PDA

View Full Version : Γνωρίζει κάποιος το σημείο?



Σελίδες : [1] 2

Dalt0n
12/07/2016, 00:58
http://www.sierafm.gr/νεκρός-26χρονος

Bradipous
12/07/2016, 01:26
Ειναι ο καινουριος δρομος που δωθηκε και το σημείο είναι μεταξύ κασσάνδρειας - καλλιθέας. Πέρασα πριν μια εβδομάδα και λέω τι μλκια που το έκαναν έτσι, αν δεν ξέρεις και έρχεσαι φορτωμένος εύκολο να γίνει στραβή.

Dalt0n
12/07/2016, 01:36
362373

omega
12/07/2016, 07:52
Ο Κύριος ας αναπαύσει την ψυχούλα του κι ας δώσει κουράγιο στους δικούς του.

GFawkes
12/07/2016, 09:26
Κριμα το παλικαρακι...


ειναι τοσο ευκολο να φυγεις....

ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

SHOOTER045
12/07/2016, 10:31
Με αφορμή αυτό να πω δυο κουβέντες.
Προχτες ειχαμε και εδώ ενα νεκρό 20χρονο με μότο.
Ο δεύτερος μέχρι τώρα για φέτος το καλοκαίρι.
Ο πρώτος ηταν πριν λίγο καιρό με ενα<φτιαγμένο>CRYPTON-ξερετε χωρίς εμπρός ελατήρια ελαφρωμενο,υπερκυβισμενο κτλπ
Και ηταν ΜΟΝΟ 16!!!
Ο νεαρός προχτες με ενα aprilia 125 έφυγε ευθεία σε στροφή.
Δεν θα αναλυσω παραπανω τις συνθήκες και διάφορες λεπτομέρειες, καθώς θεωρώ ότι δεν είναι του παρόντος.
Η κοινή συνιστώσα και των δύο θανάτων ηταν απο χτύπημα στο κεφάλι.
Που και στις δυο περιπτώσεις έλειπε το κράνος.
Δυο νεκροί σε μια μικρή περιοχή όπως αυτή που μένω είναι πολύ.
Δεν καταπίνεται εύκολα αυτό.
Εμείς,εγω,οι παλαιότεροι οδηγοί μότο περάσαμε απο αυτή την ηλικία.
Περάσαμε την ηλικία που θεωρούσαμε οτι ήμασταν άτρωτοι,οτι δεν θα μας συμβεί τίποτα.
Εμείς ειχαμε και το μπόνους της δικαιολογίας οτι δεν ξέραμε,δεν ειχαμε κάποιον να μας τα πεί, να μας καθοδηγήσει,να μας δείξει.
Σήμερα με την τόση ενημέρωση είναι αδιανόητο να σπαταλανε ώρες ψάχνοντας πως θα κάνουν ποιο γρήγορο το μηχανάκι τους και να μην κοιτάνε πως θα βελτιώσουν την ασφάλεια τους,ελαχιστοποιώντας τους κινδύνους.
Γιατί ο κίνδυνος υπάρχει πάντα.
Ειτε φορώντας πολεμική δερμάτινη φόρμα και σουπερ κράνος.
Είτε σανδάλια, βερμούδα και γυαλί ηλίου.
Απλα στην πρώτη περίπτωση ελαχιστοποιείται ο κίνδυνος σοβαρής βλάβης απο πτώση, ενώ στην δεύτερη το αποτέλεσμα είναι πολλές φορές τραγικό.
Τις πταίει λοιπόν.
Οι γονεις που τούς παίρνουν μηχανάκια, που τους βλέπουν να τα σκαλιζουν κάνοντας τα γρηγορότερα-και μόνο αυτό- με λάστιχακια ποδηλάτου?
Οι ίδιοι που θεωρούν οτι όντας άτρωτοι δεν θα πάθουν τίποτα?
Η αστυνομία που δεν κανει ποιο αυστηρούς και συχνούς ελέγχους?
Όλα μαζί?
Τα γεγονότα έδειξαν εδώ στην μικρή περιοχή οτι μετά το πρώτο περιστατικό οι νεαροί φοβήθηκαν.
Για λιγες μέρες έβλεπες κρανωμενους.
Μετα ήρθε και η πανελλήνια και ξεσαλωσαν όλοι μαζί.
Προχτες ενα πιτσιρικι 20 χρονων μπήκε στο χώμα.
Ενα πιτσιρικι απο τα δεκάδες που χάνονται κάθε χρονο στην πατρίδα μάς.
20 χρονών μόνο.
Σε λίγους μήνες κλείνω 20 ολόκληρα χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με μότο.
Είχα συμβάντα αλλά ποτέ κάτι σοβαρό στα χιλιάδες χιλιόμετρα που έχω γράψει ώς τώρα.
Γιατί?
Είμαι ποιο έξυπνος απ όλους αυτούς?
Ποιο καλός οδηγός?
Δεν ξέρω.
Ποτε δεν έκανα έκπτωση στην ασφάλεια μού.
Ειτε όταν ήμουν μόνος, ειτε τώρα που έχω ενα ασκέρι πίσω μου.
Δεν είπα ποτέ ότι γεννήθηκα έτσι.
Και εγώ πέρασα απο αυτό το στάδιο(όπως φαντάζομαι όλοι η έστω οι περισσότεροι)
Χάσαμε φίλους, γνωστούς, η μάθαμε την είδηση του χαμού ενός διτροχου φίλου.
Δεν τα παρατησαμε αλλάξανε μηχανάκια ποιο δυνατά, ποιο γρήγορα.
Μυαλωθηκαμε και υπάρχουμε ακόμα και μακάρι να υπάρχουμε για πολλά πολλά χρόνια να οδηγαμε.
Αλλά δωστε λίγο χρόνο σε αυτούς.
Δαπανειστε λιγες στιγμές σε ενα απο τα πιτσιρικια που βλέπετε κάθε μέρα στους δρόμους.
Πείτε τούς πεντε πράγματα.
Μπορεί να μη σας ακούσει.
Μπορεί να φύγει βρίζοντας.
Μπορεί και να αλλάξει όμως.
Εστω και ένας να σωθεί απο αυτό θα είναι κέρδος.

notakos600
12/07/2016, 10:45
RIP στον σύντροχο και κουράγιο στους δικούς του ανθρώπους.

toyar
12/07/2016, 10:46
πρωτα φταινε οι γονεις:(
πριν 6 μηνες βρεθηκα στην κηδεια 18χρονου ανηψιου μου που χαθηκε με τελειως τσαμπα τροπο σε χωριο 100 μετρα απο το σπιτι του
στην κηδεια ηταν και ενα τσουρμο πιτσιρικια απο τα γυρω χωρια 14-17 χρονων δικαβαλα πανω σε παπια ρημαδια ακομα και χωρις μπροστινα φρενα (για κρανος δεν συζηταω οπως και διπλωμα κλπ)
πως φυγαν αυτα τα παιδια απο τα σπιτια τους ετσι;:(

sergiosm
12/07/2016, 10:50
Τις πταίει λοιπόν.

Φταίει το ότι ΔΕΝ ξέρουμε να οδηγούμε.
Και δεν ξέρουμε γιατί οι ... "δάσκαλοι οδήγησης" ΔΕΝ μας μαθαίνουν να οδηγούμε αλλά να μεταφέρουμε την μηχανή ή/και το αυτοκίνητο από το σημείο Α στο σημείο Β.

Αν αυτά που διδάσκουν οι σχολές (riding school, css, 0-300 κλπ) δεν γίνουν μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και αν δεν αλλάξει ο τρόπος εξετάσεων κάθε μέρα θα συζητάμε τα ίδια.

SHOOTER045
12/07/2016, 11:02
Φταίει το ότι ΔΕΝ ξέρουμε να οδηγούμε.
Και δεν ξέρουμε γιατί οι ... "δάσκαλοι οδήγησης" ΔΕΝ μας μαθαίνουν να οδηγούμε αλλά να μεταφέρουμε την μηχανή ή/και το αυτοκίνητο από το σημείο Α στο σημείο Β.

Αν αυτά που διδάσκουν οι σχολές (riding school, css, 0-300 κλπ) δεν γίνουν μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και αν δεν αλλάξει ο τρόπος εξετάσεων κάθε μέρα θα συζητάμε τα ίδια.

Νομιζω οτι στο εξωτερικό κάτι τέτοια σχολεία είναι υποχρεωτικά.
Εδώ πριν λιγες μέρες είδα<δασκαλο>\αν μπορείς να τον πεις έτσι.
Να κανει.μαθημα οδήγησης μότο σε νεαρό μη φορώντας ο ίδιος κράνος

nassosxlvbros
12/07/2016, 11:41
Ας μην ξεχνάμε πως και παλιά (80'ς) υπήρχαν ΚΑΙ γρήγορα μηχανάκια ΚΑΙ τρελλαμένοι πιτσιρικάδες και δεν βγάζω έξω την αφεντιά μου.Το να πειράξεις όμως τότε ένα 50άρι και από 60-70 κμ να πάει στα 100 είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό με τη σημερινή κατάσταση που από 70 κμ ένα παπί το κάνουν και φτάνει τα 160...και τότε τα 100 ήταν διαγαλαξιακή ταχύτητα,την ένιωθες σε κάθε κραδασμό ή ανωμαλία και (ψίλο)μαζευόσουνα,τώρα απλά μόλις χτυπήσουν την πρώτη 160άρα πάνε βουρ για βελτίωση....τότε υπήρχε ο φόβος/σεβασμός στο μηχάνημα+ την άγνοια και την στοιχειώση γνώση οδήγησης.Σήμερα υπάρχει το ίδιο σκηνικό + άγνοια και ημιμάθεια...Μόνο που οι ταχύτητες είναι οι διπλάσιες,οι άσχετοι οδηγοί εκατονταπλάσιοι με ότι αυτό συνεπάγεται...Είναι απλά θέμα χρόνου να συμβεί η στραβή ακόμα και αν είσαι σούπερ προσεκτικός.Φανταστείτε νάσαι 16χρονος και όλη μέρα να είσαι πάνω στο φτιαγμένο παπί να κυνηγάς την τύχη σου....


υ.γ ας μην ξεχνάμε η τότε 16χρονοι από τα μικρά τους χρόνια γράφαν ατέλειωτα χιλιόμετρα με ποδήλατα,και είχαν φάει και τις απίστευτες σαβούρδες με μηδενικές ταχύτητες συνεπώς ο εγκέφαλος είχε μια υποτυπώδη έννοια της ταχύτητας και των συνεπειών τύπου δε ξέρω να στρίβω μεν αλλά ξέρω τι θα συμβεί αν μπω με πολλά δε....Πιστεύω πως αυτό το ρημάδι το κοντέρ είναι η ΜΕΓΑΛΗ παραμύθα και ο κύριος αίτιος για τα περισσότερα στραβά..Η λαχτάρα "να δούμε" στο κοντέρ όλο και πιο πολλά κμ φέρνει το μοιραίο...

nassosxlvbros
12/07/2016, 11:52
Φταίει το ότι ΔΕΝ ξέρουμε να οδηγούμε.
Και δεν ξέρουμε γιατί οι ... "δάσκαλοι οδήγησης" ΔΕΝ μας μαθαίνουν να οδηγούμε αλλά να μεταφέρουμε την μηχανή ή/και το αυτοκίνητο από το σημείο Α στο σημείο Β.

Αν αυτά που διδάσκουν οι σχολές (riding school, css, 0-300 κλπ) δεν γίνουν μέρος της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και αν δεν αλλάξει ο τρόπος εξετάσεων κάθε μέρα θα συζητάμε τα ίδια.

Δυστυχώς οι δάσκαλοι οδήγησης δεν σε μαθαίνουν οδήγηση,άρα και δε σε κάνουν οδηγό αλλά χρήστη του οχήματος....Ένας οδηγός δεν πρέπει μόνο να ξέρει να κουμαντάρει σωστά το όχημά του αλλά να το συντηρεί.Και το βασικότερο:Να ξέρει ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ που βρίσκεται και που πηγαίνει.Ένα μεγάλο ποσοστό οδηγών στο δρόμο οδηγούν είτε αφηρημένοι,είτε ψάχνοντας να βρουν στα κουτουρού που να στρίψουν,είτε χαζεύουν/μιλάνε στο κινητό τους,ή απλά κοκκαλώνουν γιατί κάτι τους προξένησε το ενδιαφέρον αδιαφορώντας για το τι γίνεται γύρω τους...

STOYBI
12/07/2016, 12:02
Φταιει,φταιει φταιει....Πολλα φταινε....

Δεν ξερω εαν ειναι σωστο στα το τι φταιει γενικα.. να αναφερομαστε στο θρεντ που με τον τροπο του αναφερετε σε εναν συγκεκριμενο αναβατη .....!

sergiosm
12/07/2016, 12:06
Δυστυχώς οι δάσκαλοι οδήγησης δεν σε μαθαίνουν οδήγηση,άρα και δε σε κάνουν οδηγό αλλά χρήστη του οχήματος....Ένας οδηγός δεν πρέπει μόνο να ξέρει να κουμαντάρει σωστά το όχημά του αλλά να το συντηρεί.Και το βασικότερο:Να ξέρει ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ που βρίσκεται και που πηγαίνει.Ένα μεγάλο ποσοστό οδηγών στο δρόμο οδηγούν είτε αφηρημένοι,είτε ψάχνοντας να βρουν στα κουτουρού που να στρίψουν,είτε χαζεύουν/μιλάνε στο κινητό τους,ή απλά κοκκαλώνουν γιατί κάτι τους προξένησε το ενδιαφέρον αδιαφορώντας για το τι γίνεται γύρω τους...

Μα το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό: ότι ο οδηγός αυτός ΔΕΝ ξέρει να κουμαντάρει το όχημά του.

Bowleno
12/07/2016, 12:25
Παίδες....ένα παλικάρι χάθηκε, κουράγιο στους δικούς του.......

Μήπως αντί να να το κάνουμε ΚΑΙ αυτό το θρεντ κ@λος "οτι η σημερινή νεολαία δεν έχει μυαλό" και "εμείς προσέχαμε, βάζαμε κράνος" (εδώ γελάνε)
Να αφήναμε απλά μια ευχή για το παιδί και τα παιδιά που χάθηκαν (και θα χαθούν....)
Και να κάναμε αυτό που είπε ο Shooter45 (Δημήτρης);
Έναν να πείσουμε να βάλει κράνος, να μαζευτεί, κέρδος θα είναι...... :(

thunder ace
12/07/2016, 12:41
[QUOTE=SHOOTER045;2773482]Με αφορμή αυτό να πω δυο κουβέντες.
Πανω απο ολα οι γονεις.Αυτοι θα πρεπει να μιλανε στα παιδια.Εμεις εχουμε την μεγαλητερη ευθυνη απεναντι στα παιδια μας.Αλλα τι να πει καποιος,οταν οι ιδιοι γονεις (ειδικα στην επαρχεια)ειναι ΖΩΑ.

nassosxlvbros
12/07/2016, 12:45
Τα γράφουμε και τα λέμε όχι να βρούμε το φταίχτη,αλλά μπας και κάποιος νέος οδηγός τα διαβάσει και τα σκεφτεί έστω για λίγο.Αν του μείνουν κάπου σε μια άκρη τότε κάτι κάναμε.Από τότε που πήρα δίπλωμα οδήγησης συμβουλεύω κράζω επιμένω για κράνος και ζώνη και γενικά μια στάση οδήγησης σε άμυνα,γιατί από τσαμπουκάδες και μάγκες έχουν γεμίσει τα κοιμητήρια,αλλά γεμίζουν και από απλούς ανθρώπους που πήγαιναν στη δουλειά τους.

Έχοντας χάσει αρκετούς φίλους τόσο σε 2 όσο και σε 4 τροχούς η συμβουλή μου τώρα πια-κοινή σε όλους- είναι 3 προτάσεις.

Πριν βγάλεις δίπλωμα και πάρεις όχημα πρέπει σκέψου!
-Έχεις αποφασίσει/σκεφτεί ότι κάποια μέρα μπορεί να μην γυρίσεις σπίτι σου...
-Θες χειρότερο σενάριο;Να είσαι ο υπαίτιος πως κάποιος εξ αιτίας σου δε θα πάει σπίτι του;
-Ακόμα χειρότερα; να είναι στο αναπηρικό καροτσάκι όλη του τη ζωή....

Αν νομίζεις πως αντέχεις τέτοιο βάρος τότε προχώρα...
Κυνικό μεν,αλλά αρκετό να ταρακουνήσει τους περισσότερους...

WiSe
12/07/2016, 12:50
Και τα σχολεια ασφαλους οδηγησης και η ωριμοτητα και η ηλικια και ο εξοπλισμος και η καλη μοτοσυκλέτα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΤΑ. Υπαρχει και η κακια στιγμη, το στιγμαιο λαθος το ανθρωπινο.

Πριν λιγο καιρο εχασα τον καλο μου φιλο Πετρο 50+ ετων, καποιοι απο εδω οπως η Αννα που εχει σημερα γεννεθλια τον γνωριζανε. Συνηθιζαμε να πηγαινουμε βολτες προς Σουνιο ομορφα και ωριμα χωρις ιδιαιτερες ταρζανιες και να μου μαθαινει πραγματα και θαματα. Ειχε περασει σχολεια ηταν σωστος πολυ, πηγαινε προς την πιστα των μεγαρων για track day φουλ εξοπλισμενος αλλα η νταλικα ειχε αλλη αποψη..... "το ηξερε" η πουτανα η νταλικα οτι δεν θα εφτανε ποτε ο φιλος μου εκει.

Ολα για ενα δεκατο του δευτερολεπτου.

Bradipous
12/07/2016, 16:32
Ας καταργήσουν επιτέλους αυτές τις σχολές οδηγών και να κάνουν υποχρεωτική την παρακολούθηση κάποιων ωρών σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης.

Φιλαράκι που πήγε να γραφτεί σε σχολή για να βγάλει το Α, του είπε ο δάσκαλος πως θα έκανε 3 δίωρα μαθήματα και το παιδί ούτε δίπλωμα μικρότερης κατηγορίας για μοτο είχε ούτε και εμπειρία φυσικα. Κατά τον δάσκαλο λοιπόν (και το νόμο) με έξι ώρες οδήγηση μοτοσικλέτας μέσα σε ενα πάρκινγκ και αφού ξέρεις πως να βάζεις 1η-2α και νεκρά είναι έτοιμος κάποιος να πάρει ένα 1000σσ και να κυλοφορεί.

sergiosm
12/07/2016, 17:07
Ας καταργήσουν επιτέλους αυτές τις σχολές οδηγών και να κάνουν υποχρεωτική την παρακολούθηση κάποιων ωρών σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης.

Έτσι ακριβώς.

MG-KTiNoS
12/07/2016, 17:16
Οι γονεις που τούς παίρνουν μηχανάκια,.

Αζ μη μπω τίποτα....

amyroukai
12/07/2016, 17:22
Το πρόβλημα είναι οι σχολές ή ο μαλάκας ο έλληνας που είναι στη φάση "που λαδώνω να μου φέρετε το δίπλωμα σπίτι" ας πούμε...;
Αν γίνει υποχρεωτική η "φοίτηση" σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης, μήπως καταντήσουν σαν τα σεμινάρια του δημοσίου "να υπογράψω ότι ήρθα και έφυγα" και εκείνα;

THEOD
12/07/2016, 17:46
Ατυχήματα πάντα γινόντουσαν και πάντα θα γίνονται.
Ναι μεν στην Ελλάδα υπάρχει έλλειψη οδηγικής παιδείας (πράγμα που χειροτερεύει το πρόβλημα) αλλά λίγο-πολύ τα ίδια συμβαίνουν παντού... Πως να το κάνουμε, το γκάζι είναι γλυκό και η νιότη είναι απερίσκεπτη. Αυτά δεν αλλάζουν...
Αυτό όμως που μπορεί και πρέπει να αλλάξει είναι η χρήση του κράνους. Με κάθε τρόπο, σχολείο, τηλεόραση, οικογένεια κλπ πρέπει να γίνει συνείδηση ότι μοτό = κράνος. Τελεία και παύλα...
Είναι απίστευτο πόσα νέα παλληκάρια χάνονται σε ατυχήματα όχι ιδιαίτερα σφοδρά στα οποία αν φοράγανε κράνος θα την βγάζανε ψιλοκαθαρή με κανένα σπασμένο πόδι, μερικές γραντζουνιές-καψίματα και με έναν πληγωμένο εγωισμό...
Νομίζω ότι η όλη προσπάθεια πρέπει σε 1ο βαθμό να επικεντρωθεί εκεί. Και το κράτος ΠΡΕΠΕΙ να κάνει ότι μπορεί...Χαμηλή φορολογία στα κράνη, σποτάκια που να παίζουν κυκλικά και επαναλαμβανόμενα για μεγάλο χρονικό διάστημα σε επιλεγμένες ζώνες τηλεθέασης, έντυπα-ενημέρωση στα σχολεία, συνεχή έλεγχοι στους δρόμους, και ότι άλλο χρειαστεί...Δεν μπορεί, αν γίνει εντατικά, με σύστημα, και σε βάθος χρόνου, γρήγορα θα έχουμε αποτελέσματα και κάποιες ζωές θα κερδηθούν...

amyroukai
12/07/2016, 17:50
Theod η όλη ιστορία με την "χαμηλή φορολογία" είναι μιά βλακεία και μισή. Κράνη καλά και σε καλές τιμές πάντα υπάρχουν. Αλλά προτιμάται η αγορά εξάτμισης στα ίδια ή περισσότερα χρήματα.

THEOD
12/07/2016, 17:53
Theod η όλη ιστορία με την "χαμηλή φορολογία" είναι μιά βλακεία και μισή. Κράνη καλά και σε καλές τιμές πάντα υπάρχουν. Αλλά προτιμάται η αγορά εξάτμισης στα ίδια ή περισσότερα χρήματα.
Μην επικεντρώνεσαι... Υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν. Ένα από αυτά είναι κι αυτό...

SHOOTER045
12/07/2016, 18:45
Μην επικεντρώνεσαι... Υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν. Ένα από αυτά είναι κι αυτό...

Έχεις δει ποσά φράγκα ρίχνουν σε αυτά τα παπιά?
Σε μοτέρ?
Σε ψαλίδια τύπου dragster
Σε ελαφρωματα σε ζάντες και οπου μπορείς να φανταστεις.
Και θέλεις να πιστέψω οτι τους φταίει η φορολογία που δεν παίρνουν κράνη?

Pan (dvs)
12/07/2016, 18:58
Με αφορμή αυτό να πω δυο κουβέντες.
Πανω απο ολα οι γονεις.Αυτοι θα πρεπει να μιλανε στα παιδια.Εμεις εχουμε την μεγαλητερη ευθυνη απεναντι στα παιδια μας.Αλλα τι να πει καποιος,οταν οι ιδιοι γονεις (ειδικα στην επαρχεια)ειναι ΖΩΑ.

Καλα εσυ πλακα μΕ κανεις.Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας,αλλα απο το ενα μπαινουνε και απο το αλλο βγαινουνε.

Το καλυτερο ειναι να τα μαθουμε εμεις να καβαλανε,αλλα ....

ionized
12/07/2016, 20:03
λες και μονο πιτσιρικαδες βλεπουμε με τρισαθλια μηχανακια και ακρανοβιτς..εδω βλεπεις μαντραχαλους τρικαβαλα με μωρα παιδια και οτι ειδος καγκουρα μπορεις να φασταστεις..
το θεμα ειναι να το παρεις χαμπαρι μονος..οτι και να σου πουνε οι αλλοι θα πεις ναι εχεις δικιο και θα συνεχισεις οτι εκανες..δεν αλλαζει.
το οτι εμεις αποκτησαμε μια εμπειρια ωριμασαμε οδηγικα η σκασαμε κατω σαν καρπουζια καποτε και πονουσε και φοραμε κρανος κτλ δεν σημαινει οτι μπορουμε ετσι ευκολα να το φυτεψουμε στην κεφαλα του αλλου
ξερω ανθρωπο ρομποκοπ απο της λαμες ποδια χερια τον μαζευανε με το κουταλακι απο κατω στουκα σε σταματημενο αστικο με 90 χιλιομετρα και 6 μηνες νοσοκομειο και αμα τον δεις ακομα και σημερα κυκλοφορει ακρανοβιτς και σαγιοναρας..ρωτησε τον και θα σου πει..ελα μωρε μια φορα εγινε σιγα αφου την γλυτωσα δεν θα ξαναγινει...αντε γεμισε του το κεφαλι

sergiosm
12/07/2016, 20:32
Το πρόβλημα είναι οι σχολές ή ο μαλάκας ο έλληνας που είναι στη φάση "που λαδώνω να μου φέρετε το δίπλωμα σπίτι" ας πούμε...;
Αν γίνει υποχρεωτική η "φοίτηση" σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης, μήπως καταντήσουν σαν τα σεμινάρια του δημοσίου "να υπογράψω ότι ήρθα και έφυγα" και εκείνα;

Και τα δύο είναι πρόβλημα.
Αλλά εκεί ακριβώς έρχεται η καλή σχολή που θα στείλει στον δι@ολο αυτόν που θα πει για λάδωμα

ionized
12/07/2016, 22:09
το προβλημα ειναι καθαρα οικογενειας..τι κλασει και δασκαλος και τι θα πω εγω η εσυ..αφου ο περηφανος πατηρ αφηνει το παιδι να τα κανει αυτο θα τα κανει και ετσι θα κανει μεγαλωνοντας και τα δικα του παιδια ισως..

nassosxlvbros
12/07/2016, 22:17
Το πρόβλημα είναι οι σχολές ή ο μαλάκας ο έλληνας που είναι στη φάση "που λαδώνω να μου φέρετε το δίπλωμα σπίτι" ας πούμε...;Αν γίνει υποχρεωτική η "φοίτηση" σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης, μήπως καταντήσουν σαν τα σεμινάρια του δημοσίου "να υπογράψω ότι ήρθα και έφυγα" και εκείνα;



Και τα δύο είναι πρόβλημα.
Αλλά εκεί ακριβώς έρχεται η καλή σχολή που θα στείλει στον δι@ολο αυτόν που θα πει για λάδωμα


Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν υπάρχει ο ένας δεν υπάρχει και ο άλλος....δεν είναι φταίχτης μόνο ο δίδων το λάδωμα,αλλά και ο λαμβάνων αυτό....

virus
12/07/2016, 23:10
ηθελα ναξερα... σε κουριερ εχει κοπει ποτε κληση για κρανος;

σαπιο συστημα+ανυπαρκτη παιδεια= εκρηκτικος συνδυασμος.

απλα θεμα τυχης. η κληση η αγιος πετρος.

SHOOTER045
13/07/2016, 00:22
ηθελα ναξερα... σε κουριερ εχει κοπει ποτε κληση για κρανος;

σαπιο συστημα+ανυπαρκτη παιδεια= εκρηκτικος συνδυασμος.

απλα θεμα τυχης. η κληση η αγιος πετρος.

ΑΜΕ
Τους έχω ανεκαθεν στο μάτι.
Χτες εναν για δίπλωμα και κράνος.
Αλλά και τον μαγαζατορα που βάζει στην δουλειά χωρίς να ζητάει τα αυτονόητα και βασικά τουλάχιστον

virus
13/07/2016, 05:43
οχι οτι εχει σημασια το θεμα κουριερ αλλα ειναι ΚΑΙ αυτο ενα μικρο λιθαρακι στο ολο συστημα. οταν βλεπεις επαγγελματια στον δρομο ακρανωτο οσο ναναι δρα κι αυτο με τον τροπο του.

αθηνα απλα δεν υπαρχει περιπτωση κουριερακι να φοραει. αρα λοιπον δεν ασχολουνται.

γιατι τα γραφω;

ανηψακι μου επιασε δουλεια πριν μια βδομαδα σε ντελιβερι καφε.

κλασσικος 16αχρονος. απο 15 χρονων ηθελε παση θυσια παπι. του μιλουσα περι αφαλειας σε μηχανη. με εβλεπε που ΠΑΝΤΑ φορουσα μπουφαν γαντια κρανος. με εβλεπε που κοροιδευα οσους δεν φορουσαν εστω κρανος. σαν εγινε 16 πηρε παπι και του εκανα δωρο το κρανος. μεχρι πριν να πιασει δουλεια το φορουσε στις βολτες του.

τωρα που επιασε δουλεια. υποψιν δεν εχει κλειση τα 18 ακομα, τα κλεινη τον νοεβρη. του εξηγησε τους ορους ο κυρ μαγαζατορας. ενσημο δεν κολαω που να χτυπιεσαι, βενζινη δικιασου, και το κρανος το ξεχνας, δεν βολευει στην δουλεια μας επειδη χανεις χρονο.

ε αει γ@μηδια

τουπα του μικρου εισαι υπευθυνος για την κεφαλα σου κι εγω δεν ξαναλεω τιποτα.

toyar
13/07/2016, 07:11
προσωπικη εμπειρια.........
ξεκινησα το μηχανακι στα 21 απο αναγκη και εχοντας οδηγησει πρωτα αυτοκινητο απο τα 18
ειχα λιιιιγο παραπανω μυαλο στο κεφαλι μου και μια σχετικη εμπειρια απο δρομο
χαμενος δεν βγηκα
μπορει να φανω δυσαρεστος αλλα στον εφηβο οχι μηχανακι αλλα κουταλακι πλαστικο του παγωτου να του δωσεις θα το κανει οπλο
φουλ εκπαιδευση με ζωνη στο αυτοκινητο απο μωρο και αν καταληξει σε μηχανακι μονο ελεγχομενες συνθηκες πιστας με φουλ εξοπλισμο αναγκαστικα μεχρι τα 18 τουλαχιστον
τα υπολοιπα (διπλωμα απο τα 16, παπιομετατροπες κλπ) ειναι για να κινειται το χρημα

spyrakos35
13/07/2016, 07:17
οχι οτι εχει σημασια το θεμα κουριερ αλλα ειναι ΚΑΙ αυτο ενα μικρο λιθαρακι στο ολο συστημα. οταν βλεπεις επαγγελματια στον δρομο ακρανωτο οσο ναναι δρα κι αυτο με τον τροπο του.

αθηνα απλα δεν υπαρχει περιπτωση κουριερακι να φοραει. αρα λοιπον δεν ασχολουνται.

γιατι τα γραφω;

ανηψακι μου επιασε δουλεια πριν μια βδομαδα σε ντελιβερι καφε.

κλασσικος 16αχρονος. απο 15 χρονων ηθελε παση θυσια παπι. του μιλουσα περι αφαλειας σε μηχανη. με εβλεπε που ΠΑΝΤΑ φορουσα μπουφαν γαντια κρανος. με εβλεπε που κοροιδευα οσους δεν φορουσαν εστω κρανος. σαν εγινε 16 πηρε παπι και του εκανα δωρο το κρανος. μεχρι πριν να πιασει δουλεια το φορουσε στις βολτες του.

τωρα που επιασε δουλεια. υποψιν δεν εχει κλειση τα 18 ακομα, τα κλεινη τον νοεβρη. του εξηγησε τους ορους ο κυρ μαγαζατορας. ενσημο δεν κολαω που να χτυπιεσαι, βενζινη δικιασου, και το κρανος το ξεχνας, δεν βολευει στην δουλεια μας επειδη χανεις χρονο.

ε αει γ@μηδια

τουπα του μικρου εισαι υπευθυνος για την κεφαλα σου κι εγω δεν ξαναλεω τιποτα.

Εγω θα πηγαινα να δειρω τον μαγαζατορα παντως.....

Bowleno
13/07/2016, 07:20
Εγω θα πηγαινα να δειρω τον μαγαζατορα παντως.....

Μαζί σου κι εγώ.....να την ακούσει στερεοφωνικά ο τριμάλακας

nassosxlvbros
13/07/2016, 09:22
οχι οτι εχει σημασια το θεμα κουριερ αλλα ειναι ΚΑΙ αυτο ενα μικρο λιθαρακι στο ολο συστημα. οταν βλεπεις επαγγελματια στον δρομο ακρανωτο οσο ναναι δρα κι αυτο με τον τροπο του.

αθηνα απλα δεν υπαρχει περιπτωση κουριερακι να φοραει. αρα λοιπον δεν ασχολουνται.

γιατι τα γραφω;

ανηψακι μου επιασε δουλεια πριν μια βδομαδα σε ντελιβερι καφε.

κλασσικος 16αχρονος. απο 15 χρονων ηθελε παση θυσια παπι. του μιλουσα περι αφαλειας σε μηχανη. με εβλεπε που ΠΑΝΤΑ φορουσα μπουφαν γαντια κρανος. με εβλεπε που κοροιδευα οσους δεν φορουσαν εστω κρανος. σαν εγινε 16 πηρε παπι και του εκανα δωρο το κρανος. μεχρι πριν να πιασει δουλεια το φορουσε στις βολτες του.

τωρα που επιασε δουλεια. υποψιν δεν εχει κλειση τα 18 ακομα, τα κλεινη τον νοεβρη. του εξηγησε τους ορους ο κυρ μαγαζατορας. ενσημο δεν κολαω που να χτυπιεσαι, βενζινη δικιασου, και το κρανος το ξεχνας, δεν βολευει στην δουλεια μας επειδη χανεις χρονο.

ε αει γ@μηδια

τουπα του μικρου εισαι υπευθυνος για την κεφαλα σου κι εγω δεν ξαναλεω τιποτα.


ΟΚ βενζίνη πες δικιά του,άντε και για τα ένσημα ας πούμε πως το κατάπιε ένεκα η ανάγκα,αλλά το κράνος ρε παιδιά που στο κόρακα καθυστερεί τις παραδόσεις; Εκτός αν είναι "σάλτσα" του πιτσιρικά (ή τον δουλεύουν οι άλλοι ντελιβεράδες συνάδελφοι) να μη το κουβαλάει...τι να πω..Το χρέος σου τό'κανες από κει και πέρα......Έκαστος εφ'ω ετάχθη...

GFawkes
13/07/2016, 09:24
Εγω θα πηγαινα να δειρω τον μαγαζατορα παντως.....


Μαζί σου κι εγώ.....να την ακούσει στερεοφωνικά ο τριμάλακας

+3

και βαραω και καλα!

gior-gos
13/07/2016, 09:34
αλλά το κράνος ρε παιδιά που στο κόρακα καθυστερεί τις παραδόσεις;

Οτι καθυστερεις

καθυστερεις. Λιγο· αλλά καθυστερεις.

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν αποτελει δικαιολογια για τη μη χρηση του

και ο παραπανω μαγαζατορας ειναι ενας ακομα αθλιος τριμάλακας.

Bowleno
13/07/2016, 12:12
Έχω δουλέψει για κάποια φεγγάρια delivery, απογεύματα μετά την δουλειά για να μπορέσω να πάρω τις 3 μπάλες που ήθελα χωρίς να επιβαρύνω τον οικογενειακό προυπολογισμό.
Σε 3 μαγαζιά δούλεψα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου είπε κουβέντα για το κράνος και μου κάνει εντύπωση αυτό, αν όντως έτσι του είπε ο μαγαζάτορας.....

Ρε συ virus, αν στέκει αυτό, μήπως να τον μάζευες καλύτερα από εκεί; μην τον μαζεύουν με άλλον τρόπο μετά.....(κλήσεις το λιγότερο....) αν ο μαγαζάτορας κυνηγάει τους χρόνους τα πράγματα δεν εξελίσσονται ποτέ καλά....θα είναι μόνιμα με το άγχος ο πιτσιρικάς με ότι αυτό συνεπάγεται....
δόξα τω θεό, delivery ζητάνε παντού......

virus
13/07/2016, 13:00
Εκτος απο αυτο που πηγε ο ανηψιος μου επισης το ντελιβερι απεναντι απο την δουλεια μου και ενα ντελιβερι που δουλευει ενας αλλος φιλος μου δεν το θελουν το κρανος. Ο χρονος και το μαλι ειναι οι αιτιες που δεν θελουν. Και το κλασσικο "δεν θες; εχω αλλους που περιμενουν απο πισω να προσλαβω".

Pan (dvs)
13/07/2016, 13:36
Εγω θα πηγαινα να δειρω τον μαγαζατορα παντως.....


Μαζί σου κι εγώ.....να την ακούσει στερεοφωνικά ο τριμάλακας

Aντι να πλακωνεται κοσμο στο ξυλο,ενημερωστε καποιον γνωστο τροχαιο να περασει μια απο το μαγαζι του και να του εξηγησει οτι μπορουνε να του επιβληθουνε κυρωσεις.

giannis21
13/07/2016, 13:49
Μηνυτήρια αναφορά πρώην Δημάρχου για το θανατηφόρο τροχαίο στη Καλλιθέα Χαλκιδικής


http://www.seleo.gr/voreia-ellada/xalkidiki/216126-minytiria-anafora-proin-dimarxou-gia-to-thanatiforo-troxaio-sti-kallithea-xalkidikis#.V4YqP6BRWBY

Panos76
13/07/2016, 13:52
Δεν καταλαβαίνω πως ένα ανοιχτό κράνος καθυστερεί μια παράδοση. Σε πολυεθνικές εταιρίες εστίασης πάντως είναι υποχρεωτική η χρήση του.

amyroukai
13/07/2016, 14:19
Δεν καταλαβαίνω πως ένα ανοιχτό κράνος καθυστερεί μια παράδοση. Σε πολυεθνικές εταιρίες εστίασης πάντως είναι υποχρεωτική η χρήση του.

α να τους το ξαναπεις αυτό γιατί και ρίζα χουτ και δόμινος έχουν ακράνωτους δελιβεράδες μερικές φορές.

Pan (dvs)
13/07/2016, 14:25
α να τους το ξαναπεις αυτό γιατί και ρίζα χουτ και δόμινος έχουν ακράνωτους δελιβεράδες μερικές φορές.

Ναι αλλα σε αυτη την περιπτωση ειναι με ευθυνη των ντελιβεραδων.

GFawkes
13/07/2016, 14:26
Μια καλη ιδεα θα ηταν
οτι για καθε παραβαση του ντιλιβερα,
να κοβουν και αντιστοιχο προστιμο και στην επιχειρηση....

να δεις για ποτε θα τους "τρεχουν" να φορεσουν κρανος....

Panos76
13/07/2016, 14:28
α να τους το ξαναπεις αυτό γιατί και ρίζα χουτ και δόμινος έχουν ακράνωτους δελιβεράδες μερικές φορές.

Ακριβώς σε αυτούς αναφέρομαι Τζων! (και στους κοτοπουλάδες). Επειδή τους έχω και τους 3 κοντά (Παγκράτι) κ τους βλέπω συνέχεια, δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο! Αν το κάνουν, το κάνουν από μόνοι τους ή έστω ''στα χαρτιά'' τους υποχρεώνουν να φορούν!

Panos76
13/07/2016, 14:31
Μια καλη ιδεα θα ηταν
οτι για καθε παραβαση του ντιλιβερα,
να κοβουν και αντιστοιχο προστιμο και στην επιχειρηση....

να δεις για ποτε θα τους "τρεχουν" να φορεσουν κρανος....

Οι ντελιβεράδες/κούριερ είναι ο ορισμός του σκλάβου. Όσοι έχουν δουλέψει θα ξέρουν τις πιέσεις για γρήγορες παραδόσεις με συνέπεια τα ατυχήματα.

Αυτός θα ήταν ένας καλός τρόπος.

Bradipous
13/07/2016, 15:30
Μηνυτήρια αναφορά πρώην Δημάρχου για το θανατηφόρο τροχαίο στη Καλλιθέα Χαλκιδικής


http://www.seleo.gr/voreia-ellada/xalkidiki/216126-minytiria-anafora-proin-dimarxou-gia-to-thanatiforo-troxaio-sti-kallithea-xalkidikis#.V4YqP6BRWBY

Και λίγο τους είναι.
Τουλάχιστον τραγικός ο δρόμος σε αυτό το σημείο.
Όταν εν έτη 2016 δίνονται σε κυκλοφορία τέτοιοι δρόμοι σε περιοχές με υπερβολική κίνηση τους καλοκαιρινούς μήνες τι να περιμένει κανείς μετά απο αυτό το ριμάδι το κράτος;

Bradipous
13/07/2016, 15:41
Το πρόβλημα είναι οι σχολές ή ο μαλάκας ο έλληνας που είναι στη φάση "που λαδώνω να μου φέρετε το δίπλωμα σπίτι" ας πούμε...;
Αν γίνει υποχρεωτική η "φοίτηση" σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης, μήπως καταντήσουν σαν τα σεμινάρια του δημοσίου "να υπογράψω ότι ήρθα και έφυγα" και εκείνα;

Έχω την εντύπωση οτι για το λάδωμα ευθύνονται τα καρτέλ των εξεταστών, ούτε οι σχολές ούτε οι μαθητές οι οποίοι δε νομίζω να έιχαν κάποια όρεξη να δώσουν επιπλέον λεφτά. Ύπαρχουν και οι περιπτώσεις βέβαια που πέφτει το μαρούλι για να μην κοπεί η κόρη στην οδήγηση και χρειαστεί να ξαναδώσει και νοιώσει άσχημα.. :p

amyroukai
13/07/2016, 16:01
Τα έχουμε ξαναγράψει αυτά πάντως σε άλλα νήματα, τα ίδια και τα ίδια (και ποτέ δεν αλλάζει κάτι). Κάποτε είχα δει και πως οι Ιαπωνικές λέσχες; (πάει καιρός και δεν θυμάμαι τον φορέα) είχαν κάνει αίτημα στην αρμόδια υπηρεσία να δυσκολέψει τις εξετάσεις απόκτησης διπλώματος γιατί ήταν υπερβολικά εύκολες. Να τω δω αυτό "δαμέ" και τι άλλο.

astroman76
13/07/2016, 16:21
σορρυ αλλα απο οτι βλεπω στις φωτο δεν νομιζω το προβλημα να ητανε ο δρομος αλλα η ταχυτητα που ειχε στην εισοδο του κομβου... απο οτι βλεπω υπαρχουν 10 πινακιδες και ητανε και μεσημερι (να παεις οτι το βραδυ δεν εχει φωτα οκ!)

εχουμε πετηχει ευθειες που κλεινουν σε 90 μοιρες τυφλες στροφες και ζησαμε να το λεμε, αλλα εδω κατι αλλο πηγε στραβα και εφηγε το παληκαρι...

Bradipous
13/07/2016, 16:35
Αυτό λέμε, οτι ενώ είσαι σε ταχείας κυκλοφορίας δρόμο με 2 λορίδες ξαφνικά εμφανίζεται αυτός ο κόμβος όπου πρέπει να παραχωρήσεις και προτεραιότητα.
Πιθανόν να πήγαινε και με πολλά περισσότερα απο όσα θα έπρεπε αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι όπως έγινε αυτό το σημείο είναι γτπ.

astroman76
13/07/2016, 16:50
362518


στα ποσα μετρα βλεπεις τις πινακιδες? Αν πας με 100-130 με ενα GSXR600-750 εχεις χρονο να φρεναρεις .. τωρα για 200ρες δεν ξερω ισως το παιδι να εχει φορτοσει πιο πολλα εχασε το προστινο και εφηγε ευθεια οπως φενετε απο τα σημαδια στην ασφαλτο.

Ας μην τα θελουμε και ολλα δικα μας... αν ο δρομος ητανε διασταυρωση θα ητανε καλητερο?

SHOOTER045
13/07/2016, 16:54
Πριν λίγες μέρες κάπου εδώ επαιξε ενα βίντεο με ενα ατύχημα με μότο.
Που σε αργή αντίστροφη κινηση και με ποιο χαμηλή ταχύτητα απλα δεν έγινε ατύχημα.
Δεν τρεχουμε σε δρόμους που δεν γνωρίζουμε.
Σεβόμαστε την σήμανση που υπάρχει

Pan (dvs)
13/07/2016, 17:03
Αυτό λέμε, οτι ενώ είσαι σε ταχείας κυκλοφορίας δρόμο με 2 λορίδες ξαφνικά εμφανίζεται αυτός ο κόμβος όπου πρέπει να παραχωρήσεις και προτεραιότητα.
Πιθανόν να πήγαινε και με πολλά περισσότερα απο όσα θα έπρεπε αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι όπως έγινε αυτό το σημείο είναι γτπ.

Μια χαρα ειναι και φαινεται απο μακρια.Αν πας με λογικες ταχυτητες δεν υπαρχει θεμα.Αν πας κομματια,παιρνεις την ευθυνη πανω σου.


Έχω την εντύπωση οτι για το λάδωμα ευθύνονται τα καρτέλ των εξεταστών, ούτε οι σχολές ούτε οι μαθητές οι οποίοι δε νομίζω να έιχαν κάποια όρεξη να δώσουν επιπλέον λεφτά. Ύπαρχουν και οι περιπτώσεις βέβαια που πέφτει το μαρούλι για να μην κοπεί η κόρη στην οδήγηση και χρειαστεί να ξαναδώσει και νοιώσει άσχημα.. :p

Εμεις ειμαστε οι πρωτοι που ευθυνομαστε.Οταν εγω ο μπαμπας, ψαχνω ποιος δασκαλος θα φερει το διπλωμα του γιου μου στο σπιτι δεν ευθυνομαι?Ο γιος μου που πιθανοτατα θα ειναι ενηλικος δεν εχει καμμια ευθυνη.Ναι εχουνε και αυτοι αλλα εμεις ειμαστε πρωτοι στη σειρα.

spyrakos35
13/07/2016, 17:35
362518


στα ποσα μετρα βλεπεις τις πινακιδες? Αν πας με 100-130 με ενα GSXR600-750 εχεις χρονο να φρεναρεις .. τωρα για 200ρες δεν ξερω ισως το παιδι να εχει φορτοσει πιο πολλα εχασε το προστινο και εφηγε ευθεια οπως φενετε απο τα σημαδια στην ασφαλτο.

Ας μην τα θελουμε και ολλα δικα μας... αν ο δρομος ητανε διασταυρωση θα ητανε καλητερο?

νομίζω οτι έγινε λάθος εκτίμηση από πλευράς του οδηγού (πολλά χλμ στο κοντέρ)....

επίσης νομίζω οτι ο πρωην δήμαρχος καπηλεύεται το θάνατο του παιδιού απόξω απόξω με πρόσχημα την ασφάλεια των οδηγών...

aris xj
13/07/2016, 18:01
Το πρώτο και το μεγαλύτερο σχολειό είναι το ίδιο το σπίτι και οι γονείς του παιδιού....
θα έλεγα και το σχολειό αλλα στο θέμα μοτοσυκλέτας στα σχολεια ισχύει...'απεταξάμην τον διάολο τούτο ''

Μαζί με όλα όσα μαθαίνεις σε ένα παιδί,πρέπει να το μάθεις και να μη σκοτωθεί με το αυτοκίνητο και το μηχανάκι...
βασική προϋπόθεση να έχεις σχέση με το αντικείμενο...

Εχω ένα γιο 10 χρονων,αναγκαστικα να τον βάλω στην μηχανή πάνω από 5 χρονων.

έχω καταφέρει μέχρι στιγμής να φοράει το κράνος ακόμα και με 40 βαθμούς μέρα μεσημέρι

έμαθε με τον σκληρό τρόπο τι συμβαίνει όταν περνάς τα όρια...
με το ποδήλατο...
πέφτοντας...
έχει επισκεφτεί είδη μια φορα το νοσοκομείο...θλάση στο χέρι...
(βεβαια δεν τα έχω καταφέρει σε όλα τo ίδιo καλά....υποστηρίζει λορένθο...)

Tο ποδήλατο γιαυτον ήταν διασκέδαση ,και για εμενα άλλο ένα ακόμα μάθημα...
να βγει όσο πιο προετοιμασμένος γίνεται,να μη σκοτώσει και να μη σκοτωθεί..

σκεφτείτε τώρα όλο αυτό να αρχίσει να το ζει στα 18 πάνω σε ένα "ριμαδοπαπο" η σε κανένα super ντούπερ σκούτερ που πάει "γ@μιοντ@ς"....(το παιδί μου δεν πήρε μηχανή σκούτερ πήρε),μάλλον δεν θα τι βγάλει καθαρή...
και αν τι βγάλει ας παίξει και joker

Πριν βγείς στον "κολοδρομο" οφείλεις να τον ''μετρήσεις'' πριν πας τέζα

σε πιστα τρέχουν...και πριν αγωνιστούν 2 μέρες ρυθμίζουν και μαθαίνουν....

δεν βλέπω τι κακό έχει ο συγκεκριμένος κόμβος...
αλλα ακόμα και να είναι κακοτεχνία...προσαρμόσου....
κρίμα είναι...

Περί ντελιβεραδων
Είναι η καινούργια μου εργασία εδώ και 8 μήνες.
Κανένας εργοδότης δεν θα σου πει περνα με κόκκινο....αλλα θα σου πει γιατί άργησες.
Κανένας εργοδότης δεν θα σου πει μη φοράς κράνος....αλλα αν καθυστερείς δεν θα έχεις και εργοδότη μετά...

Πρακτικά όμως το κράνος είναι δυσκολο.Αν έχεις 20 παραγγελιες στο τετράωρο,σημαίνει 80 φορες βάλε βγάλε...
με ένα δεύτερο κράνος που είχα την πρώτη βδομάδα με έγδαρε στους κροτάφους,από τα πολλά βάλε βγάλε.
οποτε πέσαμε στο shoei..

Ναι είμαι ο πιο αργος...αν και δεν το φοράω και εγώ πάντα το κράνος...
(τα μπατσάκια κάτι ξέρουν που δε το βγάζουν καθόλου...το βάλε βγαλε είναι πιο δύσκολο από το να το φοράς συνεχεια)

Πιτσιρίκια 18 χρονων που την γλυτώνουν κατά τύχη.
Προχτές τράκαραν και μεταξύ τους .Ασχετα εντελώς...δεν υπήρχε κάποιος να τους πει 2 πράγματα...
Πάντως με ακούν ,ειδικά όταν έμαθαν ότι ασχολούμαι με μηχανές και έχω και TDM (ειδικά στο χορό τον πιτσιρικαδων-ασχετων το TDM θεωρείται ακόμα κορυφή."παρτετα" μ@λ@κες που κοροϊδεύετε χαχαχα)

Mιλήστε σε οποιο βλαμμένο βλέπετε,γνωστό η άγνωστο,ακούν, κάτι μπορεί να σώσετε...

skylaros
13/07/2016, 18:24
Είναι ένα παιδί εδώ στην περιοχή που κάνει παραδόσεις (σε σουβλατζίδικο δουλεύει) και έχει ένα κράνος από αυτά τα ανοιγόμενα... δε το βγάζει ποτέ, απλά το ανοίγει και μέσα στο μαγαζί απλά το ανοίγει και στην είσοδο των πολυκατοικιών απλά το ανοίγει. Πιστεύω πως είναι μια κάποια λύση, καταλαβαίνω πως είναι ταλαιπωρία και ίσως να χαλάνε και οι μηχανισμοί αλλά αν γίνει η στραβή θα προστατέψει όσο γίνετε.

astroman76
13/07/2016, 18:28
δεν βλέπω τι κακό έχει ο συγκεκριμένος κόμβος...
αλλα ακόμα και να είναι κακοτεχνία...προσαρμόσου....
κρίμα είναι....

+1000 αν οδηγουσαμε ολλοι με την Λογικη οτι ολλα ειναι κατασκευασμενα στα μετρα μας τωρα δεν θα υπηρχε κανεις μας


Και στην τελικη αν υπηρχανε παντου κυκλικοι κοβοι θα θρηνουνσαμε πολυ λιγοτερα θηματα... ο κυκλικος κομβος σε σταματα θες δεν θες για να αλαξεις πορεια, εδω και ενα μηνα που οδηγω εδω, δεν ζω με την ψυχη στο στομα μην σκασει καποιος κουτακιας με κοκκινο και με παρει αδιαβαστο

sergiosm
13/07/2016, 18:40
Μηνυτήρια αναφορά πρώην Δημάρχου για το θανατηφόρο τροχαίο στη Καλλιθέα Χαλκιδικής


http://www.seleo.gr/voreia-ellada/xalkidiki/216126-minytiria-anafora-proin-dimarxou-gia-to-thanatiforo-troxaio-sti-kallithea-xalkidikis#.V4YqP6BRWBY


ψηφαλάκια ...

spyrakos35
13/07/2016, 18:43
Και στην τελικη αν υπηρχανε παντου κυκλικοι κοβοι θα θρηνουνσαμε πολυ λιγοτερα θηματα... ο κυκλικος κομβος σε σταματα θες δεν θες για να αλαξεις πορεια, εδω και ενα μηνα που οδηγω εδω, δεν ζω με την ψυχη στο στομα μην σκασει καποιος κουτακιας με κοκκινο και με παρει αδιαβαστο

γι αυτό και στο εξωτερικό τους χρησιμοποιούνε χρόνια (δεκαετίες) τώρα.... ακόμη και σε διασταυρώσεις σε χωριά.... τράτζικ....

την τελευταία φορά που πήγα στο "γαλατικό χωριό" της συζύγου, είχαν βρει και άλλο τρόπο να σε κάνουν σε μία ευθεία 300 μέτρα χωρίς διασταυρώσεις να πηγαίνεις αργά.....

στην ευθεία λοιπόν που θα δείτε στον χάρτη (https://www.google.gr/maps/@48.490148,2.7050519,3a,75y,214.94h,70.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4Yrm6x58WjudYTGQUp2yUQ!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=el), έξω από καθε σπίτι και ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα παρκαρίσματος (όλα έχουν γκαράζ), βάλανε εγκάρσια διαζώματα με πινακίδες κατα μήκος του δρόμου, ένα από δεξιά, ένα από αριστερά προκειμένου να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους.....
αποτέλεσμα? ενώ είχες μία "ευθειάρα" και μπορούσες να τρέξεις, τώρα αν έρχεται ο άλλος από απέναντι πρέπει να σταματήσεις γιατι δε χωράνε δύο πλέον.....

spyrakos35
13/07/2016, 18:56
Δεν ειναι το καλυτερο αλλα μπορειτε να καταλαβετε

362523

amyroukai
13/07/2016, 18:58
Απλά φαντάσου το σε γκρικ βίλατζ με τον τυρόγαλο να σταματήσει για έναν γρήγορο καφέ ή ένα γρήγορο πέταγμα στον φούρνο ή να πει δυο μαλακίες στον άλλο τυρόγαλο. Θεϊκή απόλαυση...

astroman76
13/07/2016, 19:01
Απλά φαντάσου το σε γκρικ βίλατζ με τον τυρόγαλο να σταματήσει για έναν γρήγορο καφέ ή ένα γρήγορο πέταγμα στον φούρνο ή να πει δυο μαλακίες στον άλλο τυρόγαλο. Θεϊκή απόλαυση...

η να περνα μεσα απο χωριο με καμια 150 φορτωμενη....

skylaros
13/07/2016, 19:11
Και ποιος θα σταμάταγε στην Ελλάδα ; Οι περισσότεροι δεεεεε κόβει το ρημάδι να μπορούν να υπολογίσουν την ταχύτητα τη δική τους και του άλλου έτσι ώστε να κόψουν λίγο ή να επιταχύνουν λίγο, να κάνουν λιγάκι δεξιά για να υπάρχει συνεχώς ροή,,, εδώ απλά θα κουτουλούσαν σαν τα τραγιά!

noodles
13/07/2016, 20:28
κριμα για το παιδι που χαθηκε αδικα (οπως και τοσοι αλλοι)....

σε ολο τον κοσμο ο κυκλικος κομβος δουλευει σωστα, δε μπλεκεις σε κινηση κτλ, αλλα οχι, στην ελλαδα ειναι πραγμα του διαβολου. απο τοτε που φτιαχνουνε τετοια εχω βαρεθει να ακουω "τη μ@λ@κια, ειναι αυτος ο κυκλος δε βολευει", "αναγκαζομαι να φρεναρω" και αλλα τετοια τραγικα. ακομα και στοπ βαλανε γιατι δεν καταλαβαινε κανενας οτι οσοι μπαινουν, πρεπει να παραχωρησουν προτεραιοτητα.


δικιο εχετε για τους ντελιβεραδες και τους κουριερ, 1/10 φοραει κρανος. το βαλε-βγαλε με καθυστερουσε και εμενα και αποφασισα να μη το βγαζω καν. στην αρχη "ψαρωνανε"(επαρχια βλεπεις και τρομαζανε, ποιος ειναι αυτος με το κρανος? κλεφτης κτλ) καποιοι πελατες που δε με ξερανε αλλα μετα δεν ειχανε προβλημα.

σε φιλο ντελιβερα ο εργοδοτης εχει πει το εξης: "μη φορας κρανος γιατι τρομαζεις τους πελατες". καμια ελπιδα σε αυτη τη χωρα...

SHOOTER045
13/07/2016, 22:08
+1000 αν οδηγουσαμε ολλοι με την Λογικη οτι ολλα ειναι κατασκευασμενα στα μετρα μας τωρα δεν θα υπηρχε κανεις μας


Και στην τελικη αν υπηρχανε παντου κυκλικοι κοβοι θα θρηνουνσαμε πολυ λιγοτερα θηματα... ο κυκλικος κομβος σε σταματα θες δεν θες για να αλαξεις πορεια, εδω και ενα μηνα που οδηγω εδω, δεν ζω με την ψυχη στο στομα μην σκασει καποιος κουτακιας με κοκκινο και με παρει αδιαβαστο

100μ απο το σπιτι με κατεύθυνση προς τα λουτρά,είχε καποτε μια απλή διασταύρωση.
Καθόμουν τα καλοκαίρια στο μπαλκόνι, και δεν υπήρχε νύχτα (σχεδόν) που να μην είχε ενα τροχαίο τουλάχιστον.
Την χάλασαν και εκαναν κυκλικό κόμβο.
Απο όταν την συνηθισαν-εμαθαν ,σταμάτησαν οι συγκρούσεις.
Μονο πριν λίγες μέρες στην πανελλήνια κάτι Κάγκουροι την είδαν ευθεία και απογειώθηκαν

AristidisZ
13/07/2016, 22:41
γι αυτό και στο εξωτερικό τους χρησιμοποιούνε χρόνια (δεκαετίες) τώρα.... ακόμη και σε διασταυρώσεις σε χωριά.... τράτζικ....

την τελευταία φορά που πήγα στο "γαλατικό χωριό" της συζύγου, είχαν βρει και άλλο τρόπο να σε κάνουν σε μία ευθεία 300 μέτρα χωρίς διασταυρώσεις να πηγαίνεις αργά.....

στην ευθεία λοιπόν που θα δείτε στον χάρτη (https://www.google.gr/maps/@48.490148,2.7050519,3a,75y,214.94h,70.97t/data=!3m6!1e1!3m4!1s4Yrm6x58WjudYTGQUp2yUQ!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=el), έξω από καθε σπίτι και ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα παρκαρίσματος (όλα έχουν γκαράζ), βάλανε εγκάρσια διαζώματα με πινακίδες κατα μήκος του δρόμου, ένα από δεξιά, ένα από αριστερά προκειμένου να παρκάρουν τα αυτοκίνητά τους.....
αποτέλεσμα? ενώ είχες μία "ευθειάρα" και μπορούσες να τρέξεις, τώρα αν έρχεται ο άλλος από απέναντι πρέπει να σταματήσεις γιατι δε χωράνε δύο πλέον.....

Bασικά στο Βύρωνα νομίζω είναι ένας δρόμος που έχει εναλλάξ αριστερά δεξιά εσοχές για παρκάρισμα, και πας αναγκαστικά σαν "ζιγκ ζαγκ" στην ευθεία (προσπαθώ να θυμηθώ πως λέγεται)

Bradipous
13/07/2016, 22:53
Απο μια διασταυρωση προφανως και ειναι καλυτερο το ραουντ αμπαουτ αλλα για την πολη, γλυτωνεις φαναρια πιθανες συγκρουσεις κλπ, για δρομο ταχειας κυκλοφοριας γιατι να μην κανεις ανισοπεδο κομβο;

amyroukai
14/07/2016, 00:36
Γιατί είναι πανάκριβη η κατασκευή σε σχέση με την κατασκευή μιας στρογγυλής χαζομάρας;

Και απαιτεί απείρως περισσότερο χώρο, ήτοι αποζημιώσεις δικαστήρια για απαλλοτριώσεις κλπ κλπ κλπ

honda_cub
14/07/2016, 11:19
Επειδή κατοικοεδρεύω εκεί κοντά, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Κατ'αρχήν κρίμα και συλλυπητήρια για τον άνθρωπο που χάθηκε.

Το σημείο είναι πονηρό γιατί στην ουσία πρόκειται για "σχεδόν" αυτοκινητόδρομο που παραδόθηκε όπως όπως για να γλιτώσει τον κόσμο από την απίστευτη ταλαιπωρία που δημιουργούσε το οδικό δίκτυο στην χερσόνησο της Κασσάνδρας τους καλοκαιρινούς μήνες. Πολλοί θα έχετε πάει φαντάζομαι, μιλάμε για επικές ουρές, τις καλές εποχές το φανάρι της Καλλιθέας δημιουργούσε 3 χιλιόμετρα ουρά. Το φανάρι αυτό ήταν στην ουσία σε ένα Τ του δρόμου, που χώριζε τους δρόμους που πάνε στην ανατολική και δυτική πλευρά του ποδιού.

Τον περπάτησα το δρόμο μιά φορά όλη κι όλη, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι τερμάτιζαν στην ουσία έναν ωραίο δρόμο, 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση, με διαχωριστική μπάρα (μιλάμε για ταχύτητες ~130 χαω, αν το επιτρέπει η κίνηση) σε έναν κυκλικό κόμβο. Είπα μάλιστα από μέσα μου "θα καβαληθούνε εδώ πέρα, λάθος επιλογή"

Εφ'όσον δεν έκαναν έναν ωραιότατο ανισόπεδο για να γίνεται δουλειά (απόντος του μπάτζετ μάλλον, εδώ δεν έκαναν ΛΕΑ για να μην πληρώνουν απαλλοτριώσεις) επέλεξαν την αμέσως καλύτερη λύση, τον κυκλικό. Έλα όμως που ο άλλος έρχεται με τα όσα από πάνω, είναι και λίγο κατηφόρα αν θυμάμαι καλά, και εκεί που πηγαίνει αμέριμνος τσουπ, μια κυκλική. Ε, το κακό έγινε...

Έπρεπε ρε παιδιά έστω ένα πορτοκαλί παλλόμενο, μια φωτεινή με όριο χαμηλό, ακόμα και rumble strips για να σου πούνε "κόψε"

Ελπίζω να βελτιωθεί το σημείο αν και όπως έγινε αυτό το έργο μάλλον ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Και πάλι κρίμα

Bradipous
14/07/2016, 11:46
Επειδή κατοικοεδρεύω εκεί κοντά, να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

Κατ'αρχήν κρίμα και συλλυπητήρια για τον άνθρωπο που χάθηκε.

Το σημείο είναι πονηρό γιατί στην ουσία πρόκειται για "σχεδόν" αυτοκινητόδρομο που παραδόθηκε όπως όπως για να γλιτώσει τον κόσμο από την απίστευτη ταλαιπωρία που δημιουργούσε το οδικό δίκτυο στην χερσόνησο της Κασσάνδρας τους καλοκαιρινούς μήνες. Πολλοί θα έχετε πάει φαντάζομαι, μιλάμε για επικές ουρές, τις καλές εποχές το φανάρι της Καλλιθέας δημιουργούσε 3 χιλιόμετρα ουρά. Το φανάρι αυτό ήταν στην ουσία σε ένα Τ του δρόμου, που χώριζε τους δρόμους που πάνε στην ανατολική και δυτική πλευρά του ποδιού.

Τον περπάτησα το δρόμο μιά φορά όλη κι όλη, μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ότι τερμάτιζαν στην ουσία έναν ωραίο δρόμο, 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση, με διαχωριστική μπάρα (μιλάμε για ταχύτητες ~130 χαω, αν το επιτρέπει η κίνηση) σε έναν κυκλικό κόμβο. Είπα μάλιστα από μέσα μου "θα καβαληθούνε εδώ πέρα, λάθος επιλογή"

Εφ'όσον δεν έκαναν έναν ωραιότατο ανισόπεδο για να γίνεται δουλειά (απόντος του μπάτζετ μάλλον, εδώ δεν έκαναν ΛΕΑ για να μην πληρώνουν απαλλοτριώσεις) επέλεξαν την αμέσως καλύτερη λύση, τον κυκλικό. Έλα όμως που ο άλλος έρχεται με τα όσα από πάνω, είναι και λίγο κατηφόρα αν θυμάμαι καλά, και εκεί που πηγαίνει αμέριμνος τσουπ, μια κυκλική. Ε, το κακό έγινε...

Έπρεπε ρε παιδιά έστω ένα πορτοκαλί παλλόμενο, μια φωτεινή με όριο χαμηλό, ακόμα και rumble strips για να σου πούνε "κόψε"

Ελπίζω να βελτιωθεί το σημείο αν και όπως έγινε αυτό το έργο μάλλον ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Και πάλι κρίμα


Ασε να ξερουν κατι παραπανω οι νοτιοι που το ειδαν απο φωτο και εβγαλαν πορισμα. :rolleyes:

spyrakos35
14/07/2016, 11:53
Ασε να ξερουν κατι παραπανω οι νοτιοι που το ειδαν απο φωτο και εβγαλαν πορισμα. :rolleyes:

Δεν ειναι βορειοι νοτιοι το ποστ.....

Ορια εχει ο δρομος;

Bradipous
14/07/2016, 12:05
Δεν ειναι βορειοι νοτιοι το ποστ.....

Ορια εχει ο δρομος;

οι περισσοτεροι απο αυτους που εγραψαν απ οσο ξερω ζουν στην νοτια Ελλαδα (σε σχεση με τη Μακεδονια ειναι νοτος) πλην του Σουτερ.

Αν αναφερεσαι σε ορια ταχυτητας δεν θυμαμαι δεν οδηγουσα εγω αλλα νομιζω πως εχει.

honda_cub
14/07/2016, 12:12
Βρε σίγουρα δεν είναι βόρειοι vs νότιοι, αλίμονο... ο δρόμος αν θυμάμαι καλά έχει όριο 90 που πρέπει να κατεβαίνει όσο πλησιάζεις στον κόμβο. Αν περάσω θα ρίξω μια ματιά.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εξοικειωμένοι με τους κυκλικούς δεν είμαστε. Λόγω οδήγησης στο εξωτερικό ασυναίσθητα και αντανακλαστικά θεωρώ ότι ως κινούμενος εντός του κόμβου έχω προτεραιότητα. Η σήμανση ευτυχώς μου τη δίνει, στο 90% των κυκλικών οι εισερχόμενοι έχουν στοπ. Έλα όμως που ο ΚΟΚ άλλα λέει και τυχαίνουν και περιπτώσεις που δεν έχουν στοπ οι εισερχόμενοι... εκεί να δεις γέλιο

Πριν από καμιά εικοσαριά μέρες έψαχνα ζοχαδιασμένος από τη ζέστη και την κούραση ένα στενό κάπου μεταξύ Χαριλάου και Πυλαίας. Έχει έναν κυκλικό, που πρέπει να περάσω και να κάνω 270 μοίρες περιστροφή για να βγω. Ε, από τη ζέστα δεν είδα ότι οι άλλοι δεν είχαν στοπ και το αποτέλεσμα ήταν ότι με έβρισαν (με το δίκιο τους) 3 φορές μέσα στον κόμβο, από μία στην κάθε είσοδο :lol:

Bradipous
14/07/2016, 12:23
Πριν από καμιά εικοσαριά μέρες έψαχνα ζοχαδιασμένος από τη ζέστη και την κούραση ένα στενό κάπου μεταξύ Χαριλάου και Πυλαίας. Έχει έναν κυκλικό, που πρέπει να περάσω και να κάνω 270 μοίρες περιστροφή για να βγω. Ε, από τη ζέστα δεν είδα ότι οι άλλοι δεν είχαν στοπ και το αποτέλεσμα ήταν ότι με έβρισαν (με το δίκιο τους) 3 φορές μέσα στον κόμβο, από μία στην κάθε είσοδο :lol:

στον κηπο του καλου λες;
εχει κανενα χρονο που εγινε ετσι και προφανως εχει βολεψει σε σχεση με τα φαναρια που ειχε πριν.
κοιτας μπαινοντας στον κομβο αν εχεις ή οχι προτεραιοτητα και κινεισαι αναλογως μετα, λογικα θα ισχυει το ιδιο για ολες τις εισοδους στον κομβο.

amyroukai
14/07/2016, 12:29
οι περισσοτεροι απο αυτους που εγραψαν απ οσο ξερω ζουν στην νοτια Ελλαδα (σε σχεση με τη Μακεδονια ειναι νοτος) πλην του Σουτερ.

Δηλαδή όλοι οι κάτοικοι βορείου ελλάδας έχουν περάσει από το σημείο και ξέρουν; Ή απλά συντηρούμε την παπάτζα περί "κλίκας των νοτίων" με κάθε άσχετη ευκαιρία;
Αν ισχύει πάντως αυτό που λες για τους βόρειους, μπράβο τους και θα ήθελα να διαβάσω τις δικές τους εντυπώσεις.

spyrakos35
14/07/2016, 12:42
οι περισσοτεροι απο αυτους που εγραψαν απ οσο ξερω ζουν στην νοτια Ελλαδα (σε σχεση με τη Μακεδονια ειναι νοτος) πλην του Σουτερ.

Αν αναφερεσαι σε ορια ταχυτητας δεν θυμαμαι δεν οδηγουσα εγω αλλα νομιζω πως εχει.

Ωραια....
Το οριο ειναι αδυνατο να ειναι >120 χλμ....
Επιπλεον ειναι κατηφορικο, επομενως ορατοτητα υπαρχει....
Επομενως, αφου βλεπω εχει ταμπελες, κολονες φωτισμου και ολοκληρο κομβο, αν πηγαινεις νορμαλ, θα το δεις το σημειο και θα κοψεις.....
Αν πηγαινεις με οσα, πιθανα να μην το δεις ή να κανεις λαθος εκτιμηση....
Απλο.

Εχουν κανει και δω στο νοτο τετοια παρεμβαση και μαλιστα σε δρομο που για δεκαετιες ηταν ευθεια (πριν τη Λαμια μπαινοντας απο εο και πριν το φαναρι για Καρπενησι). Δεν εγινε κατι (που να ξερω).

Bradipous
14/07/2016, 12:58
Δηλαδή όλοι οι κάτοικοι βορείου ελλάδας έχουν περάσει από το σημείο και ξέρουν; Ή απλά συντηρούμε την παπάτζα περί "κλίκας των νοτίων" με κάθε άσχετη ευκαιρία;
Αν ισχύει πάντως αυτό που λες για τους βόρειους, μπράβο τους και θα ήθελα να διαβάσω τις δικές τους εντυπώσεις.

ο χαρακτηρισμος νοτιοι προκυπτει απο το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ειστε απο εκει, χωρις να υποβοσκει καποιο υπονοουμενο, αν θες το νοτιοι το αντικαθιστουμε με "αυτοι που δεν περασαν απο το σημειο" ωστε να συμπεριληφθουν απαντες.

διαβασες ηδη 2

amyroukai
14/07/2016, 13:07
Άρα είτε νότιοι είτε βόρειοι είναι όλοι οι σχολιάζοντες άκυροι αφού μόνον δύο έχουν περάσει από εκεί. Άκυρο φυσικά είναι και το τοπικιστικό σχόλιο αλλά πετάμε την φωτοβολίδα και ότι γίνει;

BLiTzER
14/07/2016, 13:13
Κούραση.

Bradipous
14/07/2016, 13:49
Ειτε βορειοι ειτε νοτιοι ειτε δυτικοι ειτε ανατολικοι ολοι σχολιαζουν και λενε οτι θελουν δεν ειπε κανεις οτι θα παρουν σφραγιδα απο τη Χαγη για να πουν τη γνωμη τους. Οταν ομως σου λεει καποιος που το ειδε απο κοντα οτι συνολικα το σημειο εκεινο οπως διαμορφωθηκε θελει μεγαλη προσοχη και θα μπορουσε να εχει διαμορφωθει καλυτερα γιατι ετσι οι πιθανοτητες ατυχηματος ειναι αυξημενες, δεν χρειαζεται παση θυσια να εχει δικιο αυτος που ειδε μια φωτο στο νετ και εβγαλε συμπερασμα.

το οτι πρεπει να γινεται αναλυση της καθε λεξης και ψαχνετε απο που να πιαστειτε πραγματικα με ξεπερναει και δεν αναφερομαι αποκλειστικα για αυτο το τοπικ ουτε συγκεκριμενα σε σενα.

SHOOTER045
14/07/2016, 13:51
Το συγκεκριμένο σημείο θα πρέπει να μεταφερθεί στο ανάλογο θρεντ με τα επικίνδυνα σημεία

sergiosm
14/07/2016, 17:38
.... το σημειο εκεινο οπως διαμορφωθηκε θελει μεγαλη προσοχη και θα μπορουσε να εχει διαμορφωθει καλυτερα γιατι ετσι οι πιθανοτητες ατυχηματος ειναι αυξημενες ...

Προφανώς και θα μπορούσε. Όπως και κάθε άλλο επικίνδυνο σημείο.

Όποιος όμως παραβιάζει το όριο (και εννοείται βάζω και τον εαυτό μου σε αυτούς) πρέπει να είναι έτοιμος να αναμένει (και) το απρόβλεπτο.
Ειδικά μάλιστα όταν κινείται σε άγνωστα σημεία.

Υ.Γ.
R.I.P. στον άνθρωπο που πέθανε και κουράγιο στην οικογένειά του ...

astroman76
14/07/2016, 18:27
Ασε να ξερουν κατι παραπανω οι νοτιοι που το ειδαν απο φωτο και εβγαλαν πορισμα. :rolleyes:

δεν ημαστε ολλοι νοτιοι αλλα γραφετε μερικοι λες και εχουμε παπακι και η μονη διαδρομη που εχουμε κανει ειναι Β.Ολγας με Πυργο η Ομονοια μοναστηρακι..

Αν δεν βλεπεις το κιτρινο τριγωνο φατσα καρτα μερα μεσημερι σορρυ αλλα καλητερα να οδηγας ποδηλατο και οχι μηχανη, και στην τελικη ο δρομος ειναι για 120-130 οταν πας με 150-250 περνεις τα ρισκα σου, ουτε αχυρομπαλες θα βαλουν ουτε airfence....

Pan (dvs)
14/07/2016, 19:51
ο χαρακτηρισμος νοτιοι προκυπτει απο το γεγονος οτι οι περισσοτεροι ειστε απο εκει, χωρις να υποβοσκει καποιο υπονοουμενο, αν θες το νοτιοι το αντικαθιστουμε με "αυτοι που δεν περασαν απο το σημειο" ωστε να συμπεριληφθουν απαντες.

διαβασες ηδη 2

Ασε το Βορειοι και το Νοτιοι στην ακρη γιατι δεν εχει ουσια.

Απο το σημειο εχουνε περασει 5 νοματαιοι και εχουνε μια αλφα αποψη,οι υπολοιποι βγαζουνε καποια συμπερασματα απο αυτα που βλεπουνε ,αλλα και απο την εμπειρια τους.Αρα η πλειοψηφια,ασχετα με το που ψηφιζει και που κατοικοεδρευει,βγαζει με τον ιδιο τροπο το συμπερασμα της.:beer:

Pan (dvs)
14/07/2016, 19:55
Βρε σίγουρα δεν είναι βόρειοι vs νότιοι, αλίμονο... ο δρόμος αν θυμάμαι καλά έχει όριο 90 που πρέπει να κατεβαίνει όσο πλησιάζεις στον κόμβο. Αν περάσω θα ρίξω μια ματιά.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, εξοικειωμένοι με τους κυκλικούς δεν είμαστε. Λόγω οδήγησης στο εξωτερικό ασυναίσθητα και αντανακλαστικά θεωρώ ότι ως κινούμενος εντός του κόμβου έχω προτεραιότητα. Η σήμανση ευτυχώς μου τη δίνει, στο 90% των κυκλικών οι εισερχόμενοι έχουν στοπ. Έλα όμως που ο ΚΟΚ άλλα λέει και τυχαίνουν και περιπτώσεις που δεν έχουν στοπ οι εισερχόμενοι... εκεί να δεις γέλιο



Αλλη μαλακια αυτο.Κοιταζομαστε στα ματια για να δουμε ποιος θα περασει πρωτος.

Acacius
17/07/2016, 11:20
Αλλη μαλακια αυτο.Κοιταζομαστε στα ματια για να δουμε ποιος θα περασει πρωτος.
Οι ροτόντες δουλεύουν καλά στην Αγγλία και τις υπόλοιπες χώρες όπου οδηγείς αριστερά αλλά προτεραιότητα έχει ο ερχόμενος από δεξιά (οπότε δε χρειάζονται πινακίδες). Στην υπόλοιπη Ευρώπη προσπαθούμε να τις προσαρμόσουμε αλλά δε βοηθάει το σύστημα.

astroman76
17/07/2016, 15:45
Οι ροτόντες δουλεύουν καλά στην Αγγλία και τις υπόλοιπες χώρες όπου οδηγείς αριστερά αλλά προτεραιότητα έχει ο ερχόμενος από δεξιά (οπότε δε χρειάζονται πινακίδες). Στην υπόλοιπη Ευρώπη προσπαθούμε να τις προσαρμόσουμε αλλά δε βοηθάει το σύστημα.

μια χαρα το βρησκω στην Γαλλια με αμαξι και αυτοκινητο... συνηθεια ειναι

Acacius
17/07/2016, 16:44
μια χαρα το βρησκω στην Γαλλια με αμαξι και αυτοκινητο... συνηθεια ειναι

Κι εγώ τις προτιμώ στο 80% των περιπτώσεων, αλλά στις χώρες που οδηγούν δεξιά χρειάζεται σήμανση να ακυρώσει τη "φυσική" προτεραιότητα αλλιώς βράστα. Σε Αγγλία/Ιρλανδία κλπ είναι λογικότερη η χρήση τους γιατί δεν αλλάζουν τους κανόνες κυκλοφορίας.

Edit: (τώρα το πρόσεξα) έχεις και αμάξι και αυτοκίνητο ρε θηρίο :p

astroman76
17/07/2016, 17:56
Κι εγώ τις προτιμώ στο 80% των περιπτώσεων, αλλά στις χώρες που οδηγούν δεξιά χρειάζεται σήμανση να ακυρώσει τη "φυσική" προτεραιότητα αλλιώς βράστα. Σε Αγγλία/Ιρλανδία κλπ είναι λογικότερη η χρήση τους γιατί δεν αλλάζουν τους κανόνες κυκλοφορίας.

Edit: (τώρα το πρόσεξα) έχεις και αμάξι και αυτοκίνητο ρε θηρίο :p

μηχανες ...3 χαχαχα

Pan (dvs)
18/07/2016, 08:08
Κι εγώ τις προτιμώ στο 80% των περιπτώσεων, αλλά στις χώρες που οδηγούν δεξιά χρειάζεται σήμανση να ακυρώσει τη "φυσική" προτεραιότητα αλλιώς βράστα. Σε Αγγλία/Ιρλανδία κλπ είναι λογικότερη η χρήση τους γιατί δεν αλλάζουν τους κανόνες κυκλοφορίας.

Edit: (τώρα το πρόσεξα) έχεις και αμάξι και αυτοκίνητο ρε θηρίο :p

Τι φυσικη προτεραιοτητα.Πες οτι ΟΛΟΙ οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια εχουνε προτεραιοτητα,η ολοι οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια ΔΕΝ εχουνε προτεραιοτητα.Καθε φορα θα ριχνουμε στα αστρα για να δουμε αν εχει stop ο εισερχομενος?

astroman76
18/07/2016, 18:46
Τι φυσικη προτεραιοτητα.Πες οτι ΟΛΟΙ οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια εχουνε προτεραιοτητα,η ολοι οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια ΔΕΝ εχουνε προτεραιοτητα.Καθε φορα θα ριχνουμε στα αστρα για να δουμε αν εχει stop ο εισερχομενος?

το δευτερο... στην Ελλαδα εχω δει το πρωτο... εισαι σε κυκλο και σταματας για να μπουνε οι αλλοι χαχαχαχ βασικα μηδενιζεις τον ρολο του κυκλου χαχαχαχα

Acacius
19/07/2016, 02:46
Τι φυσικη προτεραιοτητα.Πες οτι ΟΛΟΙ οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια εχουνε προτεραιοτητα,η ολοι οσοι μπαινουνε σε κυκλικη πορεια ΔΕΝ εχουνε προτεραιοτητα.Καθε φορα θα ριχνουμε στα αστρα για να δουμε αν εχει stop ο εισερχομενος?
Αυτό εννοώ. Στην Αγγλία δεν χρειάζεται καμία διευκρίνιση. Απλά δουλεύει.

devil's animal
19/07/2016, 06:33
RIP στο παλικαρι και κουραγιο στην οικογενεια του...

nik69
19/07/2016, 07:00
Αυτό με την οδήγηση αριστερά δεν το κατάλαβα και δεν έχει και νόημα (το ένα είναι καθρέπτης του άλλου).

ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ προτεραιότητα έχει αυτός που είναι μέσα στον κύκλο. Στην Ελλάδα ισχύει χωρίς σήμανση έχει προτεραιότητα ο εισερχόμενος , αλλιώς ισχύει ότι σου λένε οι ταμπέλες.
Όπως σε όλα σε αυτή την ζωή υπάρχουν αρκετές παραλλαγές.
Υπάρχουν κυκλικοί κόμβοι μικρής διαμέτρου που διασταυρώνουν επαρχιακές οδούς με μια λωρίδα ανά κατέυθυνση (συνήθως γύρω από τις πόλεις). Κόβουν την όρεξη για τελικιάσματα και διευκολύνουν τα διασταυρωμένα αυτοκίνητα.Έτσι αποφεύγεις το φαινόμενο της διασταύρωσης στην μέση του πουθενά με ντεκόρ τα εκκλησάκια γύρω-γύρω.
Υπάρχουν και μεγαλύτεροι κύκλοι για περισσότερη κίνηση μέσα σε πόλεις. Έχουν 2 λωρίδες. Την εσωτερική παίρνει αυτός που θα συνεχίσει την κυκλική πορεία. Την εξωτερική αυτός που θα βγει στην αμέσως επόμενη έξοδο. Γενικότερα τηρήται (παντού και πάντα υπάρχει ένας μ@λ@κ@ς) Μην σου τύχει όμως σε τέτοιο κύκλο μποτιλιάρισμα και είσαι σε αραβική χώρα (Ταγέρη, Αλγέρι κλπ.) Εκεί τον πίνεις κανονικά.

Τεράστια σημασία έχουν και οι προειδοποιητικές πινακίδες ΠΡΙΝ πλησιάσεις σε τέτοια διασταύρωση καθώς και η παρατηρητικότητα των οδηγών
Στην ελλάδα βλέπουμε ευθεία και βαράμε 200άρες αμέσως. Ωραίος ο νέος δρόμος στην θίσβη , αλλά το να περνάς με 200 από τις διασταυρώσεις με τα χωριά δεν δείχνει ικανότητα οδήγησης.

DAYMAN
19/07/2016, 08:58
προσοχη σε ολο το δικτυο της Χαλκιδικης.Πολλα τα αυτοκινητα με χαλια οδικο δικτυο οδηγοι βαλκανιοι που δεν διαφερουν σε τπτ απο τους εγχωριους συν του οτι δεν γνωριζουν τους δρομους.Καθημερινα μια αγχωδης και με πολλα ρισκα μετακινηση.