PDA

View Full Version : FAZER 1000



Mouzourakisy
09/07/2016, 11:52
Παιδια καλημερα. Μολις αγορασα ενα Fazer 1000 (2008), και διαβαζω για το προβλημα στο βολαν. Πως μπορω να δω εαν εχει αλλαχτει με το καινουργιο, και εαν οχι τη πρεπει να κανω για ελεγχο??Σας ευχαριστω!!

amyroukai
09/07/2016, 11:58
εννοείς πέραν του να πας σε ένα συνεργείο να το δουν;

ε δεν ξέρω.

thunder ace
09/07/2016, 12:02
καλοταξιδο!!!!!!!ρωτα τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

omega
09/07/2016, 12:10
Γιάννη καλώς ήρθες,καλοτάξιδο το εργαλείο κι εσύ πάντα με χαμόγελο επάνω του.

Μην σε πιάνει πανικός/μην "τρέχεις" μακριά αδερφέ ακόμα δεν το πήρες.

:beer:

7Tolis
09/07/2016, 14:01
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
Το παλιό βολάν είναι έτσι
362248

Και το νέο βολάν είναι ετσι

362249

Αν πας σε έναν μάστορα και σου ανοίξει το καπάκι,θα καταλάβετε αμέσως ποιον τύπο φοράει.
Μη ζορίζεσαι όμως,δεν ειναι βλάβη σώνει και καλά.Μερικά δεν έχουν βαρέσει ακόμη.
Εχει ακουστεί πως βαράει αμα το κινείς εντός πόλης,δλδ να το έχεις για καθημερινό μέσο.
Αυτά.
Να το χαρείς,ειναι χιλιομετροφάγος!

typhoon
10/07/2016, 16:28
Εχει ακουστεί πως βαράει αμα το κινείς εντός πόλης,δλδ να το έχεις για καθημερινό μέσο.
Δυστυχώς ουδεμία σχέση έχει η κίνηση εντός πόλης. Θα ήταν αστείο άλλωστε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Το παλιό ελαττωματικό βολάν κάποια στιγμή θα σε αφήσει. Θα το καταλάβεις γιατί η μοτό θα σβήσει από ρεύματα, μπλακ αουτ κανονικό ακόμη κ εν κινήσει. Καλό θα ήταν να το τσεκαρεις ο ίδιος αν έχει αλλαχτεί κ να μην βασιστεις στα λόγια του προηγούμενου, αν το είχε αλλάξει 99%θα στο είχε πει. Η διάφορα είναι εμφανέστατη στις φωτογραφίες παραπάνω. Αγοραζεις το νέο κ πουλάς το παλιό κοψοχρονια...για να το αγοράσει άλλος παθών μεταχειρισμένο να το βάλει κ να πουλήσει μετά το μηχανάκι. Όπως κάνουν οι έλληνες δηλαδή...

Mouzourakisy
11/07/2016, 12:34
εννοείς πέραν του να πας σε ένα συνεργείο να το δουν;

ε δεν ξέρω.

Σε ευχαριστω φιλε :D

Mouzourakisy
11/07/2016, 12:36
Σε ευχαριστω. Τα 150 αλογακια, απο τα 69 του V-strom, ειναι καποια διαφορα, και το μαθαινω σιγα σιγα

amyroukai
11/07/2016, 12:36
Σε ευχαριστω φιλε :D

τι ευχαριστείς :bawl: εγώ εγραψα το προφανές και εύκολο.


ο Τόλης έγραψε το πραγματικά χρήσιμο ποστ, το οποίο θα σε βοηθήσει να ξεχωρίσεις το ποιό είναι το σωστό ανταλλακτικό που "πρέπει" να έχεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν πιάνουν τα χέρια σου δες το εσύ, αν όχι, συνεργείο της εμπιστοσύνης σου και πλέον ξέρεις τι θα κοιτάξεις αφού έχεις φωτογραφίες και του παλιού και του νέου ανταλλακτικού.

Mouzourakisy
11/07/2016, 12:38
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες και για ολες τις πολυτιμες πληροφοριες!!!! Παντα ορθιος....

Mouzourakisy
11/07/2016, 12:41
Ξερεις ποσο κοστιζει το καινουργιο????
και λετε να μην το αλλαξω προκαταβολικα, εαν δεν βγαλει βλαβη......

amyroukai
11/07/2016, 12:48
Κάτι λιγότερο από 500 μαζί με τα εργατικά είχα διαβάσει στο fazerclub.

typhoon
11/07/2016, 13:27
Όπως τα λέει ο αποπάνω. Αλλά γνώμη μου, μην το αφήνεις επ αόριστον. Βάλτο στο πρόγραμμα σιγά σιγά σε 2-3μήνες να μαζέψεις τα χρήματα να το αλλάξεις. Υπάρχει περίπτωση οι ξεκολλημένοι μαγνήτες να σου καταστρέψουν και τα πηνία. Σ αυτή τη περίπτωση πας για άλλα τόσα, σκάρτα 1200€...

typhoon
11/07/2016, 13:38
επίσης ρίξε μια καλή ανάγνωση στα παρακάτω

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=80&t=15733&p=236459&hilit=%CF%80%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1%2C%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%BD#p236459

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=77&t=23471

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=77&t=22592

και αν πιάνουν τα χέρια σου, οδηγίες για να το κάνεις μόνος σου (θέλει κάποια πιο εξειδικευμένα εργαλεία)
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopic.php?f=95&t=22307
αλλά και να μην το κάνεις μόνος σου, να το έχεις για μπούσουλα για το τι χρειάζεται να κάνει ο μάστορας.
Τα ρουλεμάν είναι προληπτικό να τα αλλάξεις.

byron
11/07/2016, 13:39
Υπάρχει περίπτωση οι ξεκολλημένοι μαγνήτες να σου καταστρέψουν και τα πηνία. Σ αυτή τη περίπτωση πας για άλλα τόσα, σκάρτα 1200€...

Όπως και να σου καταστρέψει το μοτέρ. Σ΄αυτή την περίπτωση πας για άλλη μοτοσυκλέτα.

7Tolis
11/07/2016, 15:30
Κάτι λιγότερο από 500 μαζί με τα εργατικά είχα διαβάσει στο fazerclub.
478 συν 2 ευρώ ένα oring συν 20 ευρώ εργατικά = 500. Τιμή Σεπτεμβρίου 14.

Αν το αλλάξεις προληπτικά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο δια παντως. Εγώ κοντεύω τις 60 χιλιάδες αλλά δεν έχει προκύψει κάτι. Το έχω στη πίσω πλευρά του μυαλού μου βέβαια αλλά δε με απασχολεί. Άμα κάτσει, έκατσε.

Mouzourakisy
19/07/2016, 20:15
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Παντως οι δικοι μου εδω, μου λενε να μην κανω τιποτα!!!!
Παντα ορθιοι παιδες, και καλες βολτες

xristos9611
06/10/2016, 17:26
Φιλε μου θα σε συμβουλευα,να το αλλαξεις οσο πιο γρηγορα μπορεις,καθοτι κινδυνεύεις να παρεις το μοτερ στο χερι.Σαν πρωην κατοχος και φυσικα παθων,αυτό σε συμβουλευω.7στα 10 fazer βγαζουν σιγουρα βολαν.Εγω ημουν από τους τυχερούς και το γλιτωσα το μοτερ,ξερω όμως πολλους που αλλαξαν μοτερ λογω του προβλήματος.Πεταγονται οι μαγνήτες στο μοτερ και αν φτασουν και στον εκκεντροφορο τοτε κλαφτα.Αυτά φιλικα

THEOD
06/10/2016, 18:16
Πεταγονται οι μαγνήτες στο μοτερ και αν φτασουν και στον εκκεντροφορο τοτε κλαφτα.Αυτά φιλικα

Στον εκκεντροφόρο δεν ειναι δυνατόν να φθάσουν... Στον στρόφαλο υπάρχει μια πιθανότητα... Πάντως συμφωνώ στο ότι αν έχει σκοπό να κρατήσει το μηχανάκι, καλύτερα να το αλλάξει προληπτικά παρά να το ρισκάρει...Και όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο :wave2:

xristos9611
06/10/2016, 19:01
Εχεις δικιο,δικο μου το λαθος.Παντως καλα θα κανει ο :wave2:φιλος να το βαλει στο πρόγραμμα για αλλαγη

πυξιδας990
06/10/2016, 19:24
Στον εκκεντροφόρο δεν ειναι δυνατόν να φθάσουν... Στον στρόφαλο υπάρχει μια πιθανότητα... Πάντως συμφωνώ στο ότι αν έχει σκοπό να κρατήσει το μηχανάκι, καλύτερα να το αλλάξει προληπτικά παρά να το ρισκάρει...Και όσο πιο γρήγορα τόσο το καλύτερο :wave2:

η πιθανοτητα εγινε σε R1

doctoras
06/10/2016, 21:57
Παλικαρια αυτο που λέτε κοματια μαγνήτη να φθαςουν μεχρι στρόφαλο συμβαίνουν στα προαναφερόμενα συγκεκριμένα μοντέλα γιαμαχα λογο σχεδιάσης της θέσης των πηνιων η μπορει να συμβεί γενικα σε όλες τις μοτο;
Ρωτω μιας και πηνια ειναι βλαβη που συμβαίνει στις περιςςοτερες μοτοσυκλετες ανεξάρτητου κυβικών και παλαιότητας(εννοώντας της τελευταίας 20ετιας)

xristos9611
07/10/2016, 02:26
Από οσο γνωριζω αυτό συμβαινει στα fazer όπως και στα R1,που φορανε τον ιδιο κινητηρα,καθοσων το παλιο βολαν ειχε τους μαγνήτες κολλημένους επανω του,με αποτέλεσμα όταν ξεκολλουσαν να πεταγονται μεσα στο μοτερ.Αν δεις τις φωτο στην αρχη του post,απο το παλιο και το νέο βολαν θα καταλάβεις.

Arxagelos
07/10/2016, 09:55
Στον εκκεντροφόρο πως πάνε ρε παιδιά αφού υπάρχει σιτακι στην ελαιολεκανη ανάμεσα στην αντλία λαδιού που φιλτράρει τα πάντα ολα. Τα μαγνιτακια το πολύ να πάνε στρόφαλο και ελαιολεκανη. Anyway.
470€ έχει το βολαν στην αντιπροσωπεία που με λίγη πίεση μου το άφησαν 420€.(δεν ξέρω με πολύ πίεση τι μπορεί να πετύχει κανείς)
Άλλες εναλλακτικές 120€ σε μάστορα Θεσσαλονικη που σου ξανα κολλάει τους μαγνήτες με 1 χρόνο εγγύηση, 200€ σε μάστορα Αθηνα με εγγύηση εφ ορου ζωής, βάζει κόλλα παντού ενα σώμα γίνεται, το έχει και στο car.
Και κοντά στα 300€ απ εξω.
Εμένα στην αντιπροσωπεία μου είπανε πως αν δεν είχε ξεφύγει το θεμα με την αγωγή απο το φαζερ κλαμπ θα μου το αλλαζανε τζαμπα ασχέτως αν το μηχανάκι δεν έχει εγγύηση, και όντως ξέρω άτομα που ο συγκεκριμένος αντιπρόσωπος το έχει κάνει, όπως και στο φαζερ κλαμπ το χουν κάνει και άλλοι πριν ξεφύγει το θέμα.

typhoon
12/10/2016, 07:05
Αλήθεια τι μπορεί να ζήτησε το fazerclub κ με ποιο τρόπο ώστε να ξεφυγε το θέμα κ γι αυτό το λόγο δεν αλλάζουν τα ελαττωματικα βολαν???? Σε ποια αντιπροσωπεία έγινε αυτή η στιχομυθία ρε φίλε arxagele?

πυξιδας990
12/10/2016, 07:44
επειδη ο κολλητος το αλλαξε τζαμπα και πληρωσε μονο λαδια-φιλτρο,σας λεω οτι αν δεν ειχε γινει ο σαματας απο το club,θα επαιρνε τον πουλο.
τα αλλα 2 fazer της παρεας πληρωσαν κανονικα πριν τον ντορο και το r1 αλλαξε μοτερ...

SoR
12/10/2016, 08:13
Η αλήθεια είναι οτι το φαζερ κλαμπ έκανε μια κίνηση (εξώδικο και όχι αγωγή όπως σου είπαν) αρκετά οργανωμένη με πολλα παραδείγματα περιπτώσεων με σπασμένα βολάν.

Αν η αντιπροσωπεία σου είπε οτι αυτή η κινηση τον εμποδίζει να στο αλλάξει τζάμπα.. Ας γελάσω. Αν ήθελε ο ίδιος, θα το έκανε.
προφανώς για να ρίξει αλλού την ευθύνη και να μην αναλάβει τα έξοδα του βολαν ωστε να στο φτιάξει τζάμπα.

Αν εσένα σου έκοψε 50€ με παζάρι , το βλέπω σαν το παιχνίδι της αγοράς. Καλά έκανες. Αυτός απο την άλλη λογικά θα σκοπεύει να κάνει και την εργασία και και και και..... και μείνεις ικανοποιημένος πελατης μέσα στην στραβή που σου έκατσε. Σε όσους έγινε θα έφαγε το κόστος ο μάστορας ή θα ήταν περίπτωση που το περιστατικό συνέβει στα στον 4ο ή 5ο χρόνο της μοτο (3 χρόνια εγγύηση + 2 άτυπη εγγύηση στο βολάν)...

να μην ξεχνάμε, οτι η γιαμαχα έβγαλε το φζ1 και το ρ1 μετο ίδιο βολαν , οπου "καποια" χρόνια αργότερα και χωρίς κάποια ανάκληση... για αυτά τα μοντέλα βγήκε το "νεο" βολαν.
Απο όσους έχουν βάλει το νέο βολάν , ακόμα δεν έχει σπάσει κάποιο (απο οσο ξέρω).

στις εναλλακτικές λύσεις : σε μάστορα που επισκευάζει τα βολάν...θα το φοβόμουν. στις φώτο του νήματος , φαίνεται μεγάλη διαφορά στο παλιό και νέο βολάν και μου φαίνεται ρίσκο να επισκευάσεις το παλιό-ελαττωματικό. ναι μεν η διαφορά είναι μεγάλη...αλλά το θέμα είναι και η ποιότητα.... Συν οτι μαζί με σπάσιμο του βολάν.. κινδυνεύουν και τα πηνία..
(καμια 400αρα απο γιαμαχα ή 130-200ε επισκευάσμενα).

δεν έχω fz1 αλλά αυτά ξέρω.. είτε απο τα fz1 είτε απο τα συνεργεία γιαμαχες και μή.
δυστυχώς για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, δίνεις την 500αρα....

Mouzourakisy
05/01/2018, 20:48
[QUOTE=Mouzourakisy;2772663]Παιδια καλησπερα. Καλη χρονια, με υγεια. Θελω να ρωτησω τους ψαγμενους του site, εχω ενα Fazer 1000 (2008), που μετα απο σερβις (λαδακια, + φιλτρο,+ αλλαγη λαδια στους μπροστινες αναρτησεις), παιρνωντας απο το μαστορα, και πηγαινοντας 2 χιλ. μετα το μηχανακι εντελώς ξαφνιακα και ενω πηγαινα χαλαρα, εσβυσε και δεν ξανα πηρε. Μπαταρια ο.κ., βενζινα είχε 3-4 λιτρα, αλλα δεν επαιρνε. Ηρθε ο μαστορας και το πηρε στο μαγαζι του, και μου είπε οτι το φ. βενζινας ειχε πολλες βρωμιες, (ηταν σχεδον φραγμενο), και οτι καηκε το μοτερ της αντλιας. Εψαξα και βρηκα aftermarket ιαπωνεζικο, το έβαλε, αλλα και παλι δεν δινει ρευμα. Ειπε να δει ακομα ενα πολυρελε που εχει, αλλα δεν ξερω, νομιζω οτι γενικα δεν εχουν θεματα τα μηχανακια μας........ Εχεις κανει κανενα παρομοιο περιστατικο, να μου δωσει πληροφοριες???????

billy84
08/01/2018, 06:31
[QUOTE=Mouzourakisy;2772663]Παιδια καλησπερα. Καλη χρονια, με υγεια. Θελω να ρωτησω τους ψαγμενους του site, εχω ενα Fazer 1000 (2008), που μετα απο σερβις (λαδακια, + φιλτρο,+ αλλαγη λαδια στους μπροστινες αναρτησεις), παιρνωντας απο το μαστορα, και πηγαινοντας 2 χιλ. μετα το μηχανακι εντελώς ξαφνιακα και ενω πηγαινα χαλαρα, εσβυσε και δεν ξανα πηρε. Μπαταρια ο.κ., βενζινα είχε 3-4 λιτρα, αλλα δεν επαιρνε. Ηρθε ο μαστορας και το πηρε στο μαγαζι του, και μου είπε οτι το φ. βενζινας ειχε πολλες βρωμιες, (ηταν σχεδον φραγμενο), και οτι καηκε το μοτερ της αντλιας. Εψαξα και βρηκα aftermarket ιαπωνεζικο, το έβαλε, αλλα και παλι δεν δινει ρευμα. Ειπε να δει ακομα ενα πολυρελε που εχει, αλλα δεν ξερω, νομιζω οτι γενικα δεν εχουν θεματα τα μηχανακια μας........ Εχεις κανει κανενα παρομοιο περιστατικο, να μου δωσει πληροφοριες???????

Τα συμπτώματα δείχνουν βολαν.Αναμένουμε feedback να δουμε τι θα δει ο μηχανικος σου.

zephyr1
09/01/2018, 18:37
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Παντως οι δικοι μου εδω, μου λενε να μην κανω τιποτα!!!!
Παντα ορθιοι παιδες, και καλες βολτες

Νταξ,κρατησε 5 μηνες.

Καλα ανοιγεις θεμα σου λενε οτι σου λενε,σου βαζουνε λινκ με τα συμπτωματα, απαντας με το παραπανω και επανερχεσαι περιγραφοντας τα συμπτωματα που αναφερουν οσοι τους χτυπησε βολαν. :cry:

zephyr1
09/01/2018, 18:41
Δυστυχώς ουδεμία σχέση έχει η κίνηση εντός πόλης. Θα ήταν αστείο άλλωστε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Το παλιό ελαττωματικό βολάν κάποια στιγμή θα σε αφήσει. Θα το καταλάβεις γιατί η μοτό θα σβήσει από ρεύματα, μπλακ αουτ κανονικό ακόμη κ εν κινήσει. Καλό θα ήταν να το τσεκαρεις ο ίδιος αν έχει αλλαχτεί κ να μην βασιστεις στα λόγια του προηγούμενου, αν το είχε αλλάξει 99%θα στο είχε πει. Η διάφορα είναι εμφανέστατη στις φωτογραφίες παραπάνω. Αγοραζεις το νέο κ πουλάς το παλιό κοψοχρονια...για να το αγοράσει άλλος παθών μεταχειρισμένο να το βάλει κ να πουλήσει μετά το μηχανάκι. Όπως κάνουν οι έλληνες δηλαδή...

:ufo: