισης θα έβαζα το V-Strom το οποίο είχε ο αδελφός μου και μπορώ να πω μετά πολύωρη οδήγηση κούραζε τους καρπούς. Ίσως να μην το είχα συνηθίσει λόγω της καθημερινής χρήσης σκούτερ.
To CBF είναι πιο κουραστικό από το V-Strom στην πολύωρη και καθημερινή οδήγηση ή το CBF είναι πιο ξεκούραστο; ρωτάω για να καταλάβω αν και για καθημερινή οδήγηση στην πόλη από Σεπτέμβρη θα έχω σκούτερ (Honda PCX).

ό,τι σου είπε ο alexis από πάνω, συν του ότι αν σε κούραζε στους καρπούς μάλλον φταις εσύ και όχι το μηχανάκι.

doros74
13/07/2016, 14:32
ό,τι σου είπε ο alexis από πάνω, συν του ότι αν σε κούραζε στους καρπούς μάλλον φταις εσύ και όχι το μηχανάκι.

Όταν λες φταίω εγώ τι εννοείς ότι έριξα το βάρος του σώματός μου στους καρπούς; μπορεί να παίζει κι αυτό.

harris_x
13/07/2016, 14:40
Όταν λες φταίω εγώ τι εννοείς ότι έριξα το βάρος του σώματός μου στους καρπούς; μπορεί να παίζει κι αυτό.

Αυτό παίζει πολύ μαζί με το ότι ίσως ήσουν σφιγμένος.

Στο cbf που το τιμόνι είναι πιο χαμηλά, αν οδηγήσεις με το ίδιο τρόπο θα έχεις ίσως μεγαλύτερο πρόβλημα.

Όπως και να έχει, τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά στο τιμόνι.
Δεν κρατιόμαστε από το τιμόνι αλλά με τα πόδια από το ντεπόζιτο.

amyroukai
13/07/2016, 14:42
συν το ότι η σουζούκι έχει μιά παράδοση στα τιμόνια με ηλίθιες γωνίες στα άκρα.

doros74
13/07/2016, 15:28
Αυτό παίζει πολύ μαζί με το ότι ίσως ήσουν σφιγμένος.

Στο cbf που το τιμόνι είναι πιο χαμηλά, αν οδηγήσεις με το ίδιο τρόπο θα έχεις ίσως μεγαλύτερο πρόβλημα.

Όπως και να έχει, τα χέρια πρέπει να είναι χαλαρά στο τιμόνι.
Δεν κρατιόμαστε από το τιμόνι αλλά με τα πόδια από το ντεπόζιτο.

Δεν νομίζω να κρατιόμουν από το τιμόνι. Τέλος πάντων, όσον αφορά το CBF δεν ξέρω αν θα πειράζει και πολύ που έχει πιο χαμηλά το τιμόνι, γιατί το Kymco Xciting 400 που έχω επισης χαμηλά το έχει και δεν το λες ελαφρύ σκουτερ. 199 κιλα αδειο είναι. Με το Σκούτερ έχω κάνει μεγαλες διαδρομές. Αθήνα - Κέρκυρα κλπ και δεν με κούρασε ιδιαίτερα.

Grafton 505
13/07/2016, 16:30
Αν το V-strom σε κούρασε στα χέρια (που είναι πιο ξεκούραστο μηχανάκι από το cbf), το cbf θα σε κουράσει και αυτό.

takisdemi
13/07/2016, 22:41
Αν σ'ενδιαφερει η πιο σπορ γραμμή με καλύτερες επιδόσεις από τα υπόλοιπα 600αρια που λες, δες και το φαζερ abs .Με μια ψηλότερη ζελατίνα πηγαίνεις οπου θέλεις με ταχύτητες μεγάλες. Απλώς αν το φορτώσεις πολύ δε δείχνει όμορφο λογω σπορ γραμμής σχέση με τα άλλα.

doros74
13/07/2016, 23:58
Αν το V-strom σε κούρασε στα χέρια (που είναι πιο ξεκούραστο μηχανάκι από το cbf), το cbf θα σε κουράσει και αυτό.
Δεν με κούρασε στα χέρια στους καρπούς ένιωσα ένα μικρό "πιάσιμο".

amyroukai
14/07/2016, 00:39
Το τιμόνι της σουζουκι φταίει, στο ξαναλεω, έχει κακές γωνίες.

doros74
14/07/2016, 23:46
Το Scooter δόθηκε. Από αυριο πρέπει να βρω καποιο αξιόπιστο μοντελο. Οπως προανεφερα τεινω περισσοτερο σς Honda CBF 600 με budget 4500 περίπου. Θα με ενδιαφερε μοντελο του 2010. Αν εχετε καποια πρόταση καλοδεχουμενη.

Stefanos73
15/07/2016, 07:40
Καλημέρα. Ως κάτοχος Bandit 650 SA μπορώ να σου πω τα παρακάτω: βαρύ αλλά αρκετά ευέλικτο μέσα στην πόλη, ροπή από χαμηλά (πολύ συχνά είσαι με 6η μέσα στην πόλη, καλή προστασία από τον αέρα (αν δεν είσαι πολύ ψηλός). Όταν ταξιδεύει με τριβάλιτσο είναι μια ομορφιά. Σταθερό, ήσυχο και ξεκούραστο. Αν δεν το ταλαιπωρήσεις με το γκάζι δεν καίει πολύ. Τα φρένα, με ABS, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Πιστεύω ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από το CBF σαν σύνολο αλλά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας από το Fazer. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

doros74
15/07/2016, 08:01
Καλημέρα. Ως κάτοχος Bandit 650 SA μπορώ να σου πω τα παρακάτω: βαρύ αλλά αρκετά ευέλικτο μέσα στην πόλη, ροπή από χαμηλά (πολύ συχνά είσαι με 6η μέσα στην πόλη, καλή προστασία από τον αέρα (αν δεν είσαι πολύ ψηλός). Όταν ταξιδεύει με τριβάλιτσο είναι μια ομορφιά. Σταθερό, ήσυχο και ξεκούραστο. Αν δεν το ταλαιπωρήσεις με το γκάζι δεν καίει πολύ. Τα φρένα, με ABS, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης, νομίζω ότι είναι πολύ καλά. Πιστεύω ότι είναι ένα κλικ παραπάνω από το CBF σαν σύνολο αλλά εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας από το Fazer. Ότι και να αποφασίσεις σου εύχομαι να είναι καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.

Stefanos73
15/07/2016, 08:05
Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.

Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι γκουμούτσα. Όταν όμως ξεκινήσει να "περπατάει" είναι αρκετά ευέλικτο. Επίσης η σέλα ρυθμίζεται. Θα έλεγα ότι κάθεσαι χαμηλά (εγώ είμαι 1,85) και αυτό βοηθάει μέσα στην πόλη.

doros74
15/07/2016, 08:28
Η αλήθεια είναι ότι το Bandit είναι γκουμούτσα. Όταν όμως ξεκινήσει να "περπατάει" είναι αρκετά ευέλικτο. Επίσης η σέλα ρυθμίζεται. Θα έλεγα ότι κάθεσαι χαμηλά (εγώ είμαι 1,85) και αυτό βοηθάει μέσα στην πόλη.

Από ότι διαβάζω το ίδιο ρυθμίζεται και στο CBF, το οποίο είναι αρκετά πιο ελαφρύ.
Άσε τώρα που μου μπαίνουν και ιδέες για V-Strom 650 το οποίο αν και είναι άλλη κατηγορία για εμένα και για τη χρήση που θέλω μου κάνει.

Stefanos73
15/07/2016, 14:19
Από ότι διαβάζω το ίδιο ρυθμίζεται και στο CBF, το οποίο είναι αρκετά πιο ελαφρύ.
Άσε τώρα που μου μπαίνουν και ιδέες για V-Strom 650 το οποίο αν και είναι άλλη κατηγορία για εμένα και για τη χρήση που θέλω μου κάνει.

Ο λόγος για τον οποίο κι εγώ είμαι στη στιγμή που θέλω να αλλάξω το Bandit. Το V Strom θα ταιριάξει περισσότερο στη χρήση που κάνω.

takisdemi
15/07/2016, 15:16
Οδήγησε τα μοντέλα που σ'ενδιαφερουν αν μπορείς. Εγω ήμουν για το bandit αλλά οταν οδήγησα το faζer με κέρδισε. Είναι μηχανή δυο ταχυτήτων. Χαμηλά ηρεμία ψηλά λες και έχεις ss πολύ γρήγορο. Σε ταξίδι τις προσπεράσεις τις κάνεις για πλάκα και κακά τα ψέματα τα 100 άλογα ψηλά φαίνονται και κάνουν τη διαφορά. Εγω είχα κριτήριο να έχει γκάζι η μηχανή και να έχει μια αλφα κάλυψη φερινγκ για ταξίδι.Και έχει αυτά που θέλω.
Όλα αυτά τα μηχανάκια που λες είναι καλά και αξιόπιστα. Το καθένα έχει τα συν και τα πλυν ανάλογα τη χρήση που θέλει ο καθένας και τι θέλει απο μια μηχανή. Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Το καλύτερο είναι να τα οδηγήσεις και να καταλήξεις.

leo1964
15/07/2016, 15:30
Για το Honda με βλέπω. Είναι και πιο οικονομικό στην κατανάλωση έχει και πολύ καλά φρενα και από ότι διαβάζω είναι βολικό και στην πόλη. Για την αξιοπιστία δεν ξερω. Θα δω και τι μεταχειρισμένα μπορώ να βρω. Με ενδιαφέρει ή ψεκαστη έκδοση με ABS.

Πολύ καλό μηχανάκι για την χρήση που το θέλεις.

panavour
15/07/2016, 16:32
παντως να δωσεις 4500 για 600αρι την στιγμη που μπορεις με τα ιδια να παρεις 1000-1250 καπως μου φαινεται:confused:

Ληστης
15/07/2016, 17:59
Καλημέρα και από εμένα. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το Bandit αλλά για να είμαι ειλικρινής πιο πολύ τείνω προς το CBF κυρίως λόγω του γεγονότος ότι έχει πιο χαμηλά την ροπή του, έχει συνδυασμένα φρένα ABS και είναι πιο ελαφρύ. Ειδικά αυτό το τελευταίο για εμένα μετράει. Πάντως αν βρω μια καλή ευκαιρία σε κάποιο Bandit θα τη λάβω σοβαρά υπόψη μου.

Στα καλυτερα φρενα και πιο ελαφρα αισθηση συμφωνω. Αλλα στον κινητηρα και ειδικα στη ροπη το bandit ειναι ανωτερο. Δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα αλλα δεν υσχυει.

Grafton 505
15/07/2016, 20:57
Το Scooter δόθηκε. Από αυριο πρέπει να βρω καποιο αξιόπιστο μοντελο. Οπως προανεφερα τεινω περισσοτερο σς Honda CBF 600 με budget 4500 περίπου. Θα με ενδιαφερε μοντελο του 2010. Αν εχετε καποια πρόταση καλοδεχουμενη.


Πάρα πολλά για μοντέλο του 2010.

doctoras
15/07/2016, 22:00
Πάρα πολλά για μοντέλο του 2010.

Καμια σχεση. βαλε car να δεις
Τα '08-'09 ξεκινάνε στα 3,8-4χιλ. Τα '10(που εχουν τα κόκκινα αυτοκόλλητα και τα νεα αρίθμηση του κοντέρ απο 4,5χιλ και πανω
Άρα ειναι floor price για τα '10 τα 4,5 που θελει να δώσε το παλικάρι

Παλικάρε σε αυτα τα λεφτά και έτος ψάξε μονο για πρωτο χέρι με τυπικό book service ειναι η μονη ευκαιρια να μάθεις τι έκανε με το σέρβις του και να αποδεικνύονται τα πραγματικά χιλιόμετρα.

Εντελώς τυχαία κάτι τέτοιο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8106164/

Grafton 505
15/07/2016, 22:53
Θα επιμείνω στην άποψη μου άσχετα με το τι λέει το car.

Χωρίς παρεξήγηση.

doros74
16/07/2016, 00:12
Καμια σχεση. βαλε car να δεις
Τα '08-'09 ξεκινάνε στα 3,8-4χιλ. Τα '10(που εχουν τα κόκκινα αυτοκόλλητα και τα νεα αρίθμηση του κοντέρ απο 4,5χιλ και πανω
Άρα ειναι floor price για τα '10 τα 4,5 που θελει να δώσε το παλικάρι

Παλικάρε σε αυτα τα λεφτά και έτος ψάξε μονο για πρωτο χέρι με τυπικό book service ειναι η μονη ευκαιρια να μάθεις τι έκανε με το σέρβις του και να αποδεικνύονται τα πραγματικά χιλιόμετρα.

Εντελώς τυχαία κάτι τέτοιο
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8106164/
Στο μυαλό μου ησουν. Έχω ήδη έρθει σε επικοινωνία. Νεότερα την επόμενη εβδομάδα.

doros74
16/07/2016, 00:20
Στα καλυτερα φρενα και πιο ελαφρα αισθηση συμφωνω. Αλλα στον κινητηρα και ειδικα στη ροπη το bandit ειναι ανωτερο. Δε ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα αλλα δεν υσχυει.

Δεν είπα ότι έχει καλύτερη ροπή αλλά ότι την βγάζει πιο χαμηλά, σύμφωνα με όλα τα τεστ που διάβασα στο διαδίκτυο.

doros74
16/07/2016, 00:27
παντως να δωσεις 4500 για 600αρι την στιγμη που μπορεις με τα ιδια να παρεις 1000-1250 καπως μου φαινεται:confused:
Το θέμα δεν είναι τι μπορώ να πάρω αλλά τι είναι για μένα πιο βολικό. Το 1000αρι δεν βολευει Κέρκυρα και θα ήθελα το μηχανάκι που θα πάρω να το κινώ όχι μόνο σε ένα δύο ταξίδια που θα κάνω το χρόνο, αλλά και στο νησί καθώς και σε επαρχιακούς δρόμους σε κοντινές αποστάσεις έξω από το νησί ορισμένα Σ/Κ.
Νομίζω το 600 είναι πιο λογική επιλογή και από θέμα συντήρησης, κατανάλωσης και ευελιξίας. Εκτός και κάνω λάθος.

Pan (dvs)
16/07/2016, 06:18
Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.

Ληστης
16/07/2016, 07:28
Δεν είπα ότι έχει καλύτερη ροπή αλλά ότι την βγάζει πιο χαμηλά, σύμφωνα με όλα τα τεστ που διάβασα στο διαδίκτυο.

Το νουμερο δεν εχει σημασια. Στο δρομο το bandit εχει σαφως περισσοτερη ροπη χαμηλα απο το cbf. Για αυτο πρεπει να τα δοκιμασεις προσωπικα να καταλαβεις ο ιδιος ποιο σου αρεσει και που υστερει το καθενα.

doctoras
16/07/2016, 08:24
ορθά το σκέφτεσαι, το 600 κάνει καλύτερο καθημερινό commuting απο το 1000, η διαφορά τους εκτός απο το αναλαφρο στρόφαλο το 600ριου είναι και τα περίπου 15-20 κιλά διαφοράς

doros74
16/07/2016, 09:15
Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.
Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω το Bandit κυρίως λόγω κινητήρα, όλοι οι φίλοι όμως μου είπαν ότι είναι βαρύ μηχανάκι για το νησί και μου είπαν να κοιτάξω το CBF το οποίο είναι πιο ελαφρύ και έχει και καλύτερα φρένα.
Εξάλλου αυτή τη στιγμη κυκλοφορω με ένα Σκούτερ (Kymco Xciting 400) το οποίο αποφάσισα να δώσω γιατί μου άφησε ο αδελφός μου (πήρε μετάθεση εκτός Κέρκυρας) το δικό του (SYM GTS F4 ) για τα επόμενα χρόνια και δεν είχε νόημα να έχω δυο Σκούτερ.
Το 400αρι το πήρα για να κάνω και κανένα μικρό ταξίδι, γιατί μεταξύ μας, για την Κέρκυρα δεν χρειάζονται και τόσα πολλά κυβικά Σκούτερ. Και πράγματι έκανα διαφορά κοντινά ταξίδια δικαβαλος εκτός Κέρκυρας. Το Σκούτερ τα κατάφερνε καλά, δεν έχω παραπανο, αλλά όπως και να το κάνουμε το Σκούτερ είναι Σκούτερ και για ένα ταξίδι εκτός, ειδικά δικαβαλος και με βαλιτσες, καλό είναι να γίνει με μία μηχανή. Για παράδειγμα πάνω από 150 ευθείες δεν έβλεπα και σε δρόμους με μεγάλες αναφορικές κλήσεις η ταχύτητα έπεφτε αρκετά κάτω από τα 150, έστω κι αν το Xciting ειναι με διάφορα το δυνατότερο Σκούτερ στην κατηγορία του. Στη κατηγορία βέβαια εβλεπα 170 +
Έτσι, το αποφάσισα. Δεν ξέρω αν το μετανιώνω. Νομίζω όχι αφού θα έχω και το 300αρι σκουτερ για την πόλη.

takisdemi
16/07/2016, 14:49
Φίλε μου η Κέρκυρα έχει πάντως κακούς δρόμους. Είμαι διακοπές και σήμερα έκανα Πόλη -Λευκιμμη τη διαδρομή. Για on-off είναι ,πολλά σαμαρακια και λακκούβες.

doros74
16/07/2016, 15:16
Φίλε μου η Κέρκυρα έχει πάντως κακούς δρόμους. Είμαι διακοπές και σήμερα έκανα Πόλη -Λευκιμμη τη διαδρομή. Για on-off είναι ,πολλά σαμαρακια και λακκούβες.

Τι να πούμε εμείς που κυκλοφορούμε με Σκούτερ με 15αρι τροχό μπροστά, 14αρι πίσω και διπλο αμορτισερ πίσω.
Το CBF με 17αρι τροχό μπροστά πίσω και monoshock ανάρτηση μία χαρά θα είναι σε σχέση με το Σκούτερ.
Εσύ με τι έχεις έρθει Κέρκυρα;

Υ.Γ. Ο δρόμος μετά τις Μπενιτσες είναι βορβαδισμενος. Καλύτερα να προτιμας τις διαδρομές για τη βόρεια Κέρκυρα που είναι και πολύ πιο ομορφη.

takisdemi
16/07/2016, 19:37
Με αυτοκίνητο είμαι αλλά είναι χαμηλό και το λυπηθηκα σε τέτοιο δρόμο.
Έχω πάει και βόρεια είναι πολύ ωραίο ολο το νησί αλλά η πόλη όλα τα λεφτά!
Πάρε το μηχανάκι που αρέσει σ ' εσένα περισσότερο και μην ακούς φίλους και γνωστούς γιατί ο καθένας το βλέπει από τη μεριά του και πολλές φορές σε μπερδεύει περισσότερο αυτό.
Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο!

doros74
17/07/2016, 06:31
Με αυτοκίνητο είμαι αλλά είναι χαμηλό και το λυπηθηκα σε τέτοιο δρόμο.
Έχω πάει και βόρεια είναι πολύ ωραίο ολο το νησί αλλά η πόλη όλα τα λεφτά!
Πάρε το μηχανάκι που αρέσει σ ' εσένα περισσότερο και μην ακούς φίλους και γνωστούς γιατί ο καθένας το βλέπει από τη μεριά του και πολλές φορές σε μπερδεύει περισσότερο αυτό.
Ο,τι και να πάρεις καλοτάξιδο!
Καλά να περάσεις στο ομορφο νησί μας.
Όσον αφορά το θέμα της μηχανής έχω κατασταλάξει στο CBF, απλώς κάποιοι φίλοι μου λένε μα κοιτάξω το 1000αρι. Ή μόνη διαφορά στα πάγια έξοδα είναι τα 65 ευρώ επιπλέον ως τέλη κυκλοφορίας σε σχέση με το 600αρι. Τα ασφάλιστρα είναι τα ιδια. Με την κατανάλωση δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά, ενώ είναι και κατά 23 κιλά πιο βαριά. Από την άλλη θα είναι καλύτερη στα ταξίδια με 2 άτομα και βαλιτσες. Δεν ξέρω όμως πόσο καλύτερη και αυτό τώρα είναι το κριτήριο επιλογής.

amyroukai
17/07/2016, 06:37
Στο δικαβαλο με βαλίτσες απλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 600 και 1000. Στο μικρό ανοίγει το γκαζι και. .. Αλλάζει ο ηχος, στο μεγάλο ανοίγει το γκάζι και επιταχύνει.

Κατανάλωση στο τερμα γκάζι έχουν διαφορά, αλλά σε διαδρομή που δεν κυνηγάει το χρονόμετρο, η διαφορά θα είναι αμελητέα.

leo1964
17/07/2016, 07:40
Θεωρω το bandit,σαν συνολο,καλυτερη μηχανη και απο τα τρια.Αν πας να το κατεβασεις ομως τον Κοντογυαλο θα σου σπασει τα χερια.

Mε δεδομενο οτι και τα τρια ειναι αξιοπιστα και καλα μηχανακια,για την Κερκυρα καλυτερη επιλογη το cbf.

Πάνο συμφωνώ,καθότι πρώην κάτοχος cbf και Κερκυραίος

doros74
17/07/2016, 10:39
Πάνο συμφωνώ,καθότι πρώην κάτοχος cbf και Κερκυραίος
Και μεταξύ CBF 1000 και 600 τι προτείνεις;

Cpt_Slow
17/07/2016, 14:20
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6408096/

Δες κ αυτο. Το κοιτουσα κ εγω αλλα βρηκα κατι πιο κοντα τελικα. Ειναι διπλα σου σχετικα.

leo1964
17/07/2016, 14:47
Και μεταξύ CBF 1000 και 600 τι προτείνεις;

Αν δεν τίθεται θέμα οικονομικό,πάρε το 1000άρι να ξεμπερδεύεις

doros74
17/07/2016, 14:56
Αν δεν τίθεται θέμα οικονομικό,πάρε το 1000άρι να ξεμπερδεύεις

Την ίδια τιμή τα βρίσκω απλώς δεν ξέρω αν το 1000αρι είναι το ίδιο ευέλικτο όσο το 600αρι Κέρκυρα. Εσύ τι είχες το 1000αρι;
Παρεμπιπτόντως, σήμερα πήγα μία βόλτα με το μηχανάκι του κουμπάρου μου ( VFR 800). Πολύ καλό μηχανάκι και αν και είναι βαρύ δεν φαίνεται το βάρος στο δρόμο. Δεν θα το αγόραζα, όμως, γιατί δεν έχει μια σχετικά ορθια στάση οδήγησης.

omega
17/07/2016, 15:47
Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατεράτου cbf600 το μηχανάκι που θα πρότεινα σε αδερφό και θα πήγαινα να δω ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8196393/

Θα μας έρθει καλά και στα λεφτά,βλέπω συζητήσιμα.

Η πρώτη όψη δείχνει το αληθές των χιλιομέτρων.Αν δεν έχει πέσιμο είναι η ιδανική επιλογή σου.

doros74
17/07/2016, 17:09
Σαν ιδιοκτήτης καρμπυρατεράτου cbf600 το μηχανάκι που θα πρότεινα σε αδερφό και θα πήγαινα να δω ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8196393/


Θα μας έρθει καλά και στα λεφτά,βλέπω συζητήσιμα.

Η πρώτη όψη δείχνει το αληθές των χιλιομέτρων.Αν δεν έχει πέσιμο είναι η ιδανική επιλογή σου.
Θεωρείς το 600αρι καλύτερη λύση;

leo1964
17/07/2016, 18:05
Την ίδια τιμή τα βρίσκω απλώς δεν ξέρω αν το 1000αρι είναι το ίδιο ευέλικτο όσο το 600αρι Κέρκυρα. Εσύ τι είχες το 1000αρι;
Παρεμπιπτόντως, σήμερα πήγα μία βόλτα με το μηχανάκι του κουμπάρου μου ( VFR 800). Πολύ καλό μηχανάκι και αν και είναι βαρύ δεν φαίνεται το βάρος στο δρόμο. Δεν θα το αγόραζα, όμως, γιατί δεν έχει μια σχετικά ορθια στάση οδήγησης.

To 600 είχα,αλλά έχω οδηγήσει και το 1000 στην Κέρκυρα,δεν θα έχεις πρόβλημα

doros74
17/07/2016, 18:25
To 600 είχα,αλλά έχω οδηγήσει και το 1000 στην Κέρκυρα,δεν θα έχεις πρόβλημα

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Θα δω τι θα κάνω, γιατί ποιος δεν θα έλεγε ναι στην παραπάνω ροπή του 1000ριου, αλλά από την άλλη το 90% του χρόνου του το μηχανάκι θα το περάσει στην Κέρκυρα και η λογική δείχνει το 600αρι.
Πιστεύω και στα 2-3 ταξίδια που θα κάνω το χρόνο μια χαρά θα τα καταφέρει και αν είναι να πιεστεί καλύτερα να πιεστεί στα 2 με 3 αυτά ταξίδια, παρά να πάρω το 1000ρι και να το ταλαιπωρήσω στο νησί, αφού δεν θα μπορώ να το ανοίξω.
Θα δω και τι μοντέλα θα βρω στην αγορά μεταχειρισμένων (έχω βρει 2-3 σε εξαιρετική κατάσταση μοντέλα >09) και την εβδομάδα που έρχεται θα γίνει η τελική επιλογή.
ΥΓ Αυτό που με κολλάει, εκτός του βάρους, με το 1000ρι επίσης είναι η κατανάλωση του στην Πόλη. Διαβάζω ακόμη και για 8l/100 χλμ, ενώ για το 600ρι διαβάζω ότι καταναλώνει περί που 6l/100 χλμ. Δεν ξέρω αν αυτά τα νούμερα ισχύουν.

toyar
17/07/2016, 18:28
μιλωντας για τους δρομους της κερκυρας περα απο το διλημμα 600-1000 μην παρεις τιποτα χωρις ABS

doros74
17/07/2016, 18:32
μιλωντας για τους δρομους της κερκυρας περα απο το διλημμα 600-1000 μην παρεις τιποτα χωρις ABS
Εννοείται. Και το Σκούτερ με ABS το είχα πάρει.

omega
17/07/2016, 20:03
Θοδωρή το 600 στο ξαναείπα είναι για τα πάντα.

Το ότι με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις και Mercedes 2500 κυβικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπεις στην διαδικασία να το κοιτάς.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θες μια μηχανή που θα σου δίνει τον αέρα να το κυκλοφορεις κι εντός νησιού.Να μην το λυπάσαι.

Μπήκαμε πέρσι Κέρκυρα με τη σύζυγο.Βολταραμε αρκετα κι ανεβήκαμε Παλαιοκαστριτσα. Δεν χρειαζόμουν ούτε κυβικά,ούτε γκαζι,ούτε ροπή παραπάνω απο αυτή του 600.Ξερεις ποσό έκαψα μέσο όρο Πρεβεζα-Κέρκυρα-Πρεβεζα σε χαλαρο ρυθμό με εθνική ταβάνι 120 λόγω παρέας με 300αρι σκούτερ;
4,6λ/100χλμ!!
Δεν το πίστευα..
Το 600 είναι αλεξίσφαιρο μοτέρ.Στο λέω υπεύθυνα μιας και δεν το έχω για "παρέλαση".

Ξέρεις τι λείπει ουσίας απο το 600 και το εχει το 1000;Οι καθρέπτες.Κατι που έχω αλλαξει.

doros74
17/07/2016, 22:26
Θοδωρή το 600 στο ξαναείπα είναι για τα πάντα.

Το ότι με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις και Mercedes 2500 κυβικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να μπεις στην διαδικασία να το κοιτάς.

Εγώ καταλαβαίνω ότι θες μια μηχανή που θα σου δίνει τον αέρα να το κυκλοφορεις κι εντός νησιού.Να μην το λυπάσαι.

Μπήκαμε πέρσι Κέρκυρα με τη σύζυγο.Βολταραμε αρκετα κι ανεβήκαμε Παλαιοκαστριτσα. Δεν χρειαζόμουν ούτε κυβικά,ούτε γκαζι,ούτε ροπή παραπάνω απο αυτή του 600.Ξερεις ποσό έκαψα μέσο όρο Πρεβεζα-Κέρκυρα-Πρεβεζα σε χαλαρο ρυθμό με εθνική ταβάνι 120 λόγω παρέας με 300αρι σκούτερ;
4,6λ/100χλμ!!
Δεν το πίστευα..
Το 600 είναι αλεξίσφαιρο μοτέρ.Στο λέω υπεύθυνα μιας και δεν το έχω για "παρέλαση".

Ξέρεις τι λείπει ουσίας απο το 600 και το εχει το 1000;Οι καθρέπτες.Κατι που έχω αλλαξει.

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το 600αρι είναι ιδανικό για το νησί, αλλά και για τους λοιπούς ελληνικούς δρόμους.

anavatis19
17/07/2016, 23:10
ρε παιδια παλια γυρναγαν ολη την ελλαδα και ακομα παραπερα με 200 και 300 κυβικα..και με μηχανες αισχη οχι σαν τις σημερινες. μια χαρα και υπεραρκετα ειναι τα 600

DrEvil
18/07/2016, 00:12
ρε παιδια παλια γυρναγαν ολη την ελλαδα και ακομα παραπερα με 200 και 300 κυβικα..και με μηχανες αισχη οχι σαν τις σημερινες. μια χαρα και υπεραρκετα ειναι τα 600

Παλιότερα ακόμα, με άλογα και ακόμα πιο πριν με τα πόδια.

omega
18/07/2016, 15:29
Παλιότερα ακόμα, με άλογα και ακόμα πιο πριν με τα πόδια.Γιατρε :evil: νομίζω ο "μικρός" αναφέρετε στην μανία μας να μην ικανοποιούμαστε με τίποτα.Η προσφορά κυβικών και περισιας δύναμης μας εχει παρασύρει απο το τι πραγματικά χρειαζόμαστε.Αυτο που καλύπτει τις πραγματικές ανάγκες μας κι όχι το φαινεσθαι η το εγώ μας..

Αν ειμαι λάθος αναβατη19 πες μου.

Συγνώμη απο τον Θωδωρη αν τραβήχτηκα εκτός θέματος.

doros74
18/07/2016, 23:57
Γιατρε :evil: νομίζω ο "μικρός" αναφέρετε στην μανία μας να μην ικανοποιούμαστε με τίποτα.Η προσφορά κυβικών και περισιας δύναμης μας εχει παρασύρει απο το τι πραγματικά χρειαζόμαστε.Αυτο που καλύπτει τις πραγματικές ανάγκες μας κι όχι το φαινεσθαι η το εγώ μας..

Αν ειμαι λάθος αναβατη19 πες μου.

Συγνώμη απο τον Θωδωρη αν τραβήχτηκα εκτός θέματος.
Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία ερώτηση. Επειδή δεν έχω οδηγήσει το CBF σε αντίθεση με το V-Strom που είχε ο αδελφός μου, η θέση οδήγησης πως είναι; Είναι σε όρθια στάση, όπως στο V-Strom, ή είναι πιο σκυφτή;

DrEvil
19/07/2016, 06:28
Γιατρε :evil: νομίζω ο "μικρός" αναφέρετε στην μανία μας να μην ικανοποιούμαστε με τίποτα.Η προσφορά κυβικών και περισιας δύναμης μας εχει παρασύρει απο το τι πραγματικά χρειαζόμαστε.Αυτο που καλύπτει τις πραγματικές ανάγκες μας κι όχι το φαινεσθαι η το εγώ μας..

Αν ειμαι λάθος αναβατη19 πες μου.

Συγνώμη απο τον Θωδωρη αν τραβήχτηκα εκτός θέματος.
Βρε καλα μου άνθρωπε, το "έπιασα" το πνεύμα μα εγώ άλλο θέλω να πω.

Μιας και από αρχής τέθηκε πως ο βασικός σκοπός της μοτο θα είναι τα ταξίδια, όπως και να το κανεις τα κυβικά βολεύουν.
(Στην πορεία βέβαια βγήκε πως το μηχανάκι θα κινείται και εντός νήσου-πόλης)

Με ΧΤ250 έχω πάει Ισπανία.
Με CX500 έγραψα 180κ χιλιόμετρα όλα σχεδόν ταξιδιάρικα.
Ένα 650 κατέχω σημερα, το οποίο συνειδητά επέλεξα έναντι του 12,5.
Μα τα πιο ξεκούραστα και απολαυστικά ταξίδια (οδηγική απόλαυση) τα έκανα με ένα FJ1200.

Τεσπα, δεν είμαι εδώ για να πείσω κανέναν, μα δεν πείθομαι κιόλας πως το CBF είναι το αρκουδογκαζο που δεν χρειάζεται να έχεις, γιατι θα σε κουράσει όντας στην τσίτα.
Επίσης παλαιό μέλος (που δυστυχώς δεν εμφανίζεται πια) με ένα 600 είχε τουριστικούς ρυθμούς, που χρειαζόσουν κυάλια για να τον δεις.
Μα και αυτός σε μεγαλύτερο πήγε, αν δεν κανω λάθος.

doros74
19/07/2016, 07:46
Βρε καλα μου άνθρωπε, το "έπιασα" το πνεύμα μα εγώ άλλο θέλω να πω.

Μιας και από αρχής τέθηκε πως ο βασικός σκοπός της μοτο θα είναι τα ταξίδια, όπως και να το κανεις τα κυβικά βολεύουν.
(Στην πορεία βέβαια βγήκε πως το μηχανάκι θα κινείται και εντός νήσου-πόλης)

Με ΧΤ250 έχω πάει Ισπανία.
Με CX500 έγραψα 180κ χιλιόμετρα όλα σχεδόν ταξιδιάρικα.
Ένα 650 κατέχω σημερα, το οποίο συνειδητά επέλεξα έναντι του 12,5.
Μα τα πιο ξεκούραστα και απολαυστικά ταξίδια (οδηγική απόλαυση) τα έκανα με ένα FJ1200.

Τεσπα, δεν είμαι εδώ για να πείσω κανέναν, μα δεν πείθομαι κιόλας πως το CBF είναι το αρκουδογκαζο που δεν χρειάζεται να έχεις, γιατι θα σε κουράσει όντας στην τσίτα.
Επίσης παλαιό μέλος (που δυστυχώς δεν εμφανίζεται πια) με ένα 600 είχε τουριστικούς ρυθμούς, που χρειαζόσουν κυάλια για να τον δεις.
Μα και αυτός σε μεγαλύτερο πήγε, αν δεν κανω λάθος.
Νομίζω κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι τα περισσότερα κυβικά και άλογα προσφέρουν πιο άνετα ταξίδια. Όμως, όπως σωστά ανέφερες το μηχανάκι που θα πάρω δεν θέλω να το κλείσω και θα ήθελα να το κυκλοφορώ και στο νησί. Συνεπώς, η ιδανικότερη επιλογή είναι το 600αρι και ας είναι λιγότερο άνετο στα ταξίδια δικάβαλος με μπαγκαζιέρες. Μάλιστα, επειδή προέρχομαι από 400ρι σκούτερ με 36 άλογα, με το οποίο έχω κάνει και ταξίδια αρκετών χλμ, δικάβαλος, με πίσω βαλίτσα και πλαϊνούς σάκους, όπως και να έχει τα 78 άλογα του CBF θα μου φανούν υπεραρκετά.

Pan (dvs)
19/07/2016, 08:32
Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία ερώτηση. Επειδή δεν έχω οδηγήσει το CBF σε αντίθεση με το V-Strom που είχε ο αδελφός μου, η θέση οδήγησης πως είναι; Είναι σε όρθια στάση, όπως στο V-Strom, ή είναι πιο σκυφτή;

Ειναι πιο σκυφτη,αλλα αυτο διορθωνεται εν μερη ,βαζοντας αποστατες τιμονιου.

Σταματα καποιον που το εχει και ανεβα στην σελα.

doros74
19/07/2016, 09:37
Ειναι πιο σκυφτη,αλλα αυτο διορθωνεται εν μερη ,βαζοντας αποστατες τιμονιου.

Σταματα καποιον που το εχει και ανεβα στην σελα.

Οκ σε ευχαριστώ. Από ότι διάβασα ρυθμίζεται το τιμόνι στο CBF ενώ όπως πολύ σωστά είπες υπάρχουν και αποστάτες σαν κι αυτούς
https://www.moto-accessories.gr/products/timonia_1/apostates_timoniou_goniakoi_sw_motech, οπότε νομίζω θα το φέρω στα μέτρα μου. Εξάλλου και στο scooter χρησιμοποιώ λίγο σκυφτή θέση οδήγησης.

takisdemi
19/07/2016, 20:02
Τα 1000αρια είνα για ταξίδια καθαρά. Αν κινείσαι μέσα στην πόλη της Κέρκυρας θα σου καίει πολύ και το καλοκαιρι θα αναβει.Μέσα στο νησί δεν χρειάζονται απαιτήσεις,το 600αρι και πολύ που είναι.
Εγω με 600 είμαι και ταξιδάκι κάνω μια χαρά απλώς με βολεύει σε σχεση με 1000αρι γατί τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνω σε επαρχιακη πόλη και εκεί πιστεύω είναι ιδανικα αυτά τα κυβικά.

omega
19/07/2016, 22:22
Αν σε ενδιαφέρει να καβαληςεις 600αρι στείλε μου τηλ Θοδωρή.

Σκέφτομαι να ανέβω εντός των επόμενων ημερών για επίσκεψη στον αδερφό.Αν είναι να το περάσω με την "παντόφλα" για να εχεις πλήρη εικόνα του τι κοιτάς/θα πάρεις.

Αποστάτες ειχα αλλα τους έβγαλα.Ημουν κάθετα στη μηχανή και τελικά δεν χρειάζεται.Το σκύψιμο του είναι μια χαρά και δεν κουράζει.

doros74
09/08/2016, 12:53
Παρέλαβα σημερα το πρωϊ απο Πατρα το CBF 600 S μοντέλο του 2010 σε λευκό χρώμα. Το μηχανακι ειναι εξαιρετικό.

lykourgi
09/08/2016, 13:00
Με 'γεια. Καλούς δρόμους να έχεις. :beer:

WiSe
09/08/2016, 13:07
Παρέλαβα σημερα το πρωϊ απο Πατρα το CBF 600 S μοντέλο του 2010 σε λευκό χρώμα. Το μηχανακι ειναι εξαιρετικό.

καλους δρομους!

nikos_abel
09/08/2016, 13:13
:beer: