PDA

View Full Version : Δεν έχουν δύναμη τα φώτα.



Angelo_95
11/07/2016, 00:59
Καλησπέρα! σήμερα μετά από καιρό άναψα τα φώτα σε ένα σκουτερ που ήταν παρατημένο για καιρό.
Το πήγα στο συνεργείο και όλα καλά (δεν θυμάμαι αν άλλαξε μπαταρία).
Σήμερα σύνδεσα τα φώτα και στην αρχή άναψε η μια λάμπα αδύναμα και η άλλη είχε πυρώσει απλά το σύρμα χωρίς να βγάζει φως. Μετά από λίγο άναψε και αυτό αλλά αδύναμα. Υπάρχει κάποιος μετασχηματιστής ή κάποιο πηνίο για το κύκλωμα ή να πάω κατευθείαν για μπαταρία?

Pan (dvs)
11/07/2016, 08:11
Αμα γκαζωνεις αναβουνε κανονικα η αρκετα καλυτερα?Κορνα και φλας λειτουργουνε κανονικα?

Angelo_95
12/07/2016, 02:41
Αμα γκαζωνεις αναβουνε κανονικα η αρκετα καλυτερα?Κορνα και φλας λειτουργουνε κανονικα?

Δεν το παρατήρησα να σου πω.. Δεν ξέρω για τα φλας γιατί δεν τα έχω μονταρει.

Λάμπες τι θα μπορουσα να βάλω? H4 πέρνει 12V-35W. Έβλεπα της philips 130% αλλά είναι 55w

Pan (dvs)
12/07/2016, 14:35
Δεν το παρατήρησα να σου πω.. Δεν ξέρω για τα φλας γιατί δεν τα έχω μονταρει.

Λάμπες τι θα μπορουσα να βάλω? H4 πέρνει 12V-35W. Έβλεπα της philips 130% αλλά είναι 55w

Ρε τι λαμπες να βαλεις?εδω δεν σου αναβουνε καν τα φωτα.Φτιαξτα πρωτα και μετα βαλτες.

Angelo_95
12/07/2016, 19:15
Για μετα λέω!

Pan (dvs)
12/07/2016, 19:21
Στο σκουτερακι μαλλον θα παει χαμενη.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τοσο δυνατα φωτα.Αν σου περισευουνε καντο,αλλα μιας και ειναι καιρο παρατημενο μαλλον θα εχεις αλλα θεματα να λυσεις.

Angelo_95
12/07/2016, 23:07
Στο σκουτερακι μαλλον θα παει χαμενη.Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις τοσο δυνατα φωτα.Αν σου περισευουνε καντο,αλλα μιας και ειναι καιρο παρατημενο μαλλον θα εχεις αλλα θεματα να λυσεις.

Από μια απλή λάμπα πυράκτωσης σίγουρα θα είναι καλύτερη.
Δεν θα πάει χαμένη, κάτι τέτοιο δεν πάει χαμένο. Για καλύτερη ασφάλεια θα την βάλω. Για να βλέπω και να με βλέπουν (και όχι να τυφλώνω).
Πέρα από μπαταρία (που δεν έχω κοιτάξει ακόμα πόσα volt βγάζει), τι άλλο θα μπορούσε να φταίει?

Pan (dvs)
13/07/2016, 07:58
Διαρροες,αλυσιδα,ξεραμενα καλωδια,λαδια,φιλτρο κλπ.Εσυ ξερεις σε τι κατασταση ειναι και που ποναει.Ρωτα καποιον μαστορα αν σου κανει ζημια η μεγαλη λαμπα,λογω θερμοκρασιων.

Angelo_95
14/07/2016, 21:16
Διαρροες,αλυσιδα,ξεραμενα καλωδια,λαδια,φιλτρο κλπ.Εσυ ξερεις σε τι κατασταση ειναι και που ποναει.Ρωτα καποιον μαστορα αν σου κανει ζημια η μεγαλη λαμπα,λογω θερμοκρασιων.

Διαρροές πια δεν υπάρχουν, αλυσίδα δεν έχει και τα καλώδια είναι ελεγμένα. Έχει πάει σε σερβις +ότι έκανα εγώ. Έχει λίγα ακόμα τα οποία θα γίνουν και αυτά. Για να μην έχω πρόβλημα να βάλω led σε flash, φρένα και να βάλω τις 130 ή κάποια άλλη άμα έχει κάποιος να προτείνει?